NV 11395. A'. 1897 (§eze (Courant wordt dagelijks, met uitzondering van §on- en feestdagen, uitgegeven. Feuilleton. GETROUWD. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden. 1.10. Franco per post1.40. Afzonderlijke Nommerso.05. PRIJS DER ADVERTENTLËN Tan 1—6 regels f 1.06. Iedere regel meer f 0.17J. - Grootere letters naar plaatsruimte. - Voor bet incasseeren buiten de stad wordt f 0.05 berekend. Vierde Blad. Financiëele Kroniek. De vier Beursdagen dezer week kunnen "ich niet op een flink verloop beroemen: de 'eheele stemming bleef stil en zwak. Van 1ag tot dag worden de omzetten kleiner en ónbetoekenender, het publiek biyft zoer kalm en slechts enkele speciale soorten, zooals tabak- en petroleum-waarden, konden groote belangstelling gaande houden. Deze apathische houding schijnt overal merkbaar te zijn, want de Beursberichten der buitenlandsche markten maken voortdu rend melding van een zeer beperkten handel en volslagen werkeloosheid der speculatie. De gang der zaken in het Oosten wordt tr et weinig aandacht meer gevolgd en de Beurzen wachten kalm af hoe de dingen loopen zullen. Nu schynen de kansen voor een Griekscb- Turkschen oorlog weinig ernstig opgenomen te worden, dan wordt weder aan do scher mutselingen op de grenzen groote beteekenis gehecht, doch tot beden bleef de geheele ver tooning niet veel meer dan een storm in een glas water. Een dergelijke onzekero toe stand heeft reeds zoo lang bestaan, dat zy nu weinig meer in staat is de gemoederen in groote beweging te brengen, en thans wordt hetr verloop kalm afgewacht, waarbij men voorloopig voor een eventueel uitbreken van een oorlog tusschen Griekenland en Turkije vri) ongevoelig blijft. Algemeen is men van oordeel, dat een oorlog tusschen beide landen weinig gevaar voor den Europeeschen vrede zal opleveren, de strtjdlu8tigen zullen het samen moeten uit vechten en men schijnt weinig gewicht te heqhten aan den afloop van een oorlog tus schen twee Staten, die zich,wat hunne finan- - cien aangaat, met moeite op de been kunnen hoyden. Het spreekt echter vanzelf, dat ook de thans ingevallen feestdagen en de betrekkelijk lange rust, daardoor in den fond senhandel ontstaan, van invloed moest zijn op de voorafgegane Beursdagen, en dat met het oog daarop de zaken zooveel mogelijk werden beperkt. De handel in Staatsfondsen, zoowel Holland8che als vreemde, bleef dan ook zonder eenige variatio en was van geen beteekenis. Terughoudend werkte voor de Am8terdamsche Beurs ook nog het duurdere geld, een gewoon verschijnsel evenwel in den tyd, dat de meeste instellingen tot dividend betaling overgaan en daarvoor hun beschik bare kapitalen moeten opvragen. De eenige afdeelingen, waarin de handel werkelijk van beteekenis was, zijn die der tabakaandeolen en der petroleum-waar den. De jongste ta b ak veil in gen halden weer oen opgewonden verloop, waarbij vooral de kooporders voor Amerikaansche rekening aanleiding gaven tot hoogst belangrijke prys- verhoogingen, waarin de produ< ten van alle maatschappijen konden deelen. Niettegenstaan de dit zeer gunstig resultaat, toonden de tabak- aandeden een oogenblik eenige reactie, hetgeen evenwel met het oog op de hoog6t belangrijke rijzing der laatste dagen niet te verwonderen was. De eindstemming bleef echter weer ferm. Sterker was do reactie voelbaar by de ver schillende petroleum-waarden, waarvan de Beurs .in den laatsten tyd dan ook al te sterk overvoerd is geworden. De meeste soor ten verkeerden in zwakker houding en de be