De fabriek van Maggi's Voedingsmiddelen. inhoudende de aanvaarding van het eere lid maatschap der Tentoonstelling. Tevens bood de heer H. L. A. Ludwig, muziekdirecteur te Gorkum, de partituur aan van een feestmarscb, opgedragen aan het hoofdbestuur der tentoonstelling. Hare Majesteiten de Koninginnen hadden Donderdag asn tafel vereenigd jhr. mr. Gevers I^ynoot, directeur van het Kabinet der KuuingiD, en mevrouw; ritmeester baron Van Tayli van SerooskerkeD, adjudant van H. M., en mevrouw; G. Ch. baron Snouckaert van Schauburg, thesaurier van H. M. de Koningin, en kolonel Beyerman, adjudant in buitenge- wonen dienst van H. M. de Koningin. In het hygiënisch laboratorium der universiteit te Groningen hield gisteren de nieuwbenoemde privaat-docent in de psychia trie en zenuwziekten, dr. E. Wiersma, ter opening zijner lessen, eene toespraak over do „Beieektnis van het onderwas in de psy chiatrie." In het kort werden de ontwikke ling der psychiatrie en de verpleging der ziels zieken in vroegere eeuwen geschetst, en ten slotte het groote belang der psychiatrie voor geneeskundigen en rechtsgeleerden in het licht gesteld. Do rector-magnificus, prof. Van Hamel, bracht den spreker eenige woorden van daok voor xfln optreden aan de universiteit en sprak de verwachting uit, dat vele medische en juridische studenten de lessen van den nieuwen privaat-docent zouden volgen. De tweede receptie ten huize van den m nister van boitenlaodscbe zaken, jhr. Röell, Donderdag avond gegeven, werd bezocht door ongeveer tweehonderd genoodigden, van welke de meeaten met hunne dames verschenen. Behalve bijna alle in Den Haag geaccre diteerde hoofden der boitenl. gezantschappen en de meeste legatieraden en secretarissen, vereenigden zich in de schitterend verlichte en gedecoreerde zalen van den booggeplaatsten gastheer vele waaroigneidsbekleeders ten Hove, encele ministers, hoofden van departementen, de president en enkele leden van de Tweede Kamer, de Commissaris der Koningin mr. C. Foek, de burgemeester mr. Roest, de gouver neur der residentie generaal-majoor Doorman, hoofdambtenaren van mniistenèn, van het provinciaal ouvernement en van het gemeente bestuur, hoofdofficieren van zee- en landmacht en voorts vele dames en heeren uit de aan- xieolgKe kringen der hofstad. In een bijeer.komst van readers, Don derdagavond te ScbeveniDgen gebouden, is besloten aan de Raadscommissie voor de zee haven mede te deelen, dat voor een bommen- baven een minimum van vier voet diepgang noodig zoo zijn. Deze haven zou dan worden een getijha ven, dat wil zeggen een haven, waarbij de bomechepen, uit zee komende of naar zee gaande, den tijd van hoogwater moeten af wachten, om, zonder gevaar van vast te raken, de haven in of uit te komen. Het „N. v. d. D." herinnert, dat het nu bijna een jaar geleden is, dat de Amster damsche universiteit den voortreffelyken hoog- leeraar Van Haren Noman verloor en als gevolg daarvan het onderwijs In het vak huidziekten enz. gestaakt werd. 't Schijnt dat de moeilijkheid om een op volger te benoemen gelegen is in bet ont breken in Nederland van een geschikt persoon voor dezen werkkring, althans op het oogen- blik. Is het „Nieuws" namelijk wèl ingelicht, dan zouden curatoren wel iemand op het oog hebben, maar komt 't hun wenschelijk voor dezen candidaat in de gelegenheid te laten, zich nog eerst eenigen tfid men •preekt van een jaar voor zijn aanstaanden werkkring te bekwamen. lntos8chen heeft de vereeniging „Medicinae Stuaiosorum Societas" zich dezer dagen tot den Raad gewend met dringend verzoek, dat aan de nu reeds zoo ling hangende quaestie ten