Meubilaire Goederen; Ned.-Herv. Gemeente. LEGER DES HEILST J. DE WILDE, Hoiew»! 66. N°. 11377. Zaterdag 27 Maart. A0. 1897 feze iCourant wordt dagelijks, met uitzondering van (Zon- en feestdagen, uitgegeven. Publieke Verkooping, Openbare Verkooping. Handwagen op Veeren Bijzondere Samenkomsten, Per K.O. 2303 9 Natuurboter J1.40. Fijne Tafelboter ƒ1.20. Direct van de Distilleerderij K. I. I). v. d. „Kennis is Macht." KOOPJES. Eerste Ned. Verzekering-M'l Prima adres voor Zuivere Natuurboter. LEIDSCH DAG-BLAD. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 8 maanden1.10. Franco per post1.40. Afzonderlijke Nommers 0.05. PRIJS DER ADVERTENTEEN: Van 1-6 regels f 1.05. Iedere regel meer f 0.17j. Grootere letters naar plaatsruimte. Voor het incasseeren buiten de stad wordt f 0.05 berekend. Tweede Blad. Gemeenteraad yan Lelden. Vervolg der zitting van gisternamiddag. Omstreeks vijf uren werd de vergadering heropend. Aan de orde waren r.og de volgende punten 31. Voorstel tot vaststelling van eene gewijzigde Verordening, regelende het getal der leeraren aan de Hoogere Burgerschool voor Jongens en het bedrag hunner jaarwedden (52) 4°. Idem als voren van bet Gymnasium. (56) 5°. Verzoek van J. P. De Meijere, om vfijstel- ling van de betaling van schoolgeld, Gym nasium. (53) 6°. Idem als voren van Dr. J. Van Leeuwen Jr., Hoogere Burgerschool voor Meisjes. (57) 7°. Idem als voren van P. Do Carpentier Wilder* vanck, Hoogere Burgerschool voor Jongens. (59) 8°. Voorstel omtrent de vaststelling van net schoolgeld voor eenigo elders wonende leer lingen der Kweekschool voor onderwijzers. (54) 9°. Verzoek van het Bestuur van het Seminarium Hageveld te Voorhout, tot afkoop van recog nitiën voor het hebben van eene plating en een duiker aan de Haarlemmertrekvaart. (64) 10°. Voorstel tot verkoop van eonige buiten ge bruik gestelde voorwerpen aan de Stadstim- morwerf. (62) 11°. Idem tot verplaatsing van de Pinkstervacantie op het Gymnastum (58) 12°. Voorstel omtrent de oprichting van eene school 3de klasse aan de Heorenstraat (.43) 13°. Concept-Verordening op de straatpolitic (51) 14°. Bezwaarschriften tegen de suppletoire kohie ren der Plaatselijke Directe Belasting, dienst 1896. (63) 3o. Art. 13 zonder discussie aangenomen. By art. 4 wenschte de heer De Vries, dat de verhooging voor den heer v. d. Waals ware ingegaan met 1 September 11. Dat zou billijker wezen, omdat in dezen cursus reeds meerdere arbeid verricht is. De Voorzitter is hier tegen. Hij zou het onbillijk vinden voor één eene uitzondering te maken. De beer De Vries repliceert: als er by B. en Ws. overwegende bezwaren bestaan, zal by er zich bij neer leggen. Ook de heer Fockema Andrece zou het beter vinden de toelage voor den leeraarin bet boek houden anders in bet algemeen te regelen en eene byzondere bepaling te maken, omdat de heer v. d. Waals niet te Leiden woont. De Voorzitter houdt niet van particuliere toelagen; het is gemakkelijker later, zoo noodig, do verordening te wijzigen. De heer De Ooeje wenscht toch ook den heer v. d. Waals de extra-toelage (lo. Sept. lo. Jante