P. E. Hentschel en zeven anderen; 60. goedkeuring der overeenkomst met Duitsch- land betrekkelijk het kustlicht op Borkum en de beto.3ning van de Benoit-n Eems, en aan ▼oiling en verhooging van hoofdstuk VI der Staatsbegrooting voor 1896 7o. goedkeuring ▼an eene ruiling van grond met de gemeente Koevorden; 80. tractaat van handel en scheep vaart met Japan; 9o. afstand van vesting- grond te Groningen ten behoeve van den bouw van een ziekenhuis. Verder bestaat bij hem het voornemen het voorstel te doen na afloop van het afde:-liogs- •ooerzoek allereerst in behandeling te nemen da wetsontwerpen: lo. Wijziging van de Pro vinciale Wet; 2o wijziging eer wet van 5 Nov. 1852, houdende verdeeling der provinciën in kiesdistricten, ter benoeming van de leden der Provinciale Staten, enz.3o. wijziging van do Gemeentewet; 4o. oprichting van Kamers van Arbeid. Uit de „Staatscourant". In <3« „Staatscourant" van 7/8 dezer is opge nomen een koninklijk besluit van 6 dezer, waar bij op de voordracht van den minister van water staat, handel cn nijverheid de volgende bepalingen worden vastgesteld: lo. Benoemd tot commissaris-generaal voor Nederland bij de in 1900 te Parijs te houden we reldtentoonstelling, de heer J. T. Cremer, lid van de Tweede Kamer te 's Gravenbage; 2o. Ingesteld eene centrale commissie tot in richting van de afdeelingen van Nederland en zijne koloniën en tot behartiging van de bclaDgen der inzenders in die afdeelingen op de sub 1 genoemde tentoonstelling; 3o. in die commissie benoemd tot lid en voor zitter, de commissaris-generaal, sub 1 genoemd tot leden en onder-voorzitter, de heeren Aug. M. J. fiendrichs, voorzitter van de Kamer van koop handel en fabrieken te Amsterdam, en M. M. De Monchy, voorzitter van de Kamer van koophandel ea fabrieken to Rotterdam tot leden, de beerenG. EL Bintzen, lid van do Tweede Kanier te Rotterdam; C. Lely, lid van de Tweede Kamer, oud-minister ▼an waterstaat, handel en ujjverbeid, te 'a-Graven- hage; J. graaf Van Limburg Stirum, voorzitter van den raad van bestuur van het Museum van Kunst nijverheid te Haarlem; 1L W. Mesdag, voorzitter van het schilderkun dig Genootschap „Pulchri Studio" te 's-Graven- kage; mr. L. P. M. H. baron Michiels van Verduynen, lid ▼an de Tweede Kamer te 's-Gravenhage'; J. D. Onderwater, voorzitter van deNederland- aebe Maatschappij voor Tuinbouw en Plantkunde te Heemstede; mr. N. G Pierson, ond-minister van financiën te VGravenhage; mr. G. J. dickesz, lid van de Eeiste Kamer, ond-voorzitter van het Nederlandsch Landbouw- comité te Lochem; G. A. baron Tindal, te Amsterdam; J. W. IJzerman, oud-hoofdingenieur der Staats spoorwegen in Nederlandsch-lndië, te 's-Graven- mr. H. Zillesen, commies griffier van de Eerste Kamer, te 's-Gravenhage. tevens secretaris; Jhr. S. Van Citlers, hoofdcommies bij het minis terie van waterstaat, handol en nijverheid te 'a-Gravenhage, tevens penningmeester; D. baron Van Asbeck, ingenieur to Parijs. 4o. De minister van waterstaat, handel en nijver heid wordt gemachtigd bijzondere comniissiën in te stellen, tot het bijeenbrengen der inzendingen, behoorende tot de verschillende groepen en klassen, waarin volgens het reglement der tentoon stelling het ingezondene wordt gerangschikt, en de leden daarvan te benoemen. 