In de gisteren gehouden algemeene vergidering der naamlooze vennootschap Landbezit Katwijk' werd door de directie verslag uitgebracht over den toestand der Vennootschap, waaruit bleek, dat door de Vennootschap reeds werd verkocht eene op pervlakte van pl. m. 7000 vierk. Meter van den minst waardevollen grond tot een prijs van 1 gld. per vierk. Meter, zoodat de toestand der Vennootschap alleszins gunstig mag wor den genoemd. Het voorstel der directie, om door afstem peling 4 gld. per aandeel van 250 gld. uit te keeren, werd met algemeene stemmen goed gekeurd. Deze uitkeering is van 1 Maart a. 8. af, tegen overlegging der aandeelen, betaalbaar ten kantore der Vennootschap, 2de Wetering- plantsoen 7, te Amsterdam. Tot bestuursleden der onlangs te Aar- landerveen opgerichte antirevolutionnaire kies- vereemging voor de afdeeling Lagezyde dier gemeente, zyn benoemd de beeren K. Schol- tens, M. Van Muiswinkel, C. Boer, P. Van der Bijl en P. Verduyn. Gisteren heeft de nieuwe vice-president van den Raad van State, jfer. mr. Schorer, root zijn familie te 's-Gravenhage intrek ge nomen in het „Hotel den Ouden Doelen". H. M. de Koningin-Regentes heeft dezen boogen Staatsambtenaar Zaterdag in au-iëntie ontvangen. Jhr. Schorer vertoefde gisteren geruimen tijd in het gebouw van het hooge Staats college. In eene heden gehouden algemeene verga dering werd Zijne Excellentie geïnstalleerd. De tegenwoordige minister van buiten- landsche zaken in Rusland, graaf Murawieff, was omstreeks 15 jaar geleden als secretaris aan het Russische gezantschap te 's-Graven- hago verconden. In de gisteren gehouden vergadering dor Haagsche afdeeling van de Holl. Maatschappij van Landbouw werd o. a. medegedeeld, dat voor de in September te 's Gravenhage te houden internationale landbouw tentoonstelling een waarborgfonds is bijeengebracht, waar voor nu reeds voor ƒ1000 was ingeschreven, maar dat tot 1500 moet stijgen. Voor die tentoonstelling is vanwege het ministerie van oorlog belangrijke medewerking toegezegd, door eiken dag van de bereaen troepen paar den, wel en niet aangespannen, ten toon te stellen. Besloten werd ten behoeve der tentoonstel ling vanwege de afdeeling twee gouden, twee verguld-zilveren en twee zilveren medailles beschikbaar te stellen. De minister van binuenlandsche zaken brengt ter kennis van belanghebbenden, dat te vervullen is de betrekking van leeraar in de tuinbouwarchitectuur aan de Rijkstuinbouw school te Wageningen. Jaarwedde ƒ800. Zij, die voor deze betrekking in aanmerkingwen- 8chen te komen, gelieven zich vóór 13 Februari a. s. aan te melden bij den inspecteur van het middelbaar onderwijs, F. B. Löhnis, te 's-Gravenhage. Te Rotterdam is overleden mr. H. J. K Dijckmeester, substituut-officier van justitie bQ de arrondissemeDts-rechtbank. Blijkens bericht in de „Sts.-Ct." komen da Staten der provincie Gelderland in buiten gewone vergadering bijeen op Woensdag 17 Februari a. s., ter verkiezing van een lid der Eerste Kamer van de Staten-Generaal, in de plaats van mr. D. Engelberts. De heer Akabané, gezant van Japan bh ons Hof, is door Z. M. den koning van Denemarken benoemd tot commandeur der Dannebrogsorde on de heer Okubo, secretaris der Japansche legatie, die zich thans met verlof te Tokio bevindt, tot ridder dier orde. Hare Majesteiten de Koninginnen woonden Zondag te 's-Gravenhage de voormiddag gods dienstoefening bh in do Groote Kerk, onder gehoor van ds. Weiter. Uit zeer goede bron vernemen wy, dat in dit jaar wederom een prijskamp in de ochoone bouwkunst zal gehouden worden door de Ryks-Academie van beeldende kunsten te Amsterdam. BouwkWkbl.) De Russische gezant by ons Hof, de