langstelling ging niet zoo van harte. Dit bleek duidelijk uit het verloop der inschrijving op do aandeelen P a n o 1 a n, welke, otschoon driemaal volteekend, toch kwalijk als een succes kan worden beschouwd, daar toch de aandeelen eenige dagen na de inschrij ving reeds geheel zonder agio, men beweerde ter Beurze zelfs iets beneden den inschry vings- koers, werden verhandeld. Eene onverkwikke lijke geschiedenis, waarvan de Amsterdamsche Beuis anders langen tijd verschoond is ge bleven, speelde zich even af by do Sumatra- Palembang-aandeelen, namelyk de poging tot omhoogdryving der koersen door middel van een valsch telegram, waarin het vinden van nieuwe bronnen werd gemeld. De onhandige speculant, die deze handeling op zyn geweten heeft, had toch wel kunnen voorzien, dat met de directe relaties in Den H-iag zfln kunstje spoedig ontmaskerd zou worden en bovendian de argwaan by volgende tydingen zal zyn opgewekt, iets, waarmede de handel in petroleum-waarden weinig gediend wordt. De afdeeling der Koloniale- en Industriêele waarden bleef stil, alleen werden aandeelen Westlndische mail tegen verhoogde koersen van de markt genomen, in verband met het zeer gunstige dividend over het af- geloopen jaar en de goede vooruitzichten voor 1897. In obligation B o x t e 1-W ezel werden de speculatieve aankoopen met kracht voort gezet, in verband met de zeer gunstige ont- vangstcyfers en de verwachting, dat, nu het verkeer tusschen Zuid Duitschland en Londen ook over deze ljjn zal geleid worden, de in komsten nog zullen toenemenr Onder de Europeesche Staatsfondsen was het verloop voor Spanjaarden zeker wel het ongunstight. Dat Spanje het met zyn financiën niet ver meer zou brengen en op de een of andere wyze spoedig naar flinke hulp zou moeten omzien, daarop is hier vroe ger reeds gewezen. Alwoer is nu het plan gevormd om door middel eener tinnenland- sche leening een bedrag van 100 millioen Peseta's op te nemen, waarby de Bank van Spanje het voorschot daarop zal verstrekken. Ook wordt opnieuw gesproken over eene buitenlandsche leening, waarvoor wellicht het monopolie op de kwikzilvermynen als onder pand zou worden aangewezen. Reeds vroeger is op deze grondslagen met het huis Roth schild onderhandeld, echter zonder bevredigend succes, doch ditmaal zou een Engelsch con sortium bereid gevonden zyn, do leeniDg aan te gaan. Intusschen zyn de Spanjaarden op Cuba nog weinig of nitts verder gekomen, ten spyt van do honderden millioer.en, reeda daarvoor weggeworpen, en mocht wellicht nog eenmaal vi torie dcor de Spaansche wapenen worden verkregen, dan zal vermoedelyk bly- ken, dat de overwinning toch te duur is gekocht. Portugal liet zyn buurman by de koersdaling niet in den steek. Dit kon echter moeilyk anders worden verwacht, daar het goud-agio onrustbarend etygt, en sedert het vorige jaar van 30 pet. tot ongeveer 49 pet. is geklommen. De koers van het goud-agio is voor de fondsenhouders van groot belang, omdat de regeeiing zooveel méér in eigen landsmunt moet opbrengen, om het bedrag der coupons in hét buitenland in goud te kunnen voldoen. Daardoor zou by een agio van 49 pet. ongeveer de helft meer van het bedrag der coupons in landsmunt noodig zyn, en dit is eene bezwarende om standigheid, waaraan Po.tugal onmogeiyk het hoofd kan blyven bieden. Omtrent de nieuwe leeningsplannen van Rusland, waarover een vorige maal reeds een en ander is medegedeeld, wordt nu nader vernomen, dat voorloopig met de uitgifte eener nieuwe leening ten behoeve van