Ba?olkjngsst.Uiatiok der gemeente Leiderdorp M. V. Totaal. Stand 31 Dec. 1895 2338 238G 4718 Geboren in 1896 95 79 174 Gerestigd in 1896 279 285 664 Totaal: 2712 2744 6466 Orerleden ln 1896 81 39 70 2681 2705 6886 •Vertrokken ln 1896 1789 1797 3586 Stand 31 Dec. 1396 892 908 1800 Levenloos werden geboren 8 j. en 3 m. Aantal huwelijken: jonkmans en jonge dochters 24; weduwnaars en jongedochters 1, •Ten gevolge van de grenswijziging dezer gemeente, gingen naar de gemeente Leiden over: 1497 M» en-1523 V., totaal 3020 per sonen. Bevolking der gemeente Hillegom in 1896. Vermeerdering door geboorten 104 m., 83 v., totaal 187; door vestiging 159 ru 167 v., totaal 326. Geheele vermeerdering 263 m., 250 v., totaal 513. Vermindering door overlijden 89 m., 43 v., totaal 82; door vertrek 164 m., 175 v., totaal 339. Geheele vermindering 203 m., 218 v., totaal 421. Geheele vermeerdering 263 m., 250 v., totaal 613. Geheele vermindering 203 m., 218 v., totaal 421. Blijft vermeerdering in 1896: 60 m., 82 v.f totaal 92. Bevolking op 81 Dec. 1895: 2393 m., 2211 v.t totaal 4604. Bevolking op 31 Dec. 1896: 2453 m., 2243 v., totaal 4696. Opmerkingen omtrent den Burgerlijken Stand: Getal geboorten in de gemeente levend 104 m., 83 v., totaal 187; levenloos 7 ui., 6 v totaal 12. Te zamen 111 m., 88 v., totaal 199. Overledenen in de gemeente zonder leven- roos aangegeven 39 m., 43 v.f totaal 82. Getal huwelijken 44. Ingeschreven echtscheidingen geene. De loop der bevolking van de gemeente Stompwyk was in het vorig jaar als volgt: M. V. Totaal Geboren 69 61 120 Vestiging 82 74 156 J;v Totaal 141 Ï35~ 276 Overleden 34 85 69 'Vertrokken 69 77 146 Ll* Totaal ïoT THF 215 De bevolking bedroeg op 31 December 1895: M. V. Totaal 1504 1427 2931 Vorme°rderd met 38 23 61 Op 31 December 1896 1542 1450 2992 Omsloten huwelijken 15. Levenloos aange- gev.n 0. EEIISTË KAMER. Koloniën. In zfin antwoord op het Voorlooplg Verslag der Eerste Kamer betreffende zijne begrooting verklaart de minister van koloniën, dat hü zich niet bewust is te zijn afgoweken van de verhouding, door vorige ministers van koloniën steeds gehuldigd ten aanzien van gouverneurs van Suriname, nl. dat dezen geene maatregelen of beslissingen behooren to nemen, waarvan zij kunnen vermoeden, dat de Minister de ver antwoordelijkheid niet zou kunnen dragen, en dat zt) bij twijfel dienaangaande zich vooraf omtrent diens zienswijze vergewissen. B\J het departement van koloniën is niets bekend omtrent de uitgifte van eene aanzien lijke nitgestrektheid woeste gronden aan een der tracus waaruit voor den spoorweg Djem- ber Banjoewangi gekozen zal moeten wor den; wel heeft de Minister herhaaldelijk den Gouverneur-Generaal op de wenschelijkheid gewezen om met dergelijke uitgifte te wachten totdat omtr nt den aanleg der lijn eene be slissing zal zijn genomen. Het overleg met den gouverneur van West- Indiö omtrent de nadere organisatie van de landmacht is nog niet afgeloopen; bij het overleg met den minister v.m marine over den tijd, gedurende welken de marine-stations in W.