heer Da Struve, is uit Berlijn in Den Haag terug gekeerd. Zaterdag vergaderde aan het departement van waterstaat het Rykscollege voor de zee- viB8cheryen, naar aanleiding van een schry ven over beweerdo misbruiken by den vischafslag to IJmuiden. Het voorstel van 10 leden der „Liberale Kiesvereeniging" te Zutfen, om de vereeniging van de „Liberale Unie" af te scheiden, is in de Zaterdagavond gehouden vergadering ver worpen met 78 tegen 12 stemmen. Door den heer F. Frederiks, architect te Middelburg, werd aan de boekery van het Museum van Kunstnyverheid te Haarlem ten geschenke aangeboden eene verzameling oor- spronkeiyke ornamentale gravures van Fran cois Xavier Habermann (Duitsche School), werkzaam- van 1721 1796, en van Jean Jacques Bachelier (Fransche School), werk zaam van 17301806. Eene kortelings te Utrecht overleden dame, mevr. de wed. Yan Ark Geelkerken, beeft 3000 vermaakt aan de Yrye Universi teit te Amsterdam. In de vergadering van den Raad der gemeente Roermond is besloten, een slachthuis te bouwen en daarvoor een post van 100,000 uit te trekken. Door de arrond.-rechtbank te Utrecht is, ter vervulling van de vacature van griffier van dat college, opgemaakt de navolgende alphabetische iyst van aanbeveling: mr. J. Lechner, griffier der arrond.-rechtbank te Zeriksee; mr. J. M. Schout Veltbuys, griffier by het kantongerecht te Utrecht, en mr. I. W. Los9caat Vermeer, rechter in de arronl- rechtbank te Tiel. Aan de Lenghenstraat te Dordrecht is een terrein aangekocht, waarop een kerkge bouw voor de Doopsgezinde gemeente zal worden gebouwd. De Staatscommissie voor het onderzoek der plannen tot gedeeltelyke droogmaking enz. van de Lauwerzee, hield gisteren onder het voorzitterschap van mr. B. P. baron van Harinxma thoe Slooten, Commissaris der Koningin ia Friesland, eene byeankomst in bet gouvernementshuis te Leeuwarden. De minister van binnenlandsche zaken heeft, naar wy m het „U. D." lezen, a3n de burgemeesters eenïge inlichtingen doen toe komen betreffende de uitvoering der kieswet. Daaruit biykt o. a., dat de ingevulde formu lieren tot het doen van aangifte kosteloos per post aan den burgemeester kunnen toe gezonden worden, met inachtneming van het volgende voorschrift: „dat de omslagen met aangiften en stukken moeten dragen boven aan de voorzyde het opschrift: „Vry van brief port, ingevolge art. 50 der kieswet" en in den linkerbenedenhoek de vermelding van den naam en de woonplaats van den afzender, gewaarmerkt door zyn handteekoüing. De minister van kolomen brengt ter kennis van de belanghebbenden, dat voor twaalf jongelieden, die op 1 April a. s. den vollen ouaerdom van zestien jaren hebben bereikt, doch op 15 Mei daaraanvolgende het negen tiende levensjaar niet zullen ingetreden zijn, de gelegenheid bestaat om by het corps genie troepen te worden opgeleid tot korporaal en sergeant by ae Indische genietroepen. Men zie verder de „Sts.-Ct." van heden. Hr. Ms. flot iel je vaartuig Mat ara m," onder bevel van den luit. ter zee der 1ste kl. H. Backer, 31 Januari jl. uit IJmuiden ver trokken ter opvolging zyner bestemming naar Oost-Indië, is 1 dezer Dungeness gepasseerd. Hr. Ms. fregat Johan Willem Friso" onder bevel van den kapt. ter zee A. P. Tadema, is 31 Jan. jl. van Aden vertrokken. Het stoomschip „Prinses Amalia", van Amsterdam naar Batavia, passeerde 1 Febr. Perim; de „Yeendam" arriveerde 1 Febr. van Rotterdam te Nieuw-York. Uit de „Staatsconrant". Bij kon. besluit is benoemd tot notaris binnen het arrondissement Almeloo, ter standplaats Delden, B. Yan Delden, candidaat-notaris te Enscbedee. De hoofdmachinisten 1ste kl. J. Maandag, G. Yan Os, J. Kisjes, J. Houtsmuller