wel een legeren, doch geen hoogeren huur prijs van de gebruikers der zalen te vorderen. B. en Ws. geven den gemeenteraad in over weging de beide (gisteren en heden door ons medegedeelde) voorwaarden van verpachting vast te stellen en hun te machtigen tot eeno openbare, tweeledige verpachting van do'Ge hoorzaal over te gaan, zoowel van de exploi tatio van de buffetten in de Gehoorzaal dis van de exploitatie der Gehoorzaal en bloc. Het is noodig, dat wegens de ziekte van mej. A. M. J. Cambier, lesrares in de Nederlandsche taal aan de Hoogere Burger school voor Meisjes, door tyd-lyke aanstelling van per60oetl in het onderwas worde voorzien. Overeenkomstig het voorstel van de Com missie van Toezicht op de scholen voor Middelbaar Onderwas is nu het onderwas in de hoogste drie klassen opgedragen aan mej. A. Nassau Noordewier, doctoranda in de Nederlandsche letteren aan de Groninger Universiteit, en het onderwas in de 1ste en 2de klasje aan mej. A. C. Gerdes Oosterbeek, in het bezit van een akte lager ODdcrwys, thans werkzaam aan eene particuliere school te Scheveningen. Wat de bezoldiging betreft, hoeft de com missie voorgesteld deze te bepalen op f 75 per jaar, of wel f 2 .per -wekvlijksch lesuur, hetgeen in «ene billyke verhouding zonde staan tot het traktement, dat mej. Cambier gODiot. Art. .16, -3ie lid der Verordening van 7 Mti 1896. voor de Hoogere Burgerschool voor Meisjes, waarbij is bepaald, dat in geval van ean vacature oen honorarium van f 2.50 per wekQl(jk6ch lesuur wordt uitgekeerd, is in dit geval nist van toepassing. B. en Ws. vereenigen zich met dit voor atel en geven den gemeenteraad daarom in overweging, hun college te machtigen voor de bezoldiging van bovenbedoelde tijdelijke leeraressen te beschikken over de op den bctrekkelyken post der begrooting uitge trokken gelden, zullende alsd n later een voorstel tot verhooging van dien post, voor zooveel noodig, worden ingediend. In de tweede plaats stellen B. en Ws. voor aan mej. Cambier wegens ziekte een -verlof te verleenen tot het eind der Paaschvacantie. Mocht die leeraFes vóór dien tijd in staat zijn bare taak te hervatten, dan zullen de lessen wederom door haar worden waargenomen. Naar aanleiding van een desbetreffend verzoek van mevrouw C. Lichtenbelt, geven B. en Ws. in overweging aan adressante, wegens vertrek uit de gemeente, lo. vrf) stelling of terugbetaling van schoolgeld te verlecnon voor hare dochter E. Lichtenbelt, die de Hoogere Burgerschool voor Meisjes met 1 Maart heeft verlaten, over do laatste twee kwartalen van den cursus 1896/97. 2o. terugbetaling te verleenen van school geld voor twee dochters, leerlingon dor Meisjesschool 1ste klasse, over de maand Maart, tot een bedrag vaD f 7.50. Ten aanzien van een verzoek van B. Meerman, dealen z(j mede, dat de pupil van adressant, Jacoba Van Gogb, in Januari jl. slechts éón dag de lessen der Hoogere Burger school voor Meisjes heeft bijgewoond, en nu met 1 Maart de school verliet wegens onge steldheid. Zij geven dus in overweging aan adressant vrijstelling of terugbetaling te verleenen van schoolgeld over de laatste twee kwartalen van den cursus 1896/97. Ten gevolge van de tot stand gekomen gronsverandering is de geneeskundige armen praktijk in do buitenwijken qpgedragen aan de stadsgenees- en -heelkundigen en de