N°. 11343 Dinsdag 16 Februari. Ao. >897 iCourant wordt dagelijks, met uitzondering van (Eon- en feestdagen, uitgegeven. Leiden, 15 Februari. Feuilleton. LSIDSCH DAGBLAD. X*HïJS DEZEB COUSA1TT J Voor Loiden per 8 maanden. 1-10. JPranco pei post1.40. lAifcoDderUjke Nommers 0.05. PRUS DER ADv KH'l'KW'l'l fóWT* Van T—'Q regels f 1.05. Iedere regel meer f 0.17 J, Grootwd letters naar plaatsruimte. Voor het incasseer en bruten de stad '■wordt f 0.05 berekend. Wy berinneren or aan, dat de gemeente secretarie alhier heden, Maandag 15 Febr., open is tot middernacht, tot aangifte voor plaatsing op de kiezerslijsten. Het Stedelijk Museum werd gisteren, Zondag, door 488 personen bezocht. Hoogst- waarschijnlijk zal in den loop dezer week nog een nieuw schilderij van A. Coert worden geëxposeerd: „Nocturne". De tentoonstelling blijft stellig tot en met Zondag 21 Februari geopend. De zuivere opbrengst der entrées, na aftrek dus van alle onkosten, van de uit voering der Weezen van Neerbosch, welke j. 1. Vrijdag avond in de Stadszaal alhier ge houden werd, bedraagt f 167, terw^l de collecte bedroef f 102.88'/i, samen alzoo f 269.88'/,. Gedurende de 2de helft der maand Jan. z\jn aan het postkantoor alhier bezorgd de volgende brieven, welke, door onbekendheid der geadresseerden, niet besteld konden worden: P. Holtz, Amsterdam; Wed. Pondman,'s-Gra- venhage; R. De Jong, Leeuwarden; Mej. A. v. d. Maat, Nieuwediep; Hoogeboom, Roelof- arendsveen; Mevr. Van Andel, Scheveningen; Mej. A. Tienhoven, Utrecht; Van Rhtfn, War mond; E. Krepels, Zaandam; J. Aris, niet vermeld. BriefkaartenMej. G. Stam, Mevr. J. v. d. Berg, N. v. d. Leiy, Amsterdam; A. Rofyaard, P. Al-las, W. P. J. Besttyn, A. Van Buuren, 's-Gravenhage. Brieven, besteld geweest naar het buiten land: J. W. Plek, Berlijn; L. Brunchoss, Ham burg; J. Bakker, Narett; Roy an, Manchester; J. W. Klinkert, Pretoria. Do Christelijke Jongelingsvereeniging te Zoeterwoud®, door ds. C. Spoelstra (naar Pretoria in Transvaal vertrokken) opgericht en door eenigo Luidsche heeren studenten in de godgeleerdheid voortgezet, heeft uit ver flauwde deelnoming gisteren, Zondag 14 dezer, hare laatste bijeenkomst gehouden. De anti-revolutionnaire kiesvereeniging „Nederland en Oranje", te Katwijk aan den Rijn, hield Zaterdag in een der zalen van het hotel „De Roskam", aldaar, eene gewone ledenvergadering. Na opening door den voor zitter werd allereerst medegedeeld de reden, waarom thans in „De Roskam" werd ver gaderd, waarna aan de orde kwam het voor stel tot uitbreiding van hut bestuur. De voorzitter stelde voor, ten einde zooveel mogelijk alle kerkisme buiten de vereeniging te houden, het bestuur te vermeerderen met 4 leden, behoorende tot de Hervormde Kerk. Dit voorstel aangenomen zijnde, zagen zich tot bestuurcers gekozen de heeren N. v. d. Gugten, B. Vooys, A. Zuyderduyn en W. Zuyderduyn, de laatste in de piaats van den he-:r Jb. Haasnoot, die voor eene benoeming bejankte. Tot lid van het centraal-be&tuur werd gekozen de voorzitter der vereeniging, de heer N. v. d. Pork, en tot diens plaatsver vanger de beer C. Wassenaar Sr. Door het lid J. Minnee werd als com missaris van bijstand verslag uitgebracht van den arbeid, verricht tot het opwekken van personen, aanspraak makende op het z. g. b kiesrecht. Velen waren aangespoord en het ledental der Vereeniging, meer dan verdubbeld, bedraagt thans 56. Vooraleer de vergadering te sluiteD, meende de voorzitter er op te moeten wijzen, dat Katwjjk in zeer gunstige omstandigheden verkeert, daar toch het gemeentebestuur