mtt een nadeelig saldo van 2- weldra steeg het aantal der deelhebbers en veranderde het nadeoli? in oen voortdurend batig saldo, zoo dat thans het laatste voordeelig slotcyfer 13S0.425 aanwast, met een totaal (r servekas dus) van /r22,lG6.705. Te gelijk met do jubilaresse viert het zil veren feest mede de heer G. Van Konijnenburg, die sedert de oprichtiDg onafgebroken tot het coll ge van commissarissen der Spaarbank behoorde. Sassenheim: Onder Sa6sems inwoners is thans een gelukkig paartje. Jan Kruik en Jannetje Kunh hopen op den 30sten dezer hunne 65-jarige eebtvereeniging te herdenken, voorwaar een belangrijk feit in 's menschen leven! Da man telt 87 jaren en is voor zijn leeftijd nog kras, en de vrouw is 86 jaren, en ook nog zeer Hink. "Wij wenschen hun nog een aangenamen bruidstijd, wtlko heden is ingegaan, en nog vele jaren levens toe. Ter-Aar: In deza gemeente beeft zich een commissie gevormd, die zich zal belasten met de regeling van den optocht by de inhaling van den nieuwbenoemden Burgemeester, welke plechtigheid vermoedelijk zal plaats hebben in de week tusschen 25 April en 1 Mei. Tevens heeft het plaatselijk fanfarecorps „Eigen Genio" toezegging gedaan de feestelijk heden op dien dag met muziek op te luisteren. Alhier is een Roomsch Kath. plaatselijke Kies^ereeniging opgericht, met het doel om by verkiezingen steun te verleeDen. Het be stuur is samengesteld uit dr. Nuycns, voor- zi t r, H. J. Van Rodenrijs, 2Jen voorzitter, J. Hoogenboom, secretaris, H. Kroft, penning meester, J. A. Van Tel, J. Bosman, W. Verhaar en C. Da Boer, als bestuursleden. Da heer G. C. Weeren, hoofd der openbare schoei alhier, heeft zich belast met het onder wijs in enkele vakken aan de Normaalschool voor onderwijzers te Alfen a/d Rijn. Woubrugge: Alhier circuleerde bil inge zetenen ter onderteekening een adres aan don Minister van Waterstaat, Handel en Nijverheid, verzoekende de benoeming tot brievengaarder van den heer A. Rodenberg, in ue vacature, te ontstaan door het vertrek van de tegenwoordige titularisse, mejuffrouw M. K. Spruyt. Het grasgowas langs de gemeentewegen, sz-izoen 1897, in de Oudendjjksche- en Vliet- Polders, in 5 perceeioD, is publiek verhuurd respectievelijk voor f 45, 48, 33, 18 en f 14, en dat langs den 's Moleoaarsweg, in 1 perceel, voor ƒ54, totaal ƒ212. Ook hier was, evenals bij den Oudenoijkschtn polder, de opbrengst aanmerkelijk minder dan ia 1896. Een rattenval aan het veerhuis alhier leverde donderdag een merkwaardig gezicht op; daarin /och waren den nacht te voren 9, zegge negen, ratten inóóns gevangen, 1 volwassen en 8 jonge dieren. Hos het mogelijk was, kan alleen worden verklaard, dat toen de 8 jonge diereD hun verderf te gemoet liepen, de val wegens stroefheid niet afging, en deze zich eerst sloot toen moeder-rat binnenkwam, die door hare meerdere zwaarte alzoo zich en haar kinderen gevangen gaf. Oudshoorn: Donderdag 1.1. werd alhier het tweede geval mond- en klauwzeer ge- corstateerd door den districts-veearts, onder het vee van den landbouwer F. Bos. In „De Telegraaf" van heden komt van d.n heer Jan Bleys, te Amsterdam, het vol gende ingezonden stuk, dd. 16 April, voor onder het opschrift: „E9n conservator": „Heden ontving ik door tusschenkomst van het .Algemeen Bureau voor Pers Information ti Amsterdam, directeur Johs. v. Haarlem Gzn., een uitgeknipt artikel van de IV. Rott. Ct. van 13 April, hetwelk een overname was uit het Leidsch Dagblad van 12 April. In het laatstz blad, dat ik nu ook gelezen heb, st.