denWla- dikawkas-spoorweg zal worden aangevangen. De leening zal 64 millioen Mark bedragen en nog in den loop dezer maand ter markt komen. Voor T u r k s c h e fondsen bestond niet de minste belangstelling, en dat is begry- pelyk. Hoe de zaken ook ten gunste van Turkye mochten uitvallen, het zal een zwaren dobtor hebben om de financiëele moeilykheden te boven te komen. Ook bier zyn geruchten in omloop van een aanstaande nieuwe leoning, doch de onderhandelingen, daartoe met de Banque Ottomane aangeknoopt, zyn zonder resultaat gebleven J De Zuid-Amerikaansche afdeeling was over het algemeen minder gunstig gestemd, ten gevolge van den lang niet rooskleurigen toe stand der Braziliaansche financiën. Op de Berlynsche Beurs liep het gekucht, dat de volgende coupons der Braziliaansche Staats- leeningen waarschfinlyk onbetaald zouden blyven, ten gevolge waarvan op cie markt ook eene belangryke daling ontstond in obligation Oèste de Mina 8, welke op onze Beurs, by totaal gemis aan affaire, niet kon worden gevolgd. Ook omtrent de finan ciën van Uruguay zyn de berichten weinig bemoedigend. De douane-ontvangsten over Januari en Februari toonen eene niet onbe- langryke vermindering aan tegenover die in de geiyke maanden van 1896. Zy zyn onge veer 490,000 dollars teruggebleven. De Amerikaansche Spoorwegmarkt bleef in hoogst lusteloozen toestand, niettegen staande de algemeene spoorweg-ontvangsten in den laatsten tyd niet onbevredigend zyn. Nieuw-York echter toont niet de geringste neiging tot verbetering, zoolang in Europa de politieke toestand ni t zuiverder is ge worden, en verder is Europa in den laatsten tyd overstelpt met verschillende waarden van laag gehalte, uit de verschillende reorgani sation voortgesproten; waarden, welke niet of met vry aanzieniyk verlies ttr markt zouden kunnen worden gebracht. Dit maakt, dat van beide kanten geen aanleiding bestaat om eenigen steun aan deze afdeeling te ver- leenen, en zoodoinde blyven de verschillende soorten voortdurend gedrukt. Een lichtstraal voor de geheele Spoorweg- markt is het resultaat eener vergadering, gehouden door een aantal vertegenwoordigers van groote spoorlijnen, alwaar de meening is uitgesproken, dat de Joint Traffic Association, (men zou dit kunnen noemen eene vereeniging tot regeling der vrachtovereenkomsten) niet in stryd is met de wetten van het land en het Opperste Gerechtshof hun geldigheid zal moeten erkennen. Deze ineening werd ook gedeeld door eenige invloedryke leden van den Senaat, en is nu voorloopig besloten de Vereeniging to laten voortbestaan tot den herfst, wanneer door het Gerechtshof daarom trent uitspraak zal worden gedaan. Rijnlandsche Bank. TWEEDE KADER. Kroondomein. Uit het jaarlyksch verslag betreffende den toestand van het kroondomein over 1896 blijkt o. a dat, vüornameiyk in do rentambten Kui lenburg, Tiel, Werkendam en 'tLoo, de lande- ryen door het aanbrengen van kunstmeststoffen zyn verbeterd en dat ongeveer 8 HA. ties- en rietland in den polder Kyfhoek, onder Dussen, als bouwland zullen worden gebezigd. De zuivere opbrengsten van het kroondo mein waren iets hooger dan het voorgaande jaar, doordien de tienden eene hoogere bate afwierpen, ten gevolge van ruimen oogst en van hooge pryzen voor stroo ten behoeve van veevoeler. Door de lage graanpryzen wordt veel louwlani tot weiland gebracht, hetgeen op de éénjingo verpachtingen een nadeeliger invloed oefende evenzeer ala op de veel jarige verpachtingen; deze laatste worden bovendien gedrukt door