Circa 200 jaar Mosselen. Door de vele vergissingen Hedenavond 116113 G.S.POPP. J. L. CREYGHTON, Theeverbruik-Vereeniging, f N°. 11342 Maandag 15 Februari. Ao. 1897 feze jouraat wordt dagelijks, met uitzondering van <Zon- en feestdagen, uitgegeven. Derde Blad. Nog iets over de Nieuwe Kieswet Bebrs. WAANING TILLY, DE SCHEEPSMACHINE, Oude Malaga-Wijn, Firma J. Th. PERQUIN ZONEN. Warme Specialiteit in Van Wavcrcn's Bieren. Langebrug 71. Inlichtingen omtrent: 'iWloüi Spiritus-Snelkokers, Aleoline Mej. M. KNAAP I. H. DIJKHUIS, Hoogstraat 5. Te Huur: In de Koffiebaa! zuivere Preanger-Koffie, LEIDSCH D A PTBT, A PEUS DEZER COURAOTj Voor Leiden per 3 maanden.4 f I.lOt franco per poBt1,40. Afzonderlijke Nommers 0.06. PRIJS DER AD VERTER TiÜE S Van 1—8 regels 1.05. Iedere regel meer 0.17J. OrooterS letters naar plaatsruimte. Voor het tncasseeren builen de stad wordt f 0.05 berekend. jet groote belang, dat gelegen is ln een volledige werking der nieuwe kieswet, en de korte tyd, die nog rest om op de kiezerslijsten geplaatst te worden (alleen nog maar a. s. Maandag), geven ons aanleiding nogmaals in herinnering te brengen, dat een voornaam formeel vereischte, om deel te kunnen nemen aan eene stemming, is, dat men geplaatst zij op de kiezerslijsten. Al voldoet iemand ook aan alle mogelijke vereischten, zonder dat zijn naam op de kiezerslijsten voorkomt, wordt bij niet tot de stembus toegelaten. Hoe iemand, die aan de gestelde eiscben voldoet, op de kiezerslijsten komt, hebben we reeds medegedeeld. Bovendien stellen de zich gevormd hebbende informatiebureelen zich zelfs morgen, Zondag, beschikbaar om de noodige inlichtingen alsnog te geven. Alle aangiften, welke vóór 16 Februari, dus alleen nog maar a. s. Maandagter gemeente secretarie moeten geschiedenworden door den burgemeester gecontroleerd; tegen het doen van opzettelijk valsche opgaven is een gevange nisstraf van ten hoogste éón jaar bedreigd; het opzettelijk geven van valsche inlichtingen en het weigtren van gevraagde inlichtingen wordt gestraft resp. met een gevangenisstraf van ten hoogste 6 maanden en een geldboete van ten hoogste 3. Ieder heeft van 23 Maart tot 22 April de gelegenheid zich te vergewissen of zijn naam op de kiezerslijsten voorkomt. Heeft hij tegen deze lijst bezwaar omdat hij zelf er ten onrechte niet, of niet behoorlek op voorkomt, of omdat de naam van een ander er ten omechte op staat, dan kan hij tot den löden April ver- betenng vragen aan het gemeentebestuur (burgemeester en wethouders). Van ai6ns be slissing in beroep op den kantonrechter, binnen wiens kanton de lijst is opgemaakt, en van deze uitspraak k .n vernietiging (op grond van schending of verkeerde toepassing der wet) gevraagd worden aan den Hoogen Raad. Hoe worut nu het aldus verkregen kies recht voor de Tweede Kamer uitgeoefend? Alvorens deze vraag te beantwoorden, zij opgemerkt, dat de thans bestaande meervoudige kiesdistricten (oie elk meer dan één afgevair- digde kozen) plaats hebben gemaakt voor enkelvoudige cistricten (die elk één afgevaar digde zendon). Is er nu een plaats als lid der Tweede Kamer te vervullen, dan bepaalt (behalve voor de periooieke aftre ingen, waarvoor de wet 2 Juni als datum der verkiezing heeft aan gewezen) de minist r v<«n binnenlandsche zaken den dag der vei kiezing. Men dient er op te letten, dat deze wet aan het woord verkiezing een geheel andere beteekenis geeft dan oie, welke het spraak gebruik er aan toekent. Men