N«. 11410. Vrijdag 7 Mei. A°. 1897 Qeze (gourant wordt dagelijks, met uitzondering van (§pn- en feestdagen, uitgegeven. Leiden, 6 Mei. JF° euilleton. Jonkvrouw Denise. PRIJS DEZER COURAJiT; Voor Leiden per 3 maanden. 1.10. Franco por post1.40. Afzonderlyke Nommers0.05. PRIJS DER ADYERTENTIËN: Van 1-6 regels f 1-.05. Iedere regel meer f 0.17Grootero letters naar plaatsruimte. Voor het incasseeren buiten de stad. wordt f 0.05 berekend. Ofïlciëele Kenniisgeviagen. Burgemeester en Wethondere van Leiden; Gezien art. 8, late alinea, der wot van den 2den Juni 1875 (Staatsblad No. 95), tot regeling van het toezicht by het oprichten van inrichtingen, welke govaar, schade of hinder kannen voroorzakeD Brengen by deze ter algomeene kennis, dat door hen op heden vergUDDiDg ia verleend aan J. L. A. "VAN DRUNICK en rechtverkrijgenden tot het op- richion van een smederij en koper- en blikslagerij in het perceel Klokstieg 11. Burgemeester en Wethouders voornoemd. Leiden, F. WAS, Burgemeester. 8 Kei 1897. E. KIST. Secretaris. Burgemeester en Wethouders van Leiden, Gezien het adres van P. NELIS, l ondende vorzoek •om vergunning tot het houden en mesten van kens in het peroeel Langestraat No. 47 Gelot op art. 152 der Algemeens Politieverordening van 6 November 1879; BreDgen ter kon Dis van belanghebbenden, dat op Maandag den lOden Mei a. e., des voormiddaga to e)f uren, ten Raadhuize gelegenheid zal worden gegeven tot het inbrengen van bezwaren tegen dat verzoek. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leiden, F. WA8, Burgemeester. 8 Mei 1897. EIST, Secretaris. DRAXfiWET. Burgemeester en Wethouders van Leiden broDgen tor algemoone kennis, dat door de weduwe J. VERPOoRT gfcb. PIETERSE, te Lend, eo H. P. A. BOPMAN, alhier woonachtig, verzoekschriften zyn iDgedioud om vergunning voor den kleiuhanöo) iu sterken drank, respectievelijk in de perceelen Morechsiraat S3 en Brecetraat 2. Burgemeester on Wethondors voornoemd, Leiden, F. WAS, Burgemoester. 8 Mei 1897. E. KIST, Secretaris. Door den Kerkeraad der Ned.-Herv Ge meent e alhier is afwijzend beschikt op het door 1700 leden dier gemeente aan hem gericht verzoek, om hun wenach tot het beroepen van een predikant van vrijzinnige richting in de vacature-Dr. Hagen bd het kiescollege te steunen. Aan den voorzitter der commissie ad hoe zal breedvoerig van dat besluit kennis worden gegeven. Door wijlen mej. Grothe, overladen te Utrecht, is aan de Gustaaf-Adolf Vereeniging vermaakt de kapitale som van f 10,000 Op het concert van de Liedertafel Arion", a. 8. Dinsdag, zal o. a. uitgevoerd worden „Een stem aan 't strand" van H. F. R. Brandts Buys. O^er dit werk, dat dezer dagen in Amsterdam door „Amicitiae" werd uitge voerd, schrijft „De Telegraaf" zoowei als over de uitvoering er van in hoogst gunstige termen. Componist, koor en solisten werden door het talrijk publiek daverend toegejuicht. Mej. Weys, die de sopraan-solo's in „Een stem aan 't Btrand" aanst. Dinsdag zal ver tolken, behoeft in Leiden wel niet nader bekend gemaakt te wordende beer Adelin Fermin daarentegen trad, voor zoover ons bekend, nog nooit in Leidon op en mag dus wel met een enkel woord worden voorgesteld, hetgeen des te gemakkelijker zal zijn, daar hij juist Zaterdag 11. een liederavond in Den Haag gaf, naar aanleiding waarvan „Het Vaderland" a. zegt: „Het byna als tenor klinkend bariton geluid van den heer Fermin is week en lieflik; de overgangen in de verschillende registers onmerkbaar glad; de 12) Toon de gravin haar echtgenoot alleen sprak, gaf ze hem haar bevreemding