N°. 11324 Maandas; 25 Januari. A0. T837 fgeze <§ourant wordt dagelijks, met uitzondering van (Zon- en feestdagen, uitgegeven. IEIISCH DAGBLAD. PEUS DEZER COURANT: Yoor Leidon per 8 maanden. Franco per posti ~i t Afzonderlijke Nommors I I ï.io. 1.40. n 0.05. PHUS DEB ADVEHTKN T1ËN Van 1-6 regels 1.05. Iedere regel meer f 0.17j. Grooter» letters naar plaatsruimte. Voor het incasseeren bulten de stad wordt f 0.05 berekend. Dit nommer bestaat uit DRIE Bladen. Eerste Blad. Offiolëele NATIONALE MILITIE. Burgemoeeter en Wethouders ran Leiden brengen ter algemeene kennis, dat ingevolge art. 18 der wet van den 19den Augustus 1861 (Staateblad No. 72), gewijzigd by de wet ran den 4den April 1892 (Stiatablad No. 56), allen, die volgens art. 16 dier wet voor de nationale militie behooren te worden ingeschreven (zij, die op den lstea Januari hun 19de jaar waren ingetreden en alaoo de geborenen in 1878), verplicht zijn zioh daartoe bij Burgemeester en Wethouders aan te geven tusschen den leton en den 31eten Jannari; dat bij ongesteldheid, afwezigheid of ontstentenis van don militieplichtige, zijn vader, of, ia deze overleden, zijae moeder, of, zyn beiden overleden, zijn voogd tot het doen van dio aangifte verplicht ia; en dat overtreding van het aangehaald art. 18, krachtens art. 188 der meergemelde wet en »rt. 11 der wet van den löden April 1866 (Staateblad No. 64), ge wijzigd bij de wet van den 19don April 1886 (Staatsblad No. 92), wordt gestraft met boete van ten hoogato ƒ10 0. Voor hen, die verznimden zich op de door het Gemeenteb6staur bevaalde dagen ter iDichrijving aan to melden, wordt mitsdien daartoe alsnog ge legenheid gegoven ter Gemeente-Secretarie, van de* voormiddags htlfiion tot des namiddags drie uren, op iederen werkdag tot an mat den Sisten Januari aanstaande, op weiken dag hot register vaa inschrij ving, des namiddags te vier uren, voorloopig wordt gesloten. Burgemeester eu Wethouders voornoemd. Leiden, F. WAS, Burgemeester. 81 JaD. 1897. E. EIST, Sacretaria. Burgemeester en Wethouders van Lüte maken bekend, d&t op WoeDbdag, 27 Jannari a. e. gelegen heid zal worden .gegeven tot ko-telooze inenting. Aanmdding behoort te geeohieden ten bu zovaneen der genecaLundigeh op de gewone spreekuren. Leiden, 23 Januari. W(j vestigen de aandacht van onze lezers op het feit, dat de nieuwe aanwinsten voor ons Stedelijk Museum, het schildorytje van Jan Steen, de „Eucalyptus" van Flons Verster, en do beide „Gezichten op Endegeest" door A. Van Driesten Jr., morgen, Zondag, en eenige volgende dagen in de Kunstzaal van de Liken hal ter bezichtiging zullen worden gesteld. (Zie achterstaande advertentie). In het plaatselijk comité, dat zich te Leiden gevormd heeft voor de Tentoonstelling van Hollandsche Kunstnijverheid, welke te Dordrecht in Juni, Juli en Augustus a. 8. zal word-n gehouden, hebben zitting genomen de heeren mr. Cb. M. Dozy en C. Verster alhior. In de étalage der firma Gebrs Snel, aan de Breeatraat, tegenover het postkantoor, is sedert enkele dagen geëtaleerd een schilder stuk van den heer I. H. Weyns, te Rotter dam: „In Gedachten." Dr. H. W. Cox, geneesheer in het krank zinnigengesticht op het buitengoed „BriDk- greve," bij Deventer, is door den senaat der Leidsche academie honoris-causa bevorderd tot doctor in de geneeskunde. Voor do inschrijving der nationale militie, lichting 1898, hebben zich te Oegst- geest aangemeld '27 personeD, die allen kun nen lezen en schrijven. Te Bodegraven trad Donderdagavond voor de Nutsafdeeling op ds. M. Van Kleeff, te Leiden. Vóór de pauze hield de begaafde spreker in eene keurige improvisatie eene beschouwing ov r het beroemde werk „Majes teit" van Couperus. Na de pauze werd een gedicht van Hohrop voorgedragen. Daartoe aangezocht