gegeven tot kostelooze vaccinatie en wel op Dinsdag 6 April, 's nam. te halftwee, in het Raadhuis, en op "Woensdag 7 April, 's nam. to halfdrie, in de openbare school te Hoogmade. Nionwveen. De Raad dezer gemeente heeft de jaarwedde van den te benoomen onderwijzer verhoogd met 50 en alzoo ge bracht op 600. Tevens werd het kohier van den hoofdelyken omslag voor 1897 vastgesteld met een totaal van 1678.50. Nieuwkoop. Blijkens de voorloopig vastgestelde kiezerslijst bedraagt het getal kiezers van leden voor de Tweede Kamer der Staten Generaal en de Prov. Staten alhier 385 en voor den Gemeenteraad 320. Aangezien de loteling dezer gemeente H. Van den Haak wegens gebreken alsnog van den dienst der nat militie is vrijgesteld, is de persoon van Cornelis Kalshoven alhier, ter inlijving opgeroepen tegen Dinsdag 20 April e. k. De liberale kiesvereeniging te Nieuwkoop heeft in hare laatste vergadering met alge- metne stemmen tot candidaat voor het lid maatschap der Tweede Kamer gekozen jhr. mr. Huydecooper van Maarseveen en Nigte- vecht. Naar men verneemt, zal in het district Brenkelen door de katholieken voor deze ver kiezing geen candidaat worden gesteld. Zoeterwoude. Onder het rundvee van den veehouder W. Los is het mond- en klauw zeer uitgebroken. Dit is het eerste geval in deze gemeente Vau de bloembollenlanden. Wondersnel hebben ditmaal de bollen zich ontwikkeld. Prachtige goudgele, cadmium kleurige krokus-velden rijen zich aaneen naast de deftige paarse en witte bloembedden. Ook te narcis helt de kroon, op heerlijk groenen jtengel gedragen, fier omhoog, terwijl de zachtere lila, witte en rose hyacinthengloed leeds overal te onderkennen valt De tulp ontspruit ook met alle kracht uit den zand grond en de als gentiaan zoo blauwe velden, met de „scilla siberica" bezaaid, doen aau uitgestrekte waterplassen denken, zooals zij daar lichtend afsteken tusschen de heggen en tegen het nu nog grijsbruine woud als schil derachtige achtergrond. Do Amtrikaansche artist Hitchcock, en ook onze Nederlandsche kunstenaar Koster hebben het type dier velden op doek goad weergegeven. Pittoresk doen de blauwe boezeroenen van de talrijke bedrijvige kweekers tegen den lichten zandgrond. Men meent, dat 14 lagen voor Paschen alles op z\jn mooist bloeien zal. Als een bewijs, dat meo zich te haasten zal hebbon, moge dienen, dat reeds enkele hyacinten (de „Norma's") afge sneden zijn en verzonden worden. Ook even vóór Hillegom is de krokus in vollen bloöi te aanschouwen. Van den heer H C. H irtevelt, die dicht l>y het landgoed Veenenbnrg uitgestrekte velden bezit, vernamen wy, dat een paar mooie Iris- soorten (de Iris Reticulata en de Iris Reticulata Krelagii) reeds uitgebloeid zyn. Het zyn die prachtige blauwe, sierlijk gevormde bloemen, met het gele netwerk, die zoo sterk naar violen rieken Een lief Specimen is verder nog de z. g. 0Sueeuwro.m" (Chionodoxa Lueiliae), een teer blauw bloempje met wit hart. Ook de te sterke geur verspreidende „Keizerskroon' zwelt den grond uit, terwijl ook de Narcissus Obvallaris, en do Narcissus Nanamutieus (z g „stomme dwerg") vermel ding verdienen. Interessant is het ook de verscheidenheid na te gaan van de ontluikende Flora, die ianga den berm van den weg groeit, hoe brandnetels eD paardenbloemen, hondsdraf en boterbloem zich ontwikkelen. Stad8tnenscbenI Nil is het tijd; verlaat thans voor enkele uren uwe muffe binnen kamers en duffe kantoren. Gaat Moeder Natuur aw hulde brengen 1 De gelegenheid wordt u zeer gemakkelijk gemaakt door de tram, en de talrijke pleister plaatsen, waar ge uitrusten kunt van uwe wandeling - of fiets-inspanning. De bedoeling van deze regelen is de aandacht te vestigen op het vele schilderachtige, aat thans tus6chen