verzekeren, daar den heer v. d. W. verzekerd is, dat „die zaak wel terecht zou komen." De heer Drucker doet opmerken, dat wèl don beer v. d. Waals niets beloofd is, maar hy heeft meer arbtil verricht en billijk is het dus zfektr dien arbeid hooger te beloonen, en dus op het oogenblik, dat uie meerdere arbeii begonnen is. De beer Kroon breekt ook nog oen lans op billykbeidsgronden voor den heer v. d. Waals. De Voorzitter vindt de woorden des hoeren Kroon als antecedent gevaarlyk. De heer Van Hamel zou dan wel wenschen de zaak bywyze van amendement by art. 8 te behandelen. De Voorzitter raadt het af; hy vreest, dat het een beginsel kan worden. De heer Fockema Andreae biyft volhouden, dat de zaak het eenvoudigst behandeld wordt door de quaestio geheel af te scheiden van de Taalleeraren. Hierop wordt besloten de zaak aan te houden. Thans brengt de Voorzitter buitea de agenda een voorstel aan de orde, nl. om by do lande ryon van „Endegeest" aan te kcopen een perceel van 17 H.A. tegen 45,000 gld. met de kosten. Dezo zaak is dringend en wordt dus onmiddellijk aangenomen met 14 tegen 11 stemmen. De vergadering wordt hierna geschorst tot 's avonds 8 uren. Avondzitling te 8 uren. Te 8'/4 uur zyn genoeg leden aanwezig om de vergadering te kunnen heropenen. Voorzitter de heer Was, Burgemeester. Verder aanwezig de hoeren: Dekhuyzen, Drucker, Fockema Andre®, Zaayer, v. Lidth de Jeudo, v. Hamel, Korevaar, v. Rbyn, Stad houder, v. Dissel, De Goeje, Kaiser, Dri.ssen en Cock. Aan de orde is punt 4o. van de agenda. Hierop is wenscheiyk de toestemming van den Minister van Binnenlandsche Zaken. Zon der discussie of hoofdelijke stemming aange nomen. 5o - Ho. Alle aangenomen zonder discussie of hoofdelyke stemming. 12o. Wordt aangehouden tot de volgende vergadering. 13o. De concept verordening op de straat- politie. De heer Kaiser heeft bezwaar om de al te groote uitvoerigheid. Een politi9-veror- dening is niet ten gerieve van het gemeente bestuur, maar van de ingezetenen, en moet dus zyn kort en duidelyk. De Voorzitter zegt, dat de commissie gaarne de voorstellen van den heer Kaiser te gemoet zal zien, vooral wanDeer die dan zyn: kort, krachtig en precies. De algemetne beraadslagingen worden hier mede gesloten. Nog éóne opmerking van den heer Kaiser. De nieuwe verordening is een chaos (doordat rubrieken ontbreken), waar een gewoon bur german geen weg in kan vinden. Verdeeling opnit-uw in rubrieken ware zeer wenschelyk. De Voorzitter repliceert, dat daaraan wel degeiyk gedacht is en dus drie groote afdeo- lingen zyn aangenomen. Groote rubrieken zyn beter dan kl.ine, die herhalingen en langdradigheid zouden te voorschyn loepen. De beer Kaiser vindt die herhaling nog zoo ongewenscht niet. Dheer Andrece vermoedt, dat vele rubii ken juist den argloozen beschouwer op eeti dwaal spoor brengen, het helpt zeker niet. Een blauwyztr zou meer helpen en dat kanover- wogen worden. De Voorzitter merkt op, dat de wensch van den heer Kaiser in tegenspraak is met do door hem aanbevolen koitheid. Thans worden de algemeen© beschouwingen nogmaals gesloten. By artt. 1 en 2 doet