N°. 11378 Maandag SO 31aart. A0.1897. feze <§ourant wordt dagelijks, met uitzondering van (Zon- en feestdagen, uitgegeven. ©it nommer bestaat uit YTEB Bladen. Leiden, 27 Maart. De detective der groote wereld. IDSCH f BUS DBZKB OOUKAOTl V'"or M3on per 8 maanden. Franco per post ABonderiyke Nommers 1.40. 0.06. PRIJS DER Van 1 6 regels f 1.05. Iedere regel meer f 0-17J. Grootsf# letters naar plaatsruimte. Voor het incasseeren buiten de stad wordt 0.05 berekend. Eerste Blad, Officieel© EennisgeTinge% Veiligheidswet. De Burgemeester van Leiden, Gezien de circulaire van den Heer Commis saris der Koningin in deze provincie, dd. X Maart jlA. No. 530 (lste afd.); Brengt ter konnis van hoofden of bestuur ders van fabrieken of werkplaatsen, bedoeld in art. 1 der Veiligheidswet, dat door hen vóór of op 1 April m, s. opgave moet worden gedaan van het bedrfif, door hen uit geoefend, de soort van drijfkracht en het aantal krachtwerktuigen, door hen gebezigd, het aantal personen in hunne inrichtingen werkzaam, en voor het geval, dat de fabriek of werkplaats behoort tot dp inrichtingen, die gevaar, schade of hinder kunnen veroor zaken en niet mogen worden opgericht zon der vooraf verkregen vergunning, van het gezag, dat de vergunning tot oprichting gaf, en de dagteekening van het vergunningsbesluit dat de vorm der bedoelde opgave is vastge steld by beschikking van den Minister van "Waterstaat, Handel en Nijverheid, van den Bden December 1896, No. 166, en dat de gedrukte formulieren daarvan voor belang hebbenden kosteloos ter Gemeente Secretarie (afd. Algemeene Zaken) verkrijgbaar zfin ge steld, alwaar tevens gelegenheid bestaat tot het verkrijgen van meerdere inlichtingen. Hij herinnert voorts, dat de Veiligheidswet onder fabrieken en werkplaatsen alléén ver staat die inrichtingen, waar een krachtwerk tuig of een oven wordt gebezigd of tien of meer personen plegen te verblijven en dat afzonderlijke, doch met elkander in gemeen schap (staande ruimfceD, gebezigd voor het zelfde bedrijf, gerekend worden een onafge- schoiden geheel uit te maken. De Burgemeester van Lelden, P. WAS. Lbidkn, 12 Maart 1897. Het nadeelig saldo der rekening over 1896 van de „Vereeniging voor Chr. onderwijs ten behoeve van on- en minvermogenden alhier, dat ongeveer f 1500 bedroeg, bedraagt thans nog ongeveer f590. In 't geheel werd tot dekking daarvan tot dusverre ontvangen f 907.61. De intendant van het domein .Zorgvliet," aan den Scheveningschen weg, den heer Vink- huijzen, heeft zich hedenochtend naar Welmar begeven. Dezelfde rouw als wegens het overlijden ▼an Prinses Sophie, voor de landmacht en het Indische leger is vastgesteld, is ook uit geschreven voor de officieren der marine. Door een aantal geneeskundigen, waar onder de heeren prof. dr. J. P. P. v. d. Lith en prof. dr. E. Rosenberg, belden te Utrecht, jb aan de geneeskundigen in Nederland en zfine Koloniën een schrijven gericht, opwek kend tot stichting van een „Yereeniging van geheel-onthouders geneeskundigen voor Ne derland en zfine Koloniën." Zfi, die aan hun roepstem gevolg willen geven, worden verzocht, hun naam op te geven aan het adres van den heer C. Bfil, arts, 2de geneesheer aan bet krankzinnigen gesticht te Zutfen. In verband met de geboele bekostiging der militaire muziekcorpsen door het Rfik, heeft de minister van oorlog thans aan de regimenten infanterie meer in 't bijzonder de