-lt de heer C. Verster, conservator van het Stedelijk Museum te Leiden, zich m. i. ver makelijk aan. „In zijne „Praatjes over Kunst", door hem „Vlokken" genaamd heeft hij het over 't plaatsen van een door mij geschilderd portret, van den Operazanger Johan Schmier als Marcel (Hugenoten), door Schmier aan 't Museum te Leiien aangeboden en door de Commissie van Beheer met overgroote meerderheid (zeker viin des heeren Versters stem) aanvaard. „Nu vind ik het wel niet heel erg, dat de heer V. (ik weet pas door de N. Rott. Ct. wie V. is) eens de tanden laat zien. Hij zal zich hebben willen doen gelden gelijk velen en ook zelf de woorden in practyk hebben willen brengen, door hem mij in 't hoofd gelegd: „Jongens, dat kan ik ook wel." „Er zijn er wol minder dan ik, die óók criti- 8 er.cn; waarom zou ik het dan óók niet Cozn!?" „Dit laatste had de heer V. moeten denkeD, als hy het niet reeds gedacht heeft. „Maar liever is h6t my, dat de hoor V. zich niet amuseere te mijnen kost9 en zich niet allerlei grappige manifestation V6roorlovo i onder eonig bewijs en zonder samenhang in woorden en expressiondat gaat niet. „In zijn artikel heet myn werk eerst een schilderijdan een schilderingdan een croüte; verderop heet het niet-geschilderd} later woer het toppunt (versta goed) vau misteeliening van misdeeldheid in gevoel van kleur; iets verder staat weer, dat het quasi toetsschilderen is en dan ten slotte: is het niet geschilderd maargeverfd. „Wie reimt sich das alles zu6ammen." „Verstandiger, kalmer, leuker hadde de heer V. gedaan, zijn protest tegen de opname te kennen te geven door te schrijven: „Ik heb heelemaal gosn verf, laat staan een schilderij, gezien!" 'tls m. i. volstrekt overbodig om ezen inensch dit aangaande voor te lichten. „Alleen wil ik nu ook ems zeggen, wat ik vind, en dat is namelijk het volgende: de heer V. noemt mijn werk dilettantenwerk en vermoedt, dat ik gedacht heb aan een heerlijk- sublieme studie van Breitner. „Bij een dergelijke gedachtenlooze verge lijking houdt natuurlijk elke discussie op. Welnu, wanneer iemand als de heer V. het recht had om in het museum te plaatsen wat hij goed vind en met den naam moei bestempelt, dan zou de Lakenhal te Leiden beter een gekkenhuis kunnen heeten dan een „pakhuis" of „loods", laat staan een museum van schilderijen. „Ik verwacht op dit schrijven wel weer een „Praatje over Kunst" van des heeren V's hand; doch dan e. v. p. wat beters dan „Vlokken l"" Ik ksn mij de verbolgenheid des heeren Jan Bleys volkomen begrijpen, vooral, nu mij na mijn eerste schrijven gebleken is, dat genoemde heer zich ook openlijk uitgeeft als „kunstschilder". In .De Telegraaf" toch van Zaterdag 10 April jl. (avondeditie) staat nl. de volgende advertentie te lezen: „Teeken- en Schilderkunst. Voor bewoners van Bu8sum en omstreken heeft ondergetee- kende gelegenheid tot 't les geven in Teeken en Schilderkunst. Bij de leerlingen aan huis of naar overeenkomst. Jan Bleys, Kunstschilder. Haarl. Houttuinen 44a, Amsterdam. Ook Woensdags