de heer Zaayer een enktle vraag, oie door den Voorzitter beant woord wordt. Op art. 7 stelt de heer v. Dissel t ene kleine verandering in de terminologie voor, die wordt aangenomen. Art 12 „Water" acht de heer Kaiser een te algemeen begrip. „Regen-, wel- of duin water" zou beter zyn. Do Voorzitter verklaart, dat onder „watei" zuiver water verstaan wordt Geen enkel rechter zou er iets anders» onder verstaan. De heer Kaiser wenscht zyne verbetering om te voorkomen, dat de straten gereinigd worden met grachtwater. De Voorzitter antwoordt, dat bedoeld wordt: „niet door andere vloeistoffen verontreinigd." Na nog enkele opmerkingen wordt art. 12 goedgekeurd. Art. 20. De heer Kaiser wil alle zorgen voor sneeuwopruiming, enz. leggen op de schouders van het gemeentebestuur De Voorzitter verklaart, dat eene dergt-lyke bepaling niet in een politie-verordening thuis hoort. De heer Drucker wil de order omtrent de opruiming doen uitgaan alleen van den Burge meester. De Voorzitter antwoordt, dat de Hooge Raad dat verbieat als delegatie van macht. De heer Dekhuyzen vindt de bepdlingsubb te bezwaariyk voor Botermarkt en Vischmarkt. Wat zyn die: plein of gracht? Da Voorzitter beschouwt ze als gracht en dus moeten de bewoners opruimen naar den walkant toe. Verder antwoordt de Voorzitter nog den heer Kais r, dat het ondoeniyk ia alle kosten voor opruiming en strooien voor de gemeente te nemen, doch dat in overweging is een plan tot het verhuren van diensten. Men zal zich kunnen abonneeren en dan ge schiedt dus ook geene aanzegging. De heer Druck:r juicht dat plan zeer toe en wonsciit slechts een strenger politie toezicht. Dj Voorzitter zogt 'dat ioe. De heer Stadhouder vindt 4 meter te weinig, om het rytu'gjnspoor; 6 meter ware beter. De hetr Cock doet opmerken dat het be zwaar ni.t gioot is; bovendien heeft men het altyd nut die bepaling gedaan. De heer Dekhuizen is voói 6 meter. De heer v. Hamel hecht aan 4 meter. De 4 meter Llyvcn derhalve in eere. In art. 24 stelt de heer v. Lidth de Jeude voor, „zonneblinden" te lezen, hetgeen wordt aangenomen. Ait. 25. De heer Drucker wenscht ook opgenomen te zien den „gebruiker." Dit worn goedgekeurd. De heer Dekhuyzen vindt „naambordjes" to eng uitgedrukt. Het wordt dus veranderd in „boröjes." Art. 31. De heer Drucker vermoedt, dat hier het terrein van het Strafwetboek be treden wordt. De Voorzitter merkt op, dat het Strafwb. art. 266 bedoelt „opzettelyke beleediging", die hi-T niet bedoel 1 wordt. Het is den heer Drucker niet duidelijk hoe men by ongeluk iemand uitscheldt. De Voorzitter verklaart dit. By art. 35 ontstaat een kleine discussie over het „pinkelspel" en het gevaariyke daarvan. Vervallen kan in dat art. de be paling: „krachtens art. 457 2o. Wetb. v. Strafr gelyk de heer Drucker aantoont. Zoo wordt besloten. By srt. 41 wenscht de heer Drucker voor te stellen de redactie „met aanbiedingen om hem een dienst te bewyzen." De heer Cock vindt eene dergelyke uit breiding een zeer draconische bepaling. Bovendien kan „een dienst bewyzen" iets geheel anders boteekenen. „Lastig vallen" is niet te