11393 X>oncler<3ag 15 April. Ao. 1397 feze (Courant wordt dagelijks, met uitzondering van fon- en feestdagen, uitgegeven. Feuilleton. GETROUWD. LEIBSCH BAGBLAB PRIJS DEZER COURANT: Voor Leidon per 3 maanden. 1.10. Franco per post1.40. Aftonderlijke Nommers 0.06. PRIJS DER ADVERTENTIÊN: Van 1-6 rogels f 1.05. Iodere regel meer f 0.17{. Grootera letters naar plaatsruimte. Voor het incasseeren buiten do stad wordt f 0.05 berekend. Derde Blad. EERSTE HAMER. Gemeentewet. Uit liet afdeelingsverslag der Eerste Kamer omtrent het wetsontwerp tot wyziging der Gemeentewet blijkt dat voor een aantal leden het bezwaar, dat de splitsing der groote gemeenten het karakter der gemeente als organisme ver- broekt, blijft bestaan. De gevoelens over de wonechelykheid van de splitsing der grootere gemeenten liepen overigens verre uiteen. Betwij feld werd of voor de gemeenteraadsverkiezingen de invoering van het couloirstelsel wel noodig en raadzaam wasanderen oordeelden dit stelsel gewenscht. De voorstanders van splitsing vormden in de afJeelingen de meerderheid. Zij oordeelden, dat het ontwerp de gelegenheid zal openen om de verschillende belangen, di9 er in de gemeente zijn, te doen gelden, en achtten het voorts voordeelen van de splitsing: lo. dat voorkomen wordt, dat de gemeenteraad geheel uit aanhangers van één partij, misschien wel uit vertegenwoordigers uitsluitend van de min vermogenden, worde samengesteldmen wees hierbij op Parijs, dat, waro deze wereldstad niet in stemdistricten verdeeld, uitsluitend door socialisten zou geregeerd worden; 2o. dat de meerderheid van den gemeente raad niet zoo gemakkelijk wordt omgez.t; 3o. dat bij het ontstaan eener vacature tusschentijds nht alle kiezors in de gemeente tot de stembus behoeven te worden opge roepen. Da tegenstanders van splitsing deden nader uitkomen, dat van een gelijk stelsel voor alle verkiezingen hier geen sprake is; dut de minderheid niet onmogelijk de meerderheid zal komen te overheerschendat eene vertegen woordiging der minderheden door middel van splitsing van het gebied, dat kiezen moet, a!t\jd zeer onvolkomen zal blijven. Indien men een kiesstelstl verlangde, dat de minderheden meer tot haar recht liet komen, d,.n zou men de voorkeur geven aan etn proportioneel kiesstelsel, waarbij byv. cumulatie van stem men op één persoon was toegestaan. Eenigen wilden dit wetsontwerp verworpen zion, wat nog hot voordeol zoude opleveren, dat men dan kon zien hoe het nieuwe kies stelsel bij de verkiezingen voor de Tweede Kamer werkt, vóór men ten aanzien van de invoering van dat stelsel bij de gemeente raadsverkiezingen eene beslissing neemt. Daar tegenover meenden anderen, dat bij de behan deling dor kieswet de einduitspraak gevallen was, waartegen nu riiet moet worden geageerd. Herziening van de belastbare opbrerigst der gebouwde eigendommen. Blijkens het voorloopig verslag der Eerste Kamer juichte men het toe, dat dit ontwerp, indien het go2d wordt toegepast, do gelegen heid opent eene meer juiste en met de feiten overeenstemmende belastbare opbrengst van hst gebouwde eigendom te doen geboren wor den, en meer in het bijzonder voor dio van het gebouwde eigendom, welke tot hoeven behoort. Intusschen werd er op gewezen hoeveel van eene goede uitvoering der wets bepalingen afhangt. De meening werd uitgesproken, dat de Re geering boter had gedaan om de belastbare opbrengst voor het gebouwde eigendom tot hoeven behoorende. te zoeken in