N°. 11405 Zaterdag; 1 Mei. Ao.1897 Courant wordt dagelijks, met uitzondering van <§on- en feestdagen, uitgegeven. Leiden, 30 April. Feuilloton. Jonkvrouw Denise. EIDSCH PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden. 9 f l.lfh Franco per post «.•••••f***»**,, 1.40. Afzonderlijke Nommer9 0.05. PRIJS DER ADVERTENTIE}} Van 1 6 regels f 1.05. Iedere regel meer f 0.17J. Grootero letters naar plaatsruimte. Voor het incaaseeren buiten de stad wordt f 0.05 berekend. Ofticiëele Kennisgevingen. DRANKWET. Bnrgemoeater en Wothoadera ran Leiden breDgen ter algemeene kenDis, dat door W. KOREMAN Jr., wonende alhier, eon verzoekschrift ia ingediend om ▼•rgnnning voor den kloiDbandel in sterken drank, ia het perceol St-Jorisstccg No. 27. Bnrgemoeater en Wothoadera voornoemd, Leiden, F. WA8, Burgemeester. 39 April 1897. E. EIST, Secretaris. Burgemeester on Wethouders van Leiden; Gezien art. 8, 1ste alinea, der wet van den 2den Jnni 1875 (Staatsblad No. 95), tot regeling van hot Boczicht by het oprichten van inrichtingen, welke gevaar, echade of hinder kunnen veroorzaken Brengen bij deze ter algemeene konDis, dat door hen vergnnniDg is verleend aan de firma Wed. A. PARMENTIER ZONEN en rechtverkrrjgendoa tot het plaatsen on in-werking-brer.gen van 6en uienwe etoomm&chin met ketel in het perceel Middoluiegraoht Nos. 49/53. Burgemeester on Wethouders voornoemd. Leiden, F. WAS, Burgemeester. 39 April 1897. E. KIST. Secretaris. r' Op den lsten Mei, morgan, is het 20 jaren geleden, dat de heer W. G. Tuning, als ge pensionneerd luitenant-kolonel, do betrekking aanvaardde van commandant van het Invaliden huis alhier, welke betrekking de thans 80 jarige grijsaard nog Bteeds met y ver en waardigheid tot voldoening zijner bestuursleden en van die zijner ondergeschikten bekleedt. Als advocaat en procureur bi) den Hocgen Raad is heden beëedigd mr. P. H. A. N. G. S. Lammers, te Leiden. Ter voorkoming van teleurstelling by de plaatsbespreking voor de uitvoering der Leidsche Tooneelvereeüiging „Jacob Cats" op a. s. Zondag, verzocht het bestuur dier Ver- eeniging ons naar achterstaande advertentie te "willen verwijzen. Benoemd is met 1 Mei tot commies der posterijen 4de kl. de vrouwelijke surnu merair der posterijen J. M. Ten Holten, te Leiden. Men 8cbryft aan de .Residentiebode": Te Zoeterwoude in de kerk van den H. Joannes Onthoofding mochten wij eenige dagen geleden een juweeltje van Nedei landsche zilver- drijfkunst bewonderen, een geheel massief zilveren band van een Missale. Ieder der zijstukken is uit één 6tuk zilver getrokken en gedreven. De voorkant stelt in een groot ovaal middenschild de vóórafbeelding van het H. Misoffer, het Offer van Melchisedech, voor, aan vier kanten omgeven door de voor naamste offergaven van het Oude Verbond: het lam, den stier, koren en wijn. Dit middengedeelte wordt in het vierkant omlijst door een breeden band, waartusschen behalve de zes zilveren knoppen in sierlijk bloemwerk als zoovele rustpunten, wanneer het Missale opengeslagen is op de zijden 2yn afgebeeld onder Gothieke baldecbina vier voorname offeraars des Ouden Testaments: Abel, Noê, Aaron en Zacharias, de vader van den H. Joannes Bapt, terwyl boven en beneden op smaakvolle banderollen, omgeven door aller fijnst lofwerk, zjjn aangebracht de texten boven: Proferens panem et vinum, erat enim Sacerdos Dei Altissimi, en benedenTu es Sacerdos in aeternum secundum ordenens Melchisedech. Op den rug van het Missale, öio beide zij stukken verbindt, het Oude Verbond met het Nieuwe vereenigend, vindt men behalve de