N». 11315 Donderdag; 14 «Taxiuai*i. A#. 1397 T~ Qeze jouraat wordt dagelijks, met uitzondering van (Zon- en feestdagen, uitgegeven. m LEIDSCH DA&BIAD Yoor Leiden per 8 Franco per post Afzonderlijke Nommers PRIJS DEZEB COURANT: maanden. i 4A 1 f 1.10. 1.40. 0.05. PRIJS DEK ADVERTENTIEE: Van 1 6 regels f 1.05. Iedere regel meer f 0.17J. Grooterw letters naar plaatsruimte. Voor het incasseeren buiten de stad wordt f 0.06 berekend. Dit nominer bestaat nit TWEE Bladen. Eerste Blad. Leiden, 13 Januari. In de gisteravond gehouden vergadering van de Kamer van Koophandel en Fabrieken alhier werden de heeren P. L. C. Driessen en H. C. Juta herbenoemd achtereenvolgend als voorzitter en plaatsvervangend voorzitter van dat College. Do geloofsbrieven van de In November jl. herbenoemde leden werden onderzocht, in orde bevonden en tot toelating dier leden besloten. Ten aanzien van het besluit, om te trachten te gerakon tot oprichting van een bureel van inklaring alhier, werd het deswege door de commissie van praeadvies ontworpen adres, te richten aan den Minister van FiDanciön, goedgekeurd en besloten dit persoonlek den Minister te doen aanbieden door eeno com missie uit de Kamer, ten einde, zooveel noodig, het verzoek nader mondeling toe te lichten en te ondersteunen. Ten aanzien van eene circulaire van de Kamer van Koophandel en Fav rieken te Alkmaar, verzoekende betuiging van adhaesie aan een adres aan den Minister van Water staat, Handel en Ny verheid, om overbrugging van het Noordzeekanaal, werd besloten het daartoe strekkend schrijven aan te nemen voor kennisgeving, als wordende dit verzoek geacht te betreffen een onderwerp van uitsluitend locaal belang. Eveneens werd aangenomen voor kennis geving eena circulaire van de Kamer te Deventer mede betuiging van adhaesie verzoekende op een adres aan den Minister van Waterstaat, Handel en Nijverheid, ter verkrijging van wets wijziging, strekkende om onder kruisband tegen verminderd "port te mogen verzenden facturen, nota's, adviesbrieven en dergelijke. De Kamer was van oordeel, dat van zoodanige gelegenheid tot open verzencing der hier bedoelde stukken door den handel weinig of geen gebruik zou worden gemaakt. Voorts was nog ingekomen eene missive van den heor J. Rinkes Borger, houdende mededeeling, dat hy wegens woonplaatsver andering ontslag Deemt als lid van de Kamer, welk bericht werd aangenomen voor kennis geving met bepaling, dat hiervan mededeeling zal geschieden aan den gemeenteraad. Na afdoening van nog eenige onderwerpen van zuiver huishoudelijken aard werd de vergadering door den voorzitter gesloten. In het Nutsgobouw heeft gisteravond de Algemeens Vergadering van de Leidsche Verzekerings maatschappij tegen invaliditeit en ongelukken der werklieden plaats gehad. De voorzitter, de heer Van Achterberg, opende haar met een harteiyk welkom eo hoopte, dat dit jaar even gunstig voor de Maatschappij moge zijn als het vorige jaar. 1896, het jaar der oprichting, heeft getoond dat deze Maatschappij levensvatbaarheid heeft, veel is in dit jaar gedaan en gunstig zijn de uitkomsten; dat 1897 voor dit jaar niet onder moge doen en even schitterend zou zflD, was een wensch, die door al de aanwezigen ge deeld werd. De voorzitter deed daarna mededeeling er van hoeveel en welke werklieden in de maand December door de Maatschappij ondersteund waren geworden. De financiën waren niet