feze <§ourant wordt dagelijks, met uitzondering van (§on- en feestdagen, uitgegeven, N°. 11337 Donderdag 33 April. Ao. 1897 Dit nommer bestaat uit TWEE Bladen. Leiden, 21 April. Feuilleton. De dochter van mijn gastheer. PRUS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden, «»-••••*••ƒ' 1.10, Franco per post1.40. Afzonderlijke Nommers 0.05. PRIJS DER ADVERTENT IEN Van 1-6 régels f 1.06. Iedere regel meer f 0.17j. Grootere letters naar plaatsruimte. Voor het incasseeren buiten de stad wordt f 0.05 berekend. Eerste blad. In de gisteren gehouden gemeenschap- pelijko vergadering van directie en commis sarissen der Nederlandscbe Bank is besloten om het sub agentschap te Leiden tot agent schap te verheffen. Tot onderwijzer aan de school der Ver- eeniging voor lager en m. u. 1. onderwijs, op Gereformeerden grondslag, te Amsterdam, Keizersgracht No. 41, is benoemd de heer J. De GraafF, van Leiden, die deze benoeming heeft aangenomen. Hare Majesteiten de Koninginnen zullen tydens htfc bezoek aan Amsterdam vergezeld worden door mevrouw baronesse Yan Harden- broek, grootmeesteresse; gravin Van Limburg S'.irum, hofdame van de Koningin; baronesse Van Ittersum en freule Van de Poll, hofdames van de Koningin-Regentes; door baron Van Hardenbroek, opperkamerheer; luit. generaal graaf Dumonceau, chef van het Militaire Huis; den Hofmaarschalk baron Clifford; den lsten stalmeester baron Bentinck; den kamerheer en particulier secretaris jhr. De Ranitz; den kamerheer graaf Van Limburg Stirum, de adjudanten ritmeester jhr. Tets en luit. ter zoe Jhr. Van der Staal, do ordonnance officieren 2de luit. jhr. Van Suchtelen van de Haere en graaf Dumonceau. De directeur van het kabinet der Koningin, jhr. mr. Gevers Daynoot, zal eveneens gedurende het verblijf van h6t Hof te Amsterdam aanwezig zijn. Mtn verneemt, dat HH. MM. tijdens haar bezoek te Amsterdam de volgende bezoeken zullen afleggen on audiënties verleenen Zondag-voprm. bezoek Nieuwe Kerk, nam. Artis, daarna rfitoer. Maandag-voorm. audiëntie (officiëele) nam. rijtoer. Dinsdag voorm. audiëntie (particulier), nam. vaartocht naar het fort „Pampus" (afvaart De-Ruyter-kade). Woensdag voorm. bezoek „Arti" en Neder landscbe Bank, nam. Binnen-gasthuis en col lectie Six, kleine rijtoer. Donderdag-voorm. bezoek Lutb. Oude Man nen- en Vrouwenhuis en Panorama. Nam. bezoek kinder ziekenhuis en stoomsteendruk- kerij van Leer (Rustenburgerctraat). Z|j zullen zich by het bezoek aan Gouda doen vergezellen door mevr. bar. Van Har- donbroek, freule Van de Poll en gravin Van Limburg Stirum; den kamerheer en particulier 8ecretaiis jhr. De Ranuz; den acjudant jhr. Van Tets; den ordonnance-officier graaf Dumonceau en dtn lsten stalmeester baron Bentinck. Gedurende enkele maanden Zal in het ge volg van de Koningin wordtn opgenomen mile. Joannis, welke Fransche dame zich vermoedelijk binnenkort by het gevolg zal aansluiten. Het vertrek van de Koninginnen op a. s. Zaterdag naar Gouda is bepaald op 's middag3 X) Toen ik in Rio in de woning van mfin ouden gastvriend Senor de Adilha met een zwaien aanval van de lastige gele koorts to streden had, bracht een landsman my eenige Duitsche boeken. Als een groet uit het vaderland klonk hun taal my in de ooren, na mfin groote tochten, die voor een deel naar plaatsen gevoerd hadden, die zeker zelden door den voet van een Europeaan en nog minder door dien van een Duitscher betreden waren. Een van -de boeken het was van den wakkeren Zwit- ser8chen pastobr Albert Bitrius, met zfjn