N°. 11312 NXaanclag XI Januari. A0. 189/ prijs dezer couhant: <§ourant wordt dagelijks, met uitzondering peijs deb advertehteen.- F"euilleton. IN US EN SNEEUW. LEIDSCH Uil DAGBLAD. ■*■—««-*„.i-nrra-^ Voor Leiden por 3 maanden1.10. V' I Van 1-6 regels f 1.05. Iedere regel meer f 0.17'. - Grootore Franco per posti .''„1.40. JTflJJ (Zon- en (EeeStdagen, uitgegevenletters naar plaatsruimte. Voor het incasseeren buiten de stad Afzonderlijke Nommers 4 -. 0.05. I wordt 0.05 berekend. Derde Blad. Gemeente-Financiën. Aan het omvangrijke afdeelingsverslag der Tweede Kamer omtrent het wetsontwerp tot regeling der financieels verhouding tusschen het Ryk en de gemeenten en herziening der algemeens regelen ten aanzien der plaatse lijke belastingen, is nog het volgende ontleend Ten opzichte van de financiëele gevolgen voor het Ryk werd betoogd, dat met het voor gestelde systeem van uitkeering de gemeenten niet genoegzaam zullen worden gebaat, terwijl ten opzichte van de financióele gevolgen voor de gemeenten door vele leden werd uiteen gezet, dat de in de staten overgenomen cijfers van uitkeeringen den indruk geven dat met den financiéelen toestand der gemeenten weinig rekening is gehouden; dat de regeliog voor- deelig zal wezen voor de groote steden, maar dat de plattelandsgemeenten niet zullen worden gebaat. Vele leden konden zich niet vereenigen met de handhaving van het gefixeerde van de opbrengst van het personeel als minimum van uitkeering, hoewel aan den anderen kant verscheidene gemeenten meer zullen krijgen dan zij nu behoeven. Andere leden meenden, dat de handhaving der bacoelde uitkeeringen als een noodzakelijk tegenwicht is te beschouwen tegenover de feiten, welke aan de voorgestelde regeling ten grondslag liggen. Dat die regeling nitt doeltreffend is, bewees het feit, dat ook na de toezegging daarvan vele gemeenten nog als nooalydend zullen moeten worden beschouwd en alzoo buiten gewone uitkeeringen zullen moeten genieten. Tegenover het beginsel der Regeeringsvoor drateht werden van onderscheidene kanten verschillende andere stelsels aanbevolen. Van vtrschillende zijden werd betoogd, dat aan herziening van do wettelijke regeling der plaatselijke belastingen niet minder behoefte bestaat dan aan die van de financióele vtr houding tusschen het Rijk en de gemeenten. Doch ook hieromtrent waren de meeningen verdeeld en was men van oordeel, dat geene vol ioende verruiming Van het plaatselijk be lastingstelsel was voorgedragen, waartegen over anderen hot steisel van verruiming op zichzelf bedenkelijk achtten. Vele leden hadden bedenking tegen den maatregel om den gemeenten verlof te geven tot heffing van 20 buitengewone opcenten op het gebouwd en ODgebouwd, welke bezwaren evenwol door anderen niet werden gedeeld. Over de heffing van straatgeld waren de ge voelens verdeeld. Ten opzichte van de voorgestelde heffing van rechten en loonen scheen het meerendeel der leden de overtuiging te zyn toegedaan, dat bij den bestaanaen twyfel omtrent de he teekenis van artikel 238 der Gemeentewet, dienaangaande eene wettelijke interpellatie noodig is, opdat de thans in vele gemeenten op dit punt bestaande onzekerheid voorgoed worde opgeheven. Omtrent de gevorderde goedkeuring van Ged. Staten van de tarieven voor het gebruik of B't Is misschien wel een beetje verwaand van me, na het weinige, dat je me verteld hebt," zei ze, „maar ik geloof, dat ik nu je toestand beter begrijp dan je 't zelf doet. Zal ik je