definiëeren. De heer Drucker stelt nu eene andere redactie voor als vo'gt„Het is verboden op den openbaren weg iemaod met dienstaanbiedingen lastig te vallen." D;t aanzienlyk verbeterd amendement wordt aangenomen. In art. 44 wordt op voorstel van den heer Zaayer het woord „daartoe" geschrapt, aan gezien htt volgens den voorsteller overbodig is of tot misverstand aanleiding kan geven. In r.rt. 51 wordt ingevoegd „voldoende" vóór„zorg", evenzoo in art. 52 In art. 54 wordt „en, indien zulks ondoen iyk is", gtwyzigd in „óf, indien", enz. Op art. 68 wordt de voorgestelde wyziging aangenomen, benevens nog het gedeelte Bak- kerstecg tusscben Haarlemmerstraat en Oude Vest. By de „beide Vrouwestegen" moet iigovoegd worden „tusschen Broestraat en Haarlemmerstra it". De hier Drucker wenscht de geheele Bak- kersteeg opgenomen te zien; in dien zin wordt besloten. Een opmerking van den heer v. Rhijn om de Groenesteeg te bepalen „van do Hooigracht tot de Vestestraat" wordt niet overgenomen. Art. 69. De heer Kaiser stelt voor alle artt, op wi Iryders betrekking hebbende, voorloopig uit de verordening te lichten, d. w. z. die artt. niet thans te behandelen. De Voorzitter repliceert. Die bepalingen zyn zoo erg niet, ze zyn integendeel zeer gematigd. In hoofdzaak moeten de verbo (sbepalingen gehandhaafd worden; slechts in kleinigheden zal gewyzigd kunnen worden. Mild is er ge regeld, maar toch moet een einde komen aan het overdreven, onbesuisd ryden, dat bier voor kan komen en inderdaad voorkomt De commissie zal echter nogmaals over wegen, en dienvolgens worden alle wielryders- bepalingen aangehouden. In artt. 71 en 72 wordt by gevoegd „trek dieren". In art. 93 vervalt „en den koetsiers." Op art. 96 maakt de heer Drucker aan merking. Er wordt in Leiden grovelyk mis bruik gemaakt van het stoppen der tram. Nu mo9t dat niet nog verder bevorderd wor den de tram maatschappij moet dat zelve weten. De Voorzitter acht het overdreven voorge steld. Het tramverkeer is zoo groot niet. Bepaalde stopplaatsen zouden spoedig aan leiding geven tot de opriebting van wacht huizea. De heer Drucker blijft zich er aan ergeren en wil geen bevel van gemeentewege. Dat moet ce directie regelen. De Voorzitter wy6t op de redactie: „naar gelang van omstandigheden". De heer Drucker is onvoldaan en zal stem ming aanvragen. By stemming wordt art. 96 aangenomen met alle stemmen, uitgezonderd die yan de heeren Drucker en Van Lidth de Jeude. By art. 103 wenscht de heer Drucker de cyfers der artt. opgenomen te zien, omdat nu een conducteur of koetsier wellicht niet begrypen zal waar de afdeeling eindigt, daar spreker zelf dat nog niet heeft kunnen ont dekken. De Voorzitter spreekt den heer Drucker moed in en verklaart, dat hy zichzelven ten opzichte van scherpzinnigheid te kort doet. De heer Drucker wenschte het toch gaarne opgenomen te zien en dientengevolge neemt de Commissie voor de Strafverordeningen deze redactie over. Alle hier niet speciaal vermelde artikelen der concept-verordening zyn zonder discussie of hoofdelyke stemming goedgekeurd, waar noolig m e t de daarop van te voren