't hek staan blijven en „zich verdiepen in gis singen", wat toch in elk geval óók nog een bezigheid is. Zoo werd er al gegi3t, ja, be weer J, ja, voorzeker verklaard! dat.... neen, ik zeg het niet; in een naar den roem van grootsteedschheid dingende plaats moeten de o n - d i t s van de bittertafels in de koffie huizen en sociëteitslokalen niet onophoudelijk naar den publieken weg kunnen overslaan. Verpoezen wij liever bij de opgewonden vragen van opgewonden Harmonie-leden: „En, mijnheer, wat dunkt u, zal de over dracht van het directoraat ook met pretjes en feestelijkheden gepaard gaan, wij be doelen niet met die eeuwige „buitengewone muziekuitvoering," die we van ouder tot ouder kennen en die, bij godsgenade gerekt tot elf uren, den indruk maakt van een familievisito, waar de kinderen met de grooten mogen opblijven, om na 't opbreken van den stoet bals over kop naar bod gestommeld te worden, met de uitnoodiging nu ook dadelijk in dieptn slaap te vallen en zich verder den ganschen nacht niet meer te laten hooren." Dus géén „buitengewone muziekuitvoering"; maar wat zouden de liefhebbers dan toch willen? Een overdracht, heelemaal op z'n acade misch ingericht, een serenade met fakkels en muziek, een onafzienbare sleep landauers, gevuld met gemakkelijk neergevlijde leden, terwijl voor de deuren van den afgetreden en den nieuw opgetreden directeur werd stilgehouden en de begroetingsdeputatie naar binnen ging om te speechen, e n glas wijn 'te drinken, een havanna op te steken en te verklaren, dat ze dozen merkwaardigen avond nooit zou vergeten? Zou deze wyze van feestvieren een massa volk op de been brengen, de meer intieme, de het zy dan „eeuwige" buitengewone muziek- uitvo:ring bracht waarschijnlijk zulk een massa l9den op den stoel, dat velen nog onverrichterzake konden terugkeeren, om daags daarna uit de verslagen te vernemen „boe mooi het was," hoe „geanimeerd hst was," „boe warm hot was", onzalles vrij naar Hildebrand. En wie van onze plaatselijke componisten zorgt voor een feestcantate, een jubelouverture of zoo iets? Men ziet, dat ik er nogal een beetje af wil sleepen en goed9 verwachtingen koester omtrent onze al of niet in het stamboek ingeschreven Groninger toonzetters. Natuurlijk kan ieder geen Brabms wezen, de componist, aan wiens nagedachtenis op het Woensdag-concert met een treurmarsch van Moz^rt hulde werd gebracht, en heeft hy reeds aan de verwachting beantwoord met zijn beste muzikale beentje voor te zetten. Pas Euaar toe! Hoog den rekkendon nok En met klappendon bek Zwom een zwaan langs den rand van een vijver, En het zwanendons zwol En werd rond als een bol En die nek werd hoe langer zoo stijver. Was er iets aan de hand? Ja, ge wie, aan den kant Stond een eend met begeeri> gesnater; Deze dacht, dat die plas Voor de zwemvogels was, 2d dies plompte zijj fluks in het water. Maar de zwaan schuifelde aan Om die eend te verslaan, Greep haar vast bij de vlokkige kleeren, Beet toen fel in haar kop, Hield dien kop in 't sop, En het dier kon zich niet meer verweren. 