Vrijdag 22 Januari. A0. 1897 <geze (Coararü wordt dagelijks, met uitzondering van fan- en feestdagen, uitgegeven. Eerste Blacl. N\ 11322 PEJJ3 DEZER OOUSANTj Voor Leiden per 3 maanden.1.19, Franco per post1.40. Aftonderlyke Nommers 0.06. PBIJS DEH ADVERTEETTIËW: Van 1-G regels f 1.05. Iedere regel meer f 0.17}. Grooterê letters naar plaatsruimte. Voor bet lncasseeren buiten do stad wordt f 0.05 berekend. IDSCH Uit uomiuer bestaat uit TWEE Bladen. Ol&ciëele Kennisgevingen. De Burgemeester der gemeente Voorschoten brengt alloD houders van hondeokarrsD in die gemeente in herinnering, dat zij vóór 1 Februari 1897 opnieuw ale zoodani r moeten worden ingeschreven, zijnde hot op Btraffe eener geldboete ad ten hoogste 60 verboden een bonden ar te gebruiken of U doen gebru ken, zonder als houder van een hondenkar te zijn ingeschreven. Leiden, 21 Januari. In verband met de wet van den 7den Sep tember 1896 (Stsbl. No. 154), tot regeling van het kiesrecht en de benoeming van afgevaar digden ter Eerste en Tweede Kamer der Staten Generaal, worden de maniyke inwo ners der gemeente, die den leeftyd van 25 jaren vóór of op den 15den Mei a. sullen hebben bereikt, uitgenoodigd om: lo. zc-o zy in eene andere gemeente over bet volle laatsverloopen dienstjaar in eene der R\jks directe belastingen zun aangeslagen, wat de grondbelasting betreft in eene andere gemeente of in meer gemeenten te zaaien tot een bedrag van ten minste één gulden, daarvan door overlegging der voor voldaan geteekende aanslagbiljetten of door den Rijks ontvanger gewaarmerkte duplicaten vóór den löden Februari a. 8. te doen blaken, 2o. zoo ay in de grondbelasting wegens onroerende goederen eener onver Jeelde nalaten schap zyn aangeslagen, doch hun naam niet is vermeld by dien aanslag m bet kohier, mits bun aandeel in dien aanslag ten minste één gulden tedraagt, daarvan vóór den löden Februari a. 8. aangifte te doen onder overleg ging van het aanslagbiljet of door den ont vanger gewaarmerkt duplicaat daarvan, eene opgaaf van het aandeel in den aanslag en de nooiige bescheiden ten bewyze van bet gemeenschapp*lyk bezit. Zoo zy niet overeenkomstig het bepaalde sub 1 of 2 zyn aangeslagen, doch volooen aan eene der andere by de wet gest 1de voor waarden, worden zy uitg9noodigi daarvan aangifte te doen ter Secretarie dezer gemeente ook vóór den löden Februari a. b Dr. H. Q. Hagen, oudst predikant bt) de Ned. Herv gemeente alhi r, is voornemens tegen 1 Mei a. s. zyn emeritaat aan te vragen In de gisteravond gehouden vergadering der Christ. Hist. Kiesvereeniging alhier wen tot canoiiaat voor bet lidmaatschap van den gemeenteraad gesteld de heer P I Mulder By p liodieke aftreding van het bestuur werd de heer A. G Kloots als vice-voorzitter en de heer J. G. Den Tonkelaar als secretaris herkozen, die zien deze heroenoemlng lieten welgevallen. In de gisteravond in den foyer der Stads zaal gehouden vergadering van de Roomsch Katholieke kiesvereeniging is een reglement vastgesteld in overeenstemming met de be ginselen van het Katholieke Program, eertyds in een vergadering Le Utrecht vastgesteld, met een godsdienstigon grondslag voor vader land, maatsch ppij en huisgezin Een defuii tief bestuur van 15 leuen werd er tevens gekozen. De liberale kiesvereeniging „Vooruitgang" heeft gisteravond in het Nutsge' ouw verga derd en een huisboudeiyk reglement vastge eteld. Besloten werd zich bfi de .Liberale Unie" aan te sluiten Ook hier werd een defi nitief bestuur benoemd. De schuld der gemeente Haarlemmcrmeer bedroeg op 1 Januari 1897 33,000 gulden a 3'/j pCt. Jaariyks wordt hiervan 3000 gulden afgelost. *Doen er zich geen byzon