Zoete Melk, Firma TLKUID li Fransche Korsetten. A A G. VAN BRUSSEL, ODOL TANDPASTA n. a. sjihoni, J. DE WILDE, BMItWOeri 68- Odol Tandpoeder. N°. 11384 Maandag 5 April* A0.1897. <§ourant wordt dagelijks, met uitzondering Tan (§on- en feestdagen, uitgegeven. Vierde Blad. Vervolg der Advertcntien. „Brinio-Hoeve", Haarlemmerweg No. 34, -Kantoor Brouwerij Onde Vest 171, PARASOLS Entoutcas, Chr. School, Hooigracht. Inkoop Versche Zalm. Gerookte Zalin. Krinipkabeljauw. IJbokkiiig en 2733 it Zeeuwsche Oesters. s ft Gi BEUZEMAKER Co.. Likdoornpleisters BOEKVERKOOPING BURGERSDIJK NIERMANS. Zuid-Holl. Bloembollenkwetkerij en Export-Maatschappij te Oegstgecst. H.H. Bloemisten! DË BOEK- EN HANDELSDKIMERU Brniloften, Kinderpartijen Voordrachten van JACOBUS. Wed. B. DE KLER, F*er ïi.GJ-. 2303 9 Natuurboter f ÏAO. Fijne Tafelboter ƒ1.20. M&BI ÏRU8 DEZER COURAHTs -Voor Leidon per 3 maanden, - franco per post Aftonderiyko Nornmers f i.ia 1.40. 0.05. PRIJS DEE ADVERTENTIËN: Van 1 6 regels f 1.05. Iedere regel meer f 0.171. Grootera letters naar plaatsruimte. Voor het incasseeron buiten do stad wordt f 0.05 berekend. Gremengd Nieuws. Dezer dagen werd de hulp inge- roepon van de Delftsche politie ter arresteering van een inbreker op klaarlichten dag. Deze, een student, was door den tuin van de Sociöteit „Phoenix" gegaan, over een muur aldaar ge klommen en zoo terecht gekomen in een tuin aan het Oude Delft. Toen de politie verscheen, was de inbreker hooger op gegaan. Hij was van de eene plaats op de andere geklommen en zat nu gemoede lijk in de dakgoot, van waar hij afscheid van de politie nam en zijn tocht voortzette naar het torentje van het Gemeenlandshuis van Delfbnd, waar hem de gelegenheid werd aan geboden om op een gemakkelijke en minder gevaarlijke wyze een einde aan zijn wandeling te maken. Het gezelschap Oscar Carré kwam gisteren te Rotterdam uit Engeland aan, om in het circusgebouw aan de Zomer hofstraat een reeks voorstellingen te geven. Voor een brievenbesteller te Rotterdam, die drie brieven uit Amerika op het postkantoor verscheurde en zich 4 Ameri kaansche postzegels toegeëigend had, om die te vtrkoopen, doch in de uitvoering van dat laatste voornemen verhinderd werd, doordat de hoofdbestellers hem snapten, is door het O. M. bij de Rotterdamsche rechtbank 9 maan den geöischt. Hot O. M. wees op het feit, dat in de laatste tijden tal van klachten bij de directie van het postkantoor inkwamen over het ver missen van brieven. Menig ambtenaar werd verdacht die brieven verdonkeremaand te hebben. Ten slotte werd de koker van het privaat verstopt gevonden, waarbij oa ondor- zoek bleek, dat die verstopping veroorzaakt werd door tal van verscheurde brieven. Toen werden sommige beambten scherp in het oog gehouden en dit heeft aanleiding gegeven tot de betrapping van bekl., die reeds onder sterke verdenking was, omdat hy reeds een paar maal geschorst was wegens misbruik van sterken drank. Daarenboven was het bekend, dat er brie venbestellers waren, die postzegels aan de portiers der brouweryen voor bier verkochten. Het O. M. noemde het feit zeer ernstig, de post is een monopolie van den Staat, en moet dus aan het publiek de hoogst mogelyke zeker heid aanbieden; vandaar, dat voor het ver nietigen van het onbeduidendste stuk, dat aan de post is toevertrouwd, reeds ood maximum- gevangenisstraf van 4 jaar kan geëischt worden. Door de recherche te Rotterdam Is gisteravond in een logement in de