Te hnnr gevraagd, Voorloopige Aankondigiug. De 40 Cents TE HUUR, CONCERT op 10 Februari a.s., f-3*».-rr-gf inu 1» r -r te geleiden naar de hoofdplaats van het kanton, waar de loting plaats heeft. In plaats van hen onmiddellijk naar-het voorgeschreven lokaal te brengen, loopt de veldwachter mot hen eerst verschillende herbergen af, welker eige naars hem daarvoor met klinkende munt betalen. De gouverneur heeft bepaald, dat de lote- lingen in hèt vervolg door den gemeente secretaris direct naar het gebouw, waar de loting plaats heeft, moeten worden geleid. Ooa te 11 rijk-Haiijr.-M.onttrohl^ Dr. Joan Ratzieu, de geestdriftige kampioen voor de rechton der Kameniers in Hongarye, is indertijd tot eenige jaren gevangenisstraf veroordeeld, doch in 1895, na slechts eDkelo maanden in de gevangenis te hebben doorge bracht, in vrijhei i gesteld. Hy heeft thans zijn campagne ten bate der Rumeniërs hervat. Men wacht met belang stelling af wat de Hongaarsche regeering thans zal doen. Engeland en de Yeroenigde Staten. De elfde Januari 1897 zal voortaan een ge wichtige datum z\jn in de geschiedenis van Groot Britaunië en van de Vereenigde Staten van Noord-Amerika. Dien dag toch werd het algemeen© arbitrageverdrag ondorteekend tus schen de beide groote natiën vau Angelsaksi schen stam, een verdrag van wel is waar nog beperkte strekking en nog maar eene proefneming, maar dat toch de kiem en de kiemkracht in zich bevat van onberekenbaar veel goeds. De ondertekening van het tractaat heeft plaats gehad aan het departement van bui tenlandsche zaken te "Washington door den gezant van Groot-Brltanniö, sir Julian Paun- cefote, en den heer Olney, staatssecretaris voor buitenlandsche zaken van'de Unie. De ondert ekening geschiedde in duplo; heteeno exemplaar wordt opgezonden aan de Britsche regeering, het andere is nog dien eigen mid dag naar den Senaat ter goedkeuring opge zonden met een begeleidend schrijven van president Cleveland, waarin de groote betee- kenis van deze gebeurtenis duidelijk in het licht wordt gesteld. Al is bie. mode niet alles bereikt, wat do voorstanders van een onmid dellijke, onbeperkte en onherroepelijke arbi trage voor internationale geschillen zouden wenschen, zegt de president, toch zal het tractaat overal erkend worden als een groote stap in de goede richting, als belichamende een practisch uitvoerbaar plan, waardoor men bij geschillen tusscben de twee landen tot een vredelievende beslechting kan komen, als Iets, wat vanzelf spreekt en volgens den gewon n gang van zaken. De laatste woorden drukken uit, waarom het te doen was. Tot dusver was een oorlog het gewone gevolg van onbeslechte geschillen voortaan zal tusschen de Vereenigdo Staten en Engeland aroitrage het natuurlijk gevolg zfln. „Door bet tractaat", zoo vervolgt de president, „wordt de oorlog tot eene in een ver verschiet liggende mogelijkheid terugge bracht. Het sluit verder uit de panieken en de oorlogsgeruchten, welke maar al te dikwijls het karakter van een nationale ramp hebben aangenomen." De president pryst het als een zeer geluk kig verschijnsel, dat de eerste poging, om zulke weldadige resultaten te bereiken, is gedaan door stamverwcinte natiën, oio door baüden van gemeenschappelijke traditien, in stellingen en streven