N". 11323 Zaterdag £?3 «Januari. A0. P89/ feze (Courant .wordt dagelijks, met uitzondering yan (§pn- en feestdagen, uitgegeven. Feuilleton. m IJS EN SNEEUW. DSCH PRIJS DEZER COURAHTl yoor Leiden per 3 maanden. J.lö, Ifranco per poet1.40. «Aizonderlpke Nommers 0.05. PRIJS DER &DVERTENTEËR: Van 1 6 regels f 1.05. Iedere regel meer 0.17J. Grootsr# letters naar plaatsruimte. Voor het incasseeren buiten de stad wordt f 0.05 berekend. Leiden, 22 Januari. De gisteravond in de bovenacbterzaal der Stadszaal gehouden algemeene ledenvergade ring der 3-October-Vereeniging werd ook bijge woond door den eere-voorzitter, mr. F. Was, burgemeester, en voorgezeten door den vice- Toorzitter don heer C. C. Tieleman, in plaats van den heer N. Brouwer, voorzitter, omdat deze, naar de heer Tieleman tot z{Jn spijt moest mededeelen, door ziekte verhinderd was tegenwoordig te zijn. Nadat de he?r Fel. Driessen de notulen van de vorige vergadering, waarin o. a. het plan van de jongste feestviering was vastgesteld, had voorgelezen, waarop natuurlijk goedkeu ring volgde, werd overgegaan tot de benoe ming van drie bestuursleden, in plaats van de aftredende heeren J. Goereljee, W. C. Mulder en J. M. Helling, die zooals uit de later gedane mededeeling namens de commissie van stemopneming bleek allen herkozen werden, resp. met 31, 29 en 24 stemmen. Op de heeren A. J. Den Hollander, H. J. Jesse en W. Draayer, die door het bestuur evenoen8 op de dubbeltallen waren geplaatst, werden resp. uitgebracht 2, 3 en 6 stemmen. Er waren in het geheel 33 stembiljetten ingeleverd. De heeren Goedeljee en Mulder, ter verga dering aanwezig, namen hunne herbenoeming aan onder dankzegging voor het in hen ge- Bteldo vertrouwen. De heer Goedeljee bracht als penningmeestor de rekening en verantwoording uit over het afgeloopen jaar. De volgende cijfers zijn er aan ontleend Ontvangsten: Rente van 1895f 35.15 2527 leden ad f 1 2527 00 112 donateurs ad f 2.50. 280.00 Vrijwillige bijdragen15.50 Collecte van eenige heeren. 9 50 Dames- en kinder-kaarten 366.75 Entrées „Zomerzorg"9 399.50 Inschrijving IJdo 26.00 Toelage gemeente w 1000.00 f 4668.40 Nadeellg saldo J S 611.22 f 6269.62 Uitgaven: Nadeelig saldo van 1896. f 620.31 Geheels uitdeeling 1297.36 Huziek480.15 Vuurwerk300.05 Op het land 861.41 V« Gasfabriek334.64 Mlddagfeesk637.90 Verschillende uitgaven. 243.80 Drukwerk 151.18 Politie en militairen 112.60 Loonen 207.45 Advertentién25.90 Diverse en nagekomen rekeningen 106.871/) 1 f 6269 62 De In de vorige vergadering benoemde com missie tot het nazien der rekening was ver hinderd nu tegenwoordig te zijn, doch de heeren Kokxhoorn en Corte hadden niettemin schriftelijk geadviseerd haar goed te keuren en hulde te brengen aan het uitstekend ge houden beheer. En aldus geschiedde. Hierop volgde bet nauwkeurig en in bijzon derbeden bewerkte jaarverslag van den secretaris, met inbegrip van het feestverslag, dat eveneens werd goedgekeurd. Uit het voorgelezene werd o. a. vernomen, dat het tekort van f 611.22, waarmede de rekening over 1896 sluit, wordt gedekt door hout en andere materialen, welke het eigen dom der Vereeniging zyn. Èn den secretaris èn den penningmeester werden natuurlijk de welverdiende daokbe- tuigingen niet onthouden, zoowel van de zijde van den vice-voorzitter als van de vergadering zelve. Nog enkele opmerkingen werden er ge maakt, naar