N». 11333 Donderdag 4 Februari. A«. 1897 <§oarant wordt dagelijks, met uitzondering van <§pn- en feestdagen, uitgegeven. LEIDSCH BACrBIA EBIJS DEZER OOUKAUTï Voor Lelden per 3 maanden, jPranco por poat Afzonderlyke Nommere 1.40. 0.05. PRIJS DHR ADVXETENnÉTT: Van 1—6 regel8 f 1.05. Iedere regel meer 0-17 Qrootora lettere naar plaatsruimte. Voor het incasseeren buiten de stad wordt f 0.05 berekend. Dit nommer bestaat uit TWEE Bladen. Eerste Blad. Officieel© Keuuis^eTlnffen. De Burgemeester dor gemeente Leiden; Ontvangen hebbende den staat No. 75, aan wijzende de uitkomsten dor meting en schatting van gebouwde en ongebouwde eigendommen, be doeld bij de artt. 15 en 23 der wet vanden26sten Mei J870 (Staatsblad No. 82) betrekkelijk de grond belasting; Brengt tor kennis van belanghebbenden dat die opgave gedurende dertig dagen ter Secretarie dezer gemeente is nedergelegd. Leiden, De Burgemeester voornoemd, 2 Febr. 1897. F. WAS. Leiden, 3 Februari. In de vorige maand is hier rondgezonden het beschry vingsbiljet voor de plaatselijke directe inkomsten) belasting te Leiden. Wy herinneren er aan, dat, volgens art. 14 van het Raadsbesluit, regelende de heffing van gei oemde belasting, zij, die geen biljet ontvangen hebben of bij tvie het niet is terug gehaald, vóór of op den 31sten Januari de gevorderde a ngifte ter secretarie moeten inleveren. Zij, die in den loop des jaars belasting schuldig worden, zijn verplicht binnen ééne maand gelijke aangifte in te leveren. B roepen is tot predikant by de Ned.- Herv. gem. te Stavenisse de heer 0. J. Warners, candidaat tot den H. Dienst alhier. Men schrijft ons: Het was gisteren, 2 Februari, een jaar geleden, dat de beeren Francbimon en Gori eene knapen-vereeniging oprichtten, onder de zinspreuk: Kn-ipen- en Jongelieden Geheel-onthouders-vereeniging „Zjjt getrouw." Leden der vereeniging zijn jongeliedeD, die beloven zich van wfin, bier on sterken drank te onthouden. Op do ver gaderingen des Zondagsavonds van halfacht tot hallnegen wordt niet alleen op het nadetlige van den bedwelmden drank gewezen, maar worden de jongens gewezen op de dgoI- zakelfikste levensvraag: „De reinheid naar ziel en lichaam." Men moet niet denken, dat deze jongens uit deu burgerstand zijn; neen, de meeste zijn uit den werkmansstand. Het was by vele jongens zelfs zeer mo iiyk om deze tot een flink koudwaterbad te krygen. De aanhouder wint echt r. Onier de leden zyn ook kinderen van dronkaards, die tehuis de nadeelige werking van de jenever hebben gez un. D ze knapen geven hierin een goed voorbeeld. D^n zijn er Dog knapen uit zoogenaamde matig j gezinnen, cie hior ook door bunno goede gezondheid echte koud-water drinkers biykon to zyn. Jainmtr, dat er enkelen hunne belofte op de feestdagen als Kerstmis, Nieuwjaar, ontrouw geworden zyn, doordat vader of moeder met zoo'n verleidtiyk beetje aankwam, en dan was het: „kom, jongenlief, een beetje zal niet schaden." Men zou hier jongens kunnen opnoemen, die beslist op ieder aanbod zeggen: „Neen, dit is vergift en willen wy niet gebruiken." Voornoemde heeren zagen dus veel vruch ten van hun arbeid, hoewel ze met vele moeilykheden te worstelen hebben gehad. Do knapen zien in deze heeren hunne be schermers; hun onderlinge omgang is dan ook zeer te bewonderen. Men moet tot deze jongens kunnen afdalen. Zondag a. s., 7 Februari, vieren zy hun eerste jaarfeest. Al is de kas der Vereeniging niet ryk, tocb zal men heerlyk feest kunnen vieren, want de heer J. Vreugdenburg Sr. uit Leiden zal eone sciopticon-vertooDing geven. De geschiedenis van Robinson Crusoe e. a. zullen dan vertoond worden. Afgevaardigden van