N°. 11340 "V rijdag 13 Februari. Ao. 1897 Courant wordt dagelijks, met uitzondering van <§pn- en feestdagen, uitgegeven, Feuilleton. if* ei» LEIBSCH DAG-BLAB raiJS DEZER OOUBAHTl Toot tolflen per 8 maanden j.ift, (Franco por post1.40. Afsonderluko Nommera 0.05. PEXJ8 DHR ADVHRTEWnÊHt Van 1—6 regels f 1.06. Iedere regel meer f 0.17}. GrootefS letters naar plaatsruimte. Voor het lncaaseeren htdten de stad wordt f 0.05 berekend. Leiden, 11 Febrnari. De aangekondigde byeenkomst met vrijen toegang, waartoe het bestuur der Afdeeling Leidon van de „Nod. Vereeniging tot bevor dering van Zondagsrust" belangstellenden uit- noodigde, is voortreffelijk geslaagd. De zaal van „Zomerzorg" was gisteravond goed bezet en vooral het aantal dames was groot. In zyn openingswoord herinnerde de voor zitter, de heer Schim van der Loeff, aan den drang der noodzakelijkheid, die de Vereeniging in het leven heeft geroepen. Wekster aanvan kelijk, om de menschen tot het besef te brengen, dat ztJ jegens hun naasten, met be trekking tot de eerbiediging van hun recht op verpoozing van arbeid, een plicht hebben te ver rullen, is die Vereeniging ook waakster geworden, om te zorgen, dat van hetgeen door haar ijver verkregen is, niets verloren ga, maar zich uitbreide in vele richtingen. De spreker voor dezen avond, de heer De Wijs, van Den Haag, voorzitter van het Hoofd bestuur, hield, in twee tempo's, een bij uit nemendheid pakkende rede. Een blik werd geslagen op menige plaats in het maatschap pelijk leven, waar het egoïsme nog onbeteu geld heerscht, en men de vraag of het geoor loofd is, iemand de voor zijn lichaam en voor zyn ziel onmisbare rust zonder onvermijde lijke noodzakelijkheid te onthouden, niet de minste overweging waard acht. Spr. verheugde zich in de tegenwoordigheid van zooveel vrouwen, en schetste den invloed, dien vooral zij, in haar gezin, by haar opvoedingswerk, ten goede kunnen uitoefenen. Spr. wekte zyn aandachtig luisterende toe hoorders op, om niet te wachten totdat d9 beloften, in kiezersvergaderingen van alle partyen afgelegd, ter zake van wettelyke rege ling van Zondagsrust, in vervulling zyn ge komen; de afstand tusschen zoodanige belofte en de verschyning van een Wet in het Staatsblad is zoo langl maar peisoonlyk, ieder voor zich, onder elke omstandigheid, in het groote zoowel als in het kleine, de aandacht op de zaak zelve gevestigd te hou den; dan zal inon gemakkeiyk den weg vinden, langs welken, iu steeds ruimer kringen, van onze naasten de belangen gediend en de rechten geëerbiedigd kunnen worden. Vóór en na de beide deelen dezer rede bracht het zangkoor van den heer Rank op verJionsteiyke wyze eenige nummers ten ge- hoore. Aan het eind der vergadering betuigde de voorzitter in warme woorden dank aan den spreker, h9t koor en den directeur;»tot den eerste vertolkte hy den indruk, dien de ver gadering van zyn geestdriftvol on geestig woord moet hebben verkregen, koor en directeur hoopte de voorzitter nog op menige byeenkomst te mogen ontmoeten. By beschikking van den Minister van Binnenl. Zaken zyn voor het tydvak van 1 Maart tot en met 31 December 1897 benoemd tot assistenten voor de botanie aan de Ryks universiteit te Leiden, buiten bezwaar van 'sRyks schatkist, de heeren H. D. Tjeenk Willink, P. M. Keer en D. G. J. Bolten. De Fi-k Jubilé zangers, die verleden jaar onze gemeente bezochten en toen twee avonden in de Stadszaal met hun keurigen zang zooveel succes behaalden, zullen Dinsdag a. 8. 