en Zaterdags te spreken Buasum, Brinklaan 115a". Jan Veth, te Bussum, kan nu m. i. zijn matten wel oprollen, en wie weet, als dat dorp nist zoo erg ver uit den koers was gelegen, of de Conservator-„-Viokken"schryver zelf nog niet, ter zijner bekeering, bij den heer Jan Bleys in de leer zou gaan. Ter geruststelling van de verontruste ge moederen wil ik intusschen gaarne beloven voortaan den naam des heeren Bleys nim mermeer in mijn „Vlokken" te zullen ver melden. Het schilderij moge in 't vervolg voor het talent des kunstenaars den volke ge noegzaam bewijs zijn I C. Verster. Uit do „Staatscourant". Kon. besluiten. Opnieuw benoemd dr. K, W. Van Gorkom, te Baarn, met ingang van 7 Mei a. s tot schoolopziener in het arrondissement Amersfoort. Op grond van verkregen rechten de volgende pensioenen verleend aan.- W. J. M. ofM. W. J. Arend- sen de Wolff, eerder wed. mr. J G. C. Nilant, thans wed. O. Blaauw. griffier bij het kantongerecht te Goor, f 67; C. Molenaar, wed. C. J. (C.) Petiet of Petit, brugwachter aan de vlotbrug overliet Noord-H oil. Kanaal te Westgrafdijk, ƒ138; C. A. Van Ileol. wed. P. B. Logger, inspecteur van het loodswezen, enz. te Terschelling, ƒ600; W. G. Van Beyina, wed. J. H. Adems, ontvanger der registratie en domeinen, f 600; M. M. H. Rosellen, wed. K. I. Ariën9, bewaarder van de hypotheken, het kadaster en de scheepsbew ijzen, 600f J. Krocse, wed. S. Jansen, bewaarder 2de kl. in de cellulaire gevaögenis te Breda, ƒ169; M-F. Schreuder, wed. J. B. Craandijk, controleur der dir. bel. en van het kadaster, f 600; A. Reinders, wod. K. Nieborg, commies 1ste kl- bij 'sRijks belast., ƒ282, E. 11. A. M. en A. Van Ensbergen, kinderen uit bet huwelijk Ynn wijleu A. Van Ensbergen, laatstelijk bewaarder 2de kl. in de cellulaire gevangenis te Rotterdam. met wijlen E. B. Plevier, f 169, M. Van Putten, weduwe T. Doorten, brieven en telegram besteller, ƒ92. Bij Kon. Besluit is aan den buroelambtenaar van den Rijkswaterstaai S. G. W. Van der Straal en, wegens zielsgebreken, eervol ontslag als zoodanig veneend. Aan F. T. Posthumus op zijn verzoek eervol ontslag verleend uit zijne betrekking van ontvanger dor registratio voor de burgerlijke akten en der successierechten te Groningen. De „Doelwljk". Voor de Queen's Bench is Dinsdag het proces begonnon van de firma Ruys Zonen, reeders te Rotterdam, tegen de Royal Exchange Assurance Corporation te LondeD, in zake de verzekering van de „Doelwyk." Eischeres vraagt uitbetaling van een som tusschen 3000 pd. st. en 4000 pd. st.; gedaagde be twist de vordering, op grond dat by het sluiten van hot contract verschillende Riten wsren verborgen gehouden, nl. de werkelijke bestem ming van do lading, het doel waarmede zy was ingescheept, het feit dat het schip onder valsche papieren voer en oorlogscontrabande aan bcord had, de waarschyoiykheid dat het in beslag genomen en prysverklaard zou worden, enz. Voor de eischeres trad op de advocaat Bigbam, die eon overzicht van do zaak gaf. De „üoelwyk" vertrok 12 Juli uit Maassluis. Het schip werd uitgeklaard naar „Port-Saii voor orders" overeenkomstig de oorspronkelyke cognossementen, maar vóór het vertrok gaven do bevrachters hot order naar Djibouti. Eischeres stelde toen een ander cognossement naar die haven