N°, 11376 Vrijdag 26 Maart. A». 1897 Qourant wordt dagelijks, met uitzondering van gon- en feestdagen, uitgegeven. l)it nommer bestaat uit TWEE Bladen. Leiden, 25 Maart. LEIDSCH DAGBLAD. PRUS DEZER COURANT.; Voor Leiden per 3 maanden. *j f 1.-10* Franco per post v 0 1.40. Afzonderlyke Nommers 0.05. PRIJS DEE ADYERTENTIËN: Van 1 6 regels 1.05. Iedere regel meer f 0.171, Groote» letters naar plaatsruimte. Voor het incasseeren buiten de stad wordt 0.05 berekend. Eerste Blad. Oillcleele Kennisgevingen. Burgomeeeter en Wethouders der gemeente Leiden broDgen by deze tor algemeene kennie, dat de ver kiezing van één lid van de Earner van Koopbandol en Fabrioken binnen deze gemeente, ter vervulling van de vacature, ontstaan ton gevolge van hot door den hetr J. RINKES BORGER genomen ontelag, zal pl&atd bobben op Dinsdag den 27sten April a. e., des namiddags van twee tot vier uren. op het Raadhuis. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leiden, F. WAS, Burgemeester. 24 Maart 1897. E. KIST, Secretaris. BRANRWET. Burgemeester en Wethouders van Leiden brengen ter algemeene kennis, dat door DIRK WILLEM REIVEILO, wonende alhier, een verzoekschrift is ingediend om vergunning voor den kleinhandel in sterken drank in het peiweel Mandonmakerssteeg No. 10. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leidon, F. WA8, Burgemeester. 21 Maart 1897. E. KI8T, Secretaris. Nadat verschillende proefdiensten voor de vaceerende betrekking van voorzanger en onderwijzer by delsraölietische gemeente alhier hebben plaats gehad, is als zoodanig met algemeene stemmen door den kerkeraad be noemd de heer H. I. Cohen, te Groningen. By kon. besluit is met ingang van 1 Mei a. s. pensioen verleend aan dr. H. G. Hagen, predikant bij de Ned. Herv. gemeente te L iden, ad 1775. Tot klerk by de politie te 's Gravenhage is aangesteld de heer Tb. H. J. Besseling, onderofficier by htt 4de regiment infanterie alhier. De adjudant onderofficier B. W. H. Klandermans, van het 4de reg. inf. te Leiden, di op 31 Maart a. s. op pensioen wordt gesteld, is benoemd tot magazynmeester van het garnizoens-nachtleger- en -kleedermagazyn te Zwolle. Van het groote „Woordenboek der Neder - landsche Taal" is van bet 5de deel versche nen de 10de aflevering, behandelende de woor den HaarHakzenuw, bewerkt door dr. A. Beets. De paardenarts 2de kl. J M. Knipscheer, van het lstereg. veld.-art. te Utrocht, die, zooals gemeld is, 1 Mei wordt overgeplaatst by het 2de rog. veld-art., komt alsdan te Leiden in ga-nizoen. Door het bestuur van den Veender- en Lykerpolder buiten de bedyking onder Alke made en Woubrugge is ter algemeene kennis ge racht, dat de rekening van den penning meester des poliers over het dienstjaar 1896, mitsgaders de begrooting van inkomsten en uitgav. n over 1897, ten kantore van den secretaris, voor ingelanden gedurende 14 dagen (tot 7 April) ter inzage zal liggen. Voorts, dat de vergadering tot vaststelling zal worden gehouden ten lokale van T. Wagenaar, te Boelof-Arendsveen, op Donderdag 8 April 1897, des voormiddags te tiön uren, waartoe ingelanden worde'n opgeroepen. De door Burgemeester en Wethouders van de gemeenten Zoetermesr en Zegwaard vastgestelde kiezerslysten voor het jaar 1897/98 zyn van af den 23sten Maart tot en met den 21 sten April a. s. op de secretarieën der geme-.nte voor een ieder ter inzage neder- gelegd en tegen betaling der kosten in af schrift of afdruk verkrygbaar gesteld. Het aantal kiezers te Zoetermeer bedraagt 180, ■waarvan 112 belasting 44 loon-, 21 huur-, 1 pensioen-, 1 pensioen- en loon-, en 1 