't Heeft een wijle gebikt, I?, helaas! toen gestikt, En die zwaan in zijn waan en pretensie Is voor kooplui in 't groot En in 't klein vaak de dood, En zijn naam is berucht: Concurrentie! Maarten van Utrecht. („Zondagsblad" van Eet Centrum KOLONIËN. BATAVIA, 10-16 Maart. De kapitein der inf. C. T. Van den Ende heeft overplaatsing gevraagd naar Magelang. De in het Gouvernement Sumatra's Westkust geplaatste ambtenaar voor den burgerlijken dienst W. A. C. Whitlau is tor beschikking gestold van den assistent-resident van Siboga (Tapanoeli). Verlengd is met een maand het aan den adjunct landmeter der 2de kl. F. H. Kroon wegens ziekte verleend verlof naar Soekaboemi. Verleend ia een maand verlof wegens ziekte naar Pekalongan, aan de onderwijzeres M. J. E. Sanders. Afgewezen is het verzoek van het Roomsch-Kuthoüek kerk- en armbestuur te Soerabaia om vergunning tot het houden eener geldloterij. Den 12den Maart zal het 278 jaar go- leden zijn, dat Batavia werd gesticht. De van Makasser naar Batavia over geplaatste airigeerend officier van gezondheid der 2de klasse J. G. P. Theunissen is, naar wij vernemen, voorgedragen tot dirigesrend officier van gezondheid der lsto klasse en zal optreden als chef van het hospitaal te Batavia. (Bat. Nbl Het „Soer. Hand." meldt, dat do directeur van Financiën, de hoer Bakhuizen vaD den Brink, voorloopig heeft afgezien van z\jn voornemen om te repatriëeren, in de hoop in aanmerking te worden gebracht voor het lidmaatschap van den Raad van Indië. Van Batavia is aan de „Soer. Ct." ge schreven, dat de kapitein der art. G. G. Suermondt zal optreden als directeur der pyrotechnische werkplaats te Soerabaia, in de plaats van den kapitein F. W. A. Neeteson, die in Mei a. s. met verlof vertrekt. De Koeteiscbe prinsen (die naar Holland gaan) voeren een prachtige verzameling witte en zwarte diamanten en tal van andere kostbare edelgesteenten met zich, om die der Koningin ten geschenke aan te bieden. Atjeh.' Telegram van het „Bat. Nieuwsblad" uit Kotta-Radja, 14 Maart: De overste Van Heutsz is gedurende twee dagen met 800 man uitgerukt van Indrapoeri en heeft den vijand opgejaagd. Zes minderen werden daarbij aan onze z(jdo gewond. Hedennacht ageerden de marechaussees by Lamkrak; zü kregen een gewonde, doch namen vijf gevangen en doodden er oenigen. lluldcbiyk aan de Regenfes. Terwijl zich op verschillende plaatsen commissiën vormen ter inzameling van giften voor het huldeblijk, dat aan de Regentes zal worden aangeboden, houdt de hoofdcommissie voor dat blijk een waakzaam oog op de wijze, waarop die inzameling geschiedt; zoo heeft zij, toen uit zeker district van zachten dwang melding werd gemaakt, terstond een onderzoek ingesteld en bevonden, dat ook daar onder de inlandsche dorpelingen en dorpshoofden alleen van spontane uiting sprake koa zijn; ware dit niet het geval geweest, de geschonken giften zouden zonder twijfel zijn teruggegeven. Het huldeblijk moet geheel en al ontstaan uit op wellingen des gemoeds en bij zalk een bron heeft het penningske der armen dubbele waarde. Met dat al zou het tegenover de inlandsche bevolking misschien kiescher zyn haar geheel buiten de zaak te latende leden der commissiën, wier namen met plaatjes er bij op schrift zullen worden gesteld en aau de RegeDtes be kend gemaakt, zijn zoo talrijk dat hun spoatane uiting alleen reeds heel wat kan opbrengen en bij hen behoeft men immers evenmin als bij andere Europeanen voor zachten dwang te vreezen. (J.-B.) Door den gouverneur-generaal van Ned.