H. BOKEBN, Modelhoeden Nouveautés 3-October-Vereeoiging. knappe R.-K. Dienstbode, ~W aarschuwiug. A. v. d. OUWEREN, Koperslager. A.. DE WIEDT, LEIDEN, DELFT, DORDRECHT. Maarsmansst. 4 en 4a. Jacob-Gerritstr 24. Voorstraat 274. De prijzen der Koffie in LANGEVELD*$ Koffie- en Theehandel zijl 21/* Cis. pes 7? K6. verlaagd. 2890 If Gemengd Nieuw». Morgen herdenkt de schipper W. J. G. Basoski den dag, waarop hy vóór vyf en twintig jaar in dienst trad by het Delftsche pakschuitenveer, thans van den heer P. J. Over* ■voorde, ligplaats Aalmarkt. Hy heeft een kwart-eeuw eerlek en trouw gediend, waarvan 22 jaar als zetschipper. Dit gebeurt nu wel meer, maar het is toch eigenaardig, by het dikwyis verkoopen van genoemd veer, dat hij er juist is opgebleven en wel onder zes ver schillende patroons, alsA. A. Sythoff, H. Boelhouwer, G. Esseling, A. A. Sythoff (2de maal), A. Berkelaar en thans P. J. Overvoorde. Een ti m m er m ansj on g e n van 17 jaren viel hedenochtend te 'b Gravenhage, by het verrichten van werkzaamheden in oen huls aan de Molenstraat, dat verbouwd wordt, door een glazen overdekking. De knaap werd naar het gemeente-ziekenhuis vervoerd, waar lün dood geconstateerd werd. Als vervolg op een elders in dit nommer voorkomend bericht wordt ons nader uit Den Haag gemeld, dat de duur van den straftijd van den voormaligen predikant dr. Th. slechts met enkele maanden is verminderd. Men me1dt uit Den Ha ag a an d e „Tel.:" Aan het departement van marine werden sinds eenigen tyd door enkele amb tenaren uit hunne jassen gelden vermist, van welke diefstallen de dader niet te vinden whs, tot op zekeren dag wederom een bank biljet van f 25 zoek was. Door zich in de kast van het betrokken bureau te verbergen, slaagde men er in den lader, een der schrijvers, op heeterdaad te betrappen; hy rukte zich los en vluchtte. Tot op heden heeft de schuldige zich niet meer vertoond. Te Diemerbrug is in de Keulsche Vaart het lyk gevonden van een als heer gekleed persoon. Uit een op het lyk gevonden spaarbank boekje bleek het dat te zfln van H. E., wonende Westerdokstraat te Amsterdam. Voor de rechtbank te Amsterdam was gisteren gedagvaard Telders, ontslagen politie-agent, beschuldigd eenige honderden guldens aan boeten, door kantonrechters opge legd en door hem geïnd, niet verantwoord te hebben. 160 getuigen zyn gedagvaard. De justitie te Haarlem heeft •en onderzoek ingesteld in zake den brand In de Frans-Hals-straat op 5 Febr., waarby twee vrouwen zyn verbrand. De hooge assu rantie schijnt tot dat onderzoek aanleiding te geven. Te Kottordam is eene hoog bejaarde weduwe door een paard, dat op hol geslagen was, omvergeworpen. Een harer beenen werd bij den enkel stukgeslagen; zy overleed na eenige oogenblikken. Al spelende is te Renkum een 8-jarig meisje achterover in een pot met kokend water gevallen en aan de gevolgen gestorven. Door de rechtbank te Arnhem lUn W. B. en Th. A. W. wegens de gerucht makende zaak aan den Bozendaalschen weg veroordeeld reap, tot 6 en 3 jaren gevange nisstraf. Te Nijmegen Is tusschen een hoop bossen mandenmakerstwijg, nabjj de Nieuwe Haven, het lijk gevonden van zekeren 5. Van den Toorn, oud 56 jaar, die aldaar van koude en gebrek een ellendigen dood moet hebben gevonden. Deze man, die beter dagen heeft gekend, was sinds geruimen tyd zwer vende. Zjjn lijk is ter schouwing naar de be waarplaats van omgekomen lieden overgebracht. Te Tongerloo is een voerman van zijne zwaar beladen kar