te ken nen over het zonderlinge verlangen van Danise, om de familieportretten en andere herinne ringen van baar ouders op h6t kasteel te laten, en tevens deelde ze bem bet vermoeden mede, dat haar brein l.ad doorkruist. Welnu," zei de graaf, „breng dat alles in orde, als ge er kans toe ziet. Niets zou Jacques voordeeliger kunnen zyn, zoowel voor 2Ün verkiezing als voor zijn geheele toekomst, dan met de bekoorlijke Denise De la Pinède te trouwen. Ik geef u volkomen volmacht om zulk een aanlokkelijk plan tot een goed einde te brengen. Volg echter mijn raad, want ik heb ondervindiog in dergelijke zakenGe moot niets met overhaasting doen. Met jonge meisjes, vooral wanneer ze bekoorlijk zijn en over fortuin kunnen beschikken, zooals dat bij Denise het geval is, moet men zeer voor zichtig handelen, en ik geloof, dat het noodig is, dat Jacques haar hart verovert voordat hij nog met haar voogd over zijn plannen spreekt. Ik veronderstel, dat het jonge meisje, evenals gij, die zoo met haar bevriend zijt, zeer godsdienstig en vroom is, en Jacques is op dat punt nogal lichtzinnig. Nein, dat moet ge niet zeggen," zei de gravin. „Dat hoor ik zoo ongaarne." Welnu, maak dan, dat Denise zijn vrouw voordracht vol poëzie en noblesse; de uit spraak van het Fransch keurig." Een en ander verhoogt onze verwachting voor het „Arion"-concert natuurlijk zeer, en wij hopen, dat de vereeniging, die zulke goede krachten als solisten weet te winnen, door een talrijk opkomend publiek moge geloond worden. Voor de akte lager onderwijs zijn ge slaagd de dames M. P. Planjer en J. W. Karg, beiden alhier. De anti-rev. kiesvareaniging „Alfen", te Alfen, stelde tot voorloopigen candidaat den heer N. D. Kernink, voorzitter dezer kiesver- eemging en van de afd. van den Boerenbond, tevens voorloopig candidaat der christeiyk- historische kiesvereenigmg te Woerdon. Men 6eint uit Weenen, d. d gisteren: De feestmaaltijd, welke hedenmiddag ter eere der Nederlandsche Koninginnen in het Lainzerslot zou plaats vinden, is afbesteld wegens den dood van de hertogin van Alen^on, zuster der keizerin. In den namiddag begaven HH. MM. zich met de prinses van Waldeck-Pyrmont naar het Lainzersiot, ten einde de keizerin haar condoleances aan te bieden. 's Voormiddags hadden HH. MM. het mu seum van kunsthistorie bezocht. De Koninginnen zyn hedenmiddag ten diuer genoodigd bij den aartshertog Reinier. In den namiddag ondernamen HH. MM. een rijtoer. Wegens den dood van de hertogin van Alen$on wordt het verblijf der Koninginnen albi;r van nog eenvouoiger aard; Hare Majes teiten leven als private personen. De Koningin nen brachten een bezoek aan de kroonprinses Stéphanie en aan prinses Gisela. Ook bezochten zij Schönbrunn en het museum van natuur lijke historie. Er bestaat ook plan tot een bezoek aan den Hof burg en de keizerlijke rijschool. Naar de „N. R. C." verneemt, zal er ter gelegenheid van de troonsbestijging van H. M. de Koningin een fonds worden ge sticht in het belang der krankzinnigenver pleging. Het fonds zal den naam dragen van „Wilhelminafonds." Mr. S. J. Hartog, tot dusver advocaat en procureur te Rotterdam, is heden beëedigd als advocaat on procureur bij den Hoogen Raad en heeft zich te 's-Gravenhage gevestigd. Volgens het „H. Dagblad" is de majoor van den gen. staf F. H. A. Sabron, hoofd der Ilde afdeeling van het dep. van oorlog, bestemd om op te treden als directeur der hoogere krijgsschool, ter vervanging van den luit. kol. Plantenga, die tot kol. is bevorderd ea aan den cbef van den staf wordt toegevoegd. Het Christelijk