op, en gelastte den kapitoin het vorige („naar Port-Said v. o.") te vernie tigen zoodra hy buiten de li vier was. Dit verzuimde de kapitein echter. De lading be stond uit 45,316 geweren, 5,000,000 patronen en 6000 sabels en andere waponen; zy moest te Dsjibouti afgeleverd worden aan den vertegen woordiger van de Fransche bevrachters. In middels was de Italiaansche regeering gewaar schuwd, dat er grond was om te onderstellen dat do lading bestemd was voor den Negus van Abyssiniö; eischeres wist alleen, dat de Engel- scbe en Italiaansche consuls te Rotterdam onderzoek hadden gedaan. De quaestie van verzekering tegen oorlogsrisico eenmaal gere zen zynde, schreef de eischeres op 28 Juli aan haar assurantie-agenten, Young, Ehler &Co., te Londen, of zy dozo verzekering voor haar konden sluiten by een vertrouwde maat- scbappy „niet by Lloyd's, die praten te veel". De zaak moest zeer geheim wordeu gehouden. Eischer, de heer Ruys, ontkende dat hy toen. hy dezen brief schreef, de bestemming der lading kende, of wist dat zy voor een oor logvoerende party bestemd was. Do polis ter verzekering tegen oorlogsrisico werd 7 Augus tus geteekend, en den Ssten Augustus werd de „Doelwyk" aangehouden door den Itali- aanschen kruiser „Etna" by welke gelegenheid de kapitein den naar Dsjibouti luidenden vrachtbrief verscheurde en de verkeerde pa pieren („naar Port-Saii v. o.") aan den officier der „Etna" vertoonde. Het verder verloop der zaak is genoegzaam bekend. Na deze uiteenzetting der feiten verdaagde het bof tot den volgenden dag. Toen in de volgende zïttiag de behandeling der zaak voortgezet werd, zeide de eischer Ruys, dat hy, vóór de verz'ekering werd ge sloten, wist, dat de haven van bestemming Dsjibouti was; hy wist niet voor wien de lading was bestemd, maar hy had gedacht, dat het voor Abyssiniö was. "V. Ruys Jr. zeide, dat hy het Engelsche for mulier van de charterparty van Holland naar Parys had gebracht, en het was in het Fransch vertaald door een beëedigd translatour. Nie mand had hem de bestemming van de wapens medegeleeld, en hy had er La Carrière (den bevrachter) niet naar gevraagd. Hy wist niet, dat de boot naar Dsjibouti giDg en dat er oorlog was tusschen Italië en Abyssiniö*). De assurantie-agent Meiss te Amsterdam had hem aangeraden tegen oorlogsrisico te verzekeren. Sir R. Reid, advocaat van gedaagde, zeide, dat in verzekeringscontracten de uiterste goede trouw vereischt werd. Ten opzichte van oor logscontrabande bepaalde de wot, dat, terwyi een verboden lading aan boord van een neu traal schip kon geconfisqueerd worden door een oorlogvoerende party, het neutrale schip zelf niet kon geconfisqueerd worden, tenzy bewezen werd, dat de eigenaar kennis droeg Van het doel, waarvoor zyn schip werd gebruikt, en daarin toestemde, en dat, indien het schip onder valsche papieren voer, het vermoeden was, dat de eigenaar er kennis Yan droeg en er in toestemde. In dit geval, betoogde hy, was de eigenaar zich bowust van de bestem ming der lading en verzuimde dit feit mede te deelen aan de onderteekenaars dor polis. Francis Toulmin, die namens de Royal. Assurance Company geteekend had, zeide, dat hy niet had begrepen, dat de bestemming Abyssiniö was. Uit den brief der firma Ruys van 28 Juli had hy het