ïrouwen en Meisjes, ^en en aldoor bet gewicht van deze benoeming ook volkomen te beseffen, en zulks des te moer, omdat hy ook in deze betrekking geroepen wordt een man op to volgen, die, by mag het hier zeggen, leefde voor de gemeente, die, toegerust met een buitengewone werkkracht, met be wonderenswaardige nauwkeurigheid voor de gemeentebelangen waakte, maar ook hy hoopt den heeren te bewezen, dat hy de eemnaal aan hem toevertrouwde belangen naar plicht en geweten zal behartigen en ook in deze betrek king immer zal opkomen voor alles, wat waar heid is en recht. III. Voorstel van Burg. en Weths. om over te gaan tot de herstelling en godeeltelyke vernieuwing van den Joost-Tollen-brug. Door den Voorzitter wordt medegedeeld, dat zyn ambtsvoorganger dcor den opzichter Kreling, te Alkemado, twee plannen heeft doen uitwerken met een prysverschil van ongeveer f 400. By het eene p'an, waarvan de kosten ge raamd worden op f 578, komt de brug weder geheel in zijn vorigen toestandby het andere plan, geraamd op f 978, worden steenen hoof den aangebracht. Naar aanleiding van dit voorstel ontspint zich een geanimeerde discussie ora in plaats van een beweegbare, een vaste brug te maken, waarvan de heeren Visser en De Bruyn groote voorstanders blyken te zyn. In stemming gebracht, wordt hun voorstel ichter verworpen. Nadat een door den heer ftykeljjkbuyzon gedaan voorstel, om den boven bouw van yzer te doen maken, is verworpeD, wordt het groote plan aaugenomen, zoodat de brug wordt gemaakt met steenen hoofden. IV. Aanwyzing der middelen, waaruit de Vosten, voortvloeiende uit vorenstaand werk, moeten bestreden worden. Wordt besloten een geldleening aan te gaan van ƒ1000, op door Burg. en Weths. te maken voorwaarden. V. Voorstel van Burg. en Weths. om eenigo drinkbekers, afkomstig van schouten schepenen dezer gemeente, in bruikleen aan bet Ryk, ter plaatsing in een museum, af te staan. De Voorzitter zegt, dat deze bokalen, waarop gezichten van bet dorp gegraveerd zyn, werkeiyk eenige artistieko waarde hebben. Wcrdt aangenomen. VI. Voorst-1 van Burg. en Weths., om aan W. A. Van Heusden, tydeiyk ambtenaar ter gemeente secretarie alhier, voor het tydvak Sept. *96 -Maart '97, eere gratificatie van 70 te verloenen. Wordt aangenomen. VII. Benoeming Stembureel. By eerste stemming bR ken hierin bonoemd te zyn de hoeren W. Timraers en N. Van Beyeren, welke heeren verklaren die benoe ming aan to nomen. De overige leden van tiea Raad worden by acclamatie tot plaats- vervangende leden aangewez?n. Hierna wordt door den Voorzitter mede gedeeld, dat Burg. en Weths. eene verkiezing heboen uitgeschreven voor twee leden van den Raad, ter voorziening in de vacaturen, ontstaan door het overlyden van don heer P. Van Schravendyk en het vertrek van den heer C. Van der Linden, op 19 Mei a, s.; herstemming, zoo noodig, op 2 Juni d. a. v. By de rondvraag vraagt de heer Visser of het niet mogeiyk zou zyn, dat, vóór het grasgewas der bermen van den Kerkwog verpacht werd, aldaar eerst het onkruid werd uitgehaald. Besloten wordt, dat dit zal geschieden, ter- wyl de hoer Visser dan belangloos deskundig toezicht zal houden. Hierna worden nog eenige zaken van huis- bouueiyken aard