spoedigste op afdoende wijze een einde zal worden gemaakt. Gisteravond hield de heer Paul Lafargue uit Parijs, in de Stadzaal alhier zijne aange kondigde rede over „Socialisme en Darwi nisme." De belangstelling in deze rede was zeer genng, niet ten volle een 20-tal personen woonden de conferentie bij. Om zich nog wat bijzonder voor te be reiden tot het kunsthistorisch onderwijs, dat hl) geroepen is aan H. M. de Koningin te guven, maakt dr. C. Holstede de Groot thans ten reis langs verschillende plaatsen van Duiischland, Italië en Frankrijk, voor de kunst geschiedenis van buitengewone beteekenis. De inschrijving op f 250,000 aandeelen der Maatschappij tot exploitatie van graansilo's eo pakhuizen te Amsterdam Wt-rd volteekend. D« inschrijving op f 3"0,000 4 pCts. oblig. derxelfde Maatschappij bedroog ongeveer t>,000,000, zoodat daarvan 5 pCt. zal worden to gewezen. Ter herinnering aan den geboortedag van wolen Koning "Willem III wordt dezer dagen doordeVereeniging van gepen6ionneerde oüder- otficieren en nainderon van h-t Nederlandsche leger (onderstand aan militairen, gepension- ne^rd vóór de wet van 1877 en hunne wedu wen) de tweede uitkeering in dit boekjaar gebouden, en wel thans tot een totaal bedrag van 9700. Aan 120 gepensionneerde onder officieren en minderen boven de 75 jaren wordt als bijslag op hun pensioen uitgekeerd 28.50; aan 95 van 75—60-jarigen leeftijd ƒ23.50; aan 103 weduwen van hen f 22.50 on aan 116 gepensionneerde onderofficieren •n minderen van 15. De 436 ondersteunden wonen in 78 gemeenten van ons land. De heer H. J. Kars, oudste ped6l aan de rijks-universiteit te Groningen, zal den 9den Maart a. s. den dag mogen herdenken, waarop hy 25 jaren geleden tot pedel werd benoemd. Door het kerkelijk kiescollege der Ned.- Herv. gemeente te Groningen is in de vacature van dr. S. D. Yan Veen gekozen tot predikant ds. J. J. Knap, predikant by de Waalsche gemeente te Grooingen. Te Lent bij Nijmegen is in den ouderdom van 69 jaar overleden de heer P. B. Logger, ood-inspecteur van het loodswezen. De minister van marine brengt ter kennis van belanghebbendeo, dat Hr. Ms. fregat „Tromp" op 13 dezer uit Oost-IndiÖ is vertrokken met bestemming via het kanaal van Suez naar Smyrna. (Sts.-Ot.) Hr. Ms. pantserschip „Piet Hein," onder bevel van den kapitein ter zee H. R. J. J. Thorbecke, is den löden dezer te Beyrout aangekomen, en Hr. Ms. flotielje vaartuig „Mataram" onder bevel van den luitenant ter zee le kl. IL Backer is 19 dezer aange komen te Port-Said. De kolonel W. Hingman, conmandant van het 3de r©g- iflf-» en de ^aPt- G. A. Leussen van het 8e reg. inf. te Deventer, zullen binnenkort den dienst met pensioen verlaten. Het stoomschip „Bundesrath", van O.-Afrika naar Rotterdam, vertrok 18 Febr. van Lissabon; de „Transvaal", van Amster dam naar Kaapstad, arriveerde 18 Feur. te Grave8end; de „Lawoe", van Rotterdam naar Batavia, passeerde 19 Febr. Kaap Carvoeiro; de „Oengaran" vertrok 19 Febr. van Padang naar Rotterdam; de „Salak" arriveerde 20 Febr. vsn Rotterdam te Padang. Praatjes over Kaast. Vlokken, XCI. Het Februari-nummer van „The Studio1', het te Londen verschijnend tijdschrift, waar van ik hier al meer gewaagde, bevat wederom veel interessants. Gabriel Mourey bespreekt den „droomen- schilder", Levy Dhurmer, in een artikel, waarbij een zevental reproducties gevoegd zijn naar werken van dezen gevoeligen ariist „Nocturne", „de herders", „feest van Cérès", „fille la médaille", „prinses", „maternitó", en „Mars". Sommigen er van doen even den ken aan werk van Charles Doudelet, dat ook hier ter stede werd geëxposeerd. Een