De gep. luit.-generaal C. H. F. graaf DomoDceau, adjudant generaal, chef van het Militaire Huis van Hare Majesteit de Koningin, en de kapitein ter zee P. Zegers Yoeckens, adjudant van H. M., hebben zich hedenochtend per Holl. Spoor van Den Haag te 7 u. 20 m. naar Barlyn begeven, ten einde H. M. de Koningin te vertegenwoordigen bij de plechtige herd n king, op 22 dezer, van den lOOsten geboortedag van keizer Wilhelm I van Duitsch- land. Eeü hooggeacht geneeskundige te 's-Gravenbage, dr. J. A. Moll, herdacht gisteren onder talrijke blijken van belang stelling zyn promotie vóór veertig jaren. Tal van bewjjzen van sympathie mocht hij ont vangen in den vorm van bloamzendingen, telegrapbische gelukwenschen als anderszins. Namens een 80-tal geneeskundigen daar ter stede bood de heer Blom Coster den doctor een ets van Maris, voorstellende twee molens, aan, benevens de bei3e werken van dr. Bredius over de kunstschatten in het Rijksmuseum te Amsterdam en in het Mauntsbuis te VGravonhage. De Raad der gemeente Rbeden heeftop het adres van de Electriciteits-Maatschappy „Pbaëton", te Nijmegen, waarin werd ver xocht om voorloopige concessie voor de op richting en exploitatie van een centraal station voor de levering van electrischen stroom in de gemeente Rheden, met 12 tegen 3 stemmen afwijzend beschikt. De Raad der gemeente Baarn heeft aan do maatschappij „Electra'' te Amsterdam concessie verleend voor den aanlog van electrisch licht in die gemeente. De burgemeester van Haarlem beeft last gegeven, de Zondagswet van 1 Maart 1815 voortaan toe te passen. Woensdag-morgen heeft in tegenwoor digheid van tal van genoodigden de plaatsing van het eerste dak bintgestel van het hoofd- gebonw der Dordtsche tentoonstelling plaats gehad. Het woord werd gevoerd door den heer A. C. Zoethout Azn., voorzitter der Yereeni- ging „Voor Vak gd Kunst", die het tot dus verre bereikte succes toeschreef aan den hechten finaotiöelen grondslag, waarop de tentoon stelling thans gevestigd is, en aan den steun en aan do krachtige medewerking der ver schillende subcommissiën. Vervolgens bracht de spreker hulde aan den voorzitter van het Hoofdbestuur, mr. A. C. Crena de Jongh, die ten gevolge van zijne benoeming tot lid der Gedeputeerde Staten van Zuid Holland, het voorzitterschap heeft neergelegd; voorts aan de architecten de heeren v. d. Kaa, Rens en Stok, en aan de aannemers de heeren Van Driel c. s., die met zooveel voortvarendheid werkzaam zijn. Hierna werd tot de plaatsing van het zware iintgestel overgedaan. Alles liep in de beste orde af. Vervolgens voerde de aftredende voorzitter mr. A. C. Crona de Jongh nog het woord, lm warme hulde te brengen aan den ijver, b toewijding en do entrgie van de leden van Voor Vak en Kunst". Spreker eindigde met een: „Hoera voor den voorzitter van „Voor Vak en Kunst", hetwelk bi) alle aanwezigen weerklank vond. Uit de LezicLtiging van dein wording zijnde gebouwen bleek, dat er flink gevorderd worat. De aannemers verdienen inderdaad den lof, hun van alle kanten toegezwaaid. Het hoofd gebouw begint zijn hoofdlijnen al los te maken uit den chaos van balken en binten. In Oud- Dordt zijn al enkele geveltjes gereed. Indien er geen onverhoopte tegenslag komt, verwacht men op tijd gereed te zullen zijn. De minister van binnenlandsche zaken heeft, wegens het overlijden van jbr. mr. G. J. Tb. Beelasrts van Blokland, waardoor eene verkiezing van ec-n lid der Tweede Kamer noet plaats hebben in het boofdkies-istrict Delft, bepaald, dat die verkiezing zal gehoaden worden op Vrijdag 9 April a. s., en de her stemming, zoo noodig, op Vrijdag 