I== Heeren Correspondenten Bevorderd is de adjudant-onderofficier, I oplichter der genie 2de kl. De Hoog, tot F idem 1ste kl. I Onder de ambtenaren, die het volgende jaar 's lands dienst met pensioen verlaten, ■wordt genoemd mej. C. C. Van Geuns, hoofd der tweede school te Batavia. Ter algemeene secretarie zyn benoemd tot klerk J. W. Ligtvoet en D. C. A. Kleist, i De militaire apotheker 2de kl. C. W. Coenen, die, nog geen jaar van verlof wegens ziekte uit Nederland terug, kort geleden ander maal derwaarts heeft moeten vertrekken, is, naar uit patria ontvangen berichten, ter genezing van zijn kwalen in Nijmegen gaan wonen. HU maakt zich volstrekt geen illusiên meer omtrent een weder teruggaan naar Indië en rekent aan het einde van dit verlof op afkeuring wegens lichamelijke ongeschiktheid. (B. fl.) Icgll. De „JavaCt." meldt:_Op het bericht, dat J niet ver van de versterking te Segli vier i rooversprauwen in het kreupelhout waren verborgen, is de militaire commandant in den v ochtend van 6 Dec. met eene patrouille, bestaande uit twee officieren en vyftig man, t-y uitgerukt. De prauwen werden met gevonden, doch men trof de vijandelijke versterking Kota Aron aan, welke genomen werd, maar wederom verlaten moest worden, toen de vUand van alle zijden kwam opzetten. De terugtocht werd Diet bemoeilijkt. Bi) het nemen der versterking zijn gesneuveld de S Europ. korporaal GeUdorf en de Europeesche fuseliers Thijs en Deprez. Niet levensgevaarlijk werden gewond de luitenant A. Dudok van Heel, de Europeesche korporaal Brouwer en de Europeesche fuseliers Den Ouden, Brum- mert, Pfander. Zwaar gewon J werd de inlaudsche sergeant Kemin, terwijl de inlandsche fuseliers Leba, JBoeogkik en Dgadi licht gewond werden. De vijand moot aan- zienlUke verliezen geleden hebben. Door den gouverneur-generaal van Ned.-Jndië zijn de volgende beschikkingen genomen; CIVIEL DEPARTEMENT. O n t s lag e oOp ver zoek, eervol uit 's lauds dienst, de burgerlijk, schrijver 5de kl. bij het wapen dei genie Th L. Jansen. Benoemd: Tot adspirant-ingenieur bij den J "Waterstaat en 's lands Burg Up. Werken l'h. Van der Kaadeo, daartoe gesteld ter beschikking van den Gouverneur-Generaal: I tot 2den commies op het bureau van den -ass.- xes. voor de politie der afd stad en voorsteden van Batavia, de commies op het ass.-res.-buroel te Bengkahs (Oostkust van Sumatra) F. Freeth. Ontslagen: Eervol uit 'a lands dienst, ondor- volgende beambten, vroegeT in de genoemde be trekkingen in 'slands dienst: de translateur voor de inlandsche talen te Semarang V. W. Doppert, de klerk op hot ass.-res -kantoor te Soemenep L). Van Duijne, de klerk bij de VVeesk. te Batavia A. B. Heukelom, de klerk op bet res.-kanLoor to Ben koelen K. 11 Jacobs, de klerk bij den landraad te Pasoeroean J. W. Kok, de klerk bij de Weesk. te Batavia 1). F. Van Leuven, de klerk bij den ontv. der «ccijnz. te Probohnggo J. F. Mcger, do klerk bg de landraden te Gnasee on Sidajoe VV. F. iieimer, do 1ste klork bij den landraad te Bodjonegoro Th. Blot; nit 's lands dienst de gewezen vendu-afslager ie Bondowoso J. H. lnon; de gewezen amL '.enaar ter beschikking van den resident van Bemarang tot tegengang van den opium-sluikhaudel Al. J. B. Keiler en de gewezen tijdelijke boormeester bij het aaijnwezen K. VV. B. Van Kleef. Bjj den dienst van bet grondpeilwezen. Overgeplaatst: Van Tratee (Bantan)naar 'SemaraDg de tijdelijk te Oleh-leh werkzaam gestelde boormeester 1ste kL F. G. Van iiaastert; van Seinarang naar Oleh-leh, do boormeester 2de ki. jhr. J. Tb. Goldman. Gesteld: Ter