ongunstig en sloten met een batig saldo. De Maatschappij heeft op haar statuten de koninklijke goedkeuring mogen erlangen en de akte der oprichting was den 15den Dec. by notaris J. F. Meiners verleden, zoodat de Maatschappy ook die werken kan verzekeren, waar de koninklyke goedkeuring wordt ver- eischt. De buisboudclyke verordening en de voor waarden van verzekering moesten eenige wyzigingen en uitbreiding ondergaan. Het bestuur had bereids een en ander in orde gemaakt De heer C. J. Van der Drift deed daarvan verslag en na verschillende inlichtingen ge geven te hebben, werden het huishoudelyk reglement en de voorwaarden door de aan wezigen goedgekeurd. Het bestuur meende daarmede zyn taak volbracht te hebben en legde zyn mandaat neder. Dit gevoelen werd evenwel door de leden niet gedeeld, want met byna algemeene stemmen werd het bestuur herkozen. Al de leden van het bestuur namen hun herbenoeming aan. De voorzitter deelde mede, dat de heer aas zijn functie als penningmeester niet anger kon vervullen; zyn verschillende werk zaamheden lieten niet toe, het omvangryke werk naar behooren waar te nemen; het deed den heer Maas leed, genoodzaakt te zyn voor die functie, die hem lief was gewordeD, te moeten bedankenhet bestuur had met leed wezen dit vernomen, maar moest de reden biliyken. Toch zal nooit vergeten worden wat de heer Maas in het belang der werk lieden gedaan heeft; het eerste jaar is het moeilykste geweest voor deze Maatschappy en vooral ook wat do administratie betreft, welke niet gering is, als men nagaat, dat deze administratie geheel volgens den eisch is opge zet en keurig is bygehouden. Hoe lang de Maatschappy ook bestaan zal, de naam van den eersten penningmeester zal steeds ge noemd worden als aanlegger der richtige boeking. Het bestuur en zeer zeker ook de leden danken den heer Maas voor al hetgeen hfi voor de Maatschappy alreeds gedaan heeft en zullen dit steeds in dankbare herinnering houden. Met eenige gevoelvolle woorden bedankte do heer Maas voor het gesprokene en voor de instemming van de aanwezigen, die door een luid en herhaald applaus da woorden van den voorzitter bevestigden. De voorziiter gaf daarna aan hoe de func- tiën van het bestuur verdeeld waren. De heer Van Ruyven had op zich genomen het penningmeesterschap te aanvaarden, dat zeker aan gten bet» re handen kon toever trouwd worden; ieder, die den voly verigen heer Van Ruyven kent, weet tevens, dat deze een waardige opvolger van den heer Maas zal zyn. D# heer Maas is vice-voorzitter geworden. De heer C. J. Van der Drift wordt 1ste, de heer H. J. Jesse 2de secretaris. De overige functiën zyn niet veranderd. Het kantoor der Maatschappy is voortaan by den penningmeester, den heer C. R. Van Ruyven, Stationsweg No. 21, aan wien alle stukken, de verzekering, de ODgelukken. enz. en de aandeelen betreffende, moeten gezonden worden. Binnenkort ontvangen de aandeelhouders eene oproeping, om zich ten kantore van de Maatschappy te vervoegen, ten einde de aan deelen in ontvangst te nemen en hunne hancteekening in het daarvoor bestemde boek te plaatsen. De voorzitter bracht in herinnering dat de verzekerden volgens art. 21 der statuten een gevolmachtigde moeten benoemen om de be8tuurs-vergaderingen by te wonen; in de volgende vergaderiog zal tot die benoeming worden overgegaan. De benoemde mag geen aandeelhouder zyn, doch alleen verzekerde. De