16 Februari hier weer komen. Dit is voor hen, die de vorige maal ver hinderd waren hen te gaan hooren, zeker een welkome tyding om de gelegenheid nu niet te laten voorbygaanmaar zeker zullen velen hun ook andermaal een bezoek gaan brengen. De Bond8ring Leiden en Omstreken van den Ned. Bond van Jong6lingsvereenigingen op Gereformeerden grondslag zal een openbare vergadering houden op Donderdag 25 Febr. alhier in het kerkgebouw der Gereformeerden aan de Oude Vest. Ds. R. J. W. Rudolph zal een inleidend woord spreken, terwyi de heer W. J. Buurman, van Hillegom, in zal leiden: „Is het applaudisseeren op een Christelyke vergadering geoorloofd?" en de heer D. Kruit, van Leiden: „De Christen Jongeling en de strfid met de wereld." Uit Den Haag wordt gemeld, dat het zang- en muziekgezelscbap van de wees inrichting te Neerbosch daar onder veel be langstelling een uitvoering gaf in het Getouw voor Kunsten en Wetenschappon. De zang en de muziek maakten ook daar een zeer goeden indruk. Aan luiden byval ontbrak het niet. De heer Jac. Yan 'fc Linden hout, zoon van den directeur van „Neerboscb," deed eeDigo mededeelingen over de Inrichting. De byeenkomst werd ingeleid door ds. Knott- nerus eu ds. Zeydner sprak een slotwoord. We herinneren er aan, dat de weezen morgenavond, Vrydag, alhier hopen op te treden in de Stadszaal. Zy het voor velen 1 In het N. v. d. D.," dd. heden, lezen we: „Ts Leeuwarden zal Zaterdag 27 Febr. in het „Harmonie"-gebouw eene feesteiyke byeen komst worden gehouden waarin tooneelstukken zullen worden opgevoerd door de rederykers- kamers, die by den in dezen winter gehouden tooueelwedstryd met goud en zilrer zyn be kroond, als: „Zwolle", te Zwolle (Nederlandsch), „Jacob Cats", te Leiden (Nederlandsch), en Eupbonia", Rauwerd (Friesch)." Yan bevoegde zyde wordt ons bericht, dat de Yereeniging „Jacob Cats" wel eene uit- noodiging in dien geest heeit ontvangen, doch dat zy geantwoord heeft om verschillende redenen aan die feestelyke byeenkomst geen deel te kunnen nemen. Naar men nu ook aan de „Tel." zelf van wèlonderriebte zyde mededeelt, is het bericht, in haar blad en verschillende nieuwsbladen voorkomende, als zoude er sprake zyn van de overplaatsing van de Kweekschool voor Zee vaart van Leiden naar Deht, onjuist. Volgens, „De Maasbode" wordt in de vereenigingen van R -K. studenten aan de hoogescholen te Leiden en te Amsterdam hot plan besproken tot oprichting van een „Ned. R.-K. Stu jententond" voor de vier universi teiten en de Polytechnische School. Aan het bestuur van het R.-K. dispuut toll ge „Sint- Thomas van Aquino" te Amsterdam is opge dragen de nojuige stappen en besprekingen te doen om tot uitvoering van het plan te komen. 21) „Wat echter in dit geval een ziekeiyk toe voegsel is, een zielkundig verschynsel, dat geenszins onvoorwaardelijk met dat gevoel samenhangt, is, dat het opgewonden brein van myn zoon zich gedurende zyn ziekte bestendig met u bezighoudt; dat ook thans, nu het gevaar, Goddank, overwonnen is, zyn herstel wordt tegengehouden, doordat hy zich ten opzichte van u aan hersenschimmen over geeft, geiyk men ze slechts door zyn steeds nog ziekeliikon gemoedstoestand weet te verklaren. Er is voor hem, volgens verklaring van den geneesheer en myn eigen gevoelen, slechts één middel tot genezing: hy mag u niet weerzien." Zy zag, hoe Feodora ineenkromp en de groote, treurige oogen tot haar opsloeg; er lag iets als de stomme vraag in den wei- sprekenden blik: Is het mogeiyk, dat hy genezen moet worden van zyn liefde tot my, als ware deze een verderfaanbrengende ziekte? De vorstin was aangedaan, maar zy mocht niet weekhartig worden. „Gy begrypt my, lieve Feel" zeide zy met vriendelijke beslist