Een eom van f 5000 is door B. en Ws. van Den Haag aangevraagd tot verhooging van den post op de gemeen tobegrooting voor da kosten van de kiezerslijsten en van het uitoefenen van de kiesvorrichtingen. Tot het voltooien van de voorgenomen verbreeding van den Bezuidenhoutschen weg ten westen van de laan van Nieuw-Oost-Indié is voorgesteld, voor /"2000 een perceel grond, gelegen vóór de in aanbouw zijnde R.-K. kerk, aan te koopen. Voorgesteld is, aan dr. A. Sikkel Azn. koeteloos uit de gemeente-apotheek te laten verstrekken de geneesmiddelen ten behoeve van armlastige personen, die behandeld worden in zjjo polikliniek voor minvermogende neus-, oor- en keellijders, in het Diaconessenhuis. De twee prinsesjes van Bentheim, wier aanstaande komst in de residentie dezer dagen werd gemeld, zijn per Staatsspoor van 7.50 gisteravond gearriveerd en met de hofdame freule Van de Poll, die hen van het station had afgehaald, naar het Paleis gereden. Tot rector aan het gymnasium te Zutfon is benoemd dr. D. Bruins, conrector aldaar. De muziek der schutterij bracht hem des avonds eene serenade, by welke gelegenheid hy begroet werd door de leeraren en de leer lingen. De gemeenteraad van Amsterdam heeft benoemd tot buitengewoon boogleeraar in de oatnarkunde aan de gemeentelijke universiteit dr. Si88ingh, leeraar in de natuurkunde aan de Polytechnische School te Delft. By de inschrijving, door de Petroleum- maatschappij Sumatra-Pal em bang op gis teren gehouden, is het recht van voorkeur op de f 3,000,000 gebeel uitgeoefend, terwijl voor de f 2,000,000 vrije inschrijving tot een gezamenlijk bedrag van ongeveer tweehonderd millioen gulden werd ingeschreven, zoodat c.a. één pet zal kunnen worden toegewezen. Het internationaal hygiënisch congres, dat in September a. a. te Madrid zou bijeen komen, ia uitgesteld tot April 1898. Aan den hoogleeraar De Groot te Amster dam is de onderscheiding te beurt gevallen van pen benoeming tot lid derRomeinsche Academie van den H Thomas van Aquina. Het hoofdbestuur der Nederlandsche Maatschappij voor tuinbouw en plantkunde bericht, dat de Maatschappij tot exploitatie van Staatsspoorwegen en de Hol!. IJzeren- Spoorweg-maatschappij zich bereid hebben verklaard, om, by in-acht-neming van enkele byzondere bepaliDgen, den goe leren van de tentoonstelling te Hamburg, die onverkocht of onverloot zijn gebleven, en die op de heen reis over hare lynen zyn vervosrd, vrydom van vracht op de tGrugreis te verleenen. De brievengaarders in de provinciën Noord- BoDand en Utrecht hebben aan den heer Lede- bo«rf inspecteur der posteryen voor die provin ciën, met het oog op zyne aanstaande aftreding, als bewys van hoogachting en waardeering van hetgeen hg voor dien tak van ambtenaren heeft gedaan, aangeboden een bronzen beeld: Mercnriu8 op kolom. Hierby zal gevoegd worden een album, dat in bewerking is by de bekende firma Grevenstuk. Hr. Ms. pantaerdekschip „Koningin Wil- helmina der Nederlanden", onder bevel van den kapitein ter zee W. J. Derx, is 6 dezer te Chemulpo (Corea) aangekomen. By den commandant bestond het voornemen 8 dezer do reis te vervolgen. Het stoomschip „Amsterdam" arriveerde 7 April van Rotterdam te Nieuw-York; de „Ardjoeno," van Rotterdam naar Java, arri veerde 7 April te Marseille; de „Borneo," van Rotterdam naar Java, vertrok 7 April ▼an Southampton; de „Prinses Amalia," van Batavia naar Amsterdam, passeerde 7 April Kaap St.