volgend artikel door J. Romilly Allen handelt over oude Scandinavische houtsnijwerken met fraaie afbeeldingen tusschen den tekst. Voorts wordt door Baldry een lans gebroken voor het potlood, als hulpmiddel voor den artist, waarvoor ook Professor flerkomraer in zijn Busbey-sehool party trekt. Hierbij is een oude mannenkop van Borough Johnson al bijzonder goed van expressie. Voorts, behalve een brief uit Japan (Mortimer Monpes) een artikel over decoratief voor een woonkamer. Gleeson White behandelt eeDige moderne boekbanden van Cobden-Sanderson en Mejuf frouw Maccoll; Edward StraDge schrijft over een Spaansch boekje uit de 16e eeuw, terwijl J. D. Batten een brief over zijn waterverf- teekening „de harpijen" publiceert. Ook de gewone rubriek „Studio-talk" is ditmaal zeer uitgebreid en belangwekkend, o. a. door een paar typige zinco's naar Joseph Sattler. De redactie van „The Studio" vat haar taak al bijster ernstig op; en. over den prijs valt ook waarlijk niet te klagen: vijf on zestig cents per maand, waarvoor men thans zes en zevenlg pagina's ontvangt, nog buiten de bijlagen gerekend. Verleden had ik al met een enkel woord willen gewagen van de aaruige décoratieve tableaux die door den heer Niesten ter gele genheid van de opvoering eener Mikado-parodie in de stauszaal waren aangebracht, en, nu thans deze vlot-gepenseelde pagoden en burchten opnieuw voor een dergelijk doel zijn aangebracht, wil ik de aandacht eens op deze habiel-behandelde schermen vestigen. Het is al meer dan eens voorgekomen dat aan genoemden stadgenoot op het uiterste nippertje de beschildering van een of ander om vangrijk doek, dat oenige honderden meters oppervlakte beslaan moest, werd opgedragen; en dat als 't ware in een vloek en een zucht moest worden afgeleverd. Dan was onze schilder, van-zessen klaar, steeds dapper in de weer; en telkens was alles op tyd gereed, zij 't dikwerf ook even voor 't begin der voorstelling. Ditmaal acht ik de heer Niesten al bijster gelukkig geslaagd. Zoowel de Japansche tempel en de pagode, ter linker, als de keizerlijke burcht ter rechterzijde zijn met levendige kleuren geschilderd en leveren vooral by avondlicht, een fantastisch aspect. Het heldere blauw, 't sprekende geel en het éclatante rood van den tempel, die met groene olifantskoppen en gelo schellen is versierd, steekt wondergoed af tegen het getemperde grijs van de opgetaste steenen van het vor stelijk verblijf. Wanneer nu nog eenige plan tengroepen een groot gedeelte van het podium ln een toovertuin zullen herscheppen, dan geloof ik niet te veel te zeggen, door te be weren dat op deze wijze een bekoorlijk geheel wordt verkregen. Maar wat vooral my bü dit werk heeft getrofl?n, het is vooral de zeldzame kloek heid, die uit deze arbeid spreekt. Met aller leukste hulpmiddelen en „trucs", die bü de decoratieve schilderkunst een lang niet te versmaden rol spelen, zün hier diverse effec ten bereikt. Ik geloof ten slotte den heer Niesten veilig 'geluk te mogen wenschen met deze décors, hem tevens toewenschend dat hü nog menig maal in de gelegenheid worde gesteld zijn krachten aan dergelyken arbeid te besteden. In het „Nieuws van den Dag" (19 Febr.) kan men een allervermakeiykst ingezonden stukje lezen onder 't opschrift „Kunst als Regeeringszaak." Laat ik 't slot even af schrijven „Voor een gewoon menschenverstand komt regeeren, dirigeeren, commandeeren, toch vry- wel op hetzelfde neder, en iedereen, die niet naar zün zin geregeerd wordt, is al spoedig geneigd, vooral als hy liever in het geheel Diet geregeerd wordt, in de macht boven hem een willekeurige of tirannieke