N°. 11393. Donderdag 1£> April. A0. 1897 Qeze jouraat wordt dagelijks, met uitzondering van (Zon- en feestdagen, uitgegeven. Dit nominer bestaat uit DRIE Bladen. F euilleton. GETROUWD. IDSCH DA&BLA FBIJS DEZER COURAJiT: Voor Leiden per 3 maanden. v V f 1.10. Franco per postr 0 1.40. Afzonderlijke Nommera K 0.05. PRIJS DER ADVERTEJTTLËN: Van 1-6 regels f 1.05. Iedere regel meer f 0.17J. Grootere letters naar plaatsruimte. Voor het incasseeren buiten de stai wordt f 0.05 berekend. Eerste Blad. Uithoofde Tan den Goeden Vrijdag zal deze Courant dien dag niet ver schijnen. Leiden, 14 April. Door J. A. Du Calavon is bü adrea ont slag verzocht ais bewaarder van de Stads- timmerwerf om gezondheilsredenen. Na ingewonnen advies van de Commissie van Fabricage bestaan by B. en Ws. tegen de inwilliging van het verzoek geen bezwaren, zoodat zü in overweging geven aan adres sant eervol ontslag te verleunen met ingang van 1 Mei a. s., behoudens z\jn aanspraak op pensioen, overeenkomstig de betrekkelijke Verordening. Adressant werd by Raadsbesluit van 16 Augustus 1877 in de bovenvermelde betrek king benoemd. Het door hem ingediende adres luidt aldus: „Geeft met den meesten eerbied te kennen, Johan Arnoudt Du Calavon, Bewaarder der Stadswerf alhier, „dat hü UEd. Achtb. beleefd verzoekt hem tegen den lsten Mei 1897 een eervol ontslag uit zUn betrekking te willen verleonen, met toekenning van pensioen. Dat de reden van dit verzoek is, dat adressant ten gevolge van hem opgedragen werkzaamheden, hoofdzakelijk door het koken van zwavelzuur met erts, benoodigd voor het onschadelijk maken van bloed van geslachte runderen, zijne oogen in zooverre z\jn benadeeld, dat het hem onmoge lijk is, de velo in den laatsten tijd hem op- gidragen administratie naar behooren te kun nen Verrichten. „Redenen waarom adressant UEd. Achtb. beleefd verzoekt, hem zijn eervol ontslag en het volle pensioen toe te kennen." Naar aanleiding van een desbetreffend verzoek van den heer C. N. Tielaman, deelen B. en Ws. mede, dat do dochter van adres sant, Anna Maria Tieloman, wegens onge steldheid, na 1 Januari jl. de lessen aan de Hoogeie Burgerschool voor Meisjes niet heeft kunnen bijwonen en nu voorgoed do school heeft verlaten wegens aanstaand vertrek uit de gemeente. Zij geven mitsdien in overweging aan adressant vrijstelling of terugbetaling te ver- leenen van schoolgeld, over de laatste tweo kwartalen van den cursus 1896/97. Ten aanzien van het verzoek van den heer H. G. Van Sillevoldt deelen zi) mede, dat de zoon van adressant, C. M. Van Sillevoldt, de Hoogere Burgerschool voor Jongens op 1 Maart heeft verlaten, ten einde zich te be kwamen voor zjjn aanstaande betrekking. Z\J geven daarom in overweging aan adressant vrijstelling of terugbetaling te ver- leenen van schoolgeld, ook over de laatste twee kwartalen van den cursus 1896/97. Uit een dergelijk verzoek van de weduwe Dr. G. C. Steynis-Noordziek blijkt, dat de IS) En z\j hervatte het gesprek, dat ik gestoord had„Dat wij niet naar buiten gingen, omdat het zoo duur was, en als zij over fondson had te beschikken, dacht zij geld op rente te zetten voor haar erfgenaam...." Ik viel haar nog eens in de rede door te vragen Gaan er veel menschen naar toe?" Naar buiten?" Neen, naar Parijs." Jij, met je ParijsHeb je een stille hoop, dat ik er je heen zal brengen?" NeenIk vraag 't zoo maar eens