de vrees van den landbouwer, dat de pryzen der beetwortelen na^r omlaag zullen gaan. Door den onwil van verschillende land- e geriaars zyn de pogingen mislukt, om in de gemeente Gendringen tot eene overeenkomst te geraken in zake den afkoop van Uenden. Het totaal bedrag der in het rentambt 't Loo verhakte boutmassa i9 gelyk aan dat in hét vorig jaar. In do overige rentamb ten brachten de houtverkoopingen ongeveer 5000 op. In tweo rentambten hadden ten vorigen jjre afkoopen van tiend plaats, nl. in Tholen en in Tiel resp. voor f 2924,69 en f 180. Het kapitaal, op het 2*/z pCt. Grootboek ingeschreven, bedroeg op 31 December II. 'f 6,402,900. Gemengd Nieuws. Een landgenoot vermoord. De correspondent te Rome van de „Lokalanzeiger" seinde het volgende, dd. 14 dezer: „la den afgeloopen nacht is hier een mis daad gepleegd, waarvan de Nederlandsche dagbladcorrespondent dr. Cbristiaan Modderman het slachtoffer is. Op een vry laat uur huis waarts keerende, na by eene bevriende familio te hebben thee gedronken, kwam hy over de Piazza Guglielmo Pepe, waar bet gansche jaar door wilde-dieren- en wassenbeeldon- spellen staan, en verdacht volkje den weg onveilig maakt. Daar werd hy door een klein ineengedrongen mannetje lastig gevallen om een aalmoes. Hy trok zyn portemonnaie om iets te geven, maar nauwelyks had hy dit gedaan, of de atraatiooper gaf hem met een mes een steek in de borst en daarna nog drie steken in het onderlyf. De boosdoener ontrukte hem zyn poite- monnaie en sloeg op de vlucht. Modderman sleepte zich nog voort tot den hoek der straat, waar hy door den koetsier van een huurrytuig is gevonden, die hem naar het hospitaal St.-Antonio vervoerde. Hier heeft hy een levensgevaarlyke operatie ondergaan. De doctoren hopen den zwaar gewonde in het leven-te behouden. Zyn aanvaller is reeds in hechtenis genomen." De „N. R. C.", waarvan de heer Modder man correspondent wae, voegt daaraan toe: Dr. C. Modderman is een nog jonge man, in de kracht des levens. Hy is ongehuwd: vandaar, dat de tyding van dit onheil ons langs een omweg heeft moeten bereiken. Zyn vader, mr. Modderman, de burgemeester van Groningen, had Donderdag-morgen een kort beriebt van eene „ernstige ziekte" ontvangen. Wy hebben om naiere inlichtingen geseind aan een te Rome verbiyvend Noderlandsch kunstenaar, met wien we weten, dat onze correspondent bevriend is. Later is bericht ontvangen, dat de heer Modderman Donderdag ochtend is overledoq ten gevolge van inwendige bloeduitstorting. Do in hechtenis genomen bodel iar werd nog in den nacht met den gewonde gecon fronteerd, maar deze verklaarde besliit, dat die man de moordenaar niet was. Dr. H. C. L. Modderman was ook corres pondent van „Neerland* We kblid." In het jongste nornmer van dat blad komt een correspondentie van zyn hand voor, waarin juist over de onveiligheid te Rome wordt ge klaagd. De heer M. schreef o. a., d.d. 4 April: Men beweert, dat de politie te Rome zich in den laatsten tyd verbaasde over de rustige houding van de misdadigers. Geen enkel mis- dryf van beteekenis kwam het reeds groote aantal delicten nog vergrooten. Maar de ques- tuur kan gerust zyn, de „delitti celebri" zyn weer met één vermeerderd. In een armoedig kamertje van een ouderwetsch, middeleeuws- uitziend gebouw, is een halfwyze, oude vrouw gesmoord gevonden tusschen twee matrassen. In een jaar tyds is dit de tweede maal, dat men op die ontzettende wyze een vrouw het levtn beneemt. Vroeger was het een jonge Spaansche, nu deze