Leiden, Sassenheim, Lisse, Hillegom, Benne- broek en Haarlem te zien is. V. Uit de „Staatscourant". Kon. besluiten. Met ingang van 1 April a. 8., benoemd tot opzichter over reclitsgebouwen, govan- genissan on Rijksopvoedingsgestichten, P. 11. S. A. Kreukel, thans tijdelijk opzichter en vroeger werkmeester in het Rijksopvoedingsgesticht voor joogena nabij Deutichem. Met ingang van 1 Juni a. s., aan mr. J. G De Witt Hamer, op zijn verzoek, oervol ontslag ver leend als burgemeester van Goes, met daukbetui ging voor de diensten, door hem in die betrekking bewezen. Aan Fritz Hoefer, geboren te Finsterwalde, in Duitschland, vergunning verleend tot het geven van hooger onderwijs aan eene bijzondere inrichting van hooger onderwijs te Voorschoten Pensioen verleend aan T. Fogtoloo, wed. H. Van Vliet, rijksveldwachter 2de kl. (brigadier majoor-titulair), 109; A. A.S. Van llien wed J.Fijten commies 2de kl. bij 's Rijks belastingen,/" 125, C. Ridderhof, wed. D. F. Kiddeihof, commies 1ste kL bij 's Rijks belastingen, ƒ186, M. F Du Pré, wed. L. J. Hoogkamer, commies 1ste kl. bij 's Rijks belastingen, ƒ240; C. A. M. S. J, V. Sautijn Kluit, we«L dr. W. N. Du Rieu, bibliothecaris aan de Rijks-universiteit te Leiden, ƒ600; J L. v. d. Ree, wed. G. Huisken, directeur van de bijzondere straf gevangenis te Leeuwarden, ƒ600; J. P Boogaert, wed. jnr. mr. J. F. Schuurbcque Boeye, rechter ia de arrondissements rechtbank te Middelburg, ƒ600; J. C. Lipjes, wed, C. Den Otter, rijkstol- gaarder, 88; J. F. Maréchal, wed. L. LI. Lemmeus; commies lste kl. bij 's Rijks belastingeu, ƒ402, E. Jansen, wed, P. Peetoom, kantoorknecht ten postkantoro te Amsterdam, 315J. H. A.Bcijeriuck, wed. W. F. E. Wynen, ontvanger der directo belastingen en accijnzen, 7*20; J. Weiman, wed. F. U. Meuffels, verificateur lste categorie bij 's Rijks belastingen, 420. De oflicier van gezondheid der lste klasse R. C. K. Qcken, van het personeel van den genees kundigen dienst der landmacht, krachtens punt 4 vaa art. 38 der wet van 28 Augustus 1851 (Stsbl. No. 128), op non-activiteit gesteld. Benoemd tot substituut-griffier bij de arrondisse mentsrechtbank te Arnhem, mr. J. Van Leeuwen, thans kantoniechter-plaatsvervanger, advocaat en procureur te Leeuwarden. Prinses Sophie der Nederlanden. De Groothertogin v.in Saksen-Weimar, ge boren Prinses van OraDje Nassau, was, zooals men weet, de naaste troonopvolgster, krach tens art. 14 onzer Grondwet. In haar plaats treedt met haar overladen thans, volgens dat zelfde artikel, de oudste zoon van haar voor overleden oudsten zoon, Erfgroothertog Wil helm Ernst, geboren 10 Juni 1876, thans luitenant by de Pruisische garde te Potsdam, die alzoo voorloopig de Nederlandsche troon opvolger is. Hare Majesteiten onze Koninginnen zullen zich b(j de plechtige begrafenis van H. K. H. Prinses Sophie beiden laten vertegenwoordigen door Baron Van Hardenbroek van Bergambacht, Opper-Kamerheer, ea mr. E. L. Graaf Van Limburg Stirum, Kamerheer van H. M. Morgen vertrekt deze missie naar Weimar. Ter bijwoning van de plechtigheid der bijzetting van het stoffelijk hulsel zal de heer A. W. Vinkhuijzen, intendant der domeinen „Zorgvliet" van wylen Prinses Sophie, zich a. s. Zaterdag ook Daar Weimar begeven. Door de officieren van de landmacht zal gedurende één week, ingaande heden, rouw worden gedragen, welke zal bestaan in het dragen van een strik om den Imker-boven arm zonder rouwfloers aan het gevest van de sabel. Naar men verzekert, zou de Raad van State voornemens zijn by Hare Majesteit de Koningin- Regentes eene audiëntie aan te vragen tot rouwbeklag. De gemeenteraad van 's-Gravenhage heeft gisteren besloten een adres van rouwbeklag aan H. M. de Koningin-Regentes te richten. Dit