dient streng "te onderscheidendag van verkiezing en dag van stemming. De dag van verkiezing is de dag, waarop de burgemeester opgaven van candidaten in ontvangst neemt, de dag van stemming die, waarop over de (op den dag der verkiezing) opgegeven candidaten wordt gestemd. In tegenstelliog toch met de vorige wet spreekt de nieuwe van candidaat-stelling, en geeft daaraan beteekenis, door slechts stem ming toe te laten over die candidaten (schrifte lijk door ten minste veertig bevoegde kiezers aanbevolen), die op den verkiezingsdag aan den burgemeester zijn opgegeven. Is er slechts éón candidaat opgegeven, dan wordt deze zonder stemming voor gekozen verklaard. We nemen nu het gewone geval, dat er op den dag van verkiezing meerdere candida ten aan den burgemeester zijn opgegeven. Ieder kiezer ontvangt nu van den burge meester oen kaart, waarop o. a. zijn aange duid de namen der candidaten, over wie ge stemd zal worden. Op den stemmingsdag ver wisselt de kiezer bij het stembureel deze kaart tegen een stembiljet, waarop eveneens de namen dor candidaten staan gedrukt, terwijl voor iederen naam een wit stipje is geplaatst. Man wijst nu den naam van den candidaat, op wien men zijne stom wenscht uit te bren gen, aan door het voor zijn naam geplaatst wit puntje met potlood zwart te maken. Een voorbeeld moge dit duidelijk maken. Gesteld, er zijn 3 candidaten: A. Klasen, B. Jansen, C. Meijer, behoorlijk aan den burge meester opgegeven. Het stembiljet zal er aan eene zijde aldus uitzien; O A. KLASEN. O B. JANSEN. O C. MEIJER. Wenscht men nu den heer Jansen te kiezen, dan maakt men het witte stipje vóór den naam B. Jansen staand, met potlood zwart. Het stembiljet, dat in de bus geworpen wordt, ziet er dan aldus uit: O A. KLASEN. B. JANSEN. O C. MEIJER. Het zwart maken van het witte stipje ge schiedt in het geheim voor een lessenaar in het stemlokaal. Heeft men zich vergist, dan kan men één maal een nieuw stembiljet krijgen. Terstond na de sluiting der stemming wordt de stembus geopend en de uitslag van het sferodistrict bekend gemaakt. Den volgenden dag wordt de uitslag in het geheele kiesdistrict bekend gemaakt. Voor de verkiezingen voor leden der Pro vinciale Staten en Gemeenteraden blijft de onder de vorige kieswet gebruikelijke wijze van stemmen, in afwachting van een nadere regeling, behouden. „Maatschappij van "Weldadigheid." De „Maatschappy van Weldadigheid" te Frederiksoord, Wilhelmina's oord en Willems oord, die nu al 75 jaren laüg trouw is aan haar verheven roeping, om zooveel mogelijk verarmde gezinnen door eigen arbeid aan een bestaan te helpen en bunnen kinderen een degelijke opvoeding te verzekeren, heeft thans een voortreffelijk middel te baat genomen, om de aandacht op haar werkkring te vestigen. Zij heeft namelijk een kaart laten maken, waarop de indeeling der gronden, de ligging der scholen, fabrieken en boerderijen, alsmede de wijze, waarop een bezoek aan de Maat schappij gebracht kan worden, op duidelijke wijze zijn aangegeven. Deze kaart is voor geringen prijs verkrijgbaar gesteld. Bovendien wordt by deze gelegenheid in een circulaire nog eens herinnerd aan al het geen de „Maatschappij van Weldadigheid" heeft gedaan. Daaraan ie het volgende ont leend: Zy opent steeds nieuwe bronnen van be staan, door heidevelden te herscheppen in boscb, bouw- en weilanden en door het doen aanleeren van onderscheidene soorten van indu6triéelen arbeid, die een bestaan opleveren. Reeds