-Indië zrjn de volgende beschikkingen genomen: CIVIEL DEPARTEMENT. Verleend: Met ingang van 5 April 1897 wegens langdurigen dienst een jaar verlof Daar Euiopa, aan den ambtenaar voor de beoefening der Indische talen dr. J. L. A. BraDdes. Benoemd: Met ingang van 2 April 1897 tot officier van justitie bij den Raad van Justitie to Padang [(Sumatra's Westkust dc waarnemende voorzitter van de landradon te Rembang en Blora (Rembang) Mr. J. L. F. Rhemrev; tot notaris te Padang, J. F. H. Van Hcmcrt, notaris en vendumeester te Ngawi. Bij het Binnenlandsch Bestuur in de residentie Westemfdeelïng van Borneo. Overgeplaatst: Van de afdeelïng Tajan naar dc afdceling Landak, de controleur 1ste kl. J. A. 11. Breijmann. Tijdelijk belast: Met hot besfuur over de afdeelir.g Tajan, de controleur lste kl. te Sanggau A. Daysman, blijvende bij tevens belast met het bestuur over de afdceling Sanggau en Sekadau. Verleend: Met ingang van 24 Maart 1S97, wegens Jangdurigen dienst één jaar verlof naar Europa aan den opzichter ode kl. bij den dienst der Staatsspoorwegen ter Sumatra's Westkust F. Bonman. Brj het Binnenl. Bestuur in de residentie Soerabaia. Overgeplaatst: Van de confróle-afdeeiing KaraDg Geneng, afdeeling Sidajoe, naar de controle afdeeling Sidoardjo de controleur lste kl. J. A. Van der Lee. Geplaatst: In de contróle-afdeeling Karang Geneng de benoemde controleur der 2de kl. J. C. Keiler van Hoorn. Bij den post- en telegraafdienst. Overgeplaatst: Van Maos naar Tjiamis de commies 3de kl. J. M. Marcks; van Tjiamis naar Maos de commies 3do kl. II. Van Laar. Ontslagen: Op verzoek, eervol uit s lands dienst, de vice-president van het Hooggerechtshof van Nedeilandsth-Indiö, mr. H. A. Van de Poel en de gewezen opziener bij de in- en uitvoerrech ten en accijnzen S. De Graaff, eerstgenoemde met ingang van 2 Juni 1897. Benoemd: Met ingang van 2 April 1897, tot voorzitter van den landraad te Sidoarjo (Soerabaia) bet lid van den Raad van Justitie te Soerabaia mr. J. W. C. Cordcs. Bij den Raad van Justitie te Soerabaia: tot lid. de substituut-officier van justitie bij bo ven- genoemden Raad mr. G. L. Mens Fiers Smeding; tot substituut-officier van justitie, de voorzitter van den landraad te Prebes (Tegal) mr. F. A. Yersteegh. DEPARTEMENT VAN OORLOG. Ontslagen: wegens volbrachten diensttijd eervol en met be houd van recht op pensioen uit Hr. Ms. militairen dienst, de majoor der infanterie J. T. H.Janssen, cn do najooi der artillerie G. F. Beer, laatstge noemde op verzoek, met ingang van 2 April 1897 en onder toekenning van den titnlairen rang van luitenant-kolonel. Ontheven: op verzoek eervol van zijn tijde lijke toevoeging aan don directour van het Pare Vaccinogène te Weltevreden (Batavia) de offi. v. gez. 2de klasse F. W. Van Haoften, met bepaling, dat hij bij het legor zal worden teruggevoerd „voor memorie". T ij del ij k toegevoegd: aan den directeur van liet Pare Vaccinogène te Weltevreden, de offi. van gez. 2de klasse A. H. Njjland, met bepaling, dat nij gedurende den tijd dezer toevoeging bij bot leger wordt gevoerd .voor memorie." Overgeplaatst: bij den artillerie - con structie-winkel aldaar als onderconstructeur de lsto luit. bij de 3de compagDie artillerie, (3de bergbatterij) te Soerabaia en ter beschikking ge steld van den dir. v. d. artillerie-constructie-winkol, J. H. C. Castens; bij bot 2de depot-bataljon do kapt. bij bot 14de bataljon infanterie, geëv. van Atjeli naar Batavia, C. F. Van den Ende; bij het 2de bataljon infanterie de kapt. der infan terie bij het 2de depot-bataljon te Magelang, A. Jonker; bij bot garn.