woorden Missale Romanum de beeltenis van den H. Joannes den Dooper, patroon der kerk en voorlooper des Heeren, die tot de beide vertonden behoort, en daaronder op rijk be werkte banderol den groet naar oaden trant Aspice laeteTuum felix SoeterwoudaPatronum. De achterkant van het Missale geeft ons in het groot ovaal middonscbild het offer des Kruises, waarvan het H. Misoffer de onbloe dige herhaling is en waarvan het zijn kracht ontleent, omgeven door de emblemata der vier Evangelisten, en in den breeden rand vier voornamn Hollandsche Heiligen, grooto vereerders van het H. MisofferSt.-Wiilibrord, St.-Jeroen, St.-Leonardus van VechelenLiduina van Schiedam met de teksten boven: Christus semel oMatus est ad multorum exhaurienda peccata Hebr. IX 28; beneden: Hocfacitein meara Commemorationem Luc. XXII19. Ieder, die dit zeldzaam kunstwerk ziet, is vol bewondering voor d* opvatting, do teeke- ning en het fijn uitgevoerde drijfwerk. Onze eerste kunstcritici, zooals de alom geroemde jhr. Victor De Stuers, die onder de bewerking het atelier te Tilburg bezocht en aan wien het kunststuk ter bezichtiging werd aange boden, gaven er hunne hooge goedkeuring aan. Enre de firma Janssen en Co., te Tilburg, die in haar atelier krachten bezit om zulke heerlijke kunstwerken uit te voeren tegen een prijs, die niet boven hot vermogen van de meesten gaat. Moge spoedig, ev nals te Brussel en andere plaatsen in het buitenland, ook ie ons Vader land een leerschool voor drijf-of ciseleerwerk in metalen vooral voor kerkelijks knnst ver rijzen eo de oude zoo geroemd*. Nederlandscbe goud- en zilversmeedkunst herleven, waarvan de welod. heer B. De Bont (zio de Bedrage van het B sdom van Haarlem, deel 22, afle vering 2) in eene photographie van het 08tensorium der Clarissen van Amsterdam 1520 - in werkelijkheid nog to zien in de vroegere predikheerenkerk te Leuven, in Bel gië zulk een overheerlijke afbeelding te genieten geeft. Naar wij vernomen, is voor dezelfde kerk aan bovengenoemde firma het vervaardigen etner ciborie in gelijke edele drijfkunst opge dragen. Wel een bewijs van hooge tevreden heid over het uitgevoerde werk. In de gisteren te 's Gravenhage gohouden vergadering van aandeelhouders van de Rijn- iandscbe Stoomtramweg-maatschappij werd het jaarverslag uitgebracht, waaraan ontleend wordt, dat uitgekeerd wordt f 34 als dividend op de gewone aandeelen; f 700 aan de 100 oprichters-aandeelen en f 38.61 te beschikken over de nieuwe rekening. Mot bijvoeging van gekweekte rente en na aftrek van de onkosten bedraagt de winst f 11,326.37. De balans werd in deze vergadering goed gekeurd. Het voorstel om de baan naar Katwijk te verleggen, met het oog op den slechten toe stand der zg. Wipbrug, werd by acclamatie aangenomen. De Maatschappij zal daardoor zeer worden gebaat, aangezien nu door do verlegging van de draaibrug de tram door de kom der ge meente Katwyk zal rijden. Tot voorzitter werd de tegenwoordige presi dent jhr. D. De Graeff met algemeone stemmen herkozen. Aan den directeur, den beer Smits, werd onder applaus een cadeau uitgereikt, waarna d9 vergadering word gesloten. De Gemeenteraad van 's Gravenhage heeft gisteren zijne goedkeuring gehecfit aan het door mr. AS. H. Goedkoop ingediend plan tot aanleg van wegen in een deel der "Westduinen, waardoor de slagboom zal verdwijnen, welke tot dusver do vereeniging tegenhield van den Scbeveningschen weg tegenover de Promenade met den nieuw aangelegdon breeden boule vard, die langs Zorgvliet naar de Laan van Meerdervoort loopt. De gezantschapsraad bij de Duitscho legatie, de heer Von Schlözer, heeft tot zomer verblijf te Scheveningon gehuurd de voormaligo villa Jacobson aan het strand, eigendom der Maatschappij „Zeebad Scbevoningen". Do Nea.