door een „voor loopig comité", hield de heer Bontjen, hoofd der chiisfcelyke school te Oude-Wetering, Donderdag avond te L -imui len eene bespreking van de kieswet. Het doel di r bespreking, de oprichting eener anti revolutionnaire kies- vereeniging, ia bereikt 27 kiezers en a. s. kieztrs gaven zich op, welk getal zeker nog grooter zal woraen. In zijne vergadering van Donderdag-avond jl. verleende de Raad der gemeente Valkenburg eervol ontslag aan den heer A. Collée Jr. als onderwyz r aan de openbare school, wegens diens b.noe.iing te Ap-laoorn. Vooits werd besloten een adres te zenden aan Gedeputeerde Staten, met verzoek om vrijstelling van de verplichting om onderwijs te doen geven in de vr\je en orde-oefeningen der gymnastiek. Voor de vacante betrekking van onder wijzer aan de openbare lagere school te Li-se, jaarwedde 550, hebben zich twee sollicitanten aangemeld. Voor de vacature in den gemeenteraad te Noordwykerbowt, ontstaan door het over lijden van den heer Remmorswaal, zal de verkiezing pliats hebben op 2 Febr. a. s. De katho ieke ki svf reeniging vergadert tegen het einde der volgende week tot het stellen van een candidaat. Men scbryfc ens uit Koudekerk: De heer C. PT. Bigot heeft gisteravond in de vergadering van het departement Koudekerk- Hazerswoude der Maatschappij tot Nut van 't Algemeen een onbetwistbaar succes behaald. Na iedere voordracht werd hij toegejuicht en eenige malen zelfs teruggeroepen. En 't was allea zeker verdiend. De heer Bigot toonde zich een voordrager van talent en wanneer hij later, naar wy hopen, weer voor ons op treedt, zal de zaal, hoewel nu ook vrij goed bezet, zeker eivol zijn. Het komisch gedeelte van het programma bestond uit„Een probaat middel", van Van Maurik, „Waarom ik zoo gauw getrouwd ben", van Karl Helmer en Kletsen. Alles werd zeer goed voorgedragen en vond veel bijval. Als ernstige voordrachten werden ten ge- taoore gebracht; „In de antichambre van den Minister" en „Grootvader", en ook op dit gebied blijkt de heer Bigot geheel thuis te zijn. Tot slot werd voorgedragen: „De laatste oogenblikken van een tooneelkapper", waarin de heer Bigot op meesterlijke wijze groote fragmenten liet hooren «n zien uit „Dj Vrek „Oom Braesig", „Mijn Leopold", „OudeKleer koop" en „Mensch, erger je nietl" De „Staatscourant van heden bevat de by koninklijk besluit van 9 dezer goedgekeurde statuten van de vereeniging „IJsclub teLisse". Te Sassenheim is in een talrijke ver gadering van kiezers een nieuwe kiesvereeni- ging opgericht, onder den naam van „Protes- tantsche Kiesvereniging Volksbelang." Staande de vergadering tradon 120 leden tot de Vereeniging toe. De herijk der maten en gewichten, die om de twee jaren plaats heeft, is voor de gemeente Woubrugge bepaald op 1 Mei a. s. Het goedkeuring3raerk zal zijn de letter 9, in den gewonen schrijfvorm. Het aantal mannelijke personen in de gemeente Lisse, die, althans wat den leeftijd betreft, in aanmerking zouden kunnen komen om op de kiezerslijst te worden geplaatst, bedraagt 736. De bevolking der gemeente Alkemado beliep op 31 December 1895, 2153 M., 2174 V. 4327. Zij vermeerderde in 1896 door: Geboorten met 70 M. 72 V. 142 Vestiging 89 106 195 Totale vermeerdering 159 M. 178 V. 337 En verminderde daarentegen door: Overlijden met 37 M. 39 V. 76 Vertrek 117 122 239 Totale vermindering 154 M. 161 V. 315 Het zielental nam dus toe met 5 M., 17 V. 22 en bedroog mitsdien op 31 Dec. 1896: 2158 M., 2191 V. 4349. Er kwannn 2 tweelinggeboorten voor. Van de 76 over ledenen waren er 40 ongehuwd, 20 gehuwd en 16 wed. Drie aangiften van levenloos ge boronen zijn voorgekomen. Voltrokken zyn 39 huwelijken. Het sterftecijfer was ongekend laag, ongeveer 1.75 pet. In de Donderdag te Boskoop gehouden Raadsvergadering