zeggen, wat ik er van denk?" „Er is niets, wat ik liever zou willen, Lucy. Ik zou zoo gaarne weten wat jouw meening is en wat jy my raadt te doen." „Ik zal 't je kort en duidoiyk zeggen. Myn meening is, dat je niet met meneer Wardour tot een verklaring moet komen, zooJra by terug is. Eu nu myn raad: Zorg, dat je tot zoolang volkomen vry blijftdat zal je beiden veel onaangenaamheden besparen." Ze drukte op het woord „vry" en keek tegelykertyd in de richting, waar Frank Aldersley stond te wachten. „Ik zal je niet langer ophouden, Clara," vervolgde ze en eloeg den weg in naar de balzaal. III. Na hetgeen mevrouw Crayford gezegd had, gevoelde C ara nog pynlyker den angst, die haar gemoed vorontruette, dan vóór dien tyd. De opwekkende werking van den dans had geen invloed op haar; ze was te neerslachtig. Na eenige passen klaagde ze over vermoeid heid en Frank Aldersley haastte zich haar terug te leiden naar de veranda, nog even uitlokkend koel en eenzaam als straks. Hy genot van gemeente-inrichtingen, niet vallende onder art. 238 der Gemeentewet, waren de opiniën verdeeld. Verscheidens leden konden zich met hèt wegvallen der thans uit art. 247 der Gemeente wet voortvloeiende beperking der heffing van opcenten op het personeel niet vereenigen. De regeling van de heffing der opcenten op 't personeel op zichzelf vond by velen instemming. Tegea het heffen van gemeentelyke boof- delyke omslagen werden verschillende bezwa ren geopperd, doch vele leden meenden, dat de boofdeiyke omslagen niet gemist konden worden, indien de uitkeeringen uit 's Ryks kas niet tot een zeer hoog bedrag zouden worden opgevoerd. Omtrent de vraag in hoeverre by gemeente lyke hoofdeiyke omslagen het stelsel van progressie moet worden toegepast, waren de gevoelens zeer verdeeld. Konden vele leden zich met het voorstel der Regeering niet ver eenigen, het vond by vele anderen warme instemmiug. Omtrent den aanslag van uitwonenden (forensen) werden tegen het voorstel der Reg. vorscbillende bedenkiogen ingebracht. Verscheidene leden wenschten aan de ge meenten de bevoegdheid te geven tot het heffen van plaatselijke bedryfsbelastingen, doch vele anderen deinsden terug voor de practische moeilykheden Omtrent de al- of niet-heffing van debiet- rechten waren de meeningen verdeeld, maar eenige leden achtten het wenschelyk, een byzondere belasting te heffen ter voorzi ning in de kosten van de gemeentelijke brand weer, welke belastingen op de verzekering- maatschappijen behooren te drukken. Ten slotte werd: lo. door eenige leden aangedrongen op herziening van de artt. 271 en 272 der Gemeentewet (ontduiking en fraude by de heffing van hoofdelijke omslagen), 2o. de wensuheiykheid betoogd van eene wyziging vau art. 265 der Gemeentewet (stelsel van reclame), 3o. de regeling gewenscht van het door de gemeenten aan het Ryk te bötiilen perceptielo >n voor de inning van opcenten op Ryksbelasting. Ciremengel Nieuws. De Hooge Raad deed gisteren uitspraak in de zaak van de Maatschappy tot Exploitatie van Staatsspoorwegen tegen baron Van T. Van S., betreffende eene vor dering van laatstgenoemde tot schadevergoe ding wegens een brand, gewoed hebbende in zfine onder Driebergen g legen bosschen en ontstaan door het overslaan van een brand op den spoorweg Utrecht-Arnhem. De rechtbank te Utrecbt en het Hof te Amsterdam wezen die vordering toe, o a. op g ond, dat de Spoorwegmaatscbappy niet had gezorgd voor eene behooriyke afscheiding tus schen den