andere Chr. Knapen- vereenigingen zullen cit feest by wonen. Een knapen-bibliotheek ontbreekt nog. Wie weet, waarvan er het volgende jaar melding gemaakt kan wordeD, indien -allen, dit werk waardeeren, iets willen offeren^ Da" kna- p?n sparen zelf nu voor een vsandel-irayyt by de wandeltochten iL den a. s. zomer te kun nen meedragen. Gelukkig, dat er altyd nog wel wat voor arme jongens, die den geheelen dag op de fabriek zyn, gedaan wordt om den Zondag ten minste zoo aangenaam mogelyk te maken. Voor de nationale militie lichting 1898 zyn te Katwyk ingeschreven 75 jongelingen, waarvan er 4 noch lezen noch schryven kun nen en 2 alleen de leeskunst verstaan. Tien lotelingen der lichting 1897 hebben zich aan gemeld om by de zeemilitie te dienen. Men scbryft ons uit Hazerswoude (Ryn- dyk): Aan de openbare school alhier worut sedert ruira een jaar van de gelegenheid ge bruik gemaakt, die de Ry kspostspaarbank biedt, om by de schoolkinderen het sparen aan te moeiigen. In de eerste maand van dit jaar werd door de leerlingen van voornoemde school f 35.98 byeengebracht. Het aantal spa rende leerlingen bedraagt ongeveer 100. Sedert het hoofd dier school de gelegenheid voor de leerlingen openstelde om hun spaar centen veilig te beleggen, werd ruim f 150 byeeDgebracht. De Prov. vereeniging van Ambtenaren ter Secretarie in Zuid-Holland (afd. van den Ned. Bond) zal 7 Februari a. s. des namid dags 1 uur in het Zuid-Hollandsch Koffiehuis, te 's-Gravenhage, eene algemeene vergadering houdtn, waarin, behalve behandeling van ge wone onderwerpen zal worden ingeleid, door den heer E. Boven: „de aanstaande vaststel ling der kiezerslysten" en door den heer B. Koker Jzn.: „Beveiliging van de arbeidende klasse en dd daaraan door bet gemeentebestuur verbonden werkzaamheden." Voor de nationale militie, lichting 1898, hebben zich te Oegstgeest 26 personen doen inscbry ven, die sllun lezen en schry ven kunnen. Dezen keer hebben zich van de lichting 1897 geene loteling^ n voor de zeemilitie aangegeven. Te Nooruwykerhout werd in de maand Januari aan h -t hulppostkantoor opdeRyks- poatsp larbank ingelegd f 2508.50 in 13 inlagen. In 4 keeren werd terugbetaald f 341.81. Te Aalsmeer, op de bovenzaal van Hout koper, vergaderde de Nieuwveensche Geheel onthouders Vereeniging; 400 personen waren oaar aanwezig. Na opening der verga dering spraken achtereenvolgens de heeren Spelocrg, hoofd der school te Nieuwveen, Angenent, Baas, Hymans, Daniels en ds. Scher- merhorn, die allen met belangstelling werden a ingeboord. Traden er de vorige vergadering 18 nieuwe leden toe, thans sloten zich 25 nieuwe drmkbestryders aan. Om 7 uren be gonnen, tiiidigde de vergadering om halfelf met een hartelijk woord van dank door ds. S-lurmerhorn. Gedurende de maand Januari zyn aan hot Rykstelephoonkantoor te Lisse behandeld 138 telegramuien, t.w.ontvangen 69 en ver zonden 69. la Januari van het vorig jaar bedroeg dit aantal 82 telegrammen. Men scbryft ons uit Bodegraven: In eene gehouden vergadering, uitgeschreven door de Centrale Lib,rale Kie3 vereeniging „Burgerplicht" te Bodegraven, besprak gister- avoni dr. P. H. Roessingh, lid van de Tweede Kamer, wonende te L -iden, ue nieuwe kieswet De heer Roessingh begon met een terugblik te werpen op de poiiti.ke geschiedenis van ons land over de laatste 50 jaren en vestigde vooral de aandacht op het jaar 1*848, toen de verkiezingen met trappen plaat3 moesten maker» voor de rechtstreeksche verkiezingen. Hoe werd er toen door velen „ach en wee" geroepen en wat jeremiades werden aange heven en hoe werd er geprofeteerd, dat Norlands ondergang naby wasl De geschie