macht te zien. Daarom ware het gewenscht, dat de Regee ring of de Staat zich in zake „kunst" van alle bemoeiing onthield. Zeer terecht schreef prof. Pekelharing te Delft al twintig jaar ge leden: „Zoover het individtf"slechts voor zich zelf leeft, heeft Staatsbemoeiing geen grond; daarom mag zij geene betrekki g hebben op het geloof, hetwelk hü voor zichzelven beiydt, op de wetenschap van hetgeen bü meent waar te züd, op het gevoel van hetgeen iemand aangenaam dan wel smarteiyk of hinderiyk aandoet." Als de zaak Bredius eene byarage levert om „kunst" en „Regeeriog" eens geheel en al onafhankelijk van elkander te maken, dan wordt uit het kwade van heden zeker iets goeds geboren voor de toekomst." 't Kan toch wonderlijk in de wereld loopenl Wat zullen büv. de haren van dezen heer S. te berge zijn gerezen by 't vernemen van de tijding, dat dr. C. Hofstede de Groot een kunstreis is gaan doeü, ten einde nog meer gegevens te verzamelen voor bet onderwijs dat by H. M. de Koningin in de kunst geschiedenis hoopt te gaan geven. Zg, die mijn oordeel hebben gelezen over de „Herfstherinnering" van Van Daalhoff, zul len kunnen begrüpen hoeveel gevoeligs er ook door my wordt gevonden in zijn „klein kleu tertje", dat als nog ryper, voldragener arbeid in dit genre kan worden aangemerkt. Maar ook stemt het tot biydschap te ont waren hoezeer het publiek met belangstelling het streven van dezen sympathieken arbeidzamen kunstenaar volgt, en, in plaats van lydeiyk toe te zien, zich zelfs zoozeer gaat interesseeren, dat men zün werk tracht te bezitten. Waarlijk Van Daalhoff kan met het behaalde welverdiende succes hartgrondig worden gelukgewenscht. Ten slotte herinner ik er nog eens aan dat de tentoonstelling niet lang meer geopend bfyft. Men ga dus zien (voordat de „fatale termün" déér is. Dr. Bredius heeft nu zelf geantwoord op het stukje dat in de „Amst. Crt." verscheen. In dit blad vindt men, op een andere plaats, genoemd schrijven in zün geheel opgenomen. De kunstschilder Johan Thorn Prikker zal op de in Maart te houden tentoonstelling van moderne kunstnijverheid eeDige door hem gebattikte voorwerpen inzenden. C. V. De fabriek geeft aan een goede duizend personen werk, aan wie over het afgeloopen jaar ruim 130,000 franken loon uitbetaald is. Alleen het departement voor den landbouw heeft ongeveer 80 arbeiders. Het grondbezit der fabriek zal nu waarschijnlük bet omvang rijkste z\Jn van Zwitserland, waar de ver brokkeling van bouwland zoo algemeen is geworden. Deze gronden dienen hoofdzakelijk tot verbouwing van groenten en veevoeder. De fabriek betrekt eohter bovendien groote hoeveelheden groenten van allerlei soort van particulieren en landbouw-genootschappen. Voor den enormen veestapel, waaronder zich de beste rassen van alle landen bevinden, heeft men dertien stallen, die voortreffeiyk geventileerd worden, voorzien zün van koud eu warm water, besproeiingen en gedeeltelijk door electricitet worden verlicht. Voor het landbouwdepartement is juist weder een nieuw gebouw voltooid, de beide vleugels van het gebouw worden tot ruime modelstallen inge richt. Do groote veestapel levert tegeiykertyd den mest voor heb land en het grootste ge deelte van de melk wordt verbruikt door het personeel, de arbeiders en de restauratiên der fabriek; het overblijvende gaat naar Zurich en Winterthur. Dat ook eene melkerjj niet ontbreekt, spreekt vanzelf. In de herstel- plaatsen van de fabriek, waar ongeveer 120 man werkeü, wordt alles geleverd, wat een wagenmaker, een smid, een timmerman maken kan. Voor de eigenlyke fabrikatio der zooge naamde Maggi's artikelen zijn