heid, „en begrypt thans ook, waarom ik uw vertrek van hier, uw zoo spoedig mogelyk vertrek wenschen moet, vóór myn zoon, geiyk dit eerstdaags geschieden zal, zyn zieken kamer verlaten en het verkeer met de Te Nootdorp kwam een kleine 100 katho lieken by een in het lokaal van den heer Ver bunt tot stichting van een afdeeling der Katho lieke Kiesvereeniging van Stompwyk voor de buurten Veenweg en Wilsv3en, welke behoo- ren onder de gemeente Stompwyk. Onder de aanwezigen merkte men ook op de weleerw. heeren pastoor en kapelaan. Na een uiteenzetting der kieswet door den heer A. C. A. Yan Vuuren werd onraiddeliyk het voorloopig comité tot definitief bestuur gekozen en het reglement vastgesteld. Onder do aanwezigen waren echter tal van personen uit de burgerlyke gemeente Noot dorp, dio den wensch te kennen gaven, dat ook voor hunne gemeente een Katholieke Kiesvereeniging zou worden gesticht. Noot dorp toch behoort onder het district Loos duinen en is met Maasland de eenige ge meente, welke geen kiesvereeniging heeft. Overeenkomstig hun wensch werd daarop onmiddeliyk overgegaan tot stichting van een Katholieke Kiesvereeniging voor Nootdorp en werden, mede by acclamatie, zeven personen aangewezen als bestuursleden. Het gevolg wa9, dat tot de Kiesvereeniging Stompwijk, afdeeling Veenweg en Wilsveen, 47 leden en tot de Katholieke kiesvereeniging Nootdorp 37 leden toetraden. De heer J. P. Mooyman wenschte de aanwezigen met dit resultaat geluk en dankte met een harteiyk woord den spreker van dezen avond. In de te Boskoop gehouden vergadering van het kiescollege tot benoeming van twee leden van den kerkeraad der Ned.-Herv. ge meente verkregen de aftredende heeren C. Van Nes Dz. en J. Hooftman F.Az., ieder 15 stemmen; de heeren J. Ramp Jz. Sr. en Bik ieder 5 stemmen, zoodat beide eerste heeren herkozen zyn en, ter vergadering aanwezig, deze herbenoeming zich Heten welgevallen. De anti revolutionnaire kiesvereeniging „Nederland en Oranje," te Hillegom, hield gisteravond hare bewuste vergadering in de Geref. kerk rZan ieryiaan) aldaar. De voorzitter, de heer H. V. Van Zanten, opende de vergadering. Na uiteenzetting van het standpunt en de daaraan verbonden roeping der vereeniging, waarover zeer heftig werd gedebatteerd, werd de vergadering, welke te zeven uren begonnen was, te ruim acht uren gesloten. Aan niet- le ien werd toen gelegenheid gegeven zich als lid aan te sluiten. De nieuw opgerichte afdeeling van den Christ.-Bistorischen Kiezersbond te Hillegom telt thans reeds byni 200 leden. De Christ. Zangvereeniging „Azaf," te Hillegom, zal op Donderdag 4 Maart a. s. hare 4de jaariyksche uitvoering geven in de Ned.- Herv. kerk aldaar. Naar we vernemen, zal de helft van de op rengst der entrées voor een of ander lief dadig doel worden gebezigd. Te Haarlemmermeer (Nieuw-Vennep) is een Chris1.-Geref. gemeente gesticht. In de gisteren gehouden openbare ver gadering van den Raad van State, afdeeling voor de geschillen van bestuur, werd behan del 1 het bi-roep van M. Van Waveren en 17 andore lotelingen uit de gemeente Lisse tegen de uitspraak van Ged. Staten van Zuid-Hol land, dd. 14 Dec. 1896, tot vernietiging van de op 14 Oct. te voren te Sassenheim voor de gemeeDte Lisse gehouden loting voor de nationale militie Rapporteur was de Staatsraad mr. Asser. De konlnkiyke beslissing volgt later. De Fransche gezant by ons Hof, de heer Bihourd, vereenlgde gisteren eönige leden van het corps diplomatique en andere autoriteiten aan een gastmaal ten zynen huize te 's Gra- venhage. Gaarne plaatst het „N. v. d. D." het volgende, van bevoegde