TWEEDE KAMER. Do 'i eede Kamer zette in de zitting van gistecnamiddag de beraadslagingen voort over het wetsontwerp, houdende instelling van Kamers van Arbeid. By art. 15 vroeg de heer Hintzen of do kiezerslijsten jaarlijks zullen worden vastge steld, en gaf de Regeering in overweging te bepalen, dat aangevraagd moest worden om op de kiezerslijsten gebracht te worden. Voorts achtte by een strafbepaling noodig voor het niet verstrekken van opgaven en het weigeren van inlichtingen. Op art. 19 (samenstelling van het bestuur) was een amendement voorgesteld door de heeren Kerdyk en Drucker, strekkende om twee der vier bestuursleden te doen kiezen door de patroons en twee door de werklieden. Dit amenaement werd door de Regeering overgenomen. Art. 19, dienovereenkomstig gewijzigd, werd goedgekeurd. Bti art. 20 (benoeming van den secretaris) is een amendement voorgesteld door de Commissie van Rapporteurs, om te bepalen, dat de secretaris met de Kamer, die hem benoemde, aftresdt, maar dat hij zijne werk zaamheid blijft waarnemen, tot dat zijn opvolger zijne betrekking heefc aanvaard. De bt'uoemi'ig van den opvolger geschiedt binnen 6 maanden nadat het nieuwe bestuur is ge kozen. De heer De Kanter vroeg of de Regeering zich niet zal verzetten tegen het opnemen van de bevoegdheid in het huishoudelijk reglement van de Kamer om zich een rechts- gtleerd alviseur toe te voegen. De minister van justitie antwoordde, dat als een Kamer een rechtsgeleerd adviseur noodig beeft, zij dien kan raadplegen. Het amend, van de C. v. R. nam de Regeering over. Op art. 21 (belegging van vergaderingen) is een amend, voorgesteld door den heer De Kanter om aan art. 21 toe te voegen een tweede alinea, luidende: Ingeval de voorzitter tot het beleggen eener vergadering van het bestuur op de wijze in de vorige alinea van dit artikel omschreven, wordt uitgeDooaigd, belegt by die vergadering uiterlijk binnen 8 dagen nadat die uitnoodi- ging te zijner kennis is gekomen. De Regeering nam dit amendement over. Art. 22 (bepalingen omtrent het jaarver slag) stelde de Comm. van Rapp. voor te verschuiven tot na art. 32. Daartoe werd besloten. By art. 24 (betreffende scheidsrechteltike uitspraken bij geschillen) was een amend, voorgesteld door de heeren Kerdijk en Drucker, str kken ie eensdeels tot verduidelijking van het rti-f el en andersdeels tot vereenvoudiging der uitspraken by geschilleu. Dit amend, werd oor de voorstellers ingetrokken, omdat een imend. van de Comm. van Rapp. op art. 25 aan bun wensch te gemoet komt. Op art. 25 (Verzoeningsraden) is een amend, voorgesteld door de C. v. R., strekkende om rie zaak van arbitrage bij bet bestuur der Kamer en eventueel bij den door deze te be V>amen Verzoeningsraad te brengen, waarna >ene scheidsrechtelyke uitspraak nog moge lijk blijft. Do minister van justitie vereenigde zich in beginsel met deze wijziging. Herziening van de belastbare opbrengst der gebouwde eigendommen. Do commissie van rapporteurs uit do Tweede Kamer over bovengenoemd wetsontwprp heeft een nader schriftelijk overleg met de Regeering gthad, omdat do vraag was gerezen boe de belastbare opbrengst zal worden bepaald van gebouwde eigendommen, tot hoeven behoo- rende, die, éón aaneengebouwd geheel uit makende, gedeeltelijk tot woning zyn ingericht, gedeeltelijk voor de uitoefening van het bedrijf. Ook weiischte do commissie ingelicht te wor den omtrtnt de wijze, waarop de Miüister zich de toepassing der