5o. Ten slotte wordt bepaald, dat door den vmiister van waterstaat, handel en nrjvorheid een reglement Tot regeling der werkzaamheden van Ie centrale commissie en der bijzondere cóinmissiën worden vastgesteld. De minister van marine heeft 16 Februari a. s. •den officier-macbiuist 2de kl. L. W. Weckesser, dienende aan boord van Hr. Ms. pantserschip „Kortenaer", op non-activiteit gesteld en vervangen door den officier-machinist der 2de kl. C. Wkkerlin. Met denzeliden datum worden de benoemde officieren-machinist der 2de klasse J. Houtsmuller en W. J. Snaauw geplaatst respectievelijk bij don torpedodieust in de directie der marine te Willems oord en b'j de conservatie op 's Rijks werf en de maritieme directie Amsterdam. De minister van koloniën heeft de heeren A. J. Moskens en G. J. Van liijsinge ter beschikking gesteld van den gouverneur-generaal van Ned.-Indië, om te worden benoemd tot onderwijzer der derde klasse bg het lager onderwijs voor Europeanen en met dezen gelykgestelden in Ned.-Indië. De dies na talis. De 322ste gedenkdag van de stichting der Leifsche boogeschool, 8 Februari, werd beden met zeer veel belangstelling en opgewektheid gevierd. De rector magnificus dr. A. C. Vreede trad dos namiidags to 2 uren in het groot auditorium van bet academiegebouw op tot het houden eener redevoering, waarbij by sprak over „de oorspronkelijke en figuurlijke beteekenissen der Javaansche woorden." Met enkele woorden zullen we trachten don loop dier rede weer te geven, welke zich uit den aard der zaak er niet toe leent om in een kort verslag volledig te worden gere- Bomeerd. Zgne moeilyke taak, aldu3 begon spr., met het ocg op zyn bijzondere studie, de weten schappelijke beoefening van 'tJavaansch, die nog zoo in baar opkomst is, wenscht hy te vervullen door eenigszins duidelijk te maken in welke richting hy meer.t, dat er op hot gebied der l.-xicologie moet worden gearbeid. Spr. liet eenige algemeene opmerkingen over de Javaansche taal, vooral om haar woor deDschat, voorafgaan. Hy is 't in het alge meen eens mot een uitspraak van zyn be roemden ambtsvoorganger, T. Roorda, als doze xegt: „Van al de stamverwante talen is de Javaansche de ryksto aan woorden, waarvan «ene voorname oorzaak is, dat het den Javaan NI oene grooto mate van ontwikkeling ea een fijne gaaf van onderscheiding, toch ootbreekt aan zin voor het algemeene, zoodat xgj alleen het bijzondere met bijzondere bena mingen bestempelt Zoo heeft byv. de Javaan sche taal geen algemeen woord voor „dragen", maar wel bijzondere benamingen voor ver schillende manieren van dragen. Ook bet woord .stelen" kan daarvoor dienst doem De Javaan legt in de namen van allerlei wyzen van ste len eene groote virtuositeit aan den dag en heeft verschillende woorden voor .stelen by nacht", „in de vroegte", „van vee in de weide", „uit den stal of de kraal", „stelen en rooven met gewapende benden", „stelen van pluimvee", „van kleinigheden", enz. Toch ontbreekt bet ook niet aan algemeene uitdrukkingen, zoo gawh, voor dragen, „isi", „inhoud" voor by na allerlei inhoud, tot zelfs voor de bevolking toe, „wadat", dat een algemeen begrip is voor 't tegenovergestelde; zoo onder de adjectiva, byv. „patoet", dat op verschillend ge bied gebruikt, gepast, billjjk, begrypeiyk, waarde enz. beteekent, of onder de verba mati „dood", „sterven" van alles wat tenietgaat, byv. uit gaan van vuur, enz. Komt ook de invloed van andere volkeren by don rykdom van woorden in aanmerking,niet minder geldt dat aan het onderscheid maken in rang en stand en de eerbied van den minderen voor den meer deren, die in het Javaansch zoo sterk worden uitgedrukt, zooiat men vier taaisoorten kan onderscheiden, het