N°. 11372 Maandag 33 Maart. Ac. 1897 r i.ifc feze jouraat wordt dagelijks, met uitzondering van §pn- en feestdagen, uitgegeven. Feuilleton. De detective der groots wereld. LEIDSCH DA&BLAD. PBUS DEZER COURANT.: Voor Leiden per 8 maanden. Franco per post Afzonderlijke Hommers 1.40. 0.06. PRIJS DER ADVERTENTIES: Van 1-6 regels f 1.06. Iedere regel meer f 0.17J. Qrooter» lottere naar plaatsruimte. Voor het incasseoren buiten de stad wordt C 0.05 berekend. Dit nommcr bestaat uit TIER Bladen. Eerste Blad. Oflioiëele Hennlegevin^en* Veiligheidswet. De Burgemeester van Leiden, Gezien de circulaire van den Heer Commis saris der Koningin in deze provincie, dd. 1 Maart jl., A. No. 530 (lste afd.) Brengt ter kennis van hoofden of bestuur ders van fabrieken of werkplaatsen, bedoeld in art. 1 der Veiligheidswet, dat door hen vóór of op 1 April a. s. opgave moet worden gedaan van het bedrijf, door hen uit geoefend, de soort van drijfkracht en het aantal krachtwerktuigen, door hen gebezigd, het aantal personen in hunne inrichtingen werkzaam, en voor het geval, dat de fabriek of werkplaats behoort tot de inrichtingen, dia gevaar, schade of hinder kunnen veroor zaken en niet mogen worden opgericht zon der vooraf verkregen vergunning, van het gezag, dat de vergunning tot oprichting gaf, en de dagteekening van het vergunningsbesluit; dat de vorm der bedoelde opgave is vastge steld by beschikking van den Minister van "Waterstaat, Handel en Nijverheid, van den Bden December 1896, No. 166, en dat de gedrukte formulieren daarvan voor belang hebbenden kosteloos ter Gemeente Secretarie (afd. Algemeene Zaken) verkrijgbaar zün ge steld, alwaar teveDS gelegenheid bestaat tol het verkrijgen van meerdere inlichtingen. Hij herinnert voorts, dat de Veiligheidswet onder fabrieken en werkplaatsen alléón ver staat die inrichtingen, waar een krachtwerk tuig of - een oven wordt gebezigd of tien of meer personen plegen te veroiyven en dat afzonderlijke, doch met elkander in gemeen schap Jstaande ruimten, gebezigd voor het zelfde bedrijf, gerekend worden een onafge scheiden geheel uit te maken. De_Burgemeester van Leiden, F. WAS. Lkidkn, 12 Maart 1897. Leiden, 20 Maart. Gisteravond trad mevr. Eleanor Marx A'veling in de Stadszaal alhier op. Ook hier was haar onderwerp„De Internationale." Het publiek was zeer weinig talrijk. Van de gelegenheid tot debat werd geen gebruik gemaakt. Voor het examen in de nuttige hand werken zyn geslaagd de dames A. Boon en J. M. Van Wyk, van Leiden. De anti-revolutionnaire kiesvereniging „Nederlai d en Oranje" alhier zal Maandag a. s. vergaderen in de zaal Noordeinde, als wanneer o. m. zal behandeld worden een voorstel van acht leden tot uitbreiding van het bestuur. Men scbrglt ons uit Leiderdorp, d.,^.d. 18 Maart: Wie zich dezen avond, trots het ruwe weder, een gang naar het kerkgebouw djr Ned.-Herv. Gemeente alhier getroostte, zal zich niet beklaagd hebben. De Chriateiyke Zangvereniging .Looft den Heer" gaf in voornoemd gebouw eene openbare uitvoering, waarvan de totaalindruk is, dat ze uitstekend geslaagd mag heeten. Door de. Nierstrasz werd met een korte rede en gebed de vergadering geopend, waarna de heer Mens, de directeur van het koor, met ztyn staf het sein tot beginnen gaf. Het moet al dadelgk bü het eerste nommer, „Psalm 100," van Mendelssohn, opgevallon zün, dat de leiding der Vereeniging by den heer Mens, van