tegendeel opgemaakt; anders zou hy het risico niet hebben aan vaard, en ook niet, als hy geweten had, dat het schip onder dubbele papieren voer. Hy had ook geen idee, dat do wapenen bestemd waren voor een oorlogvoerende party. Hy had gedacht, dat hy omtrent het risico be drogen was, zoodra hy hoorde, dat het schip verbeurd was verklaard. Er werd overeengekomen, dat aan de jury alleen de vraag zou gesteld worden of er valsche voorstellingen waren gedaan en feiten verbeoJd waren. Een ander advocaat van gelaagde zeide tot de jury, dat het voeren van dubbele papieren een materiëel feit was, hetwelk aan de ondor- teekenaars der polis had moeten medegedeeld worden. Bigham, advocaat van eischeres, zeide, dat de geheele quaestie hierop neerkwamof do brief van 28 Juli al de hoofdfeiten eeriyk voorstelde. Hy beweerde van wel. De eene assuradeur had, op het zien van den brief, den vo'len omvang van bet risico begrepen; een andere assuradeur (Toulmio) had oen andere opvatting van het risico, maar dit was nog geheel iets anders dan to zeggen, dat hy bedrogen was. Rechter Collins, resumeerende, liet het aan de jury over om uit te maken of eenig materieel feit valsch was voorgesteld of niet medegedeeld aan de assuradeurs. De jury bracht een verdict u t ten gunste van eischeres, maar een einduitspraak werd opgeschort tot een nadere bespreking van sommige rechtspunten. Aldus het verslag in do „Times." Burgerlijke Stand. LISSE. Ondertrouwd: Gerardus Schilder jm. 22 j. en Wilhclmina Bakker jd. 21 j. Geboren- Petronella, D. van J. Van dor Hulst en M. Janson. Arnoldus Ignatius, Z. van Y. A. Warmerdam en C. De Vos. Overleden: Martijntje Van der Meer, echtg. van J. Langelaan, 46 j. NOORD Vv IJKER1IOUT. Ondertrouwd: J. G. Remmerswaal en C. v. Velzen. J. Nulkes cn M. Kors. Geboren: Cornells Wilhelmus, Z. van J. A. Van Gijlswijk en W. v. d. Klugt. Catharina Theodora, D. van J. Warmerdam en E. Oostdam. Floris Laureutius, Z. van P. B. v. d. Weijden on C. Vink. SaSSENHEIM. Geboren: WillebrordusJohan nes, Z. van J'. v. Stijn en W. Vermolen. Overleden: Elisabeth Wcyers, D., ll/2 j. RIJ NS BURG. Ondertrouwd: Cornel is Ylie- genthait jm. 25 j.f te Katwijk, on Maartjo Ten Donkelaar jd. 21 j., te Rijnsbnrg. Overleden: Marijtje Hogewoning 72 j.,wed. van G. v. Esmond. STOMPWlJK. Ondertrouwd: Th. v. d. Meer jm. 25 j. en M. Remmcrswaal jd. 30 j. W. Schrader jm. 36 j. en A. Lelieveld jd. 25 j. N. De Groot jm. 23 j. en J. Van Bohemen jd. 24 j. Bevallen: H. Lui ten geb. Peters D. Overleden: Z. Van der Wogen (O. M.) 69 j. j. Mensch(M.)71 j., echtg. van W.DcVreede. VEUR. Ondertrouwd: W. v. d. Meer. jm. 21 j. en M. Blokland jd. 20 j. Overleden: D. Van lfeijningen (V.) 55 j., echtg. van G. Van Dijk. WOUBllUGGE. Ondertrouwd: Ilormanus Leeuwenhoek, jm. 33 j., en Johanna Van Geer, jd- 22 j. Overleden: Plonia Van der Boon. jd. 15 j. Eerkeiyke Berlohtoa. Woubrugge: Ned.-Herv. Kerk. Zondag 18 April, (lsten Paaschdag) 's nam. twee uren, ds. R. Bennink Bolt, pred. te Zwammerdam. (Doopsbeaiening). Geref. Kerk. 