N\ 11338 Woensdag ÏO Februari. A*. 1897 feze (Courant wordt dagelijks, met üitzondering van (Zon- en feestdagen, uitgegeven. LEIDSCH DAfr~BT.AH FEUS DEZEH OOUBAHTJ Voor tolden per 8 rmgmrtan. m 1.10, Franco per post1.40. Afzonderlijke Nommere - 0.05, FRIJS DEB ADVEBTEimËirt Van t—6 regels f 1.05. Iedere regel meer 0.17). Orooter» lettors naar plaatsruimte. Voor bet incasseer on buiten de stad wordt f 0.05 berekend. Dit nomnier bestaat uit TWEE Bladen. Eerste Blad, Leiden, 9 Februari. Het tweede jaarverslag is verschenen van den Arbeidsraad voor de bouw- en aan verwante vakken, te Leiden. Daaraan te het volgende ontleend*. Door de periodieke aftreding werden ver loren als leden van den Baad de heeren H. Beltman, A. J. Bonte, "W. F. Van der Heiden en J. I Plaojer, waarvoor respectievelijk als nieuwe leden werden afgevaardigd de heeren J. F. Inderbitzen, P. J. D. Stroebei, J. Boem en W. Splinter. Één lid, de heer H. C. Van Benten, werd door den dood verloren. Met het oog op zfin periodieke aftreding, die met het einde des jaars had moeten plaats hebben, werd niet tusschentfids in de opengevallen plaats voorzien. De contribueerende vereenigingen bleven, zooals het vorig jaar, tot zeven beperkt, waardoor bet budget ook van zeer bescheiden omvang bleef. De vergaderingen werden geregeld iedere maand gehouden. De in het vorige jaar door den Arbeidsraad vastgestelde loontabel blijkt, behoudens zeer enkele uitzonderingen, vrfi wel gevolgd te worden. Do werklieden schijnen, blijkens eene in de vorige algemeene vergadering uitge sproken meening en hetgeen verder daarom trent wordt vernomen, die zeer op prijs te stellen. De lage loonen, door sommige patroons in het smidsvak uitbetaald, zijn een paar malen in de vergaderingen van den Raad ter sprake gebracht. Doordat echter klachten daarover geen enkele maal gedaan zjjn door de betrok ken personen zeiven, doch steeds door ande ren, kon, ook met het oog op de mogelijkheid, dat de werklieden niet eens op tusschenkomst van den Arbeidsraad gesteld waren, de Baad hierin niet optreden. Enkele malen heeft de Raad zich met het onderzoek van klachten bezig gehouden, die 5f ongegrond bleken, öf waarin, na eene be spreking met den betrokken werkgever, ver betering kwam. Klachten van beteekenis kwamen echter niet voor. Mocbt het waar zijn, zooala beweerd werd, dat het geringe beroep of> den Baad veroor zaakt wordt doordat de toestanden in de bouwvakken bier ter stede zoo bevredigend zijn, gaarne zou de Arbeidsraad zich om die reden zfine gedwongen werkloosheid getroosten. Ook dit jaar kwamen tot den Baad meer malen klachten of quaestiên, die betrekking hadden op vakken, welko niet tot de bouw vakken konden worden gerekend. Tot zijn leedwezen moest de Raad zich dan, op grond van zjjn reglement, van bemoeiing onthouden. De vraag of het wenschelfik was, enn uit breiding van de taak van den Arbeidsraad uit te lokken, door wijziging der statuten en organisatie, werd ontkennend beantwoord. Meermalen nam de Raad deel aan een overleg omtrent zaken van algemeen belang, door andere Arbeidsraden of door de Com missie van Voorzitters van Arbeidsraden uitgelokt. Een gevolg van dergelijk overleg was o. a. de inzending, op 17 Februari 1896, van een adres aan de Tweede Kamer omtrent wenscbelijke wijzigingen in bet aanhangige wetsontwerp op de Kamers van Arbeid. Mtfc voldoening bespeurde de Arbeidsraad, dat aan dit adres door Tweede Kamer en Regeering aandacht is geschonken, en dat het reeds tot verschillende veranderingen in het oorspronke lijke ontwerp aanleiding heeft gegeven. Naar de openbare behandeling van het ont werp in de Tweede Kamer wordt nog altfid uitgezien. Daar die echter weldra te ver