H\ 11354 Maandag 1 Maart. A°. f897 Qeze (Qouzent wordt dagelijks, met uitzondering pan (Zon- en feestdagen, uitgegeven. Dit nommer bestaat nit VIKil Bladen. Leiden, 27 Februari. Feuilleton. Een heldhaftige vrouw. MCrBLA mus DEZES COUBAHTi roor Leiden per 3 maanden1.10, anco per posti^O. Afeonderlyke Noinmers 0.05. PEIJS DES ADVEETEHTIËN: Van X 6 regels f 1.05. Iedere regel meer f 0.17J. Grootere lettere naar plaatsruimte. Voor het lncasseeron buiten de stad wordt f 0.05 berekend. Eerste Blad. Officiëele Kennisgevingen. Personeele Belasting. Met de opneming der waarde van het „Mobilair," ten behoeve van de heffing der personeele belasting, zal, voor de wyken I en II der gemeente Leiden, worden aange vangen Maandag 1 Maart a. b. door 2 des kundigen, beiden voorzien van eene aanstelling. Verwijzing naar d9n toestand van het vorig dienstjaar is niet toegelaten. Opening van kasten wordt niet gevraagd. Nu op dezen grond daartegen geene be zwaren bestaan, wordt, ter bevordering van een geregeld verloop der werkzaamheden, beleefd verzocht, om, by afwezigheid, de noodige machtiging tot toelating van de des kundigen achter te laten. De Inspecteur der dir. belastingen, ent., H. CAMERLINGH. In het Nutsgebouw alhier had gisteravond de algemeene vergadering der Leidsche Ver- zekeringmaatschappy tegen invaliditeit en ongelukken der werklieden plaats. De voorzitter, de heer Van Achterberg, opende de vergadering en na voorlezing der notulen deed de 2de secretaris, de hees Jesse, verslag over de werkzaamheden, en de penning meester, de heer Van Ruyven, over den flnanciëelen toestand in het jaar 1896. Aan 82 personen is eene uitkeering verleend tot een bedrag van f 579.50 en eene tegemoet koming van f 60; aan administratiekosten, drukwerken, enz. is f 559.835 betaald. Er waren 82 polissen afgesloten. De aandeelhouders ontvangen in het geheel 5 pet. van het door hen gestorte bedrag en de premiebetalers als aandeel in de winst 31/, pet. De commissie, die benoemd was om de rekening van den penningmeester na te zien, bracht by monde van den heer W. Kok verslag uit. De commissie bracht hulde aan het beheer en gaf hare ingenomenheid te kennen over de riebtige en juiste administratie, die, niet- tegenst iande hare a geheele volledigheid en uitgebreidheid, zich toch gemakkeiyk liet overzien. De cou missie bracht den penningmeester allen lof voor zyne werkzaamheden, en dankte hem voor de moeite en zorg, die hy er aan besteedde, en voor de hulp, die de commissie van hem mocht ondervinden by het nazien dor boeken. Met applaus werden de welgekozen woorden van den heer Kok bevestigd en de rekening voor goed erkend. De voorzitter deelde mede, dat gedurende dit jaar van af den Isten Januari uitkeeringeo haddon plaats g^had aan 6 personen, die allen voor korten of langoren tyd hunne werk zaamheden niet hadden kunnen verrichten. Do penningmeester schryft telkens eenige aandeelhouders aan, om zich ten zynen kan tore te vervoegen tot het in-ontvangst-nemen der aandeelen en het plaatsen van hunne handteekening in het daarvoor bestemde boek. De voorzitter verzocht den aanwezigen, die nog verzuimd hadden hunne aandeelen In ontvangst te nemen, dit spoedig te doen. Yan 24 en van 6—8 uren bestaat daarvoor ge legenheid. Besloten werd om voor de in kas xynde gelden pandbrieven te koopen; de penning meester gaf daarover de verlangde inlichtin gen met