Ngoko, de platste taal; het Krhmii, de beleefde taal; het Madya, de middeltaal; en het Kr&m£ inggil, d. i. hoog Krama. Nadat spr. over die vier verschillende taal vormen een en ander in het midden heeft gebracht, gaat hy over om een blik te slaan in onze kennis omtrent „de oorspronkelyke en de figuurlyko beteekenis der Javaansche woorden" en de middelen aan te wyzen, die ons ten dienste staan om die beteekenissen nader en juister te bepalen. Die woorden zyn voor een groot deel ontstaan of opgebouwd uit éénlettergrepige woorden of wortels, die ieder een zekere eigenschap of geval voor stellen en waaruit vooral met behulp van voor- en achtervoegsels de grondwoorden ge vormd zyn. By sommige woorden valt het klanknaboot sende, het karakter der éénlettergrepige wor- teh terstond in het oog, byv. gatig, gatoeg, gatog van de wortels tig, toeg, tog, terwyl andere voorbeelden voor 't bewys van het tweede aangehaald worden, byv. tjipit, gapit, öjöpit van pit „klemmen". De Javaan voelt het eerste dan ook 6terk, waarom hy va3k woorden van gelyken of analogen wortel byeenvoegt of opeenhoopt, om uit te drukken, dat het bem om de gewaar wording te doen is; soms moet door verge- lyking met andere samenstellingen de grond- beteekenis der woorden worden bepaald. Van daar de mogeiykheid, om de verklaring van sommige woorden te vinden, byv. van tigas, vroeger „nieuw", grondwoord van het werk woord „uigas", „afsDyden", nu juist ouderdom, afgeleid van „tigas", afsnyden, dankt het de beteekenis van „nieuw" alleen hieraan, dat een versch van het weefgetouw afgesneden stuk goed ook „nieuw, pas afgesneden" is. Zoo met andere woorden, waarvan spr. zeer vele voorbeelden aanhaalt. Deze methoie, meent hy, scbynt werkelyk ook eenig licht te kunnen verspreiden over het verschil, dat er byv. bestaat tusechen de beide straks ge noemde Kr&m&soorten, en het Ngoko, en waarby geen overneming uit eene vreemde taal, zooals in het Sanskrit, is aan te wyzen. Ook dit toont spr. verder door vele voorbeel den aan. Spr. ging daarna over tot het verklaren van bet figuurlyk gebruik der woorden in het Javaansch, by de Javanen Z9er in gebruik, vooral in poëzie, boewei dat gebruik ook veel voorkomt in de Babad Tanak Djawi, „Geschie denis van Java", een prozawerk natuurlyk. Spr. haalde daarvan enkele voorbeelden aan uit de groote hosveelheid, die men in deze geschiedenis aantreft. Babad behoort er zelf reeds toe; de eerste beteekenis is „Ontginning", dan „Stichting van een ryk," eindelyk „Ge schiedenis," omdat de geschiedenis van een ryk met do stichting daarvan aanvangt. Zoo ontleedt spr. verder de beteekenis van de straks genoemde woorien isi en wadah en geeft voorts nog tal van voorbeelden van het figuurlyk gebruik van woorden, die eigenaardig in de Javaansche taal ook door grammaticale vormen worden aangeduid; byv. gadjah be teekent olifant, met het voorvoegsel „Sa" wordt het „Sagadjah", zoo groot als een olifant, terwyl Sa ook kan beteekenen „zoo klein als." Ook van werkwoordsvormen toont spr. dit aan, van toestandsvormen, enz. Den indruk samen vattende, dien spr. hoopte, dat is opgedaan, zal die dus zyn, dat hoe veel in dezen nog aan de kennis ontbreke, de vergelykings-methode reeds in menig geval den juisten weg heeft gewezen. Spr. geeft ten slotte nog eene poging tot wetenschappe- ïyke indeeling. Hy gebruikte daarby de vier categorieën, door den Groninger hoogleeraar Van Heiten aange nomen: lo. beperkte toepassiug der oorspronkelyke of vooroorspronkelyke