adres luidt als volgt: „Mevrouw! De treurmare van het onver wacht en plotseling overlijden van H. K. H. Mevrouw de Gioot-Hertogin van Saksen, ge boren Prinses der Nederlanden, heeft den Gemeenteraad van 's Gravenhage met diep leedwezen vervuld. Het is hem dan ook eene behoefte Uwer Majesteit de verzekering van de welgemeende deelneming van de ingezete nen der Residentie aan te bieden in het verlies, dat de Koningin en Uwe Majesteit door het afsterven der by het Nederlandsche volk zoo zeer bemind gebleven Vorstin heeft geleden. „Te treffender is het verscheiden van de geliefde Vorstin voor 's-Gravenhage, dat zoo menig blijk kan aanwijzen van de milde en onbekromp9n wijze, waarop de hooge over ledene nuttige zaken aldaar in het leven riep of steunde, waardoor de Residentie in het bijzonder door zeer nauwe banden aan de hooge persoon der Prinses verbonden was. „Mat eerbiediging van Gods wijsheid, hoopt de gemeenteraad, dat der Koningin en Uwer Majesteit van Hooger Hand de kracht moge wordm geschonken, in het geleden verlieB met onderwerping te berusten." Uithoofde van den Hofrouw zal het diner, dat do minister van buitenlandsche zaken voornemens was op 3 April te geven, niet doorgaan. De Duitscho vlag, in rouwteeken aan den stok verbonden, waait van het gebouw der Duitsche Lgatie op den Vijverberg in Den Haag. De correspondent te Berlijn van de „N. R. C." meldt: Naar men uit Weimar bericht, heeft gister namiddag de officiêele aanzegging van het overlijden door bet Kabinet van den Groot hertog plaats gehad. Gisteravond zouden de lykplechtigheden beginnen, daar de Groothertogelijke familie met zeer weinige andere personen in de audiëntiezaal van het slot zou bijeenkomen voor een kerkelyken dienst by het in de zaal geplaatste stoffelijk overschot. Na dezen dienst zou het lijk gisteravond te elf uren naar de Hofkerk worden over gebracht, waar het heden on morgen op een praalbed zal zijn tentoongesteld. Maandag zal het dan in den vorstlijken grafkelder worden bijgezet. Hierover moeten nog nadere bevelen gegeven worden. De plechtigheid zal Maandag middag om twaalf uren beginnen. O. a. zullen alle oud strijders-vereenigingen van Thüringen er aan deelnemen. Tevens wordt nog gemeld dat de groother tog nog geaarzeld heeft of hij, tijdens de onge steldheid zijner gemalin, naar Berlijn zou gaan om de onthulling van het keizer-Wilhelm-mo nument bij te wonen. De groothertogin zelf dreef hem echter daartoa: het was zyn plicht als Duit9ch vorst daarbij niet te ontbreken. Daarb\j dacht de hooge vrouw er aan, dat de oude keizer, toen hy na den Franschen oorlog in 1871 naar Duitschland terugkeerde, het eerste bezoek, dat hy ergens bracht, te Wei- mar aan zijne vorstelijke verwante Sophie bracht. Sedert de gouden bruiloft in 1892 had de groothortogin zich geheel aan openbare hof- plechtigheden onttrokkendat liet z\j aan haar gemaal over. Bjj het nationale feest had z\j nu echter een uitzondering gemaakt, en dat was haar dood. Op het ruime binnenplein van het slot had zich op den gedenkdag een groote feeststoet opgesteld, en de grijze vorstin verwelkomde van een venster uit de feestelijke groepen en hoorde toen hot Weimarsche zangers verbond aan. Dieper de kamer in stond de trouwe lijfarts, dr. Pfeiffer, en bezwoer de groothertogin, zich niet zoo in te spannen. Hij werd bijna knorrig, toen de groothertogin vol beminnelijkheid, trots hare zwakke krach ten, den opperburgemeester en de feestcom missie bjj zich boven ontbood, en vriendelijk met hen keuvelde, Dr. Pfeiffer waarschuwde herhaaldelijk met ernst, dat de buitengewone opwinoing de hooge patiënte schaden zou. De groothertogin wees hem terug met een glimlach en de woorden: „Mijn beste Geheim- rath, wat ik doe