hand ter verzoening. De Franschman wilde by den Italiaan in edelmoedigheid niet ten achter staan. Samen sloten zy viiendschap, of maakten eigenlek eerst kennis, want Pini verzekerde op zyn eerewoord, dat hy zijnen tegenstander in bet geheel niet gekend bad, en ook zjjn doel niet was geweest zijn tegen stander op den voet te trappen. Dat was het duel, waarover Parjjs bijna de crisis in bet Oosten vergeten had en waaraan de boulevardbladen lijvige artikels wijdden. Als fin de siècle schouwspel inder daad niet kwaad. fierkeiyke BerlohtMi Oegstgeest: Ned.-Herv. gemeente. Zondag morgen, de heer Schuller tot Peursum, theol. cand. Valkenburg: De vacaturebeurt zal a. s. Zondag vervuld worden door ds. Snethlage, predikant te Lisse, des namiddags te 2 uren. Woubrugge: Ned. Herv. Zondagvoorm. te halftien: dr. J. H. Gunning, hoogleeraar te Leiden. GereformeerdenZondagvoorm. te tien uren en 'a avonds te halfzeven ds. Overduin, pred. te Boskoop. Ned. Prot.°Bond: Zondagavond te zeven uren dr. H. G. Hagen, pred. te Leiden. Zoeterwoude: Ned.-Herv. gem. Zondag a. s., des morgens te tien uren, ds. Broers, pred. te Benthuizen. BUITENLAND. Frankrfik. Te Parijs liep het gerucht dat Arton doodziek naar het Hótel-Dieu was vervoerd en daar op sterven lag. Voor menigeen, wiens geweten niet zuiver is, was dit bericht een heele opluchting, maar Arton heeft nog geen plan dood te gaan. Hij heeft wel last van een kwaal, maar zijn toestand is niet van dien aard dat zijn overbrenging naar- een hospitaal noodig waq. Voor het geval by ernstig ziek mocht worden, zyn maatregelen genomen om hem in een hospitaal onder bewaking te stellen. Verschillende Kamerleden zouden spoorloos verdwenen zyn, maar ook dit gerucht is onjuist. Te Avignon is in hechtenis genomen de Fransche afgevaardigde (voor het XIXde arrondissement van Parys) Saint-Martin. Deze arrestatie moet in verband staan met de Panama-zaak. Dultnohland^ Vorst Von Bismarck, de eenig overgeblevene der paladijnen van Keizer Wilhelm I, is op het feest van verleden Maandag niet vergeten. Tal van huldigingstelegrammen werden hem dien dag gezonden en des avonds bracht een stoet van 2000 personen uit Friedricbsruhe en omstreken hem een schitterenden fakkel tocht. De leider van den stoet hield een toe spraak, waarin by de onthuliingsplecbtigbeid te Beriyn herdacht en vorst Von Bismarck als bouwmeester van bet Duitsche ryk hul digde. Tot besluit bracht de menigte „em donnerndes Hoch" uit op vorst Von Bismarck. Deze, die zich in de laatste dagen niet byzon- der wel voelde, kwam om bet koude weer Diet buiten en liet alle deelnemers zyn dank betuigen. Graaf Herbert Von Bismarck en graaf Rantzau kwamen met de leden van hunne gezinnen op het balkon, om den stoet voorby te lateD gaan. De „Berl. Neuesten Nachnchten" (een Bis marckiaan8cb orgaan) is nader in staat over den toestand van prins Von Bismarck mede te deelen, dat de prins ten gevolge van een sterkeren aanval der gastrisch-nerveuze aan doening sedert eenige dagen langer dan ge woonlijk het bed moet houden en zich moet ontzien. De toestand is echter naar de mee ning van zyn geneesheer niet bedenkelyk. Hertogin Alexandrina, de oudste dochter van den groot-hertog van Mecklenburg- Scbwerin, is verloofd met prins CbristiaaD, ouosten zoon van den kroonprins van Dene marken. Officiéél wordt bekend gemaakt, dat her togin Alexandrina, oudste dochter van den hertog van Mecklenburg Schwerin, verloofd is met prins Christiaan, oudste zoon van den Deenschen kroonprins. Hertogin Alexandrina is geboren 24 Dec. 1879, prins Christiaan 26 September 1870. Spanje. De regeering beeft, naar