-Indië nog bezet zullen kunnen blijven, zal het verband met eene eventueele reorga nisatie van de landmacht niet uit het oog worden verloren. De Minister kan geen aanleiding vinden om aan twee kapiteins van de West Indische landmacht eene toelage boven hun pensioen te verleen en. Mond- en klauiozcer. Uitvoerig zijn in de afdeelingen der Eerste Kamer de maatregelen tot wering en beteu geling van het mond- en klauwzeer besproken. In vroeger tijd, zeide men, was deze ziekte, door de landbouwers meestal tongblaar ge- heeten, niet in de wet opgenomen, en werd toen als eene soms lastige, maar voor onzen veestapel niet gevaarlijke ziekto beschouwd. Hét vermoeden bestaat, dat toen door snelle doorzieking de ziekte zelve nooit zoo lang durig bleef heerscben als nu het geval is. Intusschen, do belangen van onzen uitvoer handel wettigen een krachtig optreden van da Regeering. De vraag werd gedaan of men in deze wel op den rechten weg was. Zeker is het in ieder geval, dat de groote opofferingen, die de Staat zich in deze getroost, en de niet geringe last, door de maatregelen ter beteugeling ook den landbouwers op de schouders gelegd, niet tot bevredigende uit komsten leiden. De afgesloten kringen be perken natuurlijk den binnenlandschen handel, waar die met het buitenland toch voor het grootste deel stil staat, terwjjl de schade door winstderving by afmaken van het vee op. verre Da niet gedekt wordt door do schade vergoeding, uitbetaald aan den eigenaar voor het geslachte vee. Men meende, dat het best-j zoude wezen, om, wanneer ons land eenmaal geheel vrij was van het mond en klauwzeer, en dan later de ziekte zich weer op nbaarde, om dan bü de eersto gevallen zeer snel en zeer energiek op te treden, en door dadelijke afmaking en strenge bewaking te trachten de ziekte in haar begin te beteugelen. Mochten deze eerste pogingen het gewenschte gevolg hebben gemist, dan achtte men verdere maatregelen onnoodig en tot geen resultaat leidende. Intuöschen, zooals gezegd is, daarvoor is by het eerste uitbreken der ziekte zeer snel en zeer krachtig optreden noodig. De districts vee arts moet in zulk een geval geen keuze heb bon of hü al of niet zal afmaken, by moet niet vooraf eerst machtiging van den Minister behoeven te vragen. Onmiddellijk afmaken moet hem als plicht voorgeschreven zijn en hy moet zorgen, dat hü zoo spoedig mogelük ter plaatse aanwezig zü en zün plicht ver- vuile. Iedere dag uitstel kan het middel van afmaking waardeloos maken. Een lii dierzelfde afdeeling maakte nog de opmerking, dat de adjuncten van de districts veeartsen te geringe betaling ontvangen, waardoor de districtsveeartsen onvoldoende worden büi'e- staan ingeval van groote drukte. Andere leden betoogden, dat de burge meester de handelende man moet zün en biy- ven, die bevel tot handelen geeft, al kan hü dit alleen doen op advies van den districts veearrs. Ook daar echter zou men het wen- schelük achten, dat hü het mede kon doen op advies van den adjunct-veearts. Over de vraag wat voor het oogenblik moet geschieden liepen de inzichten uiteen. Eenige leden wenscbten, dat, telkens waar de ziekte sporadisch voorkwam, met het af maken werd voortgegaan. Al erkenden zü, dat tot dusver met de afmaking nog geene belangrüke uitkomsten zü'n verkregen, het belang van den uitvoerhandel dwingt om te toonen, dat men voor geen maatregel terug deinst die strekken kan om iedere belemmering en elk voorwendsel tot belemmering van den vrüen uit en doorvoer weg te nemen. In verband hiermede drongen zü krachtig aan op het sluiten van markten en op een krachtig optreden tegen gemeentebesturen, die de markten gaarno laten doorgaan ten behoeve der stadsbewoners. Dat de ziekte voorkwam op de markt te Zwolle, kan aanleiding gegeven hebben tot belemmerende maatregelen door naburige Rüken. Van eene andere züde werd de wensche- lÜkheid om in sommige gevallen de markten te sluiten niet ontkend, maar tevens herinnerd, dat er tüden in het j lar zijn, het einde van October en het begin van November waarin die maatregel op sommige plaatsen (Leeuwar den