gevallen en daaronder geraakt. Hij werd zwaar gewond en is kort daarop overleden. Jl. Maandagavond, ongeveer te halftien, brak te Nykerk o/d. Veluwe brand uit in een bouten schuur, eigendom van en gelegen achter de woning van den logement houder H. In de schuur, die alleen gebruikt wordt tot berging van voertuigen, waren eenige karren en een tilbury aanwezig, die evenals de schuur in de vlammen opgingen Een in de nabijheid staande berg. waarin zich hooi en stroo bevond, werd mede door 't vuur aangetast en verbrandde gedeeltelijk. Aangezien een en ander midden in een dichtbebouwd gedeelte der gemeente ligt, vreesde men het ergste De brandweer mocht er gelukkig ■poedig in slagen den brand te blusscben en de gemeente alzoo voor verdere onheilen te bewaren. In verschillende plaatsen In Hol lands Noorder-kwartier heerscht tegenwoordig onder de kinderen de zoogenaamde „roode hond." Sommige scholen zijn er in de laatste weken zeer door ontvolkt. Ook zijn er in eenige plaatsen veel lijders aan influenza. Gisteravond had te Nunspeet een droevig ongeval plaats. De machinist J. C. Geesink, gestatlonneerd te Zwolle, die den fecultetieven veetrein, welke om 6.40 n.m. van Zwolle vertrekt, begeleidde, werd door den •neltrein, welke Utrecht ten 6.43 n.m., verlaat, by de kruising te Nunspeet gedood. Men ver moedt, dat hy, bezig zynde met bet smeeren zijner machine, door den sneltreia is gegre pen. Het lyk van den ongelukkige is na ■chouwing door den burgemeester van Nun- ■peet, met den trein, die 10.38 o,m. van Nun- •peet vertrek, naar Zwolle vervoerd. BUITENLAND. Frankrijk. De rechter commissaris Le Poittevin heeft •en nieuwe instructie tegen twaalf oud afge vaardigden geopend. President Faure bereidt zich voor op zyn Russische reis en is druk bezig Russisch te leeren, onder leiding van een leeraar van een der lyceeën te Parys. Zyn dochter Lucie is sinds korten tyd ook aan de studie van het Russisch begonnen. Duitsohland. Dr. Yon Stephan, de Duitsche staatssecre taris voor posteryen, wien de vorige week het rechterbeen beneden de knie is afgezet, verkeert nog steeds in bedenkeiyken toestand. Hot laatste bulletin van prof. Von Bergmann luidt: „Patiënt nog zoer zwak, slaapt veel, ïydt geen pijn". De deelneming in den treurigen toestand van den geachten minister is algemeen Groot-Britannië. In het Lagerhuis deelde gisteren de minister van koloniën, de heer Chamberlain, mede, dat president Kruger persooniyk aan den Britschen agent Conyngham Greene zyn leedwezen had betuigd over het incident te Krugersdorp, en verklaard had, dat een onderzoek was ingesteld. Minister Balfour weigerde een dag te bepalen voor de discussie over de motie van sir William Harcourt (nl. om een eerbiedig adres aan de Koningin te zenden, met verzoek, dat de Engel8che troepen niet zullen gebruikt worden tegen het koninkryk Griekenland of het volk van Creta), omdat de motie elk rechtstreeksch strydpunt tracht te ontwijken. De heer Harcourt verklaarde daarop, dat het een motie van wantrouwen is. Minister Balfour zeide, dat by een dag voor de behandeling der motie moest weigeren, tenzij de heer Harcourt de motie zoodanig wijzigt, dat zy een veroordeeling wordt van de politiek der regeering. Aangenomen werd een motie van den heer Seaton-Karr, waarin verklaard werd dat bet feit, dat Engeland voor zyn levensbehoeften afhankelijk is van den invoer uit bet buiten land, en de gevolgen die daaruit voortvloeien in geval van oorlog, de aandacht der