de noodige becyferingen. Een krediet van f 200 werd voor administra tiekosten toegestaan. De lste secretaris, de heer Yan der Drift, deed mededeeling van de gevaarklassen; de premiën waren berekend op eene uitkeering van 5/io van het dagloon; door de premie met VI0 te verhoogen, werd de uitkeering */10 van het dagloon en zoo vervolgens hooger als de promie verhoogd werd. De uitkomsten hadden bewezen, dat enkele beroepen on bedryven een lagere premie konden betalen en dit werd nu bereikt door 6 gevaarklassen te maken. Sinds 1 Januari waren weder een 5-tal nieuwe polissen uitgereikt, zoodat het aantal 87 bedraagt. De benoeming van een gemachtigde van de verzekerden werd tot eene volgende ver gadering aangehouden, terwyi de heer G. P. Bartelsman door den voorzitter werd benoemd om de notulen van deze vergadering vast te stellen. De voorzitter sloot hierna de vergadering en sprak de hoop uit, dat de gunstige uit komst van het vorige jaar, niettegenstaande de groote uitgaven voor boeken, oprichtings kosten, enz., ook by het einde van dit jaar zoo mogon zyn. De uitkomsten hebben getoond dat de L.idsche Vtrzykoringamaatschappy levensvatbaarheid heeft en dat zy beantwoordt aan het doel, dat de oprichters gesteld had den; de bewijzen van sympathie en dank baarheid geven reden tot tevredenheid en zyn eene aansporing om op den ingeslagen weg voort te gaan. Met het oog op de toebereidselen voor de keuze-tentoonstelling van moderne kunst- nyverheid is biykens achterstaande advertentie de zaal-Hartevelt morg9n gesloten. Het Boheem8ch Stryk-Quartet is in ons land teruggekeerd uit Londen, waar de belang stelling voor en de ingenomenheid met zyn kunst het kan niemand verwonderen zeer groot zyn geweest. Queen's Hall was voor het concert van Dinsdag geheel uitverkocht, vele beken :e musici en zelfs dames vergenoegden zich met staanplaatsen. De heeren Hoffmann c. 8. besloten daarom op 8 Maart nog een extra uitvoering te Londen te geven, d&n in de grootere St.-James's Hall. Gisteren speelde het Quartet te Haarlem, hedenavond is Amsterdam aan de beurt. Dinsdagavond zal Leiden en "Woensdagavond Rotterdam het voorrecht hebben het viertal te ontvangen. Woensdag 3 Maart a. s. zal het 40 jaren geleden zijn dat de heer A. Spyker als op zichter der gemeentewerken alhier in functie trad. In dat ruime tydsverloop heeft hy door zyne groote hulpvaardigheid tairyke diensten aan de gemeenten en hare ingezetenen be wezen. Wy wenschen den man, die in ruime mate de achting van zyne superieuren weg draagt en die door zyne ondergeschikten zeer wordt gewaardeerd, nog vele gelukkige levens jaren met zyn gezin en wy twyfelen niet of het zal den jubilaris op dezen feestdag geens zins aan belangstelling ontbreken. By de Leidsche Spaarbank werd in da maand Febr. ingelegd f 59,330 46$ en terugbe taald 67,031.61, terwyi zyn afgegeven 117 nieuwe en geheel afgelost 97 boekjes. Het gezameniyk tegoed der 10,867 deel hebbers bedroeg einde Febr. 2,057,363,39 J, behoudens de te kapitaliseeren rente. Naar aanleiding van de benoeming van dr. F. Pyper tot opvolger van prof. Acquoy, te Leiden, verneemt het „Vad.," dat de voor dracht der faculteit als volgt was ingericht: No. 1 dr. W. P. C. Knuttel, te's-Gravenhage; No. 2 dr. A. C. Duker, te Haarlem; No. 3 dr. F. Pyper, te Berkhout. De plannen der restauratie van het kerk gebouw te Ter-Aa zyn thans zoo ver