besproken, waarna, niets meer aan de orde van behandeling zynde, de vergadering door don Voorzitter wordt geeloten. Gemengd Nieuws. De jaariykscho studenten-roei- wedstryden („Neösrlandscbe Varsity") zullen dit jaar evenal3 hot vorig jaar plaat3 hebben op het Spaarne te Haarlem op den 2den Pinksterdag, 7 Juni a. 8. De vo'gondo ploogen hebben zich voorgoed geconstitueeri: Oude vier, „Triton", Utrecht, de hh. Moltzer, Bitndt, Lulofs en Haitóg, stuurman Van Doornik, trainer Van Duyl. Oude vier, „Nerous", Amsterdam, de hh. Zyirnan?, Kleyn, Van Dyk en Heybroek, stuur man Broekman, trainer Van Leeuwen. Oude acht, „Triton", Utrecht, de hh. Moltzer, Brandt, Lulofs, Hartog, Noordhosk Hegt, Kronenburg, Roraond en Bessum, stuurman Van Doornik, trainer Van Duyl. Jonge vier, „Nereus", Amsterdam, de hh. Tjeenk Willink, Ha set, Van Pesch, DaVrye, stuurman Broekman, trainor Van Leeuwen. Jonge vier, „Njord", Lsidtn, dehh. Moyier, StoeLhoven, Kluyver, Brouwer, stuurman en trainer Lydama a Nyeholt. Jongo acht, „Nereus", Amsterdam, de hh. Tj;enk Willi k, Has3et, Van Fescb, De Vrye, Beukers, Vorstman, M9lchior en Feenstra, stuurmau B oekman, trainer Van Leeuwen. Jongo twee, „Njord", Leiien, do hh. Van Iterson en Steenhoven. Stuurman Lyclama. Jonge twee, „Laga", Delft, do hh. Vliegend- hart en Looke. Stuurn:an en trainer Petrie. Oude twe^, „Laga", Delft, de hh. Adams en Pyzel. Stuurman Pdrie. Sciff, „Njord", Leiuen, de bb. De Jong van Beek in Donk. Jonge acht wordt te Haarlom ni .t geroeid. De Haagsche rechtbank voroor- deelde heden den bleekersknecht te 's Craven- hage, die zich schuldig maakte aan diefstal van kleediugstukken, tot drie maandenden opperman, die een bierhuishouder in de Van- Rav68teyn-straat mishandelde, tot 14 dagen; den man, die in het Kortenbosch aldaar een vrouw en haar zoon mishandelde, tot 1 maand en den koopman uit Haarlom, die zich te Aarlanderveen ouderwetsche voorwerpen too- eigende, waarvan de verkoop hem geweigerd was, tot f 24 booto of 12 dagen. In den nacht van Maandag op Dinsdag is een paard van den landbouwer C. Van Haasteren, te Zoetermeer, door den bliksem getroffen en gedood. Woensdagavond om halftien brandde te Haarlemmermeer, Spieringerweg J 71, af de boerdery bewoond door den melk- ryder G. Boogaard. Oorzaak vermoedeiyk door den bliksem. Al het vee is gered geworden. Gisteren werd in de Duinstraat te ScheveniDgen de eerste steen gelegd van het gebouw voor ziekenverpleging aldaar. Onder do vele genoodlgden werden opgemerkt de oud minister mr. Pierson, predikanten van de Herv. en Geref. gemeenten te Schoveningen en zieken verpleegsters. De eerste steen werd gelegd door den 8 jarigen L G. Pierson, zoontje van den heer Pierson, bankier te 's Gravenhago, en Maarten De Niet, 3 jarig zoontje van den gemeente arts te Scheveningen. Op den een- voudigen steen staan hunne Damen vermeld met het opschrift: „Dient elkander door liefde", zoomede de data. Gistervoormiddag te tien uren ontstond te Wehl in de kom van het dorp een fells brand by den bakker, tapper en winkelier H. Th. Rysewyk. Aangewakkerd door een sterken Zuid-Westenwind, stond het geheele huis spoedig in lichterlaaie. Door het flinke optreden der brandweer bleef het by het eene