aanleiding waarvan de vice-voor zitter o. a. mededeelde dat bij volgende gelegen heden zal worden rekening gehouden met den kleiachtigen, gevaarlijken toestand, waarin by het jongste avondfeest de toegangen van het Schuttersveld naar „Zomerzorg" en „Zomer- lust" verkeerden, zoodat velen van de been geraakten, zoomede dat ook van den raad met het oog op het gedrang op de Breestraat, by volgende feesten ook gebruik te maken van den toegang aan de Aalmarkt tot de Stads zaal, nota zal worden genomen. De vergadering werd met dank voor de betoonde belangstelling en met aanbeveling tot verdere medewerking van de leden ge sloten. Mej. J. A. Bos, onderwyzeres aan de openbare lagere school in de gemeente Ter- Aar, is in gelijke betrekking benoemd te Oudshoorn, welke benoeaing door haar is aangenomen. Voor de nationale militie, lichting 1898, zQn te Voorschoten ingeschreven 23 personen. Door een 14-tal protestantsche inge zetenen van verschillende kerkelijke richting is, tegen Maandag 25 dezer, te Noorawyk- Binnen eene vergadering van alle pro testantsche kiezers by eengeroepen, ten einde, zoo mogeiyk, eene protestantsche kiesvereeni- ging op te richten. Den lsten April vangen te 's-Gravenhage do akte-examens voor het lager onderwys aan. Maandag a. s. zal ten Paleize een groot militair diner plaats bobben, waaraan worden genoodigd de in de residentie aanwezige adjudanten in buitengewonen dienst mot rang van vlag- of opperofficier, en de in actieven dienst zynde vlag- en opperofficieren, in de resi dentie in betrekking. Te 's Gravenhage is eene plaatselyke commissie voor een huldebiyk aan H M. de Koningin Regentes gevormd. Eere-voorzitter is do burgemeester mr. A. J Roest, bureau: Jhr. P. O. H. Gevaera van Simonsbaven, voor zitter; J. J. L Heldring, penningmeester, mr. M De Pinto, P. J. Vreeburg, leden, L. J Van dor "Wulp, secretaris. De Engelsche gezant by ons Hof, de heer Howard, is naar Luxemburg vertrokken De minister van w., h. en n. heeft voor het jaar 1897 alsnog in de commissie vau examen ter verkrygmg van een diploma als machinist aan boord van koopvaardyschepen benoemd tot plaatsvervangend lid uen heer N. J. Ellmer, inspecteur der Nederlandsche Stoombootreedery te Rotterdam. (Sts.-Ct.) Het voorstel tot subsidiëering van de byzondere bewaarscholen is gisteren door den Rotterdamschen gemeenteraad verworpen. Aan het einde der vergadering deelde de voorzitter mede, dat was ingekomen een voorstel tot het aangaan eener geldleening van 3 milliom. Gisteravond laat verscheen nog de toe lichting van dit voorstel. Daaruit biykt, dat de leening moet dienen tot verevening vaD posten der gemeente- begrootingen 1896 en 1897 en kosten van later genomen Raadsbesluiten. Voorgesteld wordt een rente van drie procent, wat zelfs tot eenigszins lag eren koers dan den tegen- woordigen stand der drie proc obligation voor- deeliger is dan een hoogeren rentevoet. Voorts wordt voorgesteld de leening in 60 jaar af te lossen, met dien verstande, dat in de eerste dertig jaar iets meer wordt afgelost dan volgens annuïteit noodig is, terwyi in de laatste dertig jaar gelykmatig 65 mille per jaar zal worden afgedaan. Daar onderhandeld wordt meteen consortium, moet de gemeenteraad reeds Zaterdag beslissen. H. M. de Koningin-Regentes, bescherm vrouw der maatschappij „Arti et Amicitiao", heeft ter beschikking gesteld van