werd met name genoemd) e.n miacel ware, erger dan de kwaal. Sommigen oordeelden, dat, nu de uitvo r naar België is goslot n, aan deze niet ge vaarlyke ziekte de vrye loop moet worden gelaten. Het gevoelen werd uitgesproken, dat het bespoedigen der ziekte op een stal zelfs aanbeveling verdient. Het overbrengen der ziekte is niet tegen te gaan, daar dit ook door menschen geschiedt. Daartegen werd echter opgemerkt, dat de bedoelde ziekte toch waarlük ernstig genoeg is. "Wel sterft het vee daaraan niet en komt zü by herhaling bü hetzelfde beest niet voor, maar de ziekte houdt den groei belangrük tegen en hare besteding is dus op zichzelf wenschelük. Eenige leden eener afdeeliog konden zich niet vereenigen met de zeer onregelmatige wüze, waarop onder gelüke omstandigheden op verschillende plaatsen langs de oostelüke grenzen van Gelderland de afmaking heeft plaats gehad. Men vroeg aan de Regeering eene opgave van de plaatsen in de bedoelde streek, waar afmaking wèl en waar zü niet geschiedde. Ook werd van dezelfde züde (r op gewezen, dat bezitters van vet vee voor afmakiDg vollediger werden scha'le'oos gesteld dan be zitters van melkvee, daar, al krügt de eigenaar de volle waarde van het stuk melkvee, hü ondanks de schadeloosstelling toch in zün bedrüf wordt getroffen. Landbonwbelangen. Zooals reeds is medegedeeld, hebben eenige belangstellenden een lü'st opgemaakt van maat regelen, in de naaste toekomst te nemen in het belang van den landbouw. Die lyst wen- schen zy niet beschouwd te zien als een be paald verkkzingsprogram, niet als een credo, waaraan zich de candidaten voor het lidmaat schap der Tweede Kamer onvoorwaardelijk zouden hebben te onderwerpen, maar meer als een leiddraad voor hen, die ook landbouw belangen tot een punt van ernstige bespreking wenschen te maken. De lü'st bevat, naar de „N. R. Ct." ver neemt, de volgende punten: a. Instelling van een ministerie van land bouw, handel en nüverheid. b. Wettelüke regeling van het geven van geldelüken steun voor landbouw-aangelegen- heden. c. Wettelyke regeling van de landbouw- vertegenwoordiging. d. Verbetering en uitbreiding van de ver keerswegen. e. Herziening van het tarief van invoer rechten en accynzen. f. Wüziging der boterwet. g. Herziening van bet veeartsenükundig staatstoezicht. h. Nieuwe wet op de 'visscherü, bevor dering dor tinnenlandsche vischtoelt; wüziging der jachtwet. i. Bevordering van duinbeplanting on staats- boschcultuur. k. Bevordering van het aanl ggen van be vloeiingen. Verbetering der kkino rivieren. Wettelijke regeling var. het watorrecht in verband met bevloeiing en afwatering. I. Internationale afschaffing van de premiën en de bescherming der suik-rindustrie. m. Betere regeling van de belastingen op de gebouwde en ongebouwde eigendommen. w. Wyziging der wet op de afkoopbaar- stellfng van tienden. o. Onderzoek naar den toestand van den veldarbeider en naar de middelen, om daarin, waar noodig, verbetering te brengen. Burgerlijke Stuud. ALFEN. Bevallen: M. Van der Hoog geb. Van Vliet D. J. C. Bos geb. De Bor6t D. Overleden: W. Zwaan D. 1 j. S. Schel lingerbout wed. van P. VerguDst. 