N°. 11387 A". 1857 feze fioarant wordt dagelijks, met uitzondering van (§on- en feestdagen, uitgegeven» Eerste Blad. Feuilleton. GETROUWD. I>oii<iev<la,g 8 ^pril. LEIDSCH DAG-BL PBLJS DEZER COÜRAKli Voor Leiden per 3 maanden. Franco per post r I f i Afeooderlyke Nommsre f 1.10. 1.40. OM. PRIJS DER AD VERTENT EEN; Van 1 6 regels f 1.05. Iedere regel meer f 0.17J» Grooter» letters naar plaatsruimte. Voor hot incasseeren buiten de stad wordt f 0.05 berekend. Dit nommer bestaat uit TWEE Bladen. Leiden, 7 April. De „Vryzinnige Kiesvereeniging" alhier heeft eene ledenvergadering uitgeschreven tegen Vrydag-avond in het Nutsgebouw. Punten van behandeling zyn: lo. Voor stelling van nieuwe leden. 2o. Huishoudelijke besprekingen. In ejn aan de leden toegezonden ontwerp van r-glement voor de genoemde Kiesvereeni ging wordt in art. 1 haar doel aldus om schreven: De „Vrijzinnige Kiesvereeniging" te Leiden stelt zich ten doel de liberale beginselen te verbreiden en de toepassing daarvan te bevor deren. Zjj gaat uit van de grondgedachte, dat deze beginselen voor hare belijders den plicht mede brengen, niet slechts pal te blijven staan voor de handhaving van de constitutioneele instel lingen, vrijheden en volksrechten, het open baar onderwijs en den vrijen handel, maar daarenboven met kracht voort te arbeiden aan het tot-stand-brengen van wettelijke hervormingen, van de zoodanige bovenal, waardoor sociale rechtvaardigheid in wetgeving en bestuur wordt betracht en de maatschap pelijk zwakken worden beschermd tegen het exploiteeren hunner economische afhanke lijkheid. Art. 2 luidt aldus. Zy bevordert baar doel door: lo. voor het lidmaatschap der 2de Kamer van de Staten-Generaal, de Provinciale Staten en den Gemeenteraad de verkiezing te be vorderen van personen, wier kunde en onaf- tiankttiykheld een waarborg bieden voor self standig oordeel, vaste overtuiging en krachtdadige behartiging van de hun toever trouwde belangen. Voor zoover deze verkiezingen het bestuur van Staat of Provincie raken, kunnen van harentwege althans by eerste stemming geen andere candidaten worden aanbevolen dan die instemmen met de vryzinnige be ginselen, door de Vereeniging beleden; 2o opwekking van de kiezers tot uitoefening van hunne stembevoegdheid; 3o. het houden van vergaderingen ter be spreking van algemeene en plaatselyke be langen en opwekking'van het publieke leven in do gemeente Leiden. De vroeger door de Commissie der Volks- by eenkomsten toegezegde extra samenkomst voor de bezoekers der gewone bijeenkomsten heeft gisteravond in de groote zaal der Stads- zaal plaats gehad. Het schjjnt door de Commissie goed ge zien te zyn geweest, dat zulk een avond niet voor een deel der bezoekers der Volksby een komsten moest worden gegeven, maar het zóó te stellen, dat ieder houder van een kaart er van kon profiteered De opkomst was, niettegenstaande de vry h006 genoemde entrée, die er betaald moest worden, buitengewoon: de groote zaal was byna geheel gevuld, terwyi het balkon voor een groot gedeelte was ingenomen door onze jeugdige Janmaats, die zich in de pauze niet onbetuigd lieten eenige zeemansliederen te doen hooren. Het gezelschap, dat door de Commissie voor dezen avond werd geëngageerd, was dat, geiyk men weet, van den heer Gustave Prot, van Amsterdam, en het op te voeren stuk„De klokken van het kasteel Corneville", operette in vier tafereelen, naar het Fransch van Clairville en Ch. Gabet, door Gus. Muziek van Robert Pianquette; décors van Gustave Prot eu Zoon, terwyi de kostumes waren van Helmhout