zijn verbonden. Het succes van deze proefneming om internatio nale rechtsquaesties op beschaafde wijze te beslechten in plaats van door ruw geweld, is z. i. niet twyfelacbt g, en het feit, dat de weldadige gevolgen daarvan waarschijnlijk niet zullen beperkt bleven tot de onmiddellijk betrokken landen, zal er toe leiden, dat de proefneming des te gretiger navolging vindt. Andere natiën zullen het voorbeeld ter harte nemcD, en zoo zal het de merksteoD zijn van oen nieuw tijdperk van beschaviog. Ten slotte spreekt de president de hoop uit, dat het tractaat een gunstig onthaal moge vinden bij den Senaat. De „Daily Chronicle" deelt omtrent den tekst van dit belangrijk document mede, dat het tractaat 15 artikelen bevat. De drie eerste aitikölen handelen over geschillen, die over niet meer dan 100,000 pd. st. en niet over grondgebied loopen. Voor het beslechten daar van zullen beide landen elk een arbiter be noemen, die te zamen een derden scheids rechter kiezen. Indien deze twee het niet over de keus van dien d- rde eens worden, moeten het Amerikaansch hooggerechtshof en het rechtscomité van den Privy Council in Engeland hem aanwijzen; als dtze het ook niet eens worden, benoemt de koning van Zweden en Noorwegen hem. Waar het geldelijke vorderingen betreft boven de 100,000 pd. st. zonder grondgebied zal, indien het bovengenoemde scheidsgerecht. het niet eens kan worden, een uitgebreider scheidsgerecht in appèl recht spreken, be staande uit vijf bekende juristen, van wie elk der contracteerende partijen er twee be noemt, terwijl de vijfde wordt benoemd op dezelfde wijze als hierboven is aangegeven. De beslissingen van dit hof zyn finaal en eene meerderheid beslist. Intusscben kunnen de geschillen,* waarvan tot dusver sprake was, verwezen worden naar het derde gerechtshof, waarover art. 5 handelt, op verzoek van een der partijen en wanneer het hof dienover eenkomstig besluit. De reden van die beslis sing moet zijn, dat de uitspraak in het geschil noodwendig in zich sluit de beslissing van eene betwiat9 beginselvraag van groot algemeen belang, de nationale belangen der partij ra kende in ond rsch icing van byzondeie e- lang^n, waarvan zU slechts de internationale vertogenwoerdiger ia. Artikol 6 bepaalt de methode, die gevolgd zal worden bij geschillen over grondgebied. Dan moet het scheidsgerecht uit zes leden bestaan, waarvan er drie lid moeten zijn van het hooggerechtshof der Vereenigdo Stiten en drie lid van het hooggerechtshof in Engeland of van het rechtscomité van den Privy Council; do eersten te benoemen door den president der Vereenigde Staten, de laat6ten door Hare Britsche Majesteit. Als dit college met alge* meene sternaren of met vyf stemmen tegon één beslist, zal de uitspraak onvoorwaardelijk bindend zy ningeval de meerderheid geringer is, zullen do contracteerende parijen ook ge bonden zijn door do uitspraak, tenzij eon harer binnen zes maanden daartegen in verzet komt, in welk geval de uitspraak nietig is. Beide partijen verbinden zich echter, in dat geval geen vijandelijkheden te beginnen alvo rens de bemiddeling van een of meer be* vrionde mogendheden door een of door beiden is ingeroepen. De artt. 79 bevatten bepalingen om in speciale gevallen een definitief resultaat te