en de met de werkzaamheden belaste ambtenaar ter secretarie in deze het publiek geheel ter wille zyn geweest, en alle mogelijke inlich tingen aan de adspirant-kiezers by het Invullen der modellen werden verstrekt. Dit, zeide spreker, is niet overal het geval en wij moeten er dan ook dankbaar voor zijn. Niets meer aan de orde zijnde, werd de vergadering door den secretaris gesloten. Hare Majesteiten de Koningin en de Koningin-Regentes reden Zaterdag op hun uitstapje van mt Den Haag door Katwijk aan den Rijn naar Katwijk aan Zee, waar H.H. M.M. uitstapten en langs het strand de wande ling naar Scheveningen ondernamen. Benoemd is tot ambtenaar ter secretarie te Rijswijk de heer L- Mooijaart, thans in gelijke betrekking werkzaam ter secretarie te Zoetermeer en Zegwaard. Uit Hillegom wordt aan de „N. R. Ct." geschreven: Hier doet het eigenaardige geval zich voor, dat een geheele reeks van personen van de kiesbevoegoheid zullen zijn uitgesloten, die naar den geest van de wet op de kiezerslijst behoorden. Het zijn bijna allen geëmployeerden van de Noord-Zuid-HollandscheStoomtramweg My.,die aldaar wonen, ten getale van ruim 20. Aangezien xfl allen wonen in wèl ingericht® huizen van de Maatschappy, is hun aanslag in het personeel (minstens f 17) wel in over eenstemming met hunne woning, doch niet met bun traktement. Het Ryk nam daarom sedert jaren genoegen met de betaling van de helft en toonde dit door niet te vervolgen. Nu staan zy echter bekend als niet ten vollo hunnen aanslag betaald hebbende. Feiteiyk is dit niet naar den geest van de wet, omdat het Ryk metterdaad heeft kwyt gescholden; naar de letter der wet is het echter onberispelijk. Zulk een geval zou echter voor de toekomst wel voorziening eischen, indien althans de geëm ployeerden hunne woningen huren van een Maatschappijis dit zoo niet en gebruiken zy haar als ambtswoningen, dan komt er met de nieuwe belastingwet vanzelf voorziening, aan gezien deze woningen in den aanslag in over eenstemming worden gebracht met de inkomsten aan het ambt verbonden. Zoo wordt die aanslag verlaagd en worden de betrokken personen in de gelegenheid ge steld dien geheel te voldoen. Ned. Hervorm ie Kerk. Aangenomen is het beroep naar Rotterdam door ds. C. B. Oorthuys, te Katwyk aan Zee. Bedankt is voor Geertruidenberg, door ds. Lolcama, te Boskoop. Beroepen is te Amersfoort ds. M. Schuur man, te Alfen aan den Ryn. Benoemd is tot leeraar in de oude talen en geschiedenis aan het gymnasium te Win schoten dr. J. W. H. Van Koaynenburg, te Bellingwolde. De mini8tsr van marine brengt ter konnis van belanghebbenden, dat in dit jaar by het Koninkiyk Instituut voor de Marioe te Wil lemsoord na vergeiykend examen kunnen worden geplaatst: 19 jongelingen als adelborst voor den zeedienst en 10 jongelingen als adel borst voor de mariniers. De vader, d® moeder-voogdesse of de voogd, die verlangt zyn of haar zoon of pupil voor adelborst te doen in aanmerking komen, be hoort vóór of uiterlyk op den eersten Mei aanstaande aan den minister van marine een op zegel geschreven verzoekschrift in te dienen. Voor nadere bijzonderheden worden belang- hebbenden verwezen naar de „Staats Ct." No. 38. Het Koninkiyk Instituut voor de Land-, Taal- en Volkenkunde van Nederlandsch- Indie zal op Zaterdag 27 Febr. a. 8. in het Instituutsgebouw in Dun Haag zyn jaariyk- sche algemeene vergadering houden. Aan de orde komt o. m. de verkiezing van drie be stuursleden. Baron Van Hardenbroek van Bergambacht, opperkamerheer van H. M. de Koningin, en barones Van