en Co. Even over halfacht ging het scherm open ontwaarde men op het tooneel een groote mengeling van boeren en boerinnen, die, wat hunne stemmen betroffen, zich goed lieten hooren; er waren er onder die boerinnetjes, die zich best van bare taak kweten; ook met de heeren was dit het geval, zooals o. a. met den rykspachter Gaspard, den Markies, heer van Corneville, den baljuw, den bootsman Bruinviscb, enz.; en niet alleen bet spel, maar ook de zang was goed te noemen. Allen wedijverden als 't ware om alles tot een bevredigend geheel te brengen, waarin zjj (afgaande op de bijvalsbetuigingen, welko gedurig door de zaal klonken) dan ook vol komen zjjn geslaagd. Het orkest stond onder leiding van den heer H. G. J. Yan der Naaten. Ten slotte een woord van dank aan de Commissie voor de keuze van het stuk. Jammer echter was het, dat het aantal tekstboekjes niet zóó groot was, dat ieder belanghebbende zich er van kon voorzien; nu moest menigeen zich enkel tevreden stellen met een eenvoudig affiche. Naar aanleiding der klacht, dat de toegangs prijs te hoog zou zijn geweest, merkt men ons op, dat die prijs niet booger was dan die ten vorigen jare voor de extra-voorstelling der Volksbijeenkomsten in den Schouwburg (de galerjj uitgezonderd) werd gevorderd. Toen werd algemeen geklaagd, dat bet aantal plaatsen niet grooter was. De Commissie besloot daarom een proef te nemen met de Stadszaal, waar evenwel wegens de acustiek eene gewone tooneelvoorstelliug was uitge sloten. Om de proef te doen slagen, moest de avond zoo aantrekkelijk mogelijk gemaakt worden en kon in verband daarmede de prijs niet lager dan vorige jaren worden gesteld. Als curiositeit kan gemeld worden dat uit Den Haag plaatsen zjjn genomen voor de uitvoering van „La fille de Mad. Angot" op Vrydag a. s. in den Leidschen Schouwburg, omdat er voor de uitvoering op Donderdag in Den Haag niet meer te krijgen waren: wel een bewjjs voor de groote aantrekkelijk heid van deze Opera. De attaché by het Japansche gezant schap te 's-Gravenhage, Horigouchi, is voor eenigen tijd naar België vertrokken. Prinses Elisabeth van Waldeck-Pyrmont woonde Maandagavond wederom de voor stelling in de Fransche Opera te 's-Graven- hage by. In deze week zullen de beide jonge prinsen van Bentheim eenige dagen ten paleize te 's-Gravenhage komen logeeren. Het Centraal Comité van de anti-revolution- naire kiesvereenigingen heeft tegen 29 dezer de aangesloten kiesvereenigingen en provin ciale comlté's tot eene deputaten vergadering byeengeroepen. Zaterdag, 10 April 1897, des avonds te 8 uren, zal de afdeeling Zuid-Holland der Broeder schap van candidaat notarissen vergaderen te 's-Gravenhage in het hotel „De Twee Steden." Mr. H. A. E. Modderman, advocaat en procu reur te '8-Graveubage, zai alsdan spreken over „het erfrecht van den echtgenoot." Het hoofddeksel, tot welks invoering voor het leger besloten is, heeft minder den vorm van den Franschen képi, dan wel van een schako-pet. Het Dieuwe model komt meer overeen met de uniform-pet by het Oosten- ryksche leger in gebruik, maar is breeder. Zy is van donkerblauw laken (voor de jagers van groen); rondom den bol loopt een roode bies en om den benedenrand oen galonkoord voor de officieren van verguld en voor de minderen van geel kemelshaar. Aan de voorzyde is naar dezelfde onder scheiding een lus aangebracht met oranje kokarde iets grooter dan dezelfde versiering op de tegenwoordige uniformpetten. Aan de neergaande klep is een verlakt leeren stormband met vergulden of koperen gesp in het midden