echryversnaain Jéremias Gotthelf is my daardoor onvergetelijk gebleven, wijl het, de reis van den armen handwerkersgezel door sneeuw en ys beschrijvend, de warmte met het leven vergelijkt en den lof daarvan ver kondigt. Goede Gotthelf, waart gij toen by my in Rio geweest, zoo zoudt ge evenals ik een onbedwingbaar verlangen naar de sneeuw en het ys van het Noordsche vaderland hebben ondervonden! Zoodra myn gezondheid het veroorloofde, reed ik, hoewel nog zeer zwak, naar Botafago, waar Senor de Adilha zyn villa ter myner beschikking had gesteld. Niet voor het eerst was ik daar en toch werd ik weer geheel verrukt door den wonderbaar schoonen aan blik op het heerlyke berg-panorama van Santa- 12.30 uren per Staatsspoor. De koninklyke trein, die te 1 uur te Gouda verwacht wordt, vertrekt te 5.5 naar Amsterdam, alwaar HH. MM. te 6 uren aankomen. Door de kiesvereeDiging „Vaderland en KoniDg" te 's-Gravenhage wordt voor de aanstaande verkiezing van een lid der Pro vinciale Staten geen candidaat gesteld. De kiesvereeniging „De Middenstand" aldaar stelde gistermiddag definitief candidaat voor het lidmaatschap van de Provinciale Staten den heer J. C. Van Hattum van Ellewoutsdyk, en zulk3 met algemeene stemmen, nadat h6t bestuur mededeeliog had gedaan van een schryven van ir.r. H. J. Smidt, waarby deze kennis gaf een cancidatuur niet te wenschen. De Russische gezant, ridder De Struve, is gisteravond uit hot buitenland te 's Gravon- hage teruggekeerd. Koningin Wilhelmina bracht gistermiddag een bezoek aan de scbilderyen-tentoonstelling in „Pulchri Studio," te 's-Gravenhage. H. M. werd rondgeleid door den heer H. W. Mesdag, voorzitter van dat schilderkundig genootschap. Morgen zïI de gemeente Arnhem een begin maken met het exploiteeren van haar eigen telephooninrichting. Het bestaande net van de Bell Telephoon- maatschjppy moet ingevolge Raadsbesluit vóór 22 Juli a. s. afgebroken zyn. De verlaging van den abonnemontsprys heeft, blijkens den gids, een gunstigen invloed gehad op het aantal abonné'e, terwyi zich nog voort durend nieuwe aanmelden. De heer K. F. Van Bylevelt te 's-Graven hage is door den president der Staten van Venezuela benoemd tot officier in de orde van het Borstbeeld van den Bevryder. Hare Majesteiten de Koninginnen hebben hedenochtend H. D. H. Prinses Elisabeth van Waldeck vergezeld tot aan den Staatsspoor- trein van 8 u. 50 min., waarmede de zuster van de Regentes van Den Haag naar Duitsch- land terugkeerde. In de koninklyke wacht kamer omhelsden de Koninginnen Haar ver wante tot afscheid en bleven tot aan bet vertrek op het perron voor het geopende portioiraam van den waggon staan, waarin de Prinses reisde. H. D. H. werd verder uitgeleide gedaan door baronesse Van Ittersum en baronesse Rengers, Hofdames; luitenant ter zee jhr. Van der Staal, adjudant, en baronesse Clifford, echtgtnoote van den Hofmaarschalk. Dr. Bredius, de directeur van het Mau- ritshuis te 's-Gravenhage, is, na een kort oponthoud te Berlfin, voor den tyd van twee maanden naar Rusland vertrokken. De Staatssecretaris van Transvaal dr. Leyds heeft gisteren zyn naamkaartje afge geven voor den Minister van Buifceolandsche Zaken. '8 Middags legde by met zfine gade een bezoek af by de familie van wyien den gezant der Republiek jhr. Peelaerts van Blokland, aan de Koninginnegracht. Hr. Ms. p3ntserdekschip „Koningin Wil helmina der Nederlanden," onder bevel van don kapitein ter zee W. J. Derx, is 19 dezer van Tokoo verdokken. Cruz en over den Boïm de Sugas tot aan den berg