denis heeft deze pessimisten echter geheel en al in het ongelyk gesteld. Hetzelfde heeft nu plaats, mogelyk in niet zoo sterke mate, maar spreker gaat met volle vertrouwen de toekomst te gemout, en niet alleen dit, maar hy is er heilig van over tuigd, dat de uitbreiding van het kiesrecht zegenryke gevolgen voor ons land zal hebben. Na aangegeven te hebben hoe en onder welke omstandigheden deze nieuwe kieswet is tot stand gekomen, ging spreker na, wie kiezers zullen zyn en welke formaliteiten zullen vervuld moeten worden door hen, die niet wegens hun belasting-aanslag het kies recht zullen verwerven. Hierna werd op dui- detyfce wyze uiteengezet, hoe de verkiezingen zullen plaats hebben. Daar in de korte pauze niemand zich had aangemeld tot het doen van vragen naar aanleiding van het gesprokene, wees de heer Roessingh na de pauze de kiezers op hun plight, om toch vooral trouw ter stembus op te gaan, en op het groote belang van zich aaneen te sluiten. "Wat zal de toekomst ons brengen? Daarop kon spreker geen antwoord geven, maar vurig hoopte hy, dat er genoeg mannen ter Tweede Kamer zouden gezonden worden, waaruit een flinke, vooruitstrevende her vormingsparty kon geboren worden. Want er was zoo veel, dat hervorming en voorziening eischte; o. a. werd gewezen op den landbouw, verkeerswegen, verwaarloosde kinderen, ver zekering van den werkman teg6n den ouden dag, enz. De vergadering, die tamelyk druk bezocht was en om 7 uren een aanvang genomen had, werd te halftien gesloten onder harteiyke dankz'g ing aan aen heer Roessingh voor het gesprokene. In de gemeente Leiderdorp zyn in het afgeloopen jaar a "gegeven 32 arbeidskaarten, waarvan thans riog 16 geldig zijn. De heer G. Klyn, hoofd der Chr. school te Heemstede, herdacht Maandag (1 Februari) zyne 25 jarige ambtsvervulling als hoofd der Christ. School achtereenvolgens te Marssum, Zwammerdam en Heemstede. Den lsten April zal het 25 jaar geleden zyn, dat dr. A. Kuyper als hoofdredacteur van „De Standaard" optrad. Er heeft zich eene commissie gevormd tot feesteiyke her denking van dit voor de anti-revolutionnaire party gewichtige feit. De gemeenteraad van 's-Gravenhage had gisternamiddag te beslissen over het voorstel van B. en Ws. tot handhaving van het be kende besluit tot instelling van z. g. nood- klassen, waartegen de minister van binnen- landsche zaken bezwaar heeft gemaakt op grond der Schoolwet en dat, werd 't ge handhaafd, ter vernietiging zou worden voor gedragen. De discussie bepaalde zich tot eene her haalde bestryding van de zaak d fond door den heer Rietstap, die opnieuw betoogde, dat kinderen van 6 a 7 jaren niot geschikt zyn om 's avonds onderwys te genieten, en die het ook een gevaarlyk antecedent achtte, dat de gemeente zich zou belasten met de zorg voor verwaarloosde kinderen. De wethouder van onderwys, dr. Mouton, bepaalde zich tot het betoog, dat de bestry ding van den heer Rietstap de quaestie, waarop het hier aankomt, niet raakte, dus in haar geheel liet. De Raad besliste met 29 tegen 6 stemmen overeenkomstig het voorstel van B. en Ws. De Raad behandelde voorts het afwyzend praeadvies op het verzoek van de directie van het zeebad-Scheveningen om vergunning tot bebouwing van het plein aan de land- zyde van het Kurhaus öf vermindering van den erfpacht8-canon tegenover verbouwing van do zyvleugels in fraaier styl. Het einde der discussie was de aanneming van eene motie, aanvankelyk door den heer Simons voorgesteld en later door den heer De Brauw gewyzigd, met de bedoeling oen nader praeadvies aan B. en Ws. te vragen, dat berusten zou op eene nieuwe regeling met de Zeebad Directie, waartoe