ATJEH. fabriekswezen. Met de opgedane ondervinding hopen zy de verdere beschaving van het ■ultanaat Koetei in Borneo te bevorderen. Uit "Washington wordt gemeld, dat de heer Chester A. Arthur, zoon van den gewezen president der Yereenigde Staten, sollicitant ie voor den post van gezant te 's-Gravenhage. Aan het verslag over 1896 van de Noord en Zuid-Hollandsche Redding-Maatschappij is het volgende ontleend: Honderd en twintig schipbreukelingen, waaronder twee vrouwen, werden met de middelen der maatschappij aan land gebracht, b\j dertien strandingen, zoo dat het gezamenlijk aantal personen, sedert de oprichting der maat schappij door haar toedoon gered, is geklom men tot 3821. De inrichting van het reddingwezen, zoo veel mogelijk beantwoordende aan den daar voor gesteldon eisch, brengt mot zich mede jaarlijks toenemende uitgaven. Zullen de in komsten in gevolg van tijd daarmee gelijken tred houden? Hfct bestuur betwijfelt dit ten zeerste. Men most in de naaste toekomst op versterking der geldmiddelen bedacht zijn. Met dankbaarheid vermeldt het bestuur de volgende giften en legaten, in 1896 ontvangen: by den heer Roosmals Nepveu onder letters A. B. uit Genua 10; legaat van den heer Eduard Willem Van Broekhuyse, te Haarlem 10,000; van de Maatschappij tot redding van drenkelingen 2000; van „Oostersche handel en re9deryen" 2000; legaat onder letters N. N. ƒ100; van de heeren Joh. Otten Sc Zoon, te Amsterdam, bijdragen van diverse schepen 123 50; te zamen 14,233.50 De algemeene vergadering van het Algem. Ned. Werklieden-Verbond zal gehouden worden te Amsterdam op 18 en 19 April a. s. in 't gebouw „d'Getlvinck." De agenda ver meldt de volgende voorstellen en vraagpunten. Van het centraal bestuur: a. BesprekingJ van het standpunt, door het Verbond in to nemen by de a. s. verkiezingen. b. Het benoem<n eener commissie tot onderzoek van het wets ontwerp: wettelijke verzekering van werk lieden tegen de gevolgen van ongevallen in bepaalde bedrijven en tot het richten van een adres omtrent haar bevindingen aan do Tweede Kamer dor Staten-Genera.il. 2o. Van de afdeeling „Kralingen". De algemeene vergadering spreke haar gevoelen uit over samenwerking met andere bonden en voreenigiogon tot bespoediging van staats- pensionneenng van werklieden. 3o. Van de afd. „Schiedam". Wat kan het Verboni doen om te voorkomen, dat werk lieden, leden of bestuursleden van vereeni- gingen, de dupe worden van dit lidmaatschap, als hun patroon niet verlangt, dat zij lid of bestuurslid van een vereeniging zijn? 4o. Van de afd. „Workuin". Wat i3 het oordeel van 't Verbond en wat kan het Ver bon J tegen wetgevers doen, die 't grondwet tig recht van de werknemers aanranden en bet verenigingsleven onmogelijk maken? 5o. Van do ard. Amstt-rJam". De verga ring spreko uit by welke party mon zich met bet oog op den verkiezingsstrijd kan aansluiten. Co. Van de afd. „Leiden": a. Wat kan het Verbond doen legen de werkloosheid? b. De algemeene vergadering besluite tot hot treffen eener regeling, wairby de afdoelingen zich verplichten tot het verstrekken van reis geld aan leden van het Verbond, die door omstandigheden buiten bun schuld werkloos zijn geworden en elders werk willen gaan zooken. 7o Van de afd. „Hindeloopon." De algemeeDe vergadering spreke zich uit, of zy in beginsel is vóór of tegen het vormen eener kas, ten einde in den eersten nood van weduwen en weezen te voorzien. 