verkrijgen. Beslissingen zullen worden ge nomen met zoo weinig vertraging als mogelijk is, indien mogelijk binnen drie maanden te rekenen van de inlevering der dingtalen of de gevoerde pleidooien. De laatste artikelen bepalen, dat het trac taat gedurende vyf jaren van kracht blijft, c-n verder nog twaalf maanden na wederzijdsche opzegging. De ratificatie zal plaats hebben te Washington of te Londen binnen zes maan den of zoo mogelijk eerder. Onwillekeurig worot men by 't vermelden van dit gewichtige feit er aan herinnerd, hoe groot een rol het onvoorziene speelt in den loop der gebeurtenissen. Wie zou aan het einde van 1895, toen president Clevelands boodschap over het Venezuelaansche grensge schil de wereld trof als een donderslag en de lucht vervuld was met geruchten van een oorlog, die in aantocht was, voorspeld heb ben, dat die boodschap binnen dertien maan den gevolgd zou worden niet alleen door eene vreedzame oplossing van dat byzondere ge schil, maar door een andere boodschap tot aankondiging der ondorteekening van een alge meen arbitrage-verdrag tusschen de beide lan den? De „Daily News", die een belangryk aandeel van deze gelukkige uitkomst toe schrijft aan het gezond verstand van de beide natiën en aan de goede trouw van hunne staatslieden, erkent ten volle den grooten dienst, dien lord Salisbury aan zyn land be wezen heeft door 't sluiten van dit verdrag. „De eer, de pionier te zijn in de zaak der Engelsch-Amerikaansche arbitrage, komt toe aan den heer Gladstone; lord Salisbury is zoo gelukkig geweest, baar op een duurzamen grondslag te stellen. Hy heoft van die ge legenheid een goed gebruik gemaakt en daar door zyn vaderland goed gediend. Maar wel licht zou, wanneer eere gegeven werd aan wien eere toekomt, bet grooiste deel er van worden toegekend aan die niet-officiëele arbei ders in betrekkelijk nederige en bescheiden stelling, die de volken van de beide landen, dikwijls onder veel miskenning, hebben ver trouwd gemaakt met de denkueelden van internationale verstandhouding en arbitrage. Dikwijls moet hun werk hun tameiyk hopeloos zyn voorgekomen; toch was in de ure, die het donkerst scheen, de dageraad der over winning het meest naby. Er ligt een les en eene aanmoediging in het gebeurde van 11 Januari 1897 voor allen, die met oprechtheid arbeiden aan de zaak van beschaving en vooruitgang." Volgens berichten uit de Vereenigde Staten vindt het scbeidsrechteriyk verdrag ook daar by val onder het volk en in de pers. Niemand betwyfelt, dat do Senaat er zyn sanctie aan zal geven, al is er ook eenig verzet onder de jingo's, omdat voorname senatoren, zooals Sherman, het tractaat zeer geprezen hebben. Sherman noemt het de merkwaardigste ge beurtenis in de historie der Unie. Het zal alle geschillen tusschen de twee broeder volken van één taal en één stam voorkomen. Het is een gebeurtenis. UITLOTINGEN. St.-Poteraburg, 15 Jan. Promie- trekking der 5-pCts. Russische aandeden 1864 a 100 Z. R. 8erio 9154 no. 46 200,000 Z. R., e. 10815 n. 38 76,000 Z. R., e. 12888 n. 15 40,000 Z. R e. 8898 r. 30 25,000 Z. R.; b. 6148 n. 10, 8. 10673 n. 8, e. 12677 n. 18. ieder 10,000 Z. B.; e. 6477 n. 1, e. 9624 n. 16, e. 11330 n. 2, e. 17005 n. 83 en e. 19373 n. 15, ieder 8000 Z.R.; e. 3919 n. 1, e. 6144 n. 36, e. 7784 n. 16, e. 8321 d. 36, e. 11580 n. 85, e. 15625 n. 49, e. 15707 n. 23 en e. 15772 d. 32, ieder 5000 Z. R.e. 850 n. 19, b. 1578 n. 32, p. 2616 n. 42. 