beteekenis; 2o. de metaphora of naamsoverdracht als gevolg van overeenkomst of gelykenis; 3o. de overdracht van het kenmerk op het gekenmerkte; en 4o. de overdracht van het oorspronkelyke op het daaruit herkomstige. Van al deze vier categorieën gaf spr. voor beelden, waarvan we ons om der uitgebreid heid wille onthouden, maar waaronder uiterst curieuze zich bevonden. Spr. eindigde, na alzoo het standpunt ont wikkeld te hebben, waarop zich de Javaansche lexicologie bevindt, en te hebben herinnerd aan wat in dezen al is geschied en verricht, byv. door Van der Tuuk met diens reuzen werk „Het Kawi-Woordenboek", dat ter perse is, .door oözen veelbegaafden Kern, e. a. Het oprichten van eene pol/ne:ische afdeeliDg by onze literarische faculteit was een wyze maatregel, waarvan het vaderland de schoon ste vruchten zal plukken. Zy getuigt van eene boogere opvatting van onze taak als koloniale mogendheid. Immers, dekenni3van de taal van hot volk, wier belangen ons zyn toevertrouwd (sic), zil ons te beter in staat stellen te doen wat wy kannen voor ons heeriyk Insulinde! Deze rede, bygewoond door een talryk publiek, waaronder ook eenige dames, werd herhaaldeiyk en vooral na het einde langdurig toegejuicht. Voor den aanvang en na hot uitspreken deed de muziek van de dienstd. schuttery, gezeten op de tribune van de zaal in het groot-auditorium, zich hooren. In de middaguren werd er door de studenten van het eerste jaar een gekostumeerde ryjool gehouden. Deze bracht natuurlyk veel drukte teweeg in de met vlaggentooi prykende stad. Men zag er 0. a. voorgesteld een ontmoeting tusschen Stanley en Emin-pacha in Afrika's duisternissen, een bezoek van den Noordpool reiziger Nansen aan Leiden, een schutter op klompen te paard, een toespeling op aan de academie alhier gegeven wordende voordrachten over de Faust-legende, een aanvoer van nieuwe haring in een op ösn sleepers wagen aangebracht en met zeilen voorzien scheepje, welks mast te hoog bleek om over ophaalbruggen te gaan, wat ln den feesttocht stoornis veroorzaakte, omdat die mast moest worden gestreken, enz., enz., alles opgeluisterd door schelklinkende muziek, de lucht doorklievende sinaasappelen en hard dravende jongens, die wegens de middag- vacantie vry hadden gekregen. Hedenavond is er profresoren-diner en wordt den hooggeleerden in het hotel „Du Lion d'Or" van den heer Smulders, Breestraat, waar zy aan eea gemeenschappelyk diner vereenigd zyn, een serenade door heeren studenten gebracht HERCULES." Deze Leidsche Gymnastiek- en Schermver- eeniging heeft met een tweedaagsch feest haar 12'/rjarig bestaan gevierd. Zaterdagavond gaf zy in de Stadszaal eene uitvoering. De groote zaal was zoowel bene den als boven geheel gevuld met vrouwelijke en mannelyke belangstellenden, en ter weers- zyden van het tooneel waren twee groote plantenversieringen aangebracht. In het mid den van een daarvan prykte de banier. De voorzitter, de heer A. Dirks, opende deze achtste openbare uitvoering met oen toespraak, waarin hy allen een harteiyk welkom toeriep, een kort overzicht van de geschiedenis en den arbeid van „Hercules" gaf, aan de oprichting der Volksklasse herin nerde, op het nuttige en heilzame der gym nastiek wees, alsmede op den gtringen steun, welke van sommige zyaen, waar die niet zou worden verwacht, ward ondervonden, in tegenstelling met de krachtige medewerking, waarop de vereeniging van andere kringen bogon kan. Hy eindigde met den wensch, dat er eindeiyk eene