ere ge vallen voor, waardoor de gemeente genood zaakt wordt te leenen, dan zal binnen enkele jaren de nog zeer jeugdige gemeente zonder schuil zyn. Met het vermeerderen der bevolking te Haarlemmermeer schynt het pauperisme toe te nemen. De kosten van het armwezen bedroegen over 1896 de niet onbelangrijke som van ruim 19000 gulden, zynde byna een vyfde deel der gewone uitgaven. De bevolking bedraagt ruim 16000 zielen. Maan lag a. s., des avonds te zeven uren, treodt de heer H. De Wilde, redacteur van „De Hollander", op te Kitwyk aan Zee, met het ond'.rwerp: „De roeping van de Belijders in verban! ook met do nieuwe Kieswet." Aan do Martha-Stichting te Alfen is tot onderwyzer benoemd do heer B. L Byisma, als zoodanig werkzaam aan de haveloozen school to Rotterdam. Ter secretarie der gemeente Hillegom is benoemd tot ambtenaar de heer A. J. Van der Flior, thans tweede ambtenaar te Heem ede. Uit het bevolkingsregister uer gemeente Noordwyk blykt: Op 31 December 1895 be stond de bevolking der gemeente uit 2407 M. en 2450 V., totaal 4857. M. V. Tot. In 1896 werden geboren 91 84 175 Vestigden zich in de gemeente 87 107 194 178 191 369 M. V. Tot. In 1896 stierven 49 48 97 Vertrokken 110 110 220 169 158 317 De bevolking vermeerderde dus met 19 M. en 33 V., totaal 52, en bedroeg dus op 31 Decem ber 1896: 2426 M en 2483 V., totaal 4909. De 28 ingezetenen van 's-Gravenbage, die in een adres wyzen op de inspanning, die van de leerlingen op de hoogere burger scholen en het gymnasium gevorderd wordt, verzoeken ten slotte den Raad maatregelen te nemen, om de ter zake bestaande voor schriften te wyzigen, opdat aan den thans bestaanden, zeer ongunstigen toestand zoo spoedig mogeiyk een einde kome en de vacanties op üe Hoogere Burgerscholen en bet Gymnasium worden verminderd met de helft., en teruggebracht worden op circa 6 weken per jaar, of zoo er bezwaar mocht bestaan, om de groote of zomervacantie te veel te verminderen, met het oog op de be langen van enkele leeraren en onderwijzers, dio in dien tyd zitting hebben in de groote examen commissies, de voorscbr ften dan zoo danig te veranderen, dat voortaan gegeven wordt: voor de P^aschvacantie 4 »agen, Goeden Vrydag tot den dag na Pascbon, voor de groote of zomervacantie 6 weken, van 15 Juli tot 1 September, en voor de KerstvacantL e ne w-ek, van den lsten Kerstdag tot den 2den of 3den Januari, waardoor de werkeiyke aebooltyd per jaar ten minste met circa 5 weken zal worden vermeerderd. De eerote onderteekenaars van het request zyn de heer Gerlach, gep generaal majoor O.-I leger, en graaf Van den Bosch, gep resident van Cberibon Dr J. H. Gerard8, arts te 's Graven- hage, meent, aangezien hem eervol ontslag ongevraagd is verleend, als gemeente-genees kunoige aanspraak te mogon maken op wacht geld of pensioen, weshalve by zich tot den Raad wendt met het verzoek zyne positie te willen regelen. De minister van binnenlandsche zaken brengt ter kennis van de belanghebbenden, dat de examens ter verkryging van akten van bekwaamheid voor huis en schoolonder- wys in de m ttige en fraaie handwerken voor meisjes zu'len aanvangen op 15 Febr. a. s Zy die zich aan het examen in een dezer vakken of in beide wenschen te onderwerpen, gnheven 2icn vóór 2 Februari a. s aan te melden by den voorzitter der commissie of de voorzitters der commissièn, voor welke zy wenschen to verschonen, met overlegging van: a. geboorte-akte; b. getuigschrift van zedeiyk gedrag, De voorzitters der commissièn zyn: voor de nuttige handwerken te Breda, jhr. mr J. B. A. J. M. Verueyen, inspecteur van het lager onoerwye in de eerste inspectie, te Loon- op-Zand; te 