circa 6- a 700 arbeiders werkzaam. Het zal in 't bijzonder de huismoeders interesseeren, te hooren hoe de peulvruchten tot soeprollen gefabriceerd worden. De erwten worden door een machi nale zeef van de ruwe onzuiverheden bevryd, daarna blaast een sterke luchtstroom al de stofdeelen, evenals de lichtere aangestoken erwten weg. De overgebleven erwten worden eerst in frisch stroomend water gewasschen en daarna ten laatste door warm water ver der deugdelijk gereinigd. Door eene vernuftig uitgevonden machine worden de steeds in beweging gehouden erwten naar hun specifiek gewicht gescheiden. Dan zün de erwten gereed om gedroogd te worden. Is deze bewerking geschied, dan worden de nog gave erwten door zoogenaamde Champagne-steenen ge kneusd en gelyktydig blaast een luchtstroom de vrü geworden hulzen weg. De gekneusde erwten wordon nu tot meel gemalen, dat dan met de gedroogde poedervormige groenten, epecerüen, vleeschextract enz. enz. vermengd worut. Hat op deze wyze gefabriceerde soepen- meel komt nu onder de pers, deze bestaat uit 20 cirkelvormige stempels, elk in omvang geiyk aan de bekende soeptabletten; eike minuut zün 20 soeprollen gereed. Aan lango vlakke tafels zitten ongeveer 20 meisjes, de eene wikkelt de tabletten in een dun perka ment blaadje, een ander in een stagnool-blad weer anderen in de gebruiksaanwyslng en op het laatst worden de soeprollen in de gekleurde omslagpapieren gewikkeld en dat alles gaat zoo snel dat het de verbazing van ieder moet opwekken. De soeprollen zün nu gereed om hare reis door de wereld te maken. Men berekent dat elke pers 30,000 tabletten per dag aflevert. Gemengd Nienwa» Hedenochtend is in den Z y 1 s i n- gel het U)k opgehaald van het 14-jarig meisje A. De V., waarvan gisteren melding werd gemaakt, dat het vermist werd. Als een vernieuwd bewijs dat de eeriykheid de wereld nog niet uit is, deelt men ons het volgende staaltje mede: Ongeveer twintig jaren geleden werd hier ter stede een voorwerp gekocht dat een waarde van zestig gulden had, waarop by den koop veertig gulden werd afgedaan. De leverancier hoorde van verdere afbetaling niets meer, wel dat de kooper al was overleden. Dezer dageu echter komt diens zoon by den leverancier met de voor een gedeelte voldane rekening, om ook na byna een kwart eeuw het overige af te doen. Verbazing natuurlyk van den leverancier, die op zoo iets niet gerekend had en aan de gebeele rekening niet meer dacht, maar haar reeds onder ae kwade posten had gerangschikt. De zoon eveowel wilde de schuld van zyn vader na diens dood vereffenen en had daarom bovenbedoeld bedrag by elkander zien te krygen. Te opmerkeiyker is dit geval, omdat die zoon niet tot den gegoeden stand behoort, maar met dageiykschen arbeid den kost moet verdienen. Van een erfenis was ook geen sprake geweest. Zyn vader was een klein scheepmaker op een der dorpen tusschen Leiden en Haarlem. De leverancier deelde het verschuldigde met den zoon, zoodat beiden er goed afkwamen. Te Hillegom bestaat plan tot oprichting eener coöperatieve winkelvereeni- ging; heden werden by circulaire de inge zetenen opgeroepen tot eene vergadering in bet Hotel Koning op Maandag 22 Feoruari a. 8., ten einde tot opricoting te besluiten. By den heer N. J. Nelis aan den Tol te Hillegom is gisteren mond- en klauw zeer uitgebroken. Een met suiker geladen schip kreeg Donderdagnamiddag op bet Brasemer- meer door eene zware ysscbots een lek van een dM 1 ongeveer in den voorsteven vlak onder de waterlyn Eene juist voorbijvarende vracht boot, „De Lastdrager," nam het vaartuig op sleeptouw en bracht het te Oude-Wetering voor