H. M. SASSE. APPELGELEI! In de Koffiebaal ATJEH. Woensdag-avond Vervolg der Advertcntiën. H. C. MEERBURG MTPzT Effecten, Coupons, Wissels en Assurantiën. 2369 10 Wegens opheffing der Zaak J. J. WICKERING, Hoofjl. Kerkgr. 30. 1893er Cotes Tabanac. J. A. G. PROOT ZOON, H. MEIJERAAN, Hoogewoerd No. 51. Inkoop Prima adres voor Zuivere Natuurboter. Gasornamentcn M. LANGEZAAL Zn. zuivere Preanger-Koffie, VEItKOUW STOKHUYZEN. hem te gemoet komen en hem aldus den weg wijzen door Dordrecht. Hij zal in elke plaats zijn pas laten afteekenen, zoodat hij bewijzen kan op alle plaatsen geweest te zyn. Van af Zevenbergen tot Esschen of Ant werpen zal bij hoogstwaarschijnlijk vergezeld worden door den bekenden wielrijder, den heer Driedonks uit Standaardbuiten. Voor de rechtbank te 's- Graven- hage is gepleit in do zaak van iemand uit Rotterdam contra de Brandverzekering-Maat- chappy „Imperial", te Londen. De eischer had zich bij deze Maatschappij tegen brandschade verzekerd, en deze verze kering was aangegaan voor 12 maanden, aan vangende 25 Januari 1S95 en eindigende 25 Januari 1896. Tosn nu in de maand Februari 1896 bij den eischer brand was uitgebroken, sprak hij niettemin de Maatschappij aan, zyn verzekering steunende op art. 8 van de.polis, waarbij bepaald was dat „in elk geval eene verzekering opzegbaar is, tegen het einde van den ver zekeringstermijn, mits daarvan drie maanden bevorens schriftelijk a3n de directie kennis wordt gegeven, bij gebreke waarvan de verbintenis stilzwijgend voor een jaar wordt gecontinueerd, en zoo vervolgens van jaar tot jaar. Wijl nu eischer geen opzegging gedaan bad, meende hij dat de overeenkomst van verzekering nog geldende was en liet daarom zijn aanspraken gelden. De gedaagde Maatschappij hield evenwel vol, dat het geciteerde artikel in dit geval niet van toepassing was; het sloeg alleen op verzekeringen aaDgegaan voor één of meer jaren doorloopend, doch in geenon deele op verze keringen voor kortoren tijd aangegaan. Deze werden beheerscht door ait. 9 van de polis, waarbij van geen opzegging ooit sprake was en welke steeds vanzelf vervielen, hetzij door nalatigheid in het betalen van de premie, 't zij door expiratie van den termijn. De eischer bleef van meening dat de woorden van de polis „in elk geval" geen onderscheiding toelieten; dat art. 9, waarop gedaagde zich beriep, alleen sloeg op den betaaldag van de premie, doch geen andere regeling inhield voor de verzekeringen voor korter dan 5 jaren aangegaan. Voor den eischer trad op mr. Mart. Tels uit Rotterdam. Voor de gedaagde Maatschappij mr. L. V. Van Rossem. De uitspraak is be paald op 11 Mei a. s. De oude goochelaar Bamberg viel gistermiddag op de Langegracht te's Gra- venhage en bezeerde zich zoo ernstig, dat hij per raderbaar naar het Israëlietische Zieken huis moest vervoerd worden. By de politie te 'sGravenhage ie in behandeling een strafvervolging tegen twee bekende sujetten, op wie reeds vaak de verdenking rustte van het feit, waarvan zij thans op meer zekere gronden verdacht wor den, nl. het doen van geringe inkoopen in winkels, waarby zy groot geld ter inwisseling aanbieden en, by het verlaten van den winkel, ïoowel het kleine geld als het ter inwisseling aangebodene opstrijken. Vanwege de Vereeniging voor Volksvermaken te Winschoten zullen op PiDkster-Maandag de sedert jaren georgani seerde volksfeesten dit jaar niet gehouden worden en zulks wegens to weinig belang stelling van die zyden, waarvan de Ver eeniging die kon verwachten. De vereeniging „Nymegon