gymnasium te Utrecht zal zoo mogelijk met 1 Sept. a. s. geopend worden en wel alleen de 1ste en de 2de klasse. Directeur-secretaris is de heer K. Malcome&ius, te Rotterdam. De collecte ten behoeve van het nationaal huldeblijk aan H. M. ue Koningin-Regentes bracht te Stad-Almeloo op de som van ruim f 528. wordt, als ge kunt, dan kan ze hem in dat opzicht wat verbeteren. Ik heb zelden een meisje ontmoet, van wior karakter ik by de eerste kennismaking al zulk een hoog denk beeld heb opgevat. Ik durf u de verzekering geven, dat ze een grooten invloed op baar geheele omgeving zal weton uit te oefenen." Goddank," zei de gravin. „Haar invloed zal in elk geval een weldadige zijn." Dien avond deed gravin De Yédelles een vurig gebed voor het welslagen van het plan, dat ze in baar moederlijke bezorgdheid voor het welzijn van haar zoon had gevormd. Voordat ze zich ter ruste begaf, had ze zich de verzekering weten te verschaffen, dat Jacques voor Denise De la Pinède bijzonder was ingenomen, en het had haar een groote zelfoverwinning gekost, hem de plannen te verbergen, die ze te zijnen opzichte koesterde. Toen ze hem goeden nacht wenschte, vertelde ze hem, hoe verlegen ze zich gevoeld had op het oogenhlik, dat George aan Denise gevraagd had, haar speelgoed te mogen bewaren. Gelukkig, dat papa het niet gehoord heeft," voegde ze er bij. V. Terwijl wij de bewoners van het kasteel van La Pinède overlaten aan de gedachten, die door het onverwachte bezoek van Denise De la Pinède bij hen waren opgewekt, ver gezellen wij notaris Lescalle mot zijn vrouw en dochter naar een buitenverblijf, dat aan de tante van den notaris toebehoorde, en waar zij het overige gedeelte van den dag zouden doorbrengen. Gistermorgen is te Enschedee overleden de heer J. A. Albrecht, in leven directeur der gemeentelijke gasfabriek en drinkwaterleiding. De „Standaard" schrijft: Kerkeraden, die verlegen zitten om iemand te vinden, die den Dienst des Woords waarneemt, worden er aan her nnerd, dat de wel-.erw. heer ds. E. Th. Ploos van Amstel, te Oudewater, zich voor het waarnemen van dien dienst beschikbaar stelt. Volgens een telegram uit Washington is de heer Stanford van Neerel (Minnesota) tot gezant te 's Gravonhago benoemd. Volgens een te Haarlem ontvangen tele gram, is de heer G. W. W. C. baron Van Hóe veil, laatstelijk resident van Ambon, en onlangs van verlof in Indié teruggekeerd, be noemd tot resident van de Lampongscüe districten. Volgens hier te lande ontvangen bericht is de assistent-resident van Toeban, J. C. Carstens, benoemd tot resident van Bezoeki. -De „Maandelyksche Mededeelingen" van den „Ned. Journalistenkring berichten, dat vermoedelijk de Journalistendag (algemeene vergadering van den Kring) dit jaar te Dor- drocht zal wordea gehouden, op 6 Juli. Het komt der „Haagsehe Courant" voor, dat in dezen datum wel verandering zal worden gebracht. Dinsdag 6 Juli nl. zal niet onwaarschijnlijk jui.t de dag zijn voor de gemeenteraadsverkiezingen overal in den lande, wanneer ten minste is vastgehouden aan het oorspronkelijke voornemen om de „stem dagen" te bepaleu op den 8sten dag na den zg. „verkiezingsdag" (29 Juni). Dat de bladen zich bereid hebben ver klaard, dien Dinsdag als „persvacantieJag" te behandelen, blijkt uit de „Maand. Meded." niet. Wel vermelden deze daarentegen, dat een der twee eereleden van den Kring, dr. I. A. Lamping, de Nederlandsche bladen zal verte genwoordigen op liet Dagbladpers congres te Stokholm, omdat dit valt in den fcyd der Kamerverkiezingen en dus geen actief-dienond journalist