8o. Van de afd. „Rotterdam." Zou het wenscheiyk zijn, om in Nederland weder eene wet, regelende de octrooien, in te voeren? Door do heeren Frans Anderiieggen Jr., electrotechnisch ingenieur, en L. J. Neumoyer Jr., architect to Amsterdam, is zoowel by den Raad te Haarlem als by Amsterdams gemeenteraad concessie aangevraagd voor een electrische tram, die, als zy tot stand komt, het midden van Amsterdam de kortste ver binding met Zand voort zal geven. De tram zal aangelegd worden van den N. Z. Voorburgwal ty de Paleisstraat, door de Raadhuisstraat, de Gedempte Rozengracht, de geprojecteerde De-Clercq-straat naar Sloter- dijk, Halfweg en langs deHaarlemmertrekvaart naar Haarlem, waar de lijn zou aankomen naby de Houtpoort ten zuiden van de stad, om dan verder te gaan naar Zandvoort. Van Halfweg is een zyiyn ontworpen over Spaarn- dam en Zandpoort naar IJmuidoD. Het Spaarne wordt gepasseerd door een zoo genaamde rollende pont, zooals ook tusschen Brighton en Rottingdear in Engeland in gebruik is en waardoor de scheepvaart in het geheel niit gestoord wordt. De lijn der H. IJ.-S.-M. wordt by Heem stede—Vogelenzang gepasseerd door een viaduct boven die lijn. Het voordeel dezer lijn naar Zandvoort ligt volgens de ontwerpers voor een groot deel in het punt van vertrek, midden in de stad, en de directe, vlugge verbinding, waardoor de titel van een brochure, die de heer Vanderheggen weldra zal doen verscbyneD, AmsterdamZeebadplaatsverklaard wordt. De ontwerpers boper» voor hun tramlyD het medegebruik te verkregen der sporen in de straten, waar reeds tramspoor ligt. Langs de Haarlemmervaart is de lyn ont worpen op den broeden en versterkten berm van den weg aan den kant der vaart. Behalve voor de zylijn naar IJmuiden, is gerekend op dubbel spoor langs de geheele lyn. Binnen de stad zou natuurlijk gereden worden met de snelheid ongeveer van een paardentram, buiten veel sneller, zoodat wanneer het mogelyk zal worden, zooals do heer Ander heggen hoopt, op de drukke uren om het kwartier een wagen te laten vertrekken een uitstapje van Amsterdam naar Zandvoort al heel gemakkelyk zou worden. Het stoomschip „Smeroe", van Rotterdam naar Batavia, vertrok 13 April van South amptondo „Ardjoeno", van Rotterdam naar Batavia, vertrok 13 April van Port-Said; de „Borneo," van Rotterdam naar Batavia, pas seerde 12 April Gibraltar; de „Kanzier" arri veerde 13 April van Hamburg en Amsterdam te Durban; do „Lawoe" vertrok 14 April van Batavia naar Rotterdam; de „Prins van Oranje" vertrok 14 April van Amsterdam naar Batavia; de „Prins Willem I" vertrok 12 April van Paramaribo naar Amsterdam; de „Prins Willem III" arriveerde 13 April van Amsterdam te Paramaribo. Aarlanderveen: Ook in deze ge meente komen hier en daar, evenals te Alfen, gevallen van mazelen voor. Het eenige geval van mond- en klauwzeer, dat zich hier voordeed, is door den districts veearts als hersteld verklaard. De stallen zyn ontsmet. Leiderdorp: Nader meldt men ons, dat de gearresteerde A. D. Vr. geen halsketting in pand, maar een gouden horloge met dito ketting in bewaring heeft gegeven by W. K. alhier. Nadat by ze had teruggehaald, heeft hy het gouden horloge weer verkocht te Oudshoom en de andere gouden voor werpen lagen te koop by verschillende inge zetenen te Woubrugge. Noordwykerhout: Door Burg. en Weths. is benoemd tot schatter der huur waarde van de lokaliteiten, waar in deze gemeente sterke drank in het klein wordt verkocht, de gemeente veldwachter E. Franken. Oegstgeest: Op de voordracht voor onderwyzeros in de nuttige handwerken alhier zijn geplaatst: No. 1 mej. C. A. De Vries, te Oegstgeest; No. 2 mej. P. J. Klikee, te Leiden, No. 3 mej. M. Ritman, eveneens te Leiden. Woubrugge: By de ten overstaan van notaris Heenk, van Leimuiden, alhier gehouden publhke verhuring, voor den Vier-Ambachts- Folder, seizoen 1897, brachten de buitenlan den langs het Brasemermeer, in 15 perceelen, ƒ504 op, hst riet ƒ161, de jacht ƒ17 en do visschery in 5 perceelen 54.25. De huursom- raen zijn, het rietgewas uitgezonderd, aan merkelijk hooger dan in 1896, toen deze res pectievelijk beliepen ƒ404, 166, ƒ13 60/44. De heer A. Maat, alhier, die tal van jaren de function van diaken der Ned.