het bedrag dat bij do vaststel ing der belastbare opbrengst voor het ongebouwde is afgetrokken van deze ter zake van het gebouwde eigendom. Nog werd opgemerkt, dat volgens de be palingen van het ontwerp het gebouwde eigen dom bü boeven dat grootscheeps was afge werkt, geljjk wordt gesteld met dat op beschei den schaal uitgevoerd. Gevraagd werd of de belastbare opbrengst naar de nieuwe taxatie naar bet oordeel der Regeering niet aanzienlijk lager in opbrengst zoude zijn dan de tegen woordige. Hot vertrouwen werd uitgesproken, dat wanneer het ontwerp tot wet was verhoven, de Regeering met bekwamen spoed tot hare uitvoering zou overgaan. Nadere inlichting werd gevraagd hoe bij de schatting geoordoeld zoude worden omtrent het „voldoende voor de uitoefening van het bedrijf." Verder werd gevraagd welk begrip het woord „hoeve" uitdrukt. Betreurd werd door eenige leden dat zoowel voor de leden der hoofdcommissie als der overige commission het afleggen van een eed gevorderd werd. Kamers van Arbeid. De gevo lens over het wetsontwerp tot oprichting van Kamers van Arbeid waren in de afdeelingen der Eerste Kamer verdeeld. Vele leden begoetten met ingenomenheid de indiening er van. Andere leden, dit voor stel eveneons een stap op den goeden weg achtend, waren echter van meening, dat men van de werking dier wet gcon boog gespan nen verwach'ing mocht koesteren. Het oorJetl van andoro leden luidde weer minder gunstig. Sommigen meenden, dat ook zonder dat er Kamors van Arbeid en Ver- zoenir.gsraden bestaan, werkstakingen bij ons in den reg.l spoedig beëindigd worden en zich uit eigen beweging veelal commissiön van verzoening opwerpen. Anderen betwijfel den of do instelling van arbeidskamers wel zoude byarag-Q tot vereffening van ernstige geschillon. Zy vreesden, dat de wet weinig uitwerkiog zoude hebben, omdat onze arbeidende klasse nog niet genoeg ontwikkeld wa9 om met kennis van zaktn, kalmte en onpartijdigheid de in de wet bedoelde geschillen te beoordoe- len. Eenig gunstig resultaat was dus volgens deze leden van de K. v. A., althans voor zoover zij als verzo ningsradin zouden optre den, niet te wachten. Zelfs meenden sommi gen, dat de kiem tot strijd reeds in het ont werp gelegon was, nu de Kamers zouden be staan uit patroons, gokozen door de patroons, en uit werklieden, gekozen door do werklieden. Tegen een en and^r werd echter van ver schillende zijden krachtig opgekomen en be toogd, dat "door de oprichting van K. v. A. de aanraking tusscben patroons en werklieden vermeerderd en d9 onderlinge verhouding ver beterd zou worden. Een aantal leden, die hunne ingenomenheid met de wetsvoordracht betuigden, meenden, dat men bij de beoordeeling "an hare gevol gen do K. v. A. niet uitsluitend In haren werkkring van verzoening behoorde te be schouwen. Do plaats die aan de vrouw in dit ont werp wordt ingeruimd, maakte in verschil lende afdeelingen eon onderwerp van bespre king uit. Er waren leden die zich niet konden ver eenigen met de toekenning van het kiesrecht aan de vrouw, omdat zy van gevoelen waren dat do rol der vrouw eene andere is dan haar hier wordt toegewezen en het niet in hare bestemming ligt zich op publiek terrein te bewegen en op den voorgrond te stellen. Door anderen werd bet wetsvoorstel in dit opzicht verdedigd. Door enkelen werd, vooral ter wille van het beginsel, de toekenning van het kiesrecht aan de vrouw toegejuicht Zy wenschten dit vooral in ons Staatsrecht te