regeering vereischen. Minister Balfour had de motie aanvaard, en verklaarde, dat de protectie niet den steun vindt van het volk, zoolang het aansluiting wenscht met de koloniën. Een „Zollvtrtin" met de koloniën was niet het geneesmiddel. Er was weinig kans, dat Rusland en Amerika zich zouden vereenigen om den Britschen handel te vernietigen. Wat de moeilijkheid betreft om in tyd van oorlog levensmiddelen in te voeren, Amerika zou nooit dulden dat graan tot oorloga contrabande wer J verklaard. Yereenigd met Amerika, is Engeland sterk genoeg om elka mogeiyke combinatie der mogendheden het hoofd te bieden. De veilig heid van Engeland hangt af van een vol doende vloot, en de regeering neemt de ver- antwoordeiykheid op zich om te zorgen dat de vloot sterk genoeg is. Lord Hamilton heeft in het Parlement medegedeold, dat de totale som, in Indiè ontvangen voor het hongeranoodfonds, 667,257 pd. st. bedraagt. In het geheel Is ingeschreven voor een bedrag van 787,600 pond sterling. Aan de „New-York Herald" ia uit Caracas, d.d. 5 dezer, gemeld dat het Congres met alle stemmen heeft bekrachtigd het verdrag met Engeland betreffende het onder werpen der grensquaestie aan een scheids gerecht, welk verdrag door bemiddeling van de regeering der Vereenigdo Staten Is tot stand gekomen. President Crespo ral het Yrydag teekenen. OoBtonriSk-lIonsf.-M'onnrohle» Het lyk van Brahms werd gistereD, zoo seint men uit Weenen aan de „N. R. C.", in een koets met zes paarden uit zyn huis naar het gebouw van de Muziekveroeniging ge bracht. Hier bleef de koets voor den hoofd ingang staan. De president der vereeniging hield een toespraak, en toen zong oen koor, onder leiding van Richard Yon Perger, Brabm'a motette „FShr wohl." Middelerwyi werd de ïykkist met bloemen gesierd. De stoet, die zich nu op weg begaf naar de kerk, was indrukwekkend. Aan de spits ging heel het muzikale Weenen. Daarby waren er zooveel vertegenwoordigers van binnen- en buitenlandsche vereenigingen als te Weenen nooit geweest waren. De stoet werd geopend door banierdragers te paard. Dan volgden fakkeldragers in Spaanscbe dracht. Er waren zeven wagens met bloemen en kransen. De Protestantsche kerk was zwart behangen. Pfarrer Zimm rmann zegende het lyk in. Hij sprak over de muzikale beteekenis en over de vroomheid van den meester. De plechtig heid werd besloten met Brahm's „Nachtlied", door de Zangvereeniging gezongen. Veertig wagens volgden den stoet graf waarts; o. a. zaten daarin een vertegenwoor diger van de regeering en de burgemeester. Aan het graf spraken Richard Yon Perger en vier anderen. Turkije. Het bericht van de „Standard" over onder handelingen, welke de Sultan met de leiders der Jong-Turksche party zou hebben aange knoopt, wordt door de Porte ten stelligste tegengesproken. De „Standard" meldt, dat de Sultan, nadat Zondag verschillende telegrammen le Konstantinopel waren ontvangen, een kryge- raad heeft byeengeroepen, welke tot diep in den nacht byeen is gebleven. Onmiddeliyk na afloop der byeenkomst werd per telegraaf de onmiddeliyke mobilisatie van 20 reserveba taljons van het tweede legercorps bevolen. Met koortsachtige haast worden thans weer de krygstoerustingen voortgezet. China. Te Shanghai ia een opstand uitgebreken onder de koelies, voornameiyk ten gevolge van ontevredenheid over verhooging van be lastingen. De woede-van de 5000 koelies, die den arbeid gestaakt hadden, keerde zich tegen de Europeanen, en eerst nadat vrywilligers opgeroepen