B. en Ws. bleken niet ongeneigd te zyn. De hoogst gebrekkige wyze, waarop de Haagsche Reinigingsdienst zich dezer dagen van zyn plicht kwyt, maakte een onderwerp van interpellatie uit, door den heer Mulder lot B. en Ws. gericht. Hy vergeleek de residentie in haar tegenwoordig uiteriyk aan zien met een negery en drong ernstig op bespoediging van de sneeuwopruiming aan. Do heer Yan Raalte zeide dat by menschen- heugenis de toestand nooit slechter was dan thans. De wethouder Bevers verdedigde zich met het argument dat, wilde men niet to veel geld nooieloos uitgeven, met een aegoiyker opruiming gewacht moest worden totdat het weer gestadiger zou zyn. Een bepaald voorsiel tot verhooging van het beschikbare krediet werd niet gedaan, en men eteldo zich tevreden met de ver wachting dat B. en Ws. alsnog de publieke opinie zullen bevredigen. Van de oirectie der Yereenigde Too- neolisten ontving de „N. R. Crt." do volgende belangwekkende medecieelingen: „Wy hebben in studie „Villa Gaby" van Léon Gandillot (Theatre de Gymnase) en „Een Gril" van Alfred De Musset. Deze voor- stolling zal gegeven worden ten benefice van mevrouw Yan Eysaen Vink. „Tot myn genoegen kan ik u meedeelen, dat wy daarna beginnen aan „Johan Gabriel Borkman" van Ibsen." De minister van binnenlandsche zaken heeft bepaald, dat de commissie, die gedurende het jaar 1897 belast zal zyn met het afnemen dor examens van vroedvrouw, zal zitting houden te Amsterdam, en benoemd: tot voor zitter der commissie, de inspecteur van het Geneeskundig Staatstoezicht voor Noord-Hol land dr. J. P. Dozy, te Amsterdam, met be paling, dat hy by verhindering tydelyk zal worden vervangen door het plaatsvervangend lid van den geneeskundigen raad voor Noord- Holland dr. A. H. L. Otto, te Amsterdam; tot leden: dr. J. Vroesom De Haan, directeur van 's Ryks Kweekschool voor vroedvrouwen te Rotterdam; dr. G. C. NyhofF, leeraar aan 's Ryks Kweekschool voor vroedvrouwen te Amsterdamtot leaen-plaatsvervangersdr. D. Kruseman, te Amsterdam; dr. C. N. Van de Poll, te Amsterdam. Sts.-Crt Te Maastricht is in den ouderdom van ruim 58 jaren overleden de heer K. F. Ariëns, be waarder der hypotheken, van het kadaster, enz. To Utrecht is op 68 jarigen leeftyd over leden do heer M. De Leeuw, gep. maj. der mil. administratie. De officier van gezondheid 2de kl. C.L. Coenen, van het lste reg. veldartillerie te Amersfoort, is bestemd om met 1 Mei a. s. op te treden als chef van den geneeskundigen dienst by het korps torpedlsten. Hr. Ms. pantserdekschip „Koningin Wil- helmina der Nederlanden", onder bevel van den kapitein ter zee W. J. Derx, is den lsten dezer van Swatow (China) vertrokken Naar men zegt, heeft zich te 's-Graven hage een syndicaat van belangstellenden in de Fransche Opera gevormd, om den goeden gang der exploitatie in het vervolg te verze keren. Jammer dat zuik 66n syndicaat niet vroeger tot stand kwam; misschien had men dan Mertens kunnen behouden. Als orkestdirigent zal verraoedeiyk in het volgend seizoen optreden Jules Lecocq, vroe ger o. a. dirigent te Marseille en te Spa. Lecocq is sedert een paar jaren getrouwd met de ook by ons algemeen gewaardeerde zangeres Dyna Beumer. (Fad.) Luit -kol. Buys, van het reg. gren. en jagers, heeft, volgens het „Vad.," de benoeming tot commandant der gendarmerie op Creta aangenomen en zal begin Maart derwaarts vertrekken. Indertyd maakte de heer Buys als luit. den velatocht oer Engelschen tegen Theodorus van Abessiniê mede. Het stoomschip „Merapi", van Rotterdam naar Batavia, vertrok 2 Febr van Southampton de „Spiarndam", van Nieuw-York naar Rot terdam, is 2 Febr. Prawlepoint