8. 8986 n. 38, s. 4C05 n. 19, a. 5322 n. 9, e. 6726 n. 87, b. 8403 n. 36, b. 9460 n. 38, 8. 10237 d. 28, e. 10714 d. 19, b. 12415 n. 28, e. 12527 n. 28, b. 13101 d. 46. a. 14690 no. 46, e. 16176 n. 6, 8. 16475 n. 35, 8. 16915 n. 48, 8. 17201 d. 15 en 8. 18620 n. 88, ieder 1000 Z. R. KOLONIËN. BATAVIA, 12 16 December. De cholera heeft te Soerabaia byna opge houden te woeden. Yan de te Batavia te verwachten oorlogs schepen „Van Speyk" en „Friso" gaat, vol gens het „Soor. Hand.", eerstgenoemde bodem direct door naar Makassar en laatstgenoemde naar Atjeh, om aflossing te houden, om dan, zonder Soerabaia of Batavia aan te doen, naar Nederland terug te keeren. Het lid van den Raad van N.-I., baron Sweerts de Landas Wyborgh, is van plan in Mei a. s. naar Nederland te gaaD. Waarscbyn- lyk zal hy dan door een administratief amb tenaar worden vervangen en wel door een, die op de hoogte ie van financiën, Reeds wor den verechtidone namen genoemd van zulko ambtenaren in en tuiten dienst. J.-B Door den gouverneui-genoraal van Ned.-Indië zijn de volgende bescliilckingon genomen: CIVIEL DEPARTEMENT. Ontslagen: Op verzoek vegona volbrachten diensttyd eervol uit 's lamls dienst, de lsto klerk op het parket van don prooureur-geDcraal vau Nedci landsch-lndiö K. Wasch. Gestold: Ter beschikking van den directeur van binnenl. bestuur, om werkzaam te worden ge steld bij het binnenl. bestuur, de ambtenaren voor den burgerlijken dienst Th. Van Dissel, C. Poort man, H. J. Hofman, C. F. Gousalves en L. P. G. Har twig. Voor den tijd vrd zes maanden of zooveel korter als zal blijken voldoende te zijn, ter beschikking van den voorzitter van den landraad le Brcbes (Tegal), om te worden belast met grif'fierswerk- zaamhedon by die rechtbank, de ambtenaar ter bescbikkiDg van don voorzitter van de landraden te Danjoemas en Tjilatjap, F. Lantermans. Ontslagen: Eervul uit zijn betrekking, de griffier van den landraad to Djember (Besoeki)J. H. Hunt. Door den hoofdinspecteur voor de opium- aangelogenbeden. Benoemd: Tot gezagvoerder 2de kl., J. W. De Groot, thans lste stuurman: tot lsten stuurman, B. J. Keizer, thans 2de stuurman. Ontslagen: Eervol uit 's lands dienst, de gewezen opzichter '1de klasse over de dwangar beiders builen het bannelingenkwartier to Soera baia L. F Cramer en de gewezen opziener bij het stadsverband te Soerabaia W. M. Wcssels; uit 's lands dienst, de gewezen klerk en vendu- schiijver op het assistent-residentiekantoor te Piidang Pandjang iSumatra's Westkust) G. J. Maitimo en de gewezeu opziener bij de politie te Peterongan (Semarang) J. A. Orisius. Ontheven: Eervol van zijn toevoeging aan den commandant van het leger en chef van het Departement van Oorlog in Nedei landsch-lndiö, om doel uit te maken van een voorloopige mili taire spoorwegcommissie, de hoofdambtenaar op non-activiteit 1. Sluiter, laatst chel der exploitatie van de Oosterlynen der Staatsspoorwegen op Java en zulks ten einde den directeur der Burgerlijke Openbare Werken in de gelegenheid to stellen dien hoofdambtenaar te belasten met do waar neming der betiekking van Chef der 4de afdeeling bij