's-Gravenhage, J C. Fabius, inspecteur van het lager onüerwys in de tweede inspectie, te Delft; te Utrecht, A. J. Nyland, schoolopziener in het district Utrecht, te Utrecht: te Leeuwarden, mr. C. J. Prakken, school opziener in het district Leeuwarden, te Leeu warden ▼oor de fraaie handwerken: te Breda, H. Tb. Van der Grinten, school opziener in het district Breda, te Breda, te 's Gr*venbag9j mr. J. Gerdenier, school opziener in het district Amsterdam, te Bussum te Leeuwarden, Ph. W. Weber, schoolop ziener in het arrondissement Heerenveen, te Peperga. Zy, die het examen In de beide vakken wenschen af te leggen, gelieven van dat voor nemen te doen biyken aan ieder der beide voorzitters, by wie zy zich aanmelden. (Sfs.-Cf.) Door de arrondissements rechtbank te Ha riem is, ter vervulling van de vacature van rechter in dat college, opgemaakt de na volgende alpbabetische lyst van aanbeveling: mr. S Gratama "Wz rechter in de arrondisse- ment8 rechtbank te Alkmaar, jhr. mr. J. W. Quintus, kantonrechter te Amsterdam (2de kanton); en mr. C. G. Von Röeken, rechter- plaatsvervanger in eerstgemelde rechtbank, advocaat en procureur te Haarlem. De gemeenteraad van Haarlem bes'.oot 'rr°n, met algemeene stemmen, instem- mi te betuigen mot het adres van het gemeentebestuur van Arnhem aan de Tweede Kamer, verzoekende niet aan te nemen het ingediende wetsontwerp tot wyziging der Gemeentewet, nl. om de gemeenten boven de 15,000 zielen - behalve Amsterdam, Rot terdam, 's-Gravenhage en Utrecht voor de verkiezing van leden van den Gemeenteraad in drie kiesdistricten te splitsen. Tot leden der commissie van toezicht op het Haarlem8che muziekcorps werden be noemd de heeren: mr. A. C Waller, dr. H. D. Kru8eman, H. F. Van Thiol, F. M baron Van Lynden en mr. W. Jsger Gorlings. Men echryft aan het „Utr. Dbl." uit Rotterdam: Plannen voor een nieuw Raadhuis zyn er bier herhaaldeiyk gemaakt Ons stadhuis heeft dit eigenaardige, dat de voorzyde nooit ge bruikt wordt, behalve in het zeldzame geval, dat er iets afgekondigd moet worden „van de tinne van het stadhuis". Maar anders weten de Rotterdammers zeiven niet beter, of de zyde aan de Hoogstraat, waar men het Raadhuis binnengaat, is de voorzyde, ofschoon zy inder daad de achterzyde is. Een nóg meer ge bruikten ingang vindt men aan den zykant, in de Stadhuissteeg; d£ar by voorbeeld gaan de menschen naar binnen, die zich door den ambtenaar van den burgerlyken stand voor het leven willen laten verbinden, en ook de kiezers Maar wie is ooit aan do zyde van de Kaasmarkt het gebouw binnengegaan, waar ons stadsbestuur troont? Men vindt er alles geslotenzelfs het hooge, min of meer monu mentale boroes is ontoegsnkrlyk gemaakt. Niet ornaat bet Raadhuis minder mooi is heeft men er meermalen over gesproken om den zetel onzer regenten te verplaatsen, maar omdat het geen ruimte genoeg aanbiedt. Voor eene gemeente zooais Rotterdam nu is, zou een grooter en grootscher Raadhuis passen. Men heeft sommige bureelaq rc«<ls naar elders moeten overbrengen. Maar men heeft «Ie plannen voor het bouwen van een nieuw Raad buis steeds even gauw opgegeven als zy op kwamen, want voor zulke uitgaven is er geen gelder is veel te veel noodig om aan de eischen van scheepvaart en handel te voldoen, en dat gaat voor, want daarvan moet de schoorsteen rooken Thans beeft de Vereeniging voor gemeente en volksbelangen in haar blaadje een plan geopperd voor het bouwen van een nieuw Raadhuis. Om het terrein daarvoor te vinden, milden in de stad, wil men de Oude haven dempen Op dit aan de baren ontwoekerde terrein zou men dan niet alleen plaats vinden voor een nieuw Raadhuis, meer