perceel, hoewel vier aangren zende perceelon reeds nu en dan vlam vatten. Naarmenvemeemt, tracht „Vreem delingenverkeer" te Utrecht eenige eport- lichamen, dio in het voorjaar aldaar feesten zouden willen organiseeren, te bewegen, de data daarvan op elkaar volgende te stellen, ten einde daardoor een grootsch 3-daagsch sportfeest te verkrygen, waaraan zco mogelijk avond feestelykheden zullen worden verbonden. Daar de datum voor het Concours bippique op 1 Juni a. s. reeds is vastgesteld, zal waar- schyDlyk den 3den Juni d. a. v. de harddravery van „De Sneeuwpost" worden uitgeschreven, terwyi 2 Juni voor een wielrydersfeest worot opengehouden. Dianzelfden dag zal ook oen jachtrit door de Militaire Sportvereeniging worden uitgeschrevon. De Marker botter „M. K. 83", schip per K. Dorland, werd gisteren vlak voor den havenmond van Enkhuizen aangevaren door do goederenboot „Hunzo", met het gevol/, dat van eerstgenoemd vaartuig de geheele achterateven word verbryzeld. Gistermorgen is te Stadskanaal door een handelaar in klompen, J. Kroezo, oen moordaanslag gc-pleogd op de 19-jarige Koosje Duiven. Da dader loste op het meisje 4 revolverschoten, die allo troffen, en maakte met het vyfde schot een eind aan zijn leven. Do geneesheer constateerde den dooi by den dader en gelastte het onmiddeliyk vervoer per wagen naar Groningen van het zwaar ge wonde meisje. Men 8chryft aan de „N. R. Ct. Waarvoor men de ondorwyzers zooal wil go- bruiken 1 Een Geldersche boekhandelaars firma heeft aan alle hoofden van scholen in ons land een circulaire gericht, met verzoek aan de leerlingen hunner school prentenboekjes te verkoopen, waaraan verbonden is een lot voor een rywiel. De boekjes kosten 75 ets., maar de hoofden van scholen behoeven daarvan maar 50 ets. af te dragen, zoodat zy voor hunne moeite 25 ets. per exemplaar cadeau krygen. Het bestuur der schietvereeni- ging in het Militair Tebuis te Gouda had eenige weken geleden aan den president der Transvaalsche Republiek verlof gevraagd, om de vereeniging den naam van „Paul Krüger" te mogen geven. Hierop ontving de vereeni ging een hoogst waardeerend schryven en de toezegging van een portret van ZEd. als llyk van groote instemming. Aan de zalmzogen visscherjj te Tienhoven aan de Lek heeft men veertien dagen lang de proef genomen met de geheele week nacht en dag door te visschen. De uit komsten waren zoo weinig bevredigend, dat men nu weer als vioeger alleen van des Zondags avonds tot 's Maandags morgens vischt. Door veehouders en landbouwers in do si reken van Vi:nen wordt tegenwoordig zeer geklaagd over den langen duur van den boegen waterstand in d9 polders. Niet on- mogeiyk wordt geacht, dat spoedig in de na- byheid dier gemeente een stoomgemaal ver- ryzen zal. Te Polsbroek sloeg Zaterdagmorgen te halftien de bliksem in een boom op het erf van den veehouder C. Ryneveld. De stam werd van onder tot boven gespleten en de aarde aan den voet van den boom een eind ver weggeworpen. Maandag is door trein 40 van den Luik Limburgschen spoorweg naby Glons een werkman overreden en gedood. Een gevangene, die van Groningen naar Medembllk werd vervoerd, is op de stoom boot der lyn StavorenEnkhuizen plotseling krankzinnig geworden