stade- vroedvrouwen. De nieuwe regeling gaf, zooals to verwachten was, eene niet onaanzienlijke vermeerdering van arbeid; want niet alleen nam het aantal zieken, die hulp vroegen, toe, maar bovendien werden de afstanden, die afgelegd mo9sten worden, grooter. Aangezien echter geen dor stadsgeneeshee- ren tegen de vermeerdering van werk bezwaar heeft gemaakt, en evonmin is gebleken, dat deze regeling in eenig opzicht den goeden gang der werkzaamheden heeft benadeeld, bestaan er, nu de regeling gedurende meer dan 6 maanden in werking is, geen termen daarin wijziging to brengen, zoodat noch het aantal stadsgonees- en -heelkundigen, noch dat der stads vroed vrouwen behoeft te worden vermeerderd. Intusschen wordt het door B. en Ws. in allo opzichten billijk geacht, dat de jaarwedden van bedoelde ambtenaren op grond van het bovenstaando worden verhoogd, terwijl mede do 8tadsvro?dmeester op denzelfden grond voor een verhooging van jaarwedde in aan merking komt. Burg. en Weths. geven den Raad mitsdien in overweging bedoelde jaarwedden als volgt vast to stellen: voor de stadsgenees- en -heelkundigen, belast met de genees- en met de heelkun dige praktijk, tbans bedragende f 800, op f 1000; voor den genees- en heelkundige, thans nog alleen belast met de geneeskundige praktijk, bedragende -450, op 550 voor den stadsheelkundige, thans bedragende f 430, op f 550; voor de stadsvroedvrouwon, thans bedra gende 'f 150, op f 200; 'en voor den stadsvroedmee6ter, thans be dragende f 500, op f 600; onder bepaling dat deze regeling gerekend wordt te zijn ingegaan mot 1 Jan. 1897. BU aanneming van dit voorstel zal de post voor belooning van doctoren, enz. moeten wordon verhoogd met f 1520. De tweede luit. G. Le P00I9, van het lote bat. 2de reg. inf., is, op verzoek, over geplaatst by bet 4de reg. inf. te Leiden. Gelijk men weet, hebben B. en Ws. van Leiden voorgesteld om over te gaan tot algeheels verbouwing der school aan de Hoerenstraat (voormalige gemeente Zoeter- woude). De kosten dier verbouwing worden geraamd op f 32,000, die wan bet meubilair en de leer middelen op f 4650. Volgens dit plan krijgt men 12 school lokalen op tw-ee verdiepingen, ruimte bevat tende voor 600 leerlingen. Voor het examen in -de nuttige hand werken is geslaagd mej. G. Cramer, van Leiden. Bij de eerstdaags te verwachten groote promotie worden naar hst Dagbl." weot mede te deelen de volgende 1ste luitenants der infanterie bevorderd tot kapitein L G F W Fontein, van het Sate reg. te Arnhem; H. Spruyt, adj. by bet 3de reg. te Bergen op-ZoomE. K Blokzijl, commandant van de.2de comp hospitaal soldaten te Utrecht; D. fl. Gerdessen, van het instructie-bat. te Kampen, J. Rogier, V3n het 6de reg. te Breda; W. H. Van Terwisga, van hot reg. gren. en jagers. J. H Huisken en P. W. Weber, btiden van het 4do reg. te Leidenen bij de artillerie de 1ste luitenants L. J. Kuijck en C. G. L. E. Van .Leeuwen, onderscheidenlijk van het 3êe reg. veld-art. te Breda en van het .2dü reg. veld art. to VHage; de beide laatstgenoemden worden alsdan b|j de vesting artillerie overgeplaatst. De verkiezing van een lid voor den ge meenteraad te -Zoetermeer, in .plaats van wylen den heer I. Bos Ga., zal plaats hebben op Dinsdag 16 Maart a. s, Men schrijft ons uit BoskoopZaterdag avond hiel I .de hier bestaande afdeeling