N°. 11349 Dinsdag 23 Februari. Ao. 1337 <§ourant wordt dagelijks, met uitzondering van <Zon- en feestdagen, uitgegeven. Leiden, 22 Februari. Feuilleton. Een heldhaftige vronw. LEIDSCH DAGBLAD. CBIJS PKSfiKR CODHAHTJ VbwtoMon par 8 maanden. T.lOt fctanoo per post ^fconderlpke Kommera 0.05. FBJJ8 DER ADVKBTJiW TLÜfl t Van t—9 regels f 1.05. laders regel meer f 0.17}. BuitnrW letters naar plaatsruimte. Voor bet incasseer en bruten de aUd wordt f 0.05 berekend. Voor het examen in de nuttige handwerken is te 's-Gravenhage geslaagd mej. A. M. Van Staden, van Leiden. Voor het examen in de fraaie handwerken zyn te 's-Gravenliage toegelaten de dames M, H. C. Ven8elaar, van Noordwyk, en F. E. Pen, van Leiden. Bjj koninklijk besluit fs benoemd tot hoogleeraar in de faculteit der godgeleerdheid aan de Rijksuniversiteit te Leiden, om onder wijs te geven in de geschiedenis van het Christendom «n de geschiedenis van de leer stellingen van den Christelijken godsdienst: dr. F. Pijper, predikant te Berkhout. By koninklijk besluit van 20 dezer zijn, buiten bezwaar van 's Rijks schatkist, benoemd tot gedelegeerden der Nederlandsche regeering bjj het Orientalisten-congres, te Parijs van 5 tot 12 September 1897 te houden: dr. M. J. De Goeje en dr. C. P. Tiele, hoogleeraren aan de Rijksuniversiteit te Leiden. Dr. D. De Loos, directeur der Hoogere Burgerschool alhier, die vroeger voor het tijdperk van 1865 tot 1884 eene ljjst heeft gepubliceerd van alle oud-leerlingen derH B.- scholen met 5-jarigen cursus, die met goed gevolg het eindexamen hebben afgelegd, beeft thans eene dergelijke lijst over 18851895 gegeven in de Berichten en Mededeelingen der Vereeniging van leeraren aan inrichtingen van middelbaar onderwijs. Deze lijst bevat 3582 namen met aanwijzing van het jaar van eind examen, de H. B.-S. en den titel of de betrek king in de maatschappij, die deze oud-leerlingeD der H. B.-scholen thans bekleeden. Het Stedelijk Museum, de Lakenhal, alhier, werd gisteren door 561 personen be zocht. Van af 6 tot en met 20 Februari jl. bedroeg het getal bezoekers 1922. Aan den kwartiermeester J. Polderman, gedetacheerd bjj de Kweekschool voor Zeevaart alhier, is de zilveren medaille voor 24-jarigen eerleken en trouwen dienst uitgereikt. Aan het ministerie van justitie is aan besteed: bet leveren aan de Rijkswerkinrich tingen Veenhuizen van lo. metsel- en 6traatsteenen, pannen, tegels en houtwaren in 19perceelen, minste inschrij vers voor de houtwaren wareD de volgende heerenperc. 12: P. J. Van Hoeken, te Lelden, voor 1626.86; perc. 13: dezelfde voor ƒ812.15; perc. 14: dezelfde voor ƒ673.67; perc. 15: dezelfde voor ƒ1224.30; perc. 16: B. Loos en Zn., te BlokzQl, voor ƒ1930; perc. 17: P. J. Van Hoeken, te Leiden, voor ƒ1167.84; perc. 18: dezelfde voor ƒ209.66; perc. 19: dezelfde voor ƒ612.21; 2o. houtwaren, verfwaren, glas en ververs- gereedschappen, in 4 perceelenminsteinschrjj vers: perc. 1P. J. Van Hoekon, te Leiden, voor ƒ5746.52; perc. 2: Eindhoven en Zn., te Zwolle, voor ƒ5706.90; perc. 3: P. J. Van Hoeken, te Leiden, voor 1231.57; perc. 4: T. Zandlever, te Leeuwarden, teenige inschrij ver) voor ƒ985.79. Men schrijft ons: De vereenigde open bare uitvoering op 20 dezer der Christelijke Zangvereenigingen „Excelsior", van Rynzater- woude, en „Halleluja", van Oude-Wetering, directeur de heer A. Van Loon, te Leimuiden, in het kerkgebouw der Ned.