zyn byna 2000 hectaren in exploitatie gebracht en vinden ook by Da 2000 menschen er niet alleen een beboorlyk bestaan, maar bovendien alles wat zy noodig hebben, om, als menschon en als burgers van Nederland, aan hunne bestemming te kunnen beant woorden. ~Jn de Maatschappy te Frederiksoord, Willemsoord en Wilhelmina's oord leven thans omstreeks 200 landbouwersgezinnen, welke geen armoede meer ïyden. Ruim 80 arbeiders gezinnen worden er opgeleid tot landbouwers en ruim 200 bestedelingen, meestal weezen, worden in het huisgezin opgevoed en gevormd voor het leven, naar de gezindte, waartoe zy behooren, terwyi de rest der bevolking zich met allerlei industriéelen arbeid bezig houdt. De grootste zegen evenwel, die van de Maatschappy uitgaat, is niet gelegen in het dageiyksch brood, dat 2y verschaft of leert verdienen aan dezulken, die, alleen staande, den stryd om het bestaan ni^t kunnen vol houden, maar is vooral gelegen in den be- schavenden Invloed, dien zy uitoefent op bet tweede geslacht, de kinderen der bevolking en de weezen, die aan hare leiding zyn toe vertrouwd. Aan schoolonderwy8 wordt byzonder veel zorg besteed. In 5 scholen wordt op uit muntende wyze lager en, waar dit noodig is, ook uitgebreid lager onrierwys gegeven, terwyi nog vakscholen voor landbouw, tuin bouw en boschbouw gelegenheid voor verdere vorming aanbieden. Bovendien bestaat er een cursus tot vorming van onderwilz^rs, tele grafisten, commies of spoorwegconducteur, oefening in den wapenhandel, enz. Dan nog kan allerlei handwerk of ambacht worden geleerd in de fabrieken en werkplaatsen, door de Maatschappij opzettelijk daartoe in- g richt en die dus ook als leer- of v kscbolen kunnen worden beschouwd. Op deze wyze worden er jaariyks 50 a 00 jongelieden voor nuttige betrekkingen opgeleid en voor zoover dit mogeiyk is, ook geplaatst. Niet minder ernstig dan voor school- en vak- onder wys wordt voor de godsdienstige vorming der jeugd zorg gedragen. Er zyn Protestant- sche en Roomsch-Katholieke kerken od, even als by de scholen, heerscht ook hier leerplicht by die geestelyken, tot wier Kerk zy behooren. De opvoeding der weezen wordt uitsluitend toevertrouwd aan personen van dezelfde Kerk, waartoe de ouders van de kinderen behoorden. Daarentegen worden op het gebied der Maatschappy geene kroegen of drankwinkels geduld. Het gevolg van een en ander is duidelijk zichtbaar in de welvaart, de beleefdheid en de tevredenheid der bevolking, die inderdaad gunstig afsteekt by wat men elders in den omtrek vindt. De zegen, welke van deze Maatschappy uitgaan, is moeilyk te schatten. Gemengd Nieuws. De milicien J. H., van het 3de regiment vesting-artillerie uit Gorkum, met groot verlof in Rotterdam, had voor de grap zyn uniform aangetrokken, was dronken ge worden en bad zich tegen de politie verzet. Hy is nu ter zake daarvan door den krfigs- raad te 's-Gravenhage veroordeeld tot 4 weken gevangenisstraf. Te Rotterdam deed een 20-jarige dienstbode, in betrekking op den Plantageweg, by de politie aangifte, dat een man haar met een dolk bedreigd zoude hebben. Hoewel in de nabyheid der woning, waar zy dienstbaar is, een politie-agent is geposteerd, ontving het meisje een paar dagen geleden weder een dreig brief en naar aanleiding hiervan zyn reeds eenige personen door de politie gehoord, doch zonder gevolg. Men denkt, dat hier minnenyd in het spel ia. Van den kaashandel valt al weer weinig goeds te vermelden; kon in