half-idiote, van wie men waarschynlyk hare weinige spaarpenningen is komen op- eischen. In de buurt kende ieder haar, omdat zy het was, die eiken avond het lampje moest aansteken, dat onder het Madonna beeld aan don hoek van het huis braudt. De prins Lancellotti, eigenaar van het buis, had haar alloen daarvoor het kamertje afgestaan en betaalde haar, met nog enkelo verre ver wanten, eene maandeiyksche toelage. Op den avond van de misdaad zag men het licht niet branden. De buren kregen achterdocht, riepen de politie en deze vond de vrouw in dien toestand. 17) 't Was myn neef Bonelli, die den notaris Scalchi voor my had voorgesteld, zooals by verscheidene jaren vroeger Antonio Amtrosio had voorgesteld voor myn zuster, 't ScheeD, dat die verre neef van ons de zending had ons van een man te voorzien. 't Was in zyn buis en in tegenwoordigheid van Maria, dat ik myn pretendent zou zien. Wy' gingen naar de BonelU's na het middag maal, tegen zeven urm. Hy was er nog niet. Er werd oponlyk gesproken^vor-de ontmoe ting en de beweegredenen, die er toe leidden. Maria zei: 't Is een knap man; hy heeft alleen dat gebrek. Hy heeft al meisjes met geld geweigerd." Opeens kwam hy binnen, en de eerste indruk was gunstig. Hy was lang, een beetje grof, maar welgemaakt. Hy had licht, kastanje bruin haar, alles in de hcogte geborsteld. Men kon zien, dat hy het niet over zyn slapen trachtte te kammen om zyn gebrek te ver bergen. Het zou hem ook niet gelukt 2yn; zyn borstelig haar liet zich niet dwingen. Ook zyn eerste indruk was zeker gunstig, want, nadat zyn blik even op mij had gerust, kreeg by een kleur als een jong meisje en verloor hy het ongodwongene, waarmoe by was binnengekomen. Toen hy aan mij werd oorgesteld, had hy een oogenblik van ver legenheid, en toen hy merkte, dat ik naar zyn rechterslaap keek, kreeg hy weer een kleur. Maar dadeiyk zette hy zich daar overheen en nam hy deel aan het gesprek der heeren. Hy had een welluidende stem en sprak goed. Er werd gesproken over de rystvelden by Vercelli; by betreurde het, dat zy zoo dicht by de stad lagen, maar vond het mede- lyden der schryvers met de arbeiders over dreven en sentimenteel. Hy zei: „Als zy goed behandeld worden door de landeigenaars, lyden zy niet door den arbeid." En hy besprak een gezonden leefregel voor die boeren, wat my zeer verveelde. Ik verlangde, dat hy zou spreken over zyn verwachtingen van de toekomst, over den indruk, dien ik op hem had gemaakt over liefde. Maria wist ons als zorgende vrouw des huizes een tête-ii-tète te bezorgen. Zy liet eerst allen op het balkon gaan; een poosje daarna giDg zy met moeder weer naar binnen om thee te zetten en de anderen volgden haar. Wy bleven alleen. Ik hield de oogen op straat gevestigd en bleef zitten, verlangend te hooron wat hy zou zeggen. Hy scheen er lang over te denken; einde- lyk zei by: Ik heb uw opinie niet gehoord, juffrouw Dellara, over de quaestie, die zooeven werd besproken." Ik dacht, dat hij met vader en met neef Bonelli had gesproken over ons huwelyk; het bloed steeg my naar het hoofd en heel verlegen vroeg ik; Welke quaestie?" Die van de rystvelden!" Ik meende, dat hy schertste, en keek hem verwonderd aan. Maar zonder op myn ver bazing te letten, gjng hy voort: Myn fondsen, het weinige, dat ik heb, want het is goen groote bezitting, zyn ryst velden. En ik woon daar een deel van het jaar om zelf het oog op deri arbeid to houden. My dunkt, de eigenaars van rystvelden z(jn dit verplicht; laat men het over aan opzichters, dan