wachten is, zal, naar de Arbeidsraad hoopt, eene beslissing volgen, die het bestaan en de werkzaamheid van Kamers van Arbeid wettelijk regelt. Eerst dütn kan worden verwacht, dat van die Kamers de kracht zal uitgaan, welke vereischt wordt om de belangen van de patroons en werklieden met elkander in overeenstem ming te brengen. Met den wensch, dat die verwachting zal worden verwezenlijkt en in de volgende Alge meene Vergadering het bestaan hier ter stede van „Kamers van Arbeid" volgens de wet kan worden geconstateerd, eindigt het tweede jaarverslag, dat is ondtrteekend door de heeren mr. H. L. Drucker, voorzitter, en W. C. Mulder, secretaris. Voor de „Carmen*' zijn thans loges, baignoires on parterre uitverkocht 1 Alléén in hoogere streken zijn nog plaatsen beschikbaar. In do laatste (gele) „Kroniek" schrijft de heer Jan Veth over de tentooDstelling- Moulijn o. a. het volgende: „In de Lakenhal te Leiden was tot op dezer dagen oen tentoonstelling van werken door S. Moulijn aaamgebracht, die nu, geloof ik, naar Rotterdam gaan, waar men ze dan bij Oldenzeel zal kunnen zien. Het is de moeite waard van deze collectie schilderwerken, tee- keningen en lithographieón aandachtig kennis te nemen, want er is veel moois in, en ook veel wat tot nadenken stemt, omdat enkele van de eigenaardigheden en afdwalingen, welke in het zoeken van dezen schilder moeten treffen, in de confuzie dezer dagen toch die van ettelijken onzer zijn." Eu v.-rder: „Mod herinnert zich misschien een krfitteekeniDg, vroeger in Arti geëxposeerd Interieur betiteld. een avond-landscbap met eert nuisje er in, waar coen van binnen de lamp in ziet branden en waar iets eigenaardig intiems in is gelugc. Uit oenzelfden tfid is een teekening: Tuintje, die al van een heel beminnelijke f rgeloosheid ie. Bekend is ook die in haar lfir;- en plan werking zoo fijn stemmende lithographie: Maannacht, waaraan een andere compositie uit buurt van de Steeg verwant is, eer- t- ekening, -raarin zeer bekoorlijk zekere ingetogen statigheid is neer gelegd, die zoo apart staat Zulk een werk heelt niets van dat hybridische, waarop ik zoo straks wees. In een bijna wat te gestopt gekleurdon Zomeravond (ik volg nu den Leidschen catalogus en ben aan No. 21), ia een zwoele droomerfi bijzonder uitgedrukt, en treffend is ook een angstig onschuldig huisjesgeval uit Drente, met een broze dofheid, die mysterieus in mfi nawerkt nu ik er weer aan denk. „Een lithographie uit den allerlaatsten tjjd, een gezicht in een p*rk, is een zeer mooi staal van wat deze delicate voeler vermag. Er is iets suizelend reins, iets etherisch op-na in dit deftige landschap, en het is alleen jammer dat sommige minder sterk gevoelde onder doelen ook daarin nog met iets als een foefje moesten worden aangevuld. Maar nu vergat ik een kleine teekening, de eerste, waar men voor stond als men de zaal inkwam, en dia m mijn schatting een juweel is. Hier heeft de teekenaar geen gezochte formules noodig gehad, hier was hij geheel in zjjn aandoening zelf verzonken, hier gaf hfi met fijnen zin zich over aan de aanbiddelijke natuur, waarvan een roerend stukje afspiegeling nu iets van het geheimni8volle ruiscben vertolken mocht. „Zoo Is Mouljjn op zijn allerbest, maar door alles heen, ook in zijn rare strapatsen, heeft hfi zeer wat maar al te velen, die meer schijnen, blijven missen, en wat men nu eenmaal overeengekomen is een bijzonder sentiment te noemen. Al6 hfi dat nu maar voortdurend kan zuiveren, en het zich nog sterker leert uitdrukken I En ik bid u: wie zou daar nibt toe geraken, die met een fijn- besnaardheid als van dezen zoeker in de heer lijkheid van het Hollandsch buiten mag ademen, en nog ongeveer een menschenleven voor pieuze studie vóór zich liggen heeft." Naar men verneemt, hebben eenige leden van bet Leidsche Studenten-muziekgezelschap „Sempre Crescendo" zich in verbinding gesteld met eenige heeren te Alfen tot het geven, op 20 Februari a. 8., van eene muziekuitvoe ring in de zaal van het hotel „St.