do exploitatie van genoemde spoorwegen. Benoemd: Tot notaris te Padang J. W. Goossens, thans notaris te Pasoeroean. Bij het boschwezen op Java on Madoera. Toegevoegd: Aan den houtvester lste kl. belast niet de leiding der boschdistricten op Java, de techgiscbe ambtenaar bij het boschwozen H.J. Kerbert; met bepaling, dat hij onder de "bevelen van dien houtvester werkzaam wordt gesteld in het boschdistrict Semat aug Vorstenlanden aan den houtvester, belast met het beheer der bosschen in Blora Tjabak, van het boschdistrict Rembang Blora, de technisch ambtenaar bij het boschwezen K. L). Kunst. DEPARTEMENT VAN MARINE. Vergund: "Wegens ziekte naar Nederland terug te keeren den kapitein luitenant ter zee K. J. Bal. Overgeplaatst: Van de „Soembing" op de „Ponlianak", de off. van gez. der lste kl. T. Janssonius van de „Pontianak" opYTe .Soembing", de off. van gez. der lste kl. J. Aaltz van de .Gedeh" op de Bloemendal", do off. van gez. der 'Zde kl. A. C. F. R. Ockerse van de .Bloemendal" op do .Gedeh", de off. van goz. der 2de kl. P. J. De Koek van de .Gedeh" op de .Banda", als comman dant de luit. ter zee der lste kl. E-E. Dullemond; van de .Banda" op de rGedeh" de luit. ter zee der lste kl. G. P. Van Decking Colenbrander en de luit. tor zee der 2de kl. A. J. Kleijnenberg van de .Nias" op de .Banda", de luit. ter zee der 2de kl. M. J. Van Alpben de Veer; van de .Prins Hendrik" op de .Mnknsser", de off- van gez. 2de kl A. W. Van der Velde; van de .Atjeh" op do .Tromp" als commandant, de kap.-luit. ter zee J. H. L. J. baron Sweerts De Landas Wijborgh; van de .Nias" op de .Gedeh" met intrekking zijner overplaatsing van de .Atjeh" de luit. ter zee lste kl. W. J. G. Umbgrove. Marktberichten, Leiden, 15 Jan. Ter markt werden heden aan gevoerd Stieren 21 etnks ƒ74 a ƒ258. Kalf- en Melk koeien 105 etuks 106 a ƒ225. Varekoeien 69 stuks f 87 a ƒ210. Vette Oesen on Koeien 110 etuke ƒ117 a ƒ245. Graskalveren stake a Kalveren (votto) 35 etu 8 30 a 76. Kalveren (magere) 20 stuks ƒ5.— a ƒ16.—. Hamele (vette) ctuks f—,a Hamela (magere) etuke - a Schapen (vette) 545 stuks J 16. a ƒ31.Schapen (weide) 72 etuke ƒ9.a ƒ17. Lammeren (magere) etnks a f Varkens (magere) 75 stuks ƒ10.a ƒ25. Varkens (votto) stuks a per KG. Varkene (biggon) 86 stuks ƒ3.75 a ƒ9.—. Paarden stake a Veulens stuks a f Ter markt aangevoerd: 305 runderen. 55 kalveren, 617 schapen, lammeren, 75 varkens, 86 biggen, paarden, veulens. Ter wokelijksche Kaasmarkt aangevoerd 81 partijeD. Besteed werd voor Gondsohe Kaas vau 14.tot ƒ23.— Derby-kaas van f tot f Leidsche Kaas de 150 K j. tot Edammer Kaas (2de qual.) f—tot Aan do Stadswaag gewogen 29 partijen, 1046 etukt k?'8e. weeende 6326 KG. Utrecht, 15 Jan. Aan de kaasmarkt waren heden aangevoerd 18 wagone kaas, wegende 3600 kilo, dio verkocht werden voor ƒ32 a 48 de 100 kilo. Utrecht, 16 Jan. Hedenmorgen werden 34 runde ren op de nieuwe veemarkt aangevoerd. Een dor aangebrachte dieren was lijdende aan mond- en klauwzeer, en omdat dit rund op denzolfden stal verblijf had gehouden met verschillende andere go markto runderen, moesten deze beesten naar den zelfden etal teruggebracht worden, om aldaar 16 dagen quarantaine te houden. Hierdoor was er weinig of geen kooplust. Scüicdam, 14 Januari. Noteonng vau de Make laars. Moutwijn 6.75. Jenever ƒ10.75, idem Amst. proef f 12.25 per Nod. vat en zonder foet, zonder do belasting. Spoeling-commissie ƒ0.90 per ketel. Noteering van den Branderabond. Moutwgu 64/g a 53/.4 °®r heet. ct., zonder fust eu zonder bulastio.'