bestuurderen dier maatschappij eene gouden medaille, ten einde die uit te reiken aan den jeugdigen kunstenaar, die zich dez9 onderscheiding in den loop der beide laatste jaren door zyn talent zal hebben waardig gemaakt. Het model van de aanslagbiljetten der personeele belasting i3 er op ingericht, om, in overeenstemming met het kohier, de bo- lasting naar de 3 eerste grondslagen gesplitst op te geven, wanneer de aanslag tot meer dan éón perceel betrekking heeft. Tot ambtenaar by do Zuid-Afrikaansche Spoorweg-uiaatschappy is benoemd de heer C. Pyi, ambtenaar by de H 1J.-S.-M., te Apeldoorn. Naar het „Utr. Dbl." verneemt, zal eerst daags ook te Utrecht by de chirurgie een Röntgen's apparaat in gebruik worden genomen, De architect dr. P J H. Cuypers hoopt 16 Mei a. s. zyn zeventigsten verjaardag te herdenken. Verschillende kunstenaars, zoowel hier te lande als in Belgtó hebben het plan opgevat hem by die gelegenheid een huldebiyk aan te bieden. Zy zullen daartoe een luxe-uitgaaf doen Terschynen, bevattende de levensbeschry- ving van den jubilaris, alsmede gravures van zyne schoonste artistieke scheppingen, en van deze uitgaaf hem een exemplaar aan te bieden. De uitgave zal echter vóór 16 Mei niet ge reed kunnen zyn, daar een nauwkeurige be handeling veel tyd vereischt. Dien dag zal dan alleen een album worden aangeboden met de namen der deelnemers. Onder de leden van het Belgisch comité worden genoemd: baron Bóihune de Villers, president van de gilden van St.-Thomas en St. Lucas, A. Delvigne, kanunnik en vice- president dier gilden; Jules Helbig, oudheid kundige, directeur van de Art. Chrótien te LuikJ. Helleputte, afgevaardigde voor Maas- eyek, en E Reuzens, hoogleeraar te Leuven. - Het stoomschip „Prins Maurits" arri veerde 20 Jan. van Amsterdam te Paramaribo, de „Prins Willem I" vertrok 21 Jan. van Amsterdam naar Suriname; de „Prins Wil lem IV" vertrok 20 Jan. van Paramaribo naar Amsterdam; de „Schiedam," van Amsterdam naar Nieuw-York, passeerde 21 Jan. Lizard; de Herzog," van Hamburg en Amsterdam naar Oost-Afrika, arriveerde 20 Jan. te Napels de „Lawoe" arriveerde 21 Jan. van Batavia te Rotterdam de „Prinses Amalia," van Am sterdam naar Batavia, vertrok 21 Jan. van Genua; de „Veendam" vertrok 21 Jan. van Rotterdam naar Nieuw-York; de „Bundes- rath" vertrok 21 Jan. van Zanzibar naar Rot terdam en Hamburg. Gemeenteraad van Katwijk. Zitting van gisteren. Deze eerste vergadering in het jaar 1897 werd door den heer T. A. O. De Ridder, burgemeester, geopend met het uiten der beste wenschen voor den Raad en de gemeente, en de hoop, dat het Opperwezen 's Raads beraadslagingen mogen leiden in het belang der gemeente en ingezetenen. Na de mededeeling, dat de heeren Van der Plas, wethouder, en Meerburg verhinderd waren de vergadering by te wonen, eerst genoemde wegens ongesteldheid, werden de notulen gelezen en gearresteerd. Aan de orde kwamen nu de volgende punten van behandeling: I. Mededeeling van ingekomen stukken. a. Loop van de bevolking der gemeente Katwyk (reed3 in een vorig nummer van ons blad medegedeeld). b. Rapport in zake de administratie der Spaarbank, welke is nagezien en in orde bevonden en waarby is gebleken, dat de be zittingen bestonden in f 50 800 certificaten 3°/o N. W. S. en f 32,592 aan schuldbekente nissen c ld. aangaande de brug by de „Roskam", die in voldoenden staat