Leiden, aan bekwame handeD ia toevertrouwd. Wie eenigszins weet, hoeveel moeiiykbeden er aan verbonden zün, met eenvoudige dorpsbewoners, die volstrekt geen metbodiscbe school doorloopen hebben, een eenvoudig vierstemmig stukje in te studeeren, zal den buitengewonen tact bewonderd hebben van den directeur, die „Psalm 100" zoo schoon door zün koor ten gehoor gaf. En later op den avond zal hy verbaasd gestaan hebben over de goede oitvoeriog van S. De Lange's „Psalm 22", voor een dorpszangvereeniging een zeer moeiiyk nommer. De directeur biykt zyn koor in de macht te hebben. Zeer schoon werd gezongen Von Glücks „Verhoogt den boog"trouwens, alle 13nom- mers van het programma werden goed ten gehoore gebracht Ook de dames solisten heb ben zich uitstekend van hare taak gekweten. Een woord van lof komt niet minder den heer Van Groeningen, organist der N.-H. K., toe, voor zün mooie begeleiding der verschil lende nommers, alsmede voor de orgel-voor drachten daartusschen, waarby by met even- groot succes vervangen werd door den heer L. Mens, den oudsten zoon van den directeur. Ongeveer tien uren was het laatste nom mer gezongen en werd een woord tot sluiting gesproken door ds. Nierstrasz. Het woord van dank, door dezen spreker aan de zangers en zangeressen en hunnen directeur, bonevens den organist, gebracht, zal zeker wel het gevoelen der vry talryk opgekomen menigte vertolkt hebben. Nadat door allen staande was gezongen Psalm 72 vers 11, sloot ds. Nierstrasz de byeenkom8t met dankgebed. Moge de Leiderdorpsche Zangvereeniging in bloei toenemen en een volgend seizoen weer zoo iets schoons ten gehoore kunnen brengen 1 Onder de bekwame leiding van den heer Mens belooft zy veeL Men schryft ons uit Bodegraven Eene van de nuttigste instellingen alhier is het ondersteuningsfonds voor werklieden: „Eendracht maakt Macht." Jammer maar, dat, hoewel er vooruitgang valt te bespeuren, nog zoovele werklieden buiten deze ver- eeniging staan, alzoo tegen hun eigeD belang zyn en min of meer zorgeloos voortleven. By eene contributie van 10 cents per week ont vangt een lid iDgoval van ziekte eene uit- keering van f 0.60 per dag. In 1895 werd aan 18 personen uitgekeerd f 230, in 1896 aan 19 personen f 222. In de Dinsdag ge houden derde jaarvergadering werden met algemeene stemmen de aftredende bestuurs leden herkozen en wel de hoeren C. Dekker, K. Douwes Dekker en J. L. F. De Meyere. Tot het nazien der rekening over het afge- loopen jaar werden benoemd de leden J. H. Wessels, P. v. Noord en J. Boer. Aangenomen werd een voorstel om leden van zusterver- eenigingen uit de Rynstreek, die naar bier verhuiz-n, als leden van „Eendracht maakt Macht" aan te h<1T-rn De staat, rmeldende de kinderen boven de zes en benednu w-vaii jaren, die zich op 1 Januari vaa et loopende jaar in de gemeente Leiderdorp bevonden en niet voor komen op delysten der schoolgaande kinderen of van hen, die huisonderwys genieten, ligt op Ce gemeente secretarie aldaar ter lezing. Dienaangaande wordt in herinnering gebracht, dat ouders of verzorgers vaD op dien staat voorkomende kinderen geene ondersteuning, geneeskundige hulp uitgezonderd, vanwego de gemeente kunnen verkrygen, tenzü, dat zy aantoonen, dat huDne kinderen ten onrechte op dien staat zyn gebracht of het niet-school gaan van dezen aan hen niet te wyten is. Men schryft ons uit Oude-Wetering: Yrydagavond trad voor den Christ.