gezegd wordt, het voornemen de Kamers tegen bet midden van Mei byeen te roepen, wanneer zy de studie van hare financieêle plannen zal hebben vol tooid, die drie verschillende afdeelingen om vatten, nameiyk: lo. aanwyzing van'de mid delen om rente en aflossing van de laatste leening te dekken; 2o. indiening van de be grooting der gewone uitgaven en inkomsten; 3o. aanwyzing van de hulpbronnen om de oorlogen op Cuba en op de Philippynen voort te zetten. Van 10 tot 20 Maart hebben de Spanjaar den in de gevechten, die in de zes provinciën van Cuba geleverd werden, 3 officieren en 42 soldaten verloren, terwyi gewond werden 16 officieren en 268 soldaten. De opstandelingen verloren 423 dooden en 8 gevangenen; 188 rebellen hebben zich onderworpen. Volgens het officieële rapport bevatten de militaire hospitalen 16,000 zieken op een effectieve sterkte van omstreeks 145,000 man. Uit Havanna (Cuba) wordt een belang rijk wapenfeit van de insurgenten aan de *N.-Y. Herald" geseind. Onder aanvoering van generaal Calixto Garcia zouden zy Holguin. hebben ingenomen. Deze plaats, die een be volking heeft van 7000 zielen, is na Santiago de Cuba en Baracoa de voornaamste stad in de provincie Santiago. De insurgenten aanvoerder Perez is in een schermutseling met de troepen gedood en zyn bende werd uiteengedreven. Groot-KriiunnlS, Het Lagerhuis heeft gisteren het wets ontwerp tot verhooging der staatsbydrage van de byzondere scholen (kerkgenootschap- den by derde lezing aangenomen met 331 tegen 131 stemmen. Lord Salisbury begeeft zich op raad van zijn geneesheer naar het zuiden van Frankryk om geheel te herstellen van de gevolgen der influenza, waaraan hy geleden heeft. Te Parys zou hy eenigen tyd over- blyven bm een onderhoud te hebben met den heer Honotaux. Nansen heeft gistemamiddag afscheid genomen vaD Engeland, met een toespraak in St. James 's Hall. Een zeer talryfc publiek juichte hem too. Gisteravond to 10 uren ie hy naai Parys vertrokken. Rusland. Er is bericht ontvangen, dat de gezond heidstoestand van den Russischen troons opvolger in do laatste dagen achteruit is gegaan. De czaar heeft den Russischen gezant te Athene 6000 roebels gezonden ter onder steuning van do Cretonzer vluchtelingen De vali van Erzeroem heeft aan de Turksche regeering gemeld, dat twee Russi sche divisies Zaterdag positie hebben genomen aan de Turkscho grens. De Russen beweren, dat zulks is geschied om bet overbrengen der pest te voorkomen. De „Nowoje Wreraja" bevestigt, dat de president der Fransche Republiek eerlang het bezoek van den Czaar van Rusland aan Frankryk zal beantwoorden. De president, die mo ilyk over land do reis naar St.-Petersburg kan doen, omdat die over Beriyn leidt, zal over zee den tocht doen op een oorlogsschip. Het eskader, dat hem vergezelt, zal, zoolang de president aan wal vertoeft, voor ankt-r gaan, gedeeltelyk by Kroonstad, gedeeltelijk by Peterhof, waar feesten ter eere van den president zullen plaats hebben. Voor den president en zyn gevolg zal een vleugel van het paleis te Pettrhof worden ingericht. Hy zal ook eenige dagen te Moskou vertoeven. Transvaal. In de Engelsche bladen vindt het „Hbl." een uitvoeriger bericht over de benoeming van dr. Leyds tot opvolger van jhr. Beela^rts van Blokland. Er staat by, dat dr. Leyds de vol gende maand naar Europa vertrekt en zich te 's Gravenbage zal vestigen, maar nog vóór het sluiten der gewone zitting van den Volks raad naar Pretoria zal terugkeeren om rapport uit te brengen en later jaailyks een bezoek aan Transvaal zal brengen om zich volkomen op de hoogte der zaken te houden. De heer Fischer, van