Teiesa, den Tyuca en den Corcovado, en aaü den voet daarvan het prachtige Rio-de-Juneiro, met de golvende zee in het ooaten, en boven dat alles een hemel vol zooneachyn, donkerblauw gekleurd en hier en daar slechts met als zilver schitterende wolkjes bedekt, zooals wü dien in het noorden niet kennen. Spoediger dan ik had kunnen verwachten, herstelde ik hier en kreeg ik myn krachten terug. Hiertoe droeg niet weinig de opwek kende vrooiykheid by, die Senorita Juanita, de eenige dochter van myn gastheer, steeds aan den dag legde, meer misschien dan al de kinine, die ik slikken moest. Trap op, trap af vloog de nauwelyks zestienjarige, maar ten volle ontwikkelde tropenbloem, in haar luchtig wit japonnetje, met den grooten som brero (stroohoed) aan den arm en nu hier, dan daar kloük haar zilverheldere stem, haar onweerstaanbaar tot vrooiykheid opwekkend lachen, totdat ja, totdat ook zy den ernst van het leven ondervond zóó zwaar, zóó bitter ondervond, dat ik vreesde, dat het arme, lucht hartige jonge schepseltje zou verpletterd worden onder den zwaren last. Ik vernam haar geschiedenis, toen ik twee jaren later weer in Rio kwam en in de eerste plaats myn schreden naar het gastvrye huis van Senor de Adilha wendde. Hy kwam my te gemoet en drukte my met do oude hartelijkheid de hand, doch een vreemde, smarteiyke trek lag om den trotschen mond een diepe rimpel, dien ik vroeger nooit gezien had, vertoonde zich op zyn hoog voorhoofd. De te 's Gravenhage wonende drager van het Metalen Kruis J. V. Van der Laan is op 85-jarigen ouderdom overleden. Er is sprake van plannen tot vestiging eener Rykswintertuinbouwschool te Aalsmeer. Da Raad dier gemeente beeft der Regeering medegedeeld, dat van gemeentewege voor- loopjg een hulplokaal beschikbaar zal worden gesteld, terwyi bij genoegzame de2lneming op meer afdoende wyze in de huisvesting zal worden voorzien. By koninkiyk besluit van 20 dezer is de heer F. Gediking, hoofd eener openbare lagere school te 's Gravenhage, belast met het geven van onderwys aan H. M. de Koningin, benoemd tot officier in de orde van Oranje- Nassau. De „Amst. Ct.", in de wandeling „het Geeltje" genaamd, meldt het volgende: Het bestuur van de Groningsche „Harmonie" heeft goedgevonden, dat met het oog op andere verbintenissen de nieuwbenoemde directeur van het Harmonie orkest, de heer Gottfried Mann, met-1 Augustus in functie treedt. Den heer Mann is toegestaan om de „Toe- komst"-concerten in Den Haag en die van het studenten-muziek-gezelschap „Semper Cres cendo", te Leiden, te blfiven cirige ren. De „Res.b." noodigt do R.-Kath. kies verenigingen, die reeds bezig zyn can ;i laten te stellen voor de aanstaande verkiezingen, uit, daarmede to wachten tot de aangekondigde vergadering te Utrocht zal hebbon plaats gehad. Het stellen van candidaten is wel de taak dier kiesverenigingen zelvon, maar de lyn, die daarby zal gevolgd worden, is een zaak van algemeen belang. Juist voor die zaak van algemeen belang is de vergadering te Utrecht byeengeroepen. Z. D. H. de bisschop van Haarlem is gistermiddag te ongeveer 1 uur, in gezelschap van de eerw. heeren C. J. Juffermans, secre taris, en A. L. Van Rfin, pastoor to Roelof- arendsveen, uit Haarlem vertrokken, ten einde zyn reis naar Italië te beginnen en zyn ge wone visitatio SS. Liminum te Rome af te leggen. Monseigneur blyft do geheele maand Mei afwezig. {Tijd.) Volgens een telegram aan de „N. R. C." is de veepest op drie plaatsen in Batavia uit gebroken. Onder strikt voorbehoud deelt het „H. Dagblad" een gerucht mede, als zou mr. W. K. F. P. graaf Van Bylandt, buitengewoon gezant on gevolmachtigd Minister ter beschik king, in aanmerking komen of reeds aange zocht zyn al6 diplomatiek vertegenwoordiger van de Zuid Afrikaansche Republiek. De toonoelspeelster mevrouw Chr. Stoetz, te Amsterdam, is na een langdurige onge steldheid, ten gevolge eener hartkwaal, of schoon het in de laatste veertien dagen iets beter ging, in do R.