N°. 11360 Maandag S Maari. A0.1837. feze <§maat wordt dagelijks, met uitzondering van (Eon- en feestdagen, uitgegeven. Feuilleton. LEIDSCH DAGBLAD. PRUS DEZER COURAUT: Voor Leiden per 3 maanden. Franco per post s i g Afzonderlijke Nommers 1.40. 0.05. PRUS DER ADVERTEN TIÜN: Van 1-6 regels f 1.05. Iedere regel meer f 0.17$. Grootere letters naar plaatsruimte. Voor het incasseeren huiten de stad wordt 0.05 berekend. Dit nommer bestaat uit VIER Bladen. Eerste Blad. Officiëele Keuuisgevlngen» DRANKWET. Burgemeester en Wethouders ran Leidon breDgen tor algemeeno kennis, dat door M. J. NOOTEBOOM, geboren KR\MER, wonende te Haarlem, een rer- zockechrift is ingediend om vergnnning voor den kleiuhaDdel in eterken drank in het perooei Oude Singel No. 131. Burgemeester en Wethouders voornoemd. Leiden, P. WA8, Bnrgemeeeter. 6 Haart 1897. E. KIST, Secretaris. Leiden, 6 Maart. Het Bestuur der Afdeeling Leiden en Omstreken van de Ned. My. voor Tuinb. en Plantk. deelt mede, dat het heeft besloten de twee zilveren medailles der Koninginnen te bestemmen als volgt: de medaille van H. M. de Koningin voor dengene, aie door zyne ver schillende inzendingen op de a. s. tentoon stelling te Leiden in afdeeling B. (bloemperken) het meest heeft bygedragen tot den luister van dat gedeelte der tentoonstelling, de medaille van H. M. de Koningin Regentes voor dien inzender van bloemwerken (vraag 31), die zich hi-rin het meest heeft onderscheiden Door den beer A. Ruygrok, te Leiden, is zyne benoeming tot lio van het bestuur van den Slagh- of grooten en kleinen Stads- polder, gelegen onder de gemeenten Leiden en Leiderdorp, aangenomen. De mail, met berichten uit Nederlandsch Oost Indië, wordt hedenavond alhier verwacht. De uitslag der aanbesteding van het door brand beschadigde perceel aan de Korte Mare 22, architect de heer H. J. Jesse, is, dat was ingeschreven door de volgende heeren Metselwerk. H. Sloos 1250, J. B Hassel bacb ƒ1178, B. Van Leeuwen ƒ1139, T. S. T. Rietbergen ƒ1113, Tb. G Barthen 1046, P. KÓöreman 1030. Timmerwerk: Joh. Th. Bik 895, J. Van Riet 878, .T. Van Klaveren 655, P. J. Hartevelt 575, Zitman en v. Br&Jtel 559, H. Filippo 519. SteenhouwoxswerkG. Do Vink 20, P. W. Lobber 18. Smidswerk: H. G. Van Egmond ƒ269.90, A. Kloos 264, N. v. d. Heuvel 262, W. L J. De Nis f 252 80, G. Bruramelkamp ƒ230, J. Mooten 224, Jan De Nie 224, M. Lange- zaal en Zn. ƒ221 90, W. Collet ƒ219.90. Zink- en lood werkP. P. L. Beenakker 145, A. Rietmeycr ƒ142, L. P. v. d. Drift 95. Glas- en verf werk: J. H. v. d. Drift ƒ208, A. Otgaar 182, J. L. Stokhuyzen 179. In de „Sts. Ct." No 55 zyn opgenomen de statuten der (jsclub „Alkemade", te Oude wetering (wijzigingen), en v«n de afd. Leiden en Omstr ken van den „R.-K. Volksbond," gevestigd te Leiden. De „Haagsche Ct." is verontwaardigd over het weder benoemen van een buitenlan der thans prof. Döierlein, te Groningen - aan eene Ned' rlandsche Universiteit. „En zoo roept zy uit, ongerekend den minister niemand onder al de curatoren en hoog leeraren, die aan zoo smadelyke vernedering van 't eigen vaderland meedoen, die schynt in te zien, hoe het buitenland ons moet min achten over zulk wegworpen van onze nationale waardigheid, het buitenland, dat onze beste mannen tot zich trekt. „Niemand, die schynt te begrijpen, dat een volk, hetwelk dus zichzelven wetenschappelijk laag stelt, zich zwaarder slag toebreDgt dan een gewelddadige annexatie zou vermogen Zou er