Hardeabroek, grootmeesteres van het Huis van H. M. de Koningin-Regentes, zullen a. s. Dinsdagavond te hunnen huize te 's-Gravenhage receptie geven voor leden der hofhouding, het corps diplomatique eo vele andere genoodigden uit de aanzieoiyke kringen der residentie. Op oen nader te bepalen dag, waarvan de vaststelling afhankelyk is van het tydstlp van het verbiyf te 's-Gravenhage van prinses Elisabeth van Waldeck-Pyrmont, zal ten kuise van genoemde hofwaardigheidshtkleeders een groot bal plaats hebben, dat vermoedeiyk zal worden bezocht door Hare Majesteiten en prinses Elisabeth. H. M. de Koningin maakte Zaterdag avond kennis met het gezelschap van de Fran- sche groote opera en woonde met de Koningin- Regentes de voorstelling van „Hamlet" by van den aanvang tot na afloop van het lentefeest, door het d&nspersoneol gegeven. HH. MM. vertrokken te halfelf, ieder met een bouquet van witte bloemen in de hand, welke vanwege de directie in de koninkiyke loge waren geplaatst. Door dec minister van binnenlandsche zaken is aan de Commissarissen der Koningin een schryven gezonden, waarby by, naar aan leiding van de talryke verzoeken om inlich ting betreffende de uitveering der kieswet, welke by zyn departement inkomen, mede deelt, gaarne te zullen zien, dat de burge meesters zich in deze niet rechtstreeks tot hem, doch tot hen, Commissarissen der Koningin, wenden, zoodat alleen ingeval by htnzulven twyfel ryst omtrent de te volgen toepassing, zyne tusschenkomst zal behoeven te worden ingeroepen. Door den minister van koloniën is de heer C. J. I. Sluyk gesteld ter beschikking van den gouverneur-generaal vanNederlandsch- Indië, met bestemming om aldaar werkzaam te zyn voor de voorziening in de godsdienstige behoeften van de minder gegoede leden der Christeiyke gemeenten en van de militairen in do garnizoenen daar te lande. De Staatspresident van den Oranje-Vry- staat heeft ter vervanging van mr. H. A. L. Hamelberg, overleden, benoemd tot consul- generaal in de Nederlanden dr. Hend. P. N. Muller, te VGravenhaga, tot nog toe consul dier republiek. De minister van binnenlandsche zaken brengt ter kennis van belanghebbenden, dat met 1 Mei a. s. te vervullen ls de betrekking van tydeiyk leeraar in de Nederlandschetaal- en letterkunde aan de Ryks-hoogere burgerschool met 5 jarigen cursus te Zwolle. Jaarwedde f 1000 Zy, die voor deze betrekking in aan merking wenschen te komen, moeten zich vóór 1 Maart a. s. aanmelden by den inspecteur van het middelbaar onderwas, dr. W. B. J. Van Eyk, te 's-Gravenhage. De winterbyeenkomsi van de „Neder- landsch9 Maatschappy voor Tuinbouw en Plantkunde" zal worden gehouden op Zaterdag 27 Februari 1S97, des voormiddags om elf uur, ln een der lokalen van het hotel Park zicht, te Amsterdam. De volgende pucten sollen worden behan deld: 1. Een Ministerie van land- en tuinbouw. In te leldeo door den heer Jac. P. R. Qaleeleot. 2. Zou het, by do blykbaar in de landbouw- kringen meer en meer veldwinnende mooning, dat de tuinbouw een onderdeel van den land bouw is, niet weascheiyk zyn de zelfstan digheid van den tuinbouw meer dan tot dusverre het geval was, te doen gelden, hetsy door een afzonderlijk tuinbouwcomitó, of op welke andere wyze ook Zoo ja, van wlo moet dan het initiatief daartoe uitgaan? In te leiden door den heer H. Witte. 