6paarbankkiozers, on te Zegwaard 226, waar van 156 belasting, 41 loon-, 23 huur-, 3 spaarbank-, en 3 examen-kiezers. Ten Koninklyken Paleize te 's Graven hage is door tal van autoriteiten, hooge staatsdienaren, ambtenaren, leden van het corps diplomatique, enz. inschryving hunner namen gedaan in de gereedliggende condo- léatice-b03ken naar aanleiding van 't overiyden van H. K. H. Prinses Sophie der Nederlanden, groothertogin van Saksen Weimar-Eisenach. Wat betreft de voorgenomen bezoeken van Hare Majesteiten aan Gouda en Amsterdam, kan worden medegedeeld, dat die zullen door gaan, hoewel byzondere feesten daarby natuur- lyk zullen vervallen. De mogeiykbeid is evenwel niet uitgesloten, dat het overiyden van de Groothertogin eenige veranderiug zal brengen in de plannen voor zoover betreft de datums fan het bezoek aan Gouda en Amsterdam. By resolutie van den minister van financiën is benoemd tot commies ter directie d r registratie en domeinen te 's Gravenhage A. M. J. Van der Heiden, thans surnumerair der registratie en domeinen te 's-Gravenhage. De '«-Gravenhaagsche Wasch- en Bad inrichting, achter de Groote Kerk, keert dit jaar een dividend uit van 2 percent. Dr. G. Van Gorkom, predikant by de Remonstrant8che gemeente te Amsterdam, die 11. Maandag 22 Maart zyn 40-jarige evan gelie-bediening mocht herdenken, zal 25 April a. s. zyn ambt nederleggen. De heer Van Gorkom zal dan 23 jaren predikant by de Remonstranteche Broederschap geweest zyn, na eerst als Nederduitsch-Hervormd predikant werkzaam te zyn geweest te Eemnes, te Leiden en te Amsterdam. Van iemand, die onbekend wenscht te biyven, is by dr. A. Kuyper, als aandenken aan 1 April, ingekomen 3000 voor deVrye Universiteit, 1000 voor het Geref. gymna sium te Amsterdam en 1000 voor het een- traal-comité. (Stand.) De heer EL J. Lenderink, directeur van het instituut tot onderwys aan blinden te Amsterdam, is door den koning van Portugal benoemd tot ridder van de in 1070 gestichte orde voor wetenschappelyke, letterkundige en artistieke verdiensten, S. Thiago. Deze onder scheiding is den heer Lenderink te beurt ge vallen, wegens bewezen diensten by de op richting van een staatsblindeninstituut in Portugal. Na afloop der gewone vergadering van de afdeeling Gouda van de Nederlandsche Vereeniging tot bevordering der Homoeopathic, is Dinsdag-avond een vereeniging tot stand gekomen tot oprichting en instandhouding van een Homoeopathisch Ziekenhuis te Gouda, de eerste vereeniging van dien aard in ons land. Het afdeelingsbestuur der Vereeniging tot bevordering der Homoeopathie werd tot voorloopig bestuur van deze vereeniging gekozen. Hedennamiddag te twee uren zou de Raad van State een buitengewone vergadering houden. Naar men verneemt, staat dit in verband met het aanbieden aan H. M. de Koningin- Regentes van een adres van rouwbeklag, wegens het overiyden van Prinses Sophie der Nederlanden. Uit de 30 sollicitanten naar de betrek king van hoofd der met 1 Juli a. s. te openen Chr. school te Driewegen, by Terneuzen, is door bet bestuur dier school een voor dracht opgemaakt, bestaande uit de heeren L. Flipse, te Leiden; J. C. Jansen, te Hoek; G. Rysdyk, te Yselmonde; L. J. Steen winkel, te Nieuwendyk; J. Van Veelen, te Maassluis, en H. Byl, te Leiden. Tegen Zondag a. a. worden opgeroepen alle katholieke bakkerspatroons en -gezellen uit Nederland te Utrecht, ten einde door dr. H. J. A. M. Schaepman en den heer G. W. Konings, pastoor te Amsterdam, het nut van vereenigiDgen en van het stichten van katho lieke bonden, in den geest en volgens den wil van Paus Leo, te hooren