betrekkelijke bepaling voor stelt, daar in den regel tusschen het gedeelte, voor woning gebezigd, en het gedeelte, voor de uitoefening van het bedrijf dienende, geen vo strekte scheiding bestaat. D minister van financiën heeft geantwoord, dat volgens art. 2 van het ontwerp de belast bare opbrengst wordt geschat van het gedeelte der boerderij, dat niet tot woning is ingericht, en volgens art. 4, die van het gedeelte, tot woning ingericht, terwijl de belastbare op brengst van het geheele hierbedoelde perceel ia te vinden door het resultaat van beide schattingen bijeen te tellen. Door eene kleine redactiewijziging zou intusschen meerdere ouiieiykheid kunnen worden verkregen. Waar geen scheiding bestaat, moet volgens den Minister, wat de woning betreft, de huur waarde bepaald worden door vergelyking. Wat het overig deel betreft, heeft men volgens art. 2 de vraag te stellen: hoeveel moet worden uitgegeven voor het stichten van bergplaatsen, sullen on werkplaatsen, voldoende voor de uitoefening van het bedryf in zyn bestaanden Omvang? Kamers van Arbeid. Van Regeeringswege zyn nog de vol goade wyzigingen voorgesteld lo. om te bepalen, dat de voorzitter, de leden en de secretaris van den Verzoeningsraad voor het bywonen van de vergaderingen van dien Raad eene schadeloosstelling ontvangen naar regelen, op voordracht van den minister van waterstaat by bestuursmaatregel vast te stellen 2o. om aan de minderheid van den Verzoe ningsraad het recht toe te kennen haar ge voelen mede te deelen in het verslag over het gerezen geschil; 3o. om de schadeloosstelling van den voor zitter, de leden en den secretaris van den Verzoeningsraad ook ten laste van het Ryk te brengen, De heer Kuyper stelt voor aan art. 22 toe te voegen de bepaling, dat by algemeenen bestuursmaatregel wordt vastgesteld in hoe verre en naar welke regelen de Arbeidskamer, behalve haar verslag, ook de coor haar ver zamelde inlichtingen heeft op te zenden aan den minister van waterstaat, welke inlichtingen periodiek worden geordend en voor zoover zy daarvoor geschikt biyken, in afdruk aan de Kamer toegezonden en openbaar gemaakt worden. De Commissie van Rapporteurs heeft voorgesteld om aan de leden van de Arbeidskamer en aan den voorzitter van den Verzoeningsraad schadeloosstelling toe te ken nen voor het bywonen van vergaderingen en vergoeding van reiskosten binnen het gebied der Kamer tot het bywonen der vergaderin gen, waarby zy gerangschikt worden in de 5de klasse, bedoeld by kou. besluit van 1884. Wijziging van het Wetboek van Strafvordering De minister van justitie heeft beantwoord het voorloopig verslag over bovengenoemd wetsontwerp. De aanleiding daartoe is de door art. 159 der Grondwet gevorderde wet telijke regeling van de gevallen, waarin op het brievengeheim inbreuk mag worden ge maakt, in verband met de opsporing en in beslagneming van voorwerpen die betrekking hebben tot eenig misdrijf. Daarnevens isene betere regeling voorgesteld der bevoegdheid tot binnentreden van de woningen en zyn de gevallen uitgebreid, waarin de officier van justitie plaatselyk onderzoek kan instellen (artt. 43 en volgende van het Wetboek van Strafvord.). Wyders zfin een drietal nieuwe bepalingen opgenomen omtrent de gyzeling van een weigerachtigen getuige, de vrye brief- wisseliog van den beklaagde met zyn raads man en een moer algemeene bescherming der ambtenaren in de uitoefening van hunoe be diening. De Minister heeft zich onthouden van