76 j. S. Wiegman D. 11 j. D. Van Lijk Z. 1 j. AAivLANDËRVEEN. B e v a 11 e n: J. Graafland gob. v. Klaveren D. A. Rodenburg geb. Butter- man Z. Overleden: J. Butterman jm. 22 j. H. J. Lemkes, echtg van G. r. Rjjn 68 j. Gehuwd: D. Van Leeuwen jm. en M. Van Vliet id. BOSKOOP. Bevallen: M. Ottolander geb. Van Hoff D. J. Spaargaren geb. Boele D. M. Bij land geb. Cozijn D F. De Bruin geb. Den Her tog D N. A. Van Nes geb. Koster Z. Overleden: P. Van der Krants 0*8 j. HAARLEMMERMEER. Ondertrouwd: T. H. De Wit en M. Beers. W. Duijm on T. Van Meorbeek. Getrouwd: W. Van Smeerdijk en L. A. Wijs man. C. Treur en W. Van der Spruit. Bevallen: P. Kaïnper geb. Burggraaff D. J. Havenaar geb. Vos Z. J. Rebel geb. Van Ham D. L. Van Wielingen geb. Rodenburg Z. M. Koolbaas geb. Tas D. A. Wiebes geb. Van Zijl D. C. M. De Koning geb. Kooijman Z. L. Hameeteman geb. Guddens Z. en D. N. Dekker geb. Van Marsbergen 2 D.A. C. Kampke3 geb. Bekker Z. M. Bos geb- Hulst levenl. D. P. Ejjgenbrood geb. De Smit Z. J. Verhoeve geb. Jouker D. M. Wicbers geb. Veltmeijer D. A. Balk geb. Van Es D. T. Markus geb. Huis man Z. Overleden: W. Van Dongen 24 j. H. De Graaf 10 mnd. HAZERSWOUDE Bevallen: M. Van der Haven geb. Helmus Z. A. De Ridder geb. Werba Z. Overleden: W. F. Schenk jm. 3 mnd. (te Doesbarg). NIEUWKOOP. Bevallen: N. Groenendijk geb. Van Leeuwen D. Overleden: G. Van der Wilk Z. 5 mnd. J. Straver, eebtg. van A. M. Wolswijk 59 j. OUDSHOORN. Bevallen: G. Verduijn geb. Op 't Land Z. Overleden: A. Kapteijn Z. Ij. C. D. Van den Burg D. 2 m. TElt-AAR. Bevallen: A. Hofstee geb. Pijper Z. M. Hofstede geb. Van Eijk D. H. Van der Hoorn geb. Verlaan Z. A. Van Eijk geb. Slinger land D. C. Heemskerk geb. Jongejan Z. B. Langbout geb Van Elswijk Z- Overleden: G. L, Van der Hoorn D. 1 m. A. Van Vliet Z. 10 m:W. Rodenburg Z. 3 m. Gehuwd: M. Goedhart jm. 24 j. en M. E. Boer jd. 19 j. VOORSCHOTEN. Ondertrouwd: J. Spruijt 27 j. en M. v. d. Werf 22 j. J. R. Schouten 23 j. en E. A. Deurloo 23 j. Geboren; Joanna Maria, D. v. J. W. Schuss en W. Dirksen. Overleden: L. Groonendyk 5 m., Z. v. E. Groenendijk en M. v. d. Bos. Gemengd Nieuws. Te Warmond heeft het üs alweer een offer geëischt. Een jongen van elf jaren van den arbeider Schüf aldaar, was gistermiddag aan het schaat- senrüden op de spoorslooten achter het Semi narium, maar reed ook door op den daar aanwezigen put, met het ongelukkig gevolg, dat bü 6r door zakte, juist in het midden, en jammerlük verdronk, daar andere jongens, die er by stonden, hem oomogelük hulp konden verleenen. Een half uur later werd hü dan ook met behulp van ladders en dreg levenloos opgehaald. Men kan zich de droef heid der ouders voorstellen. Omtrent den gisteren vermelden brand aan den Kanaalweg te 's Gravenhage wordt nog het volgende gemeld: Het perceel was bewoond door den agent van do „Brandwaarcorg Maatschappü Koning en Boeke, te Zaandük, opg<*icht in 1819." Toen de Scheveningsche brandweer ter plaatse kwam, was er zooveel rook in het perceel, dat zy de bovenverdieping, waarin de brand was ontstaan, niet kon bereiken. Zy begaf zich toen met hare haakladders naar het dak, om de slangen op te balen, hetgeen met teel moeite gepaard ging wegens de gladheid van het dak. Einoelük sloegen de vlammen door den rook heen en werden toen aanvankelük bedwongen met twee stralen van de waterleiding en te ruim twee uren gebluscht met medewerking ook van twee slangen der Haagsctae brandweer, die met de stoomspuit en twee haspelwagens te hulp was aangerukt. De brand bad zich van uit de bovenverdieping door een kast, waarin kleederen, naar den zolder uitgebreid. Deze is, evenals de boven verdieping, uitgebrand. Do oorzaak is onbekend. In de „Haagsche C fc." vinden wjj de volgende practische opmerking, welke wU gaarne wüder brengen: „In de straten, waar de meergegoeden wonen, bouwt men zelden een huis zonder in of naast de voordeur eene brievenbus te maken. In de straten met woningen van lageren prüs wordt dit vaak nagelaten. Toch is 't daar