-Herv. gem. te Rtjnzaterwoude, is uitnemend geslaagd. De vergadering werd geopend door den eerw. heer Koopman. Ruim 350 toehoorders waren er in bet kerkgebouw aanwezig; het zangers koor bestond uit 71 leden. De 14 nummers van het programma, waaronder het „Bonds lied", „Des Christens Vaderland" en „Verhoogt den boog" van den Bond van Chr. Zangvereeni gingen in Nederland, en „Vrees niet I" bloem lezing uit bundel 1 en 2 van Neerb. Zangen, liepen uitstekend van stapel. Een duet, ge zongen door de dames C. Van der Lioden en C. Janez, was bepaald lief, wat ook ge zegd kan worden van het quartet, dat de dames C. en D. Van der Linden en M. De Graaf en de heeren J. Van der Linden, M. Van Tol en C. De Graaf ten gehoore brachten. De heer Van Loon mag zeer zeker met genoegen op het welslagen van deze uitvoe ring terugzien, waar het bij vernieuwing is gebleken, dat deze een degelijk onderwijzer in den zang is. Na afloop was men gezellig bijeen in het schoolgebouw waar het zangers en zangeressen niet ontbrak aan de noodige versnaperingen, die zich zeer goed lieten gebruiken. Dit was te danken aan de goede zorgen van mej. Van der Linden, Van Beek, en hen, die haar ter zyde stonden. Nog veel Is er gesproken en getoost op het welzijn van den directeur en den bloei der Vereenigingen „Halleluja" en „Excelsior". Met het zingen van Psalm 103 1 aange vangen, besloot men met Gezang 180 1. De tu88cbenzang was Psalm 89 1 en 7. Te elf uren keerde men, ongetwyfeld zëer vol daan, huiswaarts. Den 8eten April a. 8. zal het 25 jaren geleden zijn, dat mej. M. Van den Broek, te Lisse, de betrekking van directrice eener Bewaarschool aanvaardde. E-srst te Tilburg, daarna eenige jaren te Haamstede, is zij nu gedurende circa 20 jaren in deze functie te Lisse werkzaam, zoodat vooral in laatstge noemde plaats zeer velen hunne eerste lessen van haar hebben ontvangen en men dien dag voorzeker niet onopgemerkt zal laten voorbij gaan. Tot onderwijzer aan de R.-K. Par school te Langeraar (gem. Ter-Aar) is benoemd de heer C. Hopstaken, van Maasland. Te Haarlemmermeer zijn niet minder dan 884 aangiften voor plaatsing op de kiezerslijst ingekomen; daarvan moesten er echter 421 op zijde worden gelegd, daar er o. a. 169 belastingkiezers onder waren en nog wel 131, die bun belasting niet hadden betaald. De commissarissen van een tweetal kiesvereenigingen, die met pakken biljetten langs de huizen liepen, schijnen maar zonder onderzoek tot aangifte te hebben ge adviseerd. Gisteren is te 's-Gravenhage overleden de Staatsraad mr. Abraham Jacob Swart, die sedert geruimen tijd lijdende was. Hij bereikte den leeftijd van 81 jaar. De overledene had In Indtó een gewichtige loopbaan achter zich. Eerst stond hij als advocaat en procureur te Batavia, later was hij bij de rechterlijke macht en vervulde o. a. de betrekkingen van voorzitter van den Raad van Justitie te Batavia, procureur- generaal by het Hooge Gerechtshof, en was ten slotte president der beide gerechtshoven in Indië. In 1866 werd hij op de meest eervolle wijze ontslagen 'en in ditzelfde jaar tot lid van den Raad van State benoemd, welke be trekking hp tot zijn dood toe bekleedde. Hij was commandeur van de orde van den Nederlandschen Leeuw. Indertijd maakte hij deel uit der commissie voor het ontwerpen van een Strafwetboek. Gedurende eenigen tijd was hjj voorzitter der „Nederlandsche Juristenvereniging". B. en Wb. van 's-Gravenhage hebben den Raad voorgesteld aan den heer O. Carré in den a. s. zomer te verhuren bet vroeger aan hem verkochte terrein hoek Gevers- Deynoot- pleir. en Nieuwe Parklaan, dat later aan de gemeente is teruggekomen, voor het daarop hebben van