militaire diensten aangegeven, welke die muziekcorpsen ten dienste van den troep moeten verrichten. Hierdoor staat het vaet, dat de troep in 't vervolg zoowel op marsch als in kazerne menigmaal van de regimentsmuziek zal kunnen genieten, lots hetgeen in de laatste jaren bfi enkele corpsen sporadisch plaa's had. Aan de Kamers van Koophandel en Fabrieken te Amsterdam, Rotterdam, 's-Gra- venhage, Dordrecht, Schiedam, Leiden, Delft, Middelburg, Ylissingen, Zaandam, Harlingen en Groningen en aan de Twentsche Yereeniging ter bevordering van nfiverheid en handel is door den minister van waterstaat, handel en nfiverheid een exemplaar toegezonden van de .Accounts relating to trade and navigation of the United Kingdom", nopens de maand Februari jl. De minister van waterstaat, handel en nfiverheid brengt ter kennis van belangheb benden, dat in de maand Juli dezes jaars het bfi de artt 49 en 50 van bet koninklfik besluit van 10 October 1896 (Stsbl. 163) be doeld examen zal worden afgenomen van hen, die voor de betrekking van adspirant- ingenieur voor het stoomwezen in aanmerking wenschen te komen, aan welke betrekking eene jaarwedde verbonden is, waarvan het minimum en maximum respectievelijk 1200 en /"1600 bedraagt. Zfi, die aan het examen wenfchen deel te nemen, moeten zich daartoe vóór 1 Juli e. k. bfi gezegeld adres bfi genoemden minister aan melden, met opgave van naam en woonplaats en onder overlegging hunner geboorte-akte. Men zie verder de .Staatscourant" van heden. Werd indertfid medegedeeld, dat eene verplaatsing van het bureau van den In- dustriëelen eigendom uit de bovenste ver dieping van het Departement van Justitie naar een gemakkelijker te bereiken lokaal ln overweging was, thans kan worden medegedeeld, dat gemeld bureau vermoedelijk gevestigd zal worden in de benedenvertrekken van een der aan de straatzijde gelegen vleugels van het door den .Haagschen Kunstkring" aangekochte gebouw aan de Heerengracht, door het Rfik voor die bestemming te huren. De landmeter H. A. Yan der Zanden is evergeplaatst van Roermond naar Middelburg. Te Enkhuizen zullen muntgasmeters Ingevoerd worden. Door den Nederlandschen Bond van gemeente-ambteDaren is aan de Tweede Kamer een request ingediend, waarbfi ver zocht wordt om, in verband met de lage bezoldigingen der gemeente-ambtenaren ten plattenlande, maatregelen te nemen, waarbfi de waarborg wordt verkregen, dat de aangenomen uitkeering aan de gemeente, tot het geheele bedrag dat daarvoor wordt toegestaan, ook werkelfik aan de bedoelde ambtenaren als vorbooging hunner jaarwedde ten goede komt en verder deze uitkeering te verhoogen tot een bedrag van 1/At of zoo dit mogelfik is booger, der tegenwoordige jaarwedde van de ambtenaren ter secretarie, zooals die op de begrootingen der gemeenten zfin uitgetrok ken, daar bet toch algemeen bekend is, dat die tractementen in geenerlei verhouding zfin tot do te verrichten werkzaamheden. Ook wordt in het request aangedrongen op het brengen der bezoldigingen van gemeente ontvangers in betere overeenstemming met hunne nnantiöele verantwoordelijkheid. Ten einde het ook daar ondervonden misbruik van het houden van collecten voor elders gevestigde instellingen zooveel mogelfik tegen te gaan, hebben B. en Ws van Schiedam bepaald: lo. dat collecten, welke met hun instemming plaats hebben, voortaan zullen gehouden worden met gesloten bussen, die