eenig voorstel tot wyziging van bepalingen betref fende de preventieve hechtenis, of tot toe kenning van schadeloosstelling aan veroor deelden die preventieve hechtenis hebben onder gaan. Een en ander levert stof op voor een afzonderiyke wetsvoordracht. Daarentegen beeft de Minister gevolg gegeven aan den wensch der Kamer tot ver ere uitbreiding vau de gevallen, waarin de officier van justitie het in art. 43 en volgende bedoeld plaatselyk onderzoek kan instellen. In dien geest en voo ts tot wyziging van den vorm van het ontwerp, wordt het nader gewyrigd aan de Staten Generaal voorgedragen. De vooi genomen wyziging van den alge meenen maatregel van inwendig bestuur be treffende de huishoudelijke regiementen van de huizen van bewarii.g (naar aanleiding van het gebeurde in zak»-Waale, directeur uitgever van de „Zierikseesche Nieuwsbode") wacht op de beslissing over het by dit onderwerp ge ane voorstel, dat voortaan de raads ran v n den gevangene briefwisseling met hem zal kunnen voeren zonder dat h< t bestuur der gevangenis van den inhoud kennis neemt. KOLONIËN. BATAVIA, 27 Jan.—5 Febr. In de zaak-Schrok is de eindbeslissing van het Hooggerechtshof gevallen. Kasanredjo, de moordenaar van mevrouw Schrok, is, met aanneming van verzacht nde omstandigheden, veroorde ld tot de straf van achttien jaren dwangarbeid in den ketting, gerekend van den dag zijner inhechtenis neming, zoodat by nog 16 jjren en 9 maan den straf zal hebben te ondergaan. Het Hooggerechtshof overwoog, dat de Raad van Justitie te Soerabaia terecht den beklaagce heeft schuldig verklaard aan den moord en deswege tot de doodstraf veroordeeld, doen dat, met het oog op de bekentenis, termen aanwezig zyn voor de aanneming van ve-- zacbtende omstandigheden. Deze moeten bovendien nog worden toe gepast, waar, naar het oordeel van het Hof, uit den loop van het proces te Soerabaia voldoende is gebleken, dat de moord is ge pleegd eerst nadat Kasanredjo, zoowel recht streeks als door anderer tusschenkomst, daartoe is overgehaald door degenen, die er belang by hadden, dat mevrouw Schrok uit den weg werd geruimd, en door hun maat schappelijke positie op den moordenaar zede lyke overwicht uitoefenden. Atjeh. In de „Jav. Ct." komt het volgende voor: Aan een van den civielen en militairen gou verneur van Atjeh en Onderhoorigheden ont vangen telegram, gedagteekend 2 dezer, wordt het volgeode ontleend: In Lohong werd den 30sten Januari het bivak te Lamsoedjin om gezondheidsredenen verplaatst naar Binasah Ketapang. Den volgenden dag werd uitgerukt naar de schuilplaats der uit Gontoat uitgeweken be volking; de vijand liet de lijken van Pang Hiem, een aanhanger van Toekoe Oemar uit Gentoet, en van Pang Bedil, zoomede twee Beaumontgeweren, in onze handen achter. By het doorzoeken van den omtrek van Panton Raja werd nog een Beaumontgeweer gevonden. Het bericht nopens het aftrekken van Toekoe Oemar naar Daja wordt bevestigd. De gezondheidstoestand is minder gunstig; de weersgesteldheid is gunstig. Op Groot-Atjeh werden door troepen uit- Tjot Mantjang neergeschoten, op 31 Jan.: Tjoct Ia, bendehoofd van Toekoe Tjihik Mon- tasik, vroeger hoofd dw door de bondgenooten bezette beating Tjot Kepeela, en op 2 dezer: drie Pedireezen van Kot» Ba Theuó. Cholera. Het „Soer. Hbld." van 1 Februari meldt: „Met den gezondheidstoestand is het hier (Soerabaia) nu bevredigend. Wel komt nog een enkel cholerageval in de kampongs voor, maar men kan over het