Kamer der St'aten-Generaal. Na opening dojr den voorzitter, di9 op het belangrijke van den a. s. verkiezingsstrijd wees, werden, alvorens tot de rondvraag naar een candidaat over te gaan, eenige brieven van afwezige leden ter tafel gebracht, die allen de candidatuur van prof. mr. H. L. Drucker bepleitten, betgoen met applaus werd begroet. Der vergadering gevraagd, werd geen andere candidaat aan gewezen of verlangd en besloot de vergadering by acclamatie prof. Drucker als baren candi daat te stellen, wat met een warm applaus geschiedde. Vermeld zy nog, dat in plaats van den tegenwoordigen secretaris, die wegens te drukke werkzaamheden als bestuurslid moest uittreden, gekozen werd mr. I. G. J. Tout en- hoofd, die aan de bestuurstafel plaats nam. Na eon woord van opwekking door den voorzitter, om krachtig by do a. s. verkiezingen aan zij te staan, sloot deze de vergadering. Tegtlijk hield ook de „Vrijzinnige Kies- vereenigiDg" een niet voor de pers toegan kelijke ledenvergadering, waarin eveneens tot candidaat voor het lidmaatschap van do Tweede Kamer mr. H. L. Drucker werd gesteld, en wel met 93 van de 105 uitgebrachte stemmen. Mr. W. Van der Kaay, op wien 1 stem was uitgebracht, had zijn verlangen te kennen gegeven voor eene candidatuur ditmaal niet in aanmerking te komen. Er waren 11 blanco stembi'j.tten. Ook de heer H. J. Bool, aftredend Kamer lid, bad voor oene nieuwe candidatuur bedankt. Het aan do hand gedaan denkbeeld om staande de vergadering naast den heer Drucker, jie dus feitelijk alléén van het drietal was overgebleven, nog een candidaat te stellen, rerkreeg niet het volgens het reglement ver- eischte aantal stemmen. Met betrekking tot het bovenvermelde deelen wij nog mede, dat ons verzocht werd heden onder onze berichten te willen opnemen, dat in de vergadering der „Vrijzinnige Kies- vereeniging" van gisteravond ingekomen was en door den voorzitter voorlezing gedaan werd van bet volgend schrijven van den heer Bool: „Utrecht, 28 April 1897. „Mijne Heerenl Uit de dagbladen zie ik, dat de „Vrijzinnigo Kiesvereeniging" den 6den Mei 'zal bijeonkomen om voor de aanstaande verkiezing van een lid der Tweede Kamer candidaten te stellen. In verband daarmede deel ik U mede, dat ik niet weder voor eene benoeming wensch in aanmerking te komen. Myn leeftijd en mijne gezondheid nopen mij tot rust. „Ik kan deze mededeeling echter niet doen zonder tevens mijn harteiyken dank te be tuigen aan al de kiezers van Leiden, die mij gedurende zoo langen tijd hun vertrouwen hebben geschonken, eerst ter behartiging van de belangen der gemeente en vervolgens ook van die des lands. Dat vertrouwen, waaraan ik getracht heb naar mijn beste vermogen te beantwoorden, zal ik immer met erkente lijkheid indachtig blijven en die herinnering ia! altijd gepaard gaan met den innigen wensch, dat het Leiden en zijn ingezetenen steeds wèl moge gaan. „Met verzoek dit schrijven, na mededeeling aan de leden d6r Kiesvereemging, openbaar te willen maken, verblijf ik, hoogachtend, Uw Dienstwillige BOOL." Naar wij vernemen, zal de heer H. P. B. Brandts Buys, componist van „Een stem aan *t strand", de uitvoering van de liedertafel rArion" alhier op a. s. Dinsdag met zijn tegenwoordigheid vereeren. Door den Commissaris der Koningin in de prov. Noord-Holland is bepaald, dat de eindexamens der Hoogere Burgerscholen met 6-jarigen cursus in deze provincie dit jaar sullen wordon afgenomen te Amsterdam. Tot voorzitter is benoemd dr. J. Camperfe, directeur dor Hoogere Burgerschool met 6-jarigen cursus te Amsterdam; tot leden de heeren: dr. H. Brongersma, directeur, dr. P. M. Heringa en A. H. Günther, leeraren aan de Hoogere Burgerschool 5-j. cursus te Haarlem; dr. C. P. Sluiter, A. D. Hagedoorn en P. De Vos Jr., leeraren a. d. H. B.