-Herv. gemeente te Schevenin gon heeft kapel aldaar der Duitsch Evan gelische gemeente aangekocht. De godsdienstoefeningen zullen voortaan van eerstgenoemde gemeente uitgaan. Do Kersto Kamer heeft gisternamiddag nog aangenomen do wijziging van de artt. 748 en 755 Wetb. van Koophandel (los- en ligdagen van binnenschepen), de regeling der tusschentydsche verkiezingen voor de Tweede Kamer na 15 Mei, de regeling van den rechts toestand van het reserve-personeel der land macht, de overneming der intercommunalo telephoonltjnen, do toelating van melkmeet- emratrs en het renteloos voorschot voorden stoomtramweg Jotire-Lemmer. Heden waran de andere ontwerpen aan de orde. In den ouderdom van 71 jaar is te's-Gra- venhage overleden mr. F. H. Loudon, gep. resident van N.-Indiè. Op la6t van H. M. de Koningin-Weduwe, Regentes, brengt de directeur van het Kabinet der Koningin ter algemeene kennis, dat ge durende Hoogstderzelver verblijf in het buiten land de aan H. M. geadresseerde brieven motten bezorgd worden aan h t Kabinet der Koningin te 's Gravenhage, alwaar voor eene geregelde opzending zal worden zorg gedragen. Te Arnhem is overleden de heer P. H. J. A. De Booy, oud kolonel der artillerie, in den ouderdom van 78 jaren. Te Egmond-aan-Zee wordt een herstel lingsoord gevestigd, waarin opgenomen kunnen worden: jongens van 6 12 jaar, en vrouwe lijke personen van olken leeltyd, boven de 6 jaar, mits zij behooren tot de behoeftige klasse. De verplegiog zal geheel kosteloos zijn. De commissie van beheer bestaat uit de heeren dr. C. W. Jansen, te Amsterdam, G. E. A. Van Hall en J. Van do Poll, te Egmond-aan- Zee. Lang voor het uur van aanvang der depu- taten-vergadering was gisteren de groote zaal „Tivoli" te Utrocbt beneden en boven meer dan vol. Op de galerijen geleken de groepen pyramiden van menschen. De vergadering werd door dr. A. Kuyper geopend met een korte bede; vervolgens werd gezongen Psalm 65: 4 en 5 en een gedeelte uit den Bijbel gelezen. Een daverend applaus volgde op de met gloed uitgesproken toespraak van dr. Kuyper. Vóór de pauze worden de punten A en B (Arbeid en Lnadbouw) afgehandeld tot punt 4. In de middagvergadering werd mededeeling gedaan van den uitslag der stemming voor een voorzitter en twee assessoren. Er waron uitgebra bt 564 stemmen, waarvan 563 op dr. Kuyper, welko uitslag met langdurig ge juich werd begroet. Tot assessoren werden ge kozen de heeren J. Van Alphen en H. Bavinck, onderscheidenlijk met 517 en 584 stemmen. Het concept-program werd in z(jn geheel aangenomen, evenals de resolutiën. Over bescherming, graanrechten en premie- verleening werd lang gediscussieerd, waarbij blec-k, dat veten wel voorstanders van graan rechten en premiön waren, indien daarmede een zoodanige regeling van het pachtcon- tract gepaard ging, dat de voordeelen niet kwamen in den zak van den landheer. Bij „onderwijs" bracht dr. Bavinck de kerke lijke quaestie ter sprake. Hij wenschte ronduit en o omwonden te verklaren, dat het Centraal- Comitó er niet aan denkt de kerkelijke quaestie te laten rusten, maar dat art. 20 van „Ons Program", hoewel altijd een slapend artikel geweest, nog steeds van kracht bl\jft. B(j resoluties kwam nogmaals de quaestie der dissentieerenden ter sprake, in verband met de vraag: zullen de candidaten in de Kamer gehouden zijn zich by de a.