beschikking van den dir'cctenr van binnenlandscb bestuur, om workzaam te wor den gesteld bij bet binuenlandsch bestuur P. J. F. D. Van de Kivière, L 11. NV. Van Sandick, C. Lulof eti J. C. Vau der Meuten; bij zijn departement 8. Chavanned, allen ambtenaren voor den burger lijken dienst. Bij het Binnenl. Bestuur op Java en Aladoera. Verplaatst; Van de residentie Pasoeroean naar de residentie Cheribon, de adspn ant-controleur P.J.A. A. Cteeiner; vaD de residentie Cheribon naar de residentie Pasoeroean, de adspirant controleur W. J. J. Veltman. By den post- en telegraafdienst. Overgeplaatst; Van Makasser naar Buiton- t>rg, de kantoorchef lste klasse B. NV. Camerik. lijdelijk belast: Met bet beheer van het antoor der lsle klasse te Alakasser, de kantoor chef 2de klasse L. C. li. Gronovius, te Alagelang; J met het beheer van het kantoor der 2de kl te Hagelang, de kantoorchef 3de kl. H. F. Den llartog to Atnbarawa. Benoemd: Tot chef van het kantoor te Am- barawa, de commies der lste kl. D;J. M. iiildering bij het hoofdbureau te Batavia. DEPARTEMENT VAN OORLOG. Verlengd: Met een maand het tot herstel van gez. verleend verlof naar Padang Pandjang aan den lsten luit. inf., te Padang A. C. Attena. Overgeplaatst: Bij het subet.-kader te Batavia en ter beschikking gesteld van den chef van den topographiscben dienst de kapt. by het 6de bat. inf. geëv. van Atjeh naar Batavia P. A. H. Van der Haas. Geplaatst: Bij den gew. en plaats, genie- dienst i. d. lste mil. afd. op Java, te Batavia, aan den luit. der genie op non-activiteit te Mr.-Curnelis m commissie gesteld, NV. A. C. Gout. Ingetrokken: De overplaatsing bij het detachement der 15de compaguie artillerie op Lttinbok, van don 2don luit. bij de 23ste compagnie L J BÏÏfnfs1116 VeatlDg, artlilene te Batavia H. Verleend: Een maand Terlof naar Djotja- kar la wegens ziekte, aan den 2den luit der artil lerie te UaDjoe Btroe J. J. p. A. Beunt. DEPARTEMENT VAN MARINE V e r K u n- n.ng rerleend: Naar Nederland terii te kaeren aan den othcier van Administratie late kl. i. J. Van Diemen. INGEZONDEN. Mijnheer de Redacteur I Vergun mt), door enkele regel» in Uw veelgelezen blad, de aandacht op het volgende vestigen: Zou het, nu eind» de annexatie de RUn- w Schiekade tot Leiden behoort, niet mogelijk «tin, dezen wandelweg weder den hem van wdaher toekomenden, doch hem plotseling wroedeltjk ontnomen naam „Studentenpad" terug te geven? I aan dezen naam ifln vele eigen aardige traditicn verbonden, uit lang vervlogen tfjdan, dat de Leidsche .studenten daar een soort vrfj gebied hadden, waarop zo van politie vervolgingen vry waren. Bevoegder pennen dan de mijne zouden er meer merkwaardige bijzonderheden van weten te verhalen, waaruit zou blijken, dat het blijvend verlies van den naam „Studentenpad" werkelijk te betreuren zou zyn. Hopende, dat de bevoegde autoriteiten hun aandacht eens aan de zaak mogen schenken, dank ik U voor de verleende plaatsruimte. H. Marktberiohten. Leiden, 8 Jao. Ter markt werden heden aan gevoerd: Stieren 23 etnks ƒ68 a f225. Kalf- en Melk- kooion 202 stoka f 110 a f 210. Varekooien 28 etuke f 87 a f198. Vette Ossen en Koeien 69 etnks f118 a f 261. Graakalveren 10 stoks f21.a f 69. KalvereD (7ette) 84 stake f 23 a f72. Kalveren (magere) 21 stuks 4.a f 14Hamels (vette) stuks a f Hamels (tnagere) etnks f a f8chapon (vette) 936 stnks ƒ16. a 30.50. Bchapon (weide) 180 slaks f8.af 16. Lammeren (magere) etuke f a f Varkens (magere) 121 stuks 11.a 28. Varkens (vette) stake fa f por KG. Varkens (biggen) 122 stake /8.60 a f9.