der Ned. Vereeniging tot afschaffing van sterken drank eene openbare vergadering. Als sprekers traden op de heeren J. Daniels en C. Spijker, van Nieuw veen, en de heer J. F. De Ren, hoofd eener-school te Oude Wetering. Het vergaderlokaal was vol en er werd mot aandacht geluisterd naar de v-rschillende sprekers, die met overtuiging en gloed hun zaak bepleitten, daaroij ui'gaande van het beginsel der naastenliefde. Van de gelegenheid tot debat werd door eenige personen gebruik gemaakt, niet evenwel om do onthouding te bestrijden, maar-om-enkele gesproken woorden nader te zien toegelicht. Do sprekers hadden dit succes, dat elf per sonen zich bij de afdeeling pane loten. Men schrijft ons nit BenthuizenZondag werd in de voormiddag godsdienstoefening onze beroepe 1 leeraar, de heer J. A. Broers, in zyne ambtsbediening ingeleid en bevestigd door den weleerw. heer P. S. Bartstra, predikant te Zegveld." Dezo ernstige plechtigheid hao plaats naar aanleiding van de 8 eerste verzen uit 2 Thi- motheus 4. Do handoplegging geschiedde 'door ds. Bart stra en door den consulent dezer gemeente, ds Keers, van Hazerswoude, die daaroij -den jeugdigen leeraar een ernstig en hartelijk woord toesprak. Des namiddags aanvaardde de •nieuwe "leeraar'.zijn dienstwerk met eene leerrede-naar Matth. 4 vs. 26 en 27. Bij b9ide godsdienstoefoning- n was het kerk gebouw geheel gevuld met toehoorders, zoo van hier als elders daartoe opgekomen. Te RynzaLrwoude is gistermorgen, na een langdurig lyden, op middelbaren leeftijd, overledon do heer P. Van Schravendijk, ge durende "vele jaren burgemeester-en secretaris dier gemeente, en burgemeester van het aan grenzende Ter-Aar. De werkzame man was voorts commissaris -van de Nuts-Spaarbank „Rynzaterwoude", en secretaris, penringmeester der Vereenigde Bloblandsche on Korteraarsche polders te Ter-Aar, van den Wassenaar3chen Polder te Rynzaterwoude, van den Uiteindschen MiJdelpoldcr on de Uiteindscbo Droogmakerij onder Ter Aar, welke besturen ook veel aan hem zullen verliezen. Uit de statistiek betreffende het lager onderwijs dor gemeente Stompwijk Jdykt, dat op 1 Januari j.l. 403 kinderon aanwezig waren boven de 6 en beneden de 12 jaren, waarvan 38 van dien leeftijd om de 09n of andere reden geen onderwijs genot ?n. Dr. F. J. Los, predikant te Bruchem, heeft het beroep naar Alkmaar aangenomen. - Te Nizza is overleden mr. Melchior van den Heuvell, vroeger advocaat en procureur bij den Raad van Justitie te Soerabaia en te 's Gravenhage wonende. Jhr. mr. De Sturler, nieuwbenoemd consul-generaal voor Siara, is gisterochtend naar zijn standplaats Bangkok afgereisd. De paters v. d. Burgt en v. d. Biesen hebben onlangs in den nacht uit Oerondi (een missie der Witte Paters in een tot dusver barbaarsch en niet door Europeanen bezocht negerrijk) de vlucht moeteu nemen wegens de dreigende houding der bevolking, mot achterlating van alles. Na 14 dagen te hebben rondgezworven, zyn zij in een Duitscb fort in veiligheid aangekomen. (Afaasb.) Te 's-Gravenhage is gisteren in dGn ouderdom van 63 jaren overleden do heer W. C. Pontier, hoofdcommies by het Departement van Koloniën. Het bericht over de ongosteldheid van den gep. vice-admiraal jhr. J. A. Röell blykt onjuist te zijn. Niet de gep. vice-admiraal is ongesteld geweest, maar zyn zoon, zegt het „Vad." De directie der Nederlandscho Opera te Amsterdam heeft telegraphisch bericht ont vangen, dat H.H. M.M. de Koninginnen Don derdagavond to 's Gravenhage de voorstelling van „Hans en Grietje" zullen bywonen. Tot onderwüzeres aan de Staatsmeisjes- school te Pretoria (Z.