gepasseerd; de „Soembing", van Java naar Rotterdam, vertrok 2 Febr. van Marseille; de „Burge meester Den Tex", van Amsterdam naar Batavia, arriveerde 1 Februari te Padang; de „Voorwaarts", van Batavia naar Amsterdam, vertrok 2 Febr. van Marseille. Uit de „Staatscourant". Kon. besluiten. Bij liet departement van w., h. en n. benoemd tot referendaris, de hoofd commies H. F. Bordewijk. Met ingang van 1 Mei a. s., aan den concierge bij het departement van w., b. en n., H. Koense, wegens vergevorderdon leeftijd, eervol ontslag uit 's Rijks dienst verleend en als zoodanig benoemd J. R. Mallee, bode bij dat departement. Aan J. D. F- Mulder, op ziju verzoek, eervol ontslag verleend nit zijne betrekking van kamer bewaarder en concierge bij de Directie van de Grootboeken der Nationale Schuld en het Agent schap van het Ministerie van Financiën t« Am sterdam. De minister van marine heeft den kapt. ter zee K. J. Dal en den luit. ter zee lste kl. H. J. F. MichelhotF, uit Oost-Indië in Nederland terugge keerd, op non-activiteit gesteld. Uit een rapport van den commandant van Hr. Ms. schoener Dolfijn," belast met het politie toezicht op de visscherij in de Noordzee van 11—15 Jan. jl., blijkt, dat geen klachten zijn ver nomen, noch overtredingen opgemerkt. TWEEDE KAHEB. Eea wetsontwerp is ingediend tot goed keuring van ruiling van grond te Koevorden met die gemeente, ter verbreeding van den druksten toegangsweg naar Koevorden. De minister van binnenlandsche zaken heeft, by de beantwoording van het afdeelingsverslag der Tweede Kamer over hot woisontwerp tot wyziging van het Bestuur der Polytech nische School, dat ontwerp nog oenigszins gewyz gd. O. a. wordt bepaald, dat voor elke te vervullen plaats in het bestuur door curatoren, den raad van hoogleeraren gehoord, eene gemotiveerde aanbevelingslijst aan den minister van binnenlandsche zaken wordt gezonden. Voor het overige doet de minister uitkomen, dat het ontwerp wet niet de verre strekking heeft, welke men daaraan heeft toegekend, maar slechts beoogt eene admi nistratieve verbetering, welke ook by her vormingsplannen nuttig kan werken, zonder dat zy op zichzelf als een hervorming is te beschouwen. De kapelaans en het kiesrecht. Men schryft uit Gelderland aan de „Resi dentiebode": „Er heerscht hier groote bedryvigheid met de invulling der belastingbiljetten van de nieuwe wet. Het bevreemat menigeen, dat kapelaans door den fiscus gerekend worden onder de kostgangers of inwonenden. Wat niut juist is, omdat zy met evenveel recht hunne appirtementen in gebruik hebben van het huis der parochie voor de geesttlfiken als de pastoors. Zy behooren veeleer tot de ambte naren of leeraren, die onder hetzelfde dak van een station of inrichting hunne appartementen hebben, en afzonderiyk worden aangeslagen. „De woning van de kapelaans (kapelanie) was vroeger afzonderiyk, en is dit r:og op verscheidene plaatsen. Maar in deze streken is do kapelanie gevestigd onder hetzelfde dak, waar de pastoor woont. Leek en, die afzon- deriyke kamers gehuurd hebben en in den kost zyn by anderen, slaat de fiscus bier wel degeiyk afzonderiyk aan. Iedereen zal begrfipen, dat parochiale woningen voor geestelyken, wanneer er drie of vier kapelaans gevestigd zyn, nogal hoog door die opvatting zullen worden aangeslagen, wat de haardsteden be treft. En zoo ook wat het meubilair aangaat, wanneer hiervoor de pastoor alleen moet op treden. In Frankryk zyn soms twaalf vicaires onder één dak met don pastoor, en hebben zelfs bun eigen menage, 't Is dus niets vreemds, dat de kapelaans voor zichzelven optreden in de belasting. Wy hopen, dat de een of ander