Vooruit" te Nijmegen heeft f 100 beschikbaar gesteld voor het aldaar te houden Internationaal- Kegelconcours, waarvoor naar goedvinden der commissie kan aangekocht wordea eene medaille of een eere-bokaal. De Röntgenstralen in dienst der justitie. Het gerechtshof te Fermonde (Oost-VlaandereD) is het eerste, dat by een gerechtelyke onderzoeking de Röntgensche stralen gebruikt heeft. By een twist te Famiso had een jong meisje een zoo hardon slag tegen het been gekregen, dat zy ziek en voor arbeid ongeschikt werd. Do dader werd gegrepen, maar verklaarde by het eerste onderzoek, dat niet zyn slag, maar in 't byzonder een in de familie van bet jonge meisje zeer verbreide beenziekte, haar voor werken ongeschikt had gemaakt. De geraadpleegde gerechtsarts be vestigde deze verklaring en betuigde, dat overerflljke beentering de oorzaak was. Het meisje verzette zich tegen die uitspraak. Op aanwyzing van den rechter van instructie werd zy naar Gent vervosrd en haar been in do universiteit aldaar gephotographeerd. De Röntgensche photographie gaf een beenbreuk aan, zoodat de aanklacht juist was geweest. In de nabyheid van Bordeaux, waar de watersnood, die het Zuiden en Zuidwesten van Frankryk teistert, het sterkst is, ligt een kleine vallei met oen tachtig huizen, waar voornamelijk baaiwerkers wonen, dte zich voor hun werk naar Bordeaux begeven. Donderdag terugkomende, vonden zy het geheele vlek ondergeloopen; er stond byna drie meters water. Vrouwen en kinderen zat?n op de daken en konden slecbts met moeite in bootjes gered worden. In oen huisje vond men op den zolder drie jongetjes, die a'loen gelaten waren en zich aan de binten van het dak hadden vastgeklemd, om niet te verdrinken. Gelukkig zyn allen gered en in een kazerne onder dak gebracht. Door den buitengewoon snellen was van de Garonne, waren de beekjes, die door de vallei stroomden, buiten hun oevers getrerJen. In het departement Dordogne overstroomde de gemeente Graneges. Toen het water zeer snel gezakt was, vonden de bewoners in de tuinen, in de heggen, op lage daken, overal, een groote menigte tongen, waaraan het beele dorp zich feestelijk onthaalde. Die visschen hebben met het water een afstand van 150 kilometer moeten afleggen om zich te laten vangen. Op de beurs voor wilde dieren, die hare zitplaats te Antwerpen heeft, heerscht een levendige navraag naar giraffen, die sedert den in Sudan beer6chenden kryg byzonder 8cbaar8ch zyn. Men biedt 20,000 fr. en meer voor eon giraffe. Ook de nyipaarden zyn in prys gestegen; esn klein nyipaard werd 11. Dinsdag voor 6000 fr. verkocht. Daarentegen zyn de pryzen voor de olifanten sterk gedaald, van 15000 fr. nu op 6000 fr. Een panter kost nu 1500 fr., een witte besr 5000 en een neushoorn 15000 fr. Jonge leeuwen zyn in het geheel niet meer gezocht en men is biy ze te kunnen kwyt raken. Daarentegen vinden schoone goed gebouwde leeuwen tot de hoogste pryzen afnemers. In het algemeen wisselt de prys voor een leeuw tusscben 7000 en 12000 fr. De „Tribuna" bevat een schryven uit Massowah, gedateerd 2 April, waarin ge zegd wordt, dat by Asmera, in de kolonie Erythrea, zeer goudryk kwarts is gevonden. De ontdekking heeft in de kolonie groot opzien gebaard. D e W estmin8terGa z." is o p g e t o- gen over de groote bloemtollenkweeking te Surrey, dicht by Londen. Het blad beweert, dat de tulpenvelden by Haarlem niet zoo mooi zyn als de uitgestrekte bedden narcissen en tulpen daar. Ook hyacinten worden er gekweekt, doch het best zyn toch vertegen woordigd de narcissen, die