-Hist. Bond, alhier, als spreker op da. Van Veen, van Hillegom. In eene kernachtige rede behandelde spreker de beginselen van den Bond. Yan de gelegenheid tot debat werd ruim gebruik gemaakt. Tot schatter voor de personeele belasting te Haarlemmermeer is benoemd do he r C. Yan der Helm, te HoofJdorp De bevolking der gemeente Lisse naar de onderscheidene godsdienstige gezindten was op 1 Jan. jL als volgt: Roomsch Katholieken Ned.-Hervormden Gereformeerden Ev -Lutlierschen Hersteld Lutherschen Doopsgezinden Waalsch-Her vormden Nederd.-Israélieten Geene 1788 Maandag 22 Maart, des te elf uren, zal de Raad der gemeente Leider dorp vergaderen en zullen de navolgende onderwerpen behandeld worden: Meaedeelingen. Vaststelling kohier school lste kwartaal. Wyziging algemeene politie verordening. Wyziging begrooting dienst '97. Donderdag-avond gaf het zanggezelschap „Halleluja", te Oude-Wetering, onder leiding van haren directeur, den heer A. Van Loon, in de Christelyke school aldaar eene uitvoering. De nummers van het programma werden over het algemeen goed en met entrain ge zongen. De zaal was tamelyk vol. Door den heer P. A. Kimmel, med. student, werd een vioolstukje ten beste gegeven, dat zeer in den smaak van het publiek scheen te vallen, want er volgde een daverend applaus op. Deze feestavond werd geopend en gesloten met een gebed door dr. Kimmel. Naar aanleiding van de invoering der nieuwe Kieswet komen in de gemeente Ter- Aar voor kiesrecht in aanmerking 371 per u. V. Totaal 1119 1028 2147 443 422 865 218 244 462 8 1 4 1 1 1 1 2 1 1 8" 3 6 1 1 1701 3489 voormiddag8 sonen, waaronder 58, die geen kiezer zyn voor den gemeenteraad. Voor de betrekking van onderwyzeres aan de openbare school in de gemeente Ter Aar op eene jaarwedde van f 550 hebben zich, na daartoe gedane oproeping, geene sollicitanten aangemeld. De loteling uit de gemeente Ter-Aar E. Van Zoest, die den Sden Maart was ingeiyfd, is, wegens ongeschiktheid, van den dienst der nationale militie vrijgesteld, zoodat de houder van het opvolgend nummer, W. Yan Eyk, tegen den 20sten April a. s. ter inlyving is opgeroepen. Men schryft ons uit Koudekerk: De openbare vergaderingen van het departement Koudekerk-Hazerswoude der Maatschappy tot Nut van 't Algemeen werden deze week voor dit seizoen op hoogst aangename wyze besloten. De heer Lamberts, tooneelspeler te Amsterdam, vergastte het niet zeer talryk opgekomen publiek op eenige zeer schoone voordrachten. De manier van voordragen van den heer Lamberts was by geruchte bekend, doch by ervaring is nu gebleken dat hem eene eerste plaats onder de declamators toe komt. Hg weet het publiek te boeien en steeds den juisten toon to trbffen van de veelzydige karakters of toestanden, welke hg weergeeft. „Een Carnavalsbeeld", van Lamberts Hurrel- brinck, en „Bruur Joapik" van Cremer werden zeer goed voorgedragen en namen het audi torium geheel in beslag. Ook de korte stukjes tot slot vielen zeer in den geest. De voorzitter, de heer Korteweg, dankte den heer Lamberts voor den aangenamen avond, zgn gehoor verschaft, dankte het pu bliek voor de trouwe opkomst gedurende dezen winter, waardoor het bewees, dat het de be moeiingen van het bestuur van het Depar tement op prijs weet te stellen, cn maakte tevens van de gelegenheid gebruik sommigen aan te sporen als lid van bet Departement toe te treden. Wy twyfelen geenszins of dezo