en over boord gespron gen. Hy werd evenwel door de Urker vis- schorsboot 249 gered. Van af 1 Mei worden door de Great Eastern Railway te LoDden afgegeven couponboekjes lste en 2de klass9 naar Cbiano, Chur, B?rn, Luzern en Zürich via Harwich, Hoek van Holland, Rotterdam, Keulen en Bazel. Te Straatsburg zal op 13 Mei eeno conferentie worden gehouden van het D^utsch Eisonbahn Vorkehrs Verband, waar aan ook de Noderlandsche spoorwegen zullen deelnemen. Te Lima werd in den nacht van 1 Mei een aardbeving bespeurd, die ongeveer een minuut aanhield en zoo hevig was, dat de torenklokken begonnen te luiden. De hoogo waterstanden in het beneden-Missisaippi-gebied zyn nog niet in het miast gedaald. Voortdurend worden uit gebreide landstreken door do overstroomingen verwoest; ook vielen in de laatste dagen weder talryke menschenlcvens en voel vee der rivi.r ten offer. Memphis, Natchez, Pittsburg en andere plaatsen zyn door do vluchtelingen overbevolkt. Met den op den 14den Maart te Cooktown gearriveerden scboenor „Ivanhoe" kwamen 32 goudzoekers terug, cie 1100 onsen goud meebrachten Zy Verhaalden, dat twee prospectoren, Thomas Murray en Anders, door de Normaby Insulaners vermoorJ en opgegeten geworden zyn. In de 6poorwegtunnel van St.- Maurice heeft een aardstorting plaats gehad. Het verkeer werl daardoor gestoord. Ds pas sagiers moesten in een anderen trein over stappsn. Onmiddeliyk is ec-n groot aantal werk lieden aan den gang gegaan om den weg weer vry te maken. M9n hoopte daarmee hedon gerood te komen. Te Maagdenburg heeft Maandag avond een hevige brand gewoel in oen hoog huis in de ICaiserstrasse, waar eau modemaga- zyn gevestigd was. De vlammen versprei iden zich zoo snel, dat de bewom rs niet meer 1 mgs do trap konden rinchten, maar met brandlad ders gtreJ moosten worden. Een dienstmeisje, geen anderen uitweg meer ziende, begaf zich, zonder de komst van een brandweerman af to wachten, met het boofd naar beneden op oen van de ladders; toen haar lichaam na kwam, sloeg do ladder om; het meisje hield zkh in haar doodsangst vast, maar haar hoofd sloeg tegen de straatrieenen to pletter. Te Pittsburg, in Pennsylvania, heeft een hevige br.nd gewoed, waardoor de Duquesne-schouwburg en een aan al kantoor- en winkelgeoouwen vernield zyn; daaronder het groote lakenmagSzyn van Home «Sc Co. By dit 1 ^atstger.oeinde alleen beloopt do schade een millioen dollar; de geheele aangerichte schade wordt op 3 millioen geschat. Wat kunstenaars to Londen ver dient n kunnen. Paderawski heelt aangenomi n voor ciuiz'.-nd guineas f 12,600) een concoit to geven in Queen's Hall. Adelina Patti borit ook een aanbod g-kr9gen om voor 'ia som van don zomer te Loüdtn op e.-n couctrt drie liederen ta z ngen. a 25 Cents per regel. Ba die aan verstopping kiagen over Hartklopping, Hoofdpijn, Duize lingen, Schemeren voor de oogen, Gabrck aan eetlust, enz., behoorden den raad op to volden van bekwame geno9sheeren en gceo ander geneesmiddel in te nemen dan do do ar de profes- soron i:i de medicynen b. proefde en aanbe volen Zwitsrrsche Pillen van den Apotheker Rjchardt Brandt, die alle andcro middelen overtreffen en zich sedert tientallen van jaren onderscheiden hebben als het aangenaamste, zekerste, goedkoopste en onschadelykste huis middel. Alleen verkrijgbaar in doosj s a 70 Cents ia de Apotheken. Generaal D<pót voor Nederland: F. C. VAN SANTEN KOLFF, Rotterdam. 