spoorweg en het aangrenzende terrein. De Hooge Raad besliste evenwel, dat de aansprakelyklieid van het spoorwegbestuur tot het maken van bddoslde voorziening zich zocht een plaatsje voor haar tusschen het dichte heestergewas. Ze deed een zwakke poging om hem weg te krijgen. „U moet om my er niet uitscheiden met dansen, meneer Aldersley," zei ze. Hy ging by haar zitten en met stille ver rukking op het lieve gelaat blikkende, dat ze niet tot hem durfde oprichten, fluisterde hy: „Noem my Frank." Haar hart drong er haar toe; ze had hem immers lief! Doch mevrouw Crayfords waar schuwing klonk haar nog in het oor en ze bleef zwygen. Hij schoof wat dichter naast haar en zoo zyn nu de mannen eenmaal, geen antwoord te krygen leggen ze altyd in hun voordeel uit hy verlangde een tweede gunst van haar. „Clara, ben je vergeten, wat ik je gisteren op het concert gezegd heb? Mag ik het nu herhalen „Neen l" „Morgen zeilen we uit naar de Noordpool. Misschien duurt het jaren róór ik terugkom. Wil je me zonder hoop laten gaan? Stel je eens voor: dien langen, langen tyd in het onherbergzame Noorden. Je kunt dien voor my tot een gelukkigen tyd maken." In zyn woorden ligt de ernst van den vol wassen man; vreemd klinken zy uit den mond van iemand, die eigoniyk nog maar een knaap is. Hy is pas twintig, maar hij gaat zyn leven wagen tusschen de ysschotsen van den eeuwi gen winter. Clara's hart overstelpt een gevoel van medelijden, als ze nooit gekend heeft. Zachtkens drukt hy haar hand. Ze tracht die terug te trekken. bepaalt tot de naleving van dei hieromtrent door het Staatstoezicht te geven last, waar van in deze geen sprake was. Mitsdien werd de vordering Diet-ontvank9- lyk verklaard, Te Amsterdam zullen de eerste maal op 17 Jan. door de zorgen eener commissie, bestaande uit de heeren Dudok de Wit, G. v. Duivenboden, P. Nolting, A. A Snyder en B Wertheim, by wijze van proef, volksconcerten worden gegeven tegen 10 cents entree. Tegon twee veehouders te Schie dam is proces verbaal opgemaakt, omdat zy van hun, ingevolgd het heerschen van mond en klauwzeer ingesloten erf, zonder vergun ning van den Commissaris der Koningin der provincie, m6st hebben coen vervo ren, alsmede tegen een anderen veehouder, oudat hy ver zuimd heeft aangifte te doen van het heerschen van mond en klauwzeer onder zyn rundvee. Op een vyftal runderen ia daarom beslag gelegd. In het zuidoosten der provincie Utrecht werden by de gehouden houtverkoo- pingen over het algemeen goede pryzen be steed. Moorden en het verdwpen van personen scliynen thans aan de orde van den dag te zyn Zoo is nu weer te Schoonhoven een 20 jarig meisje zoek. Zo had voorgegeven familie te Nieuwlekktrland te gaan cezoaken, doch is daar niet geweest en evenmin terug gokeerd. Toen eenige vrienden zekeren B. G... in de Hoven, te Zutfen, by gelegenheid van den Nieuwjaarsdag wilden bezoeken, vond men hem dood in zyn stoel, by was in de jonever gestikt. Voor de betrekking van koster in de St. Joriskerk (Ned. Herv. gem.) te Amers foort hebben zich 106 sollicitanten aangemeld. In de gemeente Groningen Is het mond en klauwzeer geweken. In Friesland werd in dit seizoen de eerste hardrydery gehouden, georganiseerd door de ysclub „Oudeschoot." Prys eü premies werden gewonnen door G. Sytsrna, tu Gaast, A. Eggers, te Nieuwebrug, en W. Sytsma, te Gaa^t, broeder van den prys winner. By het afwerpen van een dryfrijm in de suikerfa nek te Sas van-Gent is eea werkman mot zyn hand tusschen