gevorderd, dat de teeköningen gereed zyn. Een paar Engelsche heeren zyn ter plaatse bezig opne mingen te verrichten. Alles belooft, dat er iets schoons voor den dag zal komen, waar door het kerkje, wat het inwendige betreft, een sieraad der provincie Utrecht zal worden. Te Nieuw-Vennep (gem. Haarlemmer meer) is, na eene lezing, door dr. A. Yan Yeen van Hillegom gehoudeD, een afdeeling van den Christelyk-Historischen kiezarsbond opge richt. Te Charlois is overleden de heer Aart Yan Gent, oud-wethouier van Charlois, voor zitter van het burgeriyk armbestuur en heem raad van den polder Rowbenoord en Plompert. Do Koninginnen hebben gisteravond in den Hollandschen Schouwburg te 's-Gravenhage de geheele opvoering van het tooneelatuk „De Koopman van Venetië" bygewoond. De heeren prof. dr. C. M. Kan, voorzitter, prof. dr. H. C. Rogge, vice-voomtter, en J. A. C. A. Timmerman, secretaris, als leden van het bestuur van het Koninklyk Neder- landsch Aardrykskundig Genootschap, hebben volgens de „N. R. C." hun ontslag genomen de heeren C. M. Kan en J. A. O. A. Tim merman tevens als redacteur van het tyd- schrift van het Genootschap. Het onderstaande adres circuleert aan de Burgemeesters der gemeenten, langs de rivieren den Ryn en de Gouwe, in de richting van Leiden naar Gouda: Aan de EdelAchtb. heeren Burgemeesters der gemeenten LeiderdorpZoeterwoude, KoudekerkHazerswoudeAarlanderveen Alfen, Boskoop en Waddingsveen Geven met verschuldigden eerbied te kennen, ondergeteekenden, allen Bedienaren van den Christelyken godsdienst, in de gemeenten bovengenoemd en rechtstreeks gelegen aan de rivieren den Ryn en de Gouwe; dat zy van harte instemmen met bet adres van den heer J. Heemskerk, uitgever van „Ons Streven", te Hazerswoude, aan den Minister van Waterstaat, Handel en Nyverheid, inzake de wenschelykheid tot het nemen van maatregelen ter voorkoming van verstoring ▼an den openbaren godsdienst, door hinderiyke geluiden, veroorzaakt door stoombootsignalen, enz., op welk adres echter by missive van den 7den Dec. 1896 door den Minister af- wyzend is beschikt, op grond, dat de voor koming van verstoring van den openbaren godsdienst een zaak is, toevertrouwd aan de zorg van de plaatselyke politie; weshalve ondergeteekenden UEdelAchtbaren zeer dringend verzoeken in uwe gemeenten die maatregelen te nemen, waardoor de uit oefening van den openharen godsdienst, zonder eenige stoornis, door het stoombootenverkeer, of andere middelen van vervoer te water, kon plaats hebben, en waartoe zeer bevorderlijk zou kunnen zyn do bruggen over den Ryn en de Gouwe, te Leiderdorp, Hazerswoude, Alfen, Boskoop en Waddingsveen, des Zondags ▼an 's morgens 9 tot 12 uren en des namiddags van 1 tot 4 voor stoombooten en scheepvaart verkeer gesloten te houden. Hetwelk doende met den diepsten eerbied; Was geteekend:f J. H. Woudstra, pred., Leiderdorp. J. Nierstrasz, pred., G. Van der Pot, C.Wz., Waddingsveen. Ü8. C. D. Sax, Boskoop- G. Lolcama, Herv. pred., Boskoop. J. F Bernsen, Pastoor. P. J. J. Scbeffer, P. J. Lucassen, J. Koekhoven, K. W. Vethake, pred., Alfen. M. Schuurman, pred., M. Ringnalda, pred., Oudshoora. H. Bosman, pastoor te Groenondyk, gem. Hazerswoude. W. Klercq, pred., Koudekerk. J. Stryks, pred., Van ds. W. Zyistra, Herv. pred. te Waddings veen, die by het ter teekening aanbieden van 't adres van huis was, kwam sedert een brief kaart in met