23 April d. av. De burgemeester van Gouda ontving gisteren een bezoek van jhr. De Ranitz, par ticulier secretaris van de Koningin-Regentes, in verband met het aanstaande bezoek van HH. MM. aan Gouda. De b ide heeren be spoedig in de nieuwe, gelukkige woning te zullen komen bezoeken. Met stralenden blik zat Norbert des avonds, toen hfl van zijn ambteplichten uitrustte, naast zijn broeder, die hem, zonder zijn vroegere bekendheid met de familie te ver moeden, Margaretha's geschiedenis toevallig vertelde; maar toch verklapte Norbert niet, dat hij haar kende. Hoe dikwijls had zijn hait in brandend verlangen zich de vraag gesteld „Zou ik haar wel ooit weerzien?" Op zokeren dag waren zy weggetrokken, toen hij thuiskwam. Niemand kon hem zeggen waarheen. Treurig ging hy zijn gangtreurig leefde van den eeaen dag in den anderen. Margaretha en haar moeder hadden zich in de nieuwe woning geheel ingericht. Het meisje wist de zieke duizenden kleine oplet tendheden te bewijzen. Eenige bloemen ver heugden het oog en versierden de kamer allersmaak volst. Met groote vaardigheid bracht z{j de kleeren van haar moeder in orde, ofsóhoon beiden hun gewone eenvoudigheid behielden. Plotseling werd haar een bezoek gemeld. Margaretha dacht, dat het de vriendelijke bankier was, en liet hem, daar haar moeder •en Weinig rustte, naar het kleine salon brengen; maar hoe groot was haar ver- rarvrr' zochten de stearine-kaarsenfabriek „Gouda" en de pypenfabriek van de firma Goedewagen en Zn. De juiste datum van het bezoek der Koninginnen is nog niet bekend; in ieder geval echter 20 of 21 April. In een residentiebrief in dea.-r. „NederL" wordt naar aanleiding dor scheidsrechterlijke uitspraak in zake de „Costa-Rica-paket" er de aandacht op gevestigd, dat het de roeping van onze Regeering kan worden geacht, het vraag stuk van de internationale wateren bij ver nieuwing aanhangig te maken. Het is toch een feit, dat tegenwoordig de dracht van het kanon verder reikt dan drie mijlen van de kust, en waar dus de basis, waarop in deze het int rnatiooale recht rust, niet meer geacht kan worden te bestaaD, is h9t van algemeen belang, dat, met behoud van het beginsel, een andere afstand dan drie mijlen van de kust worde aangenomen, opdat niet straffeloos kun nen worden gepleegd handeÜDgen als in deze door kapitein Carpenter hebben plaats gehad. Het gemeentebestuur van Brielle heeft namens den minister van waterstaat bericht ontvangen, dat voor de verbetering van de buitenhaven is toegestaan een subsidie van 6000. Een gelijke som is toegestemd door do provincie Zuid-Holland. Op do voordracht voor directeur van het Groninger harmonie orkest komen 1n alpbab. volgorde voor de heerenJ. Martin Heucke- rotb, te Arnhem, Gottfried Mann, te Amster dam, en Joh. "W. Wensink, te Deventer. KoUT-fonds. Hit het vijftiende jaarverslag van het be stuur der „Vere niging tot instandhouding van het Kolff-fonds" blykt, dat in bet jaar 189G het fonds in leen heeft verstrekt 7694.81» waarop is afgelost 1657.74, zooiat op ultimo Dec. 1896 bleef te ontvangen 6037.07, terwijl in kas beschikbaar bleef 2S35.245, zoodat de bezittingen van het fonds bedroegen de som van 8872.315. Op ultimo Dec. '95 bezat het fonds ƒ8411.115, zoodat het in 1896 is vooruitgegaan met ƒ461.20. Aan bijdragen is uit Indië ontvangen ƒ142.50, uit Nederland ƒ178.80. De Vereeniging bleef ook in 1896 de toeziende voogdijschap uit oefenen over de 4 kindereD, van wie sprake was in het vorige verslag, terwijl verder door tusschenkomst van den heer H. P. J. Van den Berg, den vertegenwoordiger der Vereeniging in Nederl.