was onder meer ingekomen een adres van de Tuinbouwvereeniging aldaar, waarin word medegedeeld, dat van de voor stellen bij den Senaat der Vereenigde Staten van Amerika allereerst aan de orde komt de herziening der invoerrechten op booraen en planten, waarbij zou worden geheven een recht van 7'/a cent op rozen en 30 pCt. op andere levendo planten. Dit recht zou een ramp zijn voor de gemeente Boskoop. Eenparig word besloten den burgemeester af te vaardigen naar den minister van bui- tenlandschs zaken, ter overhandiging van ean adres, opdat de gezant te Washington kan worden ingelicht. Het aantal tot dusver ingeschrevenen voor de nationale militie, lichting 1898, te Leiderdorp, beoraagt 20. Uitgezonderd één, kunnen deze allen lezen en schrijven. Aangenomen is het beroep naar de Ned.- Herv. gem. te Gouda door as. J. G. Deur, van Zett6n. In de ten Raadhuize te 's-Gravenhage geconstitueerde commissie voor een bulderiyk aan de Koningin-Regentes heeft ook als lid zitting de heer H. E. De BaaD, van Scbe- veningen. Hare Majesteiten de Koninginnen be zochten gisteravond te acht uren de voorstel ling van „Het Nederlandsch Tooneel" in den konmklijken schouwburg te 's Gravenhage. Bij de intrede der Vorstinnan werd er geen muziek gespeeld en de traditioneele blo jmrui- kers werden ditmaal r.iet aangeboden, tweo begroetingsvormen, die, naar men verzekert, dezen keer op verzoek van de Vorstinnen achterwege bleven. Toen het publiek in de eivolle zaal den gebruikdykan groet van eerbied aandehooge bezoeksters tracht, beantwoordden HH. MM., alvorens plaats te nemen, dien met een vriende lijke buiging, en de jonge Koningin boog zich nog bovendien over de balustrade barer loge, ten einde naar alle zijden der zaal, ook naar het bovengedeelte, te kunnen neigen. Een wit zijden avondtoilet met witten kanten kraag op het corsage deed haar jeugdig uiterlijk nog meer uitkomen. Het koninklijk gevolg bestond uit freule Van de Poll, hofdame; kapitein jhr. Van den Bosch, adjudant, en graaf Van Bylandt, kamer heer, die zich met HH. MM. in haar loge bovonden, terwijl de loge daarnevens en be stemd voor de hofhouding bezet was door baronesse Rengers en gravin Van Limburg Stirum; de grootmeesteres barones Van Hardenbroek; den opperkamerheer baron Van Harden broek; ridder Huyssen van Kattendyke; den lsten luit. jhr. Six, ordonnance officier van dienst, en den lsten luit. jhr. Loudon. Von Moser'8 blijspel „Inkwartiering" werd tot bijna het einde bijgewoond. Het militair karakter en de soldatentypen in verschillende bedrijven maakten blijkbaar op onze Koningin een verrassenden indruk en Hare Majesteiten lachten even hartelijk met het publiek mede, wanneer de koddige tooneelen, die in dit vermakelijke stuk voorkomen, vroolijkheid verwekten. Hare Majesteiten de Koninginnen hebben Donderdag ten Hove aan tafel vereenigd Baron Van Brienen van de Grooto Llndt, lid van den Raad van Voogdij, Kamerheer in buiten gewonen dienst; luitenent-kolonel Baron Sir- tema van Grovestins, adjudant der Koningin, en mevr. Sirtema van Grovestins, zijne echt- genoote; Baron Bentlnck, Hr. Ms. lsten stal meester, en mevr. Bentinck, diens eebtgenoote; Baron H. W. J. E. Taets van Amerongen, Kamerheer der Koningin. Tegen het einde dezer maand wordt in de residentie verwacht Prinses Elisabeth van Waldeck, die eenige tyd den gast zal zijn van Hare Majesteiten de Koninginnen. By beschikking van den minister van binnenlandsche zaken is bepaald, dat in de commissie voor de examens ter verkrijging van akten van bekwaamheid voor huis- en schoolonderwys in de nuttige en in de fraaie handwerken voor meisjes, aanvangende op 15 Februari zyn benoemd: Te 's-Gravenhage; a. tot lid en voorzitter der commissie voor de nuttige handwerken: J. C. Fabius, inspecteur van het lager onder- wys in de tweede inspectie; tot leden: de dames J. A. J. Testas; C. J Van den En 1e, onderwyzeres in vrouwelyke bamwerken; J. G. Gravelotte, geboren Pontier, onderwy- zpres aan de ryksnormarilessen, allen te 's Gravenhage; A. M. Van der Velden, onder wyzeres aan de leerschool, verbonden aan de kweekschool voor onderwyzers en onder wijzeressen te Amsterdam; tot plaatsvervan ger van den voorzitter: A. R. Van Beekum Maurisse, schoo'opzuner in het arrondisse ment Vlaardingen; tot plaatsvervangende leden de dames G. Van Eyk, geboren Har deman; S. Kleyn, geporon Van Lier, beiden te 's Gravenhage; b. tot lid en voorzitt-r der commissie voor de fraaie handwerken, mr. J. Gerdenier, schoolopziener fn het district Amsterdam; tot leden: de dames J. S. Bey- dals, directrice der industri'school voor meisjes te 's-Gravenhage; Johnnna W. A. Nabey, te Amsterdam; J. C. Schü't, te 's-Gravunhage, leerares aan do hoogero burgerschool voor meisjes te Leidentot plaatsvervanger van den voorzitter: W. Van Marken, scboolopzie ner in het district '6-Gravenhage; tot plaats vervangende ledende dames 'J. Van der Kaay, leerares aan de industrieschool voor meisjes te Rotterdam; A. M. Van der Velden, onder wyzeres aan de leerschool, verbonden aan de kweekschool voor onderwyzers en onderwyze- ressen te Amsterdam. Door mr. J. D. Veegens, die gisteren als pleiter voor den Hoogen Raad optrad, werd de voorzitter van dit college, mr. J. G Kist, gelukgewenscht met het gouden jubiló van diens promotie, en werd hem toegewenscht, dat gezondheid en krachten hem nog lang mogen gespaard blyven. Uit een door Burg. en Weths. openbaar gemaakten staat biykt, dat de gemeente Amsterdam op dit oogenblik eene schuld heeft loopen van 75,770,000, waaronder f 1,711,750 overgenomen van de gemeente Nieuwer-Amstel. Het bedrag der aflossing was in 1896 f 821,400. De leening-1895 komt op dezen staat voor met f 15 837,100, die voor de waterleiding met f 11,822,000. Dr. P. J. Smit leeraar in de Nederlandsche, Latynsche en Grieksche taal- en 1 tterkunde aan het gymnasium te Kampen, heeft om gezondheidsredenen ec-rvol ontslag uit die betrekking gevraagd. De genieent raad van Zaamslag ligt overhoop met zyn voorzitter. In de laatste vergadering, waarin alle leden tegenwoordig waren, werd met algemeene stemmen besloten het volgende adres te zenden aan den Com missaris dor Koningin van Zeeland: „De Raad der gomeente Zaamslag geeft met verschuldigden eerbied te kennen: dat de burgemeester de raadzaal heeft doen sluiten dat de burgemeester weigert commlssiên, uit en door den Raad benoemd, in die zaal ter vergadering toe te laten; dat door die handelwijze van den burge meester Maandag geen bedeeling heeft kunnen plaats vinden door de door den Raad benoemde nieuwjaarscommis8ie dat door die handeling van den burgemeester de gemeentezaken te Zaamslag niet hun loop kunnen hebben; redenen, waarom de Raad Uw Hoogedelge strenge eerbiedig en beleefd, doch dringend om Uwe tusschenkomst verzoekt, opdat de gemeentezaken hun gewoon verloop kunnen hebben." In die vergadering werd medegedeeld, dat de voorzitter 460 had ontvangen van den aannemer der havenwerken voor onkosten der aanbesteding. De Raadsleden meenden, dat het geld in de gemeentekas moest, maar de voor zitter weigerde over do zaak te spreken. Ze ging den Raad niets aan en hy zou dat geld zelf wel bewaren. En toen werd voorgesteld het bovenge noemde adres telegraphisch te verzenden, sloot de voorzitter de vergadering zonder rondvraag. Naar de heer Rising in 't „N. v. d. D." meldt, heeft mevrouw Beersmans bedankt voor de uitnoodiging om leerares aan de Tooneelschool te worden. Onze landgenoot de heer C. Rozenraad, te Londen, oekend dooi zyne geschriften