van ge- meontewege zfin verzegeld; 2o. dat zfi, die met deze collecten belast zfin, voorzien zullen wezen van eene schrifte lijke aanbeveling van hun college, en 3o. dat de opbreügst dier collecten door bun college ter openbare kennis zal worden gebracht. Het stoomschip .Cyclops", van Amster dam en Liverpool naar Java, passeerde 26 Maart Kaap Spartel. TWEEDE KADER. Set Adres van Rouwbeklag der Tweede Kamer is vastgesteld als volgt: Mevrouw l „Met innig leedwezen ontving de Tweede Kamer der Staten-Generaal van Uwe Majesteit de mededeeling van het overlfiden van H. K. H. Mevrouw de Groothertogin van Saksen-Weimar- Eisenach, geboren prinses Wilhelmina Maria Sophia Louise der Nederlanden. .Levendig beseffen wfi hoe smartelijk dit verlies H. M. de Koningin en Uwe Majesteit treft. „Ook de natie betreurt het verscheiden der beminde Yorstin, die zoo menigmaal van hare warme gehechtheid aan het vaderland deed blfiken. Haar afsterven deed ons opnieuw ge voelen, hoe nauw de banden zfin, die Neder land met het doorluchtig stamhuis van Oranje verbinden. .Eerbiedig verzoeken wfi Uwe Majesteit de betuiging onzer diep gevoelde deelneming wel te willen aanvaarden." Amendementen. De heeren Gerritsen en De Boor hebben voorgesteld om bfi het heffen van een hoofdelfiken omslag of inkomstenbelas ting het gebiedend voorschrift om aan te nemen, dat de belastingschuldige zfin gewone vert-ring uit zfin inkomsten bestr^dt, te ver anderen in de bevoegdheid om dit aan te nemen; 2o. te doen vervallen de bepaling van het laatste lid van art. 11d betreffende de percentsgewfize verrekening van het bedrag der aanslagen in elke belasting. Door de Regeering is voorgesteld de heffing van buitengewone opcenten op de grondbelasting toe te staan in gemeenten, waar de druk van den hoofdelfiken omslag of andere directe inkomsten- of verterings belasting daartoe aanleiding geeft; voorts om inrichtingen en werken enkel ten dienste van het verkeer binnen de gemeente niet te be- grfipen onder de werken en inrichtingen, die strekken ten dienste van het verkeer en ter zake van welker gebruik of genot rechten en loonen tot geen hooger bedrag worden goed gekeurd dan tot dekking van de kosten ver ei8cht. Schutterijwei. De heer B a h 1 m a n n heeft het voorloopig verslag over zfin voorstel van wet tot wfizi- ging der wet, houdende oprichting van schutte- rfien, beantwoord, en merkt daarbfi in de 9erste plaats op, dat hfi niet kan toegeven, dat de behandeling van zfin ontwerp ontfidig zou zfin. Integendeel bestaat er z. i. alle aanleiding om in plaats van tot intrekking tot uitbreiding van zfin voorstel over te gaan, nu de minister van bionenlandsche zaken geenszins van plan schfint te zfin tot eene, al zfi het slechts par- tieèle, wfiziging der Schutterfiwet de behulp zame hand te bieden. De voorsteller heeft gevolg gegeven aan den wenk, om nadere wc-ttelfike maatregelen voor te stellen omtrent het toezicht op de uitgaven voor de scbutterfien, nu deze, vol gens zfin voorstel, voor het vervolg door het Rfik zullen gedragen worden. Om voorts de 8cbutterlfike rechtspleging te verbeteren, stelt de beer Bahlmann voor in de plaats van het bestaande art. 61 in hoofdzaak over te nemen ait. 23 Wetb. van Strafrecht; maar dan ln plaats van .hechtenis" te lezen „provoost- arrest", met schrapping van art. 71. Peneioenen van het personeel van den Loodsdienst. De minister