opwekking zal gunstige gevolgen hebben, te meer, omdat het bestuur van het Departement steeds zorg draagt voor goede en degeiyke sprekers, waarvan natuurlek ook grooter uit gaven het gevolg zgn. De Koninginnen hadden Donderdag aan bet middagmaal vereenigd den heer Yan der Oudermeulen, stalmeester in buitengewonen dienst; baron De Smetb van Alphen, kamer heer in buitenge wonen dienst, en den lsten luitenant jbr. Yan Suchtelen van de Haere, ordonnance-officier van H. M. de Koningin. De eind-examens der Hoogere Burger scholen in Zuid-Holland zullen dit jaar te 's-Gravenhage plaats hebben. De door den Commissaris der Koningin in Zuid Holland benoemde examen-commissie bestaat uit de heeren Groenman (voorzitter) en Silverda de Grave, te 's GravenbageVan Schaik en Haastert te Rotterdam; Van Oven en Lubberhuizen te Dordrecht; Goedkoop van Nelle en Brester te Delft; L<ngenbuizen van Uven en Bonte te Gouda; Yan Leeuwen en Van der Bruyn te Schiedam; Feenstra en Van Milligen te Gorkum. Het Indisch Genootschap zal Dinsdag avond, 30 Maart a.s., eene algemeene vergade ring houden, waarin de heer C. J. Van Lookeren Campagne, leeraar aan de land bouwschool te Wageningen, zal inleiden het onderwerp: „De tegenwoordige stand en voor uitzichten der Java suikerindustrie. De Haarlemsche Handelsvereeniging heeft een protest meeting uitgeschreven, toeganke- lyk voor i 11e neringdoenden, tegen het be sluit van den burgemeester van Haarlem in zake de toepassing der Zondagswet. Dr. A. Brediu8, directeur van het Mau- ritshuis, vertrekt begin April met twee maan den verlof tot het maken van een reis in Rusland. (D.) Bg de Remonstrantsche gemeente te Alkmaar is beroepen ds. A. M. A. Reynders, Hervormd predikant te Wognum. Het „Centrum" is dr. Van Eeden aan het interviewen gegaan en komt tot het vol gende resultaat: „Het bericht in het „Vaderland", dat de villa, die te Apeldoorn voor kunstenaars zon worden opgericht, door den heer dr. Fred. Yan Eeden biertoe was geschonken, werd door hem, op onze informatie, beslist tegen gesproken. Dr. Van Eeden verklaarde ons, geheel en al buiten deze zaak te staan." Het stoomschip „Koningin-Regentes", van Amsterdam raar Batavia, vertrok 18 Maart van Genua; de „Werkendam" vei trok 18 Maart van Nieuw-York naar Rotterdam; de „Lombok", van Batavia naar Amsterdam, arriveerde 19 Maart te Suez; de „Laertes", van Amsterdam en Liverpool naar Java, passeerde 18 Maart Perim de „Prins Frederik Hendrik", van Paramaribo naar Amsterdam, arriveerde 19 Maart te Havre; de „Spaamdam**, van Rotterdam naar Nieuw-York, passeerd# 18 Maart Prawlepoint; de „Obdam" arriveerde 19 Maart van Rotterdam te Nieuw-York. Goud. Aan het „N. v. d. D." werd gisteren ui Batavia geseind, dat de aandeelen der Neder- landsch-Indische Mgnbouw-Maatschappü 120*. staan genoteerd. Het blad toekent daarby het volgende aan: De hier bedoelde vennootschap werd opge richt te Batavia in 1892 met een kapitaal van ƒ100,000 in aandeelen van f 250, directrice dc firma P. Landberg Zoon, commissarissen G. Bruyo, mr. J. A. Van der Chys en W K. Ph. T. Steup. In zoover is deze zeldzaam hooge noteering niet verwonderiyk meer, omdat de aandeelen nog niet lang geleden reeds voor 1100 werden verhandeld. De vennootschap heeft de concessie ver kregen voor mynontginning op Celebes, waar, volgens de Indische bladen, ryke goudader» zouden ontdekt zyn. Het bedoelde terrein moet liggen aan da Tomioibaai in het Noorden. Hot was reeda lang bekend, dat een groot gedeelte van de residentie Menado ryk is aan goud. De hoog leeraar Rheinwardt heeft daaromtrent reeda vroeger een gunstig rapport uitgebracht. 