nu niet eindeiyk uit den kring der medische wetenschap, buiten de intriges der universi teiten, een krachtig protest opgaan voor de eer der Nederlandsche wetenschap Wellicht moet men, in verband met deze uiting, de gisteren vermelde mededeeling om trent een opvolger van prof. Drucker aan de Leideche universiteit als een charge be schouwen. - Door Ged. Staten van Zuid Holland is de jaarwedde van den burgemeester, de wet houders, den secretaris en den ontvanger der gemeente Oegstgeest overeenkomstig 's Raads voorstel op een lager bedrag vastgesteld, waarop de koninkiyke goedkeuring alreeds is gevallen. - Voor de betrekking van onderwyzeres in de nuttige handwerken aan de openbare school in de Leidsche Buurt te Oegstgeest hebben zich zeventien sollicitanten aangemeld. - Men schryft ons uit Bodegraven, dd. 5 Maart: Gisteravond trad alhier voor de afd. Bodegraven van „Patrimonium" als spreker op de heer Van Vliet, van Arnhem. Ofschoon niet vol, was de zaal, welwillend afgestaan door den heer Turkenburg, het ongunstige, ruwe weer m aanmerking genomen, vry goed bezet. Nadat de vergadering door den voor zitter met zang en gebed geopend en Joh. 17 voorgelezen was, gaf deze 't woord aan den heer Van Vliet tot het houden van *yn rede over Patrimonium en de politiek. De tyd zelf zegt spr. geeft dat onderwerp aan. De nieuwe kieswet is in werking getreden. Hy hoopt, dat ze op Van Houtens cacao zal geiyken, maar vreest er voor. Na nog een korte inleiding gaat spr. over tot zyn eigenlek onderwerp. De verschillende punten van 't program worden nagegaan. Punt 1, de 8choolquaestie, gaat spreker stil- zwygend vourby. De politiek in de toekomst zal beheerscht worden door de sociale quaestie. Verder behandelt spr. de pensionneering. Hy zegt, dat wo 't Duitsche stelsel zouden kun nen overnemen niet met zyn gebreken, maar met zyn goede eigenschappen. Verder is hy voor bescherming van den natlonalen arbeid en zet in korte trekken zyn standpunt uiteen, wat betreft de woning-quaestie, de grond- quaestie en de werkeloosheid. In 't algemeen moeten de mannen van „Patrimonium" zyn voor recht en gerechtigheid. Van de gelegenheid tot debat werd gebruik gemaakt door den heer Bykerk. Deze ver- klaarde zich voor staatspensionneering, vond 't Duitsche systeem verkeerd, daar dat, wat door den patroon betaald wordt onwillekeurig zou verhaald worden op den arbeider. Vereer zegt by, dat die gelden gevonden konden worden op verschillende manier, ook dcor bezuiniging op leger en vloot Verder ver klaart hy zich tegen protectie. De graanrechten zouden by v., wanneer ƒ2.50 per mud werd betaald, den werkman per jaar ongeveer 30 kosten, terwyi de loonen niet zouden stygen. De heer Van Vliet oeaDtwoordt daarop den heer Bykerk en nadat de voorzitter den spreker bedankt had voor zyn rede en den heer Bykerk voor zyn humane wyze van debatteeren, wordt de openbare vergadering met zang en gebed besloten om over te gaan in een buis- boudeiyke. Aan het Rykstelegraafkantoor te Sassen- beim zyn in de maand Februari behandeld 77 telegrammen, als: verzonden 49 en ontvan gen 28 Gedurende de maand Februari zyn aan het Rykstelephoonkantoor in de gemeente Ter-Aar behandeld 49 telegrammen, nameiyk ontvan gen 29 en verzonden 20. Door Gedeputeerde Staten van Zuid- Holland is aan de gemeente Valkenburg voor den tyd vaD vyf jaren ontheffing verleend van de verplichting om onderwys te doen geven in de vrye en orde oefeningen der gymnastiek. De leden der R.