gehecht. In groote tenue wordt op de pet gedragen door de officieren een pluim van afhangende witte hanenveeren en door de subalternen een witte paardenharen panache, zooals de kolbak der huzaren in grootte tenue siert. De tot procureur generaal in Sariname benoemde rechter in de Haagscho rechtbank, mr. Van Oosterzee, zal tegen den löden dezer de reis naar de kolonie aanvaarden. De rechtbank te 's Gravenhage zal a. s. Zaterdag eene algemeene vergadering houden, o. a. tot het opmaken van voordrachten ter vervulling der vacatures van rechter in het college en van kantonrechter aldaar. Dezer dagen is aan de leden van de Vereeniging „Het Nederlandsch Natuur- en Geneeskundig Congres" het programma ver zonden van het zesde Congres, dat 23 en 24 April te Delft zal gehouden worden. Het boekje maakt door zyn eenvoudig, doch net uiteriyk een aangenamen indruk. Het bevat het werkplan van het congres met de ont spanningen, waardoor de saamgestroomde Congresleden van den inspannenden sectie arbeid zich kunnen verpoozen, en tal van inlichtingen, die voor do vreemdelingen van hooge waarde zyn. Al aanstonds wyst een kaartje den weg door de Prinsenstad en doet de plaatsen, waar do sectie- en algemeene vergaderingen gehouden worden, de bureelen gevestigd zyn, duideiyk in het oog springen. Overal vindt men de biyken van de zorgen van het Hoofdbestuur, zoowel voor het weten- scbappeiyke als voor het vriendschappelyk karakter van het Congres. Een groote plaats Is ingeruimd aan demonstraties van tal van belangwekkende zaken buiten den tyd der sectie-vergaderingen, wat op het Delftsche Congres een eigenaardigen stempel drukt. Het is thans voor de eerste maal, sinds de Vereeniging in 1887 werd gesticht, dat het Congres m een kleinere plaats byeenkomt. Moet net Congres hierdoor de voordeelen, die een grootere stad ongezocht biedt, missen, de maatregelen, door het Hoofdbestuur op uitgebreide schaal genomen, geven recht te verwachten, dat aan velen een gastvry onthaal verzekerd is. Een tot in byzonderheden uit gewerkt systeem van kaarten, in het program ma ingevoegd, is het middel, waardoor ieder, die deze tydig naar Delft zendt aan het adres van mr. A. De Stoppelaar, van vele stof- felyke zorgen "gedurende de Congresdagen wordt ontheven. Het werkplan is in hoofdzaak gelyk aan dat der vorige congressen. Er worden twee algemeene vergaderingen gehouden. Op de eerste zal na de openingsrede van den voor zitter, prof. J. M. Telders, to Delft, een belang- ryke redevoering van prof. C. A. Pekelharing, te Utrecht, volgen, terwyl in de tweede alge meene vergadering de heer A. Van Hasselt, ingenieur te Amsterdam, een onderwerp voor de watervoorziening onzer steden, van groote beteekenis, zal uiteenzetten. Op de eerste vergadering zal de Borneo- medaille worden uitgereikt aan de leden der wetenschappelijke Borneo-expeditie in 1894 en 1895 die door het congres met eene ruime bydrage werd gesteund. Op het voorgaande, 5de congres, te Amsterdam gehouden, werd hiertoe besloten. Tusachen de beide algemeene vergaderingen vallen de byeenkomsten der vyf secties, nl. voor Natuur- en Scheikunde, Wiskunde, Bio logie, Geneeskunde en Geologie, op wier wel gevulde lyst van te behandelen onderwerpen of te vertoonen demonstraties vele zaken voorkomen, die ongetwyfeld een groote be langstelling zullen wekken. Ook is er voor gezorgd, dat het vele, wat Delft op technisch en artistiek gebied te zien geeft, door de congresleden zonder overhaas ting kan worden bezichtigd. De verwachting mag worden uitgesprokon, dat dit congres