voorzitter verzocht den aanwezigen hunne gedachten daar eens over te laten gaan en onderling te bespreken, wien zy genoemd mandaat willen toevertrouwen. In het begin der vergadering werd door den voorzitter de heer P. F. C. Marks be noemd als gemachtigde uit de aandeelhouders om de notulen van deze vergadering vast te stellen. Na de gebruikelijke rondvraag sloot de voor- zitt r met dank voor de opkomst deze eerste vergadering in het nieuwe jaar. Naar wy vernemen, zal de Dubbel-Kwar- tet-Vereeniging, directeur do heer C. B. Duyster Jr., over eenige dagen een volks concert geven, waarop tevens door de leerliagen der Burger zangschool de kindercantate „Michiel Adri- aanszoon De Ruyter" ten gehoore zal worden gebracht. Zy, die de Dubbel-Kwartet-Vereeni- ging of de Burgerz mgschool kennen, behoeven geen aansporing ter Gehoorzaal te gaan; de entrée-prys zal zoo gesteld worden, dat de genen, die deze Vereenigingen niet kennen, zonder twyfel van deze gelegenheid zullen gebruik maken, om kennis met haar te maken. Door de Dubbel-Kwartet-Vereeniging zullen liederen van Zweers, Heinze, Andriessen en een paar Duitsche liederen worden gezongen, welke alle succesnummers mogen worden genoemd. Over de Burgerzangschool behoeven wy eveneens weinig te zeggen. Zy, die 23 December j.l. in de Gehoorzaal waren, zyn nog vol van lof over het toen gehoorde, en gaarne zullen zy die leerlingen nog eens willen hooren. By gemeenteraadsbesluit vaa 30 Januari 1896 werd bepaald, dat voor het gebruik van gemeentegrond een hooger tarief dan het destyds geldende zoude verschuldigd zyn. Tevens werd toen besloten, dit nieuwe tarief ook toe te passen op de gronden, ge legen buiten do gemeente en aan de gemeente toöbohoorende. Als gevolg van dit besluit werd het gebruik van grond, gelegen langs de Haarlemmer trekvaart, ook voor zoover die buiten de tegenwoordige grens der gemeente ligt, op gezegd, doch opnieuw aangeboden, mits tegen betaling van het nieuwe tarief. Uit verschillende adressen en mondelinge bezwaren van de zyde der gebruikers bleek evenwel, dat het uniforme tarief, waar het toepassing betreft op gronden, op zoo vorren afstand van de stad gelegen, in geen ver houding staat tot de huur- en kooppryzon van den aldaar gelegen grond. Was dan ook bestendiging van het gebruik van het tarief van 1896 onaanneraelyk, men drong aan op eene vermindering zelfs van de tot dusver betaalde recognitie. Op uitvoerig uiteengezette gronden zouden, naar 't gevoelen van Burg. en Weths., met afwyking van het Raadsbesluit van 30 Jan. 1896, de recognitiën voor het gebruik van gronden, gelegen langs) de Haarlemmertrek vaart, buiten de grens der gemeente, kunnen worden bepaald als volgt: a. voor grond, uitgegeven om tot tuin of grasland te worden aangelegd of gebezigd, 1 cent per M1. per jaar; b. voor grond, uitgegeven om te worden aangelegd of gebezigd als opslagplaats, 5 cents per M1. per jaar; c. voor grond, uitgegeven om te worden bebouwd, 5 cents per H1. per jaar; en de tegenwoordige vergoedingen voor het rooien der stoven en het gemis van het hakhout te behouden. Zy geven den Raad alzoo in overweging tot de vaststelling van het vorenstaande tarief te besluiten en ten opzichte van de hnrbedoelde gronden, met vervanging van het by Raadsbesluit van 30 Januari 1896 vastgestelde tarief, de nieuwe recognitiën te doen ingaan met 1 Januari 1896. De vergunningen