-K. plaatselyke kies vereeniging te Wassenaar hielden Vrydagavond een vergadering ten huize van den heer A. W. Beyersbergen Aan de orde was de vraag of men zou aansluiten aan de centrale kiesver eeniging in 't district Katwyk ja. dan neen? Nadat de voorzitter uiteengezet had, hoe de aansluiting zou gescbiedeD, verklaarde niemand zich er tegen. Het concept-reglement werd artikelsgewyze behandeld en met kleine ver anderingen aangenomen. Nu men zich voor aansluiting verklaard had, kon overgegaan worden tot het verki zen van twee leden voor het hoofdbestuur. Gekozen werden de heeren Van der Plas en Van Wensen, die de benoe ming aannamen. Geourende de maand Februari werd aan het postkantoor te Bodegraven in de spaar bank ingelegd 529 88, terugbetaald f 1626.21. Het laatst uitgegeven boekje draagt het num mer 492. Het aantal kinderen boven 6 en beneden 12 jaar, dat op 31 Januari U. eene school bezocht, was als volgt: geboren in 1885: 29 jongens, 37 meisjes. 48 51 1886: 1887: 1888: 1889: 1890: 46 37 37 37 39 45 37 35 Totaal 234 jongens, 244 meisjes. 2 jong. en 6 meisjes, geb. in 1885 1 - 2 1889 en 11 11 1890 totaal 14 jongens en 19 meisjes, ontvingen geen onoerwys, behoudens 2 jongens en 6 meisjes, die eene der bewaarscholen bezochten. In verbaDd met het aanstaande bezo k der Koninginnen aan Gouda, werd door den burgemeester van Bodegraven het verzoek ge daan alsdan ook deze gemeente met een be zoek te vereeren. Namens H. M. ontving Z.E.Achtb. van Jhr. S. M. S. De Ranitz. particulier secretaris van H. M de Koningin Regentes, bericht, dat wsgens den korten tyd, voor het bezoek aan Gouda gesteld, geen rytoer naar naburige gemeenten gemaakt kan worden Maandag 15 Maart zal voor de afd. Bode graven en Omstreken van de Nationale Christen-Geheelonthouders-Vereeniging optre den de weleerw heer F. Keyzer, standszende ling te Amsterdam, met het onderwerp „Sla verny in ons Christeiyk Nederland of het struikelblok van ons volk." Er zal gelegenheid tot debat gegeven worden. Prins Albrecht van Pruisen werd gisteren by zyn aankomst aan het station te Voorburg verwelkomd door den burgemeester dier ge meente, mr. H N. C. Baron Van Tuyll van Serooskerken, en door den heor J. H. Lentz, administrateur der domeinen van Z. K. H. De Prins, die het voornemen heeft een 4- k 5-tal dagen op zyn goederen door te brengen, wordt vergezeld door drie heeren tyner hof houding. De meeste bewoners van Voorburg vlagden ter eere van het vorsteiyko bezoek. Prins Albrecht bracht gisteren een bezoek aan Scheveningen en vertoefde met zyn ge volg een wyle aan het strand. H. M de Koningin en H. M. de Koningin- Regentes hebben een krans toegezonden, be stemd om te worden neergelegd op de lykbaar van Mevr. de barones Van Nagell van Ampsen, dame du palxis, te Lochem overleden. De Koningin Regentes zal zich by de be grafenis van deze dame doen vertegenwoordigen door den kamerheer E. L. Graaf Van Limburg Stirum. Het jongstbenoemde lid van den Hoogen Raad, de heer Telders, is sedert eenigen tyd verhinderd de zittingen van het college by te wonen door eene ongesteldheid, die mis schien eene operatie nooazakeiyk maakt. In de algemeene vergadering van aan deelhouders in de IJselstoomtramweg-Maat schappü werd de balans met algemeene stem men goedgekeurd en werden de heeren mr. H. C. Hacke, van Amsterdam (aftreden:), en mr. H. Zille8en, te 's-Gravenhage, met alge meene stemmen tot commissaris benoemd. Het bericht dat H. M. de Koningin op het feest van „Pulchri Studio" in Friesch kostuum zou verschynen, wordt door het „Dbld. v. Z.