-A.) is bcnoomd mej. M. Haafkens, onderwyzeres te Arnhem. Het (bestuur Tan het Koloniaal Museum te Haarlem heeft hot plan opgevat in 1898 daar een Kol. West-Indische tentoonstelling te houden. Hot programma :zal nmvattenI. De natuur van het gebied van "Ned. West-Indiö. II. Ex ploitatie en cultuur. III. Industrie en handel Da heer B. H. G. Kolff van Oo9torwyk heeft, naar men verneemt, ontslag genomon als directeur vaü de „Maatschappij van Moei en Broodfabrieken" te Amsterdam. Het dageiyksch bestuur van Deventer heeft afwijzend beschikt op een -verzoek van den kerkraad der Herv. gem., om, evenals met .Kerstdag en Nieuwjaar .plaats Lad, ook met Goeden Vrydag op den daaraan vooraf gaanden Donderdag den marktdag te houden. B. en Ws. zyn van meeDing, dat de Goede Vrydag volgens de bestaande jurisprudentie niet een algemeen erkend6 cbristelyke feest dag is. Benoemd is tot-secretaris der gemeente Borculoo do heer T. H. Boekhuis, te Norden. Iemand, die onbekend wenscht te biyven, schonk aan hetlsratlietisch weeshuls te Rotter dam f 10,000. Bij de te Langerak gehouden verkiezing voor een lid van den gemeenteraad verkreeg ,geen der candidaten fie meerderheid. Ermott herstemming plaats Lebben tusschen de heeren G. De Boer en C. Be Haan. -Z. K. H. Prins Albrecht van Pruisen keert a. s. Woensdag naar Duitschland terug. De prins zal te Voorburg in den Staatsspoor trein, waarin zijn aalonrytuig, plaats nemen, welke trein te 5.22 van het station te 's Gra- venhage vertrekt. Vooraf geeft prins Albrecht dien dag cfp het buitengoed „Rusthof" een déj9uner- dinatoiro. Tot de ,genoodigden behooren- de Duitsche gezant by ons hof, baron Von den Brincken, de burgemoester van Voorburg H. N. C. baron Van Tuyll van Scrooskerken, en enkele aanzienlyke ingezetenen der hofstad. Het hoofdbestuur van de kiesvereenjging „De Grondwet" te 's-Gravenhage heeft op zijne alphabstische lyst van candidaten voor het lidmaatschap der Provinciale Staten (vacature-Van der Kemp) geplaatst de hoeren: H. Hymans van Wadenoyen en mr. I. G. Patyn. Naar de „Tel." verneemt heeft de Raad van Beheer van het Nederlandscb Tooneel geweigerd den heer. Roy.aards verlof te geven geduren 0 de maand April naar Berlyn te gaan, voor het geval deze een overeenkomst met den heer Lautenburg mocht kunnen treffen. Den heer Royaards is voorgesteld mot 1 April het contract, dat hem nog tot 1 September verbond, te niet te doen. Neemt hy dit voorstal aan, dan zal hy al met 1 April dB Koninklijke Vereeniging verlaten, zeker tot leedwezen van velen. Mgr. "W. Everts, onji-directeur van Rolduc, thans lid van de Tweede Kamer, vierde gis teren zyn zeveotigsten verjaardag Namens een 250 tal oud-leerlingen dezer inrichting van onderwijs werd hem te Roermond een oorkonde aangeboden, de stichting vermeldende van ten in de abdijkerk te Rolduc den 8>ten Maart ten eeuwigen dage op te dragen mis tot intentie -van den jubilaris. Boot tie kiesvereeniging „Burgerplicht", te Woirden, onder-afdeeling van het district Gouda, werd tot voorloopigen candidaat