-Vincent; de „Herzog", van Oost- Afrika naar Rotterdam en Hamburg, arriveerde 6 April te Napels; de „Kanzier" arriveerde 6 April van Hamburg eo Amsterdam te Delagoa-baaide „Prins Alexander", van Amsterdam naar Batavia, vertrok 7 April van Suez. B o 8 k o o pMet 1 Juni as. zal de be noemde ryksontvanger alhier in functie treden. De kiezersiysten in deze gemeente bevat ten 669 kiezers voor leden van den gemeente raad en 612 kiezers voor leden van de Tweede Kamer der Staten-Generaal en de Provinciale Staten. By de oude kieswet kwamen op de kiezers- iyst 361 kiezers voor. Haarlemmermeer; De heer J. Eggink, ambtenaar ter gemeente secretarie alhier, hoopt 1 Mei zyn 40 jarig ambts-jubileum te vieren. Wassenaar: Gisteravond werd in het lokaal van den heer T. C. Van der Zalm een buitengewone vergadering gehouden van de at<L Wassenaar der Algemeene Vereeniging voor Bloembollencultuur. Na lezing der notulen werd overgegaan tot de verkiezing van twee afgevaardigden ter algemeene vergadering. Gekozen werden de hoeren D. J. Rotteveel, voorzitter, en J. L. Grevers, secretaris der Vereeniging. In de vraagbus werd een twee tal vragen gevonden: of or by de volgende veiling geen politietoezicht gehouden kan wor den, opdat de bloemen niet zoo vertrapt noden worden. Er werd door de leden ge wezen op het feit, dat er veel jongens mede gaan, die den koopers hinderiyk zyn. Besloten werd, dat het bestuur den burgemeester zou verzoeken om politietoezicht. Na rondvraag werd de vergadering gesloten. Zwammerdam: In eene huishoudelyke vergadering van het departement Zwammer dam der MaatschappU tot Nut van 't Alge meen werd de rekening van de Spaarbank •ver 1896 overgelegd. Er is in dat jaar inge bracht f 16,961.22, terugbetaald f 17,976.10. Het tegoed aan 504 inleggers bedraagt f 108,488.62, terwyi de bezittingen der bank bedragen f 130,099.42. Aan rente is uitge keerd of byg68cbreven f 3950.45. Als commis saris werd herkozen de heer L. Van Dam. TWEEDI KilEB. In de zitting van gist ern amid dag werd nog goedgekeurd de gewyzigde regeling van hot coDsulaat-generaal te Londen. Het ontwerp tot regeling der tussch-ntyd- sche verkiezingen voor de Tweede Kamer na 15 Mei werd aangenomen in dien zin, dat de eventueele loting der kiesdistricten in Amster dam, Rotterdam, 's-Gravenhage, Groningen en Utrecht door den Minister geschiedt. Door den Minister van Justitie werd ver klaard, dat half April het verslag der Com missie over den arbeid in de gevangenissen zal verscbynen. By het debat over het ontwerp om heide grond door de Heidemaatscbappy te laten be- bosschen, beschouwde de heer Tydeman de opdracht aan de Heidemaatschappy als eene voorbereiding tot latere organisatie van het Staatsboschwezen. Nadat de heer De Ram en de Minister nog kort het woord hadden gevoerd, werd het ont werp aangenomen. Heden zyn de andere ontwerpen aan de orde. Tramen locacdspoorwegen In een nota naar aanleiding vaD het Kamer verslag over toekenning van een renteloos voorschot uit 'sRyks schatkist voor den aan leg van een stoomtramweg van Joure naar Lemmer, deelt de minister van w., h. en n. mede, dat planoen in overweging zyn om in aansluiting op de tram snelvarende gerieflyk ingerichte booten van Amsterdam naar Lem mer op de Zuiderzee in de vaart te brengen. Termen om het by de wet ten behoeve van den locaalspoorweg GoudaSchoonhoven beschikbaar gestelde subsidie te verboogen, acht de Regeering niet aanwezig. Zy is van oordeel, dat van de schatkist geen grootere opoffering voor deze verbinding mag worden gevorderd dan het door de Wetgevende MacbU goedgekeurde jaarlyksche subsidie van /"8000. Schutterijen. Naar aaüleiiing van toevoegingen aan het voorstel van wet van den heer BablmaDn tot wijziging der wet van 11 April, houdende oprichting van schutteryen over de