-Joris." Het voornemen bestaat, na afloop van het concert, gelegenheid te geven tot dansen, zoodat een en ander waarvoor invitatie kaarten zullen worden rondgezonden een genoeglijken avond belooft. Burgemeester en "Wethouders van War mond hebben doen bekend maken, dat er a. s. Zaterdag, des nam. te halftwee, op het raad huis aldaar gelegenheid zal bestaan tot koste- looze vaccinatie. In de op 8 Februari te Alkemade gehouden Raadsvergadering is op voorstel van B. en Ws. besloten over 1897 aan de veldwachtersweduwe B. Ketfzer en de nacht wakersweduwe T. Van Veen ieder eene toelage van 75 te verleenen. Ook was ingekomen eene missive van Ged. Staten, waarin dezen het oordeel van den Raad vroegen omtrent een verzoekschrift van de kie8vereeniging „Alkemade" aan den minister van Binnenl. Zaken gericht, om de gemeente Alkemade met het oog op de uitbreiding van het kiezercorps en de uitgestrektheid der ge meente nevens dat aan het Raadhuis te Roe- lofarendsveen ook een stembureel te vestigen te Rfip-Wetering en daarvoor de gemeente in twee stemdistricten te verdeel en. Met alge meene stemmen werd besloten tot gunstig advies op dit adres. Eene opgave van de uitkomsten der meting en schatting in 1896 van gebouwde en ongebouwde eigendommen, in do gemeente Woubrugge gelegen, ligt aldaar ter secretarie der gemeente gedurende 30 dagen ter inzage. Zondag werd te 's-Gravenbage de alge meene vergadering van de Provinciale Ver- eeniging van gemeente-ambtenaren in Zuid- Holland gehouden. De voorzitter, de heer Van Franck, deelde mede, dat met ingang van lo. Januari jl. 8 nieuwe leden en 2 buitengewone leden waren toegetreden. In de in het bestuur bestaande vacature werd voorzien door de benoeming van den heer M. Gelfin, ambtenaar ter secretarie te Waddingsveen. Ingeleid werden door den heer B. Koker Jzn., burgemeester-secretaris van Krimpen aan den IJsi-1: „Beveiliging van de arbeidsklasse en de werkzaamheden daaraan voor de gemeen tebesturen verbonden" en door den heer E. Boven, ambtenaar ter gemeente secretarie fee Gouda: „Besprekiog van de aaostaande vast stelling der kiezerslijsten." Beide onderwerpen gaven aanleiding tot eene breedvoerige wis seling van gedachten. Van de gelegenheid tot het bespreken van administratie onderwerpen en van de belangen der ambtenaren werd een ruim gebruik ge maakt. Als plaats voor de algemeene vergadering, in de maand Mei aanstaande te houden, werd 's-Gravenzande aangewezen. Op do voordracht te Amsterdam voor een derden onderwijzer aan de openb. lagere school lste kl. No. 37 staan de heeren A. Westbroek, onderwijzer te Zevenhuizen; C. Bijkerk, ond^rwozer te OudshoornJ. Lindhout, onderwijzer te Assendelffe. De commissie van rapporteurs der Tweede Kamer voor htt wetsontwerp betrekkelijk de regeling van de verdeeling der provinciën in kiesdistricten ter benoeming van leden der Provinciale Staten, enz., heeft haar eindverslag vastgesteld. Na kennis genomen te hebben van de Memorie van Antwoord op het voor- loopig verslag, is zij van oordeel, dat door de gewisselde schrifturen de openbare beraad slaging over het voorstel genoegzaam is voor bereid. De heer O. C. Nickelsen, ingevolge ko ninklijke machtiging benoemd tot vice-consul te Cfcristiania, is in die hoedanigheid door de Scandinavische regeering erkend. [Sts. Crt.) Na bet bedanken van den heer dr. Du Bois, te Berlfin. voor zfine benoeming tot buitengewoon