voor het lidmaatschap der Prov. Staten (vacature- Blok) gestold de heer Oskam, dykgraaf van de Kiimp:nerwaard te Bergambacht. Hot stoomschip „Broiro", van Rotterdam naar Java, passeerde 8 Maart Sagres; de „Transvaal", van Amsterdam en Londen.naar Kaapstad, vertrok 6 Maart van Las Palmas; de „Oengaran", van Batavia naar Rotterdam, arriveerde 8 Maart te Suez; de „Herzog" ver trok 7 Maart van Durban naar Rotterdam en Hamburg; de „König", van Oost Afrika naar Vlissmgen en Hamburg, vertrok 8 Maart van Marseille; de „Prins Willem I" arriveerde 8 Maart van West-Indié te Nieuw-York. Burgerlijke Stand van Leiden. Eerste huwelijksafkondiging van 7 Maart. A. Koorenhoff w. 52 j. en C. A. Marks jd. 50 j. K. Mostert w. 63 j en W. C. Dullemond w. 59 j. J. J. Scbenkevéld jm. 2ö j. en C. Van Egmond jd. 21 j A. Kors jm 30 j. en C. G. Esseling jd 29 j. J. W. Jong jm 21 j. en H. J. Slijk huis jd. 20 j. J. Piket jm. 20 j. en J. C. Rijken jd. 23 j D J Parmentier w. -70 j. en J. E. Meijboom jd. 37 j Z, De Ruyter jm. 22 j. en C. Schuddemat jd. 36 j. J. Marteijn jm.24 j. en D. C. Roodzant jd. 21 j. ALFEN. Bevallen: T. Hogendoorn geb. Van der Vis Z. A. De Jong geb. Schellingerhout Z. H. Mijs geb. Van Rijn D. Overleden: G. J- J. Rutten jm. 1 j. A. Göbel jd. 2 j. AARLANDERVEEN. Bevallen: E. M. Van Egmond geb. Bol Z. C. Marbus D. N.J Raap horst geb. Griffioen D.,Z. A. Eikelenboom geb. 'Van der Mark. Overleden: W J. Do Pater jm. 1 j. ALKEMADE. Geboren: Leon. Jac., Z. v. J. J. De Jong en Th. De Joog Cornelis, Z. van P. Hij- zelendoorn on J. Lamers. Louisa, D. van C. Van der Voort en W. Van Scliie. Üernianus, Z. van A. Bax en E. Semp. Jacoba Theodora, D. v. J. Rietbroek en J. G. Van Amerougen. Overleden: A- J. Bizot, Z. vau H. Bizot en J. Van der Vlugt BODEGRAVEN. Bevallen: T. Van den Berg geb. Bekker Z. C. Jacobi geb. Van IJk Z. E. Van der Zaal geb. Van Scbaik D. Overleden: H. Van Egmond 4 w. Gehuwd: J. Van Dam jm. 31 j. en B. Zuidam jd. 24 j. HAARLEMMERMEER. Ondertrouwd: L. Degenaars on H. Kraaykamp. Gehuwd: J. Verveer en D. D. Van GamereD. Bevallen: J. Den Rooyen geb. Van Exter Z. G. Mantel geb. Kniep Z. N- Battein geb. Paarlberg D. D. Korthals geb. Rooze Z. L. Barten geb. Lankbaar Z. G. De Ridder geb. Renooy Z. T. Kooter geb. Uitermark D. J. Mehnan geb. Straathof Z. A. J. Van Groenigen geb. Degenaars Z-A. Van Helden geb. Verhoek Z. T. Voorneveld geb. Boot Z. Overleden: J. Van Opbem 4 d. C. Slinger 9 mnd. M. De Ridder 18 j.G. Verbaar 30 j. C. Balk 11 m. NOORD WIJIC. Geboren: Arie, Z. van A. Van der Voet en G. Plug. Cornelia Maria, D, van J. Koemans en C. Van der Zon. Cornelis, Z. v. G. J. Marijt eu M. H. Soeteman. Johanna Hele na, D. v. P. Verboeven en J. C. Driessen. Pe trus, Z. v. N Mooijekind en B. Van dor Bijl. Po- tronella en Margaretha, 2 D. van L. Steenvoorden en Tb. Van der Werf. OUDSHOORN. Be v a lien: H. Wijsman geb. Verkade Z. Overleden: C. Wassenaar echtg. van B. G. Van Wilgen 29 j. Gehuwd: H. Schipper en E. Fokker. REEUWIJK. 