bepleiten en zich aan te sluiten aan -fien Ned. Roomsch-Kath. Bakkersbond. Mr. A. P. De Lange, het Tweede Kamer lid, van wiens overiyden we melding maakten, doceerde een reeks van jaren de staathuis houdkunde en staatsinrichting aan de burger school te Alkmaar, schreef de politieke hoofd artikelen in de „Alkm. Ct." en trad, ook na zyn vestiging in Den Haag, meermalen voor de kiezers op, om over de politieke vraag stukken van den dag het woord te voeren. Het „Vaderl." deelt nog mede, dat de heer De Lange de schryver was der Brieven van Dirk Groen uit den Beemster, die in vroeger jaren in dat blad voorkwamen. De heer De Lange bezat uitnemende journalistieke quali- teiten, maar besteedde aan dergelyken arbeid alleen zyn snipperuren. In den laatsten tyd was hy opgetreden als directeur eener Petroleum-Exploratie Maat- schappy, waarvoor by een reis naar Indië had ondernomen, 't Scbynt, zegt het „Vad.", dat die tocht hem noodlottig is geweest; dat hy althans daar de kiem eener kwaal heeft opge daan, die hem ten grave heeft gesleept. Dr. B. E. Scheltema, te Delft, is benoemd tot 2den geneesheer, plaatsvervangend direc teur, in het Stedelyk Gasthuis aldaar. De 2de luitenant Engelhart, van het 3de reg. inf. te Bergen-op-Zoom, heeft aan gevraagd om 3 jaar gedetacheerd te worden by het leger in West-Iniië. Door het hoofdbestuur van den „Bond van Gemeente-ambtenaren" is een adres aan de Tweede Kamer der Staten-Generaal ge richt, waarby verzocht wordt het wetsontwerp tot regeling der financiëele verhouding tus- schen Ryk en Gemeenten in dien geest aan te nemen, dat daaruit eene betere financiéole positie geboren worde voor de burgemeesters, secretarissen en gemeente-ontvangers, wier traktementen, vooral ten platten lande, nog veel te wenschen overlaten. De gep. luitenant-kolonel der art. W. Irish Stephenson, wiens overiyden is gemeld, begon zyne militaire loopbaan in 1854 als cadet by de Kon. Mil. Academie. Hy werd in 1858 benoemd tot 2den luit. en in 1860 tot lsten luit. Als zoodanig werd hy in 1866 gedeta cheerd by de Pyrotechnische School. Na in 1870 te zyn bevorderd tot kapt. 3de kl., werd hy het volgende jaar tot chef van de werk plaatsen dier School benoemd, van welke function hy met ingang van 1 Mei 1875 op verzoek eervol werd ontheven, onder betui ging van tevredenheid over den yver, waar mede hy zoo geruimen tyd in die functiên was werkzaam geweest. Yan 1879 tot 1881 was hy gedetacheerd by de Ai tillerie-, Stapel- en Constructie-Magazijnen en belast met de func tiên van kapitein van het materiëel. In 1887 volgde zyne benoeming tot majoor. Zyne pen- sionneering dagteekent van 1 Nov. 1892. De gemeenteraad van Vlissiogen heeft voorloopig besloten tot het gratis afstaan van 2300 M1. grond aan eene op te richten bouw- maatschappy, tot bebouwing met 10 villa's en een hotel. Het plan bestaat aan deze maat- schappy de exploitatie van het strand en de strandstoelen voor den tyd van 10 jaar te verpachten. Op Java heeft zich een combinatie van myn ontginners gevormd, om op de Batjan eilanden, gelegen in de Molukken, een onder zoek in te stellen naar de delfstoffen, welke daar in groote massa's voorkomen, zooals uit al de over Batjan en de Molukken uitge komen werken blykt. Vad Hr. Ms. fregat „Tromp," onder bevel van den kapitein luitenant ter zee J. H. L J. baron Sweerts de Landas Wyborgh, is 24 dezer van Port Saïd vertrokken. Den 17den April zal van Amsterdam per „Burgemeester Dea Tex" naar Oost-Indië' vertrekken een detachement suppletietroepon ter sterkte van 40 korporaals en manschap pen, benevens 3 onderofficieren. Voor het bo- vel over dat transport is aangewezen de met verlof hier te lande aanwezige kapt. der inf. van het leger in Ned.