is mijn plicht, en ik vervul dien gaarne. Het zal wel gaan." Maar het ging helaas niet. Nogeens trad de vorstin iu de warme kamer aan het koude venster en wuifde den vertrekkenden feest stoet het vaarwel toe. Aanvankelijk scheen de inspanning van Maandag de gryze vrouw niet gehinderd te hebben. Zy ontwaakte Dins dag in goede gezondheid, zeido nog schertsend dat zy zich beter voelde als de lyfarts voor speld had en liet zich inlichten over het groote wandelconcert, dat 's middags het nationale feest besloten had. '8 Avonds te 7 uren at de groothertogin nog met goeden eetlust. Tegen 9 uren was het hofgezelschap uitgonoodigd, en de vorstin sprak daar nog over. Toen, te 8.20, overviel baar plotseling een heftig en krampachtig hoesten, waarby verschynselen van verstikking kwamen. Het heele lichaam schudde onder de stootende hoestbuien en opeens zonk de gryze vorstin dood ineen. Het liefderyke hart stond stil. Bliksemsnel had het doodsbericht zich door de stad verspreid. In den donker begon de burgery dadelyk de feestversieringen van de huizen en de openbare gebouwen weg te ne men, en nog dienzelfdefc nacht werden zy door rouwteekenen vervangen. Op het slot plein verzamelden zich vele burgers en waak ten den nacht door om den terugkeerenden groothertog te ontvangen. Het ïyk is zonder het verder ten toon te stellen in een zinken kist gelegd. Deze kist wordt voor de begrafenis in een pronk-sar- kofaag gedaan. In den voormiddag is het testament ge opend. In een nagelaten brief bepaalt de groothertogin, dat zy heel eenvoudig begra ven moet worden. Als treurmuziek schryft zy daarby voor het oude Luther-lied: „Een vaste burcht is onze God." Het „Hoogeland'', te Beekbergen. Het doel van deze inrichting is, bedelaars, landloopers en ontslagen gevangenen, zonder onderscheid van godsdienstige gezindte, op te nemen, aan orde en tucht en een werkzaam leven te gewennen, en daarna ben opnieuw te plaatsen in de maatschappy. Dit doel zal iedereen toejuichen, die het kwaad van de landloopery en bedelary een van de mensch- onteerendste en voor een vry en krachtig volk allertreurigste dingen noemt. Het aantal ver pleegden bedraagt thans 45, maar 250 aan vragen om plaatsing moesten, wegens gebrek aan middelen en ruimte, worden afgewezen. Krachtige financièele hulp is noodig, in de eerste plaats tot dekking van het tekort van ƒ4000, in do twee Je plaats om meer land loopers aan den publieken weg te onttrekken en hen als ordeiyke, christelyk-gezinde bur gers aan de maatschappy terug te geven. Dat men geen hersenschim najaagt, maar deze practische philanthropie ieders steun en medewerking verdient, bewyst het getal van 130 personen, die in twee jaren tyds van landlooper en bedelaar zyn geworden orde- lyke arbeiders, door het Bestuur geplaatst in vaste betrekkingen in Duitschland, Canada, Honduras en ook in ons land. Zooals men ziet, dry ft men ook op kleine schaal kolonisatie, en kan dit wellicht de kern worden van een onderneming van meer belangryken aard. Hier ter stede vertoeft thans de vertegenwoordiger de heer H. v. d. Mey, by wien nader inlichtingen te bekomen zyn. Zie achterstaande advertentie. TWEEDE HAMER. By de voortzetting gistermiddag der rege ling der gemeente-financien wori behandeld Litt. C. (bepalende het maximum der opcen ten op de grondbelasting op 40 voor het ge bouwd, 10 voor het ongebouwd en 20 voor het buitengewone gebouwd en ongebouwd; zy die hun hoofdverblyf in de gemeente heb ben, krygen restitutie tot het bedrag der bui tengewone opcenten). Het amendementZijlma Goeman Borgesius wil het maximum der buitengewone opcen ten op 40 vaststellen. Het amendementMeesters wil ook resti tutie verleen en van buitengewone opcenten op het ongebouwd aan