3816 17 Burgerlijke Stand van Leiden, van 23 April tot en met 5 Mei. BEVALLEN M. Vaneveld geb. Van der Reyden Z. A. Hendrikscn geb. Blom D. J. C. Van Bicmen geb. Den Hengst Z. NV. E. Neotcboom geb. Oude- maus-Farinaux D. A. Bergman geb. Sjardijn Z. li. Do,Graaf gob. AkkersdijkZ. M. Benning geb. lietgen D li Vim dor Meyden geb. Burger Z. A. M. Van der Velden geb. Guley Z. H. W. M. Van der Biezen geb. De Ridder D. J. W. Duy ver man geb. Dreef Z. J. M- Valkcnburgh geb. Blans- jaar D. E. Van der Weydcn geb Van der Ark D. A. Neuteboom geb. Van Wijk Z. C. M. Langerak geb. Kriek Z. E. A. U. Ouvrerkerk geb." Hansen Z. G. De Wit geb. Ramak Z. A. De Roole geb. Oudshoorn Z. C. Nieuwenkuiper geb. Ceusekom Z A. Kwaadgras geb. Bonte Z. Al. Bckooy geb. Oudshoorn Z. W. F. Klooageb. Meurs D. B. Kroon geb. Van Nood Z. E. G. Doove geb. Franken Z.M. Kolderm.m geb. Van den Hoek Z. WStouten geb. Van der Boon Z. A. J. Elsbof gri' Van Ooit D. M. Overduyn geb. Colijn Z. M. Wolft geb. Mooten Z. GEHUWDJ. Kalter jm. en E. Booij jd. N. Langezaal w. en .1. Boot jd. H. Melet jm. en S. B. Molet jd. II. Van den Borg jm. en H. E. Pracht jd. W. F. Mieremet jm. en M. Neuteboom jd. J. F. Karreman jm. en J. M. Miereniet jd. J. Bavelaar jm. en L. Den Os jd. H. Briojer \v. en M. E. Bosman jd. H. Baur.uan jm. en F. W. Meijers jd. G. A. Valkenburgh jm. en W. P. WiethofT jd. G. P. Beer jm. en A. E. Hoogen- straten jd. OVERLEDEN: T. Koppiergob.Zwaan V. 43j. J. B. W. Kruuk geb. Tellekamp V. 42 j. A. Onvlee D. 40 j. G. Paul ides m. 71. j. P. Lagas geb. Van Es w. G4 j. 11. Baileodijk m. 78 j. li. Van Gelderen geb. Van Wageningen w. 63 j. A. F. liopman w. 70 j. J. Van der Velden Z. 1 j. J. Yerbrugge w. 73 j A. J. Van Eek geb, Stam V. 37 j. J. Van "Vliet ra. 65 j. B. Van Vel zen geb. Van Galon w, 82 j. P. Bon Z. 74 j. J. Ondshoorn Z. 11 m. J. J. Ouweikerk m. 65 j. A. M. Verkoren geb, Petri W. 66 j. H. Tendeloo m 63 j. D. Masseree w. 57 j. II. llensen w. 81 j. J. G. De Winter m. 29 j. D. A. Maree D. 17 j. C. Van der Es m. 59 j. L'ITLOTINGEN. Loten der Tta'. Vereeniging het Roode Kruis. Trekking van 1 Mei 1897, be taalbaar 9 Mei 1897. Promicn: Serie S829 n. 1 Lire 85,000, e. 6306 n. 88 L. 2000, a. 1832 n. 11 L. 1000, e. 605 r. 43, e. 3240 c. 37, a. 1638 n. 5, e. 1£69 n. 31 on a. 9823 n. 50 L. 60. Ttr alloasiog mot L. 31 do aerieën: 915 1869 8477 8G0S 4040 438C 518C 6769 59-8 6216 6774 7019 9049 10020 10098 1C460 10502 10593 10942 11168. Do braud te Parijs. Het was tien minuten voor halfvyf toen de brand uitbrak. Plotseling zag men aan den linkervleugel, waar de kinematograaf stond, vlammen opstygen. De lamp van het toestel was ontploft en had oen gordyn vuur doen vatten. In drie minuten had het vuur zich door het geheele gebouw verspreid. Vyf- tlenhonderd menschen drongen zich naar de uitgangen (twee deuren aan de voorzyde en meer niat voor een licht brandbaar gebouw van bondord by zestig meter, grooter dan het koninkiyk paleis op den Dam, te Amster dam, dat 80 by 63 is!), duwende en over elkander vallende