-bat. van Amboina en Ternato, de kapt. bij bet 2de bataljon infanterie te Magelang, A. Ii. Statius Maller; bij het 2de depot-bataljon (gedetacheerde com- paguie te Kedong Kebo) de kapitein bij het 2de bataljon te Magelang E. C. Van Swieten bij het 2de bataljon infanterie, de kap. bij bet 2de depot-bataljon (gedetacheerde compagnie) te Kedong Kebo, A. C. A. Broekhoff. Ontslagen: Op verzoek, eervol uit 's lands dienst, de 3do machinist bij do gouvernements marine E. J. D. Bish. V e r 1 e n g d Met een maand het verleend ver lof naar Tosari en Poespo wegens ziekte aan den lsten luitenant onder-constructeur bij de artdlerie- con9tructie-winkel te Soerabaia, J. A. Van Hoog straten. Verleend: Wegens ziekte een tweejarig ver lof naar Enropa, aan den off. van gez. 2do klasse J. B. T. Postma. V erlengd: Met een maand het verlof naar Malang, wegens ziekte verleend aan don lsten luit. der infanterie te Magelang, F. H. W. H. Van Straaten. Verleend: Twee maanden verlof naar Pel an- toengan wegens ziekte aan den 2den luit. bij het 8ste bat. inf., te Willem I, W. B. Regenhardt. Benoemd: Tot plaatselijk adjudant te Soera baia de Istè luit. der inf. bij het G. B. dor Z.-O. afd- van Borneo te Barabei D. Toekamp Lemmers. Ge s t o 1 d Op non-activiteit. F. C. Granprce Molière, de majoor der artillerie van verlof uit Nederland toruggekeerd. DEPARTEMENT VAN MARINE. Benoemd: Tot leerling-machinist en geplaatst aan boord van liet stoomschip „Banto" J. Th. Zeydel. Ovorge plaatst: Van do Atjeh" op de .Gedeh," de officier van gezondheid der lste kl. dr. M. J. Brandts; van de „GedeU" op de .Friso," do officier van gezondheid der lsto klasso dr. M. J. Brandts; van de „Bromo" op do „Atjeh" mot intrekking zijner overplaatsing op do „Prins Hendrik de oil", van gezondheid der lste kl. dr. C. J. De Bruyn Kops; van de „Flores" op de .Atjeh" de officier van gezondheid der lste kl. dr. I. G. Ten Noever de Brauw van de „Pontianak" op do .Atjeh" de officier van gezondheid der 2de kl. J. D. Bryao; van de .Prins Hendrik" op de „Bromo" de of ficier van administratie der 2de klasse J. A. Van Veen van do „Atjeh" op de „Prins Hendrik" de off. van gezondheid der lste klasso dr. C. J. De Bruyn Kops van de „Satelliet" op de „Bromo" op folio van luit. ter zee 2de kl. de adelborst der late kl. A. W. Bolke. Vergund: Te repatrieeren, de officier van gez. der lsto kl. D. Be Bois Jr. Benoemd: Tot 3den machinist, de leerling- machinist Th. Droop en overgeplaatst van do „Con dor" op de „Flaminga"; tot leerling-machinist en geplaatst op de .Con dor" II. A. V. Schuüiienbergkegel. Verleend: Met ingang van 2 April 1897 wegens langdurigen dieDst een jaar verlof naar Euiopa, aan den havenmeester te Singaradja (Bali en Lombok), J. Hemmes, wegens ziekte een twee jarig verlof naar Europa aan de 2de machinist bij de Gouvernements-Maiine C'. D. Van Raalten. Passagiers aan boord van het stoomschip „Salak", 16 Maart van Batavia naar Rotterdam en 11 April van Marseille vertrokken: ass. res. A. J. A. F. Ëerdmans mot echtg. en 11 kind pangeran Adipati Sultau moeda van Koetei en echtg.pangeran Mang- koe Ncgoro, pangeran Sosro Negoro, prinsen van Koetei; militaire apotheker l9te kl. A. F. Do Wollf met eebtg. en 3 kind.officier van gez. lste kl. dr. A. E. F. Grippeling mot echtg. en4kind.; de heer C. J. Textor met echtg. en 1 kind; kapi tein der infanterie W. K, Kempees met echtg, en dochter, mevr. do wed. P. G. L. Weber