-H." tegengesproken. Z. K. H. Prins Albrecht van Pruisen, regent van Brunswyk, is gisterochtend met den Staatsspoortrein, die te 10 u. 7 m. te 's Gravenhage aankomt en te Voorburg stopte, aldaar aangekomen. De gemeentelyke commissie voor onder steuning van werkloozen te Amsterdam heeft in 't geheel aan giften 20,042 02 ontvangen. Deze week zal, in verband met de beschikoare gel imiddelen, eene uitdeeling uitsluitend van trooJ gehouden worden. Naar het „Hbl." verneemt, wordt een adres ter teekening aangeboden, houdende het verzoek aan H M. de Koningin, om ten be hoeve der oliefabrieken in ons land zoodanige maatregelen door ae Regeering te doen nemen, dat öf de inkomende rechten op lyn- en raap olie in Duitschland en Amerika en andere landei worden afgeschaft, óf verlaagd óf wel - indien dat niet geschieien kan bywyze van re presaille-maatregel, inkomende ree ten wor den geheven op iyn- en raapkoeken, uit boven genoemde landen ingevoerd. By koninkiyk besluit ls de heor Edvard Hagerup Grieg, toonkunstenaar te Bergen (Noorwegen), benoemd tot officier in de orde van OraDje-Nas8au. De ministor van binnenlandsche zaken brengt ter kennis van belanghebbenden, dat eerlang gelegenheid zal gegeven worden tot het afleggen van het veeartsenykundig examen, vermeld in art. 12 der wet van 8 Juli 1874 (Stsbl. 99), ter verkryging van het diploma van veearts. Dag en plaats vaD dat examen zullen nader worden bekend gemaakt. Zy, die tot gemeld examen wenschen te wor den toegelaten, moeten daarvan vóór 1 April e. k. 8chrifteiyk opgave doen, mits portvry, aan den voorzitter der commissie van examen, directeur van 's Ryks-Veeartsenyschool te Utrecht, en by hun verzoek vo-rgen het bewys, waaruit biykt, dat zy het natuurkundig examen, omschreven in art. 9 der aangehaalde wet, met goed gevolg hebben afgelegd. By beschikking van den minister van binnenlandsche zaken van 4 dezer zyn benoemd de voorzitters en leden der commission, in 189? belast met het afnemen der examens ter verkryging van de akte van bekwaamheid, bedoeld in art. 56, onder a, der wet. Zy zyn: voor Zuid-Holland: a. tot lid en voorzitter de schoolopziener in het district Dordrecht; b. tot leden de schoolopzieners in de arrond. Woerden, Rotterdam (Noordelijk), Vlaardingen en Dordrecht; c. tot leden-plaatsvervangers de schoolop zieners in de districten 's-Gravenhage en Rot terdam en de arrond. 's-Gravenhage, Leiden, Delft, Gouda, Gorkum en Sommelsdyk. Men meldt aan het „Yad.", dat de heer Lefèvre, te Marseille, van de combinatie met den heer Van Byievelt voor de exploitatie van de Fransche Opera te 's-Gravenhage zon hebben afgezien. In Den Haag zal „La Fill© d? Mme. Angot" een reprise beleven vermeerderd met een ballet, dat daarvoor werd na-gecomponeerd. Men verneemt, dat onze Nederlands ;he schilders op de aanstaande internationale ten toonstelling van schoone kunsten te Brussel uitstekend vertegenwoordigd zullen zyn. Aan den Regeeringscommlssaris voor die tentoonstelling, den heer Taco Mesdag, moet bet gelukt zyn belangryke bydragen van do eerste meesters zoowel van schilderyen als aquarellen te verzamelen. De Belgische regeering heeft voor de afdee ling schoone kunsten aan het Palais du Cin- quantenaire een nieuw gebouw van zeer be- langryken omvang verbonden, d aan ruimte en verlichting niets te wenschen zal overlaten. Aan Nederland zyn daarin vier zeer wei gelogen zalen afgestaan. De 1ste luit. E. M. S. Visser is over geplaatst van den staf der genie te Zwolle naar dien te Utrecht. Een heldhaftige vrouw. 