en zoo oen onoverkomelyken slagboom vormende van opgehoopte lichamen, dia don weg der redding afsloten voor de ong?lukkigen, die achter hen waren. Men zag toen ean onvergeteiyk schouwspel. In een omiy3tiiig van vuur mannen, vrouwen en kinderen, die ineenkrompen en tevergeefs een uitweg zochten. Hun kleoderen vatten vuur en zjj vielen op don hoop verkoolde lyk^n noder. Hot duurde niet lang. Twint?g minuten op zijn hoogst. Toen stortte het geraamte in. Een verslaggever van het „Journal," die juist voorby kwam, toon do brand uitbrak, geeft do volgende beschryving van de paniek: Een hoop ongelukkigen, dis ontzet vluchten mot gescheurde kleederen en verwilderde oogen. En dat waren zy, die er het best afkwamen, dia meer vrees don letsel hadden. Elk oogenblik wordt de ramp verschrikko- lyker. Het geberie dak brandt. Een zwarte, dikke, verstikkende rook, voortgedreven door een vry sterk n wind, stygt op. En daarbuiten nog altyd de wilde vlucht. Vrouwen loopen in het wilde rond. Een ieder, ai) uit h t brandende gebouw komt, draagt de sport n van den voortgang der ramp. Steeds zyn do kle ren erger verbrand; de wonden ornstiger. Er vallen hartverscheurende tooneelen voor. Een dooltlyk bedroafde moedor zoekt haar kindeen man vraagt naar zyn vrouw. Een dame van middelbaren leeftyd snelt naar een agent, werpt zich voor hem op de knieën, kust hom de handen en smeekt hom haar dochtc-r to redden, die zy bij de vlucht is kwytgeraakt. Elders loopt eon heer rond, blootshoofd, met gescheurde kleoderen en bebloed gtlaat. Hy loopt tusschen de kykers en zoekt zyn vrouw. Men heeft de grootst mogelyke moeite om hem to beletten zich in de vlammen te werpen. Twee agenten voeren hem weg. En het défilé der gekwetsten, van vrouwen vooral, gaat steeds voort Tegen een koetspoort geleund, laat een van do inrichters van den bazaar, do heer Blount, aan zijn wanhoop vrfien teugel. Twee zyner vrienduu brengen den gewonde na veel tegen stribbelen weg. Midden op straat valt een man op do knieën voor een dame, roepende: „PardonI pardon!" Aan alle kanten hartverscheurende too neelen, krettn, tranen, wanboopszuchten, die h.t geknetter der vlammen overstemmen. Do ïyken zyn afschuwelijk om te zien. De slachtoffers zyn niet gestikt, maar verbrand, levend verbrand. E)n medewerker van do „Figaro," dia reeds 28 jaar verslaggever is, aan den oorlog van 1870 heeft deelgenomen en alle groote rampen heeft bygewoond, ver klaarde nooit zulk een afgryseljjk schouwspel te hebben gezien. Met misschien onnoodigo nauwgezetheid zeilen reeds de eerste telegrammen, dat de slachtoffers allen behoorden tot de hoogste aristocratie van Frankryk. Als iets by dit onheil ni.t zoo erg is als hst had kunnen zyn, is het wel deze om- st.indigheid. I-rmers, by do droefenis van de achterbiy vende betrekkingen zal zich thans niet het gebrek-iyden van onverzorgden voegen. Hieronder komt een beele reeks van namen voer, ciaan schier élk moment in de historie van Frankrijk herinneren. Bovenaan staat die van de hertogin van AL neon, verwant aan verschillende Europee- sche vorstenhuizen. Zy werd geboren in 1847 als dochter van Maximiliaan, hertog van Beieren, en prinses Louise van Brieren. Zy was de zuster van Karei