-S. 6j. c. te Amsterdam; dr. "W. C. L. Brons veld, directeur, er. H. F. Huisken en dr. J. Mijers, leeraar a. d. H. B.-S. 5-j. c. te Hoorn; dr. D. A. Kerkhoff, K. C. Scheld en J. L. G. Be'.onje, leeraren a. d. H. B.-S. 5-j, c. te Alkmaar; W. F. Van Vlissingen, direc teur der H. B.-S. 3 j. c. te Enkhuizen en P. Werkman, leeraar a. d. H. B.-S. 5-j. c. to Leiden. Verder de heeren: dr. G. De Vries, mr. F. A. De Graaff en E. A. W. Pauw, leeraren aan de H. B. S. 5-j. c. te Haarlemdr. G. Doyer van CleefF, A. L. J. Bouten en T. H. De Beer, leeraren a. d. H. B.-S. 5j. c. te Amsterdam; J. W. Lem, J. Kunst en W. Draayer, leeraren a. d. H. B.-S. 5 j. c. te Leiden; A. Pelt, directeur, A. Van der Stem pel en mr. J. H. L. Van Oven, leeraren aan de H. B.-S. te Zaandamdr. J. F. M. Caudrie, leeraar a. d. H. B.-S. 3-j. c. in de Roelof Hart straat te Amsterdam en J. Rien6tra, leeraar a. d. Openbare Handelsschool en a. d. H. B.-S. 5 j. c. (afdoeling Nas3aukade) te Amsterdam. In de vergadering der vrijzinnig voor uitstrevende kirsvereeniging te Boskoop is tot voorloopig candidaat voor de Tweede Kamer in dit district met algemeene stemmen ge steld de heer D. De Clercq, te Nunspeet. De „Nationale Christen-Geheel-Ontbou- ders-Vereeniging" hield te 's-Gravenhage onder voorzitterschap van ds. A. Van Geest, van 'e-Gravenzande, hare derde Provinciale Ver gadering voor Zuid-Holland, in het Onthouders- gebouw aan de Veonkade, aldaar. De bijeenkomst, welke, behalve door vele dames-leden van de Haagsche afdeeling, werd bijgewoond door 17 afgevaardigden van 9 afdeeJingen in deze provincie, werd met gezang en gebed geopend, waarna de voorzitter den aanwezigen hartelijk welkom heette, waarbij hy wees op eenige verblijdende teekonen, die opwekken tot het volharden in den ec-nmaal aangebonden strijd, ook al moge 't leger der geheel-onthouders nog gering in aantal zijn. Met blijdschap deelde spreker o. d. mede, dat met het oog op de aanstaande Tweede-Kamer-verkiezlngen In onderscheidene plaatsen voorstanders van de Christen Geheel- Onthouding candidaat zijn gesteld. Hij hoopte, dat deze candidaturen flink zouden worden gesteund, opdat in 's lands raadzaal in 't ver volg ook de stem der geheel-onthouders zou worden gehoord. (Applaus). Uit de openingsrede bleek onder meer, dat in Zuid-Holland 16 afdeelingen bestaan. Tot lid van het Provinciaal Comité werd gekozen, ter vervanging van ds. S. Mets, die voor de verdere waarnemiDg zijner functie bedankt had, de heer Bosman, van Schiedam. Als comité-lid werd herkozen ds. M. Bever sluie, van Barendrecht. Besloten werd in de maand Juli of Augustus a. 8. op het terrein „de Naald" te Rijswijk een z. g. „onthoudersdag" te houden. Tot leden der commissie om deze open lucht meeting voor te bereiden werden door de vergadering benoemd de heeren Van Beyeren en Van Herwaarden, van 's-Graven hage; ds. S. Mets, van Rotterdam, en Emeys, van Delft. Als plaats voor de volgende provinciale bijeenkomst werd Delft aangewezen. Men seint uit Weenen, dd. 6 Mei: De Koningin Regentes van Nederland be zocht heden in den voormiddag de keizerlijke grafkelders in de Kapucijnerkerk en legde een krans op de fcist van aartshertog Albrecht. In den namiddag bracht aartshertogin Marie een bezoek aan de Koninginnen. Do Koninginnen leven zeer teruggetrokken. Zij blijven des avonds in h9t hotel. Heden bezichtigden z'd verschillende monumenten van de stad, o. a. de Votiv Kirche, het raadhuis en de galerij-Harrach. In den na middag maakten zü een rijtoer door het Prater. Do correspondent te