-Herv. Gem. en regent van 't wees- en armhuis bekleedde, heeft bedankt. Aan mejuffr. M. K. Spruyt, bnevengaarster albier, is op haar verzoek, als zoodanig, in to gaan 1 Mei a. s., eervol ontslag verleend; als telephoniste ontving zij ook eervol ontslag vanwege den gemeenteraad. Een aan te gaan huwelyk zal haar de gemeente doen verlateD. Uit de „Staatscourant". Kon. besluiten. Verleend aan jhr. xnr. M. F. J. Van Sasse van Ysselt een pensioen van 393 's jaars. Aan den luitenant-ter-zee der 2de kl. P.E. Van Mussclicnbroek, op zijn verzoek, met 15 Mei a. 8. eervol ontslag verleend uit den zeedienst. Met ingang van 16 Mei a. s. benoemd tot direc teur van het post- en telegraafkantoor te Apel doorn. P. F. Freudenberg, thans in gelijke betrek king te Zalt-Bommel. Aan M. J. H. Kessels, fabrikant van muziek instrumenten, wonende te Tilburg, verlof verleend tot liet aannemen van het ordeteeken van ridder der Militaire Orde Yan de H. Maagd of der Ont vangenis van Villa Vifosa, hem door den koning van Portugal geschonken. Min. beschikkingen. Do minister van marine heeR lo. den officier van gezondheid 2de kl.W. A. Stark en don officier van adm. 2de kl. J. F. baron Van lleeckeren van Waliën met 3 Mei a. s. geplaatst in de rol van Hr. Als. wachtschip te Willemsoord en gedetacheerd aan boord van Hr. Ms. instructieschip Urania;" 2o. don benoemden officier-machinist 2de kl. P. J. J. Kenp, geplaatst bij de conservatio op 's Rijks werf te Willemsoord, met 16 dezer op non-activitoit gesteld. De gewone audiëntie van den minister van koloniën zal op Vrijdag 16 dezer niet plaats hebben. Hoofdbestuur der Posterijen en Telegraphie. De brieven en andere stukken voor het oorlogs schip „Nautilus" te Santa Cruz de Tenerifïe, zullen tot en met 13 Mei e. k, met elke postgelegenheid uit Nederland naar die plaats worden verzonden in pakketten aan het adres van het genoemde oorlogs schip aldaar. Voorts zullen, te rekenen van 27 Mei e. k. tot nader aankondiging, dagelijks met den trein van 7.20 m. van Amsterdam naar Antwerpen brieven en andere stukken worden verzonden aan het adres van hetzelfde oorlogsschip te Cadix. Opdat die brieven en andere stukken bij de sor- tcoring op do postkantoren dadelijk in het oog zullen valleiv, worden belanghebbenden uitgenoodigd ze te voorzien van twee zich kruisende strepen over het geheele adres, loopendo van den eenen hoek naar den anderen. Bij het Departement van Kolo niën is van den Gouverneur-Gene raal van Nederlandsch-Indiö ontvan gen het volgende, van 14 dezer gedagteekende, telegram betreffende de krijgsverrichtingen in Atjeh: „Twee colonnes werden gezonden naar Lepong en Lehong tot het verdrijven van Toekoe Oemars ben den en om aanhangige zaken af te doen. „Gesneuveld zijn twee inlandsche militairen, één officier en vier mili tairen beneden dien rang". Gemengd Nieuws. Nadat de onlangs door de heeren Gebroedors Straatsburg aan de Haarlemmer straat naby de Paardensteeg opgerichte wiel- ryschool reeds een paar weken was in gebruik genomen, is thans ook het daaraan verbonden rywielenmagazyn geopend. Trok hun vorig magazyn aan den Apo- thekersdyk niettegenstaande de mindere ruimte de aandacht, zóó, dat meerdere uitbreiding noo- dig werd, nu aan die noodzakeiykheid is vol daan, is de belangstelling er natuurlijk niet minder op geworden, gelyk reeds gisteren, dag der opening, het geval bleek. De heeren Straatsburg toch beschikken, ten gevolge der aan het perceel Haarlemmer straat volbrachte verbouwing, nu over een aanmerkeiyk grootere gelegenheid