en W. J. Snaanw, met ingang van 1G Febr 1897, benoemd tot officier- machinist 2de kl. bij 's Rijke stoomvaartdienst. Aan P S. Schriek oervol ontslag verleend als onderhavenmeester voor de vaart in de Nieuwe ;daas en Koningshaven te Rotterdam. Gemengd IVieuwj Burgerlijke Stand. ALFEN. Bevallen: D. M. Yervers geb. Iden- burg Z. Overleden: C. De Jong Z. 19 j. A ARLANDERVEEN. Bevallen: P. Yan Kreuningen geb. Ter Louw D. J. A. Van Vliet geb. Van Kessel Z. Overleden: G Verkerk Z. 11 j. A. Zout man D. 1 j. BODEGRAVEN. Oyerleden:A. Zaal, wednr. van A. Oussoren. 57j. H. Nap 2 in. HAARLEMMERMEER. Ondertrouwd: N. Gorter en M. Kooter. L. H. Van Scheppingen en H. Van Gijlswijk. J. Leenheer en P. Zwart 8. Getrouwd: T. H. De Wit en M. Beers. E. E. Stoel on E. Smit. Bevallen: C. Sliggers geb. Gruson Z. J. Den Ouden geb. Van Keulen Z. (J. J. Van Duren geb. Rosseboom Z. A Groene'woud geb. De Weerd Z. C. Van Groningen geb. De Vos D. E. J. Calandt geb. Snijder D. M. De Vries geb. Westbroek D. M. Van der Maden geb. Legierse Z. S. Walraven geb. DuyzerZ. 8. Van Zanten geb. Biesheuvel Z. levenl. H. Gyzenberg geb. Lemmer zaal D,M. C. Sister mans geb. Groene woud D. M. Roos geb. Van den Heuvel D. T. Touw geb. Verheul D. E. M. Timmermans geb. Zijlmans Z. A. De Haan geb. Boen Z. C. M. Lamboo geb. Hendriks D. M. Meijer geb. Maarschalk Z. M. Van Rijsel gob. Vaas D. Overleden: N. Bosman geb. Blaauw 62j. S. Heuvel 10 mnd. J. Van der Hulst 66 j. C. Bree 68 j. A. D. Struik 19 j. NIEUWKOOP. Bevallen: P. v. Houten geb. Bom Z. G. Voordouw-geb. Bakker Z. G. Th. Van der Meer geb. Van Santen Z. OUDSHOORN. Overleden: M. Van der Velden D 9 j. REEUWIJK. Bevallen: A. v. d. Starre geb. Groeuescheij D. E. Breodijk geb. Kwakeraaak Z. Overleden: M. Nieburg 54 j. TER-AAR. Bevallen: M. S. Vork geb. Roling Z. W. Vale geb. Voorn Z. Overleden: G. Van der Hoorn Z. 2 j. A. Wassenburg Z. 30 j. Th. Kempers, wednr. van M. Van Heijiiingen, 96 j. B. Vork, echtg. van H. Mesman, 66 j. r. Klonter, echtg. van W. Abenes, 75 j. Gehuwd: C. Bos jm. 24 j. en M. Keijzer jd. 21 j. Gas- en petroleumkachels. In de bepaling der nieuwe wet op de per soneel© belasting, houdende, dat toestellen, die gebruikt worden zonder afvoer in een schoorsteen of in de open lucht, buiten aan merking voor de belasting blyven, heeft de Geneeskundige Raad voor Limburg en oosteiyk Noord-Brabant aanleiding gevonden om het publiek te waarschuwen tegen het gebruik van gas- en petroleumkachels zonder geleiding naar buiten. Met de wetenschap, dat de op die wyze gebruikte verwarmingstoestellen vry van belasting zyn, zal menigeen die aan schaffen, zonder er op bedacht te wezen, hoe nadeelig het gebruik daarvan wegens de daarby ontstaande verbrandingsproducten voor de ge zondheiJ kan worden. De zaak wordt overigens nog beaenkeiyker by het gebruik van steen- of houtskolen in toestellen zonder afvoerbuis, die mede vry van belasting zyn, doch waarby men gevaar loopt het leven er by in te schieten. De Geneeskundige Raad heeft daarom ver meend den belastingplichtigen te moeten ont raden van deze schynbaar gunstige bepaling der wet gebruik te maken, omdat het daarby verkregen financiöel voordeel niet opweegt tegen het groot lichameiyk nadeel, dat daarvan het gevolg zou kunnen zyn. Aan het telephoonnet alhier is aangesloten onder No. 204 dr. A. C. Hirievelt, Rapenburg 66. In de woning van den heer Cremer, lid van de Tweede Kamer, aan de Prinsesse gracht te 's Gravenhage, is Zoodag vermoede- lyk door een gaskomfoor in een der salons een binnenbrandje ontstaan, waarby twee kostbare schilderyen zyn vernield. Zaterdagavond jh heeft een 23 jarige sjou wer op de Beestenmarkt