-Indië, nog 3 kinderen aan de zorgen van bet bestuur werden toevertrouwd en nog een jongmensch de academische lessen volgt te Amsterdam. Het bestuur ontving in het afgeloopen jaar ook weder vele aanvragen om gelden in leen te mogen hekomen. Voor zooverre zulks doen lijk was, werd aan die aandragen voldaan. Ook in 1896 ontving een jong meisje oen toelage van 75 als tegemoetkoming in de opleiding tot muziekonderwijzerseveneens werd voor de eerste maal eene toelage uit betaald van 200 aan een jongmensch, dat met goed gevolg het eind examen aan het gymnasium had afgelegd en nu in de rechten studeert aan de universiteit te Leiden. Met dankbaarheid erkent het bestuur, dat de rondzending van circu'aires aan in Neder land verblijf houdende Indische ambtenar.-n, officieren en particulieren niet geheel en al zonder gevolg is gebleven. Eenigen gaven nl. aan hot verzoek gehoor om door eene kleine jaarlykscho bedrage de kas der Veree iieing te steunen. Het bestuur bleef onveranderd en bestaat uit de heeren: H. J. Bool, et re- voorzitter J. A. Van Hamel, voorzitter; A. W. Sythoff, F. Beyerinck, G. Y. C. Fraser, I. H. Van der Burg en H. Kits van Heyningen, secretaris penningmeester. Koninklijke Militaire Academie. De minister van oorlog hoeft benoemd in de commissie, door welke in de maanden Juli en Augustus e. k. en c. q. In de maaDd September d. a. v. het examen voor toelatiDg tot de Kon. Militaire Academie te Breda zal worden afgenomen: lo. tot lid en voorzitter: den majoor van den staf der artillerie P. C. De "Wilde. „O, Margarethal Margaretha 1" sprak Nor bert, haar hand grijpend, „hoe heb ik naar u gezocht I Niemand wist my uw adres te noemen; ai het vragen was tevergeefsI", „Hebt u werkelijk naar my gevraagd?" vroeg zy verwonderd. „Hoe is dat mogeiyk?" „Het verlangen verteerde mijn hart; ik moest immer en altyd aan u denken. Het leven kwam my lodig en treurig voor, sinds ik uw blik, wanneer ik vermoeid naar hui9 keerde, niet meer ontmoette. Maar ik vergeet, dat gy in een anderen stand gekomen zyt; dat ik, een onvermogend man, het niet wagen mag den blik tót u op te heffen." „Hoe kunt u dat zeggen en zoo over my denken, Norbert, lieve Norbert 1" sprak Marga retha zachtjes. Hy greep haar hand en kuste die, waarop Margaretha verward vroeg: „Wil ik u tot myn moeder brengen Eerst moet myn moeder u alles vertellen, want ook de schaduwplekken in on6 leven mogen voor u niet verborgen zy'n. Dan zal u wel anders over my denken," sprak zy met een schalksch lachje, dat deed vermoeden, datzy het toch niet gaarne wenschte. „Myn broeder heeft my reeds uw geschie denis verteldzq kon myn plan niet ver anderen," antwoordde hy vastberaden. De jonge dokter trad nader by het bed zieke, .groette haar YPJ deelneming 99. 2o. tot leden: den hoogleeraar N. C. Groten dorst, hoofd van onderwijs by de K. M. Aca demie; den kapitein van den staf der inf. M. H. Spruyt en den lector J. Leopold, beiden hoofd van onderwys by de cadet ton school; den eersten lait. van den staf der inf. A. Buy- tendyk; alsmede de heeren J. W. C. Beelen- kamp, C. Van Aller, C. Krediet en dr. C. Hoitsema, allen leeraar by de M. Academie; den kapitein A. L. Boonacker en den eersten luit. W. A. Beukers, beiden van den staf der inf., alsmede de heeren K. F. L, Weber en J. A. Verkuyl, allen leeraar by de cad.-school; den heer B. W. Mondt, leeraar aan de H. B.- School met 5-j. cursus te Breda; den heer mr. P. M. Von Baumhauer, leeraar aan de H. B.-S. met vyfjarigen cursus te Leiden; den heer A. Groenier, leeraar aan de R. H. B. S. te Utrecht; den heer T. J. H. Adriani, leeraar aan R. H. B.