gebeele uitgestrektheid des Ryks, heeft de Commissie van Rapp. aan de Tweede Kamer voorgeteld dat wetsontwerp opnieuw in de afdeelingen te onderzoeken. Regeling der gemeente financiën. Door de Commissie van Rapporteurs zyn alsnog eenige amendementen voorgesteld op het wetsontwerp tot regeling der financiëele verhouding tusschen het Ryk en de gemeenten en berzieniDg oer algemeene regelen ten aan zien der plaatselijke belastingen. De verschillende amendementen strekken tot het aanbrengen van eenige eenvoudige redactiewijzigingen. Rechtstoestand reserve personeel bij de landmacht. Door de heeren Loeff c.s. is een amende ment voorgesteld op het wetsontwerp tot regeling van den rechtstoestand van het reserve- personeel by de landmacht, Diet beboorende tot het personeel van den geneeskundigen dienst en de daarmede verband houdende regelingen, welk amendement strekt om te bepalen, dat het Reglement van krijgstucht voor het krijsvolk te land9 ook voor het reserve-personeel van toepassing is. Door de heeren De BeaufortPlate en Bahl- mann is een amendement voorgesteld om te bepalen: dat aan hen, die ten minste acht maanden onder de wapenen zyn geweest, eene vergunning tot verlof, wanneer het gevraagd wordt ter zake van nitoefeoing van of oplei ding tot landbouw, handel of nyverheid, in gesvone tyden niet zal worden geweigerd. Telephoon. Biykens mededeeling van den minister van w., h. en n. in eene nota aan de Tweede Kamer, bestaat het voornemen om by het verleenen van vergunningen tot aansluiting van perceelen aan plaatselyke telephoonnetten, voor zooveel deze perceelen gelegen zyn buiten den kring van 5 K.M., in hoofdzaak te vorderen a. aanleg en onderhoud van eene lyn naar het Ryksbureel, alsmede inrichting van het betrokken perceel voor rekening van den aan vrager; b. betaling van een vast jaariyksch uniform- recht van f 50; c. betaling van 5 cents per gesprek. De vergunningen zouden alleen te ver leenen zyn voor zooveel er geene inter communale verbinding bestaat tusschen de ge meente en het deel der gemeente, waarin het perceel van den aanvrager is gelegen, en de gemeente, waar de aansluiting wordt verlangd. Het komt den Minister voor, dat de beste wyze van voorziening in de behoefte aan intercommunale aansluiting van plaatselyke telephoonnetten ligt in eene soortgelyke rege ling als getroffen is met opzicht tot de vesti ging van Rykstelegraaf- en telephoonkantoren. Het uitvoering geven aan verzoeken tot aansluiting aan hot intercommunale net zal echter altyd afhankeiyk moeten blyven van de sommen, die tot dit einde telken jare op de Staatsb6grooting worden beschikbaar ge steld. De som van f 40,000, by verhoogingswet aangevraagd, strekt om te voorkomen, dat alle uitbreiding zal moeten wachten tot den zomer van 1898. Ten opzichte van het tarief voor inter communale gesprekken, acht de Minister het niet raadzaam daarin tbans verandering te breDgen, nu de Ryksexploitatie met 1 October wordt voorbereid. De tyd daartoe zal eerst gekomen zyn nadat met de Ryksexploitatie eenige ondervinding ^al zyn verkregen. Zitting van heden Per Telegraaf.) In deze vergadering kwam allereerst in behandeling de suppletaire begrooting van Waterstaat voor 1897, strekkende om van de Bell-Telephoon Maatscbappy over te nemen de intercommunale telepboonlynen en tot het toestaan van een krediet van f 40,000 voor uitbreiding vaD het intercommunaal tele- phoonnet. Nadat de heeren Tydeman en Bastert eenige bedenkingen hadden ontwikkeld, o. a. over de hooge waarborgsom, welke de Staat voor aansluiting eischt, waardoor die aan sluiting voor vele gemeenten