dan kan wegloopen van zijn post. De majoor-titulair H. J. E. Vogel, van den staf der artillerie, werkzaam bij de permanente militaire spoorwegcommissie, zal, naar de „N. R. Ct." meldt, binnenkort den dienst met pensioen verlaten. De 2de luit. E. L. G. Marcus, van het 2de reg. huzaren te Venloo, is door den minister van oorlog aangewezen voor den dienst in Oost-ÏGdiö, en derhalve voor den tyd van 5 jaren bij het wapen der cavalerie aldaar gedetacheerd. In de maand April jl. zyn byhetKolo niaal Werfdepot voor den Iodischen militairen dienst aangenomen 151 personen, aan wio aan handgold en gratificatie is uitbetaald ten som van f 35,285. Van die 181 zijn in de ver schillende garnizoensplaatsen van ons land voorloopig en te Harderwijk definitief aange nomen 107, nl. 86 Nederlanders, 10 Duitschers, 8 Belgen, 1 Zwitser, 1 Luxemburger en 1 Rus, terwijl de overige 74 overgenomen werden van de corpsen van het leger h. t. 1., nl. 62 van de inf., 6 van de art., 3 van do cav., 2 van de genie en 1 van de Koloniale Reserve te Zutfen. Deze tante was een ongehuwde dame op leeftijd, die in haar jeugd getuige was geweest van do stormen dor grooto Revolutie. Toen de ordo door Napoleon hersteld was en ieder weder zyn oude rechten bad teruggekregen, was juffrouw Lescalle nog in het bezit van een tameiyk groot fortuin, en hoewel ze toen al niet zeer jong meer was, ontving ze toch nog verschillende huwelijksaanzoeken. Zelfs baron De Croixfonds in eigen persoon vergat zoozeer de waardigheid, die hy aan zijn atand en afkomst verschuldigd was, dat hy aanzoek deed om de hand van juffrouw Lescalle. Zyn voorstel werd echter verworpen, evenals allo vooretellen van denzelfden aard. Juffrouw Lescalle begreep zeer goed, dat op den leeftijd, dien ze toen had bereikt, die huweiykscandidaten alleen door haar fortuin werden aangetrokken, en afgezien van alle andere beweegredenen, zou deze reeds vol doende geweest zyn, om haar te doen beslui ten niet te trouwen. Intusschen deed haar neef zijn rechtsge leerde studiën aan de universiteit te Parijs en wanneer hjj door sijn buitensporige uit gaven in verlegenheid was geraakt, nam hy altyd zyn toevlucht tot de beurs van zyn tante, die hem met groote welwillendheid bystond. Na eenigo jaren studie had hy wel is waar zijn examen als advocaat en notaris met gun stig gevolg afgelegd, maar hy bezat toen geen ander middel van bestaan dan het geven van rechtsgeleerde adviezen, waarmee hy maar I een zeer bescheiden inkomen kon verdienen. 1 En daarom was het voor hom een groot geluk, Met het oog op het nummer, dat de kapitein ter zee P. Zegers Veeckens, adjudant van H. M. de Kcningin, in de raogiyst voor bevordering tot den rang van schout-by nacht inneemt, wordt die hoofdofficier met den löden Mei a. s. het bevel opgedragen over Hr Ms. pantserschip „Piet Hein" en tevens belast met bet bevel over eene divisie voor binn.nlandschen dienst, bestaande uit de pantserschepen „Piet Hein", „Evertsen" en „Kortenaer." Hr. Ma. pantserdekschip „EoniDgin Wil- helmina der Nederlanden," onder bevel van den kapitein ter zee W. J. Derx, is 5 dezer te Manilla aangekomen. De voornaamste ingezetenen van Wester voort hebben zich tot de Regentes gewend om vernietiging van het besluit van den Raad dier gemeente, waarby de heer A. B. De Rechteren van Hemert na ruim 12-jarigen trouwen dienst als gemeenteontvanger is ontslagen. Te Wiermgerwaard overleed in 73 jarigen ouderdom de beer A. J. Kaan, lid van de Pro vinciale Staten van Noord-Holland en heemraad van den Anna-Paulowna-polder. Het stoomschip „Admiral", van Oost- Afrika naar Vliasingen en Hamburg, arriveerde 4 Mei te Napels, de „Burgemeester Den Tex", van Amsterdam naar Batavia, arriveerde 4 Mei te Port Said; de „Koningin-Regentes", van Batavia naar Amsterdam, vtitrok 5 Mei van Batavia; de „Obdam", van Nieuw-York naar Rotterdam, vertrok 5 Mei van Boulogne- sur-Mer; de „Prins Willem I" arriveerde 5 Mei van Suriname te Amsterdam ;de „Telamon" arriveerde 5 Mei van Java te Amsterdamde „Maasdam" vertrok 5 Mei van Rotterdam naar Nieuw York, met 36 kajuits- en 140 tusschendeks-passagiers; de „Reichstag" ver trok 4 Mei van Mozambique naar Hamburg; de „Werkendam," van Nieuw-York, arri veerde 6 Mei te Rotterdam. Alkemade: Als aanvulling tot het bericht in ons blad van Diosdag jl. over de begrafenis van den heer E. J. L03, en tot herstel van een onvrywillig gepleegd verzuim, dient ver meld, dat by den stoet zich mede aangesloten hadden de heeren De Riider en Nuyens, ambte naren ter secretarie, en dat het escorte werd geopend door Rjjks- en Gemeentepolitie in groot tenue. In den drooggemaakte Veender- en Lyker- polder in de gemeente Alkemade is weder het mond- en klauwzeer uitgebroken, ditmaal onder bet vee van de te Nieuwe-Wetering wonende veehouders G. Straathof en Jan Los. Oegstgeest: In de bestuursvergadering der R. K. Centr. Kiesvereeniging in het dis trict Katwyk zyn gekozen als voorzitter C. J. L. Van der Meer, van Noord wyk; als vice- voorzitter W. G. Streefkerk, van Zoeterwoude; als penningmeester J. P. H. Van Wensen, van Wassenaar; als 1ste secretaris L. J. Van Douveren, van Oegstgeest, en als 2de secre taris H. Spendel, van Katwyk. Het correspondentiebureau is gevestigd by den lst9n secretaris, te Oegstgeest. Wassenaar: Gisteravond werd in h t lokaal van den heer H. G. Leene eene ver gadering gehouden van de afd. Wassenaar der Algemeene Vereeniging voor Bloembollen cultuur. Nadat de secretaris do notulen ge lezen had, werden deze onveranderd goedge keurd. De Voorzitter deelde mede, dat het bestuur de verschillende functiën verdeeld heeft als volgt: J. Kouwenhoven, 2de voorzitter; J. L. Grevers, secretaris; J. Van der Kroft, 2de secretaris; J. Kloosterman, penning meester; L. v. d. Kley en C. Remmerswaal, commissarissen. Het reglement, aan het hoofd bestuur opgezonden, is terugontvangen met een paar opmerkingen. Het wordt nu eenigs- zina gewyzigd en zal ter teekeniog worden opgezonden. Naar aanleiding van de vraag uit de vraagbus: „Is er een middel tegen kwade plekken stelde de Voorzitter voor, dat de afd. zich vereemge met andere afdee- lingen en aan het hoofdbestuur to. rste le een prysvraag over uit omerwerp uit te scbry ven. Na de verloting van eenige tuiübouwgo- reedschappen werd de vergadering gesloten. Woubrugge: Aan de mon ing van de Wyde Aa en het Paddegat alhier is gisteren gezonken een met pannen of steen geladen Westlander. Daar dit dicht by den wal plaats had, bestond er voor de opvarenden niet bet minste levensgevaar. De oorzaak wordt toegeschreven aan de te diepe lading. Het vaartuig ligt geheel buiten de vaarlyn, en de mast, die ver boven den waterspiegel uitsteekt, duidt voldoende aan, dat het daar niet ricbiig is. Gemeenteraad van Rynzaterwoude. Tegenwoordig alle leden. (Er zyn twee vaca turen). Voorzitter: de Burgemoester. Do Voorzitter opent de vergadering, waarna de notulen der vorige zitting worden gelezen en goedgekeurd. Geschiedt mededeeling, dat zyn ingekomen 10. Een besluit van Gedeputeerde Staten der provincie, waarby aan deze gemeente voer den tyd van vyf jaren ontheffing wordt vor- leend van de verplichting tot invoering op de O. L. school van vak j van art. 2 der Lager- Onderwys-wet. 2o. Een schryven van den heer C. Van der Liaden, houdende ontslagneming als lid van den Raad wegens vertrok uit de gemeente. Beide stukken worden voor kennisgeving aangenomen. Aan de orde is: I. Wyziging der instructie van den gemeente secretaris. Een door don Voorzitter namens Burg. en Weths. den Raad aangeboden concept wordt onveranderd vastgesteld. 