nog meer noodig. In huizen, waar men ééne of soms meer dienstboden houdt, is de brievenbus een niet te versmaden gemak, aan weerskanten van de huisdeur. Maar in die woningen, waar eene dienstbode eene zeldzaamheid is, is zü vol strekt noodig, omdat er niet zelden niemand thuis is of de buisvrouw, bezig aan werk zaamheden lang moet laten wachten. Dj kosten zyn gering; een9 opening in de deur, om brieven en couranten door te kunnen ■cliuiven, is voldoende. Op verzoek der brievenbestellers vragen we voor dit niet onbeduidende belang do aan dacht van de betrokken huiseigenaars en vooral van hen, die nieuwe huizen bouwen, omdat dezen althans er zonder kosten aan kunnen voldoen." Het „U. D." voegt er bü, dat eene brievenbus aan elk huis eene completeering is van de met zooveel succes ingevoerde algemeene frankee ring der brieven, en evenals deze niet alleen dient tot gemak van hen, die brieven ontvangen en bestellen, maar ook aan het algemeen belang bevorderlük is door de brieven-bestel- ling te bespoedigen. Gisteravond bevonden zich'op den Schotersingel te Haarlem tal van schaat- senrüder8 op het zwakke ys, toen plotseling twee meisjes er door zakten. Yan de talrüke rüders durfde niemand een poging tot redciing wagen, toen zekere Hang jas zich op het ys begaf, maar er ook door zakte. Een broeder van het gesticht „Sint- Johannes de Deo" begaf zich daarop aan een touw te water en ten slotte wist men de dren kelingen op den wal te krügen en vervoerde haar naar het gesticht, waar men met groote moeite de beide meisjes weer wist büte brengen. Het „N. v. d. D." heeft een onder zoek gedaan naar aanleiding van bet bericht, dat e8n persoon, overeenkomende met de beschrüving van den moordenaar uit de Van- Eeghen-straat te Amsterdam, Donderdag-avond te Zaandam een meisje zou hebben aangerand. Ziehier wat het blad daarover schryft: Hillegonda Dekker, ond 20 jaar, dienstbode bü den heer Veerhof, wonende tegenover bet station te Zaandam, moest Donderdag-avond ongeveer halfzeven een huiselüke boodschap verrichten in de Nassaustraat. Op weg daar heen werd zü aangesproken door een heer (gekleed met bruine jas en deukhoed), die uit het station kwam. Deze heer is bet meisje een eind gevolgd, doch toen hü een heer en dame van de tegenovergestelde richting zag komen, is hü op züne schreden teruggekeerd. Des avonds waren haarmünheeren mevrouw uit, en toen verklaart zy meermalen geritsel geboord te hebben, en te halfelf is gebeld, maar zü heeft niet open gedaan. Meer is er niet gebeurd. Den volgenden dag heeft zü de zaak bü de politie bekend gemaakt en daar bovenstaand verbaal gedaan. De politie heeft terstond een onderzoek ingesteld. Aan het station werd ieder onder vraagd, aan alle tapperijen en cafés geïnfor meerd, doch niemand had iemand gezien, die met de beschryving van den persoon, door het meisje gegeven, overeenkwam. Intusschen had de commissaris een signalement van den verdachten moordenaar uit de Van-Eeghen- straat aangevraagd. Vrijdagnamiddag ontmoette de commissaris van politie bü het station iemand, oie ook gekleed was met bruine jas en dnukhoed. De commissaris sprak ham onder eenig voorwendsel aan, doch bespeurde niets ver dachts aan hem. Toch haalde de commissa ris Hillegonda Dekker en ging met haar naar het station. De bewaste heer was toen eebter daar niet meer. Dat gaf eenige verdenking en deed den commissaris naar Amsterdam telegrapheeren, meenende, dat hy misschien de spoorlijn langs geloopen was naar Am sterdam. Een poos later evenwel vonden zü hem op het perron weer. Het meisje verklaarde echter, dat hü niet de persoon was, die haar den vorigen avond had aangesproken, en 't bleek ook een gewone reiziger te zün. Wat het wandelen in het Wandelpark (be doeld wordt Volkspark) betreft, diene, dat het dochtertje van den pachter van bedoeld park Vrüdag ongeveer 12 uur iemand heeft zien wandelen in het Volkspark, gekleed met bruine jas en deukhoed. 