hand aan dat blad toegezonden: „Over eenige dagen nemen de examens in de nuttige handwerken weder een aanvaDg. Honderden jonge meisjes trachten na het verkrygen van de akte van bekwaamheid eene betrekking te erlangen, en voor velen is het niet-slagen een werkelyke, groote teleurstelling. „Om nu haar die teleurstelling te besparen, vestigen wy de aandacht op een voor eenige maanden verschenen boek, getiteld: „Hand leiding tot het zelfvervaardigen van linnen goed", door de redactie der „Gracieuse", uitgave van den heer Sythoff, te Leiden, 't Komt ons als zeer waarschyniyk voor, dat de leden der verschillende examencommissies uit dit boek opgaven zullen nemen voor het knippen, en daarvan dan zeker de modellen voor kinder goed. Niet iedere geëxamineerde onderwijzeres in de handwerken vindt eene toekomst in de lagere school. Ook in het huisgezin, in ge stichten, in industrie-scholen vindt zy haren werkkring, en met het oog daarop achten wy de kennismaking met dit boek zoo nuttig." Op het Museum van Kunstny verheid te Haarlem zyn thans geëxposeerd de teekenin gen, ingezonden op de prysvraag, die door de vereeniging „Yak en Kunst" werd uitgeschre ven voor een reclameplakkaat, ten dienste der tentoonstelling van Nyverheid en Kunst, welke gedurende de maanden Juni, Juli en Augustus 1897 te Dordrecht zal gehouden worden. Een zeventigtal in kleuren opgewerkte toe- kening' n, waaronder van aanzieulyke verhou dingen, geeft oen algemeen overzicht van de hoogte, waarop de reclame-kunst het op het oogenblik in Nederland gebracht heeft. Ofschoon het ingezondens niet boven aanmer kingen verheven is, zou men toch een tiental jaren geleden een dergelyke verzameling moeilyk by elkander hebben gebracht. Het kleurige effect, dat het ensemble dezer ontwerpen in het traplokaal, alwaar ze op beboorlyken afstand kuDnen gezien worden, maakt, is hoogst eigenaardig. Door den bouwkundige den heer J. C. Yan Hamersveld werden gisteren aanbesteed het maken van een Kade met Kademuur aan de westzyde van de Boerenwetering en het bouwen van een brug over de Wetering, tegenover de Jan Steenstraat te Amsterdam. Er waren 15 inschryvingen; de hoog6te be droeg f 76,980; de laagste was van den heer C. Boo, te Haarlemmermeer, voor f 62,300. Het bericht, dat de burgemeester Den Helder ztyn ontslag zou vragen,Is -rie ken ongegrond te zyn. De „Residentiebode" brengt in het vol gen de sonnet van prof. L. J. J. Hageraats, met groote letter in een versierden rand gedrukt, hulde aan „Pulchri Studio", het Haagschs Kunstgenootschap, by zyn gouden jubilé, dat eerlang in het Konlnkiyk Zoölogisch Botanisch Genootschap gevierd zal worden. Uw rijk bedeeld genie, door geestdrift etont gedreven, Heeft Hollands ouden roem in volle levenekracht Door 't toovren van Uw kamt aan etad en land her- [geven, Tenrgl de echooDheid Juicht in Uwe kleurenpracht. Uw meesterhand heeft heel om volk in beeld gebracht. Op see, in stadsgewoel, in hosch 6n wei en dreven, En alles tintelend van geest en gloed en leven. De koning Bembrandt viert triomf in zyn geslacht. De eohoonheid Gods moet eteeda in Zijne schepping [stralen. Bowondrend zooht Go baar; eg echenkt U 't zege- [pralen En elaat uit 't eélate goud Uw werk de zegekroon. Biyf haren dleDSt getrouw, bl$f Hollands grootheid [malen. Bij het bezield Euroop' Uw verache lauwren halen, Die gg straks nedorlegt vóór Wilhelmina's troon. Omtrent de benoeming van den lult.