hoogleeraar aan de Universiteit te Amsterdam, komt in de eerste plaats daar voor in aanmerking dr. B. Sissingb, leeraar in de natuurkunde aan de Polytechnische School te Delft Voor zes burgergeneeBkundigen (artsen), die voor den militairen geneeskundigen dienst pbysiek geschikt zijn, bestaat gelegenheid om te worden benoemd tot officier van ge zondheid 2de klasse bij het personeel van den geneeskundigen dienst der landmacht, onder het genot eener premie voor eens van 2500. Voor zoodanige benoeming komen alleen in aanmerking ongehuwde Nederlanders, van good zedelijk gedrag, die het diploma als arts bezitten en niet ouder zijn dan dertig Jaren. Belanghebbenden zullen zich vóór of uiter lijk op 1 April a. s. met een op zegel ge schreven request behooren te wenden tot H. M. de Koningin, onder overlegging der vereischte stukken. W\j verwijzen belanghebbenden verder naar de „Staats-Ct." van 6 Februari. Bij besluit van den president der Ver- eenigde Staten van Venezuela is de heer M. A. Van Rbede van der Kloot, hoofdcommies bij het departement van koloniën, benoemd tot ridder 3de klasso der orde van het Borstbeeld van den Bevrijder. Volgens het „N. v. d. D." zal do beeld houwer A, Hesselink een ontwerp in gips maken van een monument ter nagedachtenis van Koning Willem III. Deze opdracht moet hem zfin gegeven door het Panopticum te Amsterdam. Na 45-jarigen Evangeliedienst, waarvan twaalf jaren in Natal en de Kaapstad en drie en dertig in Nederland, heeft dr. H. E. Faure Zondagochtend in de Ned. Herv. kerk te Does burg bekend gemaakt, dat hfi om gezondheids redenen aanzoek heeft moeten doen om emeritaat tegen 1 Mei en hem zulks door het provinciaal kerkbestuur van Gelderland reeds was verleend. Te Zeist is overleden de heer J. W. E. Schadee van der Does, gepens. kapt. van het O.-I. leger. Naar aanleiding van het vermelde bericht in het „Haagsche Dagblad", verzoekt dr. A. Bredius nog te melden, dat de benoeming van den heer Waller, die hem totaal onbe kend was, tot onderdirecteur van het Maurits- huis, heeft plaats gehad geheel buiten zijn voorkennis en dat terwijl door hem iemand anders was voorgedragen en de Regeering hem uitdrukkelijk had gezegddat een door hem voor te stellen candidaat „natuurlijk voorgedragen zou worden." Voorts wordt aan het „Dagbl." nog uit goede bron verzekerd, dat de heer Waller zelfs niet gesolliciteerd had. Het ontslag van dr. Bredius sou tot nog toe slechts mondeling aan den Minister zfin aangeboden, en pogingen aangewend worden om dr. B. voor het Mauritshuis te behouden. Hr Ms. flotieljevaartuig „Mataram", onder bevel van den luitenant ter zee lste klasse H. Backer, is 8 dezer te Gibraltar, sq Hr. Ms. fregat „De Ruyter", onder bevel van den kapitein ter zee H. O. Feith, is 6 dezer te Padang aangekomen. Door den minister van koloniën is be paald, dat in dit jaar door het Kol. Werfdepót te Harderwijk zoo mogelfik 1800 man aan aan vullingstroepen naarO.-I. zullen moeten worden uitgezonden. Hoewel daarbfi in de eerste plaats behoefte bestaat aan soldaten der infan terie, met zooveel kader als noodig is voor begeleiding der transporten, en aan 4 korpo raals en 40 soldaten der genie, zullen toch ook manschappen van het wapen der artillerie en cavalerie niet van overgang of detacheering bfi het Indische leger zfin uitgesloten. De adjudant-onderofficier bfi het militair hospitaal te 's-Gravenhage, C. Van den Belt, genoot gisteren het zeldzaam voorrecht, zfin 50 jarig dienstjubilé te mogen herdenken. H. M. de Koningin schonk hem reeds in 1892 de eere medaille van Oranje Nassau met de Zwaarden, terwfil de Gouden Medaille voor trouwen dienst zfin borst reeds sierde. Gisteren getuigde de dirigeerende