gunstige verandering moge komen. De werkzaamheden, welke door de wer kende leden, onder 1 ioing van den directeur, den heer Ph. De Vries, werden te aanschou wen gegeven, lokten by herhaling terecht ae daverende toejuichingen als bewyzen van goed keuring, tevredenheid, soms zelfs van bewon dering uit. Deze oefeningen met de verschil lende groepen aan rek en bruggen en athle- tischo standen, van werkende leden en de adspiranten-afdeeling, waren inderdaad een schitterend succes voor het feestvierende ge zelschap. Even vóór de pauze werd den voorzitter als een hulde aan de Vereeniging namens de kunstlievende leden door den heer J. Terpstra, als president van een zich daartoe gevormd hebbend comité, met eenige toepasseiyke woorden een kostbare zilveren krans aange boden, welke kort daarop aan de baaier werd gehecht; terwyl den heer Dirks persoonlyk by diezelfde gelegenheid uit naam van dezelfde leden een fraaie lauwerkrans met linten in de Leidsche kleuren en een kapstok in den vorm van een zwaard werden vereerd. Dat de voorzitter als tolk van de Veieeni- ging den dank overbracht, maar ook voor zichzelvcn zyn erkentelijkheid betuigde, spreekt vanzelf, evenals dat hy de Vereeniging in aller verderen steun bleef aanoevelen. Aan fanfares ODtbrak het natuurlyk niet. In de pauze was er in den feyer receptie, waarby den vertegenwoordigers van zuster- vereenigingen van hier en elders werd dank gebracht voor hunne tegenwoordigheid en het bestuur van de feestvierende vereeniging de gelukwenschen werden aangeboden door den heer Joh. Heynen, uit Den Haag, voor zitter in het gewest Zuid-Holland en commis saris van het hoofdbestuur van het Neder landsch Gymnastiek-verbond, terwyl er verder nog andere van waardeeriüg getuigende tos- spraken werden gehouden en de eerewyn werd aangeboden. De uitvoering werd besloten mot een bal, waarvan al een byzorWer druk gebruik werd gemaakt en dat velen nog heel Jang tyeen- bieid. Nietegenstaande de volte, betrachte er voortdurend een prettige toon. De Zondag was voor de vereeniging „Her cules" weder oen drukke dag, al namen hare leden zelf geen deel aan de door haar uitge schreven nationale wedstryden. Ze zorgde voor een geregelden gang van zaken. De deelneming aan die wedstryden kan werkelyk groot genoemd worsen. Ze hadden ook plaats in de Stadszaal, en wel in de gr jote zaal en in de boven achterzaal, zoodat er tegelykertyd verschillende kamp?n konden worden gehouden, wat wel noodjg was met het oog op het aaozieniyk aantal leden, dat voor elk der mededingende vereenigingen uitkwam, Hunne getallen liepen, naar de sterkte van het ledental, van 4 tot 10. Enkele vereenigingen hadden hare banieren meegebracht, welke nu eveneens by hetteoneel geschaard stonden. De belangstelling was reeds van het uur van aanvang af, 's morgens te tien uren, aan- zieniyk, terwyl de toeschouwers gedurig meer toenamen. De wedstryden begonnen met de staafoefo- ningen, waarvoor zich 19 vereenigingen had den aangemeld. Hiervan trok de Rotterdamsche Gymnastiek- en Schermvereeniging (met 10 turners) zich vóór den wedstryd terug. De uitslag is dat de volgende punten wer den gemaakt: „Sparta", Delft, 23; - „Palaestra", Schie dam, 217,„Olympia", 'a-Hage, 21*/,; „Algemeene Turn-Vereeniging", Rotterdam, 217,; „Kracht en Vlugheid", Amsterdam, 21; „Voorwaarts", 's-Hage, 20*/7; „Olym pia", Schiedam, 207»;— «Hercules", Beemster, 207»; „Amstel8 Gymnastiek-Vereeniging", Amsterdam 207»; Adolf Spiets", Utrecht, 