4) Ze had een inkomen van tusschen de twee on drie duizend dollars per jaar; daarby was zo geestig, zeer welgemanierd, gaf groote partyen en woonde in de Avenue in een bepaald vorstelyk huis. En nu was Natica De Charlemont een der toongeefsters in de groote wereld geworden. Een Engelsche hertog, een bloedverwant van de koniDklgke familie, die zyn voor vaderen onder de Plantagenets telde, had zgn kroon aan haar voeten gelegd gedurende zgn reis door Amerika, doch zg had die beslist geweigerd. Zy had geen reden om eerzuchtig te züd; terwyl ze schynbaar alles bezat, wat ieman< gelukkig kon maken, was er iets, dat ze niet krygen kon en waarnaar ze hartstochteiyk verlangde. Van het eerste oogenblik af, dat ze Thorald Oliffe gezien had, was haar hart, dat tot nu toe zoo koud als ys geweest was, ontvlamd. Zj had hom lief tot krankzinnig wordens toe en zy wist, dat hy niets om haai gaf. Als instinctmatig voelde zy, dat hy eei ander© vrouw boven haar de voorkeur gaf Ze bad gehoopt hem bg de receptie na he huweiyk te ontmoeten, en tot nu toe was dit haar niet gelukt. Daarom wilde ze het oogenblik waarnemen, dat by de kamer door liep met Roy Pemberley. Vleiend legde ze hem een hand op den arm, terwyl ze fluisterde: „Vergeet ge me nu heelemaal?" „Volstrekt niet," antwoordde Thorald, terwyl hy even staan bleef, met die aangeboren be leefdheid, waarmede hy alle vrouwenharten veroverde, „ik hoop echter, dat u my op het oogenblik wilt verontschuldigen." Met een sieriyke buiging volgde de artist Pemberley. Natica De Charlemont beet zich op de lip, terwyl ze zag, dat Thorald zich verwyderde, en het scheen haar toe, dat alles duister om haar heeu werd. Den laatsten tyd had sy Thorald altyd beschouwd aLs de zon, die haar pad verlichtte. Een heer met een bleek gelaat en zwarte snor naderde haar in kaarsrechte houding. Mevrouw Charlemont verborg haar teleur stelling onder een glimlachje, dat wat te veel de twee rijen ivoorwitte, scherpe tandjes deed zien. „Ik zag u spreken met den aangebedene; ny heeft u echter volstrekt niet lief, Naties, want hy wijdde u geen enkel oogenblik. Hoe kunt ge toch nog immer haken naar het onmogeiyke?" „Het onmogelgke?" herhaalde zy en haar oovenlip krulde zich trotsch. „We zullen eens '.ion wie winnen zaler gebeuren meer vreemde üngen in 't leven, graaf De Champcey." „Ik heb een ontdekking gedaan," hernam loze. „Ik weet wie de dame is, die door Thorald Cliffe wordt bemind. Huiver maar niet; denkt ge soms, dat ik u uit Frankryk gevolgd ben, Natica, om u door een leugentje te bedriegen? Daarvoor heb ik myn waardig heid en myn positie niet opgeofferd." „Gg bedriegt mg", hygde Natica. „Hy heeft geen andere vrouw lief." Ze was aschvaal geworden. „Hy bemint Geneviève Pemberley", was het kalme antwoord. „Ik ben er zeker van. Vandaag hoorde ik het voor 't eerst." Hier liet de graaf zyn stem dalen tot een zacht gefluister en in 't Fransch sprekend, ging hy snel voort: „Myn knecht kent de kamenier van mevrouw Cavendish, de tante van miss Pemberley. Er ls een heele scène voorgevallen over die zaak, want de oude heer heeft natuuriyk zyn toe stemming geweigerd." Natica deed een vruchtelooze poging