aldaar zyn zwagvr met een mes, dat by hem bevonden werd, een ernstigen steek in het been toegebracht. De verwonde is naar het gemeenteziekenhuis vervoerd, terwyi de dader in hechtenis werd genomen. Zondagavond werd aan het commissariaat van politie een meisje binnengebracht, dat op straat door een toeval was getroffen. Toen zy uit haar bewusteloozen toestand bykwam, bleek, dat zy thuis door haar broeders zoo danig geschopt en geslagen was, dat dr. Muller, die haar onderzocht bad, haar aanried zich thuis onmiddeliyk onder geneeskundige be handeling te stellen. Zy werd door de politie naar haar woning In de Twentstraat gebracht. By de politie is Zondagavond, tydens de voorstelling van de „Op-retten-Korrïngin" in het Gebouw voor Kunsten en Wetenschappen, aangifte gedaan van vermoadeiyken diefstal van een bedrag van ongeveer 18, ten nadeele van een der artïsten. Gisterochtend zijn de belde gearresteerde kippendieven overgebracht naar het Huis van Bewaring te Rotterdam, in welke gemeente zy moeten terechtstaan, omdat de diefstal, waarvan zy verdacht worden, te Overschie is gepleegd. Tevens zal daar ter plaatse de instructie worden gevoerd betrekkeiyk een kippen diefstal naby de Witte brug te 's Graven hage gepleegd en waarvan het twbetal even eens ernstig verdacht wordt. Het O. M. by de Haagsche recht bank vorderde gisteren 8 jaren gevangenis straf voor een metselaar uit Rozendaal, be klaagd van verschillende diefstallen met inbraak in December jl. in de wyk van Duinoord, te 's-Gravenhage. De bewering van beklaagde, een knap werk man, die laatstelyk 14 50 per week by de gasfabriek verdiende, als zou hy een mede plichtige hebben, die hem tot diefstal zou hebben aangezet, werd door het O. M. niet aangenomen. Zondag-avond ontstond door het vallen van een lamp een begin van brand in een kruidenierswinkel in. de Anjerstraat te Rotterdam. De vallende lamp kwam op het lichaam van de bewoonster, eene weduwe, terecht, die daardoor in brand geraakte. Met de brandende kleederen liep zy.de straat op en trachtte, door zich in de sneeuw te rollen, het vuur te blusachen, hetgeen haar echter niet gelukte. Gelukkig kwam haar een bierv huishouder te hulp, die haar brandende klee ding doofde en ook den brand in den winkel met emmers water bluschte. De arme vrouw had echter zulke hevige brandwonden beko men, dat haar opneming in het ziekenhuis noodzakelyk was. Yan de „Arbei.dsbeurs" te Rotter dam werd in de maand Januari gebruik ge maakt door 26 werkgevers, to samen aan vragende 29 werklieden. In dat tydvak hebben 46 ingeschreven werkzoekenden plaatsing gevonden. Gistermiddag omstreeks, twee uren geraakten op het terrein van den Staats spoorweg naby de goederenloodsen te Utrecht twee werklieden, v. D. en S., die aldaar een wagen met kalk moesten lossen, onder een op hetzelfde spoor staanden, met stroo be laden wagen, welke door twee door de ran- geer-machine afgestooten wagens, welke er tegenaan liepen, in beweging werd gebracht, met het treurige gevolg, dat S. reeds waa overleden toen men hem van onder den wagen uithaalde, en dat v. D. kort daarna den geest gaf. Naar men vermoedt, hebben zy trachten te verhinderen, dat de wagen met stroo met den kalk wagen in botsing zou komen, en zyn zy door den schok, die krachtiger was dan zy vermoedden, in verband met de glad heid van den weg, omvergeworpen. Y. D. was gehuwd en ruim 60, S. pas 26 jaren oud. (U. D.) Onder het lniden der doodsklok en een grooten toeloop van deelnemenden werd gisternamiddag te Charlois grafwaarts gebracht het stoffeiyk overschot der vier werklieden, omgekomen by de ramp op het stoomschip „Teutonia." Toen de vier lyken in