's Voorm. tien en 's nam. twee uren, de heer J. H. Donner, Zendings-Director te Leiden. Op 2den Paaschdag, 's avonds halfzeven, zal in de Geref. kerk optreden ds. J. Van Henten, pred. te Baambrugge. K a t w y kMaandag 19 April a. s. hoopt in de Geref. kerk te Katwyk aan den Ryn op te treden ds.L. v. d. Valk, van Scheveningen, om een rede te houden in het belang der buitenlandsche zending. Aanvang te 5 uren. Personeele belasting. Men scbryft aan de „N. R. C.": Naar het zich voorloopig laat aanzien, zal, ten gevolge van de nieuwe wet op de perso neele belasting, de opbrengst van dit middel ten plattenlande aanzienlyk dalen. Voor een groot deel vindt dit zyne oorzaak in de grooto vermindering van aanslag, be paald voor grootere gezinnen. Als een gevolg daarvan zullen talryke aan slagen bestaan, die slechts over eenige centen loopen. Zoo wordt byv. oen perceel van ƒ30 huur waarde alleen naar den lsten grondslag - de huurwaarde - belast. Van die huurwaarde wordt bovendien ƒ10 als onbelastbaar afge trokken van het resteeronde ad 20 wordt 8 pet. belasting geheven, dps 1.60; zyn in dit gezin 8 kinderen beneden den leeftijd van 20 jaar, dan wordt deze aanslag vermin derd met 8 X 12 pet. 96 pet., dus met ƒ1.531/,, en bedraagt alzoo bet verschuldigde in hoofdsom f 0.067,; worden in die gemeente geheven 60 opcenten op de hoofdsom, dan wordt de aanslag tien en een halren cent. De eerste betaiingstermyn kan in dit geval wor den voldaan met 1'/, cent, de volgende telkens met 1 cent. Waarscbynlyk zullen de kosten, om tot den aanslag te komen, in deze gevallen niet door het bedrag van den aanslag worden gedekt. Ge meng-cl Nieuws. Aan h e t te 1 ep hoo n n o t a 1 h ier zyn aangesloten onder No. 237 de heeren D. Sala Zn., Breestraat. Reeds eonigen tyd geleden verna men wy, dat de Zuid-Hollandsche Rywiel- fabriek (A. F. H. Van der Stok) een groote uitbreiding zou ondergaan. De plannen voor de fabriek, waaraan tevens een zeer groote ryschool zal verbonden worden, zyn reeds de >o!tooiing naby. Niettegenstaande met het bouwen der wiekyschool het eerst een aanvang zal worden gemaakt, zullen toch minstens een paar maanden verloopsn voor dat deze in gebruik zal kunnen worden go- nomen. Om aan de vele aanvragen te kunnen voldoen, heeft de heer Van der Stok blykens in dit nummer voorkomende annonce ean tydelyke ryschool gevestigd in de groote gymnastiekzaal aan de Pieterskerkgracht. Daar men in dit lokaal natuurlyk nimmer last heeft van regen of wind, twyfelen wy niet of van deze gelegenheid zal zeer veel gebruik worden gemaakt. Op den Nieuwen Ryn zyn in de laatste dagen weer een paar nieuwe zaken gevestigd geworden: do „Chapellerie anglaise" van den hepr A. De Wildt, by de Vischbrug, en het „Magasin do Nouveautés" van do heeren Gebroeders Oeverbaus, tegenover de Botermarkt. Nadat de perceelsn voor de tegenwoordige bestemming de noodige ver anderingen hebben ondergaan, verdienen ze we), dat er met een enkel woord de aandacht op wordt gevestigd. Do ondernemers zullen het bovendien zeker niet onder zich laten bun begunstigers ter wille te zyn. Nu we toch op den Nieuwen Ryn zyn, willen we tevens do aandacht vragen voor hetgeen in de winkelkast van den heerA. C. Kiiest, bloemist, by de Korenbeurs, iedereen met bewondering moet vervullen, en waar van een kruis van en met bloemen het voor naamste iö. 