-K. Ziekenverpleging overleden. Zy was den 18den Februari 1829 geboren en is dus 68 jaren oud geworden. Dinsdag morgen opendo baron J. E. N. Schimmelponninck van der Oye van Hoeve laken de 19de jaarvergadering van de „Unie", E9n school met den Bybel. Ik vroeg naar Senorita Juana. „Zyt ge in de binnenlanden geweest, myn vriend?" was zyn wedervraag. „Hebt gy niet vernomen wat hier voorgevallen is?" „Ik weet van niets, heb zelfs geen ver moeden er van. „Wat is het?" vroeg ik in gespannen verwachting. Hy ging met groote stappen in het vertrek, dat door de wegens de zonnehitte neer gelaten jaloezieën byna geheel donker was, op en neer en antwoordde niets. Hy was het blykbaar met zichzelf niet eens, of hy my het gebeurde zou mededeeien of niet. „Hot is beter, dat gy het van my ver neemt dan van anderen," zeide hy, plotseling het zwygen verbrekend, en met een vreemd klinkende, gedempte stem. „Niet lang nadat gy vertrokken waart, klaagde Juana er over, dat het te Botafago zoo vervelend was. Zy wilde naar myn hacienda te Para gaan. Ik ben altyd te zwak en toegevend voor het meisje geweest. Gy wist, dat zy myn eeniget kind is, het even beeld harer overleden moeder, myn onver- goteiyke Dolores. Ik gaf ook ditmaal t09. Was ik dezen keer maar standvastig gebleven en had niet aan haar luim toegegeven, dan ware het ongeluk niet gebeurd 1 „Met de „Don Pedro," de boot, die langs de kust vaart, deed zy de reis naar Para. Myn opzichter, Alvarese, haalde haar van daar af. Zy schreef my een briöf nu, zooals een meieje van dien leeftyd, half een kind nog, dien schryft; vol verrukking over de wonderbare schoonheid der natuur. Alsof er iets schooners bestond dan Botafago l De voorzitter wees op het verbiydend ver- schy'nsel dat de Uniecollecte f 2008 meer had opgebracht; 18 Dieuwe locaal-comités sloten zich aan, doch 15 zyn er afgevoerd. Pogingen tot samenwerking met Chr. Volks- onderwys waren niet beproefd. Deze vereeni- ging had in het laat&te jaarverslag zich tegen de Unie uitgesproken. De penningmeester, baron F. P. Mackay, verbiydde zich over de meerdere opbrengst van de collecte, doch wees ook op het verscbynsel, dat de uitkee- ring aan de Uniekas telkens minder wordt. Daarover ontspon zich een discussie, die ein digde met hot uitspreken van den wensch door den voorzitter, dat de locale comités wat meer mochten afdragen. Het bezwaarschrift tegen het bekende Unie- rapport, van de hoeren prof. J. Woltjer c. s., werd na zeer langdurige discussie gesteld in handen der commissie voor het rapport. Onder geleide van den heer A. J. A. F. Eerdmans, aseistent-resident van Ko:tei, kwamen gisteren de Borneosche prinsen Pan- geran Mongkoe Negoro en Pangeran Sorro Negoro een bezoek aan Rotterdam brengen en tevens de kostbare geschenken aan boord van het stoomschip „Salak" afhalen, die zy aan de Koninginnen zullen aanbieden, waar van dezer dagen werd melding gemaakt. Als souvenir boden de prinsen een d9r reeders van de „Rott. Lloyd" een kostbaren wandelstok, prachtig gemonteerd, aan. De prinsen namen do Nederlandscbe hof- meestersbediende