dan dubbel zoo groot als bet tegenwoordige, maar ook voor een nieuw gerechtsgenouw, dat de hooge regeering thans boel aan don Noordersingel wil bouwen, en bovendien zou men nog ruimte overhouden voor een plein, zoo groot als do Dam te Amsterdam. Voor eene behoorlyke verbinding tusschen onze overige binnenhavens is by het plan voorzien. ■Maar de kosten! De genoemde Vereeniging spreekt er niet van, dat zy ons dat niauwe Raadhuis cadeau zou willen doen. En dan, al hadden wy het geld er voor, zouden wy dan onze Oude haven moeten opofferen! Daar voor mo38t ze aan de Rotterdammers, dio eerbied hebben voor de merkwaardige go schiedenis hunner stad, te heilig weztn. De Oude haven is de eerste, wolko wy bier hadden daarom heet ze Oude haven, in onder scheiding van de Nieuwe haven, welke da tweede was en nog altyd de Nieuwe heet, ofschoon ze reeds uit de 16de eeuw dagteekent. Dio Oude haven herinnert ons aan de opkomst van Rotterdam als visscliersstad, later als handelsstad, zy was eenmaal de eeoige toe gangsweg tot de Merwede, de geweldige rivi» r, waai op de Rottercamscbe grond gaandeweg veroverd werd en waarvan ons nu de prach tige Maas is overgebleven Aan demping van de Oude haven, waaraan wy den eersten bloei van Rotterdam te danken hebben en die nog altyd mooi 18, moest geen Rotterdammer denken. En dan, als Rotterdam een nieuw of een ruimer Raadhuis hebben moet, waarom zou men het verwyderen van de histor.sche plaats, waar het nu staat? Ook aan die plek zyn herinneringen verbonden, welke niet verloren mogen gaan. Toen Rotterdam voor het eerst als stad eenige beteekenis kreeg en in vieren deelen werd verdeeld, toen was de Middendam het voornaamste eu aanzienlykste van die stadskwartieren, en daarom werd er het Raad buis gebouwd. - In de eerste helft van deze maand zyn ruim 130 miliciens, die zich in 1894, voortl na den overval op Lombok, voor den tyd van 2 jaar by het Indische leger verbonden had den, te Harderwijk teruggekeerd, en i og dagelyks zyn groote detachementen te wacu- ten, die met de muziek van het koloniaal hoofdepót van het station worden afgehaald en op feestelyke wyze in de kazerne worden ontvangen. Deze miliciens worden naar hun respectieve corpsen teruggezonden, van waar zy, na op nieuw gekleed en uitgerust te zyn, met groot verlof vertrekken. Velen hunner is het echter zoo goed in Indië bevallen, dat zy zich weder voor den dienst by het leger aldaar aanmelden. Herhaalde malen is gewezen op den minder gunstigen toestand van het koninkiyk jacht „De Valk" en aangedrongen op den bouw van een nieuw schip. De minister van marine heeft echter aan de Eerste Kamer medegedeeld, dat, waar nog zoo aanmerkoiyke geldeiyke bedragen vereischt worden om de zeemacht te voorzien van slagvaardige schepen, de bouw van een jacht voor eventueele zeereizen van het Voratelyk Huis nog langen tyd achterwege moet biyven. {Res.-Bode.) Door het kiescollege der Ned.-Hervormde gemeente te Rotterdam zyn de navolgende drietallen samengesteld In de vacature Van Veen (nog voortdurende door het bedanken van ds. D. J. Karree): ds. C B Oorthuys, to Katwyk aan Zee; ds. P. J Van Mellr-, te Nykork, en ds. D. G. Postma, te Zaandam. Id de vacature Laan (nog voortdurende door het bedanken van dr. J. H. Gunning): ds L.J Van Apeldoorn, te Jutryp en Hommerts; ds. J Draaisraa, te Steenwyfc, en ds. A. B. Ter Haar Romeny, te Middelburg. De Militaire School te Haarlem en de Artillerie cursus te Delft worden den lsten October van dit jaar opgeheven, zoodat na dien datum de opleiding voor den officiersrang alleen zal geschieden aan de Kon. Mil. Academie te Breda en aan den hoofdcursus te Kampen. De