officier van gezondheid lste klasse J. Binnendfik, chef van het militair hospitaal, in bfizfin van het officiers-personeel, aan de ziekeninrichting verbonden, door eene kernachtige, warme toe spraak van zijne bijzondere waardeering van den jubilaris. Als een stoffelfik blfik daarvan werd hem tevens eene fraaie pendule met candelabers aangeboden. Bfi koninklijk besluit van 8 dezer is de Commissaris der Koningin in Noord-Holland gemachtigd tot het bfieenroepen der Staten dier provincie in buitengewone vergadering, op Dinsdag 23 Februari a. s., om dan aan de orde te stellen de verkiezing van een lid van de Eerste Kamer der Statön-Generaal, in de plaats van mr. G. Van Tienhoven. In de maand Januari jl. zfin bfi het Koloniaal Werfdepot voor den Indischen mili tairen dienst aangenomen 87 personen, aan wie aan handgeld werd uitbetaald eeu som van ƒ15,300. Van die 87 werden in de ver schillende garnizoenen van ons land voorloopig en te Hardorwfik definitief aangenomen 70, nl. 46 Nederl., 17 Duitscbers, 5 Belgen, 1 Zwitser en 1 Oostenrfiker, terwfil de 17 overigen overgenomen werden van de corpsen van het leger h. t. 1., t. w. 8 van de inf. en 9 van de Koloniale Reserve te Zutfen. In de algemeene „Studenten-Debating- Club" te Utrecht verdedigde dezer dagen de heer M. F. Onnen eenige stellingen, strekkende tot afschaffing van het spelen van het „Iö Vivat" in den Utrechtschen schouwburg vóór den aanvang van eene opera. Naar aanleiding van een door hem gedaan verzoek had de spr. een paar brieven van instemming ontvangen van de heeren J. Wagenaar en W. Hutachen- ruyter, die hem het beste succes wenschten op zfin pogen en die de hoop uitspraken, dat het hem mocbt gelukken de rechten van goeden smaak en gezond verstand te handhaven. Zfi waren beidon van meeoing, dat bfi opvoeringen van ernstige kunstwerken het onmiddellfik daaraan voorafgaan van het „Iö Vivat" binder- Ifik was. Het mocht niet batende stellingen werden, althans wat do hoofdstrekking betrof, ver worpen. Het stoomschip „Prins Willem I" arri veerde 6 Febr. van Amsterdam te Paramaribo; de „Prins Willem 111" vertrok 8 Febr. van Paramaribo naar Amsterdam; de „Koningin- Regentes," van Batavia naar Amsterdam, pas- seerae 8 Febr. Gibraltar; de „Soembing," van Java naar Rotterdam, passeerde 8 Febr. Ouessant; de „Java", vaD Batavia naar Amsterdam, passeerde 9 Februari Perim; de „Prinses Sophie", van Amsterdam naar Batavia, arriveerde 9 Februari Port-Said; de „Conrad", van Perim naar Amsterdam ge sleept door de sleepboot „Oceaan", passeerde 9 Febr. Gibraltar; de „Herzog" arriveerde 7 Febr. van Hamburg on Amsterdam te Tanga. Uit de „Staateconrant". Kon. besluiten. Pensioen verleend aan» T. Luikens van ƒ301; M. Marijs 238; A. Nieuwe» hoven 1523; J. A. Klumper f 309 'a jaars. Benoemd: tot griffier bij net kantongerecht t* Maastricht, jhr mr G. M. R. Testa, thans griffier hij het kantongerecht te Vechel, en tot griffier héf het kantongerecht te Vechel, mr. M. J. P. P. EL Frens, vroeger advocaat te Amsterdam, en tevens beëedigd klerk ter griffie van de arrondissements rechtbank aldaar, thans wonende te Schaesberg. De minister van marine heeft het volgende be paald Met 23 Februari a. s. worden geplaatst: o. aan boord Hr. Ms. wachtschip te Willemsoord, de luitenants ter zee 2de kl. H. J. Pak en C. C. A. Van Burg, eerstgenoemde op folio van luitenant ter zee fsie kl aar. boord Br. Ms. wachtschip te Hellevoetsluis, de luitenant ter zee 2de kl. \V. F. Gaymans; aan boord Hr. Ms. pantserschin .Evertsen", de luitenant ter zee 2de kL jhr. J. C. F. Von Miihlen; aan boord Hr. Ms. wachtschip te Amsterdam, de luitenant ter zee 2de kL L F H. Tnckermann; aan boord van Hr. Ms. monitor .Cerberus", de