-Indië H. C. Moll, terwyi als medegeleider is bestemd de eveneens zich met verlof hier te lande bevindende lste luit. der inf. van dat leger Van der Scheer. Het stoomschip „Bellerophon" arriveerde 23 Maart van Amsterdam en Liverpool te Batavia; de „Kanzier" arriveerde 22 Maart van Hamburg en Amsterdam te Tanga; de „Lawoe" arriveerde 24 Miart van Rotterdam te Batavia; de „Prinses Sophie" vertrok 24 Maart van Batavia naar Amsterdam; de „Amsterdam" vertrok 24 Maart van Rotterdam naar Kieuw York met 19 kajuits- en 230 tusschendekspassagiers; de „Prinses Amalia," van Batavia naar Amsterdam, passeerde 24 Maart Perim. Gemeenteraad Tan Bodegraven. Voorzitter: de Burgemeester. Aanwezig alle leden. Opening der vergadering. Lezing en goedkeuring van do notulen der vorige ver gadering. Ingekom-n stukken: lo. Proces-verbaal van opname der kas van den gemeente ontvanger 2o. schryven van T. Scheer, benoemd tot gemeente opzichter, houdende dankbetuiging voor zyne benoeming; 3o. missive van Ged. Staten van Zuid-Holland, waarby wordt mede gedeeld, dat voor 1897 bywyze van voor schot volgens art 5, alin 3 der wet van 8 December 1889, Staatsblad No. 175, zal worden uitgekeerd 1957.50, berekend in verhouiing van 30 percent van 6675, welk bedrag op de begrooting voor 1897 is uit getrokken voor de kosten van het lager onderwys; 4o. missive van hetzelfde college, houdende besluit tot verkenen van tydelyke vrystelling van de verplichting tot het geven van onderwys in de gymnastiek. Deze stukken worden voor kennisgeving aangenomen. 5o een adres van 33 kaashandelaren, begeleid door een request van 28 ingezetenen en een schryven van de firma H. Goebel en Co., waarby wordt verzocht, om, nu er sprake is van bybouw aan de openbare school A, deze bybouw met te doen plaats hebben, doch om over te gaan tot het stichten van een geheel nieuwe school met onderwyzerswoning op een andere plaats en tot afbraak van de bestaande gebouwen, ten einde door het alsdan vry komen van 570 ML het bestaande marktpkin te vergrooten en aldus meerdere ruimte te hebben voor bet piaatsen van kaaswagens. De Voorzitter zegt naar aanleiding van dit adres, dat het Dagel. Bestuur voornemens was in deze vergadering te doen beslissen over den bybouw, daar de bestaande quaestie omtrent het schuurtje van de wed. Van der i Neut ten gunste van de gemeente was opge lost, doch dat, nu dit adres onverwacht immers een uur voor opening der vergadering was ingekomen, het hem Voorzitter wenscheiyk voorkomt de beslissing omtrent den bybouw te verdagen, totdat omtrent het bovengenoemde request een advies door B. en Wa. zal zyn uitgebracht. Met algemeene stemmen wordt goedgevonden het request te renvoyeeren aan B. en Wa. tot uitbrengen van advies. Aan de orde is de benoeming van een onder wijzer aan de openbare school A. De voor dracht bestaat uit de heeren P. De Graaf te Nieuwkoop, P. Van Hekken te Poortvliet en J. W. Hermsen te Haarlemmermeer. Met algemeene stemmen wordt benoemd de heer P. De Graaf. Goedgevonden wordt, om, totdat de benoemde in functie kan tredeö, het onder wys in een der klassen op te dragen aan den heer Van Kan, onderwyzer te Leiden. Verder wordt benoemd tot directeur der algemeene begraafplaats: C Sterk met 7 stemmen (B. Bekker verkreeg 4 stemmen), tot klokkenist en klokluider. G. Van Kruyl met 8 stemmen (S De Roos had 3 stemmen) tot asch- en vuilnisophaler: G. De Vlieg met 10 stemmen (M. Bezuyen verkreeg 1 stem). Alle