tot uit stalling hunner machines, voornamelyk die van Cleveland en Enfield, en zy toonen dat zy van die gelegenheid ook een goed gebruik weten te maken. Hun magazijn is inderdaad belangryk voor zien van fietsen in onderscheiden modellen, alsmedo van de daartoe behoorende onder- doelen, de laatste gerangschikt in een groote schuivende glazen kast aan den wand. De werkplaats bevindt zich achter in het perceel en geheel daarachter de wielrtjschool, welke, naar wy vernamen, sedert don korten tyd van haar bestaan, reeds veel by val vond. Zy blijkt in waarheid in een behoefte te voorzien. Eiken dag wordt er vry druk gebruik van gemaakt, zoowel door dames als door heeren en kindereD, die het wielryden leeren. De school wordt gevormd door een aanzieniyke open ruimte van 25 by 40 1000 vierk. meter. De zich vroeger achter het dubbele perceel bevindende tuin is daartoe geheel ver dwenen en de gelijk gemaakte grond thans bedekt door een houten vlonder, voor het doel byzonder ingericht, waarby tevens met de weersgesteldheid is rekening gehouden. Aan éóne zijde bevindt zich een overkapping by wyze van veranda, waaronder de toeschou wers of rustenden kunnen zitten en tevens een gezicht op de geheele baan hobbeD. Een voor de zich oefenenden zeker niet onwelkome verdienste is ook, dat men er geheel vry is, daar van de aangrenzende per ceelen een blik op de baan wordt belemmerd. Zoowel wat hun magazyn, als wat hun school betreft, hebben de heeren Straatsburg dus wel getoond geen moeite en kosten te ontzien, om alzoo op hun gebied met den tijd mee te gaan. Veel succes zy hun deel 1 Een koe van den landbouwer J. v. d. S. is, terwyl het dier van de markt kwam, op den weg van Leiden naar Zoeterwoude plotseling doodgevallen. Hedenmiddag omstreeks half- één geraakte op don Voorschootschon weg naby do goud- en zilverfabrïek van de heeren Van Kempen een tilbury met paard door het schrikken van de stoomtram, welke van Leiden kwam, iu de aldaar vry breede sloot. Het paard werd spoedig met vereende krachten op het droge gebracht, alsook het rytuig, dat nogal erg beschadigd was. Do tocht van de leden der afdoe- ling Noord-Holland van den A. N. "W. B. op Tweeden Paaschdag is thans bepaald als volgt: Onder leiding van den afdeelingsconsul, den heer Kluyven, vangt de tocht te 10 uren aan op het Stationsplein to Haarlem. Van daar gaat het naar Den Hout, de Koldieflaan, langs den Haagschen straatweg naar Lisse, waar gedejeuneerd wordt. Hierna wordt de tocht voortgezet over Keukenhof, Vogelenzang, Elswouit en Bloemendaal naar Sandpoort en van daar terug door het Bloemendaalsche boscli naar Haarlem, waar tegen 5 uren de stoet wordt ontbonden op de Groote Markt. To omstreeks balfacht gister- avond namen te Rotterdam drie politie-agen- ten een dronken man mede, dia in de "Wyde Broedersteeg de buurt in rep en roer bracht. Op de Delftschevaart drong het volk op en trachtte den arrestant te ontzetten. Men raakte handgemeen; van een der agenten werd de sabel uit de acheede getrokken, en de beide anderen moesten tot zelfverdediging den arrestant loslaten, die, door de menigte geholpen, zich uit do voeten maakte. Nu ontstond er een wilde vechtparty, waarby de twee agenten, die nog hun sabel hadden, er duchtig op lossloegen. Het janhagel stoof uiteen, maar de drie agenten slaagden er nog in twee van de voorvechters te grypen. Met behulp van nog andere politieagenten werden zy naar het bureel aan de Laüge Torenstraat overgebracht. Hier kwam ook de afgenomen sabel weder terecht. (N. R. C.) Een groote vergadering van diamantbewerkers was gisteravond in het Paleis voor Volksvlyt te Amsterdam byeenge- roepen door de verschillende organisaties: de A. N. D.