Weenen van de „N. R. C." meldt: In het boek, waarin degenen, die een bezoek bij do Koninginnen willen afleggen, zich laten inschrijven, lees ik bovenaan den naam van graaf Goluchowski, minister van buitonlandsche zaken. Verder hebben zich laten inschrijven deFransche, Belgische, Engolsche, Rumeensche, Japansche en Spaaüsche gezanten, terwijl kaartjes hebben afgegeven Aartshertog Euge- nius, Don Alfonso v. Bourbon, de nuntius, de minister van oorlog, de Russische chargé d'affaires, de grootmeester van het keizerlijke huis, de opper-ceremoniemeester en andere autoriteiten. Over de ontvangst der Koninginnen te Weenen schrijft de correspondent der „N. R. C." eenige bijzonderheden, waaraan wü het vol gende or.tleenen: Het perron van den Westerspoorweg was feestelijk verlicht en met mooie tapijten be legd, toen de hoftrein uit Stuttgart binnenreed. In de voor de keizerlijke familie bestemde wachtkamer waren eenigen tyd te voren do Nederlandsche gezant, de secretaris jbr. Van Citters, mevrouw Van der Hoeven en haar dochter, benevens de Nederlandsche consul- generaal, de heer Van Son, bijeengekomen. Klokslag negen uren reed de trein binnen, en de oogen van de enkele Nederlanders, die op het voor het publiek gesloten perron aanwezig waren, en die voor het meerendeel de Koningin nooit gezien hadden, richtten zich naar den coupé, waar do Regentes en haar Dochter zichtbaar werden. De ontvangst was kort en zeor eenvoudig, zoodat na do wisseling van eenige complimenten, waarbij aller blikken op de lieve en in het zwart gekleede gestalte der Koningin rustten, de hooge personages naar het hotel reden, voor welks poort een nieuwsgierige menigte ge schaard stond. Want die zestienjarige KoniDgin werkt op de verbeelding der menigte, haar portretten hangen in de winkels en worden ijverig bekeken, terwijl door alle kranten vriendelijke regels aan „die jüngste Königin" gewijd zijn. Den heelen dag staan menschen voor het Hotel Bristol, in de hoop de Koninginnen bij het uitrijden te zien. Vooral was het druk, toen Woensdag precies twaalf uur de Keizer in generaalsuniform een bezoek kwam brengen aan de Koninginnen, die kort te voren van een visite by aartshertogin Runier waren teruggokeerd. Ter eere van 's Keizers bezoek was een roods looper over het trottoir en door de met talrijke bloemen versierde hotelpoort naar de vestibule gelegd, waar de Keizer door graaf Dumonceau en den adjudant der KoniDgin opgewacht en naar de appartementen van HH. MM. geleid werd. Z. M. vertoefde daar een kwartier en werd vervolgens op dezelfde wijze naar zijn rijtuig teruggeleid. Later kwam '8 Koizers broeder aartshertog Ludwig een visite maken. Men meldt aan de „Tel." uit Rot terdam: In den Grooten Schouwburg had gisteravond de opvoering van het niouwe toonoelspel „Invloed" van Van Eysaen en mejuffrouw Floecker tamelijk veel succes. Het applaus naar de verschillende bedrijven gold voornamelfk Tartaud, die de hoofdrol vervulde. Na afloop werden eerstgonoemden voor het voetlicht geroepen, om eenige kransen in ont vangst te nemen. Naast Tartaud was het spel van Brondgeest, Alida Klein, mevrouw Van Eysden en mevrouw Beersmans prüzenswaar dig. Mevrouw Beersmans werJ bij haar optre den een bouquet vereerd. Na een langdurige ziekte is te Woerden op 57-jarigen leeftijd overleden de heer J. v. Gurderen, hoofd der openbare school. Da luit. ter ze9 2de kl. A. J. M. Nolet, dienende aan boord van Hr. Ms. wachtschip te Arasterdam, wordt met 11 Mei a. s. op non-activiteit gesteld. De kapt. C. G. L. Van Leeuwen, van het 4de reg. vest. art. te Helder, is overge plaatst bi) het 2do reg. vest.