onmogelyk zal zyn, en voorts over de eischen, waaronder vergunning wordt verleend tot aansluitiog aan plaatselyke telephoonnetten voor perceelen die buiten den kring van 5 KM. gelegen zyn, welke bezwaren door den Minister van Water staat werden bestreden, werd het ontwerp goedgekeurd. Eveneens werd na een korte discussie tns- schen den heer Vati Kar nebeek en den Minis ter van Waterstaat goedgekeurd de toeken ning van het renteloos voorschot tot een maximum van f 160,000 voor den aanleg van een stoomtramweg JoureLemmer Goedgekeurd worden voorts eenige conclu 8iën van verslagen over Regeeringsbsscheiden. De Minister van Waterstaat was bereid nader te laten onderzoeken of versterking der bemalinh op het Noordzeekanaal noodig is, wat voor den heer Rutgers buiten twyfel staat, daar de capaciteit van het stoomgemaal ge heel onvoldoende is. De heer Conrad aebt een nader onderzoek noodig, naar den omvang der te neme voor zieningen. De heer Bastert wyst op de belangen der waterloozing en dringt aan op de keuze van onpartydige deskundigen in de commissie. De heer Lely bestrydt de meening van den heer Rutgers. Ten slotte is de conelusie zonder stemming goedgekeurd. Ook is aangenomen het wetsontwerp tot regeling van den rechtstoestand van het reserve-personeel by de landmacht. EERSTE KAMER. Vergadering van heden, des voorm. te elf uren. De Minister van Waterstaat was verhinderd deze vergadering by te wonen. Aan de orde waren de volgende wetsont werpen 1. Handelstractaat met den Oranje-Yrystaafc. De Minister van Buitcnlandsche Zaken deelde mede niets te zullen verzuimen om de tot standkoming van een geiyksoortig tractaat met de Zuid Afrikaanscho Republiek zooveel mogelyk te zullen bevorderen. 2. Wyziging der justitie-begrooting voor 1897. 3. Naturalisatiën. 4. Goedkeuring van den kosteloozen afstand van vestinggrond te Groningen ten behoeve van een ziekenhuis c. a. 5. Wyziging der pensioenwetten van 1851. 6. Wyziging der burgerlyke pensioenwet (ophouden van het pensioen tydens gevange nisstraf of hechtenis). 7. Regeling der jaarlyksche uitkeering uit de opbrengst der Nederlandsche bedryfsbelas- ting aan de Indische geldmiddelen. 8. Goedkeuring ruiling grond met Koevorden. 9. Overeenkomst met de eigenaren van den polder Kyfhoek onder Dussen. 10. Uitgifte in erfpacht van terrein ten dienste van de haven te Ierseke. 11. Onteigening voor een watermolen in „de Oosteren Ban van Schouwtn." 12. Onteigening voor eene haven, enz. te Rotterdam. De Minister van Binnenlandsche Zaken be antwoordt voor zyn ambtgenoot van Water staat de opmerkingen in het eindverslag en zegt, dat hier niet meer wordt onteigend dan strikt noodig is met het oog op de sanitaire belangen by de uitbreiding der stad betrokken. De kosten van het werk zullen echter aan- zieniyk worden verhoogd indien niet tevens terrein onteigend wordt voor grondberging. Om het nieuwe stadskwartier, waarvan het havenbassin deel uitmaakt, aan sanitaire eischen te laten voldoen, Is de voorgestelde onteigening noodig. Hy herhaalt dat grond, niet noodig voor het werk, niet onteigend wordt. Er wordt niet meer onteigend dan om de regelmatige ontwikkeling van het be treffende stadsgedeelte te bevorderen. 13. Aanvulling der waterstaatsbegrooting voor 1897. 14. Onteigening voor oen Kanaal in het waterschap Alteveer. 