inwoners van aan grenzende gemeenten .Het amendement der Commissie van Rapporteurs wil de bef fing der buitengewone opcenten beperken tot den tyd, waarin de uitwonenden niet in den hoofdelyken omslag bydragen. Eindeiyk heelt de heer Bastert een amen dement voorgesteld om geen tuitengewone opcenten te heffen voor uitwonenden, maar het maximum der gewone opcenten te be palen op 50 voor het gebouwa en 20 voor het ongebouwd. De heer Roessingh verdedigde het amende- ment Zijlma Goeman Borgesius en bestreed die van de heeren Bastert en Meesters. De heer Rutgers van Rozenburg daarente gen bestreed de 20 buitengewone opcenten, waarin hy zag eene schending van het com promis van 1893, een bevoorrechting van het roerend vermogen boven het onroerend, en een treffen van het grondbezit in het alge- gemeen ter wille van den toestand in Friesland. Hedenmiddag te halftwee voortzetting. Grondbelasting. De Regeering heeft een wetsontwerp inge diend tot wyziging van artikel 41 der wet van 1870 qd de grondbelasting. De bedoeling is, om de gunstige bepaling van dat artikel, krachtens welke voor de droogmakeryen of bedykiDgen van buitenge wone kostbaarheid en van grooteren omvang dan 500 H. A., de termynen voor de regeling of de nieuwe regeling der belastbare opbrengst kunnen worden verlengd, ook toepasseiyk te verklaren op droogmakeryen of bedykingen van minderen omvang. Op bestaand© droogmakeryen of bedykingen is deze bepaling niet toepasseiyk, maar in het wetsontwerp is eene overgangsbepaling opge nomen voor ondernemingen, die binnenkort met het werk een aanvang zullen maken, indien na 31 Maart a. 8., doch vóór het inwerking-treden dezer wet tydig eene aan gifte is gedaan. Amendement. De heer Eintzen heeft voorgesteld te be palen, dat van het bedrag der aanslagen in den hoofdelyken omslag of andere directe belas ting naar het inkomen of naar de vertering, aftrek plaats vindt van een by de belasting- verordening te bepalen voor alle aanslagen gelyk of in verband met het aantal leden van het gezin, voor wier onderhoud de belas tingschuldigen moeiiyk verplicht is te zorgen, op gelyken voet berekend, bedrag voor nood- zakelyk levensonderhoud, en dat het bearag der aanslagen percontsgewyze gelykeiyk moet worden berekend naar het totaal van het inkomen of de vertering, behoudens de be voegdheid om eene geleidelyke degressie toe te passen, mits het bedrag van het inkomen of de vertering, waarby de degressie begint, het tienvoud van de som, die voor uoodzake- lyk levensonderhoud wordt afgetrokken, niet overschrydt. Gemengd Nieuws. Ter bespoediging van hetheiwerk ten dienste van het tweede laboratorium op „Vreewyk" alhier is een derde machine op het terrein geplaatst, welk© weldra haar ge dreun en zwarten rook zal paren aan die der twee andere locomobielen. Voor de Haagsche rechtbank had zich gisteren een veertienjarige knaap uit Leiden te verantwoorden, beklaag! van diefstal van een zilveren horloge in eene woning van twee dames, waar hy turf kwam brengen. Hy verkocht het uurwerk voor 2 en deelde de opbrengst met twee k imeraden. Beklaagdes moeder vroag opzending van haar kind naar een opvoedingsgesticht. Zy werd door den president der rechtbank onderhouden over de wyze van opvoeding van den jongen. Het Openbaar Ministerie vorderde de door bekl.'s moeder verlangde opzending. Eene gevangenisstraf van twee maanden vorderde het O. M. tegen twee opperlieden, wegens verduistering van eonige houten delen van het werk aan het postkantoor te Leiden. Voorts vorderde het O. M. voor een man, die ten huize van zyn schoonvader te Ter- Aar de glasruiten insloeg, 5 boete of 5 dagen hechtenis8traf. Hyman Cohensius, 68 jaren, ge- boren te "Waalwyk, winkelier in schoenwerk, wonende te