-art. te Naarden de kapt. F. Van der Bruggen, van het 6do reg. inf. te Geertruidenberg, is overgeplaatst by het lsto reg. inf. te Helder. Men schryit aan „Da Tyd" uit Rome, dat Z. Dcorl. Hoogw. Mgr. v. d. Wetering, aartsbisschop van Utrecht, in den loop der vorige week in de Eeuwige Stad aangekomen, jl. Maandag te twaalf uren door Z. H. den Paus in een byzonder gehoor werd ontvangen. Z. Doorl. Hoogw. is vergezel! van zyn secretaris den zeereerw. zeergel. heer dr. Schaepman en houdt, evenals de bisschop van Haarlem, verbiyf in het hotel „Minerva." Heden Vrijdag verlaat Mgr. Botteinanne Rome, om zich naar Napels te begeven. Het voorloopig verslag van het afdee- lingsonderzoek in de Eerste Kamer over de regeling der gemeeote-financiën, zal in het laatst der volgende weck uitkomen. By koüinkiyk besluit is C. J. J. A. Van Teylingen, te MiJdelburg, met al zijne wettige zoo mannelijke als vrouwelijke afstammelin gen in den Nederlandschen aael verheven met de praedicaten van jonkheer en jonkvrouw. Aangenomen is de toezegging van be roep naar de Ned. Herv. gem. te Rottevalle door ds. S. C. Kyistra, te Engelum. Het stoomschip „Bundesrath" arriveerde 5 Mei van Hamburg en Amsterdam te Durban de „Burgemeester Den Tex," van Amsterdam naar Batavia, vertrok 5 Mei van Suez; de „General," van Hamburg en Antwerpen naar Oost-Afrika, arriveerde 5 Mei te Napels; de „Kónig" arriveerde 5 Mei van Hamburg en Amsterdam te Tanga; de „Obdam" arri veerde 6 Mei van Nieuw York te Rotterdam de „Prins Maurits" vertrok 6 Mei van Amster dam naar West-Indiê; de „Kaffir" arriveerde 6 Mei van Amsterdam en Londen te Kaapstad; de „Gedé", van Rotterdam naar Batavia, ver trok 6 Mei van Marseille; de „Maasdam," van Rotterdam naar Nieuw York, is 6 Mei Wight gepasseerd. Katwjjk aan Zee: Door visschera zyn alhier aangebracht twee zware vierkante bal ken van verschillende lengte, door hen in zee drijvende gevonden. Leimuiden: In de gisteren gehouden vergadering van den gemeenteraad werd door B. en Ws. het verslag van den toestand der gemeente over het jaar 1896 aangeboden. Vervolgens werd besloten aan den minister van waterstaat, handel en nyverheid een rykstelephoonkantoor aan te vragen, wyi be richt was ontvangen van den heer directeur generaal der posterijen en telegraphie, dat de aanleg kosteloos door het Rijk plaats hebft. Tot tydelyk wethouder werd wegens ziekte ▼an den heer F. Van der Breggen benoemd de heer J. Treur. De Weener Dames-kapel. Het was wel jammer, dat de opkomst van het publiek niet beter was, want voor weinig geld schonken de Weener dametjes ons heel- wat mopjes. 75 ets. entróe en daarvoor 15 stukken, dat is inderdaad niet duur. De muzikantjes hadden meer belangstelling ver diend, want betere muziek heb ik vaak gehoord, gewooniyk zelfs, doch met meer animo gespeeld zeker nooit. De meisjes streken en speelden er op los, dat het een lust was om te zien, om van het hooren nu maar niet te veel te zeggen. En gul, dat ze waren, dadelijk bereid een toegift te schenken, wel, dat was bepaald bewonderenswaardig. Het concert begon al dadeiyk met het Iö-Vivat, op een eenigszins- grillige wyze uitgevoerd, wat onmiddeliyk eenige jongelieden plechtig van hun zetels deed verrijzen, waaruit voor een opmerkzaam beschouwer bleek, dat het studenten waren. Een kwistig programma werd daarna met animo afgewerkt, lot tevredenheid van de aanwezigen. Een harleiyk applaus weerklonk na afloop van elk numci er. De kapel bestaat uit de directrice, twee eerste, twee tweede violen, twee cellen, een contrabas, één fluit, een piano, een paar trom men en een heer, die op een naargeestig orgel alle verdere blaasinstrumenten vervangt. Het effect, door dit orgel teweeggebracht, is