zien toegepast. Sommige leden achtten het tijdstip voor de indiening van dit wetsontwerp minder goed gekozen. Omtrent de wijze van verkiezing werden verschillende denkbeelden geuit Enkelen ge voelden sympathie voor getrapte verkiezingen. Velen betreurden het dat de tappers niet van bet lidmaatschap waren uitgesloten, ook wegens den nadeeligen invloed, dien zy op do werklieden kunnen oefenen. De bovoegdheid aan het bestuur der Kamer verleend om een geschil van eenvoudigen aard indc-rminno te mogen beömdigen, werd alge meen toegejuicht. Eenige leden betuigden hunne ingenomen heid met de bepaling dat vergoeding van reis kosten en toekenning van schadeloosstelling zal plaats vinden. Het voorschiift echter, dat geene schade loosstelling gegovon wordt voor het bijwonen van vergaderingen op Zondag of cbristelyken feestdag, achtten enkelen minder billijk voor bedrijven, welke grootendeol9 door Israëlieten worJen uitgeoefend, zooals bijv. het diamant- werkersvak. Gemengd Nieuws. Hot is voorzoker niet gemak kelijk een boog geplaatsten, vergulden wind wijzer, di°, zyn roeping getrouw, met alle winden meegaat, in zyn ware gedaante te zien. Ware dit wel 't geval, dan zou in ons tl id van gisteren niet vermeld zijn, dat zoo'n wijzer, op het in aanbouw zijnde pharmaceutisch laboratorium op „Vreowijk" alhier aangebracht, het Leidsche wapen (de Sleutels) vertoont. Bij bespieding met gewapend oog is het ons mogen gelukken te ontwaren, dat by by stil stand eon klimmenden leeuw met zwaard te aanschouwen kan geven. In het „Pharmaceutisch Week blad" komt ar. J. E. Do Vry, te 's-Qraven- hage, op tegen de reclame adverlentiën van den heer H. Nancfng, apotheker aldaar, in welke voortdurend misbruik van zijn naam wordt gemaakt, hetgeen zyn hevige ergernis gaande houdt, wars als hy is van alles wat naar kwakzalvery riekt. Het betreft de zg. „Kinadruppels van Dr. De Vrij", welke door den heer Nanning aldus worden aangekondigd: „Daar het uit de onderzoekingen van Dr. De Vry en my gebleken is, dat op vele plaatsen een slecht praeparaat wordt verkocht" enz. „Die onbeschaamde koppeling van mynen naam met den zyntn", zegt dr. De Vry, „als zoude uit onze onderzoekingen het vermelde ge bleken zyn, mag niet langer onbestraft biyven." Een vermogend voormalig Gou wenaar, thans te Baarn woonachtig, heeft uit sympathie met het a. s. Koninginnenbezoek, voor een paar min-bedeelde buurtcommissies dezer dagen een waggonlading groen disponibel gesteld. Te Utrecht is eene dame, ver pleegd in het Diaconessenhuis aldaar, in een vlaag van waanzin uit oen der ramen van de bovenste verdieping gesprongen en deeriyk gekneusd opgenomen. Reeds eenige uren later is zy aan de gevolgen bezweken. Het Hoog Militair Gerechtshof deed in zyne zitting van gisteren uitspraak in de strafzaak van den eersten luitenant by het 2do regiment huzaren H. A. Z., te Venloo, oud 23 jaren, geboren te Breda, die in hoo- ger beroep voor genoemd hof heeft terecht gestaan als beschuldigd van poging tot moord door -vergiftiging van den grootvader zyner vrouw, den herbergier J. H. Verbruggen, te Steyl, gemeente Tegelen. By een breed gemotiveerde sententie over woog o. a. het Hof, dat de verklaringen der getuigen, de opgaven van beklaagde en de bevindingen der volgens opdracht der justitie geboorde deskundigen, met wier geuit gevoe len het Hof zich vereenigt, wel zeer zwaar wichtige gronden opleveren voor het vermoe den, dat bekl. op 23 April 