betuiging van adhaesie. Door den minister van marine is aan de commissarissen in de onderscheiden pro vinciën medegedeeld, dat door den minister van oorlog indertyd bezwaar is gemaakt om personen, die na hunne inschryving voor de nationale militie eene vrywillige verbintenis voor den tyd van zes jaren by de Koninklyke Nederlandsche Marine-reserve hebben aange gaan en die voor iniyving bestemd worden, in mindering te doen komen van het aandeel in de liebting, voor de militie te land vast gesteld. Om aan dit bezwaar te gemoet te komen, is door den minister van marine aan zyn ambtgenoot van oorlog de toezegging gedaan, dat, wanneer zy zich daarvoor vry- willig hebben aangemeld, dergeiyke militie- plichtigen in den vervolge nominaal aan de zeemilitie zullen worden toegewezen. De majoor H. P. Van Raden, van het 2de reg. huz. te Haarlem, zal tegen 1 April den dienst met pensioen verlaten. Vad De off. van gez. lste kl. J. Nooruyk, van het Mil. Hospitaal te Bergen-op Zoom, heeft één jaar nonactiviteit aangevraagd buiten bezwaar van 'sRyks schatkist. De minister van oorlog heeft bepaald, dat de officieren van het leger by bet wi 1- ryden een mantel kunnen dragen T.n het model, voor de militaire wielryders vastgesteld, doch van de kleur hunner overjass n en voor zien van de rangs distinctieven. Door de centrale commissie voor de Wereldtentoonstelling te Parys in 1900 wor den pogingen aangewend, om by de betrokken spoorwegmaatschappyen reductie te verkrygen voor do door exposanten in t« zenden voor werpen. Voor Nederland wenschen xy een centraal punt van verzending vast te stellen, hetzy Utrecht of Rotterdam, om van uit één aier plaatsen tot Parys voor hun rekening de verzendingen te bekostigen; de exposanten zouden dan slechts den vrachtprys tot het centrale punt van verzending behoeven te betalen. HH. MM. de Koningin en de Koningin- Regentes hebben ook weder dit jaar e3ne gift van f 300 aan het Leger des Heils, afdeeling Nederland, geschonken. Hr. Ms. pantserdekschip „Koningin Wil- helmina der Nederlanden", onder bevel van den kapitein ter zee W. J. Derx, is 25 dezer te Yokohama, en Hr. Ms. flotieljevaanuig „Mataram", onder bevel van den luitenant ter zee lste klasse H. Backer, is 25 dezer te Djeddah aangekomen. De Japansche gezant by on6 Hof is van zyn verblyf te Parys in de residentie terug gekeerd. Het stoomschip „Schiedam," arriveerde 26 Febr. van Nieuw-York te Amsterdam; de „Herzog" arriveerde 26 Febr. van Hamburg en Amsterdam do Delagoabaai; de „Koningin Wilhelmina", van Batavia naar Amsterdam, arriveerde 27 Febr. te Suez; de „Bromo" vertrok 27 Febr. van Rotterdam naar Batavia, De Paulus. Mendelssohn begon den „Paulus" in 1833 te Dü8seldorf en voltooide zyn werk te Leipzig in 1835 Evenals in Bach's en Handei's Pas sionen is ook bier het onderwerp ontleend aan de H. Schrift, doch daar omtrent «Jen Apostel Paulus niet één aaneengeschakeld ver haal bestaat, is de tekst van bet Oratorium samengesteld uit losse, van verschillende plaatsen byeengegaarde teksten. Een onmid deliyk gevolg hiervan was, dat Mendelssohn het verhalende recitatief niet aan één persoon, den Evangeiist, kon geven, doch dat over verschillende solo-stemmen moest verdeelen. In vele andere opzichten eebter zijn Bach en H&ndel op den voet gevolgd, ja zelfs eenigermate samengekoppeld. Juist de verbin ding van de twee verschillende elemei ten: het