een houten circusgebouw. Te Gouda is eene vrijzinnige kiesver- eeniging voor het stelbn van candidaten voor den gemeenteraad opgericht. De vereeniging draagt den naam „Gouda." Volgens telegram is Hr. Ms. instructie- schip „Nautilus" Zaterdag Dungeness gepas seerd en was alles wèl aan boord. De kapitein K. M Van Pesch, adjudant bij het 3de bat. van het 2de reg. inf. te Nijmegen, is voor den dienst geneeskundig afgekeurd; bij zal dientengevolge den dienst met pensioen verlaten. Mr. J. J. W. Van den Biesen is gister avond om halftien te Amsterdam overleden. Was de overledene een bekend rechtsgeleerde, die reeds in het jaar 1859 daar ter stede als advocaat by het GLerwchtshof beëedigd werd, meer bekenaheid verwierf bt) zich door zfln ijverig en onvermoeid streven in het belaDg van de Roomscb-Katholieke kerk en hare leden. Verscheidene vereenigingen van heel of half godsdienstige strekking hadden aan den heer Van den Biesen haar oorsprong of een goed deel van haren bloei te danken. De fraaie Vonnelkerk is gebouwd op een daartoe welwillend door hem afgestaan terrein; de overledene was voorts president van den Bijzonaeren Raad der vereeniging van den H. Vincentius van Paulo, protector van de St.-Josephs Gezellen vereeniging, welke hjj in het jaar 1868 mede hielp oprichten, voor de geestelijke en stoffelijke belangen van hand werkslieden. De heer Van den Biesen zag zijn verdiensten tegenover zQn Kerk gewaardeerd door de benoeming tot ridder in de orde van den H. Gregonu8 den Grooten. (Tel.) Het gemeentebestuur van Deventer heeft Zaterdag in 't openbaar verpacht: het jacht- recht gedurende het tijdvak 1 Mei 1897 tot 1 Mei 1903 op de landerijen der gemeenteen harer godshuizen. De opbrengst was 2000 per jaar tegen 1470 per jaar bi) de vorige verpachting. De heer F. W. Baron Van Tuyll van Serooskerken te Velzen heeft op de aanbieding eener candidatuur voor de Tweede Kamer, district Beverwijk, verklaard, in geen geval in aanmerking te willen komen. De regeering8commissie voor de Wereld tentoonstelling te Parjjs in 1900 zou, naar het „H. Dagbl." verneemt, hedenmiddag te twee uren door den minister van waterstaat, handel en nijverheid aan zijn departement worden geïnstalleerd. Naar de antl-rev. „Nederlander" meldt, vergaderden Zaterdag te Amsterdam, onder presidium van dr. Kuyper, de redactiën van anti revolutionnaire bladen tot bespreking ▼an het ontworpen Program van Actie. lndertyd is melding gemaakt van een adres van den Raad der gemeente Zaamslag aan den Commissaris der Koningin in Zeeland, waarin de Raad zich beklaagde, dat de bur gemeester de Raadzaal had doen sluitendat hjj weigerde er commission, uit en door den Raad benoemd, ter vergadering toe te laten; dat daardoor de gemeentezaken niet haar loop konden hebben, weshalve de Raad dezerzijds tusschoDkomst verzocht. De Commissaris der Koningin heeft daarop het volgende geantwoord: „dat hjj wel bevoegd is over het gebruik der Raadzaal te beschikken, doch dat dit niet buiten voorkennis van den burgemeester mag geschieden, die integendeel èn krachtens art. 70 èn krachtens art. 179a der Gemeentewet, als hoofd van den Raad en van het college van burgemeester en wethouders, met de uitvoe ring van Raadsbesluiten is belast; „dat belanghebbenden, die overeenkomstig eene door den Raad verleende vergunning van de Raadzaal wenschen gebruik te maken, zich derhalve vooraf tot den burgemeester zullen hebben te wenden." Verder deelde de voorzitter mede, dat deze beschikking vergezeld ging van het volgende aan