1896 opzettelyk su! limaat in den koffiepot van Verbruggen heeft gedaan met het oogmerk om dezen van het leven te berooven, maar dat zich by het Hof niet de volkomen overtuiging hoeft kunnen vestigen, dat bekl. het hem ten laste gelegde feit werkeiyk heeft begaan. Bekl. wc-rd dus vrygesproken van het hem ten laste gelegde met last tot ontslag uit het arrest, waarin hy zich bevindt. Men meldt uitNyverdal, dd. 13 AprilDen lsten April is de heer J. Havekate, die bier gedurende een achttal jaren do be trekking van stationschef vervulde, naar zyQ nieuwe standplaats De Punt vertrokken. Als biyk van de algemeens achting, die de heer Havekate hier genoot, wordt hem uu uit naam van vele burgers van Hellendoorn en Ny verdal een herinnering aangeboden, bestaande uit een trap-, tevens handnaaimachine, een regulateur en een theeblad met toebehooren, benevens een album, bevattende de namen van allen, die iets tot dit geschenk hebben bygedragan. We waren in de gelegenheid een en ander te zien eu moeten er van getuigen, dat de heeren A. J. Van Leeuwen en H. W. Teesselink, die in deze zaak het initiatief namen, eer van hun werk hebben. Te St. - Johanne8ga (Fr.waren twee boerenzoons met een tilbury op weg, toen bet paerd schrikte en met voertuig en al in de sloot sprong. Niemand bekwam letsel dan de kievitseieren, die men in het bakje van het voertuig had geborgen. De dure eieren waren eene struif geworden 1 Zelden zag men het begrip „gang makers" door een wielryder zoo letteriyk opgevat, als iemand to Loosdrecht dit doet. Deze, die een driewieler berydt, bezigt een hond als trek- en een jongetje als duwkraebt. Do taak van den jongen bostaat echter alleen daarin, dat hy bet wiel in gang moet brengen. Is dit gedaan, dan neemt de hond zyn task over en gaat de jongen ook op de vólocipède zitten. Te Buinen is een windkorenmolen afgebrand. De oorzaak is onbekend. Te Brummen heeft de aldaar nieuw aangelegde gasleiding byna een ernstig ongeluk veroorzaakt. Van een huis, dat be woond wordt door de familie S., en dat niet aangesloten was, liep de hoofdbuia ongeveer 4 M. verwyderd. Toch is door een lek het uitstroomende gas door den grond ia de slaap kamer der beide zoons gekomen, mot het gevolg dat dezen des morgens bewusteloos ge vonden werden. Gelukkig is men, door terstond ingeroepen geneeskundige hulp, er in geslaagd, de levensgeesten weder by hen op te wekken. Een ruwe daad werd Dinsdag jl. door do rechtbank te Dortmund behandeld. In de Turnhalle aldaar werd in den nacht van 1 Maart een vastenavondbal gehouden. By dia gelegenheid geraakten eenige personen aan het vechten. De machinist Bildstein meDgdo zich er tusschen, ooi de vechttnden te schei den. In hetzelfde oogenblik trad de 20 jarige schildersknecht Georg Grebe in de zaal; hy had aan het bal geen deel genomen, maar kwam uit een herberg. Toen by do vechten den gewaar werd, haalde hy een revolver uit zyn zak en schoot op dria schreden afstand den machinist Bildstein een kogel in het hoofd. Bildstein stierf op weg naar het zieken huis. Grebe is al eens wegens mishandeling met vier maanden gevangenisstraf bestr. it en de politie heeft hem reeds driemaal zyn revolver afgenomen. Het gerecht veroordeelde den aangeklaagde wegens doodslag tot 13 jaren tuchthuisstraf en 10 jaren verlies van burgerschapsrechten. Een voetreisje van Brussel naar Den Haag. Een bekend Nederlandsch ama teur-wandelaar heeft, naar In de „Dordr. Crt." gemeld wordt, het