om...." Giuseppina viel uit: Van hier zijn gegaan de Carotti's, Markies Fossati, de Preatini's en een gezelschap jonge lui...." Z|j wierp mij een oogje toe, om mij een wenk te geven, dat zij van hem sprak, maar met haar gewone voorzichtigheid noemde zij zijn naam niet en ging voort: Zij blijven één maand in Parijs, dan gaan ze een maand naar Londen, en daarna zullen ze nog een deel van Engeland, Belgiö en Holland bezoeken." Moedeloos riep ik uit: Maar dan zullen zij een eeuwigheid weg blijven!" Vry lang, ja. 't Is e9n reis voor hun dochter van adressante, C. C. Sleynis, met 1 Juni a. 8. de Hoogere Burgerschool voor Meisjes zal verlaten wegens vertrek naar het buitenland. B. en W«. stellen daarom voor aan adres- santo vrijstelling of terugbetaling te verleenen van schoolgeld over het laatste kwartaal van denzelfden cursus. De Commissie van Financiën deelt den gemeenteraad mede, dat er bij haar geen be zwaar bestaat tegen het voorstel van Bur gemeester en Wethouders van 5 April j. 1. tot aankoop van co perceelen aan de Nieuwe Mare No. 15 en aan de Lammermarkt Nos. 65 en 67, voor een koopsom van 8500, met de kosten van overdracht ad 680, te zamen ƒ9180, die gelden te vinden uit de Buitengewone OntvangstenOpbrengst van geldleening. Zij geeft derhalvo in overweging denover- gelegden suppletoiren staat van begrooting, dienst 1897, in ontvangst en uitgaaf f 9180 bedragende, vast te stellen. Ten aanzien van de navolgende reclames tegen het 2de en 3de Suppletoire Kohier der Plaatselijke Directe Belasting, dienst 1896, stellen B. en Ws. voor: te handhaven de aanslagen van: H. Arbouw, W. Th. Boom, A. B. Bruggink, J. J. Curvers, H. Van Duuren, P. Eldering, P. C. Evertsen, P. G. Fortanier, E. Fröhling, J. A. Geurtsen, wed. F. Den Hartog, G. Van Hest, C. M. Van Hoek, J. J. Van Hoeken, C. J. Van Izenburg, M. Jansen, wed. J. P. De Jong, A. J. Kors, J. J. Kriest, H. Marks, J. Midderham, A. Van der Minne, A. Mol, M. D. Molenaar, wed. J. Neuteboom, J. Oosterhoorn, J. Van Polanen, C. Rodbard, E. H. Rodbard, C. De Ru, P. V. Sibinga, J. C. Smit, N. C. Spaargaren, J. Ter Reehorst, W. Verboog, J. W. Verstraaten, N. Vetten, D. Wiersma en C. J. Zindel; te verminderen de aanslagen van G. Van Abs met 0.52; G. F. Alsche met 25.81; F. A. Bienen met f 0.97; W. F. Blom met 0.97; J. Bri.êr met ƒ0.64; E. Gro?n met 12 66; C. Van den Heuvel met 1.29; L. N. Van Honstede met ƒ1.93; D. A. Kruit met 0.97; G. Onderwater met ƒ0.47; J. L. Von Wiebel met ƒ10.33; J. M. l*i mm er s met 5.82; W. De Lint met 3.87; I. Romeyn met 8.32; W. J. Roozeboom met ƒ5.16; K. D. Sytsma met ƒ1.91 en M. Zmdwijk met 8.72; voorts te rooieeren de aanslagen van: J. S. S. Aghina en J. J. De Meyier. Op de aanslagen van de wed. J. P. De Jong en M. D. Molenaar voormeld, kan afschrijving worden verleend, wegens vertrek uit do ge meente, waaromtrent de voordracht in de derde lyst van afschrijvingen zal worden gedaan. In verband met het verzoek van Mej. P. Van Velzen wed. C. Omvlée, om wederom te worden herbenoemd als Stadsvroedvrouw, doelen B. en Ws. mede, dat adressante, ge- toren 11 September 1815, reeds een leeftijd van ruim 81 jaren heeft bereikt, zoodat zij, naar het inzien van B. en Ws., niet meer geschikt kan worden geacht voor de behoor- ontwikkeling. Maar tegen Allerheiligen moeten zij terug zijn." Hoe meer Allerheiligen naderde, des te vroo- lyker ik