en lezingen in de Nederlandsche Kamer van Koophandel te Londen, is door den koning van Italië benoemd tot commandeur van de Kroonorde. Het bestuur der Tilburgsche spaarbaük heeft ƒ20,000 tegen lage rente beschikbaar gesteld voor het bouwen en koopen van arbeiderswoningen. Het hoofddoel schijnt om werklieden in staat te stellen, eigen woningen te bekomen. De winter-byeenkomst van de Neder landsche Maatschappy voor Tuinbouw en Plantkunde zal te Amsterdam worden ge houden. De „Staatscourant" van 23 dezer bevat een staat van nalatenschappen, berustende by de weeskamers to Batavia, Semarang en Soerabaia, dio door de daarop rechthebbenden kunnen worden opgevraagd on ontvangen in Nederland, by het ministerie van koloniön. Do uitkeering eener nalatenschap in Nederland zal niet eerder geschieden dan nadat van het Indisch Bestuur bericht zal zyn ontvangen, dat zich nader geen scbuldeischers by de weeskamers hebben aangemeld en 't ministerie van koloniën tot betaling van het saldo kan overgaan. De gemeenteraad van Utrecht beeft bo- sloten, om over te gaan tot den bybouw van het Pharraaceutisch laboratorium. De kosten zullen waar8chcniyk 5750 beoragen. Verdaagd werd een voordracht, om aan de Regiering onteigening te vragen van een str ok gronds en water, gelegen in de naby heid van den Catharyne-Singel voor den bouw van academische klinieken. B(j besluit van Gedeputeerde Staten van Friesland, van 14 dezer, is verklaard, dat Wytze Petrus De Vries, niet eervol ontslagen hoofd der openbare lagere 6chool te Nes, ge meente Wo8tdongeradeel, de bevoegdheid tot het geven van onderwys heeft veilortn. Te Rotterdam is overleden de heer A. Paardekouper, leeraar in de Ned. taal en letter kunde aan de H. B. School met 6 jarigen cursus voor jongens. "Wie van kinderen houdt, houdt van den heer Louwerse, want alle kinderen houden van hem. Dat is nu al vele jaren zoo, en zal ook dit jaar zoo blyven. Want met het nieuwe jaar zyn ook de nieuwe jaargangen van Louwerse's kinder-tydschriften gekomen. Men weet het, by heeft er voor elki-n leeftyd. Hier is„Voor 't jonge volkje," een geïllustreerd tydschnft voor de jeugd. Dit is nu aan zyn 23sten jaargang. En hier „De Kinderwereld," voor jongens en meisjes van acht tot elf; dit bestaat na drie jaar. En hier, voor het heel kleine volkje, het boekje mot de heel grooto letters: „Voor de kinderkamer." Gaarne vestigen we met een enkel woord weer do aandacht op dezen drie uitgaven der boeren Scbille'mans en Van Belkum, te Zutfen. De minister van binnoi.landsche zaken heeft, met ingang van 23 cezer, het houden van markten, op nbare verkoopingen, tentoon stellingen en andere vereenigingea van her kauwende dieren en varkens verboden in de gemeente Doesburg. Het Provinciaal Kerkbestuur ran Gel er- land heeft den oudsten predikant der Nederd.- Herv. Gemeente te Nymegen, ds. B. Ter Haar Bz., eervol emeritaat verleend, ingaande 1 Mei a. e. Te Breda is In den ouderdom van 56 jaren plotseling overleden de met den rang van majoor gep. kapitein Adels. De off. van gei. 2de kl. G. L. Coenen, van het 1ste reg. veld-art. te Amersfoort, wordt 1 Mei overgeplaatst by het corps torpj- disten te Brielle. De kapt. H. J. Ryfkogel, districtscom mandant der marechaussee te Nymegen, wordt den laten Mei overgeplaatst naar Zwolle. Mr. D. EDgelbert8 heeft, volgens do „Arnh. Ct.," de benoeming tot substituut- officier van justitie by de rechtoank ie Roer mond aangenomen en mitsdien opgehouden lid te zyn van de Eerste Kamer. Het stoomschip „Prins Hendrik," van Batavia naar Amsterdam, passeerde 22 Jan. Kaap Roca; de „Herzog," van Amsterdam Daar O.