voorge stelde wyzigingen. Niets meer aan de orde zynde en niemand meer het woord verlangende, sluit de Voor zitter de vergadering met dankzegging aan de loden voor hunne tegenwoordigheid. Burgerlijke Stand. AARLANDERVEEN. Bevallen: M. C. Vonk geb. Verkade Z. J. Heijraan geb. Simmerman Z, Overleden: D. Van Leeuwen Z. 1 j. C. J. Van Hoorn, echtg. van M. Bos 80 j. ALFEN. Bevallen: A. H. Zuidam g©D. Korte- kaas Z. M. Van Velzen geb. Mulder Z. Overleden: J. B. Van der Zwaan Z. 8 j; C. Van Leeuwen Z. 3 j. S. Hoogleijling D. 1 j.- J. Winkel D. 10 j. M. Jonkergouw D. 9 m. BOSKOOP. Bevallen: J. Colpa geb. Den Ouden D. N. Ravensberg geb. Radder Z. Overleden: M. N. S. Van Riet 83 j. C. M. Hardijzer 61 j. W. Stolwijk 74 j. Gehuwd: G. A. Lolcama 85 j. en J. M. Van Gelderon 22 j. HAZERSWOUDE. Bevallen-' L. Hoogerbrug geb. Vergunst D. M. Oosthoek geb. Spruit Z. D. Ooms geb. Van Driel D. C. Van Vliet geb. De Bruin D., te 's-Gravenhage. Overleden: G. Van Egmond, gehuwd met A. Prins 76 j. P. Van den Bosch D. 16 j (wonende te Benthaizen). Gehuwd: P. Klomp jm. 22 j. en H. Helmuc jd. 23 j. NIEUWKOOP. Bevallen: I. Blom geb. Hesseliug D. M. C. Van Koert geb. Wessendoro Z. M. Verburg geb. Van der Zwan Z. I. Vijf huizen geb Spruijt Z. M. Bon geb Van Wengerden D. I- Weerdenburg geb. Van Vuuren D. A. E. Van der Woijden geb. Bruinsins D Overleden: A. Kwakkenbos Z. 3 m. OUDSHOORN. Bevallen: C. W. Wernink geb. Van Nouhuijs Z. C. Smit geb. Roos Z. J. Snel geb. Roos Z. REEUWIJK. Bevallen: A. Van Es geb. Schouten Z. Overleden: J. Doorn, wed. van J. Van Rijsdam. TER-A AR. Bevallen: G. De Kleer geb. Lang-, hout Z. E. J. F. Hoogeveen geb. Luijben D R. Vork geb. Blomniesteijn D. Overleden: N. Van Veen, wed. van G. Boer 6G j. G. C. Hoogervorst, echtg. van A- Van Eijk 58 j. STOMPW1JK. Overleden: A. Kleiwegt M. 45 j., echtg. vun S. Belt. K. Luk V. 39 j., echtg. van H. Disseldorp. VEUll. Bevallen: W. Bentvelzen geb. Van der Geest 2 Z. H.H. FABUIUlNTliiK! 8 Een gehuwd goed ontwikkeld persoon, 34 jaren, P. G., gaarne van betrekking wen- schende te veranderen, zoekt plaateiog op Fabriekskantoor of M igazyn. Is ook wel genegen geheel of gedeeltelijk te reizen, bewyzen als goed verkooper kunnende overleggen. Brieven v. p. onder 2329 aan het Bureel van dit Blad. om contant geld, 2430 9 op Vrydag 2 April 1897, des middags te 12 uren, aan de Doelen K zerne, te Leiden, van 10 op reform gestelde PAARDEN, beboorende tot het Depót Eskadron van het 3Je Regiment Huzaren, in garnizoen te Leiden. Zynde één uur vóór de verkooping te zien. De Deurwaarder P. H. VAN THIEL zal op Dinsdag 30 Maart 1897, 's morgens te ÏO uren, aan de Heerengracht No. 69, te Leiden, verkoopent 2438 16 verder: party Hoek en Beschuit, Toon bank, Bascules, Bisten, met blik be slagen, party Trommels, Bussen; be nevens een in goe en staat zynden met Laden. Behoorende tot het Faillissement E. KKRKHOFEiV. Éen uur te voren te zien. Het a-ros aan den Kerk era ad in zake vacature-HAGEN, reeds van vele handtoeke- ningen voorzien, zal nog ter teckening liggen van Zaterdag tot Wo3nsdag oy de Boekhan delaren BLANKENBERG Co. en VAN DOES- BURGH, en Zondag van 1 tot 4 uren in het Catecbisaticlokaal op den Middel w< g. Namens de Commissie, 2424 11 H. OORT. Zondag 28 Haart, den gebeelen dag: geleid door EJV8I.VG en Hevr. PALSKA, hoofd van het Kinderwerk in Nederland. 