tot het gebruik van gron den langs de Haarlemmertrekvaart buiten de tegenwoordige grens zyn de navolgende. De getallen achter de namen duiden aan: de eerste de tegenwoordige recognitie; de tweede de recognitie by toepassing van het tarief van 30 Januari 1896; de derde volgens voor gesteld tarief: Z ï-i lO O <o Cl cd O D- CO O co co eo D- co c4 co O OQ »H CO O) 03 «O oi IQ tö »Q c- .2 .3 p 1 ft h! P n 3 có 12 a a gj "H, «T 00 -o co P O 5 -O O ft co 3 O OP a - a M ca ce op p? W pm b ,p 3 Zooals uit een in dit blad voorkomende advertentie blykt, zal de welbekende werk- lieden-zangvereeniging „Kunst na Arbeid' alhier Zaterdag a. s. in het hotel „Du Nord' een gezellige byeenkomst houden ter herden king van het driejarig bestaan dier Vereeniging, Werkten jl. Maandag-avond eenige leden dozer zangvereeniging welwillend mede op het jaarfeest der tuiniers- en bloemisten-ver- eeniging „Door Eendracht Verbonden", a. s. Zaterdag-avond zullen eenige leden van laatst genoemde Veraeniging „Kunst na Arbeid" hulp verleenen. Dat zal de zaDgvereonigiDg op dit feest zeer ten goede komen. De minister van binnenlandsche zaken heeft Burg. en Weths. van Leiden gemachtigd om met 20 Januari a. s. vier paviljoens van het nieuw gebouwde krankzinnigengesticht op „Endegeest" in gebruik te nemen, zoodat daar alsdan ongeveer 200 patiënten kunnen geplaatst worden. Thans is door Gedep. Staten van Z.-H. de gemeente-begrooting van Oegstgeest voor 1897 goedgekeurd. Men schryft ons uit Roelof-Ar endsveen Maandag avond gaf het fanfare corps „Liefde voor Harmonie" alhier eeoe openbare uit voering in de bovenzaal van den heer Wagenaar. Onder de leiding van haren bekwamen direc teur, den heer De Goey, uit Leiden, werden de verschillende met zorg ingestudeerde stukken keurig netjes gespeeld en handhaafde deze vereeniging ook thans weder haren goeden naam. Tot afwisseling wercen een paar aardige tooneelstukjes opgevoerd en enkele voor drachten gehouden, die het aanwezige publiek (dat de zaal evenwel lang niet „stampvol" maakte) herhaalde malen in vrooiyke stemming brachten. Ingaande 1 Februari a. s. zal te Roelof- Arendsveen, in vereeniging met het telegraaf kantoor, een postkantoor worden gevestigd. De dienstplichtige lotelingen van de lichting 1897 uit de gemeente Woubrugge, die voor eene inlyving by de zeemilitie in Maart a. s. wenschen in aanmerking te komen, behooren zich vóór den lsten Februari a. a. daartoe ten gemeentehuize aan te melden. De by het 4de reg. inf. in activiteit her stelde kapitein H. J. F. Overveldt wordt belast met het bevel over de 4de compagnie van het 5de bataljoD, in garnizoen te Gouda, en wel op 20 dezer. Men schryft ons uit Noordwyk, dd. 13 Januari: Gisteravond gaf de tooneelvereeni- ging „Vriendschapszin" alhier in de groote zaal van „'t Hof van Holland" een uitvoering, dio door een talryk en dankbaar publiek werd bijgewoond. Het vry uitvoerige programma kondigde aan: lo. „De val6che Muoter", dra matische schets in 3 bedryv n door H. H. Hartman; 2o. „De politieke Biljartjongen", komische scène (voordracht door één persoon); 3o. „De twee notarisson", komisch duet; 4o. „Daar komt'i an, daar gaat'i weer", klucht spel met zang in één bedryf, en 5o. „Dat weten wy niet zoo precies," komisch duet. Over de uitvoering hebben wy schier niets dan lof te melden. Vooral in het 6erste, groo tere werk mogen aangestipt worden de acfeur, die