-Afrika, vertrok 21 Jan. van Napbis; de „Veenaam," van Rotterdam naar Nieuw- York, passeerde 22 Jan. Prawlepoint. Uit de „Staatsconrant". Bij kon. besluit is de heer G. Bubse erkend en toegelaten als vice-consul van DuitschlanO te Helder. Mr. J. P. R. Tak Van Poortvliet, lid van de Tweede Kamer, herbenoemd tot lid, tevens voor zitter, der commissie, belast met het afnemen dei consulaire examens. De heer Hendrik J.J.Bos, kapiteiu-commandant van het corps Koninklijke Scherpschutter te Rotter dam, benoemd tot ridder dor orde van Oranje-Nassau. Benoemd: met ingang van 28 dezer, tot burge meester van HeldeD, J. W.J. Jansen; met ingang van 2 Febr. a. s. tot id. van Kapelle, P. J. Van der Mandere, en tot id. van Bergen \Limburg Tb. W. Otten, met ingang van 4 l'ebr. a.s., tot id. van Meliskerke en van Grijpskerke, L. Bosselaar, secrotaria dier gemeenten; tot id. van ScbaJkwyk en van 'lull en t Waal, J. P. KJeinscümit, secre taris dier gemeenten; met ingang van 5 Febr. a. s tot idem van Aougwirden, D. v\ oJtm.iu en lot ld. van Loppersuin, r. Bohme Wenninger; mot iugang van 13 fcebr. a. s., tot id. van Batbnien, J. Vitiinga, secretaris dier gemeente. Met ingang van 1 April a. s., aan mr. B- J. H. Van Blancum, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als schoolopziener in bet arrondissement IJseldtein. Met ingang van 1 Febr. a. s. benoemd tot directeur van bet post- en telegraafkantoor te Beek en Donk J. VV. L. Van Hengelaar, thans in gelijke betrek king te Hasselt. Benoemd tot rechter-plaatsvervanger in de arrondisaements-roebtbank te Zieriksee, mr. A. Moolonburg, advocaat en procureur aldaar. Met ingang van 1 Februari a. s.lo. de kapitein ter zee H. G. Hildebrandt, op zijn verzoek, op pensioen gesteld en hem toegekend: o. een pen sioen van ƒ2100 's jaars, en b. eene verhooging van dat pensioen van ƒ1050 jaars, een en ander ingevolge de artikeleu 14 en 10 der wet van 21 Augustus 1851 (Stbl. 127), en 2o. bevorderd: tot kapitein-luitenant ter zee, de luitenant ter zee der lste klasse H. P. Netscber, en tot luitenant tor zee der 16 klasse, de luitenant ter zee der 2e kl. S. P. l'Honoré Naber. De luitenant ter zee der 2de klasse J. A. Barrau mot 6 Februari a. s,, op zijn verzoek, eervol uit den dienst by bet corps zee-officieren ootsla^en en met gelijken datum benoemd tot tweeden luite nant bij het corps mariniers. De beer U. hiaijer, kweekeling van de Neder landache Zendingsvereeniging te Rotterdam, be noemd tot hulpprediker bij de inlaudscbe Lhri.ieo gemeenten in Nederlandsch-lndiö. EERSTE KAMER. Voortzetting der behandeling van hel hoofd stuk Binnenlandsche Zaken. De heer Bultman dringt aan cp herziening van het reglement betreffende paardenkeu- ringen voor oorlogsdoeleinden en komt verder op tegen de gedwongen hengstenkeuringen in de provinciën, waardoor de vryheid wordt belemmerd. De heer Bergsma wyst op de wenscheiyk- heid van eenheid van stelling en dankt den Minister voor plaatsing van oude beelden op het gerestaureerde kanselarygebouw te Leeu warden. De heer Geertsema vraagt, of maatregelen genomen zyn om quarantaine te doen plaats hebben voor schepen uit Britsch-Indië, oie in onze havens komen. De Minister van Binncnl. Zaken (de heer Van Houten) zou by het toegeven aan alle wenschen de grenzen van 't kunnen over- Bcbryden. Omtrent schuttery en hooger onder- wys werd meer gevraagd dan thans gegeven kan worden. De heer Fransen v. d. PutteAls Kamerlid dacht gy er anders over. De Minister: Wanneer een Kamerlid meer vraagt en een minister dit meent te moeten weigeren, zyn boidon in hun recht. Vervolgende, meende de Minister, dat een volg-nde Regeoring verplicht zal zyn spoedige herziening der schutterywet in haar tegen- woordigen vorm ter hand te netmn. Hy is voor behoud der burgerlyko gewa pende macht. Hy bewondert overigens de toewydiüg van velen om van de schuttery t

Leidsch Dagblad | 1897 | | pagina 1