gebeurt bet vaak, dat de arme daglooners onder zwaren arbeid gebukt gaan, slecht be taald, slecht gevoed en behandeld worden als slaven." Ik antwoordde een beetje scherp; Zoo, daar weet ik niet van. Wy hebben eenige bezittingen by Gozzano; bosschen en wyngaarden. Rystvelden ken ik niet." Maar u zoudt in de gelegenheid kunnen komen zo te leeren kennen, ze te bezitten. En ik zou willen, dat u de noodzakelykheid inzag van zich op te offeren om er persoon- ïyk het oog op te houden. Ik zeg zich opoffe ren, want ik begryp, dat het een ware opoffe ring is, vooral voor een dame. Ik heb daar by v. een groot huis, geriefiyk, ook vry élégant ingericht, maar het is geen buitenverblyf, waar men logés kan vragen, waar men zich allerlei genoegens kan verschaffen. Overdag kan men er mooie wandelingen maken, maar tegen den avond moet men gauw naar huis gaan, in huis opgesloten blyven en vuur aan leggen Ik begreep, dat hy my wilde voorbereiden op het lovön, dat mij wachtte; maar 't ging alles zoo zakeiyk, ik wilde wat meer gevoel hebben. Ik was teleurgesteld. Hy scheen het niet te merken, want hy zei: Ik ben er aan gewend, en doe het graag, uit een gevoel van humaniteit; maar als ik in die maanden, die lange, nevelachtige avonden Iemand by my had Hy aarzelde even en hield een oogenblik op; misschien zocht by myn oogen om er een aanmoediging in te vinden, om zich nader te verklaren omtrent die iemand; maar ik durfde niet opkyken, en hy besloot met een geheim zinnig lachje: „Zou ik er my beter in schikken." Maria kwam met thee naar ons toe en ter- wyl zy m(j een kopje overreikte, fluisterde zy my toe: „Hoe gaat bet?" Toen zy myn kleur en myn verlegenheid opmerkte, knikte zy, als wilde zy zeggen: „Ik zie't wel,'t gaat goed." Ik was ontmoedigd, want tegenover dien positieven man in den nevel van zyn rystvelden zag ik myn sentimenteele droomen ver vliegen. Allen kwamen nu met hun kopjes thee terug, overtuigd, dat die weinige minuten voldoende waren om ons een besluit te doen nemen voor ons geheele leven. Zy waren inderdaad voldoende. Wy hadden een besluit genomen. De heer Scalchi ging eerder weg dan wy, en neef Bonelli, die hem had uitgelaten, kwam zeer voldaan terug. Hy is gelukkig en beweert, dat by geen mooier, geen aardiger vrouwtje kan wenschen. Hy is dadelyk verliefd geworden en vreest alleen niet te zullen worden aangenomen. Zyn stem beefde, terwyi hy met my sprak. Bewogen drukte hy my de hand. Ik was zeer verwonderd over die aan doening, welke plotseling was opgekomen in de gang, terwyi hy er tegenover my niets van had laten blyken. Toch deed het my plezier en was ik er door gevleid. Zy hielp my ook uit de verlegenheid. Allea keken my aan, myn antwoord verwachtend, en moeder zei: En wat zeg jy? Bevalt hy je? Ja of neen?" Ik stamelde: Als hy die wrat niet had Ja, als hy die niet had, zou het zeker beter zyn. Maar die heeft hy nu eenmaal. Dat is niet anders. Je moet hem nemen met dat byvoegsel of weigeren." Zou by ze niet kunnen laten weg nemen?" Een oogenblik van stilte en verlegenheid volgde. Allen keken elkaar aan en ik meende op alle gezichten een uitdrukking van verwyt te lezen. Daarop zei mynheer Bonelli: Hoe kan je zoo iets voorstellen? Als het mogeiyk was, zou hy het al lang gedaan hebben?" Moeder zei streng: Maar, Denzal Het leven van een monsch te wagen voor een gril." Maria merkte op: 't Zou hem erg krenken, als by dit hoorde. Wees edelmoedig, neem hem, zooals hy is /j (Slot volgt.)

Leidsch Dagblad | 1897 | | pagina 13