dezelfdö groave waren neergelaten nam de predikant van het voormalig Charlois, de heer J. F. Klerk bet woord en schetste de broosheid van het menschelyk leven. Enkele werklieden, alsmede de heer Yan Hees namens de firma Wm. H. Muller en Co. voerden het woord. Zy schetsten het groote verlies waardoor verscheidene gezinnen van Charlois getroffen waren. Do ter-aarde-bestelling geschiedde voor rekening van de firfha Wm. H Müller &Co., in wier dienst de ongclukkigen het leven lieten, en die aan de betrekkingen van ieder hunner, behalve bet geheele weekloon, een niet onbeduidende som heeft ter hand gesteld. De toestand der gewonden v. d. Gaarden en v. Noord was gisteren naar omstandigheden redeiyk wel. In zake het uitventen van „De Volksvriend", te Olst, besliste de Hooge Raad gisteren, dat de verordening van genoemde ge meente, waarby het luid roepend of schreeu wend te koop aanbieden van boeken, cou ranten, enz. wordt verholen, en kra-.litens welke een venter van „De Volksvriend" werd veroordeeld, niot in strjd is met de Grond wet. De veroordeeling is dus gehandhaafd. In de gemeonto Bergen op-Zooin bestaat oene verordening, krachtens welke houders van honden kunnen worden verplicht die dieren naar het politie-bureel te brengen om te worden gemeten, ten einde te kunnen con- stateereu of er al dan niet overtreding is gepleegd. Iemand, aan wien genoemde verplichting werd opgelegd en die weigerde daaraan te voldoen, werd dientengevolge door den kan tonrechter te Breda veroordeeld. Het Openbaar Ministerie by den Hoogen Raad concludeerde gisteren evenwel tot ver nietiging van die veroordeeling en ontslag van rechtsvervolging van den betrekkelyken persoon, op grond, dat genoemde bepaling van de Bergen op-Zoomsche verordening in stryd fs met de persooniyke vrfjhefd en met art 135 der Gemeentewet. De uitspraak is op I Maart bepaald. Uit het benoorden den nieuwen Waterweg gestrande stoomschip „Gelderland" wordt door de Nieuwe Bergings-Maatschappy te Maassluis met kleine vaartuigen eu met het bergingsvaartuig „Buffel" dag en Acht, ook met electrisch licht, gelost. Verscheidene vaartuigen liggen steeds om het schip been. Het stoomschip is dieper in het zand gezakt, doch er bestaat hoop, indien de zee kalm blyft, dat het na lossing der lading afgebracht zal kunnen worden Het goed der equipage, dat te Maassluis Zondag werd aangebracht en voorloopig in een der gebouwen van de Nieuwe Bergings- Maatschappy is opgeslagen, zal per lichter naar Rotterdam worden vervoerd. Twaalf blazers met lading en inventaris van het stoomschip zyn reeds te Maassluis aan gekomen. Volgens de bemanning van de Belgische visschersboot „Iris" is deze 45 myl 0.Z.O. van Lowestoft in aanvaring geweest met het verlaten stoomschip „Tyr." Men sprong op de „Tyr" over en bevond, dat dit stoomschip verlaten en vol water was. Men liet toen de boot van de „Tyr" te water en ging daarmede van boord en werd later door de smak „Fortuna" opgenomen en te Lowestoft aangebracht. Martini, de uitvinder van het naar hem genoemde geweer, is teFrauenfeld overleden. Volgens opgave van „Bureau Veritas" verongelukten in de maand December 1896: 92 zeilschepen (hieronder zyn begrepen 5 schepen, die vermoedelyk vergaan zyn), als 4 Duitsche, 14 Amerik., 22 Eng., 1 Oostenr., 1 Braziliaan, 3 Deensche, 12 Fransche, 1 Grieksche, 4 Xtal.23 Noorsche, 2 Russ. en 5 Zweedsche en wel: door stranden 47, aanvaren 4, brand! 