den Oranje Vrystaat, wordt als een mogelyke candidaat voor den post van staatssecretaris beschouwd, zegt het bericht. Men zal zich herinneren, dat deze Fischer een der Vrystaters is, die onmiddeJlyk na den inval van Jameson naar Pretoria werden gezonden, om zich op de hoogte van de gebeurtenissen te stellen, en dat by by het uitbrengen van zyn rapport in den Volks raad een kernachtige redevoering hield over het schandelijke van den aanslag en denooJ- zakeiykbeid om de Transvaalsche broeders te helpen. Totdat een opvolger van dr. Leyda is aan gesteld, zal de heer Van Boescboten den post van staatssecretaris waarnemen, evenals hy heeft gedaan toen dr. Leyde zich tydehs de crisis in Europa bevond. De „Times" laat zich niet rechtstreeks uit over de benoeming van dr. Leyds, maar de biteert een hatelykbeid over de „avontuuriyke Hollanders, die tegenwoordig een buitenland- schen invloed op de politiek van Transvaal oefenen"; daarom is het maar goed, dat des heeren Leyds' opvolger üit den Oranje-Vry staat genomen wordt, want „van hem mag men ten minste verwachten, dat hy de poli tieke quaesties van een Zuid-Afrikaansch standpunt zal beschouwen" Aan hetzelfde blad wordt uit Johannesburg geseind, dat volgens den algemeenen indruk de te Bloemfontein gesloten overeenkomst nauwelyks een succes voor president Kruger is. Het defensief verbond is niet nauwer, en een federale unie, welke de president wenschte, is de eerste jaren onmogelijk. Dat defensief verbond tusschen de beide republieken zit den Engelschen dwars in de maag! De „Star" te Johannesburg, het orgaan der ultra-jingoparty, is voor drie maanden geschorst, omdat het blad onlangs trachtte een nieuwen opstand onder de bevolking te doen ontstaan. De drie leden van de commissie, door den Uitvoerenden Raad van Transvaal be noemd, om een onderzoek in te stellen naar de oeconomiflcbe grieven der nitlanders, zyn de heeren Burger, lid van den uitv. raad, Smith, commissaris voor de spoorwegen, en Smits-Dumont, waarnemend staats ingenieur. Creta. Een te Athene verschynend avondblad, dat gewoonlyk van uit het Paleis wordt geïnspi reerd, deelt mede, dat de kroonprins eindelyk besloten heeft iD den loop der volgende week naar Larissa te vertrekken. De prins heeft, als hoofd van het leger, reeds lang er naar verlangd, om het commando der troepen op zich te nemen, maar ofschoon zyn tegenwoor digheid dringend aan het hoofdkwartier werd gewen8cbt, heeft de koning tot nog toe het oogenblik daartoe Diet gekomen geacht. Het vertrek v^n den kroonprins is mis schien een gevolg van de vrees, dat binnen kort de Golf van Volo door de Europeescho eskaders zal worden geblokkeerd. Het bericht, dat de Gneksche regeering zich zaJ neerleggen by de autonomie van Creta, Indien print. George zal worden be noemd als gouverneur, wordt tegengesproken. Een dergelyko oplossing wordt door de om geving des konings onraogeiyk geacht. De Seaforth Highlanders (de Engelsche bezettingstroepen voor Creta) zyn Woensdag te acht uren aan land gezet. Hun eigenaar dige kleederdracht trok sterk de aandacht der bevolking van Canea, in welke plaats slechts 100 man werden ontscheept. De overige manschappen werden onder leiding van kolontl Chermside en 6ir Alfred Biolitti aan boord der „Clyde" naar Candia getrans porteerd. De Russische en Italiaansche detachemen ten zyn te Suda aangekomen, doch zouden zich eerst gisteren, Donderdag, ontschepen. Engeland heeft kort geleden voorgesteld, dat do Turksche en de Grieksche tro pen, die aan o'e Turkscb Grieksche grens staan, zich 50 kilometer vaD die grens zouden terug trekken, ten einde