ons vorig bericht een vlugge handel met nagenoeg constant gebleven pryzen worden bericht, in de vorige week, toen op de meeste markten de aanvoeren vry groot wareD, had de handel weer het gewone trage verloop en bleven de pryzen van Gouasche kaas 1% pet 50 kilo boneden de laatst door ons vermelde noteeringen. Mogeiyk dat met de eerste aan voeren van nieuwmelksche hooikaas nog eens een klein vleugje van beterschap is te wachten en dat voor fijne partyen weer eens een redeiyke prys is te bedingen; doch over het geheel zyn de vooruitzichten, ii.zonderheid voor afwykende qualiteiten, verre van bo moedigend, vooral ook omdat een groote aanvoer van hooikaas is te wachten en de buitenlandsche producenten telken jare met onze veehouders in scherper concurrentie treden. Op bet oogenblik is het in Duitscbland weer de goedkoope Tilsiter kaas, die de plaat sing van bet Hollandsche product daar te lanje niet weinig in den weg staat. In de Alblasserwaard werd de vorige week van ƒ16ƒ22 besteed; in de Lopiker- en Krimpenerwaard liepen de pryzen van lste soort Goudsche van 2122'/lf 2de soort ƒ17ƒ201/,; Derby lste soort 22*/»24, 2de soort ƒ20—ƒ21 Edammer lste soort 23—ƒ24'/,, 2de soort ƒ20-ƒ 201/,. (17. D.) Zaterdag jl. trad te Brummen een jonkman van 28 jaar in het huweiyk en thans reeds is zyne echtgenoote weduwe. Terwyi hy Donderdag bezig was plaggen van een myt te halen, stortte deze in en geraakte hy er onder bedolven. Hy werd nog levend van onder de myt gehaald, doch stierf binnen enkele oogenblikken. De heer B., ambtenaar by 's R y k belastingen te Zeist, had, met de beschry ving der personeele belasting dezer dagen bezig zijnde, het ongeluk door de gladheid van een steenen benedentrap uit te giyden, waardooi by met een been in een glasruit terechtkwam en zich belangryk verwondde. De oude vrouw, die sedert eenigf weken te Middelburg wordt vermist en waar 8chynlyk in de nabyheid van Souburg is ver dronken, is nog altyd niet gevonden. In het naphtha-district to Bakot heeft Maandag een zware brand gewoed, waarby 29 putten en vyf pakhuizen zyn vernield. Een miliioen pud naphtha is verbrand. He* vuur was vry spoedig bedwongen. Een verhaal van ellende. Af- gryseiyke byzonderheden vertelt „Reuters" buitengewone correspondent over den hongers nood in Britsch Indië district Jabalpur. Ti Bilapur is geen behooriyk toezicht en geen geneeskundige hulp. „Op straat zag ik een doode liggen en een stervende er naast," ver haalt de correspondent. „Ik zag een kind van vyf jaar, dat maar tien pond woog. By dit schepsel en by vele andere lyders was de huid zóó verschrompeld, dat men den vorm der beenderen van het hoofd kon onderscheiden aan de gewrichten zag men de knobbels in de holten draaien." Da correspondent verklaart dat deze hongers nood de hevigste is, die van deze eeuw beken? is. De streek is 1300 myien lang en 40<* mylen breed en strekt zich uit van Rawal Pindl tot Effain. In geen enkel rystdlstricfc bestaat er kfD. op een nieuwen oogst vóór September. Ze» maanden lang moet de rege&ring dus de be volking onderhouden I Eindelijk heeft zy den vollen ernst van don toestand ingezien en wendt z(j wanhopig» pogingen aan om het verloren terrein te her winnen. De mschryving, die in Engeland wordt ge houden, heeft reeds ongeveer 255,000 pd. st. opgebracht, d. i. 3,060,000 gulden, De gemeenteraad van het Hene- gouwsche plaatsje Ghoy heeft na het over- ïyden van den ontvanger der belastingen aldaar