Van Oostveen, lste luit. der ai till. T. W. De Tourton Bruijns met echtg. en 2 kind kapt. der inf. W. C. Keeser met echfg. en 2 kind., heer J. Van Wicberen, lste luit. der inf. jhr. J. A. G. Von Schmidt auf Altensladt, ambt. bij het marine- établissement te Soerabaia M. IJekkcma met echtg. en 7 kind., opzichter bij de burg openbare werken W. Wolters met echtg. en 3 kind., H. Wilking, G. J. Hendriks, A. M. Franke, J. Zeeven met echtg. en kind, J. A. Pik, W. Van der Laan, J. C. De Ituyter, beuevens Hr. Ms. troepen en schepelingen. Burgerlijke Stand. AARLANDERVEEN. Overleden: P. Brou wer Z. 19 j. ALFËN. Bevallen: M. Paling geb. Do Bergh Z. P. Van der Ytlist geb. Klootwijk D. BODEGRAVEN. Bevallen: T. Zwijnonburg geb. Van Oosleiom Z. P. Hoogendoorn geb. Vin gerling Z. K. Leliveld geb. Bunnik Z. K. Griffioen geb. Otto D. Overleden: M. Burger lj. H. Vreeswijk 5 j. A. Kruijt, gehuwd met C. Sol, 53 j. C. Batelaan, wed nr. van C. Blok 56 j. Gehuwd: G. Brunt jin. 25 j. en F.M.Klerkx •^KOUDEKERK. De va 11 en: K Oudslioorn geb. Wies Z- A. Hoogervegt geb. Os9efoort Z. M. Smit geb. Zwaan Z. D. De Jong geb. De Blanken Z. U. C. Do JoDg geb. Van Drunen D. M. Paling gob. Bogerd Z. Overleden: J. De Kuyser 81 j. E. Zirkzee, echtg. van J. P. II. Hengeveld, 63 j. NIEUWKOOP. Bevallen: I. M. Wolffenbut- tel geb. Konings Z. L. Kranenburg geb. Van Eijk Z. Overleden: P, G. Opstal Z. 4 m. Gehuwd: F. C. Van Dam jm. 25 j. met M. De Rooy jd. 22 j. J. Sanders jm. 21 j. met J. Pijper jd. 21 J. UUDSI-IOORN. Bevallen: II. Bos geb. Do Bruijn D. N. Esveld geb. Bergshoeff D- Overleden: J. Ram, huisvrouw van C.Stap per 42 j. REEUWIJK. Bevallen: A. Van Dijk geb. Verbree Z. H. Groenendijk geb. Van KijkZ. A. Van der Hec geb. Rietveld Z. J. Heij geb. Snel Z. M. C. Koster geb. De Gans D. Overleden: B. Van der Starre 4 j. J. Pouw, huisvr. van Job. Overdam, 66 j. TER-AAR. Bevallen: T. Van Eyk geb. Van Markenstein Z. M. Sassen geb. Hoogervorst D. J. W. Bardelmej'cr geb. Heemskerk Z. Overleden: T. A. Van Veen Z. 2 m. W. De Kleer Z. 3 w. H. Mulder 77 j. wednr. van N. Vink. J. Van Wieriügen D. 2 j. Gehuwd: C. Van Dolder jm. 30 j. met T. C. Heemskerk jd. 25 j. BUITENLAND. DulUohlanU* Do uitvaart van den overleden postmeester- genoraal Von Stephan hoeft to Berlijn onder algeraeene deelneming plaats gehad. De keizer en do keizerin, de rijkskanselier, de hooge overheden, tal van deputation uit alle deelen van het rijk en duizenden postambtenaren, woonden de plechtigheid bij, welke plaats had in de groote hal van het nagenoeg voltooide postpalei8 in de Leipziger Strasse, dat bestemd is als zetel voor de hoofdadministratie van den post- en telegraafdienst in het Duitsche rijk. De keizer droeg de artillerie-uniform als herinnering aan het feit, dat Stephan bij de artillerie als eenjarig vrijwilliger heeft gediend hü sprak, evenals de Keizerin, der weduwe hartelijke troostwoorden toe. Do lijkrede werd gehouden door ds. Dryander. Vóór den ingang van het kerkhof, dat slechts klein is, bleef het grootste gedeelte van den rouwstoet achter. De lijkkist werd door postambtenaren graf waarts gedragen. België. Do Belgische minister van binnenlandsche zaken, de heer Schollaert, he6ft in de Kamer zeer beslist verklaard dat bi) geen socialist tot burgemeester zal benoemen. De socialisten, zeide hij, hebben in hun officiéél orgaan verklaard dat zü den grondwettigen eed van trouw aan