aldu9 een neutraal terrein te vormen en botsingen te voorkomen. Uit Weenen wordt aan de „Daily Chronicle" ge seind, dat dit voorstel door verschillende mogendheden wordt bestreden, vooral door Duicschland. In de blokkade van Volo en den Piraeus ziet men bet eenige middel om Grieken land tot toegeven te nooizaken. Uit Kon8tantinopel: Als zeker mag wor den aangenomen, dat Vdn der Goltz pacha, divisie-generaal te Frankfort aan den Oder, door den sultan ls aangezocht bet opperbevel over de Turksche troepen op zich te nemen. Een iradö van den sultan beveelt het op roepen van vier en veertig bataljons redifs van het tweede legercorps. De eerste divisie der Turksche vloot beeft bevel ontvangen naar Saloniki en Smyrna te vertrekken. Telegrammen. LONDEN, 25 Maart. In het Lagerhuis zeide gisteren de minister Curzon Er is geen staat van oorlog tusschen Enge land en Griekenland en de quaestie van oor logscontrabande komt dus niet ter sprake; de blokkade van Creta is een politiemaatregel om gevechten op bet eiland te verhinderen. De gezanten te Konstantinopel hebben in lust, geen gelegenheden te verliezen om aan te dringen op het terugtrekken der Turkstho troepen vaa Creta, hetgeen gemakkelyker zou geschieden als de Grieksche troepeu zich eerst verwyderd hadden. ATHENE, 25 Maart. De kroonprins Kon- 8tantyn vertrekt morgenochtend om 4 uren naar Thessalië. Hy heeft dit uur voor zyn vertrek gekozen om manifestatiën te voor komen. CHICAGO, 25 Maart. (Hbl.) Volgens ce „Cincinnati Price Current" luiden de oogst berichten uit Illinois meer onvoldoende, en zyn de klachten uit Indiana en Missouri de gewone, terwyl elders de toestand algemeen gunstig is. Het weder van den laatsten tyd schynt eenige verandering te zuil. n brengen in de vooruitzichten van sommige districten Men verwaebt dat in Jowa de beplante oppervlakte met voorjaarstar we een groote vermeerdering zal aaDgeven. Betreffende de varkensindustrie meldt ge noemd blad dat in de afgeloopen week 295,000 varkens werden geslacht, een gelyk aantal als in do voorgaande. MADRID, 25 Mairt. Een officiéél telegram uit Manilla (Philippynen) meidt, dat Imus door de Spanjaarden is ingenomen. Viego (Cavite) is door het eskader in brand.geschoten. KOLONIËN. BATAVIA, 1823 Februari. De duurte in de eerste levensbehoeften heeft ten gevolge, dat de gevangenis te Djom- bang sedert geruimen tyd geheel is over bevolkt; het houden van politierol is dan ook sedert een paar weken gestaakt, daar anders de nieuwe politioneel gestraften geen logies zouden kunnen bekomen in 's lands gevangenis. De nood is onder de armen zoo hoog gestegen, dat mlsdryven, die de onmid- deliyke opneming in de gevangenis ten ge volge hebben, ten aanschouwe van politie beambten worden gepleegd, ten einde op die wtjze bevryd te zyn van de soesah om zelf voor zijn bordje nassib te zorgen SoerHbld.) Naar aanleiding van het bericht be treffende dr. C. O. Gelpke, die tePekalongan de ontdekking gedaan heeft, dat- -de zooge naamde tropische lever-abcessen hun ontstaan te daDken hebben aan een worm, doet men ons, zegt de „Loc.," opmerken, dat de ecbino- coccus der lever-abcessen op medisch gebied reeds een oude bekende is en duidelyk in zffn ontstaan en in zyn werking beschreven staat. Dit kan dr. Gelpke, die zelf veel last van de lever gehad heeft, niet onbekend zyn en wel waarschynlyk hebben wy hier dus te doen met den echinococcus in een nieuw licht naar nieuwe waarnemingen, waaruit mogeiykerwyze een nieuwe methode tot bestryding van den onaangenamen logé ontwikkeld zal worden. Lombok. De resident van Bali is gemachtigd om te beschikken over de sommen van f 5625 voor den wederopbouw van den dessatempel (Poera- meroe) en den doodentempel (Poeratjoengkoeb) te Tjdkranegara, zoomede van den dooden tempel te Mataram, welke tempels, tydens den in 1894 met de BaliërB op het eiland Lombok gevoerden kryg grootendeels zyn verwoest, en over f 180 als bijdrage tot de kosten van de groote offerfeesten op genoemd eiland in het jaar 1896/1897. (J.