1, zinken 10, verlaten 19, af keeren 6 en vermoe delyk vergaan 5. In hetzelfde tydvak verongelukten 23 stoom schepen (hieronder zyn begrepen 2 stoomschepen die vermoedelyk vergaan zyn), als: 2 Duitsche, 6 Eng., 2 Belg., 1 Chineesch, 2 Spaansche, 4 Fransche, 2 Noorsche, 1 Portugeesch, 1 Russ. en 2 Zweedsche, en wel door stranden 13, aanvaren 1, gezonken 4, verlaten 1, afgekeurd 2 en ver moedelyk vergaan 2. Het Nederlandsche stoomschip „Ystroom", van Amsterdam naar Londen, en het Engelsche stoomschip Trojan Prince", van Londen naar Buenos-Ayres, zyn in aan varing geweest op de Theems ter hoogte van Tilbury. De „Ystroom" bekwam schade aan den boeg en vertrok naar de „Brewers Quay". De „Trojan Prince" werd met twaalf voet water in bet ruim aan den grond gezet om zinken te voorkomen. De Duitsche regeering zendt eene commissie van deskundigen naar Bombay om de pest te bestudeeren. Er is sprake van, dat prof. Koch deel zal uitmaken van de commis sie en zich rechtstreeks van Kaapstad naar Bombay zal begeven. Dr. Botkin, die zich tegenwoordig in Indië bevindt, zal naar Yenetie gaan om de Rus sische regeering op de conferentie aldaar te vertegenwoordigen. Zaterdag zyn de voorzorgsmaatregelen tegen de pest te Marseille in werking getreden. Alle schepen uit Engels^h-Indie worden aan qua rantaine onderworpen; de duur daarvan is langer of korter, naarmate op de schepen zelf minder of meer hygiënische maatregelen genomeD zyn. Een reazenbotel, dat in Europa zyns geiyken niet licht zal vinden, is het nieuwe hotel „Cecil", in Londen. Hot b6Zit buiten de eet-, lees-, rook bad- en andere zalen, nog over de 1000 kamers. De bouw kosten bedroegen volgens het technische bureau van Richard Lüders, in Görlitz, niet minder dan l'A millioen pd. st. (ƒ15,000,000), waarvan alleen 8,400,000 voor grondaankoop noodig waren. Daar het terrein naar den Theems toe 30 voet lager ligt, zoo plaatste men het geheele gebouw aan de aebterzyde op bogeD, waaronder voor 150 wagens en paarden ruimte voorhanden is. Daarboven verheft zich het 13 verdiepingen hooge ge bouw, door een reusachtigen vergulden koepel overdekt, die op een grooten afstand zichtbaar is. Een schandaalgerucht, dat twee vorstelyke huizen raakt, doet de ronde door de Europee8che pers. De echtgenoote van hertog Philip van Saksen-Coburg, prinses Louise van België, oudste dochter van den koning der Belgen, zou met een huzaren officier op den loop zyn. De „Indép." gelooft, dat 't geheele verhaal uit de lucht gegrepen is. Do „F.garo" ontvangt in^d* russtl een stellig démenti. H-.t moet wel wa r zyn, dat 't huwelyk van don Coburgschen Hertog en de Belgische prinses verre van gelukkig is. Philip van Coburg is de oudste troeder van Ferdinand van Bulgarye en derhalve een kleinzoon van koning Louis-Philippe, van wien *yn vrouw een achter kleindochter is. Dat de sneeuw zich tot verin het zuiden van ons werelddet-1 uitstrekt, weten onze lezers reeds. Nu wordt weder uit Sassari geseind, dat een groot deel van het eiland Sardinië met het witte kleed is bedekt. Ver scheiden dorpen zyn door de sneeuwmassa's ontoegankelyk. De Tirso rivier is buiten haar oevers getreden en heeft o. a. het vlek van San-Vero geteisterd. Ook uit het zuiden van Frankryk wordt weder aanzienlyke sneeuwval gemeld. Aan de zuidwestkust is het zeer stormachtig. Te Bordeaux en elders moet het onstuimige weder Zondag groote schade hebben veroorzaakt. Men vreest, dat opnieuw scheepsrampen zullen gebeurd zyn. Uit geheel Rusland komen be richten over streuge koude. Ia den nacht van 5/17 op C/18 December daalde de thermometer in Tomsk tot 39.5° R. onder nul. Zelfs in de zuidelyke streken schynt 't zeer koud te zyn. In Boectaara heerscht een koude van 12° R. De temperatuur in Finland ia 20 a 30° C. onder nul. Er was bruiloft in het huis van een bekenden Weener fabrikant Het bruids paar, de familie, vrienden en bekenden waren naar het