en mariniers en matrozen van de oorlogsschepen aan wal gezet waren, gelukte het, de koelies te verdryven van het gebied der Fransche factory. Thans is alles weer rustig. Telegrammen. KAAPSTAD, 6 April. In de zitting der wetgevende vergadering van heden, stelde Mernman voor, de correspondentie betreffende de sluiting van de driften door Transvaal over te leggen De eerste minister, sir James Gordon Sprigg, antwoordde, dat hy daartegen geen bezwaar had; hy legde een stapel papieren aan het Huis over, maar achtte het niet raadzaam, sommige papieren, die als geheim gemerkt waren, openbaar te maken, met het oog op de onderhandelingen, die thans hangende zyn tusschen de ryksregeering en Transvaal. De eerste minister was beducht, dat wanneer deze papieren openbaar werden, de pogingen van de ryksregeering om den vrede te bevor deren, zouden worden belemmerd. De heer Sauer hoopte, dat de regeering van de Kaapkolonie de Britsche regeering aan het verstand zou brengen dat de Kaapkolonie den vrede onder de blanken verlangde. De heer Sivawrïght, minister van openbare werken, antwoordde dat de regeering geen vrede verlangde tot eiken prys. Zy is gezind Transvaal te ondersteunen wanneer het in zyn recht is, maar niet wanneer het ongeiyk heeft. Het verdere debat werd verdaagd. KONSTANTINOPEL, 6 April. Het wordt bevestigd dat de gezanten aan de Porte een nota hebben overhandigd, waarby zy aan- 9prakeiyk gesteld wordt voor de gevolgen van een oorlog. De mogendheden zullen niet gedoogea dat zy ook maar het geringste voor j eel van een eventueelen oorlog plukt. Een dergelyke nota i6 aan de Grieksche regeering te Athene overhandigd. ATHENE, 6 April. Heden hadden oorlogs zuchtige betoogingen plaats, maar de orde werd niet verstoord. Voor het paleis stond een ontzaglyke menigte, er werden enkele schoten gelost. Het plein voor het paleis werd ontruimd; het paleis wordt door troepen bewaakt ROME, 6 April De Kamer heeft den heer Zanardt-iU tot baar voorzitter gekozen. ZANZIBAR, 6 April. De Sultan heeft heden een besluit uitgevaardigd, waarby de slavernij wordt afgeschaft. LONDEN, 7 April. Gisteren ontving de „Times" uit Montevideo het bericht, dat de regeering van Urnguay besloten heeft tot de onmiddeliyke mobilisatie van 6000 man nationale garde uit de hoofdstad, daar de revolutionaire beweging onder de blancos niet vermindert. TWEEDE KAMER. Zitting van heden. Vervolg van ble. 2.) De heer Kolkman herhaalt, dat zoolang Duitscbland niet den melk- en vee-invoer vry laat, niet eindigt met privileges aan Duitsche grensboeren, en plageryen van Nederland en de quaestle omtrent den ouden Rynmond niet is opgelost, hy geen te gemoet komende houding tegenover Duitschland wil aannemen. De Minister van Buitenlandsche Zaken ver klaarde, dat in zake den melkinvoer Duitsch- land Duitschers en Nederlanders geiyk stelt on ook in zake den ouden Rynmond Nederland op dit oogonblik geen wyziging verlangt. De overeenkomst werd ten slotte aange nomen met 63 tegen 7 stemmen. Het ontwerp tot verhooging der begrooting van Marine, met deze overeenkomst in verband staande, werd aangenomen met 60 tegen II stemmen. Ook is aangenomen de aanstelling van een consul-generaal te Shanghai. rentevo t in de open markt ook hier voort durend achteruitgaat. Wel is waar is de positie der Bank op het oogenblik niet bovenmatig st9rk; de Bank is pas van de notenbelasting vrijgekomen, doch een spoedige versterking is te wachten en aan den anderen kant zou