-B., Betsalel, de Diamantslypersver- eeniging, Patrimonium en St. EduarJus. Het was weer stampvol. Onder de diepste stilte, een zeer indrukwekkende stilte, stelde de voorzitter, de heer H. Polak, voor: de werk staking-Visser op te heffen. In de rede, die de beer Polak daarby uitsprak, roemde hy de ongekende eendracht, waarmede de stryd van de zyde der werklieden gestreden is: eene schoone belofte voor de toekomst! Hy beklaagde zich over de verwijten, die van buiten kwamen, vooral in stukken, in de bladen ingezonden, maar ook de redacties zeiven gaven soms allerlei vaderiyke raadge vingen. Spr. beweerde, dat het onmogeiyk is, dat menschsn, die niets aan het diamantvak gedaan hebben, kunnen oordeelen over zaken, waarin men van kinds af moet opgevoed zyn om er iets van te weten. Verder werd het manifest van de werk gevers uitvoerig besproken en vervolgens for muleerde de spreker het voorstel nader: „Het Dagelljksch Bestuur stelt u voor in vertrouwen op ons (het D. B.) de staking op te heffen. Ons zyn van een kant, dien wy niet mogen noemen, zeer aannemelijke voorstellen gedaan en op goede gronden, met eoliden, tastbaren waarborg. De voorwaarde is echter uitdrukkelyk gesteld, dat do toezeggingen niet vóór de opheffing van de 6taking buiten bet bestuur bekend mogen worden, anders zou de zaak niet goed afloopen, m. a. w. de uit sluiting niet opgeheven worden." Spr. voegde daaraan toe, dat de leden der gecombineerde besturen met 56 tegen 10 stemmen en 11 onthoudingen het gevraagde vertrouwen aan bet Dagelyksch Bestuur heb ben gegeven. Hy raadde de vergaderiüg in gomoede aan, dit voorbeeld te volgen. In een lange tirade feliciteerde spr. den Bond met den afloop van den stryd: er is enthusiasme geweest, er is eendrachtig en goed gestreden. Ten slotte spoorde hy aan tot dezelfde eendracht en tot krachtige pro paganda ln de toekomst. Nadat nog door enkele personen vragen waren gedaan, werd de vergadering gesloten. By het uitgaan worden de stembriefjes over opheffing of niet-opheffing der staking-Visser ingeleverd. De uitslag van deze stemming is geweest, dat uitgebracht werden 2470 stemmen. Daar van verklaarden zich 2055 vóór de opheffing der staking by den juwelier Visser, 388 waren er tegen, terwyl 27 stemmen van onwaarde moesten worden beschouwd. Een treurige gang. Gisteren (Dinsdag, te elf uren) werd door naastbestaan- den en vrienden te Leerdam van •'het Zieken huis aldaar afgehaald het lyk van den in een noo:lottigen twist vermoorden landbouwers zoon T. Kooy, om te Oosterwyk, de woon plaats zyner ouders, aan den schoot der aarde te worden toevertrouwd. Eene talryke schare had zich te voren reeds aan het Ziekenhuis opgesteld, om ODder 't uiten van allerlei uitroepen hare deelneming en ver ontwaardiging in deze treurige zaak te toonen. De begrafenis had op de zoo welbekende primitieve boerenwyze plaats, zooals enkelen onzer scbryvers en schilders zoo karakteristiek weten weer te geven. De moeder, die mede de laatste eer aan haren op zoo treurige wyze overleden zoon wilde bewyzen, zakte, terwyl zy by 't van huis gaan in den wagen wilde stappen in elkaar en werd door eenigen uit den begrafe nisstoet in huis teruggebracht. Ook de landman Middelkoop, by wien de ongelukkige op den bewusten avond in huis gedragen, liefderyk verpleegd en den Zaterdag daaraanvolgende gestorven is, werd in den begrafenisstoet op gemerkt. Voor dezen man, die behoeftig is, en die zyn eenig bed aan den ongelukkige afstond, waardoor het voor verder gebruik geheel on geschikt geworden is, wordt in „De Leer dammer" door dr. Corn. Voogd eene oproe ping gedaan aan offervaardige medemenschen, om giften, ten einde den hulpvaardigen en eenvoudigen landman in staat te stellen, zich een nieuw