Tweede Lombardstraat aldaar een vrouwspersoon ge arresteerd, die in het „Algemeen Politieblad" gesignaleerd stond ter zake van oplichting te Dordrecht. Door de justitie te Dordrecht was hare aan houding verzocht. Do keuringen van voor denkrygs- dienst geschikte paarden zullen in dit jaar gehouden worden in de provinciën Groningen, Drente en Noord-Brabant, en aanvangen op 17 Mei a. s. De onlangs gearresteerde n o- taria Th. uit Roermond is weer op vrye voeten gesteld. Yoor de rechtbank te Leeuwarden beeft terecht gestaan A. F. v. d. M., 63 jaren, sjouwerman te Bolsward, thans in hechtenis, ter zake, dat hy in den avond van 14 Februari 11. te Bolsward den politie-agent T. W. Dykstra opgewacht heeft en aangeroepen om stil te blyven Rtaan, waarop hy dezen met een yzeren staaf op het hoofd heeft geslagen met het vooraf beraamde plan om dien agent te dooden, welk doel niet is bereikt, doordat de slagen schuins zyn afgegleden; althans met het doel om dien agent zwaar te mishandelen. De arts U. Hannema, die Dykstra behandeld heeft, constateerde verwonding aan delinker- schedelhuid op drie plaatsen, gescheurde won den, veroorzaakt door stomp geweld, die hevig bloedden, maar geene nadeelige gevolgen hebben veroorzaakt, zoodat de agent altoos zyn dienst heeft kunnen waarnemen en spoedig geheel was genezen. Dit schryft de heer Hannema hieraan toe, dat de slagen schuins van achteren tegen het hoofd toegebracht en daardoor afgegleden zyn. "Waren de slagen recht op het hoofd neergekomen, dan zouden ze een doodelyk gevolg hebben gehad. Dykstra had met een collega den vorigen avond beklaagde en zyn zoon, die rumoerig waren, aangemaand om zich rustig te houden, waarop beklaagde tegen zyn zoon zei: „Steek die kerels dood, ik wil het ook wel doen, maar doe jy het, dan kan ik eens zien hoe je het doet." Den volgenden avond had hy hem aan geroepen om te blyven staan, dan zou hy hem doodslaan, en heeft hem drie slagen toegebracht. Omdat hy dikwerf dronken is en dan altoos praatjes over de politie heeft, waartegen hy een hevigen haat heeft, telde men zyne praatjes niet. De dienstmeisjes Grietje en Sibbeltje v. d. Meulen hadden gehoord, dat beklaagde riep: „Biyf nu staan, dou hest zoo vaak proces tegen my gemaakt, nu zal ik je een koud proces maken." Daarop haalde by een yzeren staaf van onder zyn jas en sloeg Dykstra. Dit was ook gehoord en gezien door F. Huis man, A. v. d. Meulen en H. v. d. Zee. Bij de ouders van die dienstmeisjes aan huis 's avonds 8 uren had beklaagde gezegd: „De Bruin of Dykstra zullen dood." Aan den agent Faber had hy gevraagd „waar Dykstra was, hy wou met hem afrekenen." In dien geest bad hy zich ook uitgelaten in zyn kosthuis, hy was altoos met wraak tegen de politie bezield, maar men beschouwde het als dronkenmans- praatjes. De subst.-off. van justitie, mr. H. G. Van Sonsbeek, vorderde zyne veroordeeling, wegens strafbare poging tot moord, tot 8 jaren ge vangenisstraf. De verdediger mr. P. A. V. baron Van Harinxma thoe Slooten bestreed het bewys van poging tot moord, concludeerde tot vry- spraak daarvan en verzocht eene lichte straf voor mishandeling. Uitspraak over 8 dagen. Hoe prins Von Bismarck zyn kievit8eiren gebruikt. De chef der keuken op Friedrich8ruh vertelt het volgende van de kievitseieren van Bismarck: „Het liefst eet de vorst de eieren gekookt (tien minuten lang) met versche boter en wat zout, en alleen by bet tweede ontbyt, dat tusschen halféón en één uur plaats