-S. te Roermond. 3o. tot secretarisden eersten luit. van den staf der inf. A. J. C. De Bruyn, leeraar by de K. M. Academie. Voorts zyn in de bedoelde commissie be noemd: a. tot plaatsvervangend lid en voorzitter: de luit.-kolonel der genie A. M. Polvliet, com mandant in het 3de genie commandement; b. tot plaatsvervangende ledende heer dr. D. M. Kooy, leeraar by de Cadettenschool, dr. A. Nyland, leeraar aan de H. B. School te Sneek, G. J. Buys, directeur van de H. B.-School te Amersfoort; M. J. IJzermaD, directeur der 2de H. B.-School met drie-jarigen cursus te Amsterdam, dr. J. Van Leeuwen, leeraar aan de H. B.-School te Schiedam; C. Goedeljee, leeraar aan de H. B.-S. te Breda; W. F. Wolters, leeraar aan de R. H. B.-S. te Bergen op Zoom; c. tot plaatsvervangend secretaris; den eersten luit. van den staf der inf. W. F. Johan noB, werkzaam aan de K. M. Academie. TWEEDE KAMER. Amendementen De heer Van Dedem heeft als amendement voorgesteld art. 1 van het wetsontwerp tot regeling van de financiëele verhouding tus- schen het Ryk en de gemeenten aldus te lezen „De gemeenten ontvangen van het Ryk over elk jaar eene uitkeering, bestaande: a. !/5 ge deelte van de zuivere opbrengst der Ryks- grondbelasting op de ongebouwde eigendom men in de gemeente in dat jaar geheven; b. uit een, volgens de regelen dezer wet vast te stellen bedrag voor iederen inwoner der gemeente op 1 Januari van dat jaar." Door den heer Truijen is eene wyziging voorgesteld op art. 2, die z. i. geheel in over eenstemming is met het stelsel der Regeering. Het verschil bestaat alleen in eene meer vol ledige uitwerking van dat stelsel. De Regee ring toch heeft naar zijne meening het door haar aangenomen en gemotiveerd stelsel slechts ten halve uitgewerkt. Het verschil van den voorsteller met het systeem der Regeering bestaat alleen daarin dat eene wy ziging wordt voorgesteld op het laatste lid van art. 2, volgens hetwelk de uitkomst van eene berekening verhoogd met 50 centen het voor iederen inwoner uit te keeren bedrag is. De heer Van Karnebeek heeft voorgesteld de som bedoeld in art. 2 te bepalen naar de bevolking op 1 Januari 1896. Zy bedraagt, indien deze bestond uit niet meer dan 5000 inwoners ƒ0.50 voor iederen inwoner); meer dan 5000 inwoners 2500 benevens 1 voor iederen inwoner boven 5000. De bedoeling is den tweeden trap van pro gressie voor gemeenten met meer dan 20,000 inwoners, twee en twintig in aantal by deze uitkeering te laten vervallen. De heeren Goeman Borgesius, Heemskerk Kerdijk, Van der Kun en Zijlma hebben drie amendementen voorgesteld. De strekking dier araendementen is: lo. eene meer billyke ver houding te brengen tusschen de uitkeeringen aan de kleine en de groote gemeenten; 2o. voor een veel grooter aantal gemeenten dan volgens het Regeeringsontwerp het geval is de uit keering niet te blyven taxeeren op het bedrag, waarover zy thans kunnen beschikken, vol gens de wet van 20 Juli 1885, maar die uit keering vast te stellen naar de regelen der nieuwe wet; 3o. te voorkomen dat gemeenten, vroeg naar haar gesteldheid. Margaretha was heimelyk weggeslopen; zy wilde het ver- trouweiyk onderhoud tusschen den dokteren haar moeder niet storen. Langen tyd praatten zy te zamen over de vele slagen en mooilykheden, die het leven der vrouwen getroffen hadden. Hoe heldhaftig en grootsch stonden die heelden nu eerst duidelyk voor Norberts geest; hoe zegenryk waren zy niet beiden uit de onzegbare be proevingen van dien duisteren tyd te voor- schyn gekomen I Zyn oogen glinsterden van vochtigheid, toen hy, na het eindigen van het verhaal, de moeder de hand