3. Is 8alicylzuur Id voedingsmiddelen by de wet verboden? Zoo ja. waarom wordt het dan in byna alle buiten en binnenlandsche geconserveerde groenten, vruchten, vleesoh, visch, enz. aan getreden? Hoe is 't in dit opzicht met kopergroen en aniline kleurstoffen? In te leiden door den heer J. Baron. Blykens by het departement van marine ontvangen bericht, heeft Hr. Ms. pantserschip „Piet Hein", onder bevel van den kapitein ter zee H R. J. J. Thorbecke, 12 dezer Smyrna verlaten, tot het maken van een korten tocht in do Turksche wateren, en is Hr. Ms. fregat „Tromp," laatst behoord hebbende tot het auxiltair eskader in Oost Indië, onder bevel van den kapitein-luitenant ter zee J. H. L. J. baron Sweerts de Landas Wyborgb, 13 dezer van Padang vertrokken ter aanvaarding van de terugreis, door het Suez Kanaal. Door de arrondissements rechtbank te Mid delburg is, ter vervulling van een vacature van rechter in dat college, opgemaakt de navolgende alphabetische lyst van aanbeveling: mr. B. W. F. Kronenberg, rechter in de arrondissements rechtbank te Zieriksoe; jhr. mr. W. C. Quarlea van Ufford, en jhr. mr. T. J. De Marees van Swinderen, substituut- griffiers by de arrondissements rechtbanken t9 's-Gravenhage en Dordrecht Het stoomschip „Bloemfontein," van Amsterdam en Londen naar Kaapstad, vertrok 12 Febr. van Dartmouth; de „Kónig" vertrok 12 Febr. van Zanzibar naar Rotterdam en Hamburg; de „Voorwaarts" arriveerde 13 Febr. van Batavia te Amsterdam; de „Edam," van Amsterdam naar Nieuw-York, pass erce 14 Febr. Dover; de „Kaiser," van Hamburg en Vlissingen naar Oost-Afrika, arriveerde 12 Febr. te LasPalmas;de „Prinses Amalia," van Amsterdam naar Batavia, arriv-erJo 14 Febr. te Padang; de „Prinses Marie," van Amsterdam naar Batavia, passeerde 14 Feo>. Gibraltar; de „Prins van Oranje," van Batavia naar Amsterdam, passeerde 14 Febr. DungeneBS. Een Tijf-en-twintigjarig jubileum. De smeden- en koperslagers-vereeniging „Nut door Vriendschap" vierde Zaterdag avond in de eoncertxaal van den heer Ephraïm, aan de Haarlemmerstraat, haar 25ste jaarfeest Voor deze gelegenheid was de zaal smaakvol, ter weerszyden van het tooneel, met planten groen en vlaggentropeeën versierd, terwfil boven het tooneel in gulden lettors prykte: „1872 1897. Nut door Vriendschap". Te ongeveer Degen uren werden onder do tonen van een opwekkenden marsch de heeren donateurs met hunne dames ter feestzaal binnengeleid, voorafgegaan door de beide vaan dels, waarachter het bestuur. Nadat allen gezeten waren en de leden met hunne vrouwen of meisjes hunne plaatsen hadden ingenomen, opende de voorzitter, de heer A. J. Bonte, deze feestvergadering met eenige toepasselijke woorden, waarin by o. a. er op wees, dat het niet heden, maar eigeniyk op 10 Febr. 1872 do dag was der oprichting van de smedenvereenigiDg; na allen een ge- noegiyken avond te hebben toegewenscht en den heer Ephraïm dank gezegd te hebben voor de pianteDversieringen, gaf spreker het woord aan den lsten secretaris, den beer J. Vlasveld, die alsnu verslag uitbracht omtrent het 25-jang bestaan der Vereeniging, waaraan wy het volgende ontleenen: Den lOden Febr 1872 werd door eenigo smidsgezellen een byeenkomst gehouden, met het doel een vereeniging op te richten, welke op het oog had de leden by ziekte of ongeval tydeiyk voor loongemls te vry waren. De be sprekingen hierover hadden een gunstig ver loop, zoodat de Vereeniging „Nut door Vriend schap" tot stand kwam en toen tot bestuur ders werden gekozen de volgende personen J. Moote, voorzitter; W. P. Van der Drift, lste secretaris, en C. J. Van Valderen, pen ningmeester; terwyi in eene op 24 Fe or. 1872 geuouden vergadering bet bestuur werd aan gevuld met een tweeden secretaris en een commissaris van toezicht. Langzamerhand breidde