de titelrol vervulde, en de graaf van Ponsard, die de voorsteller nl. dien avond voor de eerste maal voor het voetlicht trad. Ook de komische nummers vielen blyk baar zeer in den smaak. Zoo wy een kleine aanmerking wilden maken, zou het deze zyn, dat wy den heeren, die zich met zooveel yver op de instudeering hunner rollen toeleg den, wel zouden willen aanraden, zich de uit spraak der enkele vreemde woorden in hun stukken eigen te maken. Dan zouden zy zich- zelven en hun gehoor beter in de door ben voorgestelde toestanden verplaatsen. Moge de tooneelvereeniging meermalen ge legenheid vinden eenig leven in de stille Noordwyksche brouwery te brengen, maar met minder lange pauzeeringen tusschen de bedryvenl De Opper-Ceremoniemeester maakt be kend, dat het Hof, ingevolge de bevelen van H. M. de KoniDgin-Regentes, den lichten rouw zal aannemen voor den tyd van drie dagen, ingegaan 12 dezer, wegen3 het overlyden van prins Albrecht van Waldeck en Pyrmont. De „Staatscourant" van 13 dezer bevat de wetten van 31 Dec. 1896 (Stsbl. 247 252 en 255 256), tot bekrachtiging van het heffen van provinciale belastingen in Noord-Brabant, Gelderland, Zuid-Holland, Noord-Holland, Zee land, Utrecht, Groningen en Drente. De gemeenteraad van Zwolle heeft met 15 tegen 4 stemmen verworpen een voorstel, om den directeur der waterleiding op wacht geld te stellen en de directie over de water leiding op te dragen aan den directeur der gasfabriek. Aan het diner van Hare Majesteiten de Koninginnen ten Hove hebben Maandag-avond deelgenomen mevrouw de douairière Van Len nop, dame du Palais van H. M. de Koningin- Regentes; jhr. Van Weede, Hr. Ms. gezant te Madrid; zUne echtgenoote mevrouw Van Weede; graaf Van Recbteren Limpurg Almeloo, kamerheer in buitengewonen dienst van H. M. de Koningin; baron Taets van Amerongen kamerheer In buitengewonen dienst van wyien Z. M. den Koning, en A. C. Baron Bentinck, kamerheer in buitengewonen dienst van H. M. de KoniDgin. Het jaarverslag der Vereeniging voor voorbereidend Universitair onderwys op Gereformeerden grondslag te Amsterdam deelt mede, dat het getal leerlingen aan het Geref. gymnasium thans 114 bedraagt. De financiëele toestand is nogal gunstig, dank zy de ont vangst van twee giften, ééne van f 12,700 en ééne van f 1500. Toch eindigt het boekjaar mot een nadeelig saldo van f 4900.— Tien leerlingen slaagden voor het Staats examen, waardoor zy toegang kregen tot do Universiteit, terwyi 3 leerlingen werden toege laten tot de Vrye Universiteit. Zeven leer lingen werden door de Staatscommissie af gewezen. De heer K. R. Schuil ng, pred. by de Doopsgez. gemeente te Veenwouden, heeft aan die gemeente medegedeeld, dat hy zyna bedieniDg wenscht neer te leggen. De heer Schuiling hoopt den 18ien Jan. zyoe 40 jarige evangeliebediening te herdenken. Do ontvangsten dor Nodorlandsche zen- diog8vereeniging van 16 November 1896 tot 15 December bedroegen de som van f 3635.64, waaronder voor het station Bantim f 30. De gebruikte postzegels en briefkaarten brachten in 1896 op de som van f 625, dus f 25 meer dan in 1895. Te Amsterdam heeft zich eene commissie gevormd uit afgevaardigden van verschillende volksvereenigingen, om aan Koningin Wilnel- mioaby hare troonsbestyging eene staatsiekoets aan te bieden. De Koningin verklaarde zich gaarne bereid bet geschenk te aanvaarden, evenwel eerst na hare kroning. Door