aan genoemde inrichtingen werkzaam gestelde officieren zullen gedeeltelijk overgaan by de andere inrichtingen van militair onder- wys, gedeeltelyk naar hunne corpsen terug- keeren. De „Staatscourant" van 21 dezer bevat een koninkiyk besluit van 0 dezer, waarby tot regeling der personeele belasting, op de voordracht van den minister van financiën en in overeenstemming met de adviezen van Gedeputeerde Staten, worden vastgesteld de grenzen tusschen de in verschillende klassen vallende gedeelten van gemeenten m de pro vinciën Zuid-Holland, Zeeland, Utrecht, Fries land, Groningen, Drente, Overysel en Limburg. De door de Hollandsche IJzeren Spoor- weg-Maatschappy ingevoerde maatregel om in haar binnenverkeer de met verlof in Nederland zynde officieren van het Indische leger (niet in uniform gekleed) benevens hunne bagage te vervoeren tegen de pryzen van het militair tarief, op vertoon van een door het departe ment van koloniën uit te reiken verlof kaart, is thans ook ingevoerd door de Maatschappij tot Expl. van S.-S. en door de Ned. Centraal Spoorw.-My., alsmede voor het recbtstreeksch verkeer tusschen stations der beide laatstge noemde Maatscbappyen. Aan de beambten, met het toezicht op de naleving der Boter wet belast, zyn nette steenen potj s verstrekt met practische en eenvoudige sluiting en verpakking, ten einde hieruit de door hen gestoken monsters boter Daar 's Ryks landbouw-proelstation te Wageningen op te zenden. Door dezen maatregel hoopt men eene geregelde en nauwkeurige controle op de bereiding van boter te bevorderen, waar van zoowel bereiders als afnemers de vruchten zullen plukken. Door den heer A. Walkers, oud-gemeente ontvanger te Nederweert, onlangs overleden, is aan het St.-Jozefsgesticht tot verpleging van oude mannen en vrouwen te Nederwotrt, ;.y testament vermaakt de kapitale som van circa f 11,000. De vereeniging van den H. Vincentius in de parochie ontving ongeveer f 2000 -Op den huize „Plevorama," by Harderwyk, is in den ouderdom van 82 jaren overleden de heer C. M. J. Nagtglas, oud-regeerings- commissaris en gouverneur ter kust van Guinea. De overledene was commandant en ridder in onderscheiden orden en versierd met het Metalen Kruis. Hr. Ms. fregat „Joban Willem Friso", onder bevel van den kapitein ter zee A. P. Tadema, is 19 dezer te Djeddah aangekomen. Te Wyk by-Duurstede, waar, zooals ge meld is, concessie voor eon gasfabriek is aangevraagd door de heeren H«ynsius en Mo'.yn, hield de heer Prins, directeur der Goudsche gasfabriek, esne voordracht over de duurte van electrisch licht eu het ni t levens vatbare van het acetyleengas. Metecnmolel- gasfabriek in 't klein werden welgeslaagde proeven genomen. By het instructie-bataljon te Kampen zullen den 24sten Febr. opnieuw jongelieden ter opleiding aangenomen worden. Het stoomschip „General" arriveerde 18 Jan. van Hamburg en Amsterdam te Dar- 68-Salaamde „Kanzier,van Oost-Afrika naar Vlissingen en Hamburg, arriveerde 19 Jan. te Napels; de Koningin-Regentes," van Batavia naar Amsterdam, passeerde 19 Jan. Point de Galle; de „Prinses Amalia," van Amsterdam naar Batavia, arriveerde 20 Jan. te Genua; de „Soenda," van Amsterdam naar Batavia, arriveerde 20 Jan. te Port-Said; de „Titan" arriveerde 20 Jan. van Amsterdam en Liverpool te Batavia. Uit de „Staatscourant". Kon. beslniten. Benoemd L. Wildervanclc de Blécourt tot burgemeester der gemeento Ezinge. Benoemd tot burgemeester der gemeenten Pijnacker en Nootdorp jhr. J. K. Hesselt vau Dinter, societal is dier gemeenten. Aan don kapitein ter zee W. J. P. Van Waning, den gepen9ionneerdan kapitein ter zee R. C. A. L. Jansen van Atferden, den directeur van scbeeps- bonw C. L. Loder en den luitenant ter zee der late klasse li. M. Van Straaten, vergunning ver leend tot bet aannemen der versierselen van commandeur in do orde van St.