TheoJoor en Lodewyk, hertogen van Bei.ren, van de keizerin van Oostenryk, de koningin van Napels en hertogin Mathilde, weduwe van prins Lodewyk van Bourbon, graaf van Trani. In 1868 was zy gehuwd met den hertog van Alen^on, tweeden zoon van wylen den hertog van Nemours. Zy had twee kinderen, die beiden gehuwd zyn. Haar ïyk werd eerst 's avonds te elf uren nagenoeg onherkenbaar in het „Palais de l'Industrie" teruggevonden naar de aanduiding van een ring aan haar vinger. Haar zuster, de vroegere' koningin van Napels, is aldaar het ïyk gaan halen. De hertog van Alengcn is met zware verwonding en verschroeiden baard thuisgebracht. De vyftigjarige hertogin van Alengon W3s beroemd door haar liefdesroman met den later door zelfmoord in krankzinnigheid gestorven koning Lodewyk van Beieren. In baar jeugd was zy van een betoov§rend9 lie taligheid cn veroverde het hart van den jongen koning Lodewyk, die zich tegen den wil der familie in 1865 met haar verloofde. Hy was toen twintig, zy achttien jaar, en hy wist hun verloving dweepziek met koninklijke poëzie to omhullen. Hy liet een beollbouwer van den oerston rang haar borstbeeld maken; richtte in den wintertuin tusschen vreemde planten en palmen een soort van altaar voor at haar op, waarvoor hy de uren doorbracht, welka hy Diet in de nabyheid zyner verloofde kon slyten. Terwyi de uitzet in gereedheid gebracht werd, zorgde de koning er voor dat een waardig portret van de aanstaanda koningin voor den dag van haar huweiyk klaar zou zyn. De etser Barfus toekende de schoone prinses naar het leven in tegen woordigheid van don koning, die dan by de uitvoering der plaat don kunstenaar dikwyls bezocht en by het aanschouwen van den eersten afdruk vol geestdrift uitriep„Een koninkiyke bruid!" De prinses is op bet portret in een laag uitgesneden kanten kleed met bruidstooi en sluier weergegeven en ïykt daar zeer sterk op haar zuster, de Oostenryksche keizerin Elizabeth; slechts io haar mond minder mooi. Do verloving werd plotseling afgebroken, daar de koDiog hevig jaloerache verdenkingen tegen een knappen kunstenaar of hof-photograaf opvatte en daarover tot razemy geraakte. Hy zelf wierp bytend vocht op de koperen plaat en de geheele oplaag van het kunstwerk werd vernield; er bestaat nog slechts één exemplaar van. Het borstbeeld der prinses had de koning reeds vroeger door het venster van den wintertuin in den hof geslingerd. Drie jaar later trouwde de prinses met den hertog van Alen^on. Te ongeveer zeven uren verspreidden de extra-uitgaven der couranten de onheilsbe richten onder het groote publiek op den Boulavard. Men scheurde elkaar de dagbladen uit de handen, om byzondorheden te vernemen van die ongehoorde ramp. Ieder vroeghoe is het mogelyk, dat zulk een ellende kan plaats hebben? Hoe is het te denken, dat met zoo weinig voorzorg gehandeld wordt te midden van zooveel hulpmiddelen van allerlei aard! Een waas van droevige treurigheid, van rouw, ligt over de geheele stad, by armen zoowel als by ryken, want hot maakt by de mindere klasse een grooten indruk, dat zoovelen van do aanzienlyksten dien gruwzamen dood ge vonden hebben te midden van een werk van liefdadigheid voor de hongeriyders. De moeder van de