-B.) Door den gouverneur-genera*] van Ned.-IndiS zyn de volgende beschikkingen genomen: CIVIEL DEPARTEMENT. Verleend: Met ingang respectievelijk vaD 5 Maart en 5 April 1897. wegens laugdurigon dienst, een jaar verlof naar Europa aan den controleui L'de kl. bij het binnenl. bestuur op Java en Madoera J. L. H. Wattendorff en den onderwijzer 2de kl. bij het openbaar lager onderwijs M P. L G. Hansen; een tweejarig verlof uaar Europa wegen» ziekte aan den commies 2do kl bij den post- en telegraaf dienst J. H. Lincklaen Arriéns. Ontslagen Op verzoek eervol uit 's land» dienst, de gewezen letterzetter lste kl. bij de landsdrukkerij te Batavia P. J. Do Haan. Benoemd: Tot leeraar in de wis en natuur kunde aan de Hoogere Buigerscbool te Soerabaia dr. J. C. C. W. Van Nooten, laatstelijk die be trekking bekleed hebbende, thans van verlof uit Europa teruggekeerd; met ingang van 1 Maart 1897, tijdelijk belast met de waarneming der betrekking van depot houder bij de opiumregie in de afdeeling Lombok der residentie Bali en Lombok W. G. Hanff. In de residentie Gheribon. Geplaatst: Id de contröle-afdeeling Tjiamia, afdeeling Galoeh, de adspirant-controleur C. A. De Munnick. Bij do Staatsspoorregen op Java Teruggeplaatst: Bil de OosterlijneD de lste klerk bij de exploitatie der Staatsspoorwegen op Java H. Idzardi, thans tijdelijk ter beschikkiug gesteld van. den cbof van den aanleg der hjn Probolinggo-Panaroekan. Verleend: Met ingang van 3 Maart 1897, wegens langdurigen dienst, één iaar verlof naar Europa aan den commies-boekhouder bi) de Wees- en Boedelkamer te Semarang C. A. Sicbting. Bij het Binnenl. Bestuur in de residentie Japara. Verplaatst: Van de afdeeling Pati naar de afd Djoewana de adspiraDt-controleur B. C. A. Ponblon. Toegev oegd: Aan den controleur van de afd. Pati de adspirant-controleur H. L. Homans. In het Gouvernement Celebes en Onderhowigheden- Tijdelijk belast: Met het bestuur dei afd. Noordei districten de controleur van Segeri G. W. H. Poltzer; met het bestuur der onderafd. Segeri de adspi rant-controleur Tb. C. Rappard, thans ter beschik king van den assistent-resident voor de politie te Makasser. Bij den waterstaat en 's lands B. O. W. Aangewezen: Als chef der 5de waterstaatsafd. de ing. lste kl B. Kersjes. Toegevoegd. Aau den chef der 3de water staatsafd. in het belang van de verbetering der bevloeiing uit de Manggisloiding en de Kali Tangöi (res. Kedoe) de ingenieur lste kl. J. K. E. Trïebart. DEPARTEMENT VAN OORLOG. Verleend: Wegens langdiirigeD dienst een jaar verlof naar Europa aan den Isten luit. der inf. K. P. A. M. Von Raesleld Meijer; wegens ziekte, een tweejarig verlof naar Europa aan den archivaris bij de lste afd. van het departe ment van-oorlog LI J. KerkhofL Ontslagen Met ingang van 2 April 1897 op verzoek wegens volbrachten dienst eervol od mot behoud van recht op pensioen uit Hr. Ms. militairen dienst, de majoor der artillerie 11. N. Kuypers. Verleend Twee maanden verlof naar Sin- danglaia, wegens ziekte, aan den kapt. van hot 18de bat inf. te Buitenzorg, J Schnijaer; een maand verlof naar Djokjakarta, wegens drin gende familie-aangelegenheden, aan den lston luit. van de garn compagnie van Bantam, J. F. Cor nelias. DEPARTEMENT VAN MARINE. Benoemd: Tot 3den stuurman eu geplaatst op het stoomschip „Zeeduif" P. A Wandel. Bela3t: Met ingang van 2 Maart 1897 met de waarneming dei betrekking van onder-inspecteur over de bebakeuing, de kustverlichting en het loodswezen in Nederlandscb-Indië, de luit. ter zee lste klasse bij de Kon. Ned. Marine A. J. M. A. Ridder Van dor Does" de Brje Verleend; Een tweejarig verlof naar Europa, wegen9 ziekte, aan den off. van gez. 2de kl. E. Kazoux Kühr. Overgeplaatst: Bij bet garn.