van marine heeft een wfiziging voorgesteld van de wet, regelende de pen sioenen en onderstanden aan het personeel van den loodsdienst voor zeeschepen en aan de weduwen en kinderen van dat personeel. De bedoeling daarvan is, dat voor de vrouwen en kinderen van reeds vóór 1 Juli 1892 ge- pensionneerden het vroeger verkregen uitzicht op hooger pensioen dan waarop zfi volgens de nieuwe \fet aanspraak zouden kunnen maken, hersteld wordt. De billfikheid eischt volgens den Minister, dat deze destfids verkregen rechten in geenen deele worden gekrenkt. Reserve-personeel, enz. fn zfin antwoord op het wetsontwerp, hou dende regeling vanlo. den rechtstoestand van het reserve-personeel bfi de landmacht, niet behoorende tot het personeel van den genees kundigen dienst; 2o. de bevordering en het ontslag der officieren, alsmede het pension- neeren der officieren, onderofficieren en min deren van dat personeel; 3o. het verleenen van pensioen of onderstand aan weduwen en kin deren van officieren, onderofficieren en min deren der reserve bfi de landmacht, niet behoorende tot het personeel van den genees kundigen dienst, vertrouwt de minister van oorlog, die door wfiziging van het ontwerp te gemoet meent te zfin gekomen aan de bfi het afdeelmgsver8lag gemaakte opmerkingen, wenken of bedenkingen, dat deze voor het leger hoogst belangrijke regeling nog vóór 1 Juli a. s. tot stand moet komen. De Minister acht het buiten kfif, dat de maatregel, om uit het reservekader ook reserve officieren te trekken, alleen dan goed kan werken, indien de eischen voor do benoeming van reserve-officier niet te laag worden gesteld. Er bestaat dan ook geen reden om te meenen, dat rangen bfi het reservekader zullen worden verleend dau onder voldoenden waarborg, dat de benoemde personen de vereischte kundig heden en eigenschappen bezitten. Hetzelfdo geldt ook voor de graden. De programma's ter aanduidiDg van de eischen voor het militiekader werden indertfid vastgesteld naar de rapporten van de corpschefs en de adviezen van de inspecteurs der wapens. Over het militie kader luidden de rapporten steeds gunstig. De Minister deelt als feit mede, dat dezer dagen de inspecteur der infanterie, bfi welk wapen tot dusver de meeste ervaring met het reservekader is opgedaan, bet niet raadzaam oordeelt in de instelling van het reservekader ingrfipende veranderingen voor te stellen. Dit wetsontwerp is dan ook op te vatten als bewfia, dat de proefneming van het reserve kader geslaagd is, en dat het reservekader als een vaste iustelliog bfi onze landmacht is te beschouwen. Wanneer eenmaal wordt besloten tot eene regeling ook voor reserve-manschappen, meent de Minister, dat het onderwerpelfike wetsont werp, zooals het thans door hem gewfizigd is, daaraan geen bezwaar zal in den weg leggen. De Minister heeft in het ontwerp eene wfiziging aangebracht, volgens welke voorde opleiding der officieren zoo noodig kan worden afgeweken van de wet van 21 Juli 1890 (Stsbl. No. 126) betreffende de opleiding voor den officiersrang bfi de landmacht. Hfi kan op de vraag welke uitgaven van het reservekader op den duur te wachten zfin indien do maatregel slaagt, waarbfi men bfizonder den pensioens- last op 't oog had, nu reeds geen voldoende inlichting geven, maar als vaststaande kan worden aangenomen, dat de uitgaven meer in het bfizonder wat het pensioen betreft onder normale omstandigheden