't Schünt zegt de correspondent van het „N. v.. d. D." dat hier een sterke verbeel dingskracht op den voorgrond is getreden. Zoo het verhaal der dienstbode al in alle opzichten waar ls, dan nog kan 't zeor goed een op zichzelf staand feit betreffen. Dat iemand een meisje op straat aanspreekt en liever niet door anderen gezien wil worden, is waarschynlük wel meer voorgekomen. Rest nog het geritsel en het bellen. Wat het eerste betreft, kan de verbeelding wel weer parten gespeeld hebben, want een angstige hoort veel, en wat het tweede aangaat, zü heeft niet open gedaan, zü weet dus niet wie gebeld heeft, of 't een verdachte was of een bekende. Men weet dus nu wat van het bericht te denken: o. er is niemand aangerand of mishandeld (zü heeft verklaard zelfs Diet met den vinger te zün aangeraakt), b. er is niemand gearresteerd en dus ook niet ontsnapt. Te IJselstein zal vanwege de IJeelsteinsche IJsclub een üsfeest plaats heb ben op aanstaanden Vrydag op de üsbanen. Te Montfoort, alwaar de nacht wacht nog steeds, evenals in vroegere eeuwen, met een klap gewapend het nacbteiyk uur aankondigt, zal een controle-uurwerk worden ingevoerd, dat de nachtwacht bü elke rende in de op verschillende punten aan te brengen posten drukt. Dit toestel is geleverd door de firma Gauverit en De Kanter, te Amsterdam. Ook een besluit van oen gemeente raad. - De veldwachter van Zwaagwesteinde bad den gemeenteraad van Dantumadeel eer- biediglük verzocht om een paar nieuwe laarzen. Gezien de oude laarzen, overwegende de noodzakelükheid van een paar nieuwe, besloot de Raad der gemeente Dantumadeel: de man zal ze hebben. In de laatst gehouden zitting; van den gemeenteraad van Tiënnoven werdj door den heer Ten Have voorgesteld, om dej gemeente des avonds te verlichten met lan-j taarns. Daar overal langs den weg in het» dorp, ja zelfs op sommige plaatsen aan beide] z(]den, water wordt gevonden, zou deze maat-i regel niet overfco lig zün. Toch kon het voorstel geen meerderheid vinden; de meeste leden! waren van gevoelen, dat de uitgaven te] bezwarend zouden zün 11 Een droevig ongeval had eergis teren te Breda plaats. Een werkman der, firma Backer Rueb, te zes uren in gezonden toestand naar zyn werk gegaan, moest te< halfzeven met de yzeren schuil der firma, eenige voorwerpen door de haven vervoeren. Mfddén in de haven gekomen, schünt b^ door dé gladheid "van het üzer te water te zün geraakt, met het gevolg, dat toen zyn makker op zün hulpgeschrei toesnelde, by reeds in de diepte verdwenen was. De onge. lukkige laat een vrouw met vier kinderen na. Vrü spraak. Het gerechtshof te Rome heeft onlangs iemand vrügesproken, tot groot genoegen van het geheele publiek, maar op welke uitspraak uit een juridisch oogpunt nogal het een en ander is aan te merken. Een jongeling van goede familie, zekere Benvenuti, verscheen' voor het gerecht wegens moord op zyne zuster en doodelüke verwon ding van bair verloofde. Zün zuster was in het geheim verloofd mtt een apotheker, die veel by haar aan huis kwam. Daar do moeder gestorven was, bevond zich slechts een dienstbode daar in huis en een tante vond dit in strüd met de goede vormen. Zü sprak er over met den broeder van het