verkeert. d. Resolutie van Ged. Staten, bevattende goedkeuring van de suppletoire kohieren van den Hoofdeiyken Omslag en de Hondenbe lasting. e. Mededeeling, dat de heer Van Wynen als gemeento-opzichter in functie is getreden. f. Bencbt van mej. A. Den Blauwen, dat ze voor haar benoeming tot onderwyzeres te Katwyk aan Zee bedankt. g. Overlegging van den drievoudigen staat van het eerste, tweede en derde kwartaal der Spaarbank. h. Missive van Ged. Staten, meldende, dat by hen geen bezwaar bestaat tegen de ver wering in rechten in zake het geschil met bet domeinbestuur. t. Idem van de Kamer van Koophandel en Faorieken te Katwyk, meldende, dat de geloofsbrieven der nieuwgekozen leden zyn in orde bevonden. j. Resolutie van Ged. Staten, bevattende goedkeuring van de geraeente-begrooting. k. Schryven van den president der Zuid- Afrikaansche Republiek, Paul Kruger, waarin hy, na ontvangen kennisgeving, dat een der nieuwe straten te Katwyk naar hem genosmd werd, zyn dank betuigt voor de sympathie jegens hem en mededeelt, dat by met genoegen dat blyk van hulde aanvaardt. I en m. Missives van Gedeputeerde Staten, bevattende goedkeuring van 's Raads besluiten iDzake den uitweg langs de Wassenaarstraat voor do rccdcry to Katwyk aan Zee en tot af- en overscbryving, noodig dcor de betaling eener rekening aan de erfgenamen van E. Verhoog, in leven touwslager. n. Proces verbaal van kasopneming, aan- wyzende een kassaldo van f 2198. Al deze stukken worden voor kennisgeving aangenomen. II. De heeren D. Zwanenburg, A. Van Rbyn en H. J. Bokhorst worden benoemd tot com missarissen der Spaarbank. III. Tot lid in de commissie van toezicht op de bewaarschool te Katwyk aan Zee werd benoemd de heer J. Verloop. IV. Overeenkomstig het voorstel van B. en W8. werd (by acclamatie) tot onderwyzeres aan de o. I. s. te Katwyk aan Zee, met ingang van 1 Jan. '97 benoemd mej. C. P. Veonenbos, sedert dien tyd aldaar werkzaam, en wel op een salaris van f 550, onaer verplichting dat zy aan de burgerschool onderwys geeft in de handwerken. V. Overeenkomstig het praeadvies van B. en Ws. die in overleg zyn getreden met de Commissie van Fabricage, werd op het tweeleaig verzoek van de Katwyksche Stoombootonderneming om oen vaste aanleg plaats voor i aar booten te mogen hebben, eensdeels besloten, met 10 tegen 1 stem, die van den heer Parlevliet, haar te Katwyk aan Zee als aanlegplaats tot weder opzeggens af te staan een gedeelte schoeiing voor haar pakhuis en van haar een bydrage te vorderen van f 200 in eens, ter versterking van dat gedeelte schoeiing, anderdeels, wat Katwyk aan den Ryn betreft, afwyzend te beschikken. Het praeadvies van B. en Ws. werd ver dedigd door den heer Van Mels naar aanleiding van de vraag des heeren Parlevliet, of f 200 niet wat te weinig is. VI. Besloten werd tot verkoop van ge meentegrond aan den heer J. R. Bloot (6'/4 M1. aan den Duinweg voor f 10) en aan den heer R. Ouwehand (16 cA. aan de Voorstraat voor f 76). VII. Na oenige discussie werd besloten de zaak betreffende de vaststelling der rooilyn van een door den laatstgenoemden kooper te bouwen huis aan de Voorstraat te Katwyk aan Zee te renvoyeeren naar B. en Ws., die zullen trachten een zelfstandig rapport der Commissie van Fabricage te verkrygen. VIII. Op het verzoek van mej. wed. EL Boskamp te Katwyk aan den Ryn om ver gunning tot oprichting van een naaischool werd evenals op een dergelijke aanvr. ge van mej. J. v. Duivenbode te Katwyk aan Zee gunstig beschikt. 