'Bevallen: W. Van der Horst geb. Bruynes D. F. Ooms geb. Kalkman D. R. "V orbree geb. Boer Z. P. Heij geb. Van Dijk Z. SASSENHEIM. G-eb oren: Johannes Antonius, Z. Van C. I J oman en M. v d. Ploeg. Miindert, Z. van P. Vos en C M. Sogers. Overleden: J. J. Scbenkeveld 77 j., wed. van J. D. Marbus. TER-AAR Bevallen: A. Van Winkel geb. Den Hartog D. C J. C Kroft geb. Conijn D. Overleden: M. Vork, echtg. van C. Van der Vlugt 71 j. A. M. Kouwenhoven jd. 3j. J. N. Van Kessol, echtg. van M. Akerboom 77 j. VOORSCHOTEN. Géboren. Hendrikns Theo- dorus, Z. v. G. Doos en G. Baak. Bodewijk Ber- nardus, Z. van L. B. Brussë en J. J. L. v. d. Werft. Alida Maria, D. v. B. M. Oorschot en J. C. Dobbe van Bergen. ZEGWAARD. Geboren: Klazina, D. van C. Van Klaveren en M. Hard ijzer. Pietje Jacoba, D van J. Vau Dorp en F. Koetsier. Overleden: H. Nieuwenbmze 75 j., wedr. van A. Van Kralmgen. ZOETERMEER. Geboren: Aagje, D. van J. Poot en A. Pool. ZOETERWOURE. Geboren: Helena, D. v. G. Verhoogt en E. Korenhof. 'Overleden: J. Van Remmen wedr. van C. v. d. Hulst 78 j. J. Overdevest, wedr. van C. Zand vliet 85 j. Raad van Voogdij. De „Staatscourant" van 9 dezer bevat de volgende -kennisgeving Da Raad van Voogdy over H. M. Wilhel- mina, 'Koningin -der Nederlanden, ingesteld by de wet van 14 September 1888 (Staats blad No. 150), maakt bekend: dat de heer jhr. mr. J. W. M. Schorer, vice-president van den Raad van State, en de heer mr. C. 'J. A. Heydenryck, eerstbe- noemd lid van den Raad van Stdfce, krachtens het door hen tekleede ambt volgens art. 2 der aangehaalde wet van Techtswege lid van voormelden Raad van Voogdy, in 'eRaads vergadering van heden den eed, voorgeschreven in artikel 4 dier wet, in handen van den voorzitter hebben afgelegd en daarna hebben zitting genomen. 's-Gravenhage, 8 Maart 1897. De Voorzitter van den Raad van Voogdij W. Van Goltstein. INGEZONDEN. Geachte Heer Redacteur Mogen ook wy zoo vr\j zyn, U om een plaatsje voor het navolgende in Uw blad te verzoeken Het betreft de ingezonden stukken in Nos. 11324 en 43 v^n Uw blad, waarin gezegd wordt, dat een goede gaskrachtmachine 700 liters gas per uur en pk. verbruikt en dat de motor by Let klein bedrijf niet niet meer dan 50% belasting werkt, in welk geval dan het verbruik 85 van de volle belas ting i9. Het is belangstellenden zeker aangenaam eenige officiëele cyfers te ontvangen en wy kunnen U meedeelen, dat op de Gastentoon- stelling te Gouda een Origineele Otto-motor van Deutz van 8 com. en 10 eff. pk. slechts 575 liters gas per uur en pk. verbruikte. Dat de motor by het kleine bedrijf soms met niet meer dan 50 °/o werkt, is mogelijk; als regel kan dit echter niet gelden. Dit blykt daaruit, dat wy hot vorige jaar tal van kleine motoren door grootere hebben vervangen, omdat langzamerhand zooveel machines wer den bygezet, dat men kracht t9 kort kwam. Nu zal men toegeven, dat meestal slechts noode tot het plaatsen eener grootc-Te bedryfs- machine besloten wordt, en men kan aan nemen, dat de motor langen tyd de volle kracht uitgeoefend heeft, alvorens men daartoe overgaat. Dat by een gasmotor het verbruik 85 van volle belasting zyn zal, is by onze motoren ten minste niet het geval, want byv. boven genoemde Origineele Otto-motor van 10 max. of eff. pk. verbruikt 5750 liters per uur by volle belasting, terwyl hy by halve volle belasting slecht3 3500 liters per uur ver bruikt of 61% van ae volle belasting, en een Origineele Otto-motor van 2% eff. pk. 1600 liters per uur by volle belasting en slechts 1100 liters per uur by halve volle belasting of 69% van de volle belasting. Onder beleefde dankbetuiging voor de ver leende plaateruimte teekenen wy Hoogachtend, Uw üw. dn. Gasmotoren Fabrik Deutz, Filiale Amsterdam. Amsterdam,'4 Maart 1897. Geachte Heer Redacteurl Zeer aangenaam zoude het my zyn, indien Gy my door Uw geacht blad in de gelegen heid steldet myn verbazing en teleurstelling uit te spreken aangaande de organisten-be noemingen by de Ned.