in dozynen varië teiten voorkomen. Uit Toulouse wordt aan het „British Medical Journal" geschreven, dat het aantal gevallen van hondsdolheid daar schrik barend toeneemt. Sedert 15 Dac. van het vorige jaar zyn 18 dolle honden gedood. Als men aanneemt, dat elke hond drie of vier anderen heeft gebeten en dat het incubatietyd perk van de ziekte verschoiden weken duurt, dan kan men begrypen, dat de inwoners van Toulouse zich ernstig ongerust maken. Het stadsbestuur heeft zich dan ook reeds tot de modi8che faculteit gewend om strenge maat regelen tot bescherming van het publiek aan te geven. Gemeenteraad Tan Voorschoten. Tegenwoordig de Voorzitter en alle leden, behalve den heer J. M. Van Kempen. Na lezing en vaststelling der notulen doet de Voorzitter mededeeling van de volgende ingekomen stukken: a en b. Goedgekeurde Raadsbesluiten. c. Missive van den heer H. K. Overdiep, namens de Commissie voor de Ambachts- teekenschool dank betuigende voor de subsidie en uilnoodigonde tot bywoning der tentoon stelling en prysuitdeeling. d. Proces-verbaal van kasopneming. Al deze stukken worden aangenomen voor kennisgeving. B. en Ws. bieden aan het verslag van den toestand der gemeente over 1896. Zal ter lezing worden gelegd en tegen betaling der kosten algemeen verkrygbaar worden gesteld. Aan J. C. v. d. Krogt wordt afschry ving ver leend van hoofd, omslag wegens vertrek uit de gemeente. Aan de orde is de benoeming van ecu onderwyzer. De voordracht bestaat uit de heerenJ. M. C. Paap en W. Sterk, de eenige sollicitanten naar de betrekking. Met algemeene stemmen wordt de eerste benoemd. Aan B. en Ws. wordt een krediet verleend ad 550 'sjaars voor de benoeming van een tydeiyken onderwyzer. Aan de orde is een voorstel van B. en Ws. tot het aangaan van eene huurovereenkomst met het bestuur van de byz. chr. school. De Voorzitter deelt mede, dat genoemd bestuur bereid is aan de gemeente voor den tyd van 10 jaren tegen f 8 per jaar te ver huren een strook gronds, om te strekken tot overpad van uit de woning van het hoofd der openbare school langs die woning naar den daarachter gelegen tuin. De bedoeling is langs het overpad eene schutting te maken, waardoor het hoofd der school zyn tuin zal kunnen bereiken, zonder, zooals thans, langs den publieken weg te gaan. Voor een en ander zyn op de begrooting reeds gelden uit getrokken. Zonder de door den Voorzitter zeer gewaarde medewerking van het bestuur van do Cbr. School zou de zaak evenwel niet tot stand hebben kunnen komen. Met algemeene stemmen wordt het voor stel van B. en Ws. goedgekeurd. Overeenkomstig het vcorstel van B. en Ws. wordt ter voldoening aan art. 65 der Kieswet een stemlokaal aangewezen. Het kohier der belasting op de honden wordt vastgesteld op 246. Niets meer aan de orde zynde en geen der leden het woord meer verlangende, wordt de openbare vergadering gesloten, ten einde in een besloten vergadering bet kohier van den Hoofdelyken Omslag te behandelen. KOLONIËN. BATAVIA, 12-16 Maart. Atjch. Aan telegrammen, ontvangen van den civielen en militairen gouverneur van Atjeh en Onderhoorigheden, wordt door de„Javasche Courant" het volgende ontleend: Den 9Jen Maart kwam het bendehoofd Wakil Joesoef van Hoho in onderwerping en verzocht vergunning, zich aldaar te mogon vestigen, hetgeen hem toegestaan werd. Door deze onderwerping is de rust in de V moekims Montasik meer verzekerd. Den lOden Maart werd de troepenmacht te Indrapoeri versterkt met een psloton, be wapend met repeteergeweren, en één peloton cavalerie