niet bepaald gunstig te noemen. Over het algemeen scheen de kapel aan grootere lokalen gewend te zfln, althans de meest kenmer kende eigenschap van het spel was forsch- heid. Daardoor klonken ?de violen en cellen helaas scherp. De fout ligt voor een groot doel ook by de pianiste. Dit was eene onge meen pootige juffrouw, die haar instrument onbarmhartig behandelde. In de ensembles hadden de strijkinstrumenten groote moeite daar boven uit te klinken. De klank en het algemeen gehalte zouden er zeer by winnen, als allen wat zachter, wat beschaafder gingen spelen. De technische bekwaamheden waren niet onbeduidend, zoodat by ernstige oefening wel een melodieuzer ensemble verkregen kan worden. Er ligt in de geheele voordracht iets ruws, dat onwillekeurig aan een paardenspel doet den ken- nu dat verwacht msn YöU.Wienerinnen niet. Het samenspel der violen in de passages, byv. in de ouverture „Guillaume Teilis nog voor veel verbetering vatbaar; ook de zuiver heid liet daar to wenschen over. Het forscho hakken, dat de violen soras ceden, in plaats van stryken, maakte het geluid wel krachtig, doch nu juist ni.-t mooi. Doch dit alles doet minder ter zake, het zou dwaasheid wezen aan een reizsnde Weener Dames kapel booge eischen te stellen. Het beste effect motten deze dametjes ook maken in een andere, meer gezriligo omgeving, niet in oen leege, kille zaal. Daar hoort een vrooiyk, talryk publiek by, dat komt om eens uit te blazen, wat te praten, te kyken, een glas bier te drinken, een sigaar te rooken en dat dan intusschen een stukje muziek gaarne medo op den koop toe neemt. Ooi het esn geheelen avond van 8 tot 11 uren aan te hooren als concert, dat is zelfs voor do meest welwillend© liefhebbers wat kras. De kapel gaat thans een week of zes in „De Seinpost", te Sche- veningen, spelen; daar zal zo beter op haar plaats wezen dan in een concertzaal. Toch viel er ook wel te pryzen. D3 direc trice speelde het negende concert van Bériot en deod dat zeker niet onverdiensteiyk. Zy is technisch wel ontwikkeld en heeft een fraaien streek. Jammer, dat ook hier het accompagnement te onbescheiden was. De door haar geschonken toegift was het beste van den ganschen avond. Enkele nummers buiten het programma lieten ook het gezang der dames hooren, een niet onaardige afwisseling tusschen al het overmatige gedruisch. De celliste, die ook een enkele solo-passage had te vertolken, toonde daarby haar instrument goed meester te zyn; slechts do toon liet ook hier te wenschen over. Den totaal-indruk zouden wü hier willen samenvatten: By wyze van tydpasseering was het niet onaardig en zeker opwekkend, doch matiging in allo opzichten zy den dames ten sterkste aanbevolen, en vooral dit: zy zyn nu eenmaal WieneriQnen, laten zy dan vooral trachten om Strauss beter, lichter, fijner te gaan spelen dan nu het geval was. Het ligt niet in het aantal, ook een klein orkestje kan aan de werken van Strauss meer recht doen wedervflren. v. B. Gremengd Nieuws. De bronzen medaille voor 12-jarigen trouwen dienst is voor het front van het 4de bat. 4de reg. inf. uitgereikt aan den fourier B. Yisser, van de 3de coinp. alhier. Men komt ons het volgende ver- tellen: Hedenochtend kwam by Zekeren Kruit aan het Levendaal, alhier, een hond inloopen, die erg woest was; hy sprong op bed, boot de kat en liep overal tegen aan. Db vrouw sloot dadeiyk de kamer en liep de straat op mot haar kinderen. Juist kwam de heer Hoefsmit, inspecteur van politie, voorby op zyn fiets; de vrouw vertelde hem wat er was voorge vallen. De inspecteur ging heen, maar kwam spoedig terug met een pistool; hy ging alloen in de kamer en schoot hond en kat dood. Uit