-r. Kamerclub aan te sluiten? Dr. Kuyper verklaarde hierin niemand te willen binden, vooral niet, omdat by niet de gelegenheid wilde afsnijden om „mannen ééns geestes", doch sturend in andere richting, in de Kamer te brengen. In zyn slotwoord sprak dr. K. uit, dat do komende strijd misschien teleurstelling bren gen zou, doch herinnerde aan de woorden van een groot veleheer: „Om te kunnen overwinnen, moet men zich eerst gewennen nederlagen te lijden." Met een woord van opwekking tot kloek optreden en een aansporing om bovenal de eore Gods te zoeken, en het christelijk, cal vinistisch element sterk te maken, sloot dr. Kuyper te zes uren de vergadering, en ging, na 't zingen van Psalm 33, voor in dank gebed. Een maaltijd vereenigde daarna een groot deel der Deputaten. Daaraan heeft dr. Kuyper, op een toost van den Deputaat voor Sliedrecht, verklaard de candidatuur voor Sliedrecht te zullen aanvaarden. Zondag a. s., 2 Mei, des middags te twee uren, zal in d9 groote zaal van het gebouw „0n6 Huis" (Rozenstraat), te Amsterdam, een openbare les in het voorbereidend onderwys voor muziek worden gegeven door den be kenden professor van het gymnasium to Kat wyk, den heer L. De Sonnaville. Wie in de wereld van het zangonderwys geen vreem deling is, weet, dat deze geestelijke een ze< r vernuftige en oorspror.keiyke methode heeft bedacht, om jongen kinderen de eerste be ginselen van muziek en zang te leeren. De heer Do Sonnaville leert hun al spelend wat anders als -een vaak vervelende les moet worden ingeprent. Da kinderen, die onder zyn leiding staan, leeren met behulp van bepaalde kinderepelen, die voor een gezellig lottospel niet onderdoen, de noten en al wat daarbff behoort. Zy leeren zingen en treffen, voordat zjj 't weten. De heer W. Van Zuylen heeft gister avond te Meppel een val gedaan, waardoor hy ernstig in het aangezicht is bezeerd. Aan de Christelyk-Nationale school te Wilnis is tot onderwijzeres benoemd mcj. M. A. Aarssen. Te Rotterdam is overleden ds, D. H. H. Tyssen, emeritus-predikant der Ned.-Herv. gemeente aldaar. Blijkens by het departement van marine ontvangen bericht is: lo. Ilr. Ms. fregat „Van Speyk," onder bev I van d n kapt. luit. ter zee J. G. Snetblage, 29 dezer van Port Said vertrokken; 2o. Hr. Ms. pants rdeks-.hip „Koningin Wilhelmina der Nederlanden,"onder bevel van den kapt. ter zee W. 1 Derx, 29 dezer van Shanghai vertrokken. Te Utrecht is overleden de heer A. D. B. Meenderink, gerechtigd tot het dragen van het Metalen Kruis. In verband met het vertrek van ds. Wieten naar Amsterdam, heelt H. M. de Koningin a3n den kerkeraad der Ned. Hervormde ge meente to Apeldoorn doen weten, dat zij van baar recht gebruik zal maken om dit college een voordracht van een 6-tal predikanten aan te bieden, ten einde daaruit eene kouze te doen. (U. D.) Het was Woensdagavond het laatste gewone „Harmonie"-concort, door den heer J. H. Bekker t Groningen gedirig^er I. Behalve andere, bekende redenen, die het bezoek aan do „Harmonie" om dezen tyd tegenwerken, was er een vr(j hevig onweer aan de lucht, zoodat dit Woensdagavond-concert minder goed bezocht was dan gewoonlijk. Maar het publiek wilde den heer Bekker niet laten gaan zonder hem dank te betuigen voor bet vele goede, dat hy als directeur heeft gewrocht. En het slot van dit concert was een spontano ovatie aan den aftredenden directeur, die heden-, Vrydagavond nog op andere wyze zal gehuldigd worden. Men applaudisseerde zóó lang, dat de heer Bekker moest terugkoerea op het reods verlaten orkest, om met een buiging te danken voor deze wolgemeendo en, omdat zy onvoorbereid