197,; „Leonidaa", Vlaardingen, 197»; „Simson", Koog-Zaandyk, 18*/f; «Donar", Delft, 187,; „Lichaamsontwikkeliog'1, Delft, 17; „Sparta", Leiden, 147», „Oranje", '8 Hage, 147sj öb „Sparta", Haarlem, 137s- De lste prijs: groote verguld zilveren me daille, werd dus behaald door „Sparta", van Delft; de 2de prys: groote zilveren medaille, door „PalaeBtra", van Schiedam; de 3deprys: groote bronzen medaille, door Olympia" van Den Haag, terwyl, wegens het geiyk getalpunten, door de jury óók een derde prys werd toe- kend aan de „Algemeene Turnvereeniging" van Rotterdam. Des namiddags om één nur namen de toe stel-oefeningen (rek, ringen, brug, vèrspringen en gewichtheffen) een aanvang. Hiervoor hadden zich 11 vereenigingen doen inscbry ven. Vóór den wedstryd, by het bekend worden der te maken oefeningen, trok zich echter al terug „Palaestra", van Schiedam, en tyden8 den wedstryd: „Amstels Gymnastiek- vereeniging", „Kracht en Vlugheid" en „Spar- tacus", allen van Amsterdam, respectieveiyk met 4, 7, 7 en 6 turners. In deze afdeeling werden door de overbly vende vereenigingen de volgende punten gemaakt: „Voorwaarts", Den Haag, 51„Olympia", Den Haag, 46V5; Adolf Spiess," Utrecht, 467ioJ „Rotterdamsche Gymnastiek- en Schermvereeniging", 45VS; „Oranje", Den Haag, 444/s; „Donar", Delft, 41*/s; „Sparta", Delft, 39T/,. De pryzen werden dus gewonnen: de lste: groote verguld zilveren medaille, door „Voor waarts", Den Haag; de 2de: groote zilvtren medaille, door „Olympia", Den Haag; de 3de: groote bronzen medaille, door Adolf Spiess", Utrecht. Elke prys ging vergezeld van een diploma. De door de bestuursleden van „Hercules" uitgeloofde personeele prys, bestaande uit een krans met diploma, voor hem, die in den tweeden wedstryd (toestel-oefeningen) te zamen het hoogste aantal punten behaalde, werd gewonnen door den heer N. Van Wyk, van de vereeniging „Voorwaarts", Den Haag, on den heer J. Voogt, van de „Rotterdamsche Gymnastiek- en Schermvereeniging", die ieder een geiyk aantal punten hadden gemaakt, nl. 587j» zoodat ieder een geiyke prys werd toegekend. Het hoogste aantal punten, dat zy hadden kunnen behalen, was 74, met het vèrspringen meegerekend. De verste sprong bedroeg nu 4.90 meter. Op den gewestelyken turndag, in November 1896 alhier gehouden, was de verste sprong 6.20 meter. Niet onvermeld willen we hier laten dat een ter zake deskundige ons mededeelde dat er wat de toesteloefeningen betreft, over het algemeen niet byzonder schitterend werd ge werkt, op enkele uitzonderingen na; dat bet vèrspringen ook niet uitmuntte, evenmin als het werken aan de ringen, maar dat de straf oefeningen uitstekend waren; alsmede dat „Hercules", die aan de wedstryden niet mee deed, Zaterdagavond meestal sterker gewerkt heeft en in den kamp dus zeker een gunstig figuur zou hebben gemaakt. De pryzen werden gisteravond in den foyer der Stadszaal, waar weer muziek was en voordrachten werden gehouden, op plechtige Wijze uitgereikt De heer C. A. Bader maakte daarby als president der jury met een aardige toespraak den uitslag bekend, terwyl de boven genoemde heer Heynen de pryzen, eveneens met toepaaselyke woorden, overhandigde en ook de heer Dirka als president van „Hercules" daar aan nog eenige beschouwingen vastknoopte. Het samenzyn werd ook nu met een bal besloten. Burgerlijke Stand van Lelden. Eerste huwelijksafkondiging van 7 Februari. G. T. Meiering jm. 28 j-.en C. M. J. Wessels jd. 83 j. J. G. Snel w. 23 j. en E. Hemrica jd. 23 j. L. Nieuwenburg jm. 25 j. en J. F. Moene jd. 25 j. P- Fontein jm. 25 j. en J. Van Leeuwen jd. 22 i. G. J. Kleine jm. 25 j. en G. II. Kallen berg jd. 24 j. M. H. M. Van Noort jm. 24 j. en Ei. F. A. Van der Voorden jd. 24 j. D. P. J. Saris jm. 23 j. en A. M. Baraera jd 34 i. J. M. Slewe jm. 2ö i. en H. C. Pommeo jd. 33 j. W. Blansjaar jm. 33 j. en J. HommingaJd. 