15. Yaststelling dor sloten van de Indische rekeningen over 1888, 1889 en 1890. Al deze ontwerpen werden zonder stem ming aangenomen. De vergadering werd daarna gescheiden tot Maandag 26 April. INGEZONDEN» Mijnheer de Redacteur l Stel my s. v. p. even in de gelegenheid door middel van Uw blad te melden, dat ik uit een atuk van Uw Persoverzicht van gis teren (van den hoer A. Van Leeuwen, te Leiderdorp), welks lezing ik den abonnós alsnog dringend aanbeveel, by vernieuwing geleerd heb, al wordt het er niet in gezegd dat onze vleeschhouwers tegenwoordig toch ontzettend veel geld moeten verdienen. Immers: „Met hun vee zitten de landbouwers verlegenmet hun gemeste beesten worden de markten als overstroomd, waardoor de pryzen zóó laag gedaald zyn, dat de verkoopers in vele gevallen biy zyn het geld van inkoop weer terug te ontvangen. En zooals het er voorstaat, zullen, vóór al het gemeste vee van de stallen is opgeruimd, de pryzen nog minder worden I" Dit wordt gezegd door iemand, die het weten kan. Op de vraag wie hiervan profiteeren, ant woord i k, als videschetend burger van Leiden In de eerste plaats de vleeschhouwers, want dezen koopen al eenigen tyd voor een prikje en blyven maar aldóór duur verkoopen.'t Ge volg daarvan is te doorgronden. Voordat zy onder de veel aangehaalde „lasten" m Leiden „gebokt of gebogeo gaan", zullen zy, over 't algemeen genomen, nog wel een inkomste klasse of wat kunnen bevorderd worden. Dankend voor de opneming, Uw Dr. Een voorstander van een algemeene slachtplaats te Leiden. Burgerlijke Stand van Leiden, van 31 Maart tot en met 7 April. BEVALLEN; M. Moody geb. Van Beek D.— M. A U. Frison geb. Engelbert D. L. De Jong geb. Lut Z. E. J. Van Veen geb. Sommeling Z. S. B. Colpa geb. Eggink D. M. P. Filcmon geb. Van den Berg Z. J. Breyer geb. Vreeswrjk Z. W. Vink geb. Wijnnobel D. R. A. Van den Bos geb. De Rooy D. M. C. De Hees geb. Bazel D.P. J. B. Limburg gob. BrokkaarD. G. Ser- vaas geb Den Hoed Z. J. Oudshoorn geb. Van Tongeren Z. A. M. A. Van der Heiden geb. Kiel Z. E. M. Jansen geb. Valk Z. H. Bjj geb. Lardee Z. G H. B Martijn geb. Abel Z. F. Brnasee geb Verboon Z. M. Den Haan geb. De Mare D.P. Ossevoort geb. De Knegt Z. J. C. Van d»r Ven geb. Hoppenbrouwer D. M. E. Meijera geb. Lamboo D. W. Van der Nat geb. Van der Post D. A. Melet geb. Taffijn Z. E. C. Bik geb. Straathof D. W. Schrijver geb. Meijer D J. Van Oosten gob. Van Weerlee D. M. N. Wernas geb. Van den Berg Z. H. Keiler geb. Van Swieten Z.M. Nienwenburg geb. Sjar- din Z. E. Broekhuyzen geb JoDgbloed Z. B. Owel geb. Segaar Z. C. A D. Hill geb. Taffijn Z. F. M. J. Van Kea geb. Van Wijk Z. S. Vermond geb. Deyn Z. C. Van den Borg geb. De Wit Z. C. W. Vos geb. Verstraaten Z. J. W. Klinkhamer geb. Van der Keur D. J. Briejer geb. Klein Haneveld D. A. A. Van Bergen geb Slok D. GEHUWD: J. Sommoling im. en M. v. d. Berg jd. H. Flaman jm. en J. Voorzaat jd. P. Hoppenbrouwer im. en J. v. Koperen jd. P. v. Houten jm. en G. v. d. Lelie jd. OVERLEDENJ. Van Zijp M. 67 j. M. F. Goddijn geb. Kriek W. 57 j. C. Azier D.2m. J. S. Vavier M 25 j. A. H. Van der Tak Z. 80 j. M. P. Jacobs D. 13 m. M. E. Sehramp V. 59 j. A. Hoogewoning M. 55 j. C. Lafeber geb. Auer V. 55 j. J. A. Knotter D. 9 m. J. Betgem 51 24 j- C. H. Egberts geb. Rutering V. 76 j. A P. A. Niesten D 17 m. E. Van den Berg Z. 53 j. M. J. Ping D. 13 j. M. Braggaar D. 87 j. S. Robijn geb. Frankhuyzen W. 69 j. J. C. Wempe D. 2 j. N. A. Fonteijn W. 67 j. J. E. Schouten D. 8 m. P. H. Van der Kaaij geb. Gelton W. 73 j. M. Plu geb. Montie W. 80 j. C. Van den Berg Z. 18 j. M. Britsemer geb. De Ruiter V. 45 j. H. Planje Z. 4 m. D. Wessel Z. 2 m. D. P. De Kier Z. 62 j. M. Ju geb. Favier W. 81 j. C. Selier M. 68 j. P. Mos W. 68 j - S. Neuteboom geb. Verver Z. levenl. B. W. H. Gertenaar geb. Den Oa Z. levenl. E. Tak D. 9 j. ALFEN. Bevallen: J. G. Blom geb. Schol- 1 aardt 2D. A. Martens