naast de voorafgaande, in de vier universiteitssteden gehouden, een waar dige plaats zal innemen, dat de hier te ver richten wetenscbappeiyke arbeid van groote beteekenis zal zyn en de ontvangst, die aan het congres van de zyde der Delftscha con gresleden ten deel zal vallen, buitengemeen haiteiyk wezen. Allen, die sympathie gevoe len voor bet streven van het congres om wetenschappeiyke ondernemingen, by voorkeur in Nederland en zyne Koloniën, te ondersteu nen en dit congres willen bywonen, kunnen zich aanmelden by den secretaris te Delft, dr. R. Sissingh. - De Senaat van het Studentencorps der Vry6 Universiteit heeft op 1 April aan prof. dr. A. Kuyper het oerelidmaatschap van dat corps aangeboden. In een te Brielte gehouden vergadering van liberale kiezers, uitgeschreven door de kiesvereeniging Brielle, werd besloten zich niet aan te sluiten by de Liberale Unit; adhaesie werd geschonken aan het manifest der heeren Fockema Andrae c. 8. In een later te houden vergadering zal er een candidaat voor de Tweede Kamer gesleli worden. Eenstemmig is gisteren door de R.-K. Centrale Kiesvereeniging te Alkmaar besloten tot geheelonthouding oy de ontstane vacatur# voor de Tweede Kamer. De officieren van het hoogste studiejaar der krygsscbooi zullen onder leiding van den kapitein der genie J H A Mysberg in den loop van de maand Mei a o. eene oefening#- reis maken naar de stelling van Den Heloer tot het in oogenschouw nemen van de ver dedigingswerken en de marine-établissemen ten aldaar. De 2de luit.-kwartierm. der marinier# G. M. Klasing wordt met 1 Mei a.s. g-plaatst by de 2de afdeeling te Willemsoord en belast met de administratie ter vervanging van den adj.-onderofficier W. B. Franken, dienstdoend luit.-kwartiermeester. Door ds. A. J. Looi8, predikant by de Ned. Herv. gemeente te Delftshaven, werd Zondag in de ochtend-godsdienstoefening her* dacht zyn 25 jarige ambtsbediening, achter eenvolgend in de gemeenten Hoog Blokland, Willemstad, Aalsmeer, Veenendaal en sedert 8 jaar in zyne tegenwoordige gemeente. De minister van binnenlandsche zaken heeft uit overweging, dat mr. J. Van Gennep, ingevolge art. 96 der Grondwet, van rechts wege het lidmaatschap van de Tweede Kamer heeft verloren en dat derhalve eene verkiezing van een lid dier Kamer moet plaats hebben in het hoofdkiesdistrict Rotternam de ver kiezing in dat hoofdkiesdistrict bepaald op Dinsdag 27 April a. s., en de herstemming, zoo noodig, op Dinsdag 11 Mei d. a. v. De minister van binnenlandsche zaken heeft aan de Commissarissen der Koningin medegedeeld, dat het zyn voornemen is den maatregel tot kostelooze verstrekking dsr formulieren attestatiën de vita, benoodigd voor de ontvangst van pensioenen ten laste d#r Staatsbegrooting, met 1 Juli a. s. in werking te doen treden. De minister van w., h. en n. brengt ter kennis van belanghebbenden, dat zy, di# op 1 Januari a.s. hun 36ste levensjaar nog niet zullen zyn ingetreden, wanneer zy in aanmerking wenschen te komen voor de open gevallen betrekking van adjunct inspecteur van den arbeid, aan welke betrekking eene jaar* wedde is verbonden van ƒ1500, die by ge schiktheid kan opklimmen tot f 2500 ziek vóór 1 Mei by gezegeld adres aan zyn depar tement kunnen aanmelden onder overlegging van hun geboorte akte en van diploma's en verdere stukken, waaruit kan ulyken waai, zy hunne theoretische kennis hebben verkre gen en aan welke inrichtingen zy practised werkzaam zyn geweest. Zy, aie zich zullen hebben aangemeld, zal- len hetzy alleen, hetzy een gedeelte van ben door den