. Delft, 14 Jan. Aan de Stadswaag gewogen: 252 achtsten en 95 zestienden vaten Boter, wegende te zamen 5990 kilogrammen. Prijs f 66 a ƒ69 het vierde, ƒ1 40 a ƒ1.72l/s het KG. Londen, 14 Jan. Ter veemarkt zijn aangevoerd: runderen 100, schapen en lammeren 1000, kalveren 20, varkens 99. Prijzen: beste rundcen a sohapen on lammeren 8/4 a 5/4, Kalveren 8/4 a 4/6, Varkens 2/6 a 8/6. Hoofddorp, (Haarlemmormeer), 14 Jan. Rood* Wintertarwe a Jarige Tarwe a Witte Tarwe ƒ6.50 a ƒ7.Zomer ristarwe a Rogge ƒ3.76 a f 4.Haver f 5.75 a 6.25, Chevalicrgeret a Wintergerst ƒ4.— a 4.50, Dnivenboonen ƒ5.15 a ƒ5.50, R ode Dnivenboonen ƒ6.15 a 6.36, Paardenboonon 4.75 a ƒ6.Bruineboonen a Groene erwten 5.— a ƒ6.60, Grauwe erwten a Capu- cijnere f a Kanariezaad a Karweizaad a inolusief. te veld staande per 60 kilo. Beursbericht. Amsterdam, 15 Januari. Peru flauw 11, S'/j, 411/,. Petroleumbronnen 840. Terminal 120'/,. Beltshares 59'/2. Arkan sas 442. Spanje 591/,. Handelmaatscbappy 1423/,. Integralen 895/e. Markt pryshoudend. Prolongatie 4. Telegrammen. LONDEN, 14 Januari. Het Engelsche stoom schip „Povido," van Amsterdam (1. v. Kaapstad) te Port Elisabeth aangekomen, heeft met hevig stormweder te kampen gehad, waardoor de lading is overgegaan on do in ruim No. 2 geladen goederen werden beschadigd; van welkon omvang deze schade is, is nog niet bekend. Voorts gingen 113 balea van don deklast verloren. Van het Engelsche schip „Moray Chief," kapt. Evans, 6 Aug. met een lading verfhout van Laguna de Terminos naar Falmouth of Queenstown v.o. vertrokken heelt men sedert niets vernomen. NIEUW-YORK, 14 Januari. Een telegram aan de „"World" uit Washington melat, dat eene overeenkomst tusschen de Vereenigde Staten en Spanje betreffende de voorw, arden, te verleenen aan de Cubaanscbe opstandelingen, zoo goed als gesloten is, en deze binnen tien dagen aan het Congres zullen voorgelegd worden. WASHINGTON, 14 Jan. Senator Sherman beeft de portefeuille van staatssecretaris onder het bestuur van Mac Kioley aangenomen. PRETORIA, 14 Januari. Morgen zal een groote protestmeeting gehouden worden tegen de immigratie van koelies. De bewoging onder de Afrikaariders tegen Rhodea breidt zich snel uit in de Kaapkolonie, waar een groot aantal meetings gehouden wordt. De Hollandsche ledf n der Kolonie zyn byna allen tegen Rhodes gestemd. MADRID, 15 Januari. De berichten uit Nieuw-York betreffende de beweerde onder handelingen tusschen Spanje en de Vereenigdo Staten over de Cubaansche quaestie hebben hier groote verbazing gewekt. Zy worden door de dagbladen formeel ontkend. De minister Canovas spreekt ten stelligste het bericht tegen, dat er sprake van is op 23 Januari de hervormingen voor Cuba af te kondigen Er is nog geen enkele datum voor mededeelingen van dien aard vastgesteld. Een telegram uit Manilla (Pbilippynen) meldt, dat 2000 opstandelingen in de provincie Bulacan bun onderwerping hebben aangeboden. Kolonel Villaion had een ontmoeting met de opstandelingen, die 47 dooden verloren. De