plan om op den 2den Paaschdag, 's morgens te 3 uren, uit Brussel te vertrekken, om een voetreisje naar Den Haag te ondernemen. Hy denkt om 8 uren 's morgens te Ant werpen, om 11 uren in Esschen, om 12 uren te Nispen, om 1 uur te Rozen- daal, om 4 uren te Zevenbergen, om 5 uren te Lage Zwaluwe, om 7 uren te Dordrecht, om 9 uren te Rotterdam en om 11 uren te Den Haag aan te komen. Hy hoopt, dat eenige Dordrecbtsche wielryders of voetballers 12) Den morgen van halfvasten bracht de meid, toen zy van de markt terugkwam, een brief mee, dien zy by den portier had gevonden, aaD my geadresseerd. „Denza Dellara." Ik voelde het bloed naar myn wangen 8tygen, heet als vuur; Titina werd bleek. Zy zei later, dat zy dacht, dat het zyn huwelyksaanzook was. Verbeeld je aan my geadresseerd 1 Maar dit was haar „idéé Sxet" "Wy stonden alle drie, wij beiden en moeder, om de tafel in de keuken. De brief lag daar, tusschen oen stuk bloedend vleesch en een natte kool. Ik verslond hem met de oogen, maar durfde hem niet aanraken. Toen moeder afgerekend had mot de meid, nam zy bedaard het couveit, en, naar de kamer gaande, om haar bril te balen, zei ze: 't Zal de een of andere dwaasheid zyn. 't Is de dag van de grappen!" Ik wist, dat het de dag der brieven was; sedert maanden en maanden dacht ik er aaD, en riep ik dien brief op. Moeder kwam terug met het velletje in de hand, las het by hot raam en zei toen: 't Is al, zooals ik zei, een dwaasheid!" En zy lei den brief en het lichtblauwe kaartje op tafel neer. Ik vroeg met een gedwongen lach, heel zenuwachtig en bovend: „Mag ik hem lezen?" O ja, gerust! 't Is de moeite waard! Ik las een verp, vol liefdegloed. Moeder keek my aan, verwachtende, dat ik ook in lachen zou uitbarsten, en zei: „Hoe dwaas, hó?" Maar aandoening benam my den adem; ik wilde lachen, maar barstte in tranen uit. Moeder kreeg argwaan, en, zachter dan gewooniyk, zei ze: „Wat ia er te schreien? Weet je misschien, wie het geschreven heeft?" Snikkend schudde ik het hoofd en baalde driftig do schouders op. Zy hernam: Neen? Jammer! Ik wilde, dat je 't wist. Als 't een goede jongen was, die het wèl meende en by je paste, zouden wy een huwelyk tot stand zien te brengen." Ik keerde my om, om neen te schudden, 't Idee, dat Onorato aangespoord zou worden my te trouwen, alsof er sprake was van hot betalen vaQ een rekening, deed my blozen en joeg my schrik aan. Ik wilde, dat hy uit eigen beweging tot my zou komen, als de omstandigheden het toelieten, en wenschto hem een groot en schoon bewys van trouw te geven door nimmer te vragen wat zyn bedoeliDgen waren. Kon ik er aan twyfelen? Moeder hernam: Als je niet weet, wie je dit schryft, begryp ik niet, waarom je schreit Titina antwoordde met een gevatheid, die my verbaasde: Zy ergert zich, omdat het een grap is." Ik knikte van ja, profiteerde van de uit legging om het velletje nog eena over te lezon en weende myn oogon uit in een aanval van zenuwachtige weekheid. Moeder tikte my lief koozend op den schouder en zei: „En schroi je nu om een grap, grof en llauw als deze? Laat ze praten! Toen ik zoo oud was als jy en op zekeren dag uitging met een rose japon, dio ik met een caneton van witte tule had opgeknapt, en een rosen hoed, ontmoette ik eenige jongelui, die my aankeken; do aanvoerder van het troepje riep: „Alles is mooi, bohalve het gezicht!" Maar ik begon niet te schreien. Ik begon te lachen en dat heeft my gezond bloed gegeven. Kom, houd