kussend, zyn innige deelneming betuigde, en toen Marga retha binnentrad, yide hy haar te gemoeten prevelde bewogen: „Wat moet gy veel geleden en gestreden hebben, myn Hevel" Nadat beiden in de vensternis zich een langen tyd hadden onderhouden, gaf de moeder hun haar zegen. Het huweiyk zou eerst voltrokken worden, nadat Adolf met zyn echtgenoote te Parys aangekomen zou zyn. Deze kwam later voor goed daarheen en had nog vele jaren het geluk, zyn gelukkige moeder en zuster in de nabyheid te hebben. De jonge dokter werd een beroemdheid en het gelukte hem, zyn beminde schoonmoeder geheel te .genezen. waar geen enkele der belastingen wordt ge heven nog meer uit 's Ryks schatkist zullen ontvangen dan baar thans wordt toegekend onder eene regeling die het haar mogelyk maakt haar budget te doen sluiten, zonder tot een der in 3 van art. 2 van het ont werp genoemde belastingen haar toevlucht te nemen. Stoomtram JoureLemmer. Een wetsontwerp is iogediend tot toekenning van een renteloos voorschot uit 's Ryks schat kist ten behoeve van den aanleg van een stoomtramweg van Joure naar Lemmer. De minister van waterstaat, enz., de wensche- lykheid der tramverbinding verdedigende, betoogt dat een renteloos voorschot van ten hoogste ƒ160,000 of 1/3 van de geraamde aanlegkosten kan worden verleend. De omstan digheid dat de Nederlandsche Tramwegmaat- schappy welke het geheele tramwegnet der provincie Friesland exploiteert, als concessiona ris van deze lyn zal optreden, kan ten waar borg strekken dat door beschikbaar stellen van het voorgedragen voorschot, de deugdeiyke aanleg en exploitatie van den tramweg Joure Lemmer als verzekerd mogen worden be schouwd. Zitting van heden (Per Telegraaf.) De onderdeelen van de financiëele regeling met de gemeenten kwamen heden aan de orde, allereerst het amendement van den heer Van Dedem om aan de gemeenten elk jaar uit te keeren '/5 van de opbrengst der rijks- grondbelasting op de ongebouwde eigendom men in do gemeente geheven boveu het uit te keeren bedrag voor iederen inwoner uit te keeren. De vergoediog van het 1/5 moet dienen als schadeloosstelling voor de plattelandsge meenten ten gevolge van de onbillykheid in 1865 begaan. Het amend, zal velo gemeen ten baten. De Minister van Financiën verklaarde het amendement voor de Regeering onaannemeiyk als strydig met het beginsel van het ontwerp, daar er geen verband bestaat tusschen de grondbelasting en de vergoeding aan de ge meenten voor uitgaven in het algemeen be lang gedaan; omdat de gemeentezorg meer ten goede komt aan het gebouwde dan aan het ongebouwde; het bedrag van het V5 niet is gerechtvaardigd en de berekening der gelde- ïyke gevo'gsn onjuist. De heer Van Karnebeek bestreed voor de Commissie het amend., dat wel het platte land, doch niet de kleine steden helpt. Nadat de Minister het amendement Dog met nadruk had bestreden, werd het verwor pen met 51 tegen 25 stemmen. Art. 1, be vattende het begineel van uitkeering per inwoner, werd zonder stemming goedgekeurd. Op de wyze van berekening der uitkeering waren verschillende wyzigingen voorgesteld door den heer Trnyen eene, die de ryksuit- keering zou verhoogen; door den heer Van Karnebeek om de opklimming voor de 22 gemeeDten boven de 20,000 inwoners te laten vervallen; door de heeren Borgesius c. s. om een biliyker verhouding te brengen tus schen de uitkeeringen aan kleine en groote gemeenten en voor een veel grooter aantal gemeenten de uitkeering niet vast te leggen. Gemengd Nieuws. „Klein, maar rein!" kan men zeggen van den winkel der firma C. Vlieland en Zoon in de Mandenmakerssteeg, waarin de