aanvoerder der opstandelingen Roque werd krygsgevangen gemaakt. LONDEN, 15 Januari. Het plan om een expeditie tegen den koning van Benin uit te zenden, is gisteravond vastgesteld. De expeditie, bestaande uit 500 man, zal zicb op 20 myien afstand van Banin ont schepen. De operaties zullen de tweede week van Februari aanvangen. ACADËMIËNIËÜWS. Leiden: Geslaagd is voor het arts-examen de heer H. Burgerhout, terwijl is toegelaten voor het arts-examen eorste gedeelte de heer J. Loopuyt. Geslaagd z\jn voor het theoretisch genees- kun ig examen de heeren J. Cb. B. Walter en Lim Nj.it Fa; voor het doctoraal examen in de scheikunde de heer D. P. Hoyer; voor het doctoraal-examen in de geneeskunde de heer A. Montagne Izn. Horkeiyke Beriohtea, Woubrugge: Ned.-Herv. Zondag-nam. te twee uren, ds. W.Klercq, pred. te Koudekerk. Gereformeerden. Zondag-voorm. te tien uren en 's avonds te halfzeven de heer Hem- penius, van Zwammerdam. Ned. Prot. Bond. Zondag-avond te halfzeven, ds. S. Kutsch Lojenga, pred. te Leiden. Zoeterwoude: Ned.-Herv. Gem. Zondag a. s., des namiddags te twee uren, ds. A. Heers, pred. te Hazerswoude. LE1IIEK, 16 «Januari. Voor oen Hoogen Raad werd heden beëedigd als advocaat, mr. J. A. Rubenkoning te 's-Gravenhage, die zich, naar men meldt, in Transvaal zal vestigen. De eerste receptie-avond van den Minister van Buitenlandsche Zaken en zyne gade, mevr. Röell, was gisteren buitengewoon druk bezocht uit de kringen vau hof, diplomatie, staatsdienst, enz. Naar men verneemt, is aan den heer R. C. Keun van Hoogerwoerd het door hem aangevraagde ontslag als consul-generaal der Nederlanden voor Siam, standplaats te Bang kok, op eervolle wyze verleend. De heer Keun stond sedert 1889 aan het hoofd van het consulaat-wezen in de Sia meesche hoofdstad, nadat hy jarenlang op zeer verdienstelyke wyze het consulaat-gene raal in Perzië, te Teheran bekleed had. Gezondheidsredenen, die hun oorzaak vin den in het klimaat, hebben hem thans doen besluiten de consulaire loopbaan te verlaten, waarvan hy by zyn jongste bezoek aan den minister van buitenlandsche zaken heeft kennis gegeven. H M. de Koningin-Regentes heeft den heer Keun, die zicb thans tydeiyk in Engeland bevindt, by zyn aftreden benoemd tot officier in de orde van Oranje-Nassau. Ten kantpre Amsterdam hebben de in voerrechten in Dec. jl. f 54,000 meer opge bracht dan in dezelfde maand van 1895. De ambtenaren ter prov. griffie van Noord-Holland waren gisteren door den aftre denden Commissaris der Koningin op eene afscheid8party genoodigd. Het stoomschip „Prinses Marie" arri veerde 14 Jan. van Batavia te Amsterdam de „Burgemeester don Tex", van Amsterdam naar Batavi», vertrok 14 Jan van Suez; da^j „Kanzier", van Oost Afrika naar YJissingen en Hamburg, passeerde 13 Jan. Suez; da- „Büllerophon" arriveerde 14 Jan. van Batavia te Amsterdam; de „Gedé", van Rotterdam naar Java, vertrok 14 Jan. van Marseille; ds „Lawoe", van Batavia naar Rotterdam, ver trok 13 Jan. van Marseille; de ,Soenda"tl van Amsterdam naar Batavia, vertrok 16 Jan.1 van Malta. Hare Majesteiten de Koninginnen zullen hedenavond te 10 uren het bal van de sociëteit „Gasino" in het „Hotel den Ouden Doelen" ts 's-Gravenhage bezoeken en er tot ongeveer 11 uren vertoeven. Volgens de laatste