luitenant ter zee 2de kl. R. L. Diikhuisaan boord Hr. Ms. artillerie-instructie schip .Bellona", do officier van gezondheid 2de kl. H. Van der Voo, en b. gedetacheerd: aan boord van Hr. Ms. schoener .Dolfijn", de luitenant ter zee 2de kl. J. F. Nijlanï Gemengd Nieuws. Langs den door ons vermelde* weg want het was goed weer bewoog zich gisteravond door een deel van Leid -n de stoet van studenten (eouigen met banieren te paard, velen met en zonder banierwn in open landauers, anderen evenwel te voet), infanteristen met het nieuwe ge weer, petroleum- fakkeldragers, stafmuzikanten van „het vierde", tal van politie-agenten en een dichten drom belangstellenden, welke de op 8 Februari gebruikelfike serenade bracht aan de bo >g- leeraren der verjarende hoogeschool, welko heeren bfieon waren aan een feestdisch in „Hotel Du Lion d'Or", aan de Breestra^t. Vooral in de omgeving van dat Hotel was een groote menscbenmenigte op de been. Nu en dan was het gedrang or ontzettend, inzen derheid als er trams „met alle geweld" moes ten passeerea. Van eenige woningen werd bengaalsch vuur ontstoken, dat ook in den stoet werd meege dragen, en werd druk met „serpentines" ge. worpen. Aan het Rapenburg, hoek Klokstesg, vormden deze een waar net tusschwn het raam eener boven-voorkamer en do takken van een boom. Heel wat drukte dus, veel werk (voor do politie), veel pret, veel geschermutsei, v ol muziek, veol gezang, veel gejuich en versprei ding van veel liebt over en door den stoet gedurende zoowat anderhalf uur in den kouden avond van den achtsten van Sprokkelmaand 1897 in het centrum onzer Academiestad. Eene bijzonderheid is het, dat de vi8scherliedon Van Nieuwkoop, van Kage, deier dagen, in het „Zweiland" in 3 trekken met den zegen, eenige duizenden ponden vlsch vingen, hoofdzakelijk brasem. Het F an f are-co r ps te Boskoop vierde zfin tienjarig bestaan. Eigenlijk was 30 Januari de dag, waarop voor tien jaar do vereeniging werd opgericht, doch eerst Donder dag 4 Februari herdacht men bet feest. Men hield een optocht, maar de straatjeugd ver hinderde den goeden afloop daarvan door hare sneeuwballen, wel niet op de muzikanten gemikt, doch een bal hier en daar op de muziek of horens maakte de optocht onmo gelijk. Men ging daarom spoeaig terug naar het hotel van den heer Klaassen, waar men verder den dag doorbracht, zich 's avonds aan een souper vereenigde en eerst in den mor gen scheidde. Het Fanfare-corps weet wat feestvieren isl Naar men verneemt wordt, einde dezer maand eene uitvoering verwacht; alleen voor genoodigden toegankelijk. Een onaangenaam geval. In een dor te Amsterdam verschijnende bladen werd Vrfidag medegedeeld, dat de 130,000 in zfin geheel was ten deel gevallen aan een bekend stalhouder aldaar. Dit heeft een van hen, dis spoedig om de faam als zoodanig was aan gewezen, heelwat onaangenaamheden bezorgd. Van alle kanten krfigt hfi geluk wensch en, maar ook bedelbrieven, en toen bfi zich Zon dag met een nieuwe jas op straat vertoonde, riepen een paar straatbengels bem na: „een nieuwe jas van de centen van de loterfil" En het ergste is, dat er geen sprake is van het trekken van den hoog^ten prfis, zelfs niet van een klein prfisje op een twintigje. De hoogste prfis viel niet te Amsterdam, maar op een lot, oorspronkelijk uitgegeven door een collecteur, wonende te Tiel. Boven dien is het lot niet in zfin geheel in iemands bezit geweest. Een inwoner van Beusichem, bfi Tiel, had er o. a. een tiende van. (Ebl.) Te Haarlem zfi n Zaterdagnacht op last van den burgemeester een viertal café's, waarin sociëteit, te 12 uren gesloten. Tot nu toe was daar het sluitingsuur een uur na middernacht.

Leidsch Dagblad | 1897 | | pagina 1