diepe gevoel van Bach en de levendige voorstelling van Handel, heeft aan den „Paulus" een meer modern karakter gegeven, dat hem beter voor zyn tyd geschikt maakte en waaraan bij den kolossalen opgang te danken heeft 18) Ik herhaal het/' zeide ze geërgerd, „ik kan den dood in de oogen zien. Ik heb het reeds gedaan. Gisteravond stondt u met uit getrokken zwaard tegenover my. Toonde ik toen, dat ik bevreesd was?" Goede Hemel 1".Hy snakte naar adem, toen hy er plotseling aan dacht, dat hy haar byna had gedood. Zy reed verder en hy steeg weer te paard en; volgde haar in de duisternis. De avond wSs gevallen en een yzige wind speelde in ddt manen der paarden en woei door de uni formen van de beide ruiters heen. De mist begon te verdwynen; het netwerk van takken vertoonde nu eenige moeiiyk te onderscheiden lynen; de witte lanen tusschen de boomen waren door de duisternis slecht te zien. Pahlen had hevig de koorts; hy was gloeiend warm en rilde tevens; een gevoel van loom heid deed hem onverschillig zyn omtrent hetgeen hem nog kon overkomen. De rit van dien dag scheen een koortsachtige droom; de sombere wouden rondom hen een onafzien baar labyrinth, en hy en Halka de geesten ▼an man en vrouw, die door den een of anderen spookachtigen wind van uit het land der droomen by elkaar geblazen waren. Hy was zich bewust, dat deze fantasieën het gevolg waren van de koorts en Jiet zyn geest rondzoeken naar zyn normale gezonde persoonlykheid. Hy meende, dat deze zich naast hom voortbewoog, terwyl hy in zyn eigen vleesch stak, en hem met gezonde, hel dere oogen aanschouwde, maar dat hy haar niet kon grypen, ofschoon hy er telkens en telkens naar moest kyken. Hy volgde de bewegingen van dien dub belganger met een eigenaardige belangstelling, terwyl deze voor den kop van het paard en door een zwarten, krommen sluitboom heen ging. Toen schenen de teugels in zyn hand te smelten, en zyn paardde boomen en de yskoude nacht waren weggevaagd. De bewusteloosheid duurde zóó kort, dat hy in een oogenblik weer wist, dat hy rechtop in het zadel zat en dat Halka naast hem reed. Er gleed iets, dat hem had ondersteund, van zyn lichaam af, zoodra hy wesr naar de teugels greep en rondkeek. Wat is er gebeurd?" vroeg hy. Terwyl hy sprak, was het hem, alsof er plotseling een verandering in hem had plaats gehad; hy voelde, dat hy in de duisternis weer ge heel normaal was geworden; dat hy weer zyn vlugheid terug had gekregen en dat hy zyn krachten weer tot zyn beschikking had. U stootte uw hoofd tegen een tak", antwoordde Halka. Wat beeft my voor vallen bewaard?" Geen antwoord. Uw arm? U trok hem te snel terug, want ik was geheel buiten kennis." Door de duisternis kon hy haar trekken niet onderscheiden; by zag alleen den omtrek van haar profiel. O, ik ben biy, dat we by elkaar zyn gebleven", zeide hy „Als u me niet tegen gehouden hadt, zou ik in de sneeuw zyn gevallen." Meent u, wat u zegt?" vroeg zy plot seling, terwyl zy tusschen de dikke boom tronken doorreed. „Bescherm ik u of be schermt u my?" Er klonk, angst en twyfel in haar stem; daarom antwoordde hy onmiddeliyk: De arm, waarmee ik myn degen moet trekken, ia machteloos. Ik heb u dat al gezegd." Dus bescherm ik u." Ja." Zy zwegen een poos en toen hoorde hy opnieuw, dat ze rilde. Kan u het nog wel volhouden?" zeide hy, terwyl zyn stem plotseling veel zachter klonk. Het volgend oogenblik wisten ze