niet groot zullen zfin en in geen geval de schatkist zullen drukken. Ter wegneming van den twfifel of voor het ten behoeve van het reservekader op de be grooting voor 1897 uitgetrokken bedrag van f 47,000 niet nagenoeg evenveel 1 vast dienend kader ware te verkrfigen als reservekader, ia bfi '8 Ministers antwoord een berekening ge voegd, waaruit o.a. blfikt, dat indien iu 1897 evenveel personeel vast zou dienen als voor 15) Zfi bemerkte hoe men haar met bewondering nastaarde, als ze zich vol gratie bewoog om nieuwe gasten te begroeten; maar al die hulde liet baar koud. Ze dacht aan Thorald Cliffs, den man, dien se boven allen liefhad, en aan haar eigen ondergang, die zoo nabfi was. Graaf De Champcey kwam haar aanspreken. Hfi was zeer bleek, daar bfi niet, zooals de schoone Natica, wat .rouge" had aangewend om er den doorgestanen strfid van dien dag mede te bedekken. „Ik kon niet wegblfiven; ge hebt mfi van middag diep beleedigd, en toch ziet ge mfi weer hier." .Ik hob u niet beleedigd," klonk het fiskoud. „Ge zfit schoon als een godin; toch ken ik u te goed, om niet te zien, dat u iets hindert," fluisterde hfi. Zfi keerde zich van hem af; hfi had ge weigerd Geneviève te trouwen; hfi had haar wil durven wederstreven; ze had hem wel hunnen dooden met haar toorn. Roy Pemberley kwam naar haar toe en De Champcey beet zich op de lippen. „Daar komen zfi," sprak Pemberley haastig; „boud gfi Benwick bezig, terwfil ik Archie /oor mfin rekening neem. Ik zal het schandaal met Thorald als een verontschuldiging voor het overhaaste huwelfik doen gelden." Natica knikte ten teeken van instemming en boog vriendelfik voor de beide heeren, die haar thans naderden. Pemberley trok Archie heel spoedig ter zfide en Natica bleef van aangezicht tot aangezicht met den man, dien zfi vergoodde. Bfi hun ontmoeting in Grace-Church en bfi Tiffany was ze te zeer met haar eigen mis daad en het mogelfike gevaar voor ontdek king, dat zfi liep, vervuld, om veel acht op Ralph Benwick te slaan. Nu echter, terwfil ze de oogen naar hem opsloeg en toevallig de zfine ontmoette, liep haar een schok door de leden. Thorald zag haar verbleeken onder het kunstmatige blosje. Hfi huiverde bfi het denkbeeld, dat ze zfin identiteit ontdekt zou hebben. XII. Archie werd het vreemd te moede, toen Pemberley hem ongemerkt ter zfide trok. Hfi begreep, dat zonderlinge onthullingen komende waren. Hfi vatte tot nu toe niet, welke reden zfin oom toch hebben kon om zulk een gewaagden diefstal te begaan; aan armoede dacht hfi geen oogen blik; het was dan ook wel een dwaas denkbeeld, als men de vorste lfike omgeving zag, waarin zfin oom leefde. Nu hfi hem aandachtig beschouwde, zag hfi, dat de lfinen in zfin gelaat dieper waren geworden in den laatsten tfid. Beiden zwegen eerst, de een wachtend tot de ander beginnen zou. Eindelfik verbrak Archie deze pfinlfike stilte door te zeggen: „Ik hoop, oom, dat u weer heelemaal beter zfit." „Geheel; het kwam door die ongelukkige zaak met Thorald, welke ik mfi zoo heb aangetrokken." „Zoo," zeide Archie heel onschuldig. „Natuurlfik was het dat niet alleen," ging Pemberley voort; „de persoon Cliffe laat mfi koud, zooals ik je niet zal behoeven te zeggen, maar ik vind bet heel onaangenaam, dat GeDeviève door die ellendige geschiedenis over ieders tong gaat. En wat nog het ergste is, mfin dochter wil niet van hem afzien; ik weet