minister vóór 16 Mei a. s. I worden uitgenoodigd om zich in den leop e» Tusschen het middagmaal en het avond eten maakten wy weer een wandeling op een anderen weg, of somtyds op deDzelfden als '8 morgens. Aan het avondmaal aten wy de koude kliekjes van het middagmaal en daarna gingen wy nog eens uit, de stad door tot aan het beurspaleis, een vierkant gebouw, aan alle kanten omgeven door mooie, hooge en ruime "*!W^öriioken, en wy draaiden en draaiden om dat paleis heen, oüder die verlaten en hol- •*ï%linkende booggewelven, totdat vader de overtuiging bad een voldoend aantal kilo meters te hebben afgelegd, om met een gerust geweten te kunnen gaan slapen. Wy waren Diet ontevreden over deze manier van loven en verveelden ons volstrekt niet. Maar wy waren toch ook niet vroolyk en levenslustig. Wy waren verzonken in apathie, In volslagen onverschilligheid. In den herfst kwamen twee nichtjes van ons van de kostschool en, voordat zy naar buiten gingen, bezocht vader haar met ons. Zy hadden een veel mooiere zaal dan wy; maar zy zaten er altyd, hadden er bloemen, verzttten de meubelen nu en dan't zag er heel anders uit dan by ons. Zy ontvingen ons daar by haar borduur werk en haar boeken vriendelyk en los gaven vader de hand en zeiden met een vry moedigheid, die ons verbluft deed staan: Dag, mynheer de notaris." Daarop wendden zy zich vriendelyk tot ons en zeiden: Zullen wy in den tuin gaan spelen of blyven jullie liever hier wat praten?" Beide was ons even onmogelyk. Wy hadden nooit gespeeld. Niemand had ons ooit een stuk speelgoed of een pop gegeven, en om te loopen en te ravotten was er in ons huis geen plaats. Onze uitspanningen waren die eindelooze wandelingen. En als het weer wandelen onmogelyk maakte, dan werden die uren besteed om het bewuste lezen, schryven en rekenen te leeren. Bygevolg konden wjj noch spelen, noch pra ten, on op wat de nichtjes Bonelli zeiden, keken wy elkaar verlegen aan en antwoordden niets. Kom, laat ons hier maar wat blyven praten I" zeiden zy. Zy zetten een voetbank voor hot venster, schoven er vier lage stoeltjes omheen, ons uitnoodigende te gaan zittenalle vier zetten wy de voeten op dezelfde bank, om dichter by elkaar te zyn, alsof wy heel vertrouwelijk met elkaar wareD. Maar hoe dicht wy ook by elkaar mochten zyn, wy hadden niets te zeggen. Maar zy waren zoo mooi en aardig, en wisten zooveel, dat het ons genoeg was naar haar te kyken en haar verhalen aan te hooren van de kostschool en van het buiten, waar zy heen giDgen. Toen zy terug waren, kwamen zy ons bezoeken en vonden ons thuis, wat niet ge- makkelyk was. Wy ontvingen haar deftig in de zaal en zeiden: „Gaat zittenl"- eindeiyk namen wy zelf op de canapé plaats om het voorbeeld te geven. Maar zy zeiden: „Dank, dank," en gingen toch niet zitten, fladderden wat rond, raakten aan al wat op tafel stond, de handschoenendoos, de servetringen, en vroegen by alles: „Wie heeft dat gemaakt? Van wie heb jullie dat?" en wy herhaalden de legende van elk stuk. Daarop kwam papa binnen, dien wy te hulp hadden geroepen, en ik weet niet hoe het kwam, maar na een paar minuten was hy druk bezig met allerlei gebaren de heldenfeiten van Ajat of den een of anderen dollen streek van Roland te vertellen. En de meisjes lachten, begrepen hem, vulden zyn woorden aan en wisten ook alles van die helden alsof het haar vrienden waren. Titina zei: „Haar letterkundige op voeding is zeker voltooid." Wy spraken het geheele jaar onder elkaar en met tante over die visites. Tante zat er by met een glimlach, die al de avery