diens dochter in zyn plaats benoemd. Er zyn nu reeds drie Henegouwsche gemeenten Ecaus- sines-Lalaiog, Ergnelines en Gboy), waar bet innen der belastingen aan vrouwen is toever trouwd. De Noordpoolreiziger dr. Nansen is benoemd tot hoogleeraar in de zoölogie aan de universiteit te Christiania. Vervolg der Ad vertentiëu. heeft de Oprechte Haarlemmer Olie liet beste succes der wereld. Deze meucyn wordt aanbevolen als uitstekend voorbehoed- cd geneesmiduel voor allerlei ziekten, door gevatte koude ontstaan; het enorme verbruik van deze medi- c\1n over de geheele wereld waarborgt reeds voldoende succes. H.H. Winkeliers en Gebruikers, vraagt alom deze wettig gedeponeerde OPRECHTE HAAR LEMMER OLIE, alle andere is oamaak en schadelijk voor de gezondheid. Wen elsche altijd den naam van Eenigste fabrikanten van de Oprechte Haar lemmer O ie le Haarlem. 9525 33 Onze fabriek heeft ruim 15,000 verkoop huizen. Verzending over de geheele wereld. Alleen verkrijgbaar a 20 Cents per fleschje bij de Firma N. H. WEMER, Mare 5G, Lelden; C. OU WEU AND, Katwijk aan Zee; P. BEKHEE5, Kat- wyk aan den Rijn;C. VAN REIJZEN en Wed. W. GROEN, Noord wijk; J. K09IJAKKER9, Wassenaar; GEBRs. E WEIS, VoorschotenH. LA ROS Pzn., Allen; N. VAN LEEUWEN, Lisse. Nieuwe uitgaven van A. W. SIJTHOFF, te Leiden: Handboek voor Machinisten en Officieren, Naar het Duitsch van W. MÜLLER, Ingenieur, door D. VAN VLIET, Werktuigkundig en Scheepsbouwkundig Ingenieur, Leeraar aan de Kweekschool voor Machinisten te Amsterdam. Met ruim 150 figuren. Prijs geb. f2,90. Practisch Rekenboek en Handleiding voor het Onderwijs in de door J. C. GRAVE, Gepensionneerd Officier-Machinist lste klasse. Vierde druk, herzien en vermeerderd door C. Wakerlin, Officier Machinist 2do klasse. Diet 114 figuren. I?rijs geb. f2,90. Verkrijgbaar bii alle Boekhandelaars. van de firma Ad. De Torres y H03., te Malaga. Analyse van Dr. H. J. Taverne, te Leiden, per ma'ath. flesch fl. 8453 10 J.A. G. PROOT ZOON, WIJNHANDELAARS—HOFLEVERANCIERS, Kantoor: Hoogl. Kerkgr. 43-45. zyn ondergeteekenden verplicht BEKEND TE MAKEN, dat de zaak van H. VELU, gedreven onder den naam van H. VELUPERQUIN, NIETS UITSTAANDE heeft met onze Firma, die gevestigd is te Den Haag en te Leiden: HeereDgracht 52 en Garenmarkt 14. 1163 10 Aanbevelend, UEd. Dw. Dnr., BENEVENS 985 16 der DELïTSCHE FABRIEK, «VJn te bekomen b(| LEIDEN. Hollandsche AMSTEEDAM. PRIJ8\ O 7EERCV G971 18 China Congo, Stofthee, 45 en 60 Ct. Grof 50 55 Lekker# 60 Souchon 75 Geurige 90 Congo 100 Onthyt Thee. Namiddag Thee. 66 75 beveelt zich aan voor alle Dames-Haar* werhen en Tollet-Artflkelcn, voor kappen van Dames en Kinderen. Ook by haar aan huis apart Salon voor Dames. 116 Breestraat. 2822 7 Alleen verkrijgbaar by een net ingericht BOVENHUIS, gelegen aan de Heerengracht, No. 10, bevattende: 8 groote en kleine Kamers, voorzien van Gaa en Waterleiding en verdt-re gemakken. Te bevragen by N. ONDERWATER, Groene- steeg 102. 1019 8 Te Yoorschoten, tusschen Leiden en Den Haag, aan Tram en naby het Spoor, TE HUUR of TE KOOP: een VILLA, gee. '86, bev. 7 Kamers, Keuken, Kelder en 2 Zolders, Tuin (en Moe-tuin), vele Yruchtboomen, Plantsoen, gem. Kippenhok, benevens 2 Schuurtjes. Alles goed onderhouden. Adres: den Heer F. VAN DAM, Voorschoten. 1036 brandt men dagelijks op Duitsche wijze: 3ö9 12 uitmuntende door geur en smaak Prijs per 5 ons 75 Cents. VEItKOUW STOKUÜYZEN NIEUWE RIJN 47,

Leidsch Dagblad | 1897 | | pagina 9