gestemd werd. Ik dacht niet meer aan den afstand, die ons scheidde, ik dacht aan de vreugde van het wederzien, van hem weer op straat tegen te komen, hom in de kerk te aanschouwen. Den avond vóór Allerheiligen gingen wij naar de Bonelli's. Maar zij hadden geen pianoles meer, zagen den muziekmeester zelden en wisten mij niets van Marruchetti te ver tellen. Zij zullen vandaag wel terugkomen," zei Giuseppina. „Ik weet zeker, dat Crosio van avond thuiskomt en ik geloof Marru chetti ook." Titina merkte later op, dat Giuseppina altijd op de hoogte was van hetgeen Crosio deed; daar stak zeker wat achter. Maar ik lette nergens op: mijn liefde nam m\j go- heel io. Terwijl ik m\j den volgenden morgen kleedde voor de mis, zei ik tegen Titina: Ik weet niet hoe ik mij zal houden, als ik hem in de kerk zie komen." Wind je niet zoo op," zei Titina. „'t Is waarschijnlijk, dat hij vandaag niet komt. Hij is pas thuis en zal zijn mama niet dadelijk alleen laten." Gedurende de mis deed ik niets dan mij omkeeren zoodra ik de deur hoorde. Ik haalde mij een berisping van tante op den hals, maar Onorato zag ik niet. Den dag van Allerzielen werd ik wakker lUke vervulling van de betrekking van stads vroedvrouw. Zü moeten dus bezwaar maken gunstig op het verzoek te adviseeren, maar geven den gemeenteraad in overweging aan adressante eervol ontslag te verleenen als stadsvroed vrouw, met ingang van 1 Mei a. s. Yermits de sfcadsvroedvrouwen niet in het pensioenfonds zijn opgenomen en adressante dus geen aanspraak heeft op bet bekomen van pensioen, geven zü in de tweede plaats in overweging aan de wed. C. Omvlée voor noemd eene toelage uit de gemeentekas te verleenen ten bedrage van 100 per jaar, zünde de helft van hare tegenwoordige be zoldiging. Bü beschikking van den Minister van Financiën is bepaald, dat door het overlüden van den heer P Van Romburgh, collecteur der Staatsloterü alhier, de loten met den aan vang der 355ste Staatsloterü niet meer uit gegeven zullen worden op naam der firma H. Van Romburgh en Zoon, maar op naam van den collecteur der Staatsloterü F. Van Romburgh. De enderofficiers-vereeniging „Door Vriendschap Vereenigd" zal op Zaterdag 24 April a. s. een huishoudeiük feest, gevolgd door een bal, geven in den foyer dor Stadszaal. Volgens achterstaande advertentie zal het eerste concert der Dames-Zangvereeniging „Renata" nu plaats hebben op Donderdag 29 April. Morgen, Donderdag 15 April, zal het 25 jaren geleden zün, dat de boekdrukker J. Van Buuren den dag herdenkt, waarop hy bü den heer P. W. M. Trap, boek- en steen drukker alhier, als zoodanig in dienst trad De Leidsche oud-boogieeraar Van Boneval Faure promoveerde niet op den 15den April 1847 te Groningen, maar een jaar later, dus in 1848. Onze stadgenoot dr. J. Büttikofer, zal morgen, Donderdag, de directie van de Rotter- damsche Diergaarde aanvaarden. Opgaaf van het aantal bezoekers der musea en monumenten gedurende het eerste kwartaal 1897 Koninklyk Kabinet van Schilderijen te 's-Gravenhage 3043, Museum Meermanno Westreenianum te 's-Gravenhage 18, Konink- lük Penningkabinet te 's-Gravenhage 210, RÜksmuseum te Amsterdam 30,165, Rüks- musoum van Oudheden te Leiden 766, Rüks- Ethnographisch Museum te Leiden 224, Histo rische zaal in het Prinsenhof te Delft 617, Gevangenpoort te 's Gravenhage 2079, Mui- derslot 74, Ruïne van Brederode 145, Mo nument te Heiligerloe 68. Sts.