heeft; gewooniyk eet hy tel kens zes stuks. Daar behalve de 101 eieren van Jever nog veel komen van andere zyden, helpt, als de voorraad wat rykeiyk is, de familie Rantzau daarby. Daar door do slechte verpakking dikwyis vele der eieren geknakt zyn, maak ik daarvan een ommelet, die, ge- truffeleerd, een fijn gerecht oplevert. Toch geschiedt dit laatste gedurende het seizoen der kievitseieren hoogstens een- of tweemaal". Gladstone op het rijwiel. Men schryft uit Londen: Mr. Gladstone heeft, zoo verhaalt een Duitsch blad, benevens het schry- ven van politieke pamfletten en theologische strydschriften nog tyd gevonieo, zich aan de zonnige Riviera als sportman te laten pho- tographeeren. Hy heeft als zeven-en-tachtig- jarige het wielryden geleerd en „kan zich nu", zooals een vriend van hem schryft, „feliciteeren, dat hy de machine reeds goed berydt." In geheel Noorwegen isin de laatste dagen ontzaglyk veel sneeuw gevallen, als midden in den winter. Een gewone trein, die naar Drammen reed, kon niet verder en werd door een sneltrein ingehaald, gelukkig zonder ongelukken. Met vereende krachten trachtte men verder te komen, doch tevergeefs. Ten slotte pakte men alle reizigers in één der treinen en liet de overigo waggons op den weg staan. Zoo bereikte men eindeiyk Drammen. Een sneeuwstorm beeft vele onge lukken op zee veroorzaakt, ook aan deDeensche kust. Uit Mexico komt het bericht van een stierengevecht op het rywiel. Op zekeren dag kondigden reusachtige, bonte plak katen den verrukten Mexikanen aan, dat Manuel Garcia, de dapperste en beroemdste espada van Mexico, den grootsten en wildstcn stier, die ooit in de hoofdstad gc-zien was, op een tweewieler zou bestryden. Zoo gezegd, zoo gedaan. Het resultaat was minder schit terend voor den edelen toreador. Een boos aardig steentje hield op het beslissend oogen- blik het voorwiel tegen, een ommezien later zaten de horens van het woedende dier tus schen de wielen, en machine en toreador werden onder de ontstelde toeschouwers ge slingerd. Deze eerste proefneming is niet aan moedigend. KOLONIËN. BATAVIA, 3-6 Maart. Het „Soer. Hbld." meldt: Door mr. A. J. Van den Bergh en mr. J. B. A. Vreede, te La wang, is aan oud-loden (in Indië) van Neder- landsche Studentenroeivereenigingen voorge steld jaariyks een prys uit te loven voor de Studentenrace en tot dit doel mede te werken uitsluitend van eigen Koelen. Voor zoover de voorraad strekt, verkryg- baar aan de (wordt op verlangen ook aan huis bezorgd). Onvervalscht. Buitengewoon zoet. Sterk Roomhoudend. Orders worden ook aangenomen: en. bVJ de HeeronJ. H. v. d. HEIJDEN, Witte Sinzel 55; G. S. POPP, Langebrug 71; N. DUK, Hoogewoerd 134, hoek Runstraat; en C. Bloot, MarendUk 1®. 2607 18 UITGEBREIDE SORTEERING EN HAUTE NOUVEAUTÉ, tegen de bekende lage prezen met ÏO pCt. korting bij contante betaling. 2754 14 NIEUWE RIJN 31. Tot Inschrijving van nieuwe LEER LINGEN voor het Schooljaar, dat 1 Mei a. s. begint, aal gelegenheid zyn in het School gebouw Woensdag 7 en Woensdag 14 April, telkens des avonds van 7 uren. Het Hoofd der School; 2723 10 J. SCHAAP HZN. van ond Goad en Zilver tegen de hoogste waarde bij 914 12 F. WESSEL, Haarlemmerstraat 118, recht ovtr de Donkersteeg. Manden m .steeg 3. Telepboonn. 