deskundige in de dagbladen de reden van die handeling van den fiscus alhier eens zal toe lichten." Gemengd Nieuws. Een poging, hedenmorgen door den heer De Munck, schipper van Leiden op Den Haag, aangewend, om met zfin door een petroleum-motor voortbewogen schuit het ys te breken en door den Vliet de vaart op de residentie weer te openen, gaf, onder veel belangstelling van den wal, heelwat werk aan de opvarenden. Hy had het tot beden- namiddag niet verder kunnen brengen dan van den Nieuwen Ryn het Steenschuur door tot in den Trekvliet. De voortdurend onder vonden weerstand van het ys, hoe slecht dit er ook moge uitzien, was, niettegenstaande het vaartuig aan den Vliet zelfs door twee paarden werd voortgetrokken, te groot, zoodat de schuit weer naar haar vaste ligplaats is teruggekeerd. De stoomboot-maatschappy „De Volharding" heeft bare diensten naar Amsterdam, enz. ook nog niet kunnen hervatten. Op hel laantje naby de woning van den heer J. D. Speot, te Leiderdorp, is door een op de Rynkade surveilleerenden agent van politie der gemeente Leiden een zak met kippen gevonden. Naar de afkomst dezer dieren wordt een onderzoek ingesteld. Te Noordwyk werd gisteren een hardrydery op schaatsen gehouden om eet waren, bestaande uit erwten, boonen, spek, vet en brood. Het ys was niet sterk en het weer evenmin gunstig. Toch waren er veel toeschouwers. Het aantal mededingenden be droeg 116. De prys werd gewonnen door Christiaan Oude boom en de premie door G. Verwer. De pryswinner werd met muziek en tu8schen vlaggen door de leden der commissie naar bet „Hof van Holland" gebracht, ge volgd ook door alle overige deelnemers. Aldaar werden vele huishoudens nog met een goed maal gelukkig gemaakt, iets wat in den langen, winter zeker niet onwelkom is. Gedurende het jaar 1896 werden in do gemeente Katwyk 186 vaccinatiên en 2 revacclnatién gedaan, waarvan 165 gratis. Beneden bet jaar hadden 2 inentingen plaats, 32 van 13 jaren, 105 van 3—6 jaren, 49 van 6—12 jaren. Ten gevolge van het nieuwe reglement op de wegen en voetpaden werden te Katwyk opnieuw 61 personen ingeschreven als houders an eene hondenkar. Maandag-avond omstreeks halfelf is te Zoeter meer, aan den Voorweg, door onbe kende oorzaak, afgebrand het huis van en bewoond door den winkelier A Hartman. Het belendende perceel, toeoehoorendo a in den zelfden eigenaar en bewoond door A. Re-u- wyk, is, dank zy de windstilte en het flink optreden der brandweer, behouden gebleven. Alles was verzekerd. Er is weinig gered. Onder meer verbrand ion 20 kippen en 12 konynen. Men schryft ons uit Roelof-Arends- veen, dd. 2 Febr.: Hedenavond om zes uren kwamen in de haven alhier aan drie stoombooten, van de firma Bus, die, elkander opduwende, hedenmorgen om halfzeven te Haarlem begonnen zyn de vaart naar Rotterdam te openen. Het ys op het Brasemermeer bleek hierby nog sterk te' zyn, want de eerste boot, de „Jordens", een zwaar en groot schip, werd voor min stens twee derden op het ys geschoven, eer dit toegaf. Na eenige vaten agurken te hebben ingeladen, hebben deze ysbrekers den tojht voortgezet. Hunne kracht in aanmerking ge nomen, zullen ze by voortlurenden dooi spoedig de Rottestad bereikt hebben. Op treurige wyze vond gister morgen een bezoeker van de kaasmarkt te Bodegraven den dood in het kanaal „de Ziende", gelegen onder de gemeente Nieuwkoop. Door de glad beid schynt de met kaas geladen brik te water te zyn geraakt. By onderzoek bleek, dat de landbouwer een zekere Roos, ui* Korteraar onder de kaasbrik lag en reedr overleden was. Het paard leefde nog, doe', was geheel verstyfd.

Leidsch Dagblad | 1897 | | pagina 1