J. Antonotti, dienende aan boord van de „Salak", in hunnen dienst om hun op hun reis door Europa te vergezellen. Te 's Hertogenbosch overleed in den ouderdom van 60 jaren de heer J. B. A. Van de Mortel, sedert 1884 wethouder van dio ge meente. De ingezetenen verliezen in hem een hooggeacht medeburger. Het stoomschip „Prins van Oranje", van Amsterdam naar Batavia, passeerde 20 April Kaap Roca; de „Smeroe", van Rotterdam naar Batavia, arriveerde 20 April te Marseille; do „Burgemeester Den Tex", van Amster dam naar Batavia, vertrok 20 April van Southampton; de „Telamon", van Batavia en Singapore naar AmstorJam, arriveerde 20 April to Suez. Al fen: Donderdag 29 April a. 8., des namiddags te twee uren, zal een wielerwed* stryd worden gehouden, waarvoor 5 medailles zyn uitgeloofd. De route is van Alfen naar Hazerswoudo, van daar naar Bodegraven en terug naar Alfen, tot het kerkpl in als eindpunt. Haarlemmermeer: Voor de ingezetenen der gemeente Haarlemmermeer zal het ykkantoor te Leidon geopend zyn op 14, 15, 28 en 29 Mei; ea 18 en 19 Juni, telkens van 9 tot 3 uren. Katwyk aan den Ryn: De bloembollen staan over het algomeen best te velde en beloven een flink beschot. Op enkele plaatsen hebben ze geleden door muizen en ratten. Vanwege de vereeniging van bloembollen- kweekers alhier zullen dit jaar twee groote groene veilingen gehouden worden, op 27 en 29 April. „Ik lachte er om, antwoordde een paar regels en hoopte, dat zy het daar spoedig vervelender zou vinden dan het ooit voor haar te Botafago geweest wa6. Maar by het ont vangen van haar tweeden brief was ik als door den donder getroffen. Zy had zich ver loofd l En met wien? Met een vaquero! Myn dochter, donna Juana de Adilha, verloofd met een vaquero l En nog wel met een vreem deling, een Duitscher I „Vergeef my," ging hy voort, toen ik geërgerd opsprong, „ik heb volstrekt geen bedoeling om u te beleedigen. Maar ik ben niet in staat myn verhaal te vervolgen. Wilt ge niet naar Botafago gaan? Juana is daar. Zy heeft altyd veel van u gehouden. Mis schien gelukt het u haar te troosten. Beproef het ten minste; myn hart breekt, wanneer ik het arme kind zoo zie ïyden." Natuurlyk begaf ik my dadelyk op weg. Myn muilezel was koppig en er waren veel „Vanco's" en „Adelantes" noodig, om hem in sneller gang te brengen. Eindeiyk sche merde de witte villa door het donkere groen der palmboomen heen. Juana kwam my op de trap, die naar de veranda leidde, te gemoet. Ik verschrikte, toen ik haar aanzag. Wat waa er van het vrooiyke, levenslustige kind geworden? Ernstig zagen de groote, zwarte oogen my uit het bleeke, in zyn smart roerend schoone gelaat te gemoet, en ho3 smal en mager was de kleine hand geworden, die zy my ter begroeting aanbood! „Gy vindt my zeer veranderd, niet waar, Senor?" vroeg zy, droevig glimlachend. tIk heb Vrydag 23 April a. 8., des avonds te kwartier over zevenen, zal de afdeeling Katwyk en omstreken van de vereeniging tot bevorde ring van de Nederlandsche visschery eene vergadering houden in het badhotel „De Zwaan" te Katwyk aan Zee. Punten van behandeling zyn: Mededeelingenbespreking der punten van behandeling op de elfde alge meene vergadering 28 dezer te Amsterdam te houden; het benoemen van afgevaardigden ter algemeene vergadering; verloting, en wat verder ter sprake wordt gebracht. Oud e-W e t e r i n gDe plaatselyke A.