't Is te mooi, om niet door velen gezien te worden I De Nederlan d8che wandelaar „Victoria", die een voetreisje van Brussel naar Den Haag zal makoD, zal op den ge- heelen tocht vergezeld worden door den Nederlandschen niet Belgischenwielrenner den heer Driedonks, uit Zevenbergen; niet temin hoopt hy dat meerdere wielryders hem zullen vergezellen. Gisternacht om halfdriemanoeu- vreerdo een ooilogsscbip met zoeklicht onder de Scheveningsche kust. Yan den vuurtoren werd met licht geantwoord. Deduistero zaak te Delft. De instructie in zake den van berooring ver dachten soldaat D.f te Delft, is thans gesloten. De beklaagde is te 's-Gravenhage in voorloopige hechtenis gesteld en zal weldra voor den krygsraad terecht staan. Kormis in de gemeentekas.— Donderdag had te Schiedam door B. en "Ws. de verpacht ng plaats van 10 standplaatsen voor de in de eerste week van Juli a. s. te houden kermis. Was de opbrengst dier verpachting 't vorig jaar 1880, thans werden die plaatsen gepacht voor f 3367.78'/,. Door de Rottordamsche politio is naar Delft overgebracht een 15 jarige jongen, te Rotterdam woonachtig, die zich aldaar aan verschillende kleine diefstallen had schuldig gemaakt. De heer C. Lodiers, te Steen- bergen, sprong "Woensdag tusschen Rozendaal en Kruisland uit de in volle vaart zynde stoomtram. Hy struikelde en viel met het hoofd op de straatsteenen, waardoor hij zoo ernstig werd verwond, dat by zyne onvoor zichtigheid misschien met den dood zal moeten bekcopen. Een spiritistische regen. Uif Rotterdam wordt aan „Do Tyd" geschreven: Een rare zaak brengt ons, Rotterdammers, in beroering. In een huis op het Van-Alke- made plein moet het niets meer en niets minder danspoken. Sinds eenige weken woont daar een vee- handelaar. Verleden week Donderdag begon het in het achterhuis te regenen, een ver kwikkend voorjaarsregentje in den vorm van steenen, cokes, halve straatklinkers, bloem koolstronken, glasscherven en gebroken bloem potten, ja zelfs faecalión. f 25 werd uitgeloofd door don bewoner voor hem, die den dader in handen van de politie speelde geen succes. Politie agenten klommen op de daken en stelden zich verdekt op zy werden er niet wyzer door. Wel moesten nu en dan de mannen der wet, die op de daken een wakend oog hielden, bukken voor de projectielen, die langs hun hoofd heensnorden, wel werd een inspecteur door een steen aan den arm ver wond, maar van den dader geen spoor. Soms houdt het een halven dag op, maar alleen om daarna met verdubbelde kracht weer te be ginnen. Als toelichting kan misschien dienen, dat het achterhuis grenst aan het einde van twee hofjes en daarvan gescheiden is door een klein huis. Een aantal nieuwsgierigen verdringt zich aanhoudend in de nabyheid van het pand. Er zyn lieden, die meonen, dat hier geheime machten in het spel zyn, terwyi anderen beslist verzekeren, dat er „met spiritisme wordt gowerkt." Eón ding is zeker: dat da bewoner niets liever zal hebben dan dat de spiritistische steenenwerper spoedig achter slot en grendel zit. Uit Witmar6um schry ft men: De vele boeren-boelgoeden, die tegenwoor dig in Friesland worden gehouden, bewyzen maar al te zeer, dat het met de veepryzen treurig gesteld is. Terwyl anders bet vee in boelgoeden gewoonlijk meer opbreDgt dan op de markten en daardoor haast altyd het boelgoedsvee „duur" is, gaat het tegenwoordig voor een prysje weg. Wat een schade de veehouders, die moeten