-Herv. Gemeente alhier. Zeer gaarne toch zou ik willen weten of het niet billyk of betamelijk waro, dat alle loden in de gelegenheid werden gestold, hier naar te 8olliciteeren of zich met elkaar te meten, waarna alsdan de betrekking als loon der studie kon toegewezen worden. Gaat het zooals nu, en worden de betrek kingen zoo maar dezen of genen thuisbezorgd, zoo kan het niet anders, of het prestige der Gemeente wordt zeer veel afbreuk gedaan, aangezien de wereld haar gebruikt als voor beeld van onrechtvaardigheid en willekeurige handelwyze wat ieder goed lid zal betreuren. Hopen le dat hier ook eens rekening mede ge houden zal worden, teeken ik my, torwyi ik U dankbaar blijf voor de opname dezer regelen: Een lid van voornoemde Gemeente Leiden, 8/3 '97. Marktberichten. Bodograven, 9 Mrt. Kaae. Aangevoerd 88 wagena; te zsmen 2414 Btuka, vre-ende 9895 KG. Prge late Boort Goudaohe f 22t/s fswaardere f 2de soort 17 a /-lOVsJ Lorbykaas, pxgs lat9 soort f a f—.—; 2de aoort f a Edammer Kaas, prijs lste soort fl3Vs f 5 2do soort a f vragen Loidsche Kaas; f het sohippond. Handel matig. VEE. Aangevoerd: 9 biggen. Rotterdam, 9 Maart. Boter. Aanvoer 58/8, en 108/16 ton en 564 stnkkon van i/s kilo. De prijzen waren als volgt: lste qaal. f 54, 2do qual. /"50, 8de qnal. f 46. Voor stukken van 1/9 kdo werd 55 a C6 cents betaald. Vee. Aanvoer 47" Paarden, 1 VenleD, 664 magere, ,649 vette .Runderen, 144 vette- en graskalveren, 581 nuchtere Kalveren, Schapen of Lammeren, 1 Varkon, 181 Biggen, Bok of Geiten, Ezel. Men noteert- Rundoron lste qual. 65 a —,2de qual, 60 a 3de qual. 58 a cents. Kalveren iBte qual. 95, 2de qual. 85 a 80 cents, 3de qual. cents, Stieren lste qual. 60, 2do qual 56. 3de qnal. 52 cents, Ossen lste qual. 65, 2de 60, 3de 58 cents, alles por KG. Oraekalveren f .a Melkkoeien f 216 a f\Z0, Kalfkoeien f170 a f 140, Stieren ƒ160 a f 70, Vaarzen f 110 a f 35 Paarden f 100 a f40, Pinken 40 a 25 per stuk. Handel ving. Ï-Ghiodnin, 8 Maart. Noteoring van de Make laars. Moutwijn /7.Jenever 11.idem Amst. proet 12.50 per Ned. vat en zonder lust, zonder de belasting. Spoeling-commissie ƒ1.20 per ketel. Noteoring van don BranderBbond. Moutwijn 67s a 1/| - per-keet. ct., zondor fast 'en .zonder belasting. Rotterdam, 8 Maart. Voor de behoefte die bestond was de aanvoer weder to groot, zoodat de markt oen traag verloop had. Do beste qaalitciten lieten zich nog het vlugst verkoopen. INLANDSCHE GRANEN. Witte Tarwe. Nadat do puikste tot 10 a 20 cents boven de noteering nitgozocht was, ging er aanvan kelijk weinig meer om. Later ontstond weder meer kooplust, er rttimde toen nagenoeg alles tot 10 conta lager op. Canada prijshoudend. Vlaam. en Zeeuw.,ƒ6.20 tot ƒ6.40 dito dito middelb. 5 90 „6.10 Flakk. en Ovorm., de beste 6.10 B 6.30 dito dito middelb. 5.80 6. Mindere en geringe eoorten 5.50 „5.70 Canada5.10 5.60 Toorts word verkookt per 100 Kilo. Eerste qualiteit Witteƒ8.10 tot 8.25 Goede dito7.90 8.