2 45. Steeds voorradig: n> »-t door een jaarlyksche bydrage. Wordt deze ge steld op f 5, dan kan by een deelneming van slechts vyftig oud-leden reeds worden beschikt over f 250, welke som mr. Vreede bereid is dit jaar, namens do deelnemers, uit te reiken, om in overleg met het bestuur van den Nederlandschen Studenten-roeibond te bepalen, welke prys daarvan zal worden aangekocht en voor welk nummer die zal worden gegeven. In het „Bat. Nieuwsblad" leest men: „De benoeming van den schout voor de Diestpoort J. Kop, tot waterschout te Tand jong Priok, is oen welverdiende belooning voor de wyze, waarop hy gedurende ruim twee jaren aan het hoofd der politie in de stad heeft gestaan. Wy hebben meermalen gelegenheid gehad op zyn verdiensten te wyzen; ongetwyfeld zal by op Tandjong Priok eveneens toonen op zyn plaats te zyn." De „Java-Bode" bericht, dat de heer C. Van der Lee, commies 3de klasse by den post- en telegraafdienst, die op 9 Febr. als chef naar het kantoor Indrapoora werd over geplaatst, daar in de badkamer is verdronken; hy leed aan duizelingen en is waarscbyniyk daardoor bevangen. De controleur 2de kl. by het binnenl. bestuur geplaatst te Japara, H. Somermeyer, heeft wegens langdurigen dienst een jaar ver lof naar Europa gevraagd met ingang van 18 Maart a. s. J,B.) Het „Soer. Hand." meldt: „Kolonel Bou- man, die een verzoek om eenjarig verlof naar Europa had ingediend, ontving in antwoord daarop van het legerbestuur de opdracht een geneeskundige verklaring over to leggen be treffende zyn geschiktheid voor den velddienst. Die keuring heeft plaats gehad en leidde tot het resultaat, dat de kolonel wegens zyn wankelende gezondheid nier geschikt voor den velddienst mag worden geacht. Het verzoek om verlof z «1 nu wel veranderen In een ver zoek om eervol ontslag onder toekenning van pensioen. Indische schilderijen. Onder het opschrift: „Mir nichts dir nichts", leest men in het „Bat. Nbld. Zooals bekend, bestaat hier een verzame ling geschilderde portretten der gouverneurs genc-raal van Nederlandsch Indië; deze schilder werk ;n, waaronder enkele kunststukken, zyn gemaakt voor Indisch geld. Nu is, naar wy vernemen, uit Nederland geschreven om ten behoeve van een of ander museum aldaar, de collectie in Indië te schen den, door een paar dier portretten als ik wel ben ingelicht, geschilderd door Pieneman over te zenden. Wel ja, waarom niet? PetroleuM. Omtrent de nieuwe bron, aangeboord door de Kon. Maatscbappy tot Exploitatie van Pe- troleumbronnen, lezen wy in de „DeliCt. 'Het terrein, waar zich deze put bevindt, is bet stroomgebied van de Stkoendoernvier, die in de Besitan uitwatert en waar, op een niet ver ver wy derden heuvel, onze post Boekit Koeboo is gelegen. 13. VISCHMARKT 13. van W. KRAAL Junior, Kampen. 20ste DANKBETUIGING. Nergens geen baat meer kunnende vinden voor myn Likdoorns, ben ik nu totaal genezen in drie dagen door het gebruik van deze pleisters. 1178 10 Eoogeveen3 Sept. 1896. (w.g.) H. J. FEMER. Te Leiden: by de Firma REIJST&KRAK. bij 2721 8 Maandag 5 April, te halfzeven. Geschiedenis en A ardrykskunde. Nos. 3040 3665 van den Catalogus, Tamiang. Naar de „Deli-Courant" uit goede bron ver neemt, is nu uitgemaakt en besloten, dat onzs patrouilles van Kwala Simpang en Seroeway in noordelyke richting uitrukkende, zich niet meer enkel tot het Tamianggebied behoeven te bepalen, maar by het bereiken van de Atjehsche grenzen, daar, waar de rykjis Langsar en Modjopahit liggen, ook bovoegd zyn die terreinen te do^rzo-ken. Dit mag een stip op den goeden wog ge noemd worden voor de beveiliging van Tamiang en de ten zuiden daarvan geleg n landstreken Er is echter by