algemeen de ziekte als geweken beschouwen. Van de scbrikaan- jasende telegrammen in de „Loc.", welker berichtgever de cholera Iaat woeden onder Europeanen en inlanders en die bier een paniek heeft opgemerkt, is ongeveer geen woord waar". Het „Bat. Nbld." meldt: „Wat wy aan de „Soer. Ct." ontleenden over de ziekte van ds. Van Loon, te Pasoeroean, is, naar men aan het „Soer. Hand." schryft. geheel onjuist. De dominee is geen oogonblik ongesteld geweest en evenmin heeft zyn zoontje, dat, toen zyn moeder ziek werd, by de familie v. V. een liefderyk onderkomen vond, de cholera gehad. Ook is het niet waar, dat te Pasoeroean een soort van exodus zou hebben plaats gehad; slechts één familie is uit vrees voor de cholera vertrokken". De militaire post op Boeton zal, volgens de „Mak. Ct.", wegens de daar heerschende cholera, tydeiyk opgegeven worden. De sergeant, korporaal en 2 man, die de bezetting daar uit maken, zyn per gouvern.-stoomschip „Zwaan" naar Makasser vervoerd en in het hospitaal ter observatie opgenomen. Moord te Soember-Waroe. Uit Sitoebondo wordt aan de „Soer. Ct." geschreven: „Een brutale moord heeft hier dezer dagen op klaarlichten dag plaats gehad. Een Europeaan is het slachtoffer van de mis daad geworden. De heer Lufting, werkbaas van den waterstaat, die het toezicht had op de reparatie van den weg Soeuiber-Waroe, een dessa, 4 posten van de stad gelegen, werd door zyn werkvolk verdacht als zou hy de werkloonen ten eigen bate hebben aange wend, daar de uitbetaling daarvan steeds op onbepaalde^ tyden plaats had en achterstallig was. In de stad kreeg hy telkenmale, als hy by de opzichters der B. O. W. kwam, om de arbeidsloonen te ontvangen, tot antwoord: „Laat het volk maar wachten, wy hebben de mandaten nog niet ontvangen." Op zekeren dag, toen hy als gewoonlijk naar de genoemde dessa terugkeerde, om het werkvolk te zeggen, dat er nog geen geld was, werd by door een troepje arbeiders, die het moede waren zoo lang op hun loon te wachten, aangegrepen en gruweiyk vermoord. De arme man wera dus de dupe vafi do aal lighoiti van doruou. De daders zijn ^evat en zuilen hun verdiende straf wel niet ontgaan, tenzy het in de mode z(jnde koeranytrang-stelsel ook hier weder wordt toeg past. Maar zullen ook zy, die aanlei-iing hebben gegeven tot dit misdryf, al zyn zy ook hooggeplaatst, niet hebben te boeten voor hun gedrag?' Door den gouverneur-generaal van Ned.-Indië zijn de volgende beschikkingen genomen: CIVIEL DEPARTEMENT. V er 1 eend: Wegens ziekte een tweejarig verlof naar Europa aan den predikant bij de Evangelische gemeente te Batavia C. J. Mulder; wegens langdurigen dienst, met ingang van 10 Mei 1097, één jaar verlof naar Europa aan den lsten commies op het residentiekantoor te Amboina A. H. Zeemeyer. Bij het Departement van Financiën. Benoemd: Tot 4den commies, do 3de commies K. J. Weijermans; tot 3deo commies, de ambtenaar op wachtgeld H. G. C. Munnich, laatet die betrekking bekleed hebbende. Bij de Staatsspoorwegen op Java. Overgeplaatst; Van de lijn Probolinggo- Panaroekun Daar do lijn Batavia-TaDgerang-Bantam de opzichter late kl. F. De Vink; van de lijn '1 arik-8oerabaia naar de lijn Probo- linggo-Panaroekan de bouwkundig ambtenaar 2de ld. 1('. K. A. Van Bijlevelt. T ij d e l ij k belast: Met het beheer der 4de afdceling van do exploitatie der oosterlynen de adjunct-chef L. J. Burgeineestre. Bij het Bosch wezen op Java en Madoera: Met het beheer der boaachen Blora-Tjabak