-Ct De kapt. P. W. Bosboom, van het 7de reg. inf. t9 Naarden, wordt 1 Mei overgeplaatst bü het 4de reg. inf. te Leiden. Met den a. s. zomerdienst op de Staats- sboorwegen zal op de lün LeidenWoerden de trein van 5.32 n.m. van Leiden vertrekken te 5.40 n.m., aankomst Woerden 6.19 n.m. en Utrecht 6.43 n.m. Omgekeerde richtingDe trein van 9.26 v.m. van Woerden (van Utrecht te 9.09 v.m.) vertrekt dan te 9.17 v.m. (van Utrecht te met den indruk, dat hem een ongeluk was overkomen. 's Middags, terwül Titina, die de keuken- week had, bezig was de SDüboonen klaar te maken, die in de geheele provincie den dag van Allerzielen worden gegeten, duwde ik met het hart vol bitterheid mün werk in de naaimand en ging voor het venster naar den regen staan kyken en klaagde in stilte. Opeens zag ik den heer Bonelli aankomen, met een vroolük gezicht bü ons iüküken, en daarop in het kantoor van vader verdwynen. Mün hart sprong op. Ik had een voor gevoel, dat die ongewone visite mü gold. Ik liep naar Titina en fluisterde haar io, wat ik gezien had. Zü ging rustig voort het spek, dat met de snüboonen gekookt wordt, in gelüke vier kante blokjes te enüden. „Je zult zien, dat Marruchetti teruggekeerd is en hem zendt om het huwelüksaanzoek te doen," zei zü. Ik sloeg den arm om haar hals, verborg het gezicht tegen haar schouder en begon zenuw achtig te snikken. Zü haalde de schouders op, niet ongeduldig, maar verlegen, ging haastig voort met spek snüden, de oogen er strak op gevestigd, en zei vlug Ben je mal Ga naar je kamer. Hoor, daar komt het kiad aan. O wee, als hü ziet wat hier voorvalt en alle3 aan moeder vertelt En een diepen zucht slakende, met een moedeloozen blik op het hakmes, voegde zü er bü: Ik zie je nog niet trouwen lZóó kan 't niet voortgaan." 9.00 v.m.) en komt aan te Leiden te 9.59 v.m. De trein van 7.00 n.m. van Woerden (van Utrecht te 6.42 n.m.) zal dan van Woerden vertrekken te 7.25 n.m. (van Utrectt te 6.56 n.m.) en aankomen te Leiden te 8.10 n.m. Hoe kort het bezoek, door HH. MM. de Koninginnen op Zaterdag 24 dezer aan Gouda te brengen, ook moge zy'n, toch worden in de oude „püpenstad" geen moeite en kosten gespaard om de ontvangst, den Vorstinnen te bereiden, zoo waardig mogelük te doen zün. Vooral de versiering van het stadhuis be looft veel. Zü is opgedragen aan de firma H. F. Jansen Zonen, te Amsterdam. Boven do stoep wordt een baldakün ge maakt, terwyl de entróe zal gemaakt worden van rood fluweel met gouden franje. De tin- nenvestibule zal gesierd worden door Perzische tapüten en planten en in don hall zal een troon voor de Vorstinnen worden opgesteld, terwül het meubilair er zal zün in den styi van Lodewyk XIV, palissander-bout met koper, de muren worden wederom door groot© sierplanten gedecoreerd. In de archiefkamer, waar zich do fraaie oude gobelins bevinden, zal men, om deze geheel tot hun recht te doen komen, geen versiering aanbrengen; doch op het podium,dat deze zaal nog heeft en waarop de Vorstii nen de aubade der schoolkinderen zullen aanhcoren, zal wederom een troon worden gemaakt met baldakün, een en ander van rood fluweel en met gouden franje, terwül sierplanten ook hier weder het geheel zullen voltooien. Verder zal door de Maatschappy tot Exploi tatie van Staatsspoorwegen aan het station een paviljoen worden gebouwd. Wie dit zal inrichten, is nog niet