voor operation in Lamloet, op den linkeroever der Afjeh-rivier, werwaarts den 12den Maart werd opgerukt met vyf com pagnieën infanterie, één peloton bewapend met snelladers, twee pelotons cavalerie en een sectie artillerie. Van den rechteroever der Djerir-rivier werd over Ritieng naar Siroen gemarcheerd, een kampong ten Zuiden van Kandarideng, in de moekim Lamloet gelegen. Naby Siroen had een kort, maar scherp vuurgevecht plaats; overigens werd geen tegenstand ondervonden. By deze plaats, aan de Kroeng Kemiroe gelegen, werd gebivouakkeerd. Den volgenden dag werd voortgerukt in noordooatelyke richting naar Lamkarong, waar de bende van Toekoe Kep, die aan de over- zydo der Atjeh-rivier stelling had genomon, huisde. Deze bende word na een vry hevig vuurgevecht verdreven, waarop de rivier werd overgetrokken en door Aj r Alang on Moe- roeë naar Indrapoeri werd teruggekeerd. Onze verliezen bedroegenniet levensge- vaarlyk gewond de Europ. trompetter der cavalerie Teringa (alg. stamb.-nr. 23389), de Europ. cavalerist Van Oordt (alg. stamb.-nr. 29101), de Europ. kanonniers Peterraan (alg. stamb.-nr. 25143) en Blom (alg. stamb.-nr. 27477) en de Europ. fuselier Jungst (alg. stamb. nr. 33425). Sedert den lsten Maart komt onder do troepen in de XXII mookims de cholera spo radisch voor. Tot en met don 12den Maart werden te Samahani aangetast drie Europeesche fuseliers, die allen overleden, en te Indrapoeri twaalf Europeesche minderen, waarvan er zeven overleden, en één Amboneesche mindere. Te Indrapoeri schynt de ziekte weer aan het afnemen, althans van 12 tot 14 Maart kwamen daar geen nieuwe gevallen voor. Ook onder het garnizoen van Kotta-Radja deden zich enkele choleragevallen voor. In den nacht van 13 op 14 Maart door zochten drie brigades marechaussees kampong Wangtoeba, om lieden gevangen te nomen, die Toekoa Tjoet Lamtengah van levens middelen hadden voorzien. Vyf dier lieden werden gevangengenomen, in het bezit van vier groote, met ryst gevulde zakken. By het binnendringen van een dier huizen werd de inlandsche marechaussee Dipotaroeno (alg. stamb.-no. 28196) met een klewang licht gewond. In een brief uit Atjeh in de „Loc." leest men Den 20sten Febr. bleek dat aan de repeteer geweren ook Iéts kan haperenby het schieten naar do scbyf sprong by het aftrekken een dier geweren uit elkander waardoor een Euro- peesch sergeant, die er mede vuurde, aan hoofd en schouder werd gewond (derde bataljon). De sergeant wordt thans in het hospitaal verpleegd, zyn toestand is bevredigend. Nuseurn. In de „Preanger Bode" leest mon: Op initiatief van mr. C. W. Kist, resident der Preanger-regentschappen, en in samenwerking met eenige ingezetenen der hoofdplaats Ban- doeDg, werd een samenkomst gehouden, ten einde de eerste stappen te doen tot het oprich ten van een museum, bevattende de voort brengselen van landbouw, kunst en nijverheid der Indische en Europeosche industrie van het gewest Preanger-regentschappen. Het resultaat der eerste besprekingen was, dat het voorloopig bestuur werd gekozen onder eere-voorzitterscbap van mr. C. W. Kist, P. Van Leersum, president, D. J. A. Vrytag, secretaris, P. Hondius van Herwerden, the saurier. Cholera. Uit Rembang schryft men aan do „Loc.": Omtrent de cholera kan ik u mededeeleD, dat die ziekte in deze residentie byna geheel verdwenen is. Gedurende de maand Februari zyn 217 lijders in behandeling genomen, hetgeen met de 48, die op 31 Januari in be handeling waren, een totaal geeft van 265. Van deze 265 ïyders zyn 122 hersteld, 141 