van het boschdistrict Rembang-Blora is tijdelijk belast de technische ambtenaar bij het boachwezen E. D. Kunst. Bij den landraad te Tandjong Balei. (Oostkust van Sumatra) Ontslagen: Op verzoek wegens vertrek eervol als lid A. Doorn, onder dankbetuiging voor de door hem als zoodanig bewezen dienstuu. Benoemd: Tot lid E. tleins, beheerder der onderneming Hessa van de Nederlandsche Asaban Tabakmaatachappij. Bij den landraad te Medan (Oostk ved Sumatra). Ontslagen: Op verzoek eervol als lid M. Hcijneman. Benoemd: Tot lid A. Ruyter, hoofdadminis trateur der Rotterdam-Deli-Company By het Binnenl. Bestuur op Java en Madoera: Verplaatst: Van de residentie Japara naar de res. Cheribon, de adspirant-oontroleur C. A. De Munnick; van de res. Cheribon naar de res. Japara, de adspiraut-controleur W. L. liomans. Ontslagen: Eervol nit 'slands dienst, de gewezen klerk op het parket van den procureur- generaal bij het Hooggerechtshof van Ned -ludië G. F. A. C. Hoop. Ingetrokken: De benoeming van Th. B. Van Soest, notaris te Soérakarta, tot notaris tevens vendumeester te M.ilang ^Pasoeroean). Benoemd: Tot notaris tevens vendumeester te Malang H. P. Van Beters, thans notaris tevens vendumeester te Indramajoe (Cheribon); tot Dotaris tevens vendumeester te Probolinggo, A. W. H. H. Mens Fiers Smeding, notaris en vendumeester te Kotta-Kadja (Atjeh en Onder hoorigheden). Verleend: Met ingang van 13 Maart 1897, vregons langdurigen dienst, één jaar verlof Daar Europa aan den controleur 1ste kl. by bet Binoenl. Bestuur op de bezittingen buiten Java en Madoera A. C. Verhuyzen. DEPARTEMENT YAN OORLOG. Verleend Wegens langdurigen dienst een jaar verlof naar Europa aan den lsten luitenant-kwartiermeester by de militaire administratie, J. Kuyk Overgeplaatst: Naar Pontianak als gew. int. aldaar de kapt.-int. van het bureau, van den gew. int. te Kotta-Radjo, C. Broeksma; naar Atjeh ter beschikking van den gow. int. aldaar de kapt. int. gew. int. te Pontianak, J. E. Van Schaik bij het R. H. 4de bat. inf. te Djokjakarta de lste luit. bij het 7de bat. inf., geöv. van Atjah naar Batavia, G. Van Grouningen. Ingedeeld: Bij het 10de bat. inf. de lste luit der Inf., L. G. Van der Haas. Verleend: Wegens ziekte een tweejarig ver lof naar Europa aan den 2don luit. der inf. H. Hal- kema; en een jaar verlof naar Europa aan den 2den luit. by dat wapen F. llalkema. Vergund: Aan den, voor den tijd van twee jaren bij het legor hier te lande gedetacheerd en lsten luit. der inf. van het Nederlandsche leger J. C. Donker om wegens ziekte naar Nederland terug te keeren. Verleend: Een maand verlof naar Soeka- boemi en Garoet, wegens ziekte, aan den off. van gez. 2de kl. te Batavia, J Goedhuis aan den lsten luit. der iuf. bij het subs -kader te Batavia, W. J. De Roever Krdber. en aan den off', van gez 2de kl. bij het subs.-kader te Batavia. L A Dommers. Overgeplaatst: Bi] het lste reserve-bat. de lste luit.-adj. bij het 6de bat. mf. te Atjeh, S. Van Hulstijn by de troepenmacht in Atjeh kn.i. de lste luit.- adj. bij het lste reserve-bat. C. Voltenius van Els- broek, en de lste luit. dor inf. by het sobs -kader te Padang igedet. bn de 2do opnemingsbrigade te Fort-de-Kock), B. Filet. brj het R.