i3 de geschiedenis! By den a. s. te houden studenten- roeiwedstryd op het Spaarne, by Haarlem, zal voor het eerst worden gebruikt een stoom- sloep, welke weinig deining maakt en een snelheid heeft van 28 KM. per uur, zoodat de kampende partyen gemakkelyker dan tot nu to volgen zullen zyn. Gisterochtend waren eenige jongens aan 't spelen met een wagen op het stationsterrein van de stoomtram der H. S. My., voor het hotel „Zeerust", te Scheveningen. Een der knapen, oud 11 jaren, De J. gonaamd, viel er af, met het hoofd op derails, en was onmiddeliyk dood. Omtrent den handel in Goudsche kaas valt op het oogenblik weinig nieuws te vermeldentrouwens, de zaken gaan den laat- sten tyd nogal goed, vooral in prima soorten, die met tamelyk vluggen handel tcgen lang zaam stygende prijzen worden opgekocht. Afwekende qualitriten zijn minder goed te plaatsen; veel tweede soort goed moet tegen zeer lage pryaen van de hand. In Derby en E lammer kwam sedert ons vorig bericht geen verandering; vorgeleken met die" van Goud sche, staan de noteeringen van deze soorten laag. Ia de Alblasserwaard werd de vorige week van 15 19 besteed, in de Lopiker* en Krimpenerwaard liepen de pryzen van 1ste soort Goudsche van 21 24, 2de soort van f 16 ƒ19; Derby lsto soort van 21.50 ƒ22 50, 2de soort van 18.50 21Edammer lste soort van 21-ƒ24, 2de soort van 18-ƒ19.50. (17. -D.) Te Elburg is het huis van den korenmolenaar C. Van Loo, benevens eeno schuur, eon hooiberg en het grootste gedeelte van den inboedel, door brand vernield, waar van het spelen met lucifers door kinderen de oorzaak is. Huis en inboedel waren, hoewel zeer laag, verzekerd. De „Oollynie", het zusterschip van de beruchte „Crathie", is Maandagavond by de haven van Aberdeen door een and6r stoomschip in tweeën gestooten. Elf opvaren den zyn verdronken. Het schip zonk spoedig. De 14-jarige L., to Zeist, belast met het inkasseeren van gelden der gasfabriek, is op den Utrecktschen Weg, ter hoogte der buitenplaats „Villa Nova," door twee land- looper6 aangegrepen, aie hem een notitieboekje met eenige quitantién ontrukten, en bet op een loopen zetten. Gelukkig was er geen geld in; dat had by in een binnenzak van zyn jas geborgen. De quitantién werden later op den Utrechtschon Weg teruggevonden. Toen kennis gegeven was by de politie, heeft deze terstond eon onderzoek ingesteld. Aan den Overtoom te Amsterdam is een jongen van 10 jaar, die een paard^ voor een wagen gospannen, wilde tegenhouden^ gevallen en overreden. De knaap overleed kort daarop. Uit don Boezem, onder oud-Krai lingen, is opgehaald het gedeelteiyk gekleeda ïyk van een ruim 20-jarigen, tot dusverrq. onbekenden, joQkman. Met het groenen van het eiken-* hout gaat het in Friesland uiterst langzaamj Terwyi de andere boomen reeds bladeren ge^ zet hebben, vertoont het eikenhout nog geert enkel groen sprietje. Van eikscbillen is dan ook nog geen sprake; er moet warmte komen,' die de schil van hot hout losmaakt. Dan gaat het schillen hoel gemakkelyk on eischt min der tyd en werkloon. In do Zevenwouden (Fr.) zyn nog groote hoeveelheden oude aardappelen voorhanden. Op vele deuren staat een met kryt geschreven opschrift: „Eet-en pootaard-- appel.