overleden, terwyi op het einde der maand nog twee onder doktershanden waren. Zaak-Beynon-Roos. In revisie heeft het hooggerechtshof (tweede kamer) in de bekende zaak van de heeren Beynon en Roos zoowel de qualificatie als de straf veranderd. De heer Beynon Is schuldig verklaard aan verduistering door een open baar rekenplichtige van geldswaardige papie ren, toekomende aan openbare kassen, welke zich uithoofde van z\jne betrekking in zyne handen bevinden en de waarde van f 3000 te boven gaan, onder verzachtende omstan digheden, en veroordeeld tot 3 jaar gevange nis, waarvan nog te ondergaan 2 jaar en 1 maand, en geldboste van ƒ3000. De heer Roos is schuldig verklaard aan medeplichtig heid aan het genoemde misdryf door het des- bewust helen van het verduisterde, en ver oordeeld tot 6 jaar tuchthuis, waarvan nog te ondergaan 5 jaar 1 maand en 3000 boete. Da Raad van Justitie had beidon aan twee misdryven schuldig verklaard, ook voor den heer Roos verzachtende omstandigheden aan genomen, en hem veroordeeld tot 4 jaar ge vangenisstraf, terwyi de heer Beynon 2 jaar gevangenisstraf kreeg en belden twee geld boeten werden opgelegd. Lettorteekens. De minister van w., h. en n. heeft, met herziening zyner beschikking van 21 Febr. 1896, nader bepaald welk letterteeken moet gevoerd worden door schepen, schuiten of booten, die de zeevisschery uitoefenen. Gelyk men weet, moeten zy het letterteeken voeren van de gemeente, waar zy thuis behooren, en het nommer, waaronder het vaartuig in het register is ingeschreven. Deze ministeriëele beschikking is opgenomen in de „Staatscou rant" van 13 dezer, waarin verder het vol gende wordt herinnerd: Het letterteeken en nommer van het schip wordeji gesteld ter wederzyde van den boeg, 8 a 10 centimeter onder hot potdeksel, of, laat de kleine inhoud van het schip geen genoegzame ruimte onder het potdeksel over, zooveel hooger als zal blyken noodig te zyn. De letterteekens en nommers, geschilderd in witte olieverf op een zwarten grond, heb ben voor schepen van vyftien ton en meer ee.ae hoogte van 45 en eene dikte van 6 centimeter, voor schepen van minder dan vyftien ton eene hoogte van 25 en eene dikte van 4 centimeter. Dezelfde letterteekens en nommers moeten evenzeer in olieverf geschilderd worden aan weerszyden van het grootzeil van het vaartuig, onmiddeliyk boven den hoogsten rifband, en op zoodanige wyze, dat zy zeer zichtbaar zyn zy worden op witte zeilen in zwarte verf geschilderd, op zwarte zeilen in witte verf en op zeilen eener tusschenliggende tint in witte of zwarto verf, naar gelang de burgemeester der gemeente, waar bet vaartuig thuis behoort, zulks het meest doeltreffend zal oordeelen. De letters en nommers, op de zeilen voor komende, zyn één derde langer en één derde dikker dan deletters en nommers van den boeg. Algemeene Vereeniging Toor Bloem bollencultuur. Do 91ete algemeene vergadering der boven genoemde Vereeniging is gehouden in de bovenzaal der Sociëteit „Vereeniging" te Haarlem en werd bygewoond door 22 van de 28 afdeelingen, waaruit do Vereoniging thans bestaat; afwezig waren de afgevaar digden van Voorschoten, Veur, Warmond, Heiloo, Noordwykerhout, Hoorn en Omstreken en Alkmaar, terwyl nog 16 gewone leden tegenwoordig waren. Do voorzitter heette de afgevaardigden welkom en herdacht allereerst het afsterven van het lid Pennings Jr., waarna hij van hot heuglijk feit melding maakte, dat de afdeeling Alkmaar was opgericht. Daarna wees hy op het gewichtige punt, dat in deze vergadoiing zou worden