vischhandel van mej. de weduwe Vlieland en van den heer J. C. Spaargaren gevestigd is en welke winkel geheel gerestaureerd is geworden, zoodanig, dat de vorige toestand er niet in het minst meer is uit te onder kennen. Door deze verbouwing is ook hier voldaan aan de eischen des tyds, welke, op elk gebied, niet uit het oog mogen worden verloren. Grooter behoeft deze winkel niet te wezen, met het oog op de zaak, welke er wordt uitgeoefend: immers, de artikelen, welke niet in bussen of op andere wyze zyn geconserveerd, zyn niet bestemd om er lang te verblyven. De winkel heeft thans een zeer net voor komen wegens den wand van crême-kleurige tegels, den fraaien mozaïek-vloer, de kunstig bewerkte, met marmeren blad voorziene toon bank, en de door de bekende firma Bruns geleverde étalage-toestellen in koper, glas, enz., zoowel in den winkel zeiven als voor de ramen, waarin 0. a. een collectie zeldzame snoeken de liefhebbers daarvan zeker zou doen watertanden. Behalve door deze verfaaiing en verbetering zal de firma ook wat bediening en qualiteit betreft, hare sedert onheuglyke jaren geves tigde reputatie weten hoog te houden. Door de rijkspolitie werd gisteren een verpleegde uit het gesticht Veenhuizen naar Leiden gebracht ten einde in het acade misch ziekenhuis te worden opgenomen. Wyl hy daarvoor niet in de termen viel, heeft hy dezen nacht ten politie-bureele te dezer stede gelogeerd en werd hy heden morgen naar genoemd gesticht teruggeleid. Te Zoeterwoude bestaat op 22, 23, 24 en 25 Maart a. 8. gelegenheid tot koste- looze inenting en herinenting van de inge zetenen en die zich daartoe ten huize van den gemeentegeneesheer aanmelden, op al de genoemde dagen telkens des voormiddags te halfnegen. Kinderen moeten overleggen een geboorte- briefje, hetwelk kosteloos ter secretarie is te verkrygen. Door den hevigen storm in tiejn nacht van "Woensdag op Do derdag, sloeg te Roelof-Arendsveen het water in een met hout beladen praam, die daardoor zonk. De nog boven water uitstekende takken strekten zich. over den dyk uit, zoodat de paesago op den toch reeds zoo smallen weg op dat punt niet weinig bemoeilijkt werd. Donderdag-namiddag om 4 uren verhief zich de wind tot een vliegenden storm, die verge zel 3 ging van een vry zwaar on weder. Den gehoelen dag vertoonden zich groote zwermen zeemeeuwen, als aankondigers van Zuidwester- stormen. Om 5 uren was het bedaard weder. De zeventienjarige knaap D. Schui» lenburg, zich "Woensdagavond met eeniga makkers vermakende met stoeien en ravotten op een aanlegsteiger te Oude-Wetering, viel eensklaps in de diepe vaart en verloor onmid- dellyk zjjn tegenwoordigheid van geest. Hier door kostte het z\jnen speelgenooten en aan eenige inmiddels toegeschoten mannen heel wat moeite hem op het droge te krygen, waar hy weldra weer bewnstzyn kreeg van zyn bestaan. 1 Gisteren is een bomschuit van den reeder A. De Niet te Scheveningen by het landen van de verschevischvangst op een der zuiderhoofden naby den vuurtoren geloopen, waardoor het vaartuig een groot gat bekwam en vol water liep. By eb geraakte de schuit vlot, die opge- trokken is ter reparatie. Een ondernemer heeft aan B. en W8. van Den Haag vergunning gevraagd om op do plaatsen bestemd om door station- neerende rijtuigen te worden ingenomen, te mogen doen stationneeren een 50 tal „Véloci- pèdea-fiacre," zijnde driewielers, voorzien van een overdekten z tel in den vorm van een ruststoel en waarop één persoon kan plaats nemen behalve den bestuurder. Het vervoer op die wys zou geschie 3 en tegen een pry a van 10 cents per kilometer. Naar de „Tol." nader