B. en Ws. gerichte schrijven „Ik verzoek u dit stuk aan den Raad over te leggen en dezen er namens mjj op te wjjzen, dat tusschen hem en den voorzitter een goede verstandhouding behoort te bestaan; dat daartoe in het algemeen belang van beide kanten overlegd en geschikt, somtyds zelfs, met opoffering van persoonlijke opvattingen, toegegeven moet wordenen dat ik vertrouw, dat door den Raad van Zaamslag in het belaDg der gemeente voortaan in dezen geest zal worden gehandeld, opdat debetrekkingen tusschen hem en zijn voorzitter verbeteren mogen." Te Leeuwarden werd Vrjjdag in het Har monie-gebouw, door bet harmonie orkest uit Groüingen, eene muziekuitvoering gegeven, waarbij de heer J. H. Bekker voor het laatst den dirigeerstok in Frieslands hoofdstad zou zwaaien. Bjj zjjn binnentreden werd hjj met fanfares en met luide toejuichingen van het talrijke publiek begroet, en vond hjj zjjn muziekle8senaar met een fraaien lauwerkrans versierd. Na de pauze bracht de heer R. Bloembergen in welsprekende woorden hulde aan de groote verdiensten en de jarenlange toewijding van den directeur, die eerstdaags een welverdiend# rust zou gaan genieten. Als aandenken en bljjk van waardeering bood hy, namens eenige kunstvrienden, den heer Bekker een sierlijke standaardlamp ten geschenke aan. De Koninklijke Nederl. Marine telde op 1 Januari 18972 vice-admiraals, 3 schouten- bjj-nacht, 24 kapiteins ter zee, 36 kapitein luitenants ter zee, 121 luitenants ter zee lste klasse, 235 luitenants ter zee 2de kL en 83 adelborsten der lste klasse. De marine-reserve bestond op bovengenoemd tjjdstip uit 7 buitengewone luitenants ter zee lste kl., 10 luits. ter zee 2de kl., 19 adelborsten lste kL en 19 buitengewone adelborsten. Het corps mariniers bestond uit 1 kolonel- comm., 3 luit.-kolonels, 12 kapiteins, 15 lste luitenants en 6 2de luitenants. Voorts uit 1 luit.-kolonel-intendant, 2 kapitein-kwartier meesters, 2 lste-luitenant-kwartiermeesters en 1 2de-luitenant-kwartiermeester. De geneeskundige dienst der zeemacht teldei 1 inspecteur, 1 dir. off v. gez. lste kl., 4 dir. off. v. gez. 2de kl., 46 off. v. gez, lste kL eu 26 off. v. gez. 2de kL De administratie bjj de zeemacht bestond uit: 1 hoofdinspecteur van administratie, 2 inspecteurs, 24 off. van adm. lste kl., 48 off. v adm. 2de klasse en 13 adjunct-adm inistr., de stoomvaartdienst tolde 3 officieren-machinist lste kl. en 23 officieren-machinist 2de klasse. Het materiëel bestond nit6 pantserschepen, 4 pantserdekschepen, 12 monitors, 5 rivier vaartuigen, 6 ongepantserde fregatten, 2 kor vetten, 2 schoeners, 1 raderschip, 22 kanon- neerbooten, 17 vischtorpedobooten. 3 visch- en spartorpedobooten, 17 spartorpedobooten en 3 schoeners voor politietoezicht De Indische militaire marine bestond uit 1 pantserschip, 1 pantserdekkorvet, 15 flotielje- vaartuigen, 3 raderschepen, 1 spartorpedoboot, 2 wachtschepen, 3 opnemingsvaartuigen en 2 oorlogsstoomjachten. In de plaats van wijlen den heer J. O. Sillem, te Amsterdam, is tot lid der directie van de Chr. Normaalschool te Njjmegen ge kozen prof. P. D. Chantepie de la Saussaye, te Amsterdam. Het bestuur dezer inrichting bestaat thans uit de heeren prof. Nic. Beets en prof. J. H. Gunning, eere-leden; ds. A. Pjjnacker Hordijk, voorzitter; jhr. mr. C. C. G. De Pesters, secret.