zich het leuental uit, vour.il to n den 30sten Augustus werd 27) „Ge redeneert fis een kind, Alex," ant woordde zyn moederen daarna vervolgde zy op haar beslisten toon: „Het komt niet by my op, de bekentenissen van geloofwaardigo getuigen in twyfel te trekken, en de gevonden documenten moeten het bewijs duideiyk genoeg geleverd hebben, daar het hoog ge rechtshof in Engeland zulk een eensluidend oordeel uitsprak en het jonge meisje in al l^iar rechten herstelde; daarby kan men echter, zooals de heer Von Pergast meent, rfjemand de bevoegdheid ontzeggen zyn eigen inzichten en twyfelingen te koesteren, en juist daarom zA de positie der joDge dame steeds eenigszins scheef biyven. Hot zou my om haar genoegen doen, zoo er in haar vaderland zeer spoedig voor haar een geschikte party gevonden werd; my dunkt, het kan haar niet aan aanzoek ontbreken." De vorst lachte. „Mama zou haar maar al te gaarne in 't huwelijksbootje willen zien stap pen, vóór Ernst op baar weg komtl Apropos, wat zal hy van het nieuws zeggen?" „Ernst?" herhaalde de vorstin, alsof eerst nu de gedachto aan hem by haar opkwam. „Hoe zou hy haar kunnen ontmoeteD op den W6g naar het Oosten, terwyi zy in Engeland is? Bovendien veronderstel ik, dat hy toch wel zooveel gezond verstand zal hebben, reeds da' cqringen voorbygaanden indruk te hebben overwonnen, dien de schoonheid van het meisje ongetwyfeld op hem gemaakt heeft, door zichzelven duideiyk te maken, wat hy aan zyD huis eu zyn naam verschuldigd is." De vorst vertrok zyn lippen als tot een spotachtig fluiten. „Vergeef my, mama, doch als ik u hoor, denk ik altyd aan de leus van Keizer Karei V: „Plus ultra 1"Een nederig doel bevredigt u nietl Jammer, dat uw kinderen zoo weinig op u geiykenl" De vorstin lachte als altyd over de geestig heden van haar oudsten zoon; maar toen zy zich met den hofraad alleen bevond, zeide zy bezorgd: „Ernst mag in geen geval de ge schiedenis vernemen, hy zou ze zeker tot grond slag van nieuwe verwachtingen maken, terwyi de zaak toch op zichzelve in myn oogen geheel dezelfde biyft." „Naar ik den prins beoordeel," antwoordde de heer Von Pergast, „moet het hem tamelyk onverschillig zyn, of het voorwerp zyner liefde de naamlooze vondeling van den handelsraad of de omgeruilde dochter van een Engelschen earl is; hy behoort tot de steeds zeldzamer wordende categorie, waarby de liefde noch met de staatkunde, noch met de grondregels van het verstand, noch met beursspeculatiën samenhangt, doch eenvoudig datgene is, wat ze zeker van don beginne af bestemd was te zyn: een zaak des harten 1" De vorstin was nadenkend geworden. „Ik heb myn geheele leven lang van de mogelyk- heid van zoodanig gevoel gedroomd, en by myn eigen kind moet ik het bestrydenl" Bteede hoogcrl „Gy doet iets nog ongehoorders," viel de hofraad uit, in een zyner plotselinge opwel lingen van hartstocht, gc-lyk niemand buiten de vorstin ze ooit by hem waarnam. Zy strekte afwerend de hand naar hem uit. „Stil daarvan, Pergast! Verzwaar my myn weg niet, ik moet hem afleggen tot aan het einddoel I Alex heeft u myn devies genoemd „Plus ultra t"" Neen, prins Ernst wist niets van de ver anderingen, die waren voorgevallen met haar, wier beeld onuitwischbaar in zyn ziel leefde, naar wie hy dag en nacht verlangde, in slapende en wakende droomen. Toen hy, nauwelyks van zyn zware ziekte hersteld, door een toeval vernam, dat Feodora plotseling vertrokken was, niemand wist waarheen, had dit bericht een wedennstorting veroorzaakt, die zyn leven opnieuw in gevaar bracht. Later waa het tot