bepaald, in overleg met lir bestuur van Atjeh, dat by het ov rschryden der bedoelde grenzen gomachtige! n tan de inlandsche vorsten, zoomede oen ambtenaar van het binnenlandsch bestuur uit Edi, de colonne zullen vergezellen, ter voorkóming van ongo- wensebte conflicten. Het blad juicht bovenbedoelden maatregr ten zeerste toe; onze troepen zyn daar niet gestationneerd enkel om de benlingtebewak n. ze moeten de rust in het land brengen en, in baar gevolg, de ontwikkeling van landbouw en industrie. „En nu we toch over dit onderwerp schrij ven," zegt het blad, „irengun we in h rinne ring, dat in het leger eene afdeeling veld- telegraphie bestaat, die vee! geld heeft gekost en met succes in onze noordelyke gewesten zou kunnen gebruikt worden. „Ten zeerste dringen we aan op telegra- phische verbinding onzer postenhunne sterkto wordt daardoor verdubbeld." Geestverschijningen. Te Tjileuleuiet, boven Meester-Coinelis, ligt naast „Villa Nova" een ander buitenverbiyf, sedert jaren bewoond door den hoer O waar wonderlyke dingen gebeuren. Zit men er in de schemering in het koepeltje aan den groo- ten weg, dan hoort men zonder ooit iemand te zien, iederen avond duideiyk zeggen: „Potong moeloed amper mati." lederen nacht wordt de huisheer wakker door het gedruisch van een net Europeaan met een blonden baard, die de van binnen gesloten kamerdeur opent, de bedgordijnen opslaat en hem strak aan ziet zonder verder overlast aan te doen. Tracht men den bleeken gast te grypen, dan is hy plotseling verdwenen. Minstens eenmaal in do week wordt de bewoner van het spookhuis opgeschrikt door een binnenshuis Vi.llenl pistoolschot, waarvan de oorsprong niet to vinden is. Eens, toen dr. v. D. des avonds by den heer O. geroepen word, zeido eerstgo- noemde: „Hó, 'l is bier net oen oord om zoo een tyger te booren brullen." Nauw had do geneesheer de woorden gesproken, of vlak by hem werd het donderend gebrul van den koning des wouds gehoord zonder dat van den kiai iets te zien was. De dokt.r is nooit meor terug gekomen en mannen, voor geen klein ge ruchtje vervaard, hebben al3 logói dezo fJo verschynselen waargenomen Jammer, dat Foo of Wilkie Collins nooit van dit huis gehoord hebben l (Java Podc). Het Dividend over het Boekjaar 1896 Welk Boekjaar slechts over twee maanden loopt bedraagt 3/, pet. of f 7.ö« per Aandeel, betaalbaar op Diviiendbewys No. 1 te 'sGravenhage ton kantore der MnatschappU Geldbelegging, te Leiden ttn kantore der Rijnlandsche Bankvereenfglng F. F. W. HE1NTZ A Co. 2736 12 "Vraagt prijsopgaaf! VAN Haarlemmerstraat 207, Leiden, levert alle voorkomende UUUMWERKEN, als: Pryscouranten, Bestekken, Nota's en Quitantiën, Bal- en Feestboekjes, Programma's, Aanplak- en Strooibiljetten, Enveloppen, Visite- en Adreskaarten, enz., zeer vlug, goedkoop en net. Groote sorteering Verloving*»- en Uuwelljkskaarten. 1355 23 SPECIAAL INGERICHT VOOR en alle andere Feesten. in alle formaten en eoncurrcercodc P'Ij zen ruim vcorhan en in den Bo-khan iel van 3de Groeocstceg öl, by de Hoerendracht. §J£gjT* N. B. Inltoop van oude HOKHEK tegen de hoog*»le prijzen. 2728 10 Zuivere versche Eieren 2£, 3,3j, 4 Cts, EN 2731 14 Merk: „Het Klaverblad". Waarschuwing: Andore merken dan „Het Klaverblad" zijn waardeloos. Verkrijgbaar bij de HH. J. H. DIJKHUIS, REIJST KRAK, A. M. DE WIT BEU KERS, D. H. TERBURGH, EDUARD DE RUIJTER, J. J. WAGTENDONK en S. PL*. TEEL. En gros: J. NORD, Amsterdam.

Leidsch Dagblad | 1897 | | pagina 13