op met huilen en wasch je gezicht." Het goheele voorjaar en een deel van den zomer gebeurde er niets. Tegen het midden van Juni, op een snik- heeten avond, toen wy haast bezweken van de warmte, zag ik, terwyl wy het café Cavour voorbygingen, Onorato by een tafeltje zitten, met drie vrienden, te midden van een groote menigte élégante dames en heeren. Wy kwamen nooit in dat groote café. De weinige keeren, dat wy ys gingen eten, trokken wy naar een klein en weinig bezocht café, en kwamen daar door een achterdeur bin nen, in een leege zaal. Daar vroegen wy dan drie porties ys en nog twee schoteltjes, en gingen aan 't verdoeleo. Vader en moeder deden ieder een deel van hun ys op een schoteltje voor het kind. Titina deelde haar portie met my. Tot overmaat van ramp bracht de kellner gewooniyk maar drie lepeltjes, en moest vader zich boos maken om de andere twee te krygen. Ik geloof, dat de kellners ons uitlachten. Dien avond misschien deed de warmte haar het hoofd verliozon stelde moeder voor het café Cavour binnen te gaan. Ik kreeg een kleur by de gedachte aan het gescharrel met die schoteltjes, in gezelschap van zooveel menschen en van hemmaar ik kon my er niet tegen verzetten. Toen zei ik, dat ik hoofdpyn had en geen ys kon ge bruiken, zoodat alleen Titina haar portie deelde met het kind, en er goen aDdere ver wikkelingen ontstonden. 't Scheen my toe, dat de blikken van Onorato dien avond iets ongewoons hadden, een uitdrukking van spyt, van ontevredenheid. Toen wy opstonden, stond hy ook op en natuurlyk „Les trois Moüsquetaires" en den heelen weg lang hoorden wy hun stemmen achter ons. Terwyl vader de deur openmaakte, pas seerden zy ons en na eenige schreden keek Marruchetti om en groette my; bepaald mij! Er was iets in deze ontmoeting, dat my onaangenaam aandeed. Ik voelde, dat hy my iets had willen aankondigen; iets droevigs. Maar wat? Titina wilde my niet helpen raden en zei: Och, je lijkt wel mal t 't Is steeds dezelfde historie. Hy keek je net aan als altyd. Hy moest je maar liever trouwen." Eenige dagen zag ik hem niet. 's Zondags verscheen hy niet in de mis, voor 't eerst sedert byna een jaarl En dien avond ont moette ik twee „Mousquetaires", De Rossi en Rigamonti; Portos en d'Artagnan ontbraken. Dat was te veelIk werd droevig gestemd en kreeg allerlei sombere gedachten, en hoewel Titina beweerde, dat by zoker naar „dat water was, dat mager maakt," want hy werd steeds dikker kon ik het niet langei uithouden. Ik nam als gewooniyk myn toevlucht tot de Bonelh's. Zy hadden plan naar buiten te gaan; ik wist moeder over te halen my te vergezellen om hun nog eons goeden dag te zeggen. Ongelukkig was de heer Bonelli niet thuis en moest moeder met ons Daar boven. Maar ditmaal dacht Maria aan my en fluisterde zy my toe, terwyl zy my de hand gaf: Hy is naar Parys, Daar de tentoonstel ling." Daarop wendde zy zich tot moeder, my koud en bleek achterlatend, met dien steek in 't hart. Naar Parys 1 "Was het mogeiyk! En als hy terugkwam? Ik stond een oogenblik ver stomd, verlamd. Langzamerhand kwam ik weer tot m.yzelf, myn ooren suisden als na een flauwte, en te midden van het algemoene gesprek, dat my als een onduideiyk gedruisch in de ooren klonk, barstte ik met den moed der wanhoop uit: Er is een tentoonstelling te Parys, niet waar?" Moeder antwoordde: Een echt nieuwtjel Een jaar lang wordt er al over gesproken,", {Wordt vervolgd.)

Leidsch Dagblad | 1897 | | pagina 9