bed aan te schaffen. De justitie kent hem hiervoor geen vergoediDg toe. Men seint uit Appingedam aan de „Tel.:" E?n van de grootste importeurs van Ame- rikaansch hout, de heer I. Borst te Delfzijl, tevens burgemeester van die plaats, heeft zyn betalingen gestaakt. Het passief is waarschyn- ïyk zeer groot, waarby vooral buitenlandsche huizen zyn betrokken. Borst, die waarschyn- lyk naar het buitenland de wyk heeft ge nomen, genoot een groot vertrouwen. Hy was executeur testamentair in de nalatenschap van eene ryke Appingedamsche dame, waardoor verondersteld wordt dat ook onder de inge zetenen vele slachtoffers zullen zyn. De gedetineerde B. C., die van het huis van arrest te Arnhem naar de cellu laire gevangenis zou worden overgebracht, heeft door ophanging een einde aan zyn leven gemaakt. Het ontduiken van den vleesch- accyns door den landbouwer K. B., te Opeinde, heeft vérstrekkende en treurige gevolgen. Werden voor twee weken zijn beide dienst boden tot zes maanden gevangenisstraf ver oordeeld wegens bet afleggen van een valsch getuigenis, thans is hy zelf voor den rechter van instructie te Heerenvoen geroepen, onder verdenking zijne dienstbaren door omkooping tot het afleggen van een valsch getuigenis te hebben overgehaald. Na verhoord te zyn Is hy in voorloopige hechtenis gehouden. Onder het opschrift „Moeder liefde" schryft de „N. Bred. Ct.": Zy i3 een eenvoudig vrouwtje, een arbei- dersmenscbje, en woont te Eindhoven, terwyl hour jongen, Joteling van de jongste lichting te Breda ligt in garnizoen. Hoe of haar jongtn 't wel maken zou? Een dezer Zondagen meldde zy zich aan by den commandant der wacht aan een onzer kazernes, en vroeg naar haar zoon, die, verheugd en verbaasd te gelyk, moeder ontving, en haar medenam naar de R.-K. Militairen Vereeniging in de Zwaanstraat. Daar kreeg het vrouwtje een kop koffie en een boterham, en vertelde zy, dat ze's nachts om 12 uren uit Eindhoven was gegaan, en, al loopend den verren afstand, naar hier was getogen. Eenige uren bleef 't moedertje hier, over gelukkig, bewonderend haar jongen in 't nieu we soldatenpak. Toen gaf zo hem wat flinke kussen, en trok weer welgemoed naar huis, den langen weg op naar Tilburg, vorder naar Eindho ven Wat moederliefde vormag! De hond van den jager F., t' Molkwerum, had, naar „De Ned. Jager" meldt een Dest met jonge otters ontdekt en ga door een luid geblaf kond van zijne vondst. Eensklaps schoot de oude otter op hem aan en takelde den hond dermate toe, dat het di9r, na door zijn meester met moeite verlost te zyn, naar huis moest worden gedragen. De 25-jarige schippersknecht Leon Van Nimen, uit Wintham, by Antwer pen, varende by schipper Olieslagers op het schip „Elisabeth," verdronk Maandag jammer- lyk. De „Elisabeth" werd met nog andere schepen door de stoomboot „Vooruit" opwaarts gesleept. Ter hoogte ongeveer van Millingen wilde Van Nimen zich langs den sleeptros met een bootje naar een volgend schip be geven, waarby het bootje water schepte, en toen hy op het schip wilde springen, werd hy door de lyn, welke om zijn vost sloeg, in de rivier geslingerd. Ofschoon mon hem op zyn hulpgeroep vry spoedig binnen boord haalde, bleken alle mid delen vruchteloos om zyne levensgeesten weder op te wekken. Do ongelukkige, dia deze reis als noodhulp nog meemaakte, was in ondertrouw en zyn aanstaande had hem nog gekscherend by het vertrek toegevoegd: „Pas nu maar op, hoor, dat je nu op deze laatste reis niet verdrinkt." Naar men verneemt, is de ver duistering, door den ryksklerk J. D. v. N.,' werkzaam ten kantore van den ontvanger van registratie te Assen, ten nadeele van den Staat gepleegd, aan het licht gekomen, doordat de aanmaningen tot betaling van den tweeden