stadhuis gereden. Intusschen ver zamelde zich in het huis van den vader der bruid het personeel van de fabriek: eenige kantoorklerken, de gezameniyke arbeider^' arbeidsters en sommige bedienden, om het bruidspaar by den terugkeer hun gelukwen- schen aan te bieden. Al dien tyd wachtten z\j in het salon, waar ook een ryk voorzien buffet aangelicht was. Voorde meesten hunner was het uur ran middagmalen reeds lang voorby en zy hadden het, door de voorbereiding van het feest in beslag genomen, laten voor- bygaan zonder iets gebruikt te hebben. De honger meldde zich aanhet g6Zicht, teweeg gebracht door al die lekkernyen, begon het gehomc-lto te, prikkelen en ten slotte won het gevoelen de overhand, dat de vrygevige chef die schatten voor hen had laten opstapelen. Hoe dit zy, enkele jonge meisjes begonnen maar vast te proeven, en door dat goede voorbeeld verleid, tastten de anderen eveneens toe, zoodat een geheele smulparty ontstond, waardoor in een oogwenk het buffet formeel leeggeplunderd was. Eindeiyk kwam het bruidspaar, nam de gelukwenschen in ontvangst en beantwoordde deze op vriendelijke wyze. En nu wilde de vader der bruid de genoodigden in bet salon laten verzoeken om hun na de trouwplech tigheid eene kleine versterking aan te bieden. Een laatste blik om te zien of alles in orde was, gleed over het buffet en o, schrik, ontdekte de verwoesting, die daar had plaats gevonden. Hoe zy ontstaan was, was spoedig duideiyk. Maar de gastheer behield zyn tegenwoordigheid van geest. Terwyl men de gasten nog een oogenblik bezig hield, werd door de telephoon snel een nieuw dejeuner besteld en in den kortst mogelyken tyd was het buffet weder aangevuld en de pyniyke verlegenheid verdwenen. De fabrikant echter besloot in dit kritieke oogenblik, by de bruiloft van zyn volgende dochter want hy had er nog meer twee buffetten gereed te laten maken: het eene voor zyne gasten, het anderevoor zyno werklieden. INGEZONDEN. Weïed. Beer Redacteur Wees zoo good in ij eenige ruimte toe te staan in uw bied. Naar aanleiding van het ingezonden lange relaas in het No. van Vrijdag jl. pn onde£ teekend door J. J. H. K., waarin ZÈd. zich beklaagt over het niet opstaan by het zingen van het „Wilhelmus" door de Dubbel- Kwartet Vereeniging. dunkt mij, dat ik ZEd. volkomen gerust kan stellen omtrent de liefde, gehechtheid en dankbaarheid van het Leidsche publiek tot het Vorstenhuis, zoo goed hier als elders! Het lied werd niet gezongen met het doel om hulde te brengen aan eenig lid uit het Huia van Oranje; ware het bier met dat doel gezongen zooals dit gewoonlijk bi) het binnen komen, tijdens de aanwezigheid of bij het ver trek bijv. van H.H. M.M. de Koninginnen plaats heeft, de inzender J. J. H. K. badde zich zeker overtuigd, dat zyne beschuldiging tct het Leidsche publiek geheel onverdiend ist Thans stond het „Wilhelmus" ale lied geiyk met zoo menig ander vaderlandsch lied en het is daarmede nog lange zoo ver niot gekomen ajs ZEd. wil beweren, nl. dat het thans in waarheid het „Volkslied" genoemd mag wor den, daar het gelukkig het „Wien Neerlandsch Bloed" bjjna geheel verdrongen heeft! Eil eil Daar hebben we wat nieuws! My toch ia maar één „NoderlandRch Volkslied bekend en dat is bet „Wien Neerlandsch Bloed", als Nationale Hymne ook verre ovei Neerlands grenzen bekend en gecerdookr Aan dat lied beeft zich nog nooit vorst of onderdaan geërgerd, ook steller dezes niet; integendeel, waar bet gezongen wordt, daar doe ik mee uit volle borst! Moge het verdringen er van nog lange ep zich laten wachten I Met vr. dankzegging. Mijnheer de Redacteur, Uw dw. Dr. Leiden, 30/1 1897. K.

Leidsch Dagblad | 1897 | | pagina 2