om kalm te schynen eD het was op zeer opge wonden toon, dat ze vroeg: „Waarom komt ge my die vreeselyke tyding mededeelen? Aan een onwaarheid kan ik niet denken; daarvoor zyt ge te rechtschapen." Graaf De Champcey keek haar vast in 't gelaat, toen hy antwoordde. Hy was inderdaad een man uit één stuk en zelfs zyn vyanden zouden hem geen slechte of gemeene daad ten laste kunnen leggen. „Ik wilde u geen leed doen, Natica," zeide hy vriendeiyk, „maar 't is toch beter, dat gy hiervan op do hoogte zyt. Ik heb nog iets," en hy bracht een strookje papier te voor- schyn, sprekend gelykende op dat, wat Roy Pemberley den jongen artist had laten lezen. „Even voordat de heer Manhattan zyn gasten den diefstal mededeelde, werd mg dit in de hand geduwd door een onbekende. Luister eens wat kr* zonderlinge bericht bevat: „Gy bemint de vrouw, die Thorald Cliffe liefheeft, dus moet gy dien jongen artist haten. Op dit oogenblik hoeft hy op zyn per soon verborgen het halssnoer, dat de heer Manhattan zgn dochter als huweiykscadeau gaf. Hg heeft het gestolen van de tafel, waarop het ter bezichtiging lag. Stel den dief dus aan de kaak en gy hebt wraak genomen op uw medeminnaar."" Natica uitte een lichten kreet, toen de graaf ophield met lezen. „Dat is infaam l Gy zult u toch niet van die opdracht kwyten?" Ds graaf scheurde het papier in kleine stukjes. „Ik heb van myn jeugd af geleerd my nimmer met anonieme briefjes in te laten. Ik veracht ze en daarom behandel ik het op deze manier. Ik las het u alleen voor, opdat gg den heer Cliffe kunt waarschuwen voor den strik, dien men hem gespannen heeft. Ga hem dadelyk opzoeken en deel hem alles mede. Ik haat den man volstrekt niet en zou niet wenschen, dat hy noodeloos in moeite kwam." Middelerwyi stond Geneviève geheel ver slagen voor haar neef Archie Syndon. „Wat kan dit alles te beteekenen hebben vroeg zy. „Weet go zeker, dat de steenon valsch zyn?" „Geloof my, niet één is er echt." „Maar hoe weet ge dit?" „Je vergeet, nichtje, dat ik een detective van de groote wereld ben. Ik weet zoowat van alles af, als ik het zelf mag zeggen, zonder pedant te worden. Van handel zoowel als van politiek en fraaie letteren; zelfs het juweliersvak is my met vreemd. Op de duizend monschen is er hoogstens één, die zien kan, dat deze steenen valsch zyn; de groote hoop bewondert, maar in den blinde weg. By instinct weet ik gewoonlyk wat ik in verachillendr zaken doen moet en meestal is dit het juiste." „O, Archie, jj bent zoo knap; wat dunk* ge nu, dat dit alles moet beteekenen?" „Dat Thorald Cliffo een vyand heeft." „En zou die vyand het halssnoer gestolen hebben „Ongetwyfeld." „Maar wie kan die vyand zyn?" „Dat weet ik nog niet." Geneviève bewoog zenuwachtig de handen en riep eensklaps uit, met een hevige kleur; „Archio, je weet, dat mevrouw De Charle mont verliefd is op Thorald. Ik hebhaar nooit kunnen uitstaan; ze is wreed en listig Zou zy „Neon; zy is veel te verliefd op Thorold, waarom zou zy hem dan zulk een strik willen spannen? Ze wil veel liever trachten zyn gunst te winnen. Door haar bekooriyk heden wil zy hem aan zich zien te boeien. Noen, zy heeft er zeker de hand niet in; daar zou ik om durven wedden, als ik het geld er maar voor had." „De graaf De Champcey dan? Hy bemint mevrouw De Charlemont roeds lang; zou hy de persoon ook altemet kunnen zyn?" {Wordt vervolgd.)

Leidsch Dagblad | 1897 | | pagina 1