telegrammen uit Bombay ia bet met de pest zeer ernstig. De regeoring vreest, dat de ziekte naar andere gedeelten van Voor-Indië zal overslaan. Inder daad zyn reeds gevallen van pest met doodeiyken afloop in Poenah en op verschillende plaatsen in het Noordwesten voorgekomen. Als de pest uitbre:kt in de districten, waar de hongersnood heerscht, zyn de gevolgen niet te overzien. Het ziektegeval aan boord van de Oos- tenrykschen Lloyd-boot „Imperator te Suez is gebleken geen pest te zyn. Het paard van zekeren J. Y. O., te Noordwyk, geraakte gistermiddag op hol omdat genoemde O. de stoomtram wilde byhouden, tydens welk twyr.lachtig ver maak hy in volle vaart een paard met wagen nao^afc passeeren. O. kwam daardoor tusschen de boomen terecht, zoodat zyn boeltje kort ea klein was geslagen en de toegeschoten hulp niet anders dacht dan dat O. zelf dood by den wagen lag. Gelukkig bleek dat echter niet bet geval; wel was hy door het gebeurde verschikkelyk ontdaan en van streek geraakt. Na eenigen tyd kon hy met het losse paard huiswaarts keeren. Thermometerstand: gisteravond om 8 uren 0.5° C. 32.9° Fahrenheit; hedenmorgen 8 uren —1° C. =r 30.2° F.; 's mi-idaga om 12 uren —1° C. 30 2 F.; 'snamiduc^a 4 uren -2° C. 28.4° F. voor het plaatsen van Kleine Ailvertcctlëi moeten by de advertentie worden gevoegd. Wanneer dit niet geschiedt, wordt de advertentie niet geplaatst. ADVERTENTIE N. Heden overleed, tot onze diepe droefheid, in den ouderdom van ruim 74 jaren, onze innig geliefde Echtgenoote, Moeder, Behuwd- en Grootmoeder Mevrouw M. C. SCHRETLEN Van Kleef, tydig voorzien van de H. Sacra menten der Stervenden. 392 9 Leiden, Uit aller naam. 15 Jan. 1897. A. J. SCHRETLEN. Verzoekt van rouwbeklag verschoond te blijven. De Heer en Mevrouw RÜMKE Kips dan ken voor de belangstelling, by de geboorte van hun Zoon ontvangen. 395 5 Kraamvisites worden by voorkeur gewacht Dinsdag en Woensdag 19 en 20 Januari. De gezameniyke Werklieden beluigen hun harteiyken dank aan den Heer M. WESSELS voor den genoeglijken avond, hun bereid by gelegenheid van zijn IT-jarlg filutvelijLs- feest. 391 3 Zy, die iets tevordcrea hebben van of verschnidlgd zyn aan do onder hst voor recht van boedelbeschryving aanvaarde na latenschap van den Heer CORNKLIS HEMfEN/lAR, in leven Graanhandelaar te Woubrugge en aldaar 30 December 189d overleden, worden verzocht daarvan tea spoedigste opgave of betaling te doen tea kantore van den Notaris J. HEENK, U Leimuiden. 376 11 Wezens ziekte der tegen w. verlangt Mevrouw 9IATHOK met 1 Febr.: een ervaren bekwaam in haar vak en van goede get. voorzien, in pers. of br. fr. 114 Breestr., Leiden. 898 6 op een der beste standeneen naar de eischen ingericht BOFEÏ¥IBl'I§, bevattende 7 Ka mers, Keuken en verdere gemakken. Een der vertrekken zeer ruim en geschikt voor Atelier of dergelijk gebruik. Huurprys f 400. Dadeiyk te aanvaarden. Inlichtingen geeft L. v. d. LAAN, Architect, Breestraat 33. 394 10 tegen Mei: een WI\KEI.HUIS, huurprijs ƒ250.- per jaar. 390 6 Brieven onder motto „Winkelhuis" aan den Boekhandelaar R. FUIK, Nieuwe Rijn 87. In den Foyer der Stads-Gehoorzaal, te geven door 397 10 JOHANNA OUDSHOORN, Viool, en de Heeren C. OBBRSIABT, PiaDO, B. WIRTZ, Violorf-eL

Leidsch Dagblad | 1897 | | pagina 3