181 Mevrouw Cray ford was te opgewonden, om een woord te kunnen spreken. Ze maakte een ongeduldige beweging met het hoofd, ten tee- ken, dat Clara voort zou gaan. „Het volgende wordt ons bericht," zoo las het meisje, „uit St.-John, Newfoundland: De walvischvaarder „Blythswood" beeft, naar men verzekert, de overlevende officieren en man schappen ontmoet van de expeditie in Davis- Strait. Een groot gedeelte, van de bemanning wordt als overleden opgegeven, eenigen wor den vermist. De lyst van de nog levenden is niet in alle deelen vertrouwbaar, daar de om standigheden het inwinnen van nauwkeurige berichten onmogeiyk maakten. Het schip kon zich slechts korten tyd ophouden en de gered den, die allen veel hadden geleden en voor het meereBdeel in een staat van algeheele uit putting verkeerden, konden geen inlichtingen geven, waar met zekerheid op af te gaan was. Na de aankomst van de volgende mail hopen we Dadere byzonderhoden te kunnen moe- doelen." Do lyst der geredden volgde, beginnende met de officieren in de volgorde van hun rang. De eerste naam was die van kapitein Helding, de tweede ran luitenant Crayford. Overstelpt van vreugde, sloeg mevrouw Crayford de armen om Clara's hals en fluis terde: „O, lieveling, ben je ook zoo gelukkig als ik? Is Franks naam er ook by? Lees verder, ik kan de letters niet meer zien." Haar oogen stonden vol tranen. Op stillen, treungen toon klonk het ant woord „De naam van je man staat op de lyst; het is niet noodig, dat ik verder lees." Mevrouw Crayford droogde haar tranen af, en zich geweld aandoende, om niet toe te geven aan haar aandoeningen, nam ze Clara het blad uit de handen. Ze ging de ry van namen langs, Frank was er niet by. Op de tweede lyst, met het opschrift „Dooden ea vermisten," stonden boven aan: Francis Alderaley. Richard Wardour. Zonder iets te zeggen keek ze op naar Clara, angstig en met al de meewarigheid van haar ziel sprekend uit haar oogen. Zou het reeds zoo zwakke meisje den schok kunnen doorstaan, die haar getroffen had? Ja. Ze legde byna zelfs een buitengewone, byna onnatuurlyke bedaardheid aan den dag en met de neerslachtige onverschilligheid van de waDhoop zei zo „Ik was er <?p voorbereid. Ik heb ze gezien, gisteravond, in den droom. Richard Wardour heeft de waarheid ontdekt en Frank heeft het met zyn leven geboet. En ik alleen ben de schuld daarvan. Ze rilde en drukte de hand op het hart. We zullen niet lang gescheiden blyven, Lucy; ik zal spoedig by hem zyn." De troostelooze overtuiging, waarmee zy die woorden uitte, doed wee aan het hart. Na eeD oogenblik stond ze op, om den tuin te verlaten. Mevrouw nam haar by de hand en noodzaakte haar weer te gaan zitten. „O, zie me zoo niet aan, spreek zoo niet," riep ze uit, „bet is verschrikkelykO, Clara, wat je daar zegt, is een redeiyk wezen onwaardig, het is twyfelen aan Gods goeder tierenheid. Lees, wat er in het blad staat: De berichtgevers zeggen duideiyk, dat ze volstrekt geen zekerheid hebbenze wachten zelf op nadere by zonderheden. De woorden boven de lyst wyzen er op, dat ze twyfelen aan de waarheid van hunne Inlichtingen„Dood of vermist" staat er. Frank kan dus even goed onder de vermisten behooren. Wie weet, of de volgende mail niet een brief van hem mee brengt. Je