was, treffende hulde. Alfen: Gisternamiddag te drie uren werd alhier een wielerwedstrijd gehouden langs den Rijksstraatweg van af marktplein tot Koudekerk en van daar tot Bodegraven en terugkeerende weder tot het marktplein alhier. Er waren 14 ingeschrevenen waarvan één niet uitkwam. Eerst aankomends te Bodo- I graven was de heer D. Maarschalk, te Boskoop, 2) En danZult a dan de kooper Worden?" Ja zeker. Het is voor my noodzakelijk „La Pinède" in eigendom te bezitten, om de verkiezing van myn zoon Césaire te kunnen bewerken. Ik zal alles doen wat in myn vermogen is, en bovendien zal myn broeder ons wel willen bystaan," voegde de baron er by, na zich een oogenblik te hebben bedacht. O, als de burggraaf De Croixfonds u wil helpen, dan is alles in orde!" Het doet ray in elk geval veel genoegen, het geheimzinnige kasteel eens te kunnen bezichtigen," vervolgde de baron, terwyl hy "eed alsof hy de laatste woorden van den notaris niet had verstaan. „Ik heb daar al zoo lang naar verlangd, maar tot nu tos heoft de gelegenheid my altyd ontbroken. Sedert mijn terugkeer uit Croixfonds, dat wil zeggen «edert ongeveer vyftien jaar, heb ik al een bezoek aan „Pinède" willen brengen, zonder dat het er ooit toe is kunnen komen Is u altyd in hot bezit geweest van de sleutels yan het kasteel, notaris?" j Ik hob aio sleutels ontvangen nu zestien jaar geleden, toen graaf Honoré het kasteel verliet, na den dood van zyn vrouw, en sedert dien tyd heb ik er nooit meer een voet gezet, •K«reenkom8tig de instructies/ die de graaf my gegeven had, en die ik trouw heb op- gevo'gd." En beeft sedert die zestien jaar geen sterveling den voet meer op het kasteel gezet?" Zoolang graaf Honoré leefde, kwam by daar jaarlyks een dag of acht doorbrengen." Dan moet alles daar wel in een treungen toestand zyn geraakt," zei de baron. Dat denk ik ook," hernam de heer Lescalle, terwyl hy den grootsten van de sleutels nam, en dien in het roestige slot stak. Boven het hek zag men de letters H en P dooreengeslingerd in een medaillon, waar boven een kroon prykte, en aan weerszyden van dat hek liep een steenen muur, die de golvingen van den ongeiyken grond volgde. Deze muur vormde als het ware een gordel om de kruin van den berg. Hier en daar hadden klimop en doornstruiken scheuren in den muur gemaakt. Ongeveer zestig morgen onbebouwd en woest land waren binnen deze omheining bevat. Hier en daar zag men kleine boscbjes van pynboomen, overblyfsels van het woud, waaraan het kasteel vroeger zyn naam ont leende. In het midden verhief zich de woning, die in den geheelen omtrek met veel eerbied „het kasteel van La Pinède" genoemd werd, en die niettegenstaande haar beperkte afmetin gen toch den naam „kasteel" niet onwaardig wa9, wegens baar statigen, antieken bouw trant. Ten tyde der regeering van Lodewyk den Dertienden was zy half in baksteen, half in graniet opgebouwd, in den vorm van een vierhoek. Het gebouw had maar één poort, en daar voor strekte zich een breed geplaveid torras uit, omriDgd door een balustrade, waarop blauw porseleinen vazen stonden met uit gedroogde planten. Daar, waar deze balustrade den muur van bet kasteel raakte, zag men aan de eene zyde een vaas met een groote plant, waarvan do bovenste tak zich door een gebroken glasruit een weg baande in een slaapvertrek van de tweede verdieping. Behalvo deze gebroken glasruit was het kasteel hermetisch gesloten. Dikke luiken waren vóór de vensters van de eerste ver dieping, en gelijkvloers waron de luiken bovendien van zware yzeren grendels voor zien. Men zou hebben