deze benoemingen zullen ingaan op 1 April e. k. Goedgevonden wordt aan het Dagel. Bestuur een krediet te verleenen tot het aanschaffen van lessenaars en verdere benoodigdheden voor de uitvoering der kies wet. Eveneons wordt goedgevonden om aan den ambtenaar ter secretarie 15 gratificatie te verleenen voor het schiyven der kiezers lysten. De Voorzitter^ deelt mede, dat op Maandag 29 Maart a. s. eene openbare les zal worden gegeven door leerlingen der ambachts-teeken school en noodigt èn raadsleden èn belang stellenden uit tot bywoning daarvan. Daarna wordt overgegaan tot het houden van eene besloten vergadering tot bespreking van het kohier van den hoofdelyken omslag. Na heropening van de vergadering wordt het kobier vastgosteldjtot een bedrag van ƒ3299.50 verdeeld over 490 contribuabelen. Eveneens wordt vastgesteld het kohier van de hondenbelasting met 57 honden lste klasse en 193 honden 2de klasse, te zamen opbren gende 364. In behandeling komt voorts de eindreke- ning van de gasfabriek, waaromtrent de com missie rapport uitbrengt en met algemeene stemmen besloten wordt tot vaststelling op ƒ7428,92 in ontvangst en ƒ6510.565 in uit gaaf, aldus met een batig saldo van ƒ918.355. De Voorzitter brengt een woord van dank aan de thans voorgoed afgetreden leden der gascom missie. Niets meer aan de orde zynde, wordt de vergadering gesloten. Gemeenteraad van Hazerswonde. Zitting van gisteravond. De vergadering werd te zeven uren geopend door den burgemeester. Afwezig waren de heeren Van Driel en Wesselingb. Na lezing en goedkeuring der notulen wer den de volgende ingekomen stukken voor kennisgeving aangenomen: a. Proces verbaal van kasopneming by den gemeenteontvanger, waarojj blykt, dat de ontv. 19752.92, de uitg. ƒ15286 915 be droegen en er mitsdien een kassaldo van 4466.00s was. b. Missive van Gedeputeerde Staten, bevat tende goedkeuring van het Raadsbesluit tot af- en overschryving van een bedrag van 40 als subsidie aan het telephoonkantoor te Koudekerk. c. Id., waarby voor vyf jaren, ingegaan 1 Jan. 1897, ontheffing wordt verleend van de ver plichting tot het geven van onderwys in de vrye- en ordeoefeningen. d. Id., met afschrift der beschikking van den minister van binnenlandsche zaken, vol gens welke over 1895 een bedrag van 91.675 te vetl is ontvangen als ryksbijdrage in de kosten van het lager onderwys. c ld., waarby die bydrage voor 1897 bepaald ia op 1400. Missive van den Commissaris der Koningin, dat aan den burgemeester van 7 30 April vei lof is verleend zich buiten de gemeente te begeven. Voorts werd de Raad in kennis gesteld met: a .Een verzoekschrift van K. Wissenburg, dat niet gezegeld is en dat de Voorzitter voorstelJe nog niet in behandeling te nemen. b. Eon schryven van regenten van het St.-Jorisgasthuis te Delft, dat 12 Febr. A. De Leede, huisvrouw van Kerseboom, daaruit is cntslagen. c. Als bovenstaand van het bestuur der vereeniginc tot werkverschaffing, in wtlk schryven wordt medegedeeld, dat het werk aan de vaart langs den Gemeenen weg ie geëindigd, B. en Ws. worden uitgenoodigd zich van de uitvoering te komen overtuigen en hun wordt overgelaten, een zelfde invitatie tot den Raad te richten. De Voorzitter gelooft, dat dit laaUto onnoodig is en op dit oogenblik zeker Biet gewenscht. d. De voorioopige sluiting der kiezersiysten op 22 Maart, bevattende 490 kiezers voor de Tweede Kamer, 489 voor de Provinciale Staten en 484 voor den Gemeenteraad. De beer Straathof merkte hierby op, tot de ontdekking te zyn gekomen, dat belaBting- betalenden, die al jaren belasting hebben be taald, met