koning en vaderland beschouwen als niet te bestaan; zij hebben zich buiten de wet gesteld. De burgemeesters vertegen woordigen niet alleen de meerderheid der kiezers van hun gemeente, zü zijn ook de g3delegoorden des konings, het hoofd der politie! Hoe kan men zulke bevoegdheden toevertrouwen aan aanhangers van de roode vlag Het Belgische ministerie heeft een vol ledige nederlaag geleden met zijn wet op het hazardspel, die door den Senaat reeds was goedgekeurd. In de afdeelingen der Kamer zijn de verschillende bepalingen dier wet heftig bestreden en algemeen wordt het artikel veroordeeld dat de speelholen te Ostende en te Spa handhaaft. Zelfs de voorstanders van het ontwerp in de afdeelingen vorklaren dat zij er alleen voor zullen stemmen wanneer dit artikel wordt verwijderd. De koning der Belgen is met prinses Clémentine naar Milaan vertrokken. Oo«tear{jk-Hou£;.-Monapohl«» Keizer Frans Jozef zal op zijne reis naar St.-Petorsburg o. a. vergezeld worden door den minister van buitenlandsche zaken graaf Goluchowski. Het vertrek uit "Weenen is op 25 April bepaald. De Oostenrijksche Kamer heeft met 221 tegen 153 stemmen de gevraagde urgentie voor voorstellen tegen de taalverordening voor Bo'aemen verworpen in een zeer rumoerige zitting. Van debat kan men niet spreken; herhaaldelijk moest de gang der beraadsla gingen afgebroken worden. Het regende particuliere en politieke hatelijkheden, er werd geschreeuwd, gefloten, gesist, gestampt, zoo dat de sprekers veelal niet te verstaan waren. Vooral de minister-president, graaf Badeni, werd zeer bemoeilijkt. Hij kon geen zin zeg gen zonder in de rede te worden gevallen. Toen h\j een zin begon met de woorden: „Geloof mijriepen een aantal afgevaar digden luide en herhaaldelijk: „Neen"! En in dien geest ging het voort, totdat onder storm achtig protest der linkerzijde hst debat werd gesloten en tot de stemming overgegaan. Nog altijd zijn de rogeeringen van Oos tenrijk en Hongarije het niet eens geworden over de hernieuwing van het compromis. Deze week zal nog een laatste conferentie der ministers plaats hebben, en leidt ook deze tot geen resultaat, dan zal de keizer koning den Gordiaanschen knoop doorhakken en de quaes- tie uitmaken door een arbitraire uitspraak van de kroon. Vereenigde Staten. Wat het lot van do nieuwe tariefwet in den Amenkaanschen Senaat zal zijn, is nog moeilijk te voorzien. De flnanciëele commissie werkt den gehoelen dag en nog oen gedeelte der nachten hard aan het ontwerp. Haar voornaamste loden, de senatoren Allison en Aldrich, zijn vcor een hoog tariof, maar zien zeer wel in, dat het lot van hot ontwerp in handen van de minderheid berust en dat de leden van do minderheid stellig de bescher ming van bijzondere takken van nijverheid biyven verlangen in ruil voor hun stem voor het geheele ontwerp. Van buiten wordt op de commissie sterke druk uitgcosfend om de Dingley-tarieven te handhaven, ja zelfs nog te verhoogen. Het Westen laat zijn stem hooren. Bfscherming, zeggen de senatoren der Westelijke Staten, heeft tot dusver beteekend bescherming der industrieën van het Oosten. Zij verlangen nu protectie voor hun eigen voortbrengselen, niet alleon fabrieksmaar oek landbouw producten. Eenigen hunner zijn niet tevreden met het voorgestelde recht op ruwe wol. Zü willen een hooger recht; een hunner heeft zelfs verklaard een dubbel. Ü3 senator Chandler van New-Hampshire