verneemt, is het haar toegezonden bericht, dat in be ginsel besloten zou wezen tot den bouw van een nieuw weeshuis der Waalsche gemeente te 's-Gravenhage op een der terreinon van Duinoord, wel wat voorbarig. De zaak is wel terloops besproken, maar in geen enkel op zicht is men' tot een conclusie gekomen. Vroeger was in den schouwburg te Haarlem overal „vergunning". Tot groote ontevredenheid worlt die nu slechts verleend in de beide koffiekamers. Woensdag-voormiddag ontstond door een onbekende oorzaak brand in een hofstede van den heer L. Van Waesberghe te Hulst, gelegen in den „Dullaert" by Hulst en bewoond door de wed. Burm. In korten tyd weri de woning met schuur en stallen een prooi der vlammen. Drie run deren en een varken kwamen in de vlammen om. Gelukkig was alles verzekerd. Geiyk het „Hbl." meldt, heeft het hoofd der politie to Amsterdam een aantal koffiehuizen laten aaDZ9ggen, dat het sluitings uur van één op twee uren des nachts vast gesteld is. Nu was on3, zegt het „Hbl.", by geruchte ter ooren gekomen, dat dit alleen het geval was voor groote cafés en daarom hebben wy ons gisteravond op het pad be geven om te weten te komen waar de grens wel kon getrokken zyn tusschen groote koffiehuizen en kleine. Het is ons by dat onderzoek gebleken, dat het gerucht niet juist was. Alle cafés, die het recht haddon tot één uur open te blyven, en zelfs de inrich tingen met kellnerinnen, welke het der politis niet lastig gemaakt hebben, mogen het sluitingsuur een uur Jater stellen. Zoo hebben dus niet het recht van openbiyven ge kregen de „Franziskaner", „LöwenbrSu" en de „American Bar," waar sociëteiten geves tigd waren. Lokaliteiten als „Pschorr" en andere, waar kellnerinnen bedienen en waar nooit ter sluiks na twaalf uren getapt is, krygen nu opeens boven de concurrenten het voorrecht twee uren langer te mogen open blyven. De eigenaren lachen het laatst en het best. Is men nu met dezen maatregel tevreden? Ja, dat is moellyk te zeggen. De houders van groote lokaliteiten, die ter wille van een tien- of twintigtal plakkers al hun licht moeten laten branden, hebben met den nieuwen toestand zeker geen vrede. Sluiten zy om één uur, dan verliezen zy een deel van hun bezoekers, die nog gaarne een kwarliertje napraten. De een kan het dus om den andor niet laten en het resultaat zal zyn, dat alle groote cafés tot twee uren zullen open blyven. In de speciale nachtbuurten Warmoes- straat, Nes en Buurt Y Y zullen vele koffiehuishouders zeker tevreden zyn, ofschoon voor hen ook het vet al van den ketel is. Want zy toch kregen hun grootsten toeloop eerst om één uur, wanneer de andere cafés gesloten werden. Blyven deze nu ook open, dan is er voor de luitjes geen reden meer om in den nacht elders heen te trekken. Zoodat, volgens het „Hbl.", de slotsom deze is: Men heeft geroepen om een later sluitingsuur, zoowel het publiek als de café houders, die nac h tel iên teel e hadden, na be zetten tyd. Thans worden alle cafés ge dwongen (door de concurrentie) om tot twee uren bezoekers te ontvangen, hetgeen op den duur op verlies voor de eigenaars en schade voor do bedienden zal uitloopen. De meeste houders van nachtcafés, zy, die boeten en zelfs hechtenis zich getroost hebben voor bun zaak - de „Löwenbrau" is als bierhui» nu geheel opgeheven en iaat eDkel leden der sociëteit toe - worden niet gebaat, doch be nadeeld door het voorrecht aan hun concur renten geschonken. Wie niet gevraagd hebben ontvangen huns ondanks en wie wel hebben gevraagd worden wegens hun vroegere over tredingen van rechten uitgesloten.

Leidsch Dagblad | 1897 | | pagina 2