de politieke toestand In het Oosten niet voortdnrend oen verhinde ring voor de verlaging opleveren, aangenomen natuuriyk, dat geen onverwachte gebeurtenis sen plaats grypen. LEIDEN, 7 April. H. M. de Koningin-Regentes zal morgen te halfvyf de commissie uit de Eerste Kamer ontvangen ter aanbieding van het adres van rouwbeklag by het overlyden van Prinses Sophie. Het stoffelijk overschot van Dr. J. Rut gers, in leven rector aan bet gymnasium in Den Haag, is heden naar Gotha vervoerd, om daar verbrand te worden. Aan het Staats- spoor-stat.on waren alle leeraren en vele leer lingen om de laatste eer te bewyzen aan het lyk van den gevierden rector. Prinses Elizabeth van Waldeck-Pyrmont, zuster der koningin-regentes, vertrok heden met den trein van 11 u. 16 m. per Holl. spoor van Den Haag naar Amsterdam, ter bezichtiging van de voornaamste merkwaar digheden aldaar. Baron Taets van Amerongen, kamerheer der koningin, en twee hofdames vergezellen haar. De prinses wordt te 6 uren in de residentie terugverwacht. A. 8. Zaterdag iO April zal gen.-majoor Doorman, gouverneur der residentie, voor het front der troepen de Militaire Willemsorde uitreiken aan den ass.-resident De Neve. Alle ridders dier orde, in Den Haag aanwezig, worden daarby uitgenoodigd. Het bestuur van den R.-K. Volksbond, afdeeling Haarlem, heeft een adres tot den burgemeester van Haarlem gericht, waarin instemming wordt betuigd met het door den burgemeester aan de Handels vereeniging ge geven antwoord op haar verzoek tot intrek king der publicatie betreffende de Zondagswet. Tot directeur van het „Harmonie orkest" te Groningen, is benoemd Gottfried Mann, te Amsterdam, als opvolger van den heer Bekker. Beursbericht. Amsterdam7 April. De markt was heden stil, weinig veranderd. Deli vast 960. Dordtsche 130. Palembang 109*/a a Hl Va- Beltshares 59'/,. Arkansas 466. Prolongatie 8. Ameiikaansche Sporen lusteloos. Kon. Petroleum 810. Nederlandsche Petroleum-Maatschappy to Amsterdam. De directeur doet aan het „Hbl" de volgende mededeeling: In verband met de in uw vorige editie voorkomende mededeeling, als zoude door de Nederlandsche Petroleum-Maatschapplj geen optie op oliehoudende gronden in Rumenië zyn aanvaard, deel ik u mede, dat ait bezydun de waarheid is en dat myn maatschappy de optie heeft verkregen op omstreeks 75 hectaren oliehoudende gronden, grenzend aan de terroinen der Nederlandscft-Rumeensche Petroleum-Maatschappy, en door my zal voor gesteld worden die optie te aanvaarden, indien het biykt, dat die gronden aardwas bevatten, zooals oorzaak bestaat te vermoeden. Discontoverlaging. Betreffende een even tueele verlaging van het disconto der Duitsche Ryksbank, verneemt de „Yoss. Ztg." van betrouwbare zyde, dat wanneer de Bank van Engeland wat wel niet onwaarschyniyk is met het oog op den toestand der open geldmarkt, morgen haar disconto zou verlagen, ook hier een verlaging van het disconto in overweging zou zyn te nemen, omdat de Kerkeiyke Berlohi Bodegraven. In de Evang.-Luth. ge meente zal Zondag a. s. de bevestiging van nieuwe lidmaten plaats hebben. Olllciëele Kennisgevingen. Burgemeester en Wethouders van Leiden brengen, naar aanleiding van artikel 27 der Verordening van den 8eten November 1894 (Gemeontebl&d No. 10), op de kenriug van vee en vleeech binnen deze ge- meento, ter algemeone kennis: dat HENDRIK TETJNISSEN, woneDde Moreoh- Btraat 25, te Lc-idën, op den 18deu Januari 1897 vrerd bekeurd wegens hot te Leidon ala vleescb- verltoopor voorbanden hebben van ongekeurd vleesch en dat hij deswege den IBden Febroari 1897 werd veroordeeld tot 6 boete, enbs. 3 dagen hechtenis. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leiden, F. WAS, Burgemeester. 7 April 1897. E. KIST, Secretaris. CouponnoltcHng volgent opgave van de (Jo tip on-Makelaar, Ooatonrtfk, Papier 21.10 dito Zilver /2L12J4 Franiche 47.60 Diverse BtJlcemark ƒ56.80 ftueea Good Boebela /1.&0 dito in Zilveren BoebelaZL26Jf Axnerlkaanaobe Good Dollars/ 2.46. Beleenlniz pCt. UITLOTINGEN. Amsterdam. 3-pote.-Noordzee- Kanaal-leenmg 1860. Trekking op 5 April 1897. 116 obligatiën: 13 69 64 73 126 181 216 220 240 286 887 861 8 516 628 758 845 898 1055 1147 1161 1187 1195 1251 1267 1326 1428 1473 1484 1511 1062 1*16 1842 1865 1866 1891 1956 1963 2021 2046 2091 2107 2248 22d7 2259 2373 2398 2402 2414 25G1 2563 2790 2816 2897 2844 2876 2894 2986 2998 9025 9076 3093 3159 3104 3200 3238 3262 3428 8443 3450 3618 3529 8532 3642 3622 3670 3714 8743 9780 3877 8947 3974 41 2 4147 4165 4196 4288 4393 4413 4543 4758 4890 6003 5083 5094 5106 5108 6146 5160 5184 6268 5299 5309 5384 5428 6431 5460 6491 6492 6596 6638 6648 6667 5821 5890 5921. Betaalbaar 1 Mei 1897. ACADE91IENIEVW9, Leiden: Geslaagd is voor het candidaats- examen in de klassieke letteren, cum laude de heer J. Yan IJzeren. JThermometerstand: gisteravond om 8 uren 3° C. 37.4° Fahrenheit; hedenmorgen 8 •nren 2.6° C. 36.5° F.; 's middags om ftl2 uren 9.6° C. =49.1° F.; 'anamldaaga 4 uren 11° C. 51 8° F. ADVERTENT IËN. Op den Sleten April a. s. hopen onze ge liefde Ouders NICOLAAS LINGERAK WK ADRIANA YAN LEEUWEN hunne 50-|arlge Echtvereculglag te herdenken. Hunne dankbare Kinderen Behuwd- en Kleinkinderen. Yoorschotxn, 7 April 1897. 2882 1# Den 228ten April hopen onze geliefde Ouders, Behuwd- en Grootouders PIETER LAMAN xn BARBERA OVERDUIN hun 50-jarlge Echtvercenlging te herdenken. 2880 14 Namens de Kinderen Behuwd- en Kleinkinderen. Lbidxn, 8 April 1897. (Haarlemmerstraat 76). Volstrekt eenige kennisgeving. De familie KORENHOF betuigt haren harteiyken dank voor de vele bewyzen van be langstelling by de ziekte en het overlyden van hare geliefde Zuster MARIA KORENHOF. 2888 4 Ondergeteekende betuigt zijn harteiyken dank aan allen, die tydeDs en na ztfn ernstige ziekte van hunne belangstelling en deelneming hebben doen biyken, en inzonderheid aan den WelEd. Heer Dr. W. E. H. VAN DER HORN VAN DEN BOS, die geen zorg of moeite aan hem gespaard beeft. 2898 fc Voorschotxm, A. SMIT. 7 April 1897. Koster der N.-H. Kerk. Algemeene Ledenvergadering op VRIJDAG APRIL, dee avond» te half negen, in de Kleine Stadszaalingang Aalmarkt 8877 9 HET BESTUUR. Wegens huwelyk van de tegenwoordige, wordt tegen Mei of Juni gevraagd: eene met goede getuigen. Br. fr. by den Boekh. J. W. YAN LEEUWEN, Maarsmanssteeg, onder letter W. 2897 7 Indien men verzekeru wil zyn van een Petroleumstel, gewaarborgd tegen Brandgevaar, dan vervoego men zich aan het solide adres: Hooigracht 1Q6. v Aanbevelend, 2889 9 M. M. Indien U tydlg voor het a. s. Zomerseizoen Uwen Stroohoed gewasschen, geverfd of opgemaakt wilt hebben, wordt UEd. beleefd verzocht dien ten spoedigste te laten afhalen door of te zenden aan de 2900 19 „Chapellerle anglalse'% Nieuwe B|)n S, b/d. Vlschbrng. Nieuw, goedkoop en ruim gesor teerd Magazijn van Heeren- 'Hoeden en -Petten. Specialiteit lo Gujchche Cape. BERICHT DE ONTVANGST DER EN 2899 50

Leidsch Dagblad | 1897 | | pagina 3