-R. Kiesvereeniging heeft de heeren G. J. B. Bontje en J. Bonda afgevaardigd ter Doputaten-Ver gadering t9 Utrocht. Woubrugge: Ten gevolge van het ver trek naar de gemeente Oudshoorn, van den heer J. Van Griethuizen, lid van den Raad dezer gemeente, aftreding 1899, is in dit college eene vacature komen te ontstaan. De heryk der maten ea gewichten is voor deze gemeente vastgesteld op Zaterdag 1 Mei a. s., het goedkeuringsmerk, de letter g, in den gewonen schryfvorm, zal 2 jaren, mits dien tot den heryk in 1899, van kracht blyven. Ter-Aar: Tot onderwijzer aan de R.-K. parochiale school te Langeraar is benoemd de heor Hopstaken, van Maasland, om met Mei a. s. in functie te treden. Wassenaar: Op Vrydag 23 April zal gelegenheid gegeven worden zich kosteloos te doen inenten of herinenten. Do gemeent) geneesheer zal daartoe van 9 to: 10 uren 's morgens zitting houden te zynen huize. In deze gemeente hebben zich eenige ge vallen van mazelen voorgedaan. Uit de „Staatscourant". Kon. besluiten. Vergund aan den heer J. H. Scbaeken, componist to Brus9<j), het aannemen der ordeteekenon van ridder der orde van den Heiligen Gregorius, hem door deu Pau9 geschonken. Benoemd bij den goneralen staf, tot generaal- majoor, de kolonel Vv. Rooseboom, aous-chef van dion staf, en inet ingang van 1 Mei a. s. in zijn raüg overgeplaatst, bij liet wapen der infanterie, en gerekond van dien datum, benoemd tot com mandant van het 1ste regiment van dat waper., do kolonel W. G. F. Snijders, van den generalen staf. De tweede luitenant C. F. R. baron Van Harden- broek van Lookhorst, van het 3do regiment huzaren, krachtons punt 4 van art. 38 der wet van 2** Augustus 1851, gerekend van 3 dezer, op non activiteit gesteld. Met ingang van 16 Mei a. s., benoemd tot direc teur van het post-en telegraafkantoor te Appinge- dam, S. Reynders, thans commies der posterijen 2do klasse. Met ingang van 1 Mei a. s., benoemd tot op zichter' ran den Rijkswaterstaat der 4de klasse L. Boaboom, en met ingang van dien datum be vorderd tot opzichter van den Rijkswaterstaat lste kl. W. P. Stratingh, thans 2de kl.tot id. Ydo ld. L. W. Van der Made, thans 3do kl., en tot id. 3de kl. O. Lofvers, thans 4de kl. Met ingang van 1 Mei a. s., G. Timmerman, te Ternouzen, benoemd tot bureel-ambtenaar vai^ den Rijkswaterstaat. Door den minister van koloniën is do heer K. Van der Veen gesteld tor beschikking van den gouverneur-generaal van Nederlandsck-Indië, om. te worden beuoomd tot veearts bij den burger lijken veeartsenijdienst daar te lande. ook veel geleden sedert wy elkander het laatst zagen; zeer veel!" Haar oogen vulden zich met tranen. F- zocht haar te verstrooien, vertelde haar vaif myn reizen. Zy luisterde slechts met een half oor naar my; blykbaar verwyiden haai gedachten op een andere plaats. „Wat drukt u zoo ter neer, Senorita?*. vroeg ik. „Wilt gy het my niet mededeeien? Gy weet, dat ik het zoo van ganscher hart» goed met u meen." „Gy noemt my Senorita 1" antwoordde zF met een flauwen glimlach. „Ik ben getrouwd." „Getrouwd? Senor de Adilha zeide my alleen, dat gy verloofd waart met een land* genoot van my." „Ik ben zyn echtgenoote." „En uw echtgenoot?" „Hy is in Para ia de gevangenisl" „In do gevangenis? Goede hemel, wat bo* teekent dat?" Zy zweeg een oogenblik. ,,Gy zult alles weten," zeide zy daarna op een zachten, trourigen toon, die my diep ia het hart drong. „Ik heb reeds te veel gezegde om nog te kuDnen zwygen. Gy weet hoe mtJn verloving daar tot stand is gekomen?" „Neen, Senor de Adilha zeide slechts, dafc gy naar zyn hacienda by Para gereisd waart en u met een Duitschon vaquero verloofd hadt." {Wordt vervolgd.)

Leidsch Dagblad | 1897 | | pagina 1