11. Benoeming van een gemeente secretaris. Door Burg. en Weths. worden ingevolge art. 95 der Gemeentewet den Raad aanbevolen: a. de beer Th. C. C. Nmaber, burgemeester, b. de beer W. Van Heusden, ambtenaar ter secretarie. By eerste stemming blykt eerstgenoemde te zyn benoemd. De Burgemeester dankt den Raad voor het in hem gestelde vertrouwen en zegt wydera dat zyn tante hem toen in staat stelde een huis te koopen in zyn geboorteplaats, en zich daar als notaris te vestigen. Van af dit oogen- blik veranderde hy ook geheel en al van lovenswyze. Terwyl hy zich vroeger zeer lichtzinnig had gedragen, werd by nu een ernstig man, trad in het huwelyk, en de verkwistende student van weleer was nu in oen achtens waardig man van zaken veranderd, die zeer streng in zyn oordeel was tegenover jongelieden, die hun tyd op d6zolfde wtfze besteedden als hy vroeger gedaan had. Niets was vermakelyker dan wanneer men hem op ernstigen toon aan zyn tante hoorde verwyten, dat deze wel eens in.de bres sprong voor jongelieden, die door hun eigen schuld in verlegenheid waren geraakt. In het jaar 1819 werd juffrouw Lescalle verbiyd door de tyding, dat haar neef een dochtertje had gekregen. Toon zy de kleine Rosa voor de eerste maal zag, gevoelde ze in zich dat gevoel van moederiyke teederheid ontwaken, dat op den bodem van elk vrou wenhart sluimert, en dat altyd bereid is zich geheel te wyden aan het een of andere wezen, dat door de Vooizienigheid op haar levens weg wordt geplaatst. Toen ze het kleine meisje van de baker had aangenomen, ging Z9 er mee naar het vertrek van baar neef en zei: O, als ik op eenige dankbaarheid by u kan rekenen voor de genegenheid, die ik u altyd betoond heb, sta my dan toe wat ik u zal verzoeken." Wat is uw verzoek, beste tante? Ik zou u niets kunnen weigeren," antwoordde notaris Lescalle. - Welnu, laat my dan voor de opvoeding van de kleine Rosa zorgen." - Is het mogeiyk, tante? Is dat uw ver langen?" - Ja, ik zou het kleine meisje zoo gaarne meenemen naar myn huis en het daar groot brengen, dan kunt gy en uw vrouw by ry komen zoo dikwyis ge maar wilt. Komaan, beste neef, geef my de kleine Rosa mee, bet geluk van myn leven hangt af van uw ar' woord." - Maar, tante, wat een zonderling denk beeld. Hoe zyt u zoo plotseling op die ge dachte gekomen? U hebt my vroeger toch nooit daarover gesproken." - Dat is waar, maar toen ik de kleine Rosa zag en voor de eerste maal in myn armen drukte begreep ik voor bet eerst de liefde, die men voor een kind kan gevoelen. Het was voor my een geheel nieuwo indruk en ik dacht by myzelve, dat ge er misschien wel in zoudt toestemmen, uw kind aan myn zorgen toe te vertrouwen." Notaris Lescalle overwoog zoo vluchtig mo- gelyk al het voordeel, dat by uit dit voorstel zou kunnen trekken." - Wat my betreft, beste tante", zoc ant woordde hy, „heb ik geen bezwaar tegen uw verlangen. Ik ben overtuigd, dat de kleine by u beter verzorgd zal worden dan erg ma anders, en ais het u gelukt, ook myn vrouw te overreden, dan hebt u myn toestemming.'* (TForcit vervolgd.)

Leidsch Dagblad | 1897 | | pagina 1