zeker, dat, als ze zfin schuilplaats wist, ze hem zelfs zou gaan opzoeken. En om aan dit alles nu een eind te maken, heb ik be sloten, dat ze zoo spoedig mogelfik in het huwelfik moot treden. Ongelukkigerwfize laten haar vroegere aanbidders niets van zich hooren, ook al een gevolg van het laatste schandaal. Nu is er een man, en dat is uw vriend, die mfi zulk een overhaast huwelfik mogelfik zou kunnen makeu. Al is hfi geen inwoner van Nieuw-York, toch is mfi genoeg bekend, dat hfi van goedo familie is en rfik te eens." Archie was te verbaasd, om dadelfik te antwoorden. Verbluft stond hfi zfin oom aan te staren. „Het nieuws schfint je zeer te schokken," merkte Pemberley op; „mag Ik vragen, wat daar de oorzaak van is?" „Dat kan ik u gemakkelijk verklarenmfin vriend Ralph Benwick heeft mfi in vertrouwen medegedeeld, dat hfi op het eerste gezicht is verliefd geworden op Geneviève. Hfi heeft sinds die ontmoeting aan niets of niemand anders gedacht." Pemberley keek verheugd op. „En zoudt ge dit huwelfik al spoedig wenscben, oom?" „Binnen twee dagen; ik heb Genevièves toestemming reeds." Archie vatte heel goed den dwang, die er op het arme meisje was uitgeoefend. „En wilt u daardoor nu een einde maken aan Genevièves liefde voor Thorald?" „Ja, wilt ge dus dadolfik met nw vriend spreken, Archie?" Archie beloofde het en spoedde zich naar Geneviève. Hfi vond haar omringd door heeren. Ze zag bleek en scheen niet veel te bemerken van wat er om haar heen voorviel. „Ik moet je iets leggen," fluisterde Archie haar in het oor. Zfi maakte zich met een schertsend woord van haar bewonderaars af en ging met haar neef een weinig ter zfide. „Komt go me bericht van hem brengen, Archie?" Met een paar woorden bracht deze haar op de hoogte van alles en Geneviève riep vol vreugde uit: „O, Archie, is 't heusch waar?" „Yerraad je echter niet," waarschuwde haar neef; „doe alsof je hem nooit gezien hadt." Archie verliet haar nu en ging hier en daar enkele dames aanspreken. Hfi had de gestolen diamanten nog steeds bfi zich, daar hfi nog niet wist op welke wfize hfi ze het best aan Tiffany terug zou doen bezorgen. Hfi verlangde vóór alles zfin oom te sparen en daarom wenschte hfi alleen te zfin. „Ik kan hier in deze benauwde kamera niet nadenken," dacht hfi; „een kort wande lingetje zal mfi goed doen." Hfi nam jas en hoed uit de kleedkamer en daalde Natica De Gharlemonts statigs stoep af. Nog geen tien stappen had hfi afgelegd, of een lang, welgekleed man sprak hem aan. „Excuseer mfi, maar is uw naam ulet Syndon?" vroeg hfi beleefd. „Ja," antwoordde Archie. „Ge zfit beschuldigd dezen morgen de firma Tiffany bestolen te hebben van tien groote diamanten." „En wie is do beschuldiger?" „In een anoniemen brief heeft men uw naam genoemd; de onaangename verplichting rust dus op mfi, om u naar het politie bureel te brengen. Uw kamers zfin reeds doorzocht." „Dat is Luigi Centis wraak," schoot door Archies brein. „Wilt u medegaan mfinheer, of moet ik hulp roepen?" Het was Archie alsof de grond onder hem wegzonk; de schfin waa tegen hem, hfi waa dien morgen bfi TiffaDy geweest en de diaman ten had hij op dit oogenblik nog bfi zich. Als Thorald Cliffes vermomming niet zoo volmaakt geweest was, had Natica hem zeker onmiddellijk herkend. Ze bemeikte nu alleen een bfizonder treffende gelijkenis van oogen op. (Wordt vervolgd.)

Leidsch Dagblad | 1897 | | pagina 1