-koL Buys, van de grenadiers en jagers, tot com mandant van de gendarmerie op Creta, beeft de redactie van „Insulinde" zich, met het oog op de groote belangstelling, welke vele krijgsmakkers uit zyn Indiachen dienst in de zaak stellen, tot den betrokkene zelf gewend. Overste Buys antwoordde: „Ik kan u mededeelen, dat my werkelijk gevraagd is of ik geneigd was de betrekking te aanvaarden, en dat ik haar ook in beginsel heb aangenomen. Yerder is nog niets beslist." Naar men ons meldt, worden dagriyks belangrijke toezeggingen ontvangen voor de Afdeeling Oude Nyverheid en Kunst van de Nationale Tentoonstelling te Donrecht. Ook ontving het Bestuur van verschillende zyden vele blyken van instemming. O. a. mocht de Voorzitter van Z. D. H. W. Monseigneur Van do Wetering, aartsbisschop van Utrecht, uion- deling eene sympathie-verklaring met deze afdeeling ontvangen, en de toezeggiug, dat Z. D. H. W. waar noodig gaarne voor het inzen den van voorwerpen door geestelyken ec katholieke colleges zyne toestemming zoude verleenen. By burgemeester en wethonders der gemeente Alkmaar is een verzoekschrift inge komen van het bestuur der Hippolytusstich- ting te Delft, om vergunning tot het bouwen van een ziekenhuis met barakken voor ïyders aan besmetteiyke ziekten aan de Emmastra.it te Alkmaar. Het plan werd ontworpen door den architect J. H. Tonnaer, te Delft. De uitslag der herstemming in het kies district Hilversum was schryft de corres pondent van het „Hbl." eene verrassing De geheele stemopneming door waren de candidaten beurtelings enkele stemmen vóór, of wel gelyk. Yan één tot tot twee uren was dit zeker nog wel twintigmaal het geval. Eerst op bet allerlaatste oogenblik keerde de kans ten gunste van jhr Quarles. buitenwereld weder opnemen mag. Ik beroep my daarby op het gevoel van dankbaarheid, dat uw hart, zooals ge zelf toegeeft, jegens uw redder vervult, en verzoek u, dezen daar door te bewyzen, dat ge „Dat ik wegga, waar by my Dimmer, nimmer vinden kan," voltooide Feodora toon loos, terwyi zy haar gelaat met de handen bedekte. „Arm kind!" sprak de vorstin. „Ik begryp u en betreur het ten zeerste, dat het zoo komen moest; maar gy zelve versterkt my in hetgeen ik reeds gezegd heb; ook voor u is het beter zoo. In een nieuwe omgeving zult ook gy opleven, zult ge vergeten." Feodora had haar onbetraand gelaat uit haar banden opgeheven en stond rocht vóór de vorstin. „Ik zal nimmer vergeten, vorstin," zeide zy, „maar voor hem kan ik alles doen, ook dat, hem niet weer te zien." „Ik wist, dat ge aldus beslissen zoudt, lief, onbaatzuchtig kind!" riep de vorstin, teiwyl zy met woorden van warmen dank het meisje naar zich toe wilde trekken. Maar Feodora weerde haar af. „Zeg dat niet, dank my niet!" sprak zy met een waardigheid, die de vorstin verbaasd deed staan, „het verlaagt my, zoo gy me pryst voor hetgeen ik om hem doe." „Maar weet gy dan, waarheen gy uw schreden zult weDden?" hield de vorstin aan, toen zy zag, dat Feodora zich gereed maakte om heen te gaan. „God zal my den weg wy zen", antwoordde zy kalm. „Wacht dan nog een oogenblik en luister naar het voorstel, dat ik u te doen heb. De hofraad Von Pergast vertrekt morgen vroeg, wegens familieaangelegenheden, naar Zwitser land; vergezel hem l Ik heb de zaak reeds met hom besproken, hy noemt u gaarne onder zyn bescherming. Daar, in de nabybeid van Lausanne, heeft by een oude tante; deze heeft een steun in de huishouding noodig, zy zal u bereidvaardig ontvangen." Feodora was oDinogelyk in staat tegenstand te bieden. Zy moest weg, weg, naar een streek, waar hy, dien zy van de geheele wereld alleen liefhad, haar nimmer vinden, nimmer iets van haar vernemen kon, om het waarheen bekommerde zy zich nu weinig. Ja, zy zou den hofraad