een volkomen ver klaring tusschen hem en zyn moeder gekomen, waarby hy van zyn gevoelens voor Feodora geen geheim maakte en de vorstin hem even oprecht bekeDde, dat zy zelve, wyl zy deze gevoelens reeds lang geraden had, op de verwydering van het meisje had aangedrongen. Prinses Ulrike was in dien tyd weder zyne vertrouwde en troosteres geweest, 't Is waar, ook zy verried hem de verbiyfplaats van het meisje niet, gebonden door het aan haar schoonzuster gegeven woord en over tuigd, dat zoowel hem als Feodora daardoor een vruchtelooze stryd bespaard bleef. Zy kon hem slechts tevreden stellen met de verzekering, dat Feodora goed geplaatst was, gelyk haar brieven aan do prinses zelve betuigden. Van de diepe zwaarmoedigheid, hoewel getemperd door vrome overgeving, welke in die brieven doorstraalde, zeide zy hem natuuriyk niets. Zoo was de prins tot voltooiing zyner laatste halfjaariyksche studiën naar de hooge- school teruggekeerd, en hierop zou een lange reis, eerst naar Italië en dan verder naar het Oosten, volgen. Zyn moeder had het plan gemaakt, in de hoop, door de algeheele afwisseling van omgeving een gunstigen invloed op zyn stemming te bewerken, en hy verzette zich niet tegen den voorslag. Do gedachte aan den terugkeer naar zyn ouderiyk huis, waar alles hem aan Feodora herinnerde, was hem ondraaglyk. In Italië zou een prins uit een verwante familie, die eveneens een Oostersche reis ging ondernemen, zich by hem aansluitentot daar was zyn kamerdienaar zyn eenig gezelschap. Hy vond het goed zoo. Sedert zyn ziekte was hy ernstiger en nog meer afgetrokken dan vroeger, en de aanvallen van zwaar moedigheid, die hem herhaaldeiyk kwelden en die by niet in staat was van zich af te wonden, maakten hem den omgang met anderen onuitstaanbaar. Hy vond het dus zeer goed, toen zyn aanstaande reismakker hem berichtte, dat hy aan den bepaalden term0n voor de byeenkomst niet kon voldoen en eerst later in Italië zou aankomen. Toen besloot de prins, dien tu&schentyd in Zwitserland door te brengen. Het verheugde hem echter ten zeerste, toen hy uit het vader land de tyding ontving, dat z(Jn tante, prinses Ulnke, eveneens, op raad der doctoren, voor het koude jaarg yde een zuidelyk verbiyf moest kiezen en tot het meer van Genève besloten had, waar zy reeds in het begin van den herfst zou aankomen, om ten minste nog eenige weken met baar neef samen te zyn. De aankomst zyner tanie deed den prins, die zoo naar den geest als Daar het lichaam nog steeds lydend was, zichtbaar goed. Do sympathie tusschen beiden was in do laatsto jaren in diepte en kracht toegenomen, on ofschoon zy ln stilzwygende overeenstem ming Feodora's naam nooit uitspraken en over 't geheel het jongste verleden slecbte terloops aanroerden, was het toch by zyn gemoedstoestand den prins oneindig veel waard iemand by zich te hebben, die hem zoo vol komen begreep en voor wie hy niet behoefde te veinzen. Hy sprak er zelfs van, de reis naar het Oosten geheel op te geve., en den ganschen winter gezellig by zyn fnte te blyven, doch daarvan wilde deze niets weten. „Neen, neen," zeide zy, „altyd by een oude vrouw te zitten, „dat is niets voor een joDg- menach, en dan, dat weet ik, zoudt ge maar het hoofd in de boeken steken en er op los studeeren, alsof ge professor moest worden." „Terwyl ik toch nooit iets anders zyn kan dan een prins, niet waar?" voltooide haar neef niet zonder bitterheid, „by wien het eigeniyk zeer onverschillig is, of hy in 't algemeen iets weet of niet?" (Slot volgt.)

Leidsch Dagblad | 1897 | | pagina 1