beslist. (Hbl) De minister van binnenlandsche zaken brengt ter algemeene kennis, dat het examen om als leerling aan 's Rüks Veeartsenüschool te Utrecht te worden toegelaten, ingevolge het reglement van die school, zal plaats hebben in de eerste helft der maand Juli a. s., en dat zü, die dat examen willen afleggen, zich schriftelük, mits portvrü, vóór 1 Juni a. 8., bü den directeur der school moeten aanmelden. Nadere büzonderheden bevat do „Staats courant" van 14 April. Tot leeraar in de klassieke talen aan het Gymnasium te Kampen is gisteren tüdelük benoemd dr. H. N. Veldhui3, aldaar. De gemeenteraad van Amersfoort besloot met 8 tegen 7 stemmen geen dames te benoemen tot lid van de commissie van toe zicht op het onderwüs. De luitenant-kolonel, militair-attaché der Russische legatie, de heer Smaguine, is in het „Hotel des Indes" te 's-Gravenbage afgestapt. Te Goor overleed in 76 jarigen ouderdom de beer W. De Lanoy, gap. ass.-resident in Nederl.-Indië. De Engel8che gezant by het Nod. hof heeft zich voor eenigen tüd naar Londen begeven. Door de liberale kiesvereeniging „Eens gezindheid" te Alkmaar, die voor deze ver kiezing nog niet vereenigd is met de centrale liberale, is eveneens mr. W. Van der Kaay Opgewonden ging ik heen. Beneden iu vaders kamer werd de groote quaestie van myn toe komst behandeld. In de keuken hoorde ik Titina redeneeren met moeder, die haar was komen helpeD, en lachen met het kind. Opeens riep vader: Mariannel Kom eens even hier!" Nauwelüks hoorde ik de deur achter haar dichtgaan, of ik vloog de keuken binnen en vroeg Titina, hoe stond vaders gezicht? Tevreden?" Ja, ja, hü wreef zich in de handen." Daar riep moeder tweemaal luid van uit de kamer: „Titina, TitinaI" Zü antwoordde: „Ik komt" En terwül zü haar keukenschort afdeed, fluisterde zü m|1 toe Zy willen mü zeker vragen of ik het niet al te naar vind, dat de jongere zuster mü voor gaat. Jouw lot is in müu handen." Eq lachend ging zü been. De conferentie duurde lang. Ik stond op heote kolen. Ik had zoo'n behoefte mü eens uit to spreken, dat ik achter het kamerschut ging en aan tante vertelde, dat de heer Bonelli er was om waarschünlük bü mü aan zoek te doen voor een jongmenBcb, heel rük en heel goed, een eenigen zoon Tante was heel biy en zei: „Vraag mü dan ten minste een maand in 't jaar te logeeren als je buiten bent," want het leek niet zoo, maar het was lang, zoo'n jaar achter dat scherm. Een zware stap klonk in de keuken en vader zei: tot candidaat voor de Tweede Kamer gesteld,' Men schrüft uit de Resideniie aan da „Tel.": Naar aanleiding eener ongetotkenJ.a advertentie, voorkomende in het „H. Dagblad" van 11 en 12 April 11., kaD het gowenscht zün te weten, dat bü onderzoek is gebleken, dat door de departementen der Koninklyke Hofhouding alle benooligdheden worden be steld en gekocht bü binnenlandsche leveran ciers en dat slechts een zeer enkel ariikel, bier te lande niet of onvoldoende verkrügbaar, door buitenlandsche firma's wordt geleverd. Behalve de reeds gemelde officieren zyn nog aangewezen om zitting te nemen in de commissie, belast met het afnemen van het eindexamen van de cadets der infanterie en cavalerie, gedetacheerd bü de militaire school te Haarlem: kapt. der inf. B. W. Mensing, lste luits. der inf. G. W. Fris, H. Croockewit, E. G. Staal, J. J. C. Van Dük, lsto luit. der cavalerie C. E M. De Bruün, lste luits. der inf. O.