26) „Kom ga met my mee," zei hy met nadruk; er lag vrees en overreding in zyn stem. „Ga toch in 's Hemelsnaam meel Later zullen we over die zaken spreken. Nu is er voor u een kans om te ontsnappen." Het werd weer geheel duister, terwyi hy sprak, zoodat nog alleen de vorm van 4iaar gezicht en baar half verborgen gestalte in de duisternis te onderscheiden waren. Zy riep met luider stem: „OntvluchtenMet u - die dubbel en dwars myn vyand zyt? Deze mannen zyn myn vrienden de redders van Polen terwyi u" hier hield ze stil. Wanhoop greep hem aan. Den volgenden dag eenige uren later zouden ze terug geroepen kunnen worden en zou de cavalerie mogelyk van Königsberg wegtrekken. Het zou onmogelyk zyn om haar in de hoofdkwar tieren van het Fransche leger te bereiken. Gravin", zyn stem klonk hartstochte- lyk „vergeet my, vergeet, dat we elkaar ooit gekend hebben. Beschouw my als een werktuig, dat u by het vluchten behulpzaam kan zyn. U bent een vrouw, u ziet het niet, u begrypt het niet. Maar 't is waar, dat gy dagelyks uw leven in de waagschaal stelt; u doodt, ja u moet uw kuischheid dooden. U brengt uw vrouwelyke zedigheid in gevaar." Een oogenbJik was er diepe stilte, toen barstte ze uit in lachen 1 Nu voelde Pahlen even een gevoel van afkeer voor haar, juist omdat zy hem aantrok. Om dat lachen was het, dat zy „vroolyke kleine duivel" genoemd werd. Zy kende geen schaamtegevoel, zy had geen hart, zy bezat geen ziel meer en had haar vrouweiyk gevoel verloren. Hoe kunt u daarom lachen?" vroeg hy ernstig. „Ik spreek de waarheid." Hy hoorde de takken ritselen, terwyi zy zich bewoog. Omdat een man me aankykt," antwoordde zy, en hield toen plotseling op. Ze slaakte een zucht; dat geluid deed hem sidderen. Een wild verlangen ontwaakte in zyn ziel, om haar in zyn armen te nemen en haar uit de verschrikkingen van het kamp weg te dragen. Gravin Halka ga met my mee," zeide hy. In het korte oogenblik, dat er op volgde, kon hy zien, dat ze haar hoofd voorover boog. Toen zeide zy weer met heldere, duideiyke stem: Ik wil de Franschen niet verlaten." Deze woorden klonken zeer ernstig. Myn Hemel l" riep hy by zichzelf uit, „hoe zal ik haar oogen openen?" Zy maakte een beweging om weg te gaan. Neen, neen," zeide hy hartstochteiyk. „Verlaat me nog niet! Nog niet - niet, voordat ik u gewaarschuwd heb voor het gevaar, dat u loopt." Hy drong door het kreupelhout heen en stond naast haar. Zyn oogen zochten de hare in de duisternis. Luister naar me, ik smeek u," zeide hy, terwyi hy zich voorover boog, om haar in het gelaat te kunnen zien. „Luister naar hetgeen ik u te zeggen heb." Zy had haar hoofd omgedraaid, maar was blyven staan. Zy was angstig en boos, dat hy zyn overmacht over haar zou kunnen ge bruiken, dat zy onder den indruk van zyn stem en zyn tegenwoordigheid zou komen. Voroncwaardigd zeide ze tot zichzelf, dat ze niets met hem te maken had; maar haar hart zeide, dat het wel waar was, en dat bewustzyn hinderde haar. Ik beleedigde u dien nacht," ging hy voort. „Vergeef het myi Uw toorn deed my toen zeer, maar ik verdiende hem. Ik reed weg en was van plan u te vergeten. Maar ik werd door den band, die er tusschen ons bestond, vastgehouden. Toen veroverde u in die