behandeld, nl. de aanhangige nieuwe tariefwet voor den invoer in de Vereenigde Staten van Noord-Amerika. Dit punt zou echter met gesloten deuren worden behandeld en den leden werd aanbevolen daaromtrent geene mededeelïngen buiten den kring der vergadering te doen. Door den algemeenen secretaris penning meester werd vervolgens mededeeling gedaan van de stemlyst, waaruit bleek, dat door de ver tegenwoordigde afdeelingen uitgebracht kunnen worden 84 stemmen. Het ledental bedroeg thans 1593, tegen 1566 tydens de vorige alge meene vergadering. De notulen der vorige vergadering werden voorgelezen en na goeokeunng geteekend. Aan de orde was thans punt 5: de be spreking van de aanhangige tariefwet voor den invoer in de Vereenigde Staten van Noord-Amerika. Door de afdeelingen Bennebroek, Vogelen zang, Heemstede, Lisso, Noordwyk, Sassen- heim en Voorhout waren brieven ingezonden om het Hoofdbestuur te verzoeken deze zaak in eene buitengewone algemeene vergadering te bespreken en thans werd voorlezing van deze brieven gedaan, benevens van de ovtnge ingekomen stukken. De vergadering ging ter behandeling van punt 5 alsnu over in eene met gesloten deuren. Na heropening vroeg de voorzitter of een der afgevaardigden nog iets in het miiden te brengen bad, waarop do afgevaardigde van Bonnebro9k-Vogelenzang de aandacht vestigde op den lagen waterstand in die afdeeling. Geen dor leden meer iets in het midden te brengen hebbende, werd de vergadering gesloten. De correspondent van de „N. R. C." te Batavia seinde gisteren: „In Lelioqg werden licht gewond de 2de luitenant H. P. C. Ho:tjer en drie minderen; gedood één mindere." Noord-Zuid-Hollandsclic Stoomtramweg- Maatschappij Haarlem—Leiden. Opbrenget in 1896. 1897. Verschil. f 5861.02 f 5347.—5 f 14.011 908.051 904.81» 3.24 657.41 4C6.90 M 190.51 Maart. Reizigers. Goederen. Diversen To zamen f 7426.48* f 7218.72 f 207.7G5 Vorigomaanden 14S76.275 14359.42-" 315.85 Tot. opbrengst f 22101.76 21678.14' f 523.61* 8.662 f 0.112 Por dag-kilom. f 8.674 f ■wordt thans het L,cldsch Dagblad even als het nummer, dat op Zaterdag avond ver schijnt door de loopers binnen de stad en door de Agenten in de verschillende gemeenten (hols bezorgd aan iedereen, die daartoe zijn vorlangen te kennen geeft, tegen betaling van 3 Cents per nummer. DE UITGEVER. Brocstraat 134, Leiden, koopt en verkoopt Effecten, wisselt Coupons, vreemd Bank papier en vreemd Geld. Geeft en neemt Geld op Prolongatia Incasseert Wissels en CluItantlUn op Binnen- en Buitenland, tegen zeer billijk tarief. 6885 12 Breestraat No. 61, naast Rijnland. Nog slechts IA dagen FINALE UIT VERKOOP van Stoffen, Zijde, Kant, Fluw. en alle soorten Garnecrlng. Voor Modisten 20 pCt. beneden Factuursprys. 3015 S Goede, zuivere, roodc Bordcaoxwyq (zacht en aangenaam van smaak) 28.- per 46 Flesschen, f7.50 per 12 Flesschen. PROEFFLESCH nd 60 Cents. WIJNHANDEL AARS HOFLEVERANCIERS. Kantoor: lloogl. Kerkgr. 43-16. 1053 13 233 25 Deze Appelgelei is alleen a 3d Centu per ■/a KG. verkrygbaar by 3064 6 van oud Goud en ZUtcv tegen de hoogste waarde bij 914 12 F. WESSEL, Haarlemmerstraat 118, recht over de Donkersteeg. ƒ1.30 por Kilo allerfijnste Yersche Boter. Wed. J. STEEN RACE It A Zn., Mandenmakerssteog 4, by de Waag. Goudsche, Leidsche en echte Edammerkaas. 3074 6 AANLEG voor Gas- en Water leiding. LEVERING VAN Haarden, Komforen. 30S2 12 brandt men dagelijks op Duitsehe wijzé: 3S9 12 uitmuntende door geur en smaak. Prijs per 5 ons ai Cents. NIEUWE RIJN 47.

Leidsch Dagblad | 1897 | | pagina 10