deze vereenigingen worden nu aan leelen uitgegeven van 25 cents per stuk, ten einde de deel neming algemeen te maken. De voorzf'ter van het bestuur is de heer A. De Beer. Een eere-comité ondersteunt de zaak, waarin zitting hebben dr. J. Th. De Visser, als eere-voor- zitter, en de heer J. H. Van Esghen als voorzitter. (N. R. C Het Amsterdam8ch Vocaal-kwartet (de dames Noordewier Reddingius, Cato Lonian, en de heeren Rogmans en Messchaert) ge noot gisteravond do eer, by de uitvoering in het Gebouw voor Kunsten en Wetensch ippen te '8-Gravenhage, voor de Koninginnen op te treden, die van het begin tot het einde het concert bywoonden. De Vorstinnen, die by het binnentreden van de hofloge voor hare plaatsen ieder oen fraaien bloemruiker vonden en door het vry talryke publiek eerbiedig werden begroet, waren ontvang n door den heer C. A. M. Van Vliet, voorzitter van het bestuur van 't gebouw, en den heer W. StuinpfF. Het kwartet zon;?, alvorens met het pro gramma aan te vangen, het „Wilhelmus" in de oude toonzetting, waarby het publiek zich van de zetels verhief. Het gevolg van Hare Maj steiten bestond uit kamerheer graaf Van Bylandt, adjudant Baron Van Tuyll van S.rooskerken, ordon- nance-officier graaf Du Monceau en de dames Van Limburg Stirum, Van de Poll en Van Ittersum. Voor den burgerlyken veeartseiy ienst in Ned.-Indië worden gevraag! veeartsedie aan de Ryks veeartsenyschool het diploma van veearts hebben verkregen. Zy, die daarvoor in aanmerking wenschen te komen, moeten zich vóór 1 Maart 1897 by een gezegeld adres aanmelden ty het depait. van koloniën. Nadere byzonderheden bevat do „Staats-courant" van heden. Aan de betrekking is in Indië verbonden een traktement van ƒ200 'a maands, na elke drie jaren werkelyken dienst te verhoogen met f 50 's maands, totdat een maximum- traktement van f 500 's maands zal zyn bereikt De heer G. W. Daems, sedert meer dan 52 jaren griffier ty het kanto gerecht te Steenwyk, heeft tegen 15 Februari a. s. zyn eervol ontslag aangevraagd. Hy is de oudste in ouderdom en diensttyd van alle rechter- ïyke ambtenaren in Nederland en in 1894, by zyn 50 jarig ambtsjubilé, benoemd tot ridder in de orde van Oranje-Nassau. {Zto. Gt.) De 1ste luit. ingenieur J. S. Bax is van Amsterdam naar Haarlem overgeplaatst. De kapt. ter zee H. G. Hildebrandt zal binnenkort den dienst met pensioen verlaten. De kapitein W. A. Brocx, van het 3do reg. inf. te Bergen op-Zoom, is voor den dienst afgekeurd en zal worden gepensionneerd. Uit de „Staatscourant". Bij koninklijk besluit is benoemd tot Rijksont vanger te Steenwijk H. C. Berends, than3 te Mar- rum; te Tessel F. J. F. L. Bauraann, thans to Rijp. De minister van binnenlandsche zaken beeft, met ingang van 1 Mei a. s., op zijn verzoek, eer vol ontslag verleend aan A. Uuizinga, als con cierge aan de Rijks hoogere burgerschool te Groningen. Dezelfde minister heeft, voor hot tijdvak van 16 Januari tot en met 31 December 1897. bonoemd tot amanueusis aan 's Rijks Veeartsenijschool to Utrecht A. F. Visser, te Workum. De minister van marine heeft den luitenant ter zee der lste klasse W. J. Cohen Stuart en don officier van administratie der 2de klasse T. Ak kerman, uit Oost-lndiê in Nederland teruggekeerd, op non-activiteit gesteld. De gewone audiëntie van den minister van koloniën zal op Vrijdag 15 dezer niet plaats hebben.

Leidsch Dagblad | 1897 | | pagina 1