-n te koop". Deze groote voorraad is hoofdzakeiyk een gevolg van de omstanoigdheid, dat men wegens to lago prijzen jn den joDgsten herfst niet- aan de fabrieken wilde verkoopen, on men hoopte in dit voorjaar boogore prijzen te zul len bedingen, maar die hoop wordt niet ver vuld, want de beste eetaardappelen kunnen ook nu niet meer dan ƒ1.00 a ƒ1.25 per HL. opbrengen, zoodat velen ze nu voor var kensvoeder gebruiken. Van de nu uitgepote aardappelen zyn reeds vele in voorkoop aan de fabrieken verkocht voor 0.70 a 0.80, zoo het land ze oplevert. De weorvoorspell er Falb maakt een dankbetuiging openbaar voor de groote sommon, die hy op zyn zestigsten verjaardag ontvangen heeft, en die, schrijft hy, de materiëele zorgen van zyn gezin geheel zullen wegnemen. De administratie der Hongaarsche en Russische staatsspoorwegen hebben een overeenkomst gesloten tot verlaging van het personentarief. De pryzen zullen 20 tot 30 percent goodkooper worden. Koning Menolik, van Abessynië, heeft den Zwitserschen ingenieur Hg tot eersten minister en staatsraad met den titel Excellentie benoemd. De Fransche vertegen woordiger Legarde is tot hertog vanEutotta verheven. De „Petit Bleu" brengt de voor naamste schouwburgbranden in herinnering, die in de laatste jaren een dergeiyk of grooter aantal slachtoffers gemaakt hebben dan nu te Parys. Het zyn die in de Opéra Comiquo te Parys (1887), 200 slachtoffers; in het Ring theater te Weenen (1881), 457 slacht offers; in de theaters te Brooklyn (1876) 300; Nice (1881) 70 en Exeter (1887) 13U slachtoffers. De brand te Parijs. Het juiste aantal dooden is thans officieel vastgesteld. Höt bedraagt 117 en is dus ge ringer dan men ondor den eersten ontzet- tenden indruk berekend had. De ramp biykt dus, in tegenstelling met wat in een der eerste telegrammen stond, van geringer om vang te zyn dan die in 1887 by den brand van de Opéra Comique, maar het is erg genoeg. Het ïyk van do hertogin van Alengon is met de byzondere eerbewyzen, overeenkomende met haar koninklyken rang (zie hieronder), naar Saint-Philippe du Roule gebracht, alwaar de kist voorloopig ia een kluis is neergelaten in tegenwoordigheid van prins Louis Ferdi nand van Bei-ren. Meer dan 5000 personen hebben hun naam op een condoleance-register geteekend ten huize van den hertog van Alen^on. Daaronder waren de pauselyk© nuntius, de leden van het corps diploma-' .tique, enz. Dinsdagnamiddag kwamen de vroegers koningin van Napels en aartshertogin Isabella, dio door den hertog ontvangen werden. Onmid deliyk na de herkenning van het ïyk is het treurige nieuws per telegraaf medegedeeld aan do hertogen van Orleans en van Aumale, den keizer on de keizerin van Oostenryk en da koningshuizen van Beieren en België. Hoo groot de verwarring was, toen de brand ontstond, blykt uit het verhaal van mevrouw Belin, die als verkoopster in het winkeltje van de hertogin van Alengon was. Zy vertelde het volgende: „Toen de brand uitbrak, waren wy allen in den winkel en niemand van ons zag da vlammen. Toen iemand my opmerkzaam maakte op den oploop, merkte ik op, dat or misschien een hooggeplaatst persoon aankwam. Ik trad naar buiten en zag toen de vlammen. En altyd zal ik voor oogen hebben het schouw spel van al die menschen, die, met de handen afwerend naar voren, naar de vlammen snel den! Men vluchtto niet, maar liep met voor- uitgestrekto handen op het vuur toe!" Door een jongo dame, die oveneens op het oogenblik van het uitbreken van den brand in de tent van de hertogin was, wordt ver haald, dat deze juist haar voldoening oveï den goeden verkoop te kennen gegeven had en vermoeid was gaan zitten, toen do kreet „au feu!" gehoord werd. Do hertog van Alen<jon klom onmiddeliyk op een stoel en schreeuwde: „niet dringen, er is tyd genoeg om weg te komen." Maar niemand stoorde zich daaraan, immers het zeildoek viel op dat oogenblik reeds brandend naar beneden op do schouders, de hoofden en lichte toiletten van de dames, en men kan denken, welke gevolgen dit hebben moest. De ongelukkigen stormden reeds aan alle kanten brandend naar den eenigen ui*1

Leidsch Dagblad | 1897 | | pagina 2