geb. Bruines Z. A Griffioen geb. v. Klaveren D. Overleden: M. Hoogteijling Z. 11 m. J. Roos echtg. van H. Blok 73 j J. Beijen echtg. van C. Kraan 36 j. N. G. Ververs Z. 2 m. C. v. Onselen echtg. van G. Rijnbeek 63 j. AARLANDERVEEN. Bevallen: J. E. Van Bemmelen geb. Herinckx Z. M. Burgers geb. fcjjnsburger D. A. Indenburg geb. Bik 2 D. Van Soest geb. Van Kreuningen, levenl. Z. BODEGRAVEN. Overleden: M. Do Vos, echtg. van D. Bergshoeff 48 j. A. Hoogendrjk 5 m. J. Van der Vegt wed. van H. Slappendel, 52 j. J. Van Klaveren echtg. van M. Lok 32 j. Gehuwd: P. De Graaff jm. 25 j. en H. G. De Vos jd. 20 j. BOSKOOP. Bevallen: W. Winkel geb. Stolk Z. G. Van Klaveren geb. Willemsen D. Overleden: A. Geers 2 j, J. Boer 11 m. HAZERSWOUDE. Bevallen: H. Francken geb. v. Ofwegen Z. Overleden: G. Van Bergen Honegouw jm. 57 j. C. v. d. Toorn jm. 18 j. OUDSHOORN Bevallen: N. Van Rijn geb. Boetekees Z. K. De Zwart geb. Brouwers D. G. Bossemeijer geb. Stelling D. Gehuwd: A. P. Tolk jm. 23 j. en W. G. Den Hertog jd. 21 j. TER-AAR. Bevallen: N. Lok geb. Hooger- vorst Z. N. Brandenburg geb. Verboom D. A Hendrikso geb. Kempenaar D. Overleden: G. De Bruyn Z. 11 m. ZWAMMERDAM. Overleden: C. Lekker- kerker Z. 8 w. J. Van der Graaf wedr. van P. Schellingerhont 78 j. ZOETERWOUDE. Geboren: Jannetje. D. van J. Verheul en J. v. d. Sterre. Marigje Jacomijntje, D. van J. Dorrepaal en N. T. v. d. Akker. Christina Johanna, D. van P. Zandbergen en J. Hockx. Gemengd Nieuws. Gisternamiddag omstreeks zes uren had op de Steenstraat alhier een jeugdig dochtertje van den heer v. d. Spek het ongeluk, al spelende onder een melkwagen, bespannen met paard, te geraken. Het kind werd, gewond aan hoofd en hand, naar het ziekenhuis gebracht, alwaar het direct ver bonden is. In tegenstelling van het vroeger door ons overgenomen bericht uit het „Rotter- dam8ch Nieuwsblad", verwyzen we naar de advertentie, heden in ons blad voorkomende van de „Roerende en Onroerende goederen Handelmaatschappy." De redactie van „De Nieuwe Amsterdammer" schynt betere inlich tingen te hebben verkregen. Omtrent het vreeselgk toon eel dat gistermorgen omstreeks tien uren te Aar- landerveen plaats had ten huize van den beer N., aan de Lage Zydo, wordt nader het volgend* gemeld: Zekere Petrus Brouwer, een oppas send jongmensch, banketbakkers-bediende, afkomstig uit Amsterdam, eerst te Onda- hoorn by den beer Bus en sedert kort te Alfen by den hoer v. Veen in betrekking, schoot zich in het byzyn van de dochter van den heer N. met een revolver voor bet hoofd, waarop zeer spoedig de dood volgde. De 19-jarige ongelukkige is ouderloos en van goede familie. Even te voren had hy zich nog laten kappen en scheren. Het gerechtshof te 's- Graven- bage bevestigde heden het vonnis van de rechtbank te Dordrecht, waarby een 23-jarige smid, laatst wonende te Rotterdam, tot 6 jaar gevangenisstraf werd veroordeeld wegens dief stal van gouden en zilveren voorwerpen ten huize van een koopman in goud en zilver te Gorkum. Do kantonrechter te Haarlem gelastte gisteren een nieuw onderzoek in de zaak van C. v. d. Spek, te Rotterdam, die, voorgevende natuurboter te levereD, margarine zond. Op 21 April a. s. zal in deze zaak de des kundige O. Los worden gehoord. Jan Koeman, die door de Haar* lemsche rechtbank werd veroordeeld tot 5 jaar gevangenisstraf, wegens poging tot doodslag op den burgemeester van Edam, is van dat vonnis in hooger beroep gegaan. Op de Prinsengracht te Amsterdam viel, door het breken van het touw, een piano naar beneden. Een der twee onder staande personen kreeg het gevaarte op het lichaam en werd naar