-penn.mr. O. W. Star Numan, mr. M. Crommelin, prof. dr. P. D Chantepie de la Saussaye. Naar aanleiding van de Memorie van Antwoord op het wetsvoorstel tot wijziging van het bestuur der Polytechnische Schoei heeft de vereeniging van Burgerlijke Ingenieurs te 's-Gravenhage een adres aan de Tweede Kamer der Staten-Generaal verzonden met verzoek het aanhangige wetsontwerp niet te willen bekrachtigen, tenzjj zoodanig gewijzigd, dat: lo. het Curatorium niet worde belast met het bestuur der school, maar optrede als een college van toezicht en advies; 2o. het bestuur der Polytechnische School worde geregeld in verband met de Instelling van afdeelingen met zelfstandig bestuur. 7) Een man met een mager gezicht, gekleed in een donkeren kaftan en met een pelsmuts op het hoofd, keek naar buiten. Wat ia er, Uw Hoogheid?" vroog hjj op aarzelenden toon. Ik wilde een paard hebben." Een paard, Uw Hoogheid I Zoo waar Ik hier voor u sta, Tolstoy heeft ze alle opge geten." Pahlen duwde hem op zt) en liep langs den man heen de keuken in. De boer koek hem verlegen aan. Maak onmiddellijk, dat ik er een krjjg," zeide hjj op een toon van gezag. „Waar is het naastbjjzjjnde dorp?" De bevelende toon deed het geheugen van den boer weer beter worden. Een boer, die eenige wersten naar het zuiden woont, bezit verschillende paarden," zeide hjj; „zou Uw Excellentie daar niet heen willen gaan?" Daar die boerderij uit zijn koers lag, beval Pahlen, dat de man onmiddellijk daarheen zou gaan om een paard te halen. Hij beloofde hem een goudstuk, als hy binnen het uur terug was. De kachel in de keuken was half gebroken en dus leidde de Pool hem langs een nauwe trap naar een kamer, die eenige halfver- brtjzelde meubelen bevatte. Er was daar vuur in de kachel, dat een schijnsel wierp op een deur aan het andere einde van het vertrek. De boer zei, dat hy deze kamer gebruikte, omdat deze tegenover het meer lag en de roovers in het bosch, die in de achterhoede kwamen, noch het licht noch den rook konden zien. Deze roovers, voegde hy er aan toe, zjjn deserteurs van het Groote Leger, die de boeren berooven en vermoorden; iedere zwerveling, hoe sterk hy ook is, die in hun handen valt, wordt ook beroofd en vermoord het kan hun met schelen van welke nationa liteit hy is. Pahlen ging, zoodra de man de kamerver- laten had, naar het venster. Dit was een nauwe opening in den houten muur. De sneeuwjacht was veranderd in sneeuw, die in mooie dikke vlokken neerviel. De vorm van zyn paard was zichtbaar door het licht, dat op de sneeuw viel, te meer, daar het by het donkere meer stond. Het dier draaide af en toe zyn kop om en hinnikte van den angst. Dat tooneel deed hem van besluit veranderen vlug liep hy de trappen af en verliet het huis. Het paard hinnikte vroolyk, toen het hem zag, en strompelde naar hem toe. Hy nam het zadel en de teugels weg en, ofschoon hy medelyden had met het dier en het hem zeer aan het hart ging, schoot hy het een kogel door zyn kop. Toen raapte hy het zadel en het tuig op en keerde naar de boerdery terug. Gedurende dat voorval was de boer in een donkeren hoek van de keuken biy ven treuzelen. Hy maakte nu, dat hy ongezien naar de deur kwam, en rilde, toen hy dat weinig aanlok kelijk schouwspel zag. Het dorp was vier wersten verwijderd od de avond was reeds gevallen. Maar de ingekankerde, lafhartige vrees vaD den lijfeigene voor deD machtige maakte, dat hy niet ongehoorzaam aan Pahlen durfde zyn, ofschoon weken van eenzaamheid en schrik, sedert Tolstoy zyn baas had opge hangen onder verdenking, dat hy een spion was, alle booze geesten in zyn natuur hadden opgeroepen. Hy zou met liefde den Rus de keel hebben afgesneden, als by maar ge durfd had. Hem in stilte verwenschende, ging hy