Rotterdam in den Hang, is 16 Maart jl. voor zaken naar Waalwyk ver trokken. In den morgen van 17 Maart ont ving de familie van hem uit 's-Hertogenbosch een briefkaart, die den vorigen avond in de bus moet zyn geworpen. Na dien is niets van hem vernomen en is ook te 's-Herto genbosch by een ingesteld onderzoek niets van hem kunnen biyken. Uit zyn signalement zy aangestipt, dat hy flink van postuur is, dat zyn ondergoed is gemerkt H. C. Men vermoedt, dat hem een ongeluk is overkomen. Namens de familie verzoekt de commissaris van politie in de lste afdeeling te Rotterdam, bureau Groote Pauwensteeg, opsporing en bericht. De politie te Amsterdam houdt zich druk met het onderzoek bezig naar de oorzaak van den plotselingen dood van den bejaarden man, wiens ïyk in den nacht van Dinsdag op Woensdag in de Rozenstraat, op het trottoir liggend, gevonden is. Het onderzoek van gisteren heeft opnieuw het vermoeden van gewei ipleging gewettigd. Er is ol een jong werkman gearresteerd, die den ganschen Dinsdag-avond beschonken langs den weg is gezien, en die volgens getuigen met den ouden bakker gekrakeeld heeft. Mogeiyk dat deze dronkaard Schmier een stomp heeft toegediend, zoodat deze achterover met het achterhoofd op het trottoir is gevallen. De beschonken© had eenige schrammen, waaromtrent by geene verklaring kon geven. Hy biyft echter ontkennen zich iets van een gevecht met Schmier te herinneren. Te Loosdrecbt wordt door óéne familie een vak uitgeoefend, dat in de meeste plaatsen van ons vaderland wel geheel onbe kend zal zyn het vak van kruidenzoeker. De geheele familie Wingelaar en 't was steeds en is nog een uitgebreide familie houdt zich al reeds sedert byna een eeuw bezig met het zoeken van geneeskrachtige kruiden voor mensch en dier. Na zuivering en voor zooveel noodig droging worden deze kruiden geleverd aan apothekers, drogisten, veeartsen, enz. En in deze wereld zyn de Wingelaars vry algemeen bekend. Beter dan de men6cken zeiven het zyn op het gebied van Latynsche namen. Het is voor die leden nog wel eens een bezwaar, dat zy zonder nadero aanduiding van de plaatselyke benaming der kruiden niet weten, wat te moeten zoeken. Maar weten zh dat eenmaal, dan vinden ze ook en handig. Omtrent den kaashandel valt, al weer weinig nieuws te vermelden, daar ook sedert ons laat9te bericht de handel flauw bleef en de pryzen geen noemenswaardige verandering ondergingen. Omtrent de eerste nieuwmelksche hooikaas blyft de verwachting gunstig; gelyk verleden week reeds werd opgemerkt, zyn de pakhuisvoorraden niet groot meer en hebben de kaashandelaars met de verleden jaar opgekochte goadkoope soorten geen onvoordeelige zaken gemaakt. De om standigheid, dat het spek duurder wordt, zal misschien ook blyken op de pryzen van do kaas van gunstigen invloed te zyn. In de Alblasaerwaard werd de vorige week van ƒ16 ƒ21 besteed; in de Lopiker- en Krimpenerwaard liepen de prijzen van lste soort Goudsche van f22-f25, 2de soort van ƒ16 tot f 20.50; Edammer 2de soort van ƒ20—ƒ28.50. jjj}). Te Heille kregen Maandag-ochtend twee buurlieden twist. De een wilde met een kruiwagen mest ryden over 't land van den ander. By twisten bleef het niet; weldra ge raakten zy handgemeen. De een bracht z(1n aanvaller met een mes eene groote wonde toe aan den hals, waarvan veel bloedverlies het gevolg was; den ander werd met een stok de onderarm afgeslagen. Het gevecht was hiermede geëindigd; beiden kwamen daarna kort achter elkander naar Aardenburg geloopen, om geneeskundige hulp in te roepen. Te S t.