-Bento d'Aviz voor de beide eorstgenoemden, en van commandeur en ridder in de orde der Heilige Maagd of der Ontvan genis van Villa Vigosa, onderscheidenlijk aan beide laatstgenoemden, bun door den koning van Portugal geschonken. Pensioen verleend aan M. Kuppers, eerder wed. J. Heller, thans wed. J. Teasers, kommies 3de klasse bij 's Rijks belastingen, 96; J. J. Borket, wed. H. F. Guldenberg, rijksveldwachter 3de klasse f92; Cbr. M. C. Beuzel, wed. E. Roerdiokholder, rijks veldwachter 3de klasse, f92; A. Van Dijk, wed. J. Van Eek. bewaarder 2de klasse in net buis van bewaring te Rotterdam, ƒ138; S. Jausma, wed. F. Roorda, kommies 3de klasse bij 's Kijka belastingen, '95; A. M. Wesseling. besteller bij de Rijk3-telegraaf te Amsterdam, ƒ400; de kinderen van wijlen J. Van Eek, laatstelijk be waarder 2de klasse in het buis van bewaring te Rotterdam, ƒ138, de kinderen van wijion den rijks veldwachter W. Allaart, ƒ160; F. F. Cbr. Stcinmotz. laatstelijk ontvanger der directe be lastingen en accijnzen, ƒ1954: H. Ververgaert, ƒ198 'sjaars. De minister van binnenlandsche zaken beeft voor het tijdvak van 1 April 1897 tot en met 31 Maart 1898 benoemd tot assistent voor het ver richten van scheikundige onderzoekingen aan do Rijk9landbouwscbool te Wageningen, J. Van Haarst, aldaar. De gewone audiëntie vaD den minister van koloniën op 22 en die van den minister van waterstaat, handel en nijverheid op 23 dezer zullen niet plaats hebbea EERSTE KAMER. In de Eerste Kamer werden voortgezet de algemeene beschouwingen over de Staats- oegrooting voor 1897. De Minister van Marine (do heer Van der Wyck) zal slechts de algemeene opmerkingen van den heer Fransen van de Putte beant woorden. Zy betroffen de reorganisatie der marine en het Koninkiyk besluit van 27 Juli 1896. De beer v d. Putte beweerde, dat hier geen in8tandhouoing, maar uitbreiding der vloot werd beoogd Dit sprak e Minister volstrekt tegen. Nooit is de bedoeling der Regeering geweest, om ook al is de organisatie der zeemacht by maatregel van bestuur vastge steld, de Volksvertegenwoordiging te binden. Zy is en blylt vry in h^re beoordeeling om trent de daaruit voortvloeiende voorstellen O trent het doel der kruisers zal de Ministei thans niet m debat treden. Voor de verdediging van Soerabaia zou de Minister de Neuerlandsche marine wel beschik baar willen steil n; maar dan is ook biliyk dat Indié in de kosteD daarvoor bjjdraagt. Ten aanzien van het Koninkiyk besluit van 27 Juli 1896 bestond veel misverstand. Ter slotte constateerde de Minister, t de koster der vaartuigen zoo nauwkeurig mogeiyk be rekend zyn. Do heer Sickesz bleef aandringen op een ministerie van landbouw en verdedigde nadei de belangen van de landbouwers, speciaal tegenover den heer Muller, die eergisteren zeide dat zy zichzelf moesten helpen. De heer v. d. Biesen constateerde, dat de Regeering tegenover zyne bewysgronden nieta beeft aangevoerd dan eenige verslagen van een „kamertje" van koophandel en een beroep op de troonrede. Dat het in het buittnland nog slechter is, mag voor ons geen motief zyn om stil te zitten. Do heer Muller bleef volhouden, dat alleen de landbouwers protectie gtnieten, en biyft daartegen protesteeren, waar handel en ny ver hei! zich door eigen kracht moesten ontwik kelen. Na dupliek van den heer Sickcsz word het algemeen debat gesloten. Hoofdstuk II is aangenomen. Heden is Hoofdstuk III aan de orde.

Leidsch Dagblad | 1897 | | pagina 1