-bat. van de Oostkust van Sumatra de kapt. by het lste reserve bat. te Malang VV. Bronkhorst; bij het gara-bat. van Lombok de lste luit.-adj. bij liet '2de depot-bataljon te Magelang, G. W. Honigh naar Atjeh en Onderh. de milit. paardenarts 3de kl. te Batavia, J. N. A. C. Scheepens. Benoemd: Tot adjudant by het 2dedepot-bat. de lste luit. bij het 5de bat. inf. te Semarang K. F. E. Gerth Van Wijk. Harktberlohten. Leiden, 26 Maart. Ter markt werden hodon aan gevoerd Stieren 6 etuke 68 a /"186. Kalf-en Melk koeien 176 etuks 106 a ƒ210. Varekoeien 110 etuke 87 a ƒ200. Vette Oeeen en Koeien 169 etuka ƒ112 a 253. Graekalveren 5 btuka 25.—a 47. Kalveren (vette) 48 sta 8 29 a 78. Kalveren (magere) 190 etuka 2.75 a 10.Hamele (vette) etuka a Hamela (magere) etuka a Schapen (vette) 32 atuk» ƒ16. a ƒ24.Schapen (weide) 870etaUe^3.a ƒ20. Lammeren (magere) etuka a Varkens (magere) 169 etuke ƒ14.a ƒ41. Varkens (vette) stake a per KG. Varkene (biggen) 130 etuks ƒ6.50 a 13..Paarden 2 etuke ƒ32 a 76. Veulene stake Ter markt aangevoerd: 456 runderen, 233 kalveren, 402 eohapen, lammeren, 159 varkens, 130 UiggeD, 2 paarden, veulene. Ter wekelcjkeoho Kaasmarkt aangevoerd 9 partrjen. Beetoed word voor Goudaohe Kaaa van ƒ15.tot ƒ20.Derby-kaas van tot Leideohe Kaae de 150 KI. ftot Edammer Kaae (2de qual.) tot Aan do Btadewaag gewogen 9 partijen, 449 etuke Ifcas. wogc-Dde 2125 EG. Hoofddorp, (Haarlemmermeer), 26 Maart. Rood* Wintertarwe a Jarige Tarwe f a Witte Tarwe 5.75 ƒ6.30, Zomer rietarwe a Rigge ƒ3.50 a 3.80, Haver 6.25 a ƒ6.60, Chevaliorgeret a Wiutergeret a Zomcrgeret a f Dniven- boonen af.-, Rcodo Duivenbooncn af Paardenboonen af Broineboonen f a Groene erwten f af .Grauwe erwten fa Capucgnere a .Kanirie- zaad a Karweiza&d f a per 50 kilo. Benraberlcbt. Amsterdarn26 Maart. De markt was heden wederom stil, doch meerendeels iets zwakker. Aand. Petroleum- bronnen Ned. Indië 809, Exploratie 536, Oprichtersaandeelen 113, Dordtsche 130y2t Central-Shares 9'/16, Atchison 205/a, Belt- shares 56, Deli 866, Indische Bank 66, flaow. LEIDEN, 26 Waart, Zooala men uit het verslag van den Gemeenteraad in ons Tweede Blad van beden zal zien, is de vaststelling der Rijwiél-veror, dening uitgesteld geworden. Dat de Gemeenteraad een dergelyk biyk van welwillendheid tegenover do wielrydert geeft, kan niet anders dan door hen gewaar»* deerd worden. De vraag is echter: Wat nu? Wy voor ons gelooven, dat de onderteekenaars van het adres nu niot stil moeten zitten, en het zal, dunkt ons, goed zyn, dat de eerste onderton kenaar in casu de heer Goekoop zich onmiddellijk naar den burgemeester begeeft, ten einde te bespreken in hoeverre het college van Dagelyksch Bestuur zich met den Bond zou willen verstaan, wat betreft de vast te stellen verordening. Maar één punt zal het bestuur van den A. N.