26 j. W. C. De la Conrt jm. 25 j. en W. P. S Broekveldt jd. 23 j.W. F. Martijn jm. 27 j. en M. Giajear jd. 30 j.G. Bergman jui. 22 j. en A. Sjardyn jd. 20 j. B. T. G. Tangelder jm. 30 j. en J. M. G. Bergers jd. 31 j. H. M. C. Van der Harten w. 42 j" cn C. P. C. M. Beernink jd. 29 j. G. Zbut- man jm. 36 j. en A. M. Van Daalen jd. 90 j. J. F. Dijkstra jm. 30 j. en M. J. Matlajd. 34 j. L. Abelman jm. 27 j. en H.M. Harieveld jd 23j. T. A, VaD de' Vathorst w. 35 j. eii G. E. A. Emans jd. 31 j. C. Yermaat jm. 28 j. en H. Post w. 29 j. ALKEMADE. Geboren: Willem^ndert, Z. v, D. A. Prosman en J. E. Bcrckenkamp. Eliaabe h Johanna, D. v. C. Van der Meor en C. Van der Apolonia Maria, D. van L. De Prie eu E De Jeu. Johanna, D. P. Van Ea en J. Bertus, Z. v. G. Van Nieuwkoop ea van E. Koelewijn. Maria Anna Cornelia, D. y, L. Pouw en tod E. AL Van der Ge eet. h u,^ dJ. ^0Dncus Boogenboora, jm. 29 jr- en Cornelia Thuis, jd. 24 jr. Adrianus Nicolaas Van Immerzeel, wedr. ran Cornelia Van der Horst 58 jr. alhier, en Adrians Van dor Plas, wed. van Hendrik Alkemade, 65 jr., te Noordwijk. Overleden: Chunnera Kramer, 81 jr., wed. van Albs. Ants. Wowijs. Elizabeth Koelewija 31 jr., echtg. van Gijsbert Van Nieuwkoop. KATWIJK Gehuwd: C. Van Boelen jm. 23 j. en J. Vooys jd. 23 j. Geboren; Jannetje, D. v. A. v. Duyvenbod© en J. Guyt. Cornells, Z. v. C. Vooys en L. Kloos. Harmen, Z. v. H. Verloop en C. Van Duyvenbode. Maartje, D v. W. v. d. Bent en G. Schaap. Jannetje, D. v. C. De Vreugd en K. Ouwehand. Overleden: J Dny venbode 79 j., wed. van H. Van der Plae. M. Ouwehand 2 j. J. Ver does 12 d. K. F. Crop 8 w. LEIDERDORP. Geboren: Petronella, D. van G. Van Eek en P. Rïjnsburger. Ondertrouwd: H. C. Van den Akerboom^ jm. 35 jr. en Johanna Meerburg, jd. 30 j. Overleden: A. Van Deggelen 14 mud. LISSE. Geboren: Apollonia, D. v. A. De Wit en M. Zwetsloot. Alida Maria, D. v. H. Van Haaster en G. Hoogendoorn. Wilhelmus, Z. v. J. Van Elk en M. C Duineveld Lammertje, D. v. A. De Kwaasteniet en A. Vroman. NOORD WIJKERHOUT. Overleden: P. v. d. Burg, echtg. van P. Duivenvoorde, 61 j. N. Heemskerk, wed. van G. v. <L Aardweg en J. Steenvoorde 90 j. OEGSTGEEST. Geboren: Catharina Elizabeth, D. van P. D. Hanmke en E. C Kret Levenl. Z. van C. L. Van der Wilk en L. Hogerwaard. RIJNSBURG. Geboren- Johanna Gerarda, D. v. C. Zandbergen en P. C. Vink Hendrika. D. v. P. Goemaat en H. Van der Ploeg. Overleden: K. Duin 60 j., echtg. v J. v. d. Vijver, J. De Mare 62 j. ecbtg van J Colijn. STOMPWIJK. Bevallen: J. Van Dorp geb. Post Z. M. M. Starrenburg geb. Waaijer Z. C. M. v. d. Helm geb. Vonk Z. M. A. Ooster laan geb. Janssen D. VEUR. Bevallen: A. M. G. Hooymacs geb. Kortekaas D. M. Van Verhage geb. Jufformans D. J. Koot geb. v. d. Post Z. WOUBRUGGE. Geboren: Wijbrand Abraham, Z. v. A. Do Graaf en A. A. Bins. Ondertrouwd: J. T. Rijkelijkhuizen jm. 24 j. en A. G. Van Kempen jd. 28 j. Overleden: C. v. d. Geest 22 mnd. HILLEGOM. Ondertrouwd: J. Seijsener en A. M.Duivenvoorden. Getrouwd: W. De Klerk en M. Tollenaar. J. v. Maris en Af. v. Berkel. Be v Allen: H. P. Van Gennip geb. Kol. d. J. Hopman geb. De Vos, d. Al. Van