-H. 4de bat inf. te Djokjakarta de 2de lnit der inl bij den trein op Lombok, L. G. Van Aken bij hot 11de bat. inf. te Lombok de 2de luit. bij het 2de bat inf. te Magelang, HL Van derSande; bij deo gew. en plaats, geniedienst in de 3do milit. afd. op Java te Soerabaia de late luit bij het detachement genietroepen op Lombok, J. S. Redeker; bij het corps genietroepea te Magelang de lste luit. der genie te Soerabaia, W. G. Loeft'; bij het 11de bat. inf. te Lombok de 2de luit. bij het 2de bat. inf. te Magelang H. F. Krol. G e p 1 a a t s tBij aankomst bij de troepenmacht in Atjeh t.n.i. de kapt. der int. van verlof uit Nederland terugverwacht," J. A. Soetena; bij aankomst by bet 10de bat. inf. de 2de luit. der inf, uif Nederland verwacht wordende als be stemd voor den dienst h.t.l., P. D. Visser; bij het detachement genietroepen op Lombok te Ampenau de lste luit der genie, geëv. van Atjeh naar Padang, H. Engers; bij aankomst bij het 13de bat. inf. do 2de luit. der int., uit Nederland verwacht wordende als be stemd voor den dienst h.t.l., H. R- Cambier. Teruggeplaatst: Bij de troepenmacht m Atjeh t.n i. de lste luit. bij het 14de bat. inf., geëv. van Atjeh naar Padang, A. Geertsema Beckeringh. Hersteld: In activiteit en geplaatst als be heerder van het algemeen geniemagazrjn te Soera baia de magazijnmeester 2de kl. (lste luitenant, der genie te Batavia op non activiteit G. De Bruin) Verleend: Wegens langdurigen dienst één jaar verlof naar Europa aan den lsten luit. dei inf. Jhr. J. A. G. Von Schmidt auf Altenstadt. Verleend: een maand verlof naar Soeka- boemi (Pr. Regentschappen) tot herstel van ge zondheid aan den 2den luit.-kwartm. bij den gew. int. te Batavia, C. P. J. Suverkropp. Geplaatst: Brj aankomst bij den gew. en laats, geneesk. dienst in de lste milit. «afd op ava te Batavia de ofL van gez. late kl., van verlof uit Nederland lerugverwacht, D. J. Hilhnga. Overgeplaatst: Naar Bandjermasiu, de mil apoth. 2de kl te Soerabaia, F. H. Leuaden. Ingetrokken: De overplaatsing naar Lombok van den off. v. gez. lste kl. te Soerabaia J. B. T. M. Berger Overgeplaatst: Bij den gew. en plaats, geneesk. dienst van Lombok de off. van gez. lste kl. te Buitenzorg, dr. H. A. Sissinghnaar Buitenzorg de off. van gez. lste kl. te Batavia, J. H. Lorey. DEPARTEMENT VAN MARINE. O verge plaatst: van de „Bromo" op do „Atjeh" als tijd. commandant in de wateren beoosten Java on Borneo, do kapitein ter zee W. G Van Nes; van de „Atjeh" op de .Prins Hendrik" als com mandant tevens in de Atjeh-wateren, de kapitein ter zee tl. Van der Meer; van do „Prins Hendrik" op do „Gedeli" als com mandant tevens oudstaanwezend zeeofficier te Batavia, do kapitein ter zee M J. C. Lucardi; van de „Geaeh" op de rDe R-uyter" als com mandant, de kapitein ter zee W. M. J. Visser; van de „Gedeh" op de „Pontianak" als com mandant, de luit. ter zee der lste kl. P. H. Brocx; van de „Bromo" op de „Gedeli", de luit. ter zee der 2de kl. O. Van Lennop; van de „Pontianak" op de „Atjeh" als tijd. late off. de lnit. ter zee der lste kl. A. A Floes van de „Gedeh" op de „Bromo" als boven, de luit. ter zee der lste kl. A. J. Goossen; van de „Gedeh" op de „Borneo" op folio van luit. ter zee der 2de kl. de adelborst der lste kl. B. F. Muchart; van de „Atjeh" op de „Prins Hendrik," de adel borsten der lste kl. G. C. M. Kolff on J. A. Wichers Hoetb. Opgave vaD passagiers, van Batavia Daar Mar seille eu Nederland "vertrokken per 88. „Smeroe": Mevr. W. J. NautaVan Wingen met 1 kind. lste luit, der inf. E. S. De Klerck, echtg. met 1 kind; commies lste kl bij deü post- en telegraaf dienst G. A. Mangold, echtg. met2kinderen; lste luit. der inf. K. J C. Rijnen, ingenieur der 3de kl. voor