meisje, waarop hü besloot den apothe ker, die algemeen als de verloofde van Ines beschouwd werd, tot een beslissenden stap te zullen brengen. Hy vroeg aan de meid ho&laat de apotheker gewooolük kwam en op het vastgesteld uur begaf hü zich naar huis. Hü wapende zich met een geladen revolver, voor 't geval de apotheker zich zou verzetten, zooals hy zelf verklaarde, en vroeg aan de meid waar de geliefden zich bevonden. De meid wees de kamer aan en Benvenuti trad binnen. Zyn zuster en de apotheker zaten op een canapé en kusten elkander. Zonder uitlegging te vragen, of een woord te spreken, bego.i Benveauti te schieten, en toen al de kogels verschoten waren en zün zuster dood ter aarde was gevallen, s^oeg hü met het wapen op het hoofd van den apotheker. Daarna ging hü zich bü de politie aangeven. De gezworenen hebben geen termen gevonden hem te veroordeelenzelfs niet wegens het dragen van verooden wapens. Het noordelijkste hotel der we reld is voorzeker het op de westkust van Spitsbergen aan de Adventbaai gelegene, dat verleden zomer is geopend en den naam „Toe ristenhut" draagt. Het seizoen is er maar kort, van 10 Juni tot 18 Augustus, maar de directie is tevreden met de uitkomsten van dit eerste jaar. Dïkwüls was het geheele botrl met zyn 30 bedden bezet. „Bedden" is misschim wat euphemistisch; kooien is beter uitgedrukt, want het hotel is als een schip ingericht, en evenals in de hutten van sloombooten zyn er twee bedden boven elkander aangebracht in de slaapkamertjes rondom het groote midden-salon met de ko lossale kachel. Het is natuurlük een eigenaardig genot by de stralende poolzoon, om drie en vier uren in den morgen onder de veranda van het hotel te zitten en zich aan goed bier te verkwikkon, of wat men anders voor dranken begeert, want de stoomboot „Lofoden" voert aan wat men verkiest. Zy heeft verleden zomor zesmaal tusscben 7 Juli en 14 Aug. de reis van Hammer- fest naar Adventbaai gedaan. De Noorsche Vesteraalens-stoomvaartmaat- scbappy heeft dit zaakje van het toeristenhuis ondernomen on brengt voor 250 gulden de reizigers van Haramerfeat naar Spitsbergen, geeft hun natuurlyk levensonderhoud aan boor1, daarby eene week kosteloos verblijf ie. het hotel, met kost en bediening, en recht om deel te nemen aan zeetochtjes, die onder leiding van een ervaren IJszee-schipper in en om da Adventbaai plaats hebben. De kleine stoomboot „Express' dient vcoc kleine uitstapjes naar andere golven van den IJsfjord of voor tochtjes naar Noord-Spits bergen, waar de toeristen dit jaar Andree's kamp konden bezoeken of waarmee ze sir Matin Conway's weivoorziene vestiging konden gaan zien. Voor jagers moet Spitsbergen in den zomer een Dorado zün, want aan ren dieren, zeehonden, poolvossen en seevogels ls daar geen gebrek. In het afgeloopen jaar zyn langs, het grensstation Rozendaal uit Nederland naar het buitenland verzonden 11760 waggons vee, met een aangegeven waarde van ruim 12 millioen gulden. Bü de gisteren te Winschoten gehouden hardrydery zün depryzen van ƒ100, f 60, 40, ƒ20 en 10 onderscheidenlyk be- baald door de beeren Termolen te Zwolle, Kingma te Amsterdam, Fokkema te Harde. garüP, Nieboer te Winschoten en Bosman te-' Hardegarüp. Maandag-nacht werden te Edam de brandklokken geluid. Het bleek, dat het café van A. De Vries in brand stond. Reeds baanden zich de vlammen door de vensters een weg naar buiten, toen de brandweer met kracht optrad. Het perceel is gedeeltelük uit» gebrand. Vele streken van Spanje hebben van overs^rpoyingen te lüden. To Seville

Leidsch Dagblad | 1897 | | pagina 2