komt tegen deze eischen van de Westelijken op; hü gelooft, dat zü een reactie zullen ver wekken, die de wet ten val zal brengen, als zü volharden. Senator Warren van Wyoming antwoordt hierop, dat het ontwerp verworpen zil worden en behoort te worden „wanneer htt slechts een deel van het land ten gosde komt en niet gelykelyk den landbouw, den raünbouw, den boschbouw en andere belangen van het Westen beschermt." Ieder senator verlangt hooge rechten voor de voortbrengselen van zün eigen staat. En het gevolg daarvan is de wensch, dien een dtr Senaatsleden aldus heeft uitgesproken voor de flnanciëele commissie: „Laat u niet afleiden coor het geschreeuw van buiten; hooge tarieven zün goed, zü zullen het land voor spoed aanbrengen en den Senaat in aanzien doen rüzen". Volgens een bericht uit Washington is aldaar een commissie aangekomen var» den internationalen bond van sigarenmakers, onder leiding van de heeren I. J. Lynch, uit Chicago, en F. T. Tracy, uit Boston, om namons de 150,000 leden op te komen tegen de invoer rechten op tabak, zooals die zün vervat in het nieuwe tariefontwerp (de Dingley-bill), dat de Kamer reeds heeft aangenomen en nu bü den Senaat aanhangig is. De commissie voert aan, dat een groot getr.l werklieden daardoor hun brood zullen verliezen, omdat in veel grooter mate onder het nieuwe tarief sigaren zullen worden gevraagd, die in het buitenland zyn gemaakt. De verhooging toch van de rechten op onbewerkte tabak is zoo veel sterker dan die op sigaren, dat de impor teurs er baat bü zullen vinden de sigaren buiten Amerika te doen vervaardigen en dus minder tabak zullen invoeren, die in Amerika zelf zou verwerkt worden. Het wordt bovendien Diet waarscbünlük geacht, dat de Senaat de terugwerkende kracht van het tarief (tot 1 April) zal goedkeuren. Uit Washington verneemt de „Commercial Advertiser", dat ook de Fransche gezant een protest tegen het tariefontwerp zal indienen. Kumcnïë. Koning Karei van Rumenië hoeft aan den leider der oud-liberalen, Demeter Sturdza, op-» gedragen om in overleg met den minister-, president Aurelian, die zün ontslag heeft ge vraagd, een -nieuw kabinet samen to stellen. Dat nieuwe ministerie is als volgt samen^ gestold Sturdza, minister president en buitenland sche zaken Cantacuzino, financiën; Pherekyde,' binnenlandsche zaken; Stolojan, landbouw en handel; Spiro Haret, onderwüs; Bratiano, openbare werken; Djuvara, justitie; Berindey, oorlog. Hlein-Azië. Er worden thans enkele büzonderhedon medegedeeld omtrent de moorden, welke eenigen tfld geleden in Tokat (Klein-Azië) hebben plaats gehad. In het geheel zün 123 Armeniërs gedood, waaronder 3 priesters, 4 vrouwen en 1 kind. Zes der vermoorden waren Armenische katholieken. Van de 123 personen, die om het leven gebracht zün, behoorden 88 thuis te Tokat, waar bovendien 38 personen werden gewond, 300 woningen en 100 winkels werden ge plunderd; 14 vermoorden zün afkomstig uit Biseri, 12 uit Bisgundjuk, 4 uit Varras en 3 uit Guerdji-Keui. In de laatste vier dorpen zün al de huizen leeggeplunderd. De troepen zün, volgens authentieke ba-» richten, te laat gekomen om de uitspattingen der Mabomedunen te voorkomen. Er wordt zelfs beweerd, dat zü deel hebben genomen aan de slachting en de plundering. Gemengd Nieuws. Op het e i 1 and Tho1en heerscht op vele stallen onder de paarden influenza. Het laat zich begrüpen, dat, met het oog op