het dryf- wiel geraakt en medegesleurd Inwendig be kwam hy vele kneuzingen, terwyi een zyner duimen afgezet moest worden. In de Linge, bjj Wadenoyen, is het lyk gevonden van een dronkaard, die sedert Maandag werd vermist. By Hardingsveld vertoont zich sedert eenige dagen in de Merwede een groote bruinvisch; men is er tot nog toe niet in geslaagd het dier te vang' n. Omtrent het reeds door ons de vorige week vermeide ongeluk te Sant' Aona de-lt de Romeinsche correspondent van de „Frkft. Zeitung" aan dit blad nog de volgende bijzonderheden mede: In de Kerstdagen heeft zich, zooals nu eerst nader bekend wordt, in de Appenynen een „Wil je me dat niet eens toestaan op den laataten avond vóór myn vertrek?" Haar trouwe hart valt hem by, in spyt van haar voornemen. Haar hand blyft iq dezyne rusten en trilt in de zachte omklemming, waar mee hy zijn woorden telkens nadruk byzet. Ze zal zich gewonnen geven. Ze kan mis schien nog wat tyd wiDnen, maar 't is beslist. „Clara, heb je me lief?" Ze zwygt. Ze durft niet naar hem opzien een wonderiyk gevoel van innige zaligheid en smarteiyke onrust vervult haar gemoed Hy slaat zyn arm om haar heen en herhaalt fluisterend zyn vraag, terwyl hy met zyn lippen by na haar rozekleurig oor aanraakt: „Heb je me lief?" Langzaam slaat ze de oogen neer ze hoort slechts die woorden - ze voelt niets dan zyn arm om haar middel ze vergeet de waar schuwing van mevrouw Crayford ze ver geet Richard Wardour zelf, en in die plotse linge overgeving van haar innige liefde, die elk ander gevoel overweldigt, drukt zy haar hoofd aan zyn borst en zoo geeft zy hem antwoord. Hy richt haar blozend kopje op, drukt den eersten kus op haar lippen en beiden zweven in den zevenden hemel. Clara keert het eerst tot de werkelykheid terug. Een lichte sidderiüg overvalt haar en fluisterend en afgebroken zegt ze: „O, wat j heb ik gedaan!" Frank is met zyn antwoord gereed. „Je hebt me gelukkig gemaakt, engel! Als 1 ik nu terug kom, weet ik, dat myn vrouwtje I my wacht.'' vreeselyke catastrophe voorgedaan, evenals die, welke kort geleden uit Ierland gemeld werd. Toch is die Italiaansche aardverschui ving en aard verzinking beduidend erger, daar in plaats van een eenzame boerenhofstede, het geheeie dorp Sant' Anna vernietigd werd Daar dit dorp ver van het wereldverkeer ligt. is dit do oorzaak, dat het zoo lang geduurd heeft, eer de omvang van het ongeluk, dat de catastrophe van Casamicciola nog overtreft, bier bekend werd. Sant' Anna, een dorp van 1100 inwoners, lag by Pievepelago, 64 KM. van Modena ver wyderd, en men heeft met paard en wagen 17 uur noodig, om op de plaats des onbeils te komen. Het dorp was in den Iaatsten tyd als zomerverbiyf bekend geworden, telde reeds een aardig aantal villa's en verheugde zich in een zekere welvarendheid. Door de vele regenbuien der laatste maanden werd de catastrophe bespoedigd, de ganache omtrek van Sant' Anna werd onderwoeld en op verscheidene quadraat kilometers stortte het land in; er vertoonden zich gapende afgronden en trechters io den vorm van kraters, die zich allengs met water vulden. Meerdere ge varen dreigden, te meer, daar verscheidene afvoeroeken deels afgeleid werden, deels af vloeiing io de aarde vonden Het meerendeel van de huizen stortte ineen, ook de kerk verzonk, en wat nu nog staat zyn nutte- loozemuren. De inwoners hebben tot hun geluk, gewaarschuwd door ondoraardsch kra ken, het meeste kunnen redden. Over de honderd vyftig huizen