luistert toch naar me?" Ja. „Kun je het tegenspreken?" „Neen." „Ja; neen. Is dat nu een antwoord? Heb )e niets anders te zeggen?" „Het spyt mo, Lucy, dat ik je verdriet aan doe. Maar in dit geval kunnen we niet eender denken. Ik wil in 't geheel niet beweren, dat je woorden niet heel verstandig zyn." „Neen, maar wat je doet, is veel erger. Je houdt je eigen meening voor de ware, je biyft by je eenmaal opgevatte gevolgtrekking en dat met de krant voor je. Geloof je aan hetgeen er in staat of niet?" „Ik geloof, wat ik gisteravond gezien heb." „Wat je gisteravond gezien hebt! Jy, een beschaafde vrouw, eon verstandige vrouw;jy gelooven io een drogbeeld van je zieke ver beelding een afschuwelyko droom l Het verwondert me, dat je er voor durft uit komen." „Noem bet een droom, als je wilt, Lucy. Ik heb meer zulke droomen gehad en ze zyn uitgekomen." „O, ja," zei mevrouw Crayford„dat is heel goed mogelyk; een enkelen keer brengt het toeval ze in vervulling en dat maakt zoo'n indruk op je geest, dat je er maar dadelijk aan gelooft. Maar zeg me nu eens eerlyk, Clara, hoe vaak is het misschien gebeurd, dat bet toeval je niet gunstig was en dat je droomen bedrog bleken Dat is zoo het geval met alle bygeloovige menschenals hun voor gevoelens valsch gebleken zyn, vergeten zy ze; alleen in het tegenovergestelde geval hechten zy er een overdreven gewicht aau. Als je 't niet voor je zelf wilt doen, beproef het dan om mynentwil; zet die gedachte van je af, laat je vorstand spreken en geef de hoop niet verloren. Blyf vertrouwen op de toekomst en op God. Waarom zou Frank niet gered kunnen zyn, waar myn man behouden is gebleven? Zoolang we twyfelen, mogen we den moed niet laten zinken. O, Clara, vergal myn geluk nietl Denk er eens goed over, wat ik je gezegd heb. Doe het, Clara, als je ten minste een beetje van me houdt." Op zachten en teederen toon had ze deze woorden gesproken. Ze drukte het meisje aan haar borst en kuste haar. „Ik zal myn best doen, Lucy; ik beloof het je." Anders zei ze niets. Maar er bleef mevrouw Crayford geen twyfel over, dat haar woorden niet den minsten indruk op Clara gemaakt hadden. Het meisje trachtte niet meer haar meening te verdedigen; doch de verschrikke lijke overtuiging, dat Frank door Richard Wardour vermoord was, had zich onuitwisch- baar in baar geest vastgezet. Mevrouw Cray ford zag het en ter neer geslagen en geheel ontmoedigd ging ze het huis binnen. XV. Een beweegiyk mannetje, met beleefde manieren, heldere, verstandige oogen, waann opgeruimdheid en vriendeiykheid u tegtn- licbtten, stond in de open deur van het salon. Zyn deftige, zwarte kleeding, zyn geheele persoon deden op het eert te gezicht den dorps- geneesheer in hem hei kennen, gozien in den geheelen omtrek, zoowel by zyn vrienden als zyn patiënten. Toen mevrouw Crayford naderde, ging hy haar te gemoet op het gras perk, met beide handen uitgestrekt, en be groette haar met hoofscbe harteiykbeid. „Lieve mevrouw," zei hy, „sta my toe, a van ganscher harte geluk te wenschen. Ik heb het goede nieuws in de krant gelezen en ik kon niet biyder zyn, als ik de eer had luitenant Crayford persooniyk te kennen. We zyn van plan de gebeurtenis by ons thuic te vieren. Ik heb, straks toen ik uitging, tegen myn vrouw gezegdEen flesch Tan de oude madera, by het eten, hoorl Wordt vervolgd.

Leidsch Dagblad | 1897 | | pagina 1