den veldarbsi), die in vollen gang is, deze ziekte den bouwers thans al heel onwelkom is. Het aantal aangekweekte veulens is dit jaar aldaar enorm. Boeren, die slechts 6 a 8 werkpaarden hebben, met vier a vüf veulens, zijn geen zeldzaamheii; er worden voor da paarden zeer goede prezen besteed, zóó zelfs, dat eenige weken een span werd verkocht voor de kapitale som van ƒ1100. Jhr. mr. L. Michiels reed te Roer- mond op een wiel en toen hg', nabü den Wittenborg, de vrü sterke helling wilde af- rüden, werd de machine hem do baas en liep deze in volle vaart tegen een boom aan. De heer Michiels kwam met zjjn hoofd tegen den boom, viel en bleef bewusteloos liggen. Door de ter hulp toegeschoten personen op genomen, werd hü in een naburig huis ge dragen, waar bü weer bü kennis kwam. Daarna werd de patiënt op last van den inmiddels geroepen geneesheer, dr. Hpnnus, naar zün woning vervoerd. In het stadje War ka, bü "Warschau, is in den nacht van Donderdag op Yrydag een groot gedeelte van de fabriek van Briggs, Posselt on Co. afgebrand. Achttienhonderd werklui zün daardoor broodeloos. De schade bedraagt een millioen roebel. De rochters te Genève zün büna zeker, dat de arrestant Huber den moord op den postcondncteur Angst heeft gepleegd De revolver, die aan den spoorweg gevonden werd, is door twee getuigen als de züne herkend. De kogel, die uit de wond van Angst werd genomen, is van hetzelfde kaliber als de kogels, die op de gevonden revolver passen. Huber biyft, tegen alle verklaringen van getuigen in, ontkennon. In hot dorp Brousne (dep. Tarn, Frankrijk) is Zondagmorgen tüdens de gods dienstoefening het gewelf der kerk ingestort. Zeven vrouwen en één man werden gedood, oen dertigtal meisjes min of meer ernstig gewond. Uit Parüs meldt men: De beide reclamevechters Pini en Thoinmeguex zullen zicb waarscbünlük nog eenmaal en zelfs ernstiger dan voor eenige weken, met elkaar te meten hebben. Pini heeft zich nl. in het Italiaansche blad „Fieramosca" beklaagd, dat z'(in tegenstander bü het reclameduel van St.-Ouen zich allerlei onregelmatigheden toe liet dienen, dat de toeschouwers hoezee-roepen op Frankrük uitgebracht hadden, en tegen hem als Italiaan in dreigende houding partü genomen hadien. Thorameguex heeft daarop opnieuw züne getuigen benoemd, die van Pini schriftelüke wederspraak of genoegdoening met de wapenen zullen vorderen. De onder handelingen zyn alleen daardoor bemoeilükt, omddt Pini in Madrid vertoeft. Uit Londen wordt gemeld: Toen eergisteren in den namiddag de kanonneer loot „Nancy", in de haven van Shecrness gelegen voor de afvaart naar Chatham, haar ankers gelicht had, werd zü door de stroo ming gegrepen eD met zulk geweld tegen den voorsteven van het in de nabüheid liggende pintserfregat „Sans Pareil" gedreven, dat hare bakboordzijde geheel ingedrukt werd. Daar de voorste gedeelten van de kanonneer boot zich met water volden, liet men haar op den vlakken oever van het Gran-eiland loopen. Bü den eergisteren plaats ge had hebbendon storm, Is de stoomboot „Pon- taillac" in de nabijheid der kust vergaan. De uit tien koppen bestaande manschap moet verdronken zün. De „Echo de Paris" meldt: Do beschadigingen, die het pantserschip „Jauré- guiberry" door het te vroegtüdig loslaten var een torpedo onlangs bekomen heeft, zün zoc zwaar, dat het schip buiten dienst moet wor den gesteld.

Leidsch Dagblad | 1897 | | pagina 6