-I. leger B. M. Goslings en A. G. Snyders, leden; lste luit. der inf. L. F. T. Vogel, secretaris. Onlangs is gemeld, dat er zich van het leger hier te lande 16 adspiranten aangemeld hebben voor het toelatingsexamen tot de hoo gere krügsschool. Nader wordt medegedeeld, dat er van die 16 officieren 11 zün van de infanterie, 2 Yan de cavalerie en 3 van de artillerie. Blükens bü het Departement van Marine ontvangen bericht is: lo. Hr. Ms. pantsbrdek- 8chip „Koningin Wilhelmina der Nederlanden", onder bevel van den kapitein ter zee W. J. Derx, 12 dezer te Takoo (China) aangekomen 2o. Hr. Ms. fregat „Tromp" onder bevel van den kapitein-luitenant ter zee J. H. L J. baron Sweert8 de Landas Wyborgh, 12 dezer van Smyrna vertrokken tot het doen van een kor ten tocht; 3o. Hr. Mr. instructiescbip „Nau tilus", onder bevel van den kapitein-laitenant ter zee J. A. H. Beck, in den morgen van 13 dezer Dungeness gepasseerd. De kolonel intendant J. C. Ubbens, van de Nieuwe Hollandsche Waterlinie, zal eeist- daags den dienst met pensioen verlaten. Men meldt uit Marseille van Zondag: Met het stoomschip „Salak" derRotterdamscha Lloyd arriveerde onder geleide van den heer A. J. A. F. Eerdmans, assistent-resident van Koetei, de Pangeran Adipati sultan Moeda van Koetei met züne echtgenoot©, benevens zün beide .broeders met name Pangeran Mang- koe Negoro en Pangeran Sasro Negoro. Zy zulltn zich rechtstreeks per spoor naar Ara sterdam begeven om van daar uit bü den minister van koloniën ter audiëntie te gaan, waarna zü hunne opwachting bü H. M. de Koningin zullen maken. De Sultan Moeda zal uit naam des Sultan3 H. M. de Koningin oenige prachtige geschenken overhandigen, waaronder zeven gouden ringen bezet met de grootste en kostbaarste diaman ten, welke ooit op Borneo gevonden werden. Hun plan is zich een jaar in Europa op ta houden. ZÜ zullen onder geleide van don heer Eerdmans de voornaamste steden ba- zoeken ten einde zich op de hoogte te stellen van do verschillende takken van industrie en Denzal Waar ben je?" Ik kwam achter hot scherm vandaan, met een lacbje tegen tante, die my bemoedigend toeknikte, en volgde vader naar zyn kamer. Ik vond moeder bü het vuur zitten. Titina stond voor haar, met do oogen neergeslagen en eeD rood gezicht, alsof zü geschreid had. Vader zei: Denza, Titina zegt ons, dat jü zoo melan choliek bent, en dat je niet leven kunt zonder haar, of ten minste heel ongelukkig zoudt zün. Is dat zoo?" Ik begreep het niet recht. Hoe kon zü denken, dat ik, als vrouw van Onorato, haar gemis zoo zou gevoelen? Ja, ik hield veel van haar, maar het uur van weggaan waa nog niet daar; en, om nu afstand te doon van mün geluk om haarZü vroeg my een te groot offer. Ik antwoordde*. Alles hangt af van het gezelschap, waario ik zou moeten leveD, als ik haar verliet Moeder antwoordde een beetje gevoelig: O, wat dat betreft, het gezelschap van je vader en van haar, die bü jou de plaats inneemt van moeder, zal, dunkt my, wel ge nado vinden in je oogen!" Ik keek moedor verbaasd aan. Moest ik na müu huwelük met hen samenwonen? „En waar gaat Titina dan heen?" vroeg ik. Die is mooil Naar haar man natuurlyk". Een luide snik ontsnapte Titina en zü begon weer te schreien, het gezicht met de handen bedekkende. Ik riep jubelend uit: ^0! Trouwt zü dan ook?" (Wordt vervolgd.)

Leidsch Dagblad | 1897 | | pagina 1