— Mindere dito7.50 7.80 Roode Tarwo weinig aangevoerd en pnjzen onver* anderd. Rogge traag en maar gedeeltelijk verkocht. Zeeuwache en VI., naar qual. fS.90, 4. tot ƒ4,10 Overm. en N.-Brab., a „3.50, „3.60 „3.80' Gerst. Winter- weinig begad^gd; Zomer- 15 oents on Chevalier 10 cents lager. VI. en Zeeuwsohe Winter- van ƒ4.20 tot ƒ4.70 Overm. en Flakk. 4.4.30 Afw. on mind, soort. „3 60 t „3.80 VI., Zeouw. en Flakk. Zomer- 3.80 4.10 Mindere qualiteit 3.20 8.60 Chevalier4.30 5.80 Zomer- werd ook por 100 Kilo verkocht totfüuëO gd ƒ6.75. Haver ging tot vorige prijzen coulant van de hand. Blanke en wichtige qualiteit. van 3.60 lot f-3.75 Zeeuwsohe en andere inl. Voers.. „3,-- „3.30 Lichtere dito dito 2:40 2.80 Voorts word gedj&n per 100 Kilo. Blanke Zcouwaoho van 7.tot 7.10 Ooade Voer 6.50 6.80 Mindere dito „6.„6.40 Spolt zonder aanvoer. Paardouboonen weinig gevraagd. Vlaamsche en Zeeuwache 5.20 tot ƒ5.35 Overmaasche. 5.5.25 Gc-riegere soorten„4.60 „4.85 Duivenboonen ƒ5.30 tot ƒ5.80. Schapenboonen ƒ5.-— tot 5.30. Bruinoboonen komen in pmke qualiteit rniet meer voor. He gewone soort werd onveranderd en de ge* ringero 25 tot 50 cents lager verkocht. Walcherschevan f 8.— tot f 8.25 Vlaamsche en Zeeuwsche 7.— 7.50 OrdiDairo dito en dito 5.75 6-25 Geringere en wakke 4.— 5. Wittetoonen kwamen in besto qualiteit nu iniet voor. De aanvoer was alles m/m. gevlekt en.kon slechts tot 26 cents lager verkocht worden. Walcherschevan 9.-50 tot 9.75 Vlaam. en Zeouw8.50 9.— Dito dito ordinaire 7.50 8.— Mindero en geringe eoorten 5.50 6.50 Blauwe Erwten waren weinig gozocht; alleen de Vocraoorton ruimden geheel op. Walchersche van fl.tot ƒ7.50 Zeeuwache en Vlaamsche „6.„6.25 Middelb. qual. dito on Flakk. 5.80 6.— Voersoorten„5.„5.40 In Schokkers ging niet om, Koolzaad blijft echaars. Hennepzaad 5.75 tot ƒ6.50. Kanariczaad zonder omgang. Het baste ƒ6.25 tot ƒ6.75, middel-qualiteit ƒ5.50 tot ƒ5.75 en geriogere soorten ƒ5.— tot 5.25. BUITENLAND8CHE GRANEN. Tarwo ie bier zeer weinig. Het aanbod was dan ook garing. Van het weinige dat op hier stoomende js werd heden een en audor verkocht. He prijzen voor nog af te laden partijen waren wat hoogor en hield dit afdoeningen tegen. Rogge met verminderonden voorraad ei prfizen ieta hoogor. Heleoa naar qualiteit 118 a ƒ125 dito uit 8.8. 116 121 dito stoomendeU7 119 „113 „114 n 111 U2 Roval„„110 Bessarablsche„116 118 Gorst in goede qualiteit weinig moer voorhandeD. Zwarte Zee9S a 100 dito uit stoomschip 93 94 Odessa stoomende. 93 95 Tbeodosia95 97 Haver is in goede qualiteit niet voorbanden. Boekweit blijft vast gestemd. ƒ115 -a ƒ116 idito stoomende„114 „115 Boekweitgrutten bleven onveranderd. Grove St.-Petersburger196 a ƒ197 Bevaln h 190 Voer-orwten vao 4.75 tot ƒ5. Maïs bleef prijshoudend mot goeden handel. Bonte Amerikaan sohoAf78 dito uit stoomschip„75.50 76 dito stoomende 75 CiDqantine12Q Publieke Veilingon. Circa 40 Last B. 8. bonte Amerikaancche ^aï?, Vorkocht tot ƒ67 en 68 per 2000 Kilo a contant iplus 1 voor VeiliogskosteD. Gemengd Nieuws. Een jongraensch uit Leiderdorp,' reiziger in wijnen van een firma te Zoeter- woude, stonl gisteren in Den Haag terecht wegens verduistering van een bedrag van ongeveer /SOCIO. Hy reisde voor zyne firma de om Zoeterwoude liggende plaatsjes af meestal per rywiel om bestellingen or

Leidsch Dagblad | 1897 | | pagina 2