kunnen denken, dat de bewoners van het kasteel het nog maar kort geleden hadden verlaten, als men niet gelet had op het gras, dat tusschen de steenen van den voorhof groeide. Rondom het kasteel zag alles er echter verlaten uit. De grond was met struiken en wilde planten bedekt en van den fraaien plantengroei van vroeger was niets overgebleven dan een laan van scboone olyf boomen, die van het hek naar het terras geleidde, en eenige vrucht- boomen, waarom zich klimop heenslingerde. De bodem van deze streek is niet byzonder vruchtbaar, en om vruchten te verkrygen, zyn twee dingen noodzakelyk: arbeid en water. Sedert zestien jaren hadden beide hier ontbrokon, en dus was het niet te verwon deren, dat alles er zoo verwaarloosd uitzag. Zoowel baron De Croixfonds als de notari3 werden door dit schouwspel getroffen, toen zy, na het hek geopend en weer met mo9ite gesloten te hebbeD, de laan van olyf boomen doorliepen en vóór het kasteel aankwamen. Toen haalde notaris Lescalle een anderen sleutel te voorschyn, waarmee hy de deur van het kastoel opende. De met marmer ge plaveide vestibule, waar een duffe lucht heersebte, was overal met etof bedekt. Do heer Lescalle ging het salon binnen en opende dadelyk do vensters, om de vroolyke morgen zon toegang te verschaffen tot de ruimte, waar zoolang volslagen duisternis geheerscht had. Zwijgend zagen beide mannen elkaar aan, toan zy een blik door het vertrek wierpen. De voornaamste meubelen stonden rondom den schoorsteenmantel, waaronder nog half verbrande houtstukken lagen. Op een canapé lag een opengevouwen zakdosk, en een hand werkje, waarin nog een naald stak. Daarby stond een kinderstoeltje, waarop een geheele menagerie lag uitgespreidwitte schaapjes, leeuwen, herten, olifanten en andere dieren, en eindeiyk een doos met kleine poppen. Men zou gezegd hebben, dat het kind, dat hier gespeeld had, zyn spel nog pas kort had onderbroken. Maar waar was de moeder? Zou zy niet terugkeeren? En zou het kind zyn vroolyke stem niet weer door het huis laten weerklinken? Neen, alles was stil als een grafl "Weer zagen beide mannen elkaar aan met een uitdrukking van weemoed. Op don hoek van den schoorsteen lag een oude courant naast een bouquet van uitgedroogde bloemen. De baron nam het dagblad ter hand en las daaiot den datum 7 Maart 1819. Ja," merkte de notaris op, „dat was de dag vóór den dood van de ongelukkige gravin De la Pinède. Komaan, Lescalle, vortol ray toch eens hoe dat alles gebeurd is," zei de baron op zyn gewonen toon. „Gy howaart altyd uw herinneringen zoo zorgvuljir voor uzelven." Ik had het beloofd," antwoordde de notaris ernstig, „maar ongelukkig bestaat'nu de reden mot meer, die my tot stilzwygen verplichtte." Komaan, laten wy alles nu maar eens behandelen I" riep de baron uit. „Ik hoor zoo gaarne geschiedenissen uit het familieleven, en hot geheimzinnig waas, dat over de lot* gevallen van deze familie ligt uitgespreid, doet my veronderstellen, dat haar geschiedenis byzonder belangryk is." Toen stak ue baron een sigaar aan en ging in zyn volle lengte op de canapé liggen, h de houding van iemand, die oplettend wil luisteren. "Wanneer u verwacht een dramatisch of buitengewoon verhaal to zullen hooreD, dan zult u erg teleurgesteld worden," zei notaris Lescalle. „De toestand van doze woniog en van dit vertrek, dat alles getuigt zoo wel sprekend van een plotseüngen dood, die op het onverwachts den levensdraad afsneed vaL een jeugdige vrouw, on baar echtgenoot ia zulk een droefheid dompelde." {Wordt vervolgd.)

Leidsch Dagblad | 1897 | | pagina 1