van haar ge'oit deed zien; ons gebabbel scheen haar te vermaken. Maar als zy lachte, lachte zy om heel iets andere dan wy, want het gelukte haar nooit een grap te vatten. De meisjes Bonelli hadden ons die oude aardigheid verteld van een juffrouw, die, in ©en 6poorweggid8 zoekende naar een zomerverbiyf en Novara, Trecote, Magenta, Milano en Vice- verea ziende, gezegd had„Hó, laat ons naar Vice-verea gaanl" Een jaar lang lachten wy daarom en het vol gend jaar dachten wy met de nichtjes er nog eens om te lachen, maar zy hadden het geheel vergeten en zeiden„Herinneren jullie je nog die afgezaagde grap?' Maar tot onze groote vroolykheid had tante ona die anekdote verscheiden malen doen ver tellen waarna zy altyd in krampachtig lachen uitbarstte, roepende: „De Vicel ae Vicel" Er was in onze parochie een vice-geesteiyke, over wien zy en haar vriendinnen het altyd druk hadden. Nu meende tante, dat dit verhaal een spottende toespeling was op dien vice, en 't was onmogelyk haar dit uit het hoofd te praten. Zy had ook weinig tyd tot babbelen. Zy leed aan rheumatiek, en was steeds bezig een flanel meer aan of uit te doen, naarmate de temperatuur af- of toenam. Dan bracht zy een gedeelte van den morgen In de kerk door en daarna verbeeldde zy zich de meid het koken te leeren, een kunst, die haar zelf echter geheel onbekend was. Dit zyn de rooskleurige herinneringen myner kindsheid, van den leeftyd der lacbjes, der vreugde, van alle mooie en goede dingen, zoo als men zegt en schryft. Toen kwam de jeugd. Maar tusschen myn jongemeisjesjaron en myn kindsheid, toen ik ongeveer veertien jaar was, had de eerste groote gebeurtenis in onze familie plaats. Vader hertrouwde met een oude juffrouw, die wy sedert eenigen tyd kenden en die al lang onze aandacht had getrokken. Elk jaar weer zagen wy haar 's winters in de ke k zitten, gewikkeld in een langen, ruimen mantel van paars fluweel en met een sjaal over de knieën. Zy had een wonderlyken hoed op met een langen zyden nek, om haar hals voor tocht te beschutten, en kauwde aliyd op een stokje ster-anys voor de spfis vei tering. "Wti meenden dat zii vijftig iaar was. in onze oogen het toppunt van ouderdom, 4e leeftyd van tante. Later hoorden wy, dat ig maar drie en veertig was. Verbeeld u hoe wy lachten, toen we hoorden^ dat vader met haar ging trouwen l Jullie begrypt, dat ik het doe in jullie belang," zei vader. „Myn vermogen i6 «de* groot; myn ambt brengt niet veel op; de brulde- gift van moeder i6 tot tien duizend lires ge slonken. Deze dame beeft zestig duizend lire^ die eenmaal aan jullie allen ten deel vallen, want zy heeft geen familie en houdt veel van my Daarby zal zy jullie tot steen zyn, want nu je byna volwassen bent, hebben julhe behoefte aan bulp en toezicht, die tante niet kan geven." 't Waren heeriyke dagen, die engagement#- dagen t 't Was in den herfst. Onze nichtjes waren van school thuis met vacantie, en wg vonden het niet eerlyk haar te bezoeken en den het groote nieuws voor ons te houden. Maar nauweiyk8 waren wy gezeten, of zy zeiden: „En jullie hebt een bruid in de familie." En zy be gonnen te lachen en wy nog harder dan Wy rekenden uit, dat wy met ons vieren nauwelyks even oud waren als de verloofd», 't Was een vroolyke tydl De verloofde liet ons elkeD dag met ons vieren by zich aan huis komen, waar op de tafel in het salon een groote vaas met bruidsuikers stond, waaruit wfl one naar welgevallen mochten bedienen. En 4tt duurde tot den trouwdag: anderhalve maaaA. Wordt vcrvotyêQ

Leidsch Dagblad | 1897 | | pagina 1