beiden, dat zyn woorden in tegenspraak waren met zijD verklaring. De zorg van een man voor iets, dat zwakker is dan hyzelf, bleek uit zyn stem en uit zyn bandelwyze. U is inderdaad een groote lastpost," ant woordde zy op tamelyk vroolyken toon. Hy keek half verbluft. Luitenant, u hebt geen hart," zeide hy, omdat hy wist en gevoelde, in welk opzicht hy haar gekrenkt had. O, de oorlog heeft me nu gehard; ik kan een gewonde helpen. Maar wat is u toch dwaas, dat u u niet by de Russen hebt aan gesloten." Ze speelt comedie," dacht Pahlen, „en ze houdt haar rol niet goed vol, omdat zy er Diet zeker van is, of ik al of niet weet, wie ze is." Wat is dat in zyn stem?" dacht het meisje. „Zou hy me herkend hebben?" Zy hadden den zoom van het bosch bereikt. De mist was geheel verdwenen en de sterren flikkerden met een wit, doordringend licht. Op den voorgrond lag de open vlakte; het middelste gedeelte was gevuld mot de vage, spookachtige vormen vaD boomen en overigens ■waren alle omtrekken uitgewischt en konden diepten en duisternis alle mogelyke verschrik kingen verbergen. Zy reden het bosch uit en toen zy een klein eindje over de vlakte waren gereden, ont dekten zy aan den linkerkant lichten. Nadat hy ze eenige oogenblikken had waargenomen, zag Pahlen. dat het het licht van een dorp was. De paarden begonnen uit zichzelf te galop- peeren en eerst, toen zy langs een boschje gereden waren, merkte hy, dat zy op een legerkamp toereden. Het paard van Halka had het op een loopen gezet Hy durfde haar niet luid toeroepen uit angst van door den schildwacht gehoord te wordoD. Hy wist niet welk leger daar gekampeerd lag. De vuren in het kamp verbreidden warmte en licht. Hy trachtte haar in te halen door zyn paard de sporen te geven en door de teugels sterker aan te halen. Tobd hoorde by een harde stem in het Fransch haar het werda toeroepen. Het instinct om te ontsnappen deed hem de teugels sterker aanhalen. Hy zag, hoe Halka op het schildorbuis van den wacht, die zyn geweer geveld hield, toeholde en het schoot hem snel te binnen, dat zy doodgeschoten zou worden, als hy trachtte te ontvluchten. Er was niet veel tyd tot redeneeren. Hy moest onmiddeliyk handelen. Hy moett haar aan het gevaar van doodgeschoten te worden blootstellen, of zich als gevangene opgeven. Byna werktuiglijk ging by in de stygbeugels staan en beantwoordde het worda. Landers van Poniatowskil" riep hy luid. Op datzelfde oogenblik hield Halka haar paard in toom en hoorde hy den schildwacht zeggen, dat ze moest biyven staan, waar ze stilgehouden hadtoen gaf deze een signaal voor de wacht. Er kwam een vloek op zyn lippen, toen hy aan zyn eigen gevangen schap dacht. Dadeiyk kwamen de bevelvoerende officier van de wacht en eenige manschappen naar hen toe en hy boorde hem aan Halka het bevel geven, dat ze vooruit moesten komen. Toen hy zag, dat de mannen rondom haar paard stonden, sprong hem opnieuw de onge pastheid van haar toestand in het oog. Hy had plotseling een gevoel, alsof zy hem afstootte en aantrok. Zou z\j nog genoog veerkracht bezitten om de rol van jong Poolscb edelmaD voor werkelyke soldaten te spelen? Hy vergat byna zyn eigen gevangen schap door de gevoelens, waardoor by aan gegrepen werd, terwyl hy dit tooneel gade sloeg. Haar stem bereikte in den kouden nacht zyn oor; zy beefde volstrekt niet. {Wordt vervolgd.)

Leidsch Dagblad | 1897 | | pagina 1