gingen verloren, en honderd tachtig familiën zyn dakloos, ook het kerkhof is iagestort on biedt een gruwzamen aanblik. De catastrophe begon den 21sten December 's avonds te acht uren met een aardschuiving van den Mont-Bonace, en den volgenden dag ging bet werk der vernieling onafgebroken voort Voorloopig werd do schade op een mil- lioen geschat; toch zal het spoedig blyken, dat deze schatting te laag is, daar vooreerst het eind van de aardbeweging nog in 't geheel nist te voorzien is, en ten tweede tot op een afstand van tien kilometer het land in een onvruchtbare woastyn is veranderd. Voor oenigen tyd werden uit den postwagen te Madrid, die de aangetee- kende brieven van bet postkantoornaar het station bracht, gedurende den rit twee tasschen met aangeteekende brieven, die eene gezamen ïyke waarde van 125,000 peseta's hadden, gestolen. Niemand kon zich den diefstal ver klaren, daar volgens de verzekering der post beambten een openen van den wagen ge durende den rit onmogeiyk was. Natuurlijk werden de postbeambten, die met de verzending der post belast waren, gevangengenomen en in de gevangenis gebracht. Hunne verklaring, dat het openen van den wagen onmogeiyk was, vond by den onderzoakingsrechter geen onvoorwaardelijk geloof en deze leverde nu in de gevangenis het proafondervindelyke bewys. Op de binnenplaats van de govaogenis werd do beroemde postwagen door vyf paarden in alle mogelyke richtingen heen en weer gereden, en de beambten van d?n onder- Ze schrikt op by deze woorden, want ze deükt aan Richard "Wardour. „Niemand mag weten, dat we verloofd zyn, vóór ik u toesta er van te spreken; beloof je me dat?" Zeker belooft hy dat. Nog eens wil hy zyn arm om haar middel slaan; maar nu heeft zy baar zelf beheersching teruggekregen Ze is nu sterk genoeg, om hem weg te zenden. „Ik most mevrouw Crayford spreken," zegt ze; „vraag haar of ze even hier wil komen. Ik bid je, ga nu dadelyk naar haar toe." Hy moest wel gehoorzamen. Nog een innigen, liefdevollen blik op het schoone meisje en hy spoedt zich heen om haar boodschap over te brengen, - de gelukkigste mensch in de zaal. IV. Het was niet zoo gemakkeiyk mevrouw Crayford te vinden onder de meDigte genoo- digden, welke de balzaal vulde. Terwyl Frank in alle richtingen naar haar rondzag, viel zyn oog op een vreemdeling, die ook iemand scheen te zoeken. Het was een kloek gebouwd man, met donker uitzicht en zware wenk brauwen, gekleed in een tamelijk afgedragen uniform van zeeofficier. Zyn vastberaden en onbevangen voorkomen deed op het eerste gezicht in hem den man van beschaving en goede opvoeding herkennen. Langzaam bewoog hy zich door de balgasten, sloeg even een blik op de hem voorby komende dames en keek dan telkens voor zich met een ontevre den trek op het gelaat. Zóó voortgaande, kwam hy by de veranda en ging er binnen. zoekmg8rechter ondernamen tot algemeenea 6chrik van de inwoners der gevangenis een goed uitgevoerden diefstal, die uitstekend ge lukte Tableau I - Met een lang gezicht stond de postdirecteur, markies De Loma, er by en had meteen de gelegenheid, de beerlyke inrichting van de Spaansche post te bewonderen. Dat de Sultan van Turkije ook zorgen, heeft en die graag wenscht te verzet ten biykt uit zyn groote voorliefde voor het tooneel. Hy heeft in zyn paleis een eigen tooneel, dat bespeeld wordt door een gezel schap, onder leiding van een Fransch acteur, Lebeque genaamd. Hetgeen een der leden van dit gezelschap er van vertelde, laten