-W. Bond voor oogen moeten houden. In het adres nameiyk werd gevraagd de ver ordening te verwerpendit zal nu de bedoeling wel niet geweeet zyn, daarop zouden we ten minste niet willen aandringen, want eene verordening moet er komen. Even goed als de bestuurders van rytuigen en handkarren zach aan eene verordening moeten onderwer pen, evenzoo behooren dit ook de wielrijders te doen. En daarom kunnen wy het bestuur van den Bond of wie zich er mede zal inlaten niet genoeg op het hart drukken: „Geef en neem I" Door alles te willen zal men veel bederven; laat byv. het Plantsoen en den Witt'.n Singel op Zondag gesloten worden, dat zal weinigen hinderen en men kan niet verlang n, dat wandelaars met kinderen elk oogenblik opge schrikt worden door een Zondagsryder, dia zyn wiel niet meester is. Aan de andere z^ide trachte men door verplicht langzaam r(jïea de stegen voor het verkeer open te houdeik Natuuriyk zyn dit slechts punten, tn loops aangestipt; hoofddoel van deze regalen, ia alleen: Tracht, wielryders! thans mildere be palingen te krygen, maar gaat uit van do gedachte, dat er eene verordening moet zya en weesfc matig met uwe voorstellen aae B. en Ws.l Ter Gemeente-Secretarie alhier z(jn tpgen betaling van f 2.50 per exemplaar, verkrygc baar afdrukken van de kiezerslijst voor den dient 1897/98. De directie der „Amsterdamsche Ct.", overtuigd van de deelneming, die het oveilijden van Prinses Sophie der Nederlanden ook te Amsterdam zal wekken, heeft naar zy scbryft gemeend, het initiatief ta mogen nemen om hare stadgenooten in do gelegenheid te stellen, die piëteit te uiten, door de intee- kfcDÏDg open te stellen, om by de plechtige begrafenis van H. K. H. de hoofdstad te doen vertegenwoordigen, door een krans te hech ten aan de Vorstelyke lykbaar. Dj namen der deelnemers aan dit rouw betoon zullen met een adres van rouwbeklag aan Z. K. H. den Grootbertog worden ge- zondeD. Reeds hebben de heeren mr. S. A. VeDing Meinesz, Burg., mr. J. N. van Hall, weth., mr. W. F. van Leeuwen, weth., Jan tor Moulen Jr., P. A. L. van Ogtrop, J. H. van Eeghen, Stoins Bisschop en R. J. W G. van den Wall Bake instemming met het denkbeeld betuigd. Tot Zaterdagmiddag te 12 uren zyn by verschillende personen in de stad adressen ter teekening gelegd. Naar de „Baarl. Ct." verneemt, bestaat er weinig kans dat het Pension „Koningin Emma" te Haarlem tot stand komt. Op de leening is niet voldoende gc-teekend. De „Amst. Crt." zegt nit goede bron te hebben vernomen, dat de heer George De Groot voornemens is met 1 Sept. a. s weder een Ned. Operagezelschap te vormen. Hy moet reeds met verschillende artisten van de Opera in onderhandeling zyn. Jan Kooman, die, zooals men zich zal herinneren, in den afgeloopen winter op het ys een aanslag heeft gepleegd op het leven van den heer Calkoen, burgemeester van Edam, is door de rechtbank te Haarlem veroordeeld tot een gevangenisstraf van vyf jaren. TWEEDE KAMER. Zitting van heden (Per Telegraaf.) Het Adres van Rouwbeklag aan de Koningin nen is vastgesteld, waarin uitgesproken worot, dat ook de natio betreurd het verscheiden van de beminde vorstin, die zoo menigmaal van hare warme gehechtheid aan ons Vaderland deed blyken. Het adres zal worden aangeboden door de Commissie van Redactie. Voortgezet werd het debat over de gemeente* financiën met art. 11 c (buitengewone opcenten voor grondeigenaars en uitwonenden). De hoeren Heineken, De Beaufort (Wyk), Ferf, Lacaasen en Zyp bestreden het art. sterk als onrechtvaardig. De heer Pyttersen en de Minister verde digden het artikel. ACADEMIENIEDWS. Groningen: Door de geneeskundige staatscommissie is bevorderd tot arts de heer J. C. Homan, cand.-arts, geboren te Blan kenham. Op plaatsen in den omtrek van Leiden, waar nog geen Agentschap van hel LEID§CH DAGBLAD gevestigd is, wor den Agenten gevraagd, mits voorzien van goede aanbevelingen.

Leidsch Dagblad | 1897 | | pagina 3