2436 10 F. STEL, Kapitein. TE KOOP: een solide Eogelsche yzeren Kaaspers. Adres: S. MOONS, Bloemendaal, bi) Gouda. 2433 4 Zuivere versche Eieren 2\, 3,31,4 Cts. is niet alleen het goedkoopste, maar men is ook verzekerd uitstekende qualiteit te ontvangen. Bestelt daarom: Jenever, Brandewijn, Bitter enLilieuren bij de Stoomdistilleerderij „DE PELICAAN", die e n Filiaal te Leiden heeft: Haarlemmerstraat 96, en U zult nimmer meer van een ander adre-J betrekken. 2423 20 maakt by deze zyn geachte Cliënteele en Begunstigers bekend, dat by hem van af heden verkrygbaar is: de beroemde Beschuit uit den Fabriek „De Eiereokorf", van de Heeren GEBRS. DERCKSEN, uit Gouda, in bussen en los. Ook de zoo gunstig bekende Ontbijt-, Sukade- en Gemberkoek is by hem ver krygbaar gesteld. 2435 13 K. I. C. d. ITAAIJ, Witte Rozenlaan No. 6 by den Witten Siogel. Op de Hofstede „Bouwlust" staat ter dekking by A. UITTENBOGAARD Jr., Oegst- geest p/d. Haagsche Schouw: Brompton Per former Hrikney Hengst, Zweetvos, oud 4 jaren, vader: Gaston Duke of Connaught 3009 (uit 3958), moeder: Jet by St.-Giles 688 (Vol IX). Dekgeld ƒ7.60, te betalen by den eersten sprong. 2425 12 Hlf. Liefhebbers, komt hem bezichtigen! Handelsbedienden-Vereeniging In afwachting van de definitieve regeling van het Bureel tot Plaatsing, deelt het Bestuur mede, dat het gaarne zyne bemidde ling verleent om in eventueele vacaturen op kantoren te voorzien. Namens het Bestuur: R. G. M. HUEBER, 1ste Secretaris, 2213 12 "Witte Singel No. 25. 1750 13 Van af Vetleeren Laarzen3.50 Schoenon2.10 Pantoffels met hakken1.25 Leertn Knooplaarzen3.25 Kamgaren Elast. Laarzen 2.75 Open Schoentjes met 1 Riem1.90 Pantoffelsƒ0.60, ƒ0.80 1.- Kinder-Schoentjes0.20 P TT Tl Tl 1 nUP Donkersteog U. U. IID dUli'j, Hoogewoerd 23. op het Leven, tegen Invaliditeit en On gelukken, gevestigd te 's-Gravenhage. Directeuren Mr. H. GOEMAN BORGESIUS, Lid van de Tweede Kamer der Staten Gene raal, en Jhr. Mr. W. SIX, Oud-Minister van Bicnenl. Zaken. 160 11 Inlichtingen en Tarieven gratis te verkrijgen bi) den Inspecteur Jhr. A. C. VAN HAEFTEN, Plantsoen 103, Leiden. ƒ1.30 per Kilo allerBJnste Versche Boter. Wed. J. 8TEENHACEK A Zn. Mandenmakerssteeg 4, bij de Waag. Goudecbe, Leideche en echte Edammerkaas. 2366 6 op het Raadhuis te Leiden, op Maandag den 29s1.11 Haart 1897, 's voormlddaga te 10" uren precies, van een hoeveelheid van 11)00 Hectoliters Gas-Cokcs, verdeeld in par tijen van 100, 50, 10 en 6 hectoliters, en zulke bü afslag, tegen dadelijke betaling en binnen veertien dagen af te halen aan d« Gasfabriek. Kloppen zeven Cents per HL. Bezorgen vijf Koopcn en Bezorgen zes Cents per HLi Bestellingen worden aangenomen aan het kantoor der Gasfabriek en aan het Magazijn in de Pieterskerk-Koorsteeg 28, uiterlijk tot Zaterdagnamiddag te 3 uren. 2439 l1

Leidsch Dagblad | 1897 | | pagina 5