zusters van den Heiligen Vincentius Paulo is ook onder de verbranden, maar de zuster, die met haar was, was nog niet terug- gevondtn. Tegenover den bazaar is een ruime stal. De deuren worden geopend en de ongelukkigen, die met brandende kleederen hebben weten te ontkomen, snelden naar binnen, waar met emmers water, dryfnatte spoüsen en rytuig- spuiten de vlammen werden gebluscht. Gene raal Munier wierp zich in het bassin, waar de paarden gedrenkt worden; velen volgden zyn voorbeeld. De politie handhaaft uitstekend de orde. Zy wordt belegerd door een menigte vaders, broeders, bloedvorwanten en vrienden, die de lyfeen willen zien. De agenten hebben een zware taak, grysaards, vrouwen smeeken hun om binnengelaten te worden, een minuut maar "Waartoe ia den hoop is onmogeiyk iemand te herkennen. Een heer met witte haren werpt zich op de agenten: „Myn dochter was er", gilt hy. „Ik wil zien of ze dood of levend is". Met vier man moat men den rampzalige wegbrengen. De agenten verdienen allen lof voor hun optreden. Zond6r ruwheid, met voorbeelde- looze verschooning behandelen zy het publiek. Met goode woorden duwen zy de menigte zachtjes achteruit. Zy verzoeken, smeeken om plaats te maken, om de redders Diet te belemmeren, het aan- en afryden der ambu lance-wagens niet te bemoeilyken die de ïyken naar het „Palais de l'Industrie" over brengen. De commissaris van politie Mouquin is een man van geestkracht, maar hy geeft zyn be velen met stokkende stem. In zyn twintig- jarigen ambtstyd heeft hy heel wat gezien, heel wat medegemaakt, maar hoe gehard men ook is, er komt oen oogenblik dat de maat vol is. Men is toch mensch ook. Mevrouw De Bróqueville Collière was juist met haar kleindochter, een nichtje en een neefje van deze den bazaar binnengetreden, toen zy omvergeworpen werd door de vluch tenden. Zy ontsnapte met brandende klee deren, maar misto de kinderen. Da schrik verlamde haar hersenen. Men bracht haar naar huis en plotseling begon zy te yien: „Vuur, vuur overal. Driehonderd menschen loopen over de kleinen. Zy vertrappen hen, zy ver pletteren hen. Myn kinderen 1 Myn kinderenI Waar zyn zy?" Men antwoordt, dat ze gered zyn, maar zy gelooft het niet. De ongelukkig® is van het verstand beroofd. En nog onder den eersten indruk van de ontzettende gebeurtenis doorzocht een bende dioven de puinhoopen om geld en juweelen te stelen! De politie nam twintig van die onmenschen gevangen. Nog nooit heeft Parys zulk een onheil beleefd. Toen de Opéra Comique afbrandde, kwamen de slachtoffers om door verst kking van rook, maar hier is de rook dadeiyk ornbooggegaan en zyn meer dan honderd menschen letterlyk door de vlammen verteerd, zoodat onherkenbaar is, wat van h9n overbleef. Dames en heeren en bedienden stormden in de grootste ontsteltenis naar den icgang. IJdele mo9ite helaas om buiten te komen, voordat het brandende volume en do dak planken reeds omlaag tuimelden. Door het gedrang by de poort struikelden sommigen omver, anderen trachtten over hen heen te stappen, vielen ook, en vormden een ver sperring, waartegen de achter zynden tever geefs opdrongen. De aanwezigen waren niet zoo overdreven talryk, vermoedeiyk een twaalf-

Leidsch Dagblad | 1897 | | pagina 2