Til geb. Visser, d. A. Van den Oever geb. Van der Pluijm, d. M. Bruin geb. Visser, z. NOORDWIJK. Geboren: Pieter, z. v. P. Van der Niet eu Maartje Van der Bent. Thomas, z. v. A. Ruigrok en A. Af. Vink. Adriana Johanna, d. v. Th. Fr. Angevaare en K. Zaad. Overleden: Johanna Maria en Johanna, 4 mnd., drs. van M. Van der Linden en A. Caspem Cornelia Van Delft 66 j. geh. met A. Van Dijk Arie, 10 weken, z. v. D. Spaanderman en J- Haazenoot. SASSENEIEIM. Geboren: Johanna Justina, D. van J. v. d. Schrier en J. J. Schrier. Johan nes, Z. van J. Peschier en A. v. Leeuwen. Overleden: H. J. Hoogervorst, 7 mnd., Z. van H. Hoogervorst en A J. v. d. Voorn. VOORSCHOTEN. G e h u w d H. Zonneveld 22 j. en AI. Van der Krogt 21 j. G e b o r e nMaria Clasina Johanna, D. van J. Toledo en C. Buishuis. Overleden: J. v. d. Zwart 1 j.f Z. v. J. y. d. Zwart en M. C. A. Sjardin. A. J. r. Leeuwen 6 w., Z. van J. v. Leeuwen en S. E. Heusden. ZOETERWOUDE. Geboren: Cornells. Z. van C. Ooycndijk en M. Van der Meer. Elisabeth Afaria, D. van P. Weasel en S. Jonkers. Gemengd Nieuws. De optocht zal hedenavond, b goed weder, te 9*/, nur afmarcheeren van de eeciëteit „Minerva" en dan den volgenden weg nemen: Breeetraat. Hoogewoerd, Water- steeg, Nienwen Kfli), Korenbenrsorug, Viech- markt, Aalmarkt, Apothekeradtyk, Kort-Rapen- burg, Breestraat tot „Bkra d'Or", vorvolgena Breestraat richting naar de Hoogewoerd, Steenschuur, Rapenbnrg, Breestraat, Sociëteit. Op een bovenslaapkamer in het perceel van don hesr Ephr Jm aan de Haar lemmerstraat ontstond ZateAg-middag een begin van brand, doordat eenij beddegoed, dat op een stoof te drogen was gelegd, met het vuur in die stoof in aanraking was go- komen. Het lichte tuseohonschot tusschen deze kamer en een aangronz-nd vertrek tr indde spoedig voor een gedeelte weg, doch door het aftrekken van het behangsel en mot bohulp van een paar emmers water was men het vuur spoedig moeeter, zoodot de lnmiddela aangerukte slangenwagen van het politie- bureel en de spuit der weseburgers geen diensf behoefden te doen. De schade is matig en wordt door assurantie gedekt. Op de Uiterstegracht ontstond gis'erna- middag een schoorsteenbrand. Wel'ra kwamen ook Uier eenige brandspuiten aangerold, doch behoefden evenmin water te gerea, daar net vuur vóór haar komst door aanwending van kardoezen was gebluscht. Op een loos alarm rukte van middag de spuit der weesburgers w.er uit en maakte een tocht door de stad, doch n rgens schenen hare diensten noodig ta z|]n. De m o 1 en m ak er a f ir m a Boot, te Oude-Wetvring, heeft Zaterdag jl. met hare werktuigen den petrokumwegon van den heer Creyghton, welk» wagen ta Nieuwe-Wetering in eano sloot was gevallen, opgeheschen. Hierbij had een zekere T. De Jong, te N.- Wetering, bet ongeluk, een gedeelte der stel ling, welke omkantelde, op zijn lichaam te krijgen. Hoewel bewusUIoos weggedragen, is zijn toestand op dit oogenblik niet hope, loos meer te noemen. In het afgeloopenjaar kwamen in de gemeente Zoeterwoede voor 87 geval len van mazelen en 20 gevallen van roodvonk. H*n meldt uit Aalsmeer: De win ter is voor de bevolking onzer gemoente niet slechts een etreng, maar ook een lastig heer. Yooral wanneer hy in zyn optreden biyk geeft min of meer wispelturig van aard te zyn. Hg zondert ons af van de wereld rondom ons, die wy niet anders kunnen bereiken dan langs onze breede waterwegen. Deze zyn tkana wel is waar bevloerd, maar juist daardoor onbc-

Leidsch Dagblad | 1897 | | pagina 2