den wal, waar het schip, dat men door zwaar pompen zooveel mogelyk van water vrü hield met den voorsteven naar boven werd getakeld, zoodat het lek door den scheep maker v. Dam kon gedicht worden. In Den Haag ia gisteren een man die op straat een stuk lever stond te eten, daarin gestikt. Door de politie werd hy per raderbaar naar het ziekenhuis overgebracht, waar men slechts den dood kon constaceeren By den commissaris vao politie en waterschout te Scheveningon is uit Amster dam een gift van ƒ100, van een onbekende, ontvangen ten behoeve van het fonds van oude vi8schera te Scheveningen. Geertje Kleefstra, uit Roordahui- zum, die door het gerechtshof te Amsterdam wegens majesteitsschennis veroordeeld werd tot 6 maanden gevangenisstraf, heeft, naar uit Friesland wordt gemeld, de wyk naar België genomen. Gisteren werd de stoombootdienst tusschen Zwolle en Hasselt door twee booten hervat. Tusschen Hasselt, Zwartsluis en Genemuiden ia zü nog gestremd wegens het ys in het Zwartewater. TeNymegen zyn deze week wegens diefstal van zout by een zoutzieder drie per sonen aangehouden en daarna gevankeiyk naar Arnhem overgebracht. Aangaande de drie gearresteerden wordt nog aan de „Arnh. Ct." gemeld, dat de eerstgenoemde, Peters, meesterknecht was by den zoutzieder Van RoggeD, by wien hy een weekloon van f 14 genoot en boven ieo een eigen bloeienden kruidenierswinkel heeft, terwyi de tweede, Prinsen, mede knecht in de zoutziederij was en eveneens een redeiyk loon verdiende. Deze twee vervoerden in den nacht niet minder dan 20 zakken zout, ad 100'/2 kilo, uit het zoutpakhuis van hun patroons en brachten dit op een handwagen D3ar den winkelier Hoogveld, aan de Lagemarkt, die van hunne komst verwittigd was. Althans zyn winkeldeur was opengehouden. Hy kocht dit zout tegen 3 cents per kilo, dus verre beneden den fabrieksprijs. De bezorging van dit zout in het nachteiyk uur trok de aandacht van een op züne ronde den winkel van Hoogveld passeerenden agent van politie, waarvan dan ook het eiDde was, dat al het zout door hem in beslag genomen werd en zoowel de brengers als de winkelier in hechtenis genomen werden. Daar de beide winkeliers welgestelde en algemeen bekende lieden zijn, maakt deze zaak veel opspraak en gaf ook aanleiding tot volksverzamelingen in de omgeving van politiebureel, terwyi ook velen naar het spoor station waren gestroomd, om hunne nieuws gierigheid aan het transporteeren van het drietal te bevredigen. In d« zinkfabriek te Budel (Litub.) is een der groote gaskotels uiteen- gesprongen, waardoor een gbieelte van de fabriek geheel vernield werd. Eender ho'gs-te scboorsteenen scheurde van onder tot boven en moet geheel afgebroken worden. Persoonlyke ongelukken hadden nl*t plaat» Donderda g-m orgen speelde een jongen in de school te E^rde (N.-Br.) onder de les met een ouden sigarenkoker. De oncier- wyaer vroeg don koker op en had misschien wel zin. het ding in de kachel to w rp-n, doph keek er voorzichtigheidshalve eens in en vond.tweehonderd vyf en zeventig gulden aan bankpapier. De jongen had oen koker op straat gevonden en zag in die bank- biljetjes slechts „papierkes met nummerkes er op". (E B.) Op last der Bredasche justitie is een streng onderzoek bevolen naar de oor zaak van den jl. Zondag te H -lsteren voorge komen brand, waarby het huis van P. Meertens totaal is afgebrand. Algemeen dankt men aan kwaadwilligheid. De brandwaarborgmaat schappij weigert de uitbetaling der verzeke ringssom. Hondentrouw. Een inwoner van Kleef had een foxterrier, di-n hy ton geschenke gaf aan een vriend in Keul n. H-t dier werd er heen gezonden