op de lyst voorkomen. (Uit een wenk van den Voorzitter maakten we op, dat na afloop der openbare vergadering den heer Straathof gelegenheid zou worden gegeven, zich nader uit te spreken.) e. Provinciaal Blad, meldende de verdeeling der gemeente in 2 stemdistrictenhet eene (dorp) met 289, het andere (Ryndyk) met 201 kiezers voor de Tweede Kamer. t Verzoekschrift van C. v. d. Bos, land bouwer, om by den verbouw zyner woning, waarvan de voorgevel 3 M. teruggezet wordt, van de bestaande rooiiyn af te wyken. Op dat verzoek werd gunstig beschikt. Alsnu kwam in behandeling het punt der agenda, waarom deze vergadering eigenlijk was belegdde besteding der bestrating (paardenspoor) van den Gemeenen weg. Het eerst werd den Raad de vraag gedaan of deze of B. en Ws. het bestek zouden op maken. De meerderheid van den Raad ant woordde in laatstgenoemden zin. Daarop moest worden uitgemaakt of B. en Ws. al of niet aan voorwaarden, door oen Raad te stelled, zouden zyn gebonden. De meerderheid sprak zich uit voor voor- waardeiyk. Vervolgens werd de discussie geopend over het voorstel-Korteweg, om de besteding twee ledig te doen geschieden, dus werk ea leverantie ieder afzonderlyk, waarvan de voor steller meer financiëel voordeel verwachtte dan wanneer de aannemer ook leverancier ia. Nadat de heer v. d. Akker zyn bezwaar, ook reeds iü de vergadering van B. en Wa. besproken, tegen tweeledige bestediüg had ontwikkeld, vroeg de heer D. De Bruyn Ym. het woord, die op den voorgrond plaatste, dat bet werk goed en goedkoop moest zyD, doch ook rekeniDg wil zien gehouden met de werk krachten in de gemeente, waaruit de onkosten voor het werk worden opgebracht. De heer v. d. Akker merkte op, dat bQ publieke aanbesteding zoowel de ingezeten» als de buitenwonenden kunnen inschryven. De beer D. De Bruin bracht hiertegen in, dat by een publieke aanbesteding de kans bestaat, dat een niet-ingezetene de laagste inschrijver is, en 18 van meening, dat het kleine bedrag, dat het werk meer zou kosten, indien het werk onder de ingezetenen werd aanbesteed, wel door de gemeente kan worden gedragen. Bovendien is er meer dan één maatstaf, om te weten, voor welken prya het werk kan worden uitgevoerd: de ge meente heeft een flink architect, die den prys zoo zuinig mogelijk kan berekenen en in omliggende gemeenten zyn ook paardensporea gelegd, waarvan men ook gegevens kan ver krijgen. De heer v. d. Akker verklaarde nog, van meening te zyn, dat B. en Ws. by publiek» besteaing niet zóó onbiliyk zullen wezen, om, indien een ingezetene voor een klein bedrag hooger heeft ingeBchroven dan d» met-ingezetene, het werk niet den eerste ta gunnen. Het voorstel-Korteweg wordt ten slott» in stemming gebracht en aangenomen. Tegen stemden de heeren v. d. Akker, Straathof en Koetsier. Daarna werd het voorstel van den hew D. De Bruyn Yzn., om bet werk (dus niet de leverantie) onder de ingezetenen te doen aanbesteden, in stemming gebracht en even eens aangenomen. Tegen stemden alleen de heeren Do Jong'en v. d. Akker. Besloten werd, de overeenkomst tot weder- koerige hulp by brand met Koudekerk alda» te wyzigen, dat voorlaan niet meer de ge meente, die hulp verleent, de kosten hiervan draagt, maar de gemeente, aan wie hulp wordt verleend. Getracht zal worden met de gemeente® Alfen, Zoeterwoude, Boskoop en Bonthui*» tot een dergelyke overeenkomst te geraken. Besloten wordt, de instructie van den ge meente ontvanger te wyzigen, wat betreft dt zittinguren in Februari, April, Mei en Juli die zeker nauwkeuriger zullen worden ger

Leidsch Dagblad | 1897 | | pagina 1