wy hier volgen. Het gezelschap geeft byna iederen avond een voorstelling voor Sultan AbmlHamiden zyn hof Zy mogen echter alleen spelen wat de Sultan wil - stukken waarvan Z. M. het onderwerp aangeeft, en vaak most zoo'n stuk strekken tot een afschrikkend voorbeeld voor hooge staats- of paleis ambtenaren. Zoo werd onlangs een commandant der paleiswacht voorgesteld, die slapende zyn dienst verzuimde en die, ter dood veroor deeld, in een soort van kooi, allerlei marte lingen moest uitstaan, tot do Sultan hem gratie verleende. Op een anderen avond was de held van het stuk do opperkok, die, toen by onver wachts van den Sultau bevel kreeg, een feest maal voor 50 gasten gereed te maken, het hoofd verloor en alles in de war liet loopen, tot straf daarvoor in den Bosporus werd ver dronken. Ook staatkundige onderwerpen worden in den Iaatsten tyd behandeld. De Sultan liet o. a. eenige keeren lord Salisbury op het tooneel brongen in toestanden, die in hooge mate den lachlust der toeschouwers opwekten. Uit Nieuw York wordt bericht: In de zilvermijn van Sancta Gertruci, niet ver van Pachuca, ontstond op den 2den Januari een brand, waardoor 33 bergwerkers, die in de diepte aan het werk waren, den weg tot redding afgesneden werd. Do Engelschman Richard, die alleen afdaalde om zyn kameraden te redden, kwam eveneens om; later werden de 34 lyken gevonden. Voor eenige dagen wilden drie arbeiders, by de Saksisch-Thuringsche indus trie-tentoonstelling werkzaam zynde, over het niet ver van de fabriek verwyderde kanaal over het ys gaan, met het gevolg, dat éón van hen er door zakte. De beide anderen, die den verdrinkende ter hulp snelden, z ikten er eveneens door, zoodat alle drie verdronken. Een vreeselyke brand woedt ten gevolge van eene ontploffing van het myngas iü de Broad Oak Pit, een steenkolen- myn op acht uren afstand van Swansea. Er bevinden zich nog zeven mynwerkers in de mynmen doet wanhopige pogingen om hen te redden. Door dezelfde oorzaak zyn in de myn Harts horn in de Ver. Staten vyf werklieden gedood. Nog vyftion arbeiders zyn er in de myn aan wezig, omtrent wier lot men in 't onzekere verkeert. Daar zag hy in de verte, door heesters en bloemen, de lichte schemering van een wit balgewaad. Hy trad nader en met een uitroep van vroolyke verrassing stond hy eensklaps voor Clara. Zy sprong op. Ze bleef voor hem staan, sprakeloos, zonder beweging, als een steenen beeld. Alleen in haar oogen was er leven, in haar oogen, waarmee ze ontsteld Richard Wardour aanblikte. ,Het spyt me, dat ik je zoo doe schrikken, lieveling! Maar het geluk van je weer te zien, heeft me al 't andere doen vergeten. Nog maar tweo uren geleden zyn we op de reede gekomen. Ik heb dadelyk navraag naar je gedaan, en zoodra ik wist, dat je op het bal waart, ben ik hierheen gesneld. Wensch m(j geluk, Clara, ik ben bevorderd! En nu kom ik je aan onze afspraak berinneren." Een oogenblik week de uitdrukking van doodelyke ontsteltenis van haar bleeke trek ken; een blosje kleurde haar waDgen en haar lippen bewogen zich. „Hebt u myn brief niet ontvangen?" vroeg ze opeens. Hy keek vreemd op. „Een brief? Neen, daar weet ik niets van." De kortstondige opflikkering van leven en bewustzyn verdween van haar gelaat. Ze deinsde voor hem terug en liet zich in een stoel vallen. Hy naderde baar, verbaasd en verontrust. Zy drukte zich diep in haar zetel, als wilde ze voor hem wegkruipen. (Wordt vervolgd.)

Leidsch Dagblad | 1897 | | pagina 9