het gasthuis gebracht. By aankomst aldaar waren de levensgeesten reeds geweken. De zeepvervalschingen. Het „Maandblad tegen de Vervalscbingen" deelt mede van zeer bevoegde zQde verzekerd to zyn, dat de vraag naar onvermengde zeep ln den laatsten tyd zeer belangryk toege nomen is, zoodat het te hopen is, dat eerlang de zachte zeepen, met allerlei boeveelheden meel vermengd, evenals de vroegere met meel vervalschte gist, tot de geschiedenis zullen gaan behooren. Men begint overtuigd te ge raken van het voordeel, om gegarandeerd zuivere waren iets duurder te betalen dan vervalschte, waarby man geen enkelen behoor- ïyken maatstaf bezit, om te bepalen, hoeree) waarde men voor zya geld krygt. Iemand uit Hardegaryp over kwam in het vorig najaar onder militairen dienst het droevig ongeval, dat hy een slag van een paard bekwam, zóó hevig, dat eep zyner beenen moest worden afgezet. Toen dit gebeurd was, zond men den armen invalid* naar huis, met een gratificatie van f 40. Typisch, en een treffend getuigenis afleggend van de spitsvondigheid, die ty de militaire overheid schynt te schuilen, is wel hetgeen als oorzaak van het ontslag in het paspoort van den eervol ontslagene staat vermeld: „Wogens gebreken in, maar niet door den dienst ontstaan en bestaande in verstijving van hot kniegewricht en inkorting van het been". Nota bene, het been was tot boven de knie afgezet 1 En dat „in, maar niet door den dienst ontstaan," doelt op de bewering van de chefs, dat de jonge man, toen hy door het paard geslagen werd, niet in den stal van noode had. Hyzelf echter weet, dat hy stal- dienst had, en in elk geval meende de vader, dat eene gratificatie van f 40 geen voldoende pleister was op de wonde, welke zyn zoon voor gebeel zyn leven ongelukkig gemaakt had. Hy wendde zich per adres tot den minister van oorlog. Tot ons genoegen kun nen wy medodeelen, dat daarop als beschik king terugkwam: intrekking der gratificatie en toekenning van een jaariyksch pensioen van ƒ250. (Fr. Ct.) Te Maastricht is gisterochteuA de metselaar Vrancken, oud 43 jaar, van het dak der voormalige militaire hroodbakk6ry gevallen en op de plaats dood gebleven. Hy laat. eene vrouw met vyf kinderen achter. Dit is het tweede ongeval met doodeiyken. afloop, dat daar ter stede binnen acht dagen heeft plaats gevonden. Te Groningen wordt druk ge sproken over de inhechtenisneming van den heer B. S., commissionair in granen en agent in assurantiën aldaar, die in sportkringen een zeer bekende persooniykheid is. De hees S., de zoon van een lid van Provinciale Staten, wordt verdacht van verduistering van gouden voorwerpen ten nadeele van verschillende goud- en zilveremeden. De' voorwerpen moeten door den gearresteerde zyn besteld namens een niet bestaande sport- commissie. (R. R. C.) Ter gelegenheid van hot tien* jarig bestaan der harmoDie „Euphocia", te Goes, zal aldaar op tweeden Pinksterdag een internationaal festival voor harmonie-, fanfare* en zanggezelschappen worden gegeven. Zeven fanfare- en acht zanggezelschappen hebben zich reeds aangemeld, zoodat het welslagen van het festival verzekerd is. Onder de deefc* nemende gezelschappen zal ƒ225 aan ver* schillende pryzen worden verloot. j Indien de onwillige schutte^ plichtige Van der Veer, te Middelburg, dn hem tot nu toe opgelegde boeten wegen* het niet afhalen der wapenen niet betaaH^ zal hy daarvoor te zamen meer dan twee* honderd dagen provoost-arrest moeten onde^j gaan. Te Spaarnwoude is gisterochtend te halfvyf brand uitgebroken in *de boerterfiJ bewoond door J. Van Schie en toebehooreftof

Leidsch Dagblad | 1897 | | pagina 2