ia een mand, per trein. Ni veertien dagen kwam htt bü zyn ouden meester terug, mag r en uitge hongerd, want hy had den weg van Keulen naar Kleef natuurlyk teruggeloopen, zonder ooit te voren dien afgelegd te hebben per trein of wagen. Het spreekt vanzelf, dat hy nu voorgoed by zyn ouden baas mocht bly ven en men hem daar niet gaarne meer zou willen missen. Is dit geen heeriyk voorbeeld van honJentrouw? Hendrik XXII, vorst van Reues Oudere Linie, die als heftig anti Pruisisch be kend staat, moet geweigerd hebben in zün staten (het vorstendom telt op 316 vierkante kilometers 67,468 zielen) het eeuwfeest der geboorte van keizer Wilhelm I ais een natio naal feest te laten vieren. Hy vtrklaaroe niet in te zien waarom van den geboortedag van een koning van Pruisen zooveel drukte zou gemaakt worden. BUITENLAND. Franltryk. Het door de zorg van minister Hanotaux samengestelde Geelboek omvat oen tydruimte van vier jaren (1 April 1893—10 Februari 1897). Het geeft een historisch overzicht vaD de Armenische qu.iestie en heeft kennelijk ten doel, het initiatief van Frankryk in dc onderhandelingen met en over Turkye in het licht te stellen inzonderheid ten aanzien vac drie punten, die den mogendheden tot grond slag voor hun overeenstemmend bancelen moesten dienen, namelyk: lo. behoud dor onschendbaarheid van het Turksch gebied; 2o. geen condominium3o geen afzonderlijk optreden, in Wblke zaak ook. Do Fransche minister had de voldoening, dat de Czaar zelf, nadat hy door Srhischkin van deze drie punten in kennis gesteld was, zo volkomeq goedkeurde, en Schischkln beval ze door mid del van eene circulaiFe aan de Russiche ge zanten in het buitenland mede te deelen. Hanotaur tracht vooral te doen uitkomen, dat hy met Rusland steeds is samengegaan. Zoo stelde by zyn antwoord op bet memoran dum van. Salisbury uit. om zich met ae Rus sische regeering te verstaan omtrent de wyze, waarop de beide kabinetten do voorstellen van Engeland behoorden op te vatten. In eene depecbe van 24 Januari jl. geeft de minister den gezant U Konstantinopel Cambon eon overzicht van zyn onderhoud met MurawjtW en Munir Bey, oen Turkschen gezaüt, tzn einde den Sultan het besluit van Fr«tDkryk eD Rusland mede te deelen, om het samengaan van de mogendheden in stand te houden In één opzicht is de inhoud van dit Geel boek bijzonder aangenaam, naar het oordcel van de „Daily News." Hy versterkt ae hoop, dat er nu een werkeiyk oprechte overeenstem ming is omtrent de vraag van dwang, op Turkye uit te oefenen. De mogenchtrden tjehynen werkeiyk bet ernstig te meenen, er de Sultan schynt byna overtuigd te zyn, dat het hun ernst is, want hy heeft door den Russischen gezant een beroep gedaan, 1at hy zyne souvereiniteit zou eerbiedigen en gocu raad zoude geven, die htt hem al te bezwaariyk zou zyn op te volgen. De weduwe van baron Hirsch heeft 2 millioen fr. gestort ia het pensioenfonds dor ambtenaren van den Franschen Oosterspoor weg. (Deze onderneming heeft den gronoslag gelegd tot het fortuin van baron Hirscb). Daarenboven heeft zy een millioen beschikbaar gesteld om een hospitaal te Londen op to richten, en nog aan verscheidene Pdrysche instellingen van weldadigheid giften ge-, schonken. Daltaohland* Het „Berl. Tgbl." deelt mode, dat op het eeuwfeest van den ouden keizer Wilhelm ook de byna 79 jarige groothertog van Saksen- Weimar te Berlyn wordt verwacht. Men hoopt, dat zijn 73 jarige gemalin, prinses Sophie der Nederlanden, hem zal vergezellen. Geiyk men weet, was keizerin Augusta, de gemalin van Wilhelm I, een eigen zuster van den groot* hertog.

Leidsch Dagblad | 1897 | | pagina 2