weg; hy had nog slechts een kleinen afstand afgelegd, toen hy plotseling bleef staan. Uit naderend hoefgetrappel maakte hy op, dat er een troep cavalerie in aantocht was, wat hem buiten zichzelf van angst bracht, want bjj vreesde, dat bet weer Kozakken waren. Binnen weinige minuten was hy in staat om uit te maken, wie die menscben te paard waren, en toen hj) de uniform kon onder scheiden, zeide hy tot zichzelf, dat Ceheni Bog, de zwarte god, de Russen had uit geleverd in de handen van zyn vyanden. Hy sprong naar voren en hield zyn hand op. Het geklingel en gekletter hield dadeiyk op en de commandeerende officier beval hem naderby to komen. De mannen zaten rustig en stil op hun paarden; het snelle kauwen van een stuk brood was het eenige, wat men in de stilte hoorde, toen de Pool naderby kwam. Uw Hoogheid," zeide hy, terwyi hy in zyn angst zich vastklemde aan de teugels van den officier, „een Russisch officier, die berichten moet overbrengen, wacht in mijn huis." Het gelaat van den luitenant verhelderde geheel en al. „Hier is iets betera dan leef tocht," zeide hy tegen den sergeant. „Weet jelui wat, jongens? We zullen dien Rus gevangennemen!" Zooals Uw Hoogheid verlangt," ant woordde de sergeant; en de geheele troep zette zich in beweging en reed naar het huis. Waar is hy?" vroeg de officier, terwyi hy van het paard steeg. In de kamer tegenover de keuken. Hy is gewapend, Excellentie." De luitenant glimlachte. Hy liet drie man in de keuken achter, beval een vierden man hem te volgen en ging toen de trap op. Hy en zyn vyf volgelingen droegen de uniform van een Poolsch lanciersregiment, dat pas was opgericht en dat ingedeeld was by het leger corps van Davoust. Dat is heeriykl" dacht hy, toen hy behoedzaam naar boven ging, met den ont- blooten degen in zyn hand. „Zoo interessant als een spelletje en toch een werkeiyke oorlog." Wacht hier," zeide hy luid tot zyn met gezel, toen zy op de gang waren. Hy deed fluks de deur open en stapte de kamer binnen. De kamer was leeg, de pistolen van Pahlen lagen op tafel. In een oogeDblik had de jonge man ze opgenomen. De deur aan het andere einde stond open en hy hoorde voeten met sporen aan, die heen en weer liepen. Er ging een rilling van zenuwachtige opwinding over hem heen en zyn hand omklemde steviger de wapenen. Bjjna onmiddeliyk daarop verscheen Pahlen in de geopende deur; het schynsel van het vuur, dat over de planken danste, viel op den officier. Toen deze zyn schako en zyn uniformjas kon onderscheiden, trok hy zyn zwaard uit do scheede. Geef u over, mynheer 1" riep de jongeling, die weer over zyn geheele lichaam van opge wondenheid beefde. „Geef u over! Myn mannen zyn in dit huis." Als eenig antwoord stormde Pahlen op hem los. Het staal flikkerde in het schynsel van het vuur als een vurige streep boven het hoofd van den officier van de lancieru. B. jongeling sprong vlug ter zyde en het zwaard doorsneed de lucht. Terwyl hy zich aan <k» andere zyde van do tafel posteerde, koek hy Pahlen glimlachend aan. De pistolen waren nog in zyn handen, maar hy vuurde to niet af. In den korten tyd van spanning, die er op volgde, kwam de soldaat de kamer binnen- loopen. Pahlen richtte zich nu tot hem, omdat hy de grootste en de sterkste man was. Hy droeg zyn Lans by zieh en zwaaide er meo, totdat Pahlen dicht by hem was gekomon. Zóó in het nauw gebracht, kon hy zyn lacb niet meer gebruiken en ten gevolge van een steek met den degen in zyn zyde viel hy eg den grond. (Wordt vervolgd.)

Leidsch Dagblad | 1897 | | pagina 1