het vak van scheepsbouw S. J V eenstra; de heeren J. J. Van Hell, W. Scbreuder, J Ver meulen, F. B. Muller; te Padang embarkeeren: anjunct-inspecteur van financiën jbi. J. J. Koëll, eentg met 4 kinderen; kapt Scbmitz met echtg.; mr. Van Noël, benevens Hr. M9. troepen en schepe lingen. Gemengd Nieuws. De Haagsche Omnibus-maat- 8cbappy heeft op den dag der opening van den dienst 2860 personen vervoerd. Eenigen tyd geloden kwam eene juffrouw te Amsterdam by het „Nieuwsbl. v. Nederl." mededeelen, dat haar man was uitgegaan met f 1160, waarvan hem slechts »/9 toekwam, en dat hy nu al dat geld had verloren. Zy plaatste in genoemd blad een advertentie, waarby zij van het verlies den eerlijken vinder kennis gaf en een goede belooning beloofde. Reeds den volgenden dag kwam op de advertentie een dikke brief, 't Spreekt van zelf, dat de vrouw werd verwacht om te vragen of er brieven waren, doch zy kwam niet opdagen. Eerst Dinsdag kwam zy hooren of er iets gekomen was. De brief werd haar gegeven; zy opende hem en toen zy den iDhoud zag, werd zy beurtelings rood en bleek van aandoening. „Hier, bier mynheer," riep zy, „kyk, een, twee, drie, vier, vyf bankjes van honderd, hier die van 40 en daar die van 60.... maar dat is niet genoeglaat ik goed tellen.... daar is slechts f 820. Er was geen letter schrift by; de eeriyke vinder had zichzelf een belooning van f 340 toegekend. De zaak Is in handen der politie gesteld. De Belgische speelholen. Uit Brussel schryft men: De Belgische overheid is er nu toch eindtiyk ernstig op uit om de B.lgische speelholen, die in de laatste jaren - - in dit land als paddenstoel art mt den grond zfic verrezen, te bestrfiden. Verleden Zondagavono ondernam hetgoreebt van Bons (Henegouwen) een, naar alle r-gelen der kunst uitge/oerdd overrompeling tegen dtn „Ctrcle des Etran* gera" van deze stad. D« troep bestond uit drie poiitio commissarissen, tian politis agenten ir burgcrkleeding en e.n gerachtsichryver, onder aanvoering van een officier en een sub officie! van justitie en den rechter van instructie van Mons. Tegen 10 uren 'savonds traden zii, van verschillende richtingen komende, op ntet ie het oog vallende wyze in het slechts cenige minuten van het station gelegen speelhal to zamen, nadat twee agenten zich reeds eenige dagen van te voren van de gesteldheid van het gebouw op de hoogte hadden gebracht. Deze beiden traden eerst alleen ic de binnen plaats, .overmeesterden, daar de beide bedienden en verhinderden hun door een in den mond gestoken prop te schreeuwen. Daarop door sneden z(j den draad van de electrische schel, waarop zy de overige beambten binnenlieten. Door verscheidene deuren drongen zy allen te gelyk in de speelzaal, waar ongeveer 20 personen, dames en heeren, meest van cte Parysche boulevards, op zyn yverigst aan de groene tafel bezig wareD. De verrassing was volkomen. Eer dezen nog van hun schrik bekomen waren, hadden de dienaars van de heilige Hermandad den gezamenlyken inzet en de nooiige bewysstukken in beslag ge nomen. Een dame viel daarby in onmacht, anderen vloden, maar kwamen voor een gesloten huisdeur en werden door de het gansche huis doorzoekende beambten uit den kelder te voorachyn gehaald. Het direct met de spelers en de gevangen croupiers aangevangen verhoor duurde tot 6 uren 's morgens; hierop gaf men den ge vangen vogels de vryheid weder tot de volgende zitting, die zal moeten uitmaken of de speelclub een „gesloten