termyn van den aanslag in de ver mogensbelasting ditmaal door den ontvanger en den inspecteur toe valligerwy ze zei ven waren opgemaakt, en zy aan enkele hun bekende personen, die onder de schynbaar nalatigen voorkwamen, hunne verplichting tot betaliDg in herinnering brachten. Dezen beweerden reeds voldaan te hebben, wat by onderzoek juist bleek. Hot volle bedrag van den aanslag was door den genoemden klerk ontvangen en daarvan slechts de helft aan den ontvanger afgedragen. De schuldige, die tot dusverre de alge meene achting genoot, heeft bekend. Hoe groot het verduisterdo bodrag is, is niet met juistheid bekend. Men spreekt van ƒ1800 a f 2500, doch de justitie laat zich daarover niet uit; mede niet, wegens het geheim der aanslagen in de vermogensbelasting. In den nachtvan Maandag op Dinsdag omstreeks één uur brak te Siddebu- ren door een onbekende oorzaak brand uit ia de behuizing, toebehoorende aan F. Boerma en bewoond door den kleermaker G. De Groot met zijn gezin. De vrouw des huizee, als door een gelukkig toeval wakker geworde^ boorde het knetteren en kraken, waarop zfl de ande ren in alleryi wekte, die nu byna naakt het brandend perceel moesten ontvluchten, zonder byna iets aan de vlammen te kunnen ont rukken. Slechts een schaap met 3 lammeren, 3 kippen, 4 stoelen en enkele kleinigheden werden nog gered. Huis en inboedel waren tegen brandschade verzekerd. Wyien mej. G. R. G. Asmanvan Vlierden heeft aan de Nederd.-Herv. Diaconie te Arnhem gelegateerd de som van ƒ3000 en heeft aan bet Protestantsche Bestedolin- genhuis een erfstelling besproken, bestaande in hare nalatenschap, na aftrek van legaten. Op de wedrennen te Carlisle, in Engeland, wierp het paard „Expert" in een steeplechase zyn jockey af, en van de baan wegrennende, liep het in de rivier, d.'o do wedrenbaan omgeeft. Een massa menschen liepen dadelijk naar den steilen oever van de rivier, waardoor het paard echter schrikte en dieper de rivier inliep. Daar raakte het den grond onder de voeten kwyt en werd nu door den stroom weggevoerd. Al zwemmende legde het zoo ongeveer een 800 meter af, toen een kleine jongen geheel gekleed te water sprong, naar het paard zwom, het by den teugel greep en aan land bracht. [Hippos). Uitvaart van een zeeman. In de Noorsche courant „Jarlsberg" van 31 Maart 11. komt ODgeveechet volgende bericht voor betreffende de begrafenis van een Neder- landschen zeeman: Eeno indrukwekkende begrafenis had hedon te Frederiksvaern plaats. Een Nederlandscho zeeman werd aldaar begraven. Hy behoorde tot de bemanning van het Hollandsche schip „Harraanna", hetwelk in de nabyheid van Fréderiksvaern verongolukt is. Tot heden is het nog onbekend of de doode de kapitein dan wel de stuurman van genoemd schip was. In Frederiksvaern toonde de bevolking veel sympathie en deelneming. De geheele stad vlagde halfstok, de kist was ryk met kransen en bloemen versierd en eene talryke schare woonde de plechtigheid by. De predikant Berg bielJ eena harteiyke toespraak aan het graf en bracht den afgestorvene een laatst vaarwel in naam der Hollandsche vrienden. Daarna dankte de Nederlandsche vice-consul te Laurvig, de heer S. Falck, in naam der Nederlandsche Regeering en der vrienden van den overledene, voor al de bewijzen van deelneming en sym pathie. Een prachtige krans werd door de zuster van den vice-consul, mejuffrouw M. Falck, op de kist gelegd. Onder de schare, die den lijkstoet volgde, bevonden zich ook twee zeekapiteins. De Zeemansvereeniging te Frederiksvaern verdient een woord van oprechten dank voot de schoone en waardige wijze, waarop zy alles voor de begrafenis in orde heeft gobracht Over het graf woei de Nederlandsche vlag.

Leidsch Dagblad | 1897 | | pagina 2