-0 e d e n r od e wilden eenige landbouwers, die een coöperatieve boterfabriek bezaten, een coöperatieven winkel oprichten. Daar de andere neringdoenden zich hierdoor benadeeld zagen, ontstond onoenigheid: men ging zelfs tot handtastelykheden over. By de boeren en in de fabriek zyn do ruiteu inge worpen; meerdere ongeregeldheden worden verwacht. Door den Belgischen loods- schoener 15 is te Vlissingen aangebracht de bemanning van de Ostendensche vischsloep 10, die door het stooten op een wrak naby de Ban jaar is gezonken. Uit een particulier «chryven wordt aan het „Volksdagblad" medegedeeld, dat e.n 20 tal ambtenaren in dienst der Zuid- Afrikaansche Spoorweg Maatschappy wegens hun socialistische beginselen zyn ontslagen. Het voor eenige dagen plaatB gehad hebbende duel tusschen Pini en Tbome- guex beeft geheel Parys op de besn ge bracht. Reeds te 2 uren wemelde het park van Saint Oyen, de plaats, waar het dutl ge houden zou worden, van toeschouwers, onge veer 3- a 400, uitsluitend heeren. Ridder Pini verscheen het eerst op de kampplaats. Achter hem aan een schaar photografen. Van voren, v tn achteren, in profil, in alle richtingen werd bjj opgonomon. Hy zette daarby zyn armen in de beupen en roet zyn hoofd trotsch ach terover geworpen, babbelde by in zyn Itali- aansch, Fransch Ko9terwaalscb vergenoegd, als wilde hy zeggen: „Ziet py, ik gtof my geheel natuuriyk, zonder poseOndertusschen kwam Thomeguex, een Hercules, minstens een hoofd grooter dan zyn tegenstand r, waarop by diens verschijning de toeschouwers direct een kring vormden. De duellisten trok ken hun jassen uit, do wapens werden ver geleken, Franscbe deg-ns met smalli klingen en kleine handvesten waarop Pini de zyne naar Italiaansch gebruik aan zyn pels liet bevestigen, en men nam zyi plaats iD. Onbeweeglyk stonden de tegenstanders met uitgestrekte armen, zcodat de doc ens elkaar met de punt raakten. Daarop klonk het commando: „Allez, Messieurs!" PiDi maakte een reeks stooten, zoo gezwind, dat zyn kling nauwelyks zichtbaar was; als een kater huppelde hy heen en weer en zocht zyn tegenstander van onderen te treffen, ter- wyl Thomeguex rustig m6t z(jn d^gen van boven op hem indrong en den Italiaanschsn danser terugdreef. „Hélat hé;a!" schreeuwde Pini by eiken stoot. „Hopp hopp!" ant woordde de anaere. „Stilte! myne hetrenl" gebood do onpartijdige, „onder het vechten wordt niet gesproken." Ean prachtige stoot van den Italiaan besloot het eerste gevecht. Het wapen vloog don Fransch min uit do hand in het gras. Eene ry van vruchtelooze stooten volgde. Thomeguex, die ietwat warm werd, zeïde, dat Pini op caoutchoucschoenen danst zooals moer by het vechten gebruikelyk is, frrwyi hy met eenvoudige verlakte laarzen streed. Een scheidsrechter werd geroepan, maar vond geen bezwaar en de stryd ving wederom aan. Een krachtige stoot van Pini, en „Haltl" De secondanten vlogen er by; iedereen ge loofde, dat de Franschman in de borst was getroffen. Het hemd was opengereten, maal er vloeide geen bloed. Nu was het tyd, het duel te eindigen, wanneer er geen onheil zou gebeuren. In den negen 'en gang na 18 min. (de pauzen mede- gerekend) sneed Pini's degen Thomeguex de rechterwang van zyn mond opwaarts open. Het was een snede niet veel dieper dan caen by ongeluk by het scheren zich zou tC9- brengen. Maar de arts onderzocht de snede met een gewichtig air en verklaarde: da? het stroomende bloed den verwonde by heè ademen storen kon. Dus was het onmogelyk'v den stryd voort te zetten. De secondanten verklaarden den stryd voor geëindigd en maakten proces-verbaal, de dokter zette een medisch technische beschry ving van de wonde er by, van welks griezelige uitdrukkingen de omstanders de haren ten berge rezen. Iedereen was blyüe over dien afloop. Pini wreef zich de handen. „Je n'ai pas vola R touer" verzekerde hy onophoudeiyk. Tor ging hl1 oj> Thomeguex tpo en bood hem

Leidsch Dagblad | 1897 | | pagina 2