privaatgezelschap" was, of slechts een dekmantel om niets ver moedende vreemdelingen te lokken. „Harmonie van Warmond." Met de intrede van het voorjaar en de daaraan verbonden werkzaamheden, voor- namelyk die der bollenh.mdelaars, eindigen meestal de wintervermaken in "Warmond. Deze overgang heeft thans plaats gehad, niet alleen, omdat door het zachte en scboone weder de arbeid in de bollenvelden in vollen gang is, maar ook, omdat gisteravond het zesde en laatste concert plaats had van dt muziekvereeniging „Harmonie van Warmond." Dit concert had volgens gewoonte plaats in het lokaal „De Zon", hetwelk zoodanig gevuld was dat menigeen zich m^t ejn „staanplaatsje" moest tevreden stellen, maar ons weder deed zien, dat genoemde zaal voor deze concerten veel te kleiu is. 't Is echter niet hierop, waarop wy de aandacht wvu- scben te vestigen (een beter vooruitzicht hiervoor doet ons heimeiyk hopen) als wel op de uitstekende uitvoering, welke plaats had onder de sympathieke leiding van oen heer Joh. Oostelaar, uit Leiden, directeur van g>.noemde „Harmonie." Ik wil al de acht nummers, welke het programma bevatte, niet afzonderlijk be spreken, maar alleen wyzen op enkele oaarvan en wel hoofdzak lyk op den Friedensmarsch uit de Opera „Riënzi" „Pilcherchor and Lied am Abendstern," nit de Opera „Tann- hauser", beide van R. Wagner, verder op de beeriyke Fantaisie uit Gounod's „Faust" door den directeur zeer goed voor harmonie-orkest bewerkt. In deze Fantaisie komt bepaald eon woord van lof toe aan de heoron, dio de parryen vervulden van de Es- en Solo Clariner, de Ofioelst voor zyn mooien solo, den pistonist voor zfin schoonen en vollen toon, en het kleine fluitistje, dat, zooals wy vernamen, by dit concert voor het eerst in het orkest had plaats genomen. Het geheele programma werd verder op een degelyke wyze ten einde gebracht, wat het publiek door oen daverend applaus tel kens te kennen gaf. Na afloop van het muzikale gedeelte, begon de afdeeling „TooneeJ" met een kluchtspel in 2 bedry'ven, getit ld: „Een Dokterssjreak uur", op rym gebracht door A. Naar w() vernamen, is de schryver van deze klucht een ingezetene van Warmond, en dit doet ons te meer genoegen, nu wy kunnen con- stateeren, dat in genoemde klucht veel goeds is gelegen, hetwelk ons gedurende den ge- heelon loop van het stuk aangenaam heeft bezig gehouden. Jammer, dat de rollen er niet beter inzaten; dan zou het stuk beter tot zyn recht zyn gekomen. Echter maken wy den knecht, „Janus Schimmel", een compliment voor zyn uitstekend spel, waardoor veel gang in het stuk werd onderhouden. Nog vermelden wy met genoegen, dat tus schen de twee bedry ven in, door een der leden op zeer verdienstelyke wyze werden voorgedra gen een paar solo's voor viool, geaccom pagneerd door piano, waarvoor aan beid-* uit voerenden de dankbaarheid van het publiek niet werd onthouden. En hiermede is voor dezen winter de reeks van concerten te Warmond weder ten eiade en kunnen bestuur en directeur met voldoe ning terugzien op de afgeloopen winterperiode. Er zyn onder de degelyke leiding van een heer Oostelaar weder zulke uitstekende vor deringen gemaakt, dat den leden ra. i. gerust kan worden aanbevolen mede te dingen ojl het concours te Dordrecht, dat dit jaar gehou den zal worden tydens de Nationale Tentoon stelling van Nyverheid en Kunst alda«r. Wy wenschen hun daarby een flink succa' en nu tegeiykertyd een „tot weerziens" tc^

Leidsch Dagblad | 1897 | | pagina 6