vergezellen. Door zieleiyden verscheurd en aangegrepen door de doffe lusteloosheid der smart, die elk ander gevoel verdryft, gaf zy ook aan don wensch der vorstin toe, haar vertrek voor allen geheim te houden. Ook voor de vrouw van den handelsraad en voor Bertha wilde zij slechts scbriftelyk eenige korte woorden van afscheid achterlaten; het kwam haar zeer gelegen, dat aan Robert geen sporen van haar toe komstige verbiyfplaata konden verstrekt worden. De nacht verstreek voor Feodora met het in orde brengen der weinige zaken, waarop zy voor haar persoon recht meende te hebbeD, en met het scbryven dier afscheidsregelen. De eerstgenoemde zouden haar door tusschen- komst der vorstin nagezonden worden; zy nam slechts het noodigste in een hand koffertje mee. Toen de jonge zomerdag aanbrak, begaf zy zich op weg naar de plaats, waar het vorsteiyk rytuig haar weder wachtte. De wegen in het bosch waren vochtig van den nachteiyken dauw, en terwyl zy voort schreed, gedacht Feodora dien weg in het bosch boven op den berg, waar zy prins Ernst voor de eerste maal ontmoet had, en nu moest zy voor hem vluchten; zyn moeder wilde het zoo, zy begreep het, hy mocht haar niet beminnen, het arme meisje van den straatweg. De hofraad Von Pergast stond reisvaardig op het slotplein; ook de vorstin was daar, ondanks het vroege morgenuur. „Ik mag u dus niet bedanken?" vroeg zy. Feodora schudde het hoofd. „Wy moeten flink doorrydeD, anders halen wy den trein niet," zei de hofraad, terwyi hy in het rytuig sprong. „Ge zult ook verder uw belofte houden?" vroeg de vorstin nog eenmaal en stak de vertrekkende haar hand toe. Feodora raakte ze even met de hare aan, zy had geen woorden. Stom zat zy in een hoek, terwyi het rytuig haar medevoerdo, haar, de ballinge, zonder tehuis. En hoe verder zy reden, des te meer kwam het haar voor, of een stem, o, een lieve, welbekende stem haar terugriep. O, hoe zoet, hoe licht had de dood in de vlammen haar toegeschenen in de armen van haar geliefde, vergeleken by het brandend heimwee, dat reeds thans heur hart begon to verterenl Moede keerde prins Ernst zich op zyn legerstede om. „Wat ziet ge er goed en gelukkig uit, mama, als een godin der segepraal; en ik: gedurende myn gansche ziekte heb ik me nooit zoo ellendig gevoeld." „Dat is de zwakte van het herstel, myn zoon," sprak de hooge vrouw glimlachend. VII. Aan het strand eener drukbezochte Engel- sche zeebadplaats lag, in den nazomer van hetzelfde jaar, zorgvuldig in dekens gewik keld en op zachte kussens uitgestrekt, een dame, schynbaar in het laatste stadium der tering. Zy kon slechts weinig meer dan veertig jaren tellen, en de bedrieglyke ziekte bad haar wangen met valsche rozen gesierd; de gelaatstrekken echter waren scherp, de slapen ingevallen, gelyk men dat anders slecbts by hoogbejaarden aantreft. Van voormalige schoonheid was weinig meer overgebleven, uitgezonderd de diepliggende, wonderbaar schoone, donkere oogen, hoewel deze niet voldoende tot hun recht kwamen door den dwalenden blik, die ze omfloerste. Een korte, droge hoest vermeerderde nog de rusteloosheid, welke de zieke buitendien kwelde. „Of zy spoedig hier kan zyn?" zoo wendde zy zich, nadat zulk een aanval voorby was, in het Engelsch tot een in hare nabfiheid zittende dame. „Ik geloof haast niet, mevrouw de gravin, dat het met den eerstvolgenden trein moge lyk is," antwoordde haar gezellin„want het is de vraag, of de overvaart zoo snel ge schied is om nog aansluiting te verkrygen; doch van avond moet zy in ieder geval nog aankomen." (Wordt vervolgd.)

Leidsch Dagblad | 1897 | | pagina 1