uniform een plaats in myn leven en in myn hart. Ik herkende u, toen u wakker werdt en uw vrouwenoogen my aanzagen. Toen ge in Murats kamp waart, heb ik u dood gewenscht. Dat was de duivel, die in me stak, de lafaard, dien gy hadt leeren kennen niet de man, dien gy nu voor u ziet. Nu eens zag ik uw teere gestalte gewond of akelig verminkt voor me, dan weer zag ik u op de sneeuw liggen ten prooi aan de wolven. Als er een hel is, dan was ik toen in de hel, en ik deed een eed om u te redden. J«* ik zwoer, dat ik alleen door den dood vt£flinderd zou worden, om dat plan te vol voeren. Het gevaar, waarin u verkeerde, vervolgde my steedsDe slag van Eylau werd geleverdin myn gedachte reed ik met u mee, deed aanvallen, leed en ging met u door een verterend vuur Zy liet haar hoofd nog dieper vallen; het gevoel, dat zy eeD meisje en geen soldaat was, kwam by haar op en overweldigde haar. De gesluierde kwynende figuur uit haar vaderland verdween uit haar gedachten ener kwam een nieuwe gewaarwording in haar ziel, die zy niet begreep. Toen volgde ik u hierheen." In zyn stem lag diep gevoel, maar hy sprak met vast beradenheid. „Ik volgde u, om myn eed te houden, en ik heb hem gehouden. Lief kind, ge weet nog niet, in welk gevaar ge ver keert. U dreigt gevaar van onze zyde. Het zal spoedig bekend zyn in onze gelederen, dat er een graaf Mnizek by den staf van Murat is. Ge zult ontdekt, tydelyk gevangen genomen en voor uw geheele leven ver bannen worden. Terwyl de legers nu op het oogenblik niet verder trekken, zullen die mannen tyd hebben om uit te visschen wie ge zyt." Hy hield even op; daarna zei hy met verheffing van stem: „Hot verbaast my, dat ze het niet reeds gedaan hebben. Wat moeten ze toch wel van u denkon? Zy lief- koozen u als een mooien jongen. Hoe kunt ge dat toch uithouden? Zy schyuen wel met blindheid geslagen en in hun geestvermogens gekrenkt te zyn. Hoe lang denkt ge hen nog te kunnen bedriegen of die rol te kunnen spelen?" Hy hield stil; zyn onstuimigheid joeg het meisje schrik aan; zy vreesde, dat men hem zou hooren en haar hart klopte hoorbaar door die verschillende" aandoeningen. Vlucht nu," ging hy snel voort. „Dit is het goede oogenblik om te vluchten. Morgen kon Murat, de staf, de een of ander uit al do eskadrons tot de ontdekking komen, wie gy zyt. De maan is nog achter de wolken. Geen schildwacht kan ons zien, als we de velden oversteken. Kooplieden hier zullen u kleeren geven. Kom, ik bid u, ga meel" Zy ging achteruit, terwyl zy haar handen voor het gezicht sloeg. Zy voelde zich ont roerd door de teederheid van zyn stem, die haar tevens schrik aanjoeg. Voor en oogen blik zag ze, wat ze verloren had; de giften, die haar ten deel hadden moeten vallen, waren stof geworden. U doet me pyn. Gal" Ze kreunde byna. „Gy zyt tweemaal myn vyand. U is de vy.md van myn land en van myn hart. Ik ben niet dood. Ik ben nog alty een vrouw. God nop my. Myn ster riep my op. Ik zal myn be stemming volgen." Dat zult u niet doen, zoolang ik oen stem en een zwaard heb, om het te verhin deren. Ik zal die bestemming wyzigen," zeido Pahlen. „Lieveling, ga met me mee. Ik heb het recht u te beschermen en ik zal het handhiven." Dadoxyk liet zy haar handen zakken en strekte die uit, als om eon onzichtbaren vyand af te weren. U hebt geen rechten," zeide ze snik kende. „Alleen het recht, dat uit een be- leediging is voortgevloeid 1" (Wordt vervolgd')

Leidsch Dagblad | 1897 | | pagina 1