verkoopen en „boer al" worden, daardoor lyden, is haast niet te zeggen. Maar ook de boeren, die in het voorjaar moeten verkoopen om „geld te maken" voor de buur, zyn er niet best aan toe. Voor hen is het te hopeD, dat de landheer, by het ont vangen der huur op 12 Mei a. 6., met de ongelukkige omstandigheden van den boer rekening houdt. Ook de veemarkten worden door mond- en klauwzeer „gedrukt". Zoo beteekent de Dinsdag-veemarkt te Sneek zóó weinig meer, dat men er haast toe besluiten zou, die markt, anders zoo veelbeteekenend, voorloopig maar op te heffen. Halfsieten schoenen mot c- kool! Advertentie uit het „Advertentieblad voor Groningen en Omatreken": Beleefd ver zoek ik gunst. Zoowel voor groote als kleine voeten, daar ik ruim gesorteerd ben in sterke halfsieten schoenen. TevenB heb ik de zuurkool op 3 ct., puike snyboonen 6 ct., 5 liter aard appelen, jammen, 13 ct., 25 liter 40 ct., idem jammen 5 liter 10, 25 liter 30 ct. Den lsten Paaschdag gesloten. Te Zaandam is de slagery van Ouwejan, staando op het Blauwe pad, ald.iar, uitgebrand. Het spoedig en krachtdadig optre den der brandweer voorkwam ernstiger onheil. Uit Delfzyi scbryft men hetvol- gende aan htt „N. v. d. D. „Omtrent de zaken van den heer J. Borst, burgemeester, tevens houthandelaar, kan tot nog toe weinig met zokorheid gemeld worden. De berichten, welko daarvan in sommige bladen voorkomen, zyn niets anders dan pene weerspiegeling van geruchten en meeniogen, welke in de cafe's en op de straat alhier wor den uitgesproken door menschen, die het by dergeiyke gelegenheden gaarne laton voorko men, dat zy „op de hoogte" zyn. „Onjuist is, dat de heer Borst geen orde op zyn zaken gestold heeft. Uit goede bron. kan ik verzekeren, dat hy vóór zyn vertrek zyne zaken in handen gesteld heeft van twee te goeder naam bekende advocaten. Onjuist is ook het berrbt omtrent de nalatenschap van mej. Van der Wuf, te Appingodam. Aan de erfgenamen is de vorigo week hun aandeel in de erfenis uitgekeerd. De heer Borst had echter ook het beheer over een kapitaal van 15,000, uit dezelfde nalatenschap af komstig, waarvan een vroegere dienstbode van m?j. v. d. Werf bot vruchtgebruik heeft. Of deze som „verdwenen" is, zal uit het onderzoek, dat aanhangig is, nog moeten blyken. De heer Borst is Maandagmiddag uit Delf- zyl vertrokken, na vooraf last gegeven te hebben, dat een door hem aan een der wet houders gerichte_brief den volgenden morgen moest bozorgd worden. Of nu aan eene „vlucht" gedacht moet worden, zal op dit oogenblik waarscbynlyk byzelf alleen kunnen beslissen. „Hoe het tekort, dat wellicht vrij aanzirn- ïyk zal blyken te zyn, is ontstaan, is nog niet opgehelderd. De heer Borst leefde te Delfzijl met zyne huishouding op zeer be scheiden voet en had voor zichzelf zeer weim'g behoeften. „Voor de ambtenaren in de gemeentewas de heer Borst een zeer welwillend man, die hen gaarne mot zyne hulp ten dienste stond. Aan klachten en grieven van zyne gemeente naren trachtte hy zooveel mogeiyk te gemoet te komen, en vaak bracht hy daartoe in den gemeenteraad zyne eigen inzichten ten offer.' De „Delfzylsche Eemsbode" scbryft o. a.- Niemand alhier had tot voor eenige dagen vermoeden, dat aan het krediet van don voo.

Leidsch Dagblad | 1897 | | pagina 2