—. Paarden stnks f Veulens etnks fa Ter markt aangevoerd: 322 runderen, 65 kalveren, 1066 eohapen, lammeren, 121 varkens, 122 biggen, paarden, veulens. Ter wekelgksohe Kaasmarkt aangevoerd 45 partijen. Besteed werd voor Gondsohe Kaas van f 16.tot ƒ23.Derby-kaas van f tot f Leidsche Kaas de 150 KG. f tot Edammer Kaas (2do quaL) ftot Aan de Stadswaag gewogen 43 partijen, 176S etuke kaas, wegende 9979 KG. .Schiedam, 7 Jannari. Noteering van de Make laars. Moutwijn /6.75 Jenever f 10.75, idem Amst. proef f 12.25 per NocL vat en zonder loet, zonder de belasting. Spoeling-commiesie 1.— per ketel. Noteering van den Brandersbond. Moutwijn 55/4 a rer beet. et», zonier fn«t en zonder bMaatinc. Utrecht, 8 Jan. Aan de kaasmarkt waren heden aangevoerd 17 wagens kaas, wogende 3400 kilo, die verkocht werden voor f 38 a f 46 de 100 kilo. BUITENLAND. Frankryk. Het geschenk van de Fransche pers aan den keizer en de keizerin van Rusland is thans gereed ter verzending. Het is een uitstekend geslaagde schilderij van Edouard Detaille, voor stellende de revue te ChSlons*, het oogenblikdat de schilder gekozen heeft, is het saluut aan het vaandel van de jagers te voet. De keizer, te paard in de uniform der roode Kozakken, en de keizerin in een landauer met president Faure, moeten uitstekend gelijken. Bi) dit geschenk is het volgende schrijven gevoegd „Sire. De geheele Fransche pers, zonder onderscheid van kleur, verzoekt de toestem ming van Uwe Majesteit om een bewijs aan te bieden van eerbiedige sympathie voor uw verheven persoon en van vriendschap voor het edele Russische volk. Wy zijn overtuigd de tolk van alle Fransehen te zijn, als wij Uwer Majesteit verzoeken, dit souvenir aan te nemen. Wij allen, eens van hart, hebben de tegenwoordigheid van Nkolaas H en van Hare Majesteit de keizerin te Chalons begroet als een nieuw bewijs van de vereeniging van onze beide landen. Geen uiting heeft Frankrijk meer getroffen dan die, waarin gewaagd wordt van do „wapenbroederschap" van Russen en Franschen. Het schilderij van de revue van 9 Oct. 1896 vereeuwigt een nooit te vergeten schouwspel. Moge het beeld van dezen histori- schen dag aan Uwe Majesteit de goede wen- schen herinneren, welke de Fransche pers vormt voor den voorspoed en de grooth id uwer regeering." Dit schrijven is onderteekend door de leden der commissie en gaat vergezeld van een lijst van de 1500 bladen, die aan het geschenk hebben bijgedragen. Sebastien Faure en andere anarchisten te Parijs hebben Dinsdag-avond een vergade ring belegd om te protesteeren tegen de ver oordeeling hunner Spaan9che partygenooten te Barcelona. Na afloop der meeting, die door duizend personen werd bijgewoond, trokken eenige honderden naar de Spaansche ambas sade en riepen: „Weg met Spanje! Leve Cuba! Leve de anarchie 1" De politie joeg hen uiteen. Den volgenden dag zijn acht Spaansche en Italiaansche anar chisten gearresteerd, om over de grenzen gezet to worden. De prefect van politie zal verder de uitwijzing aanvragen van alle buitenland- sche anarchisten, die in Frankrijk de w(jk hebben genomen en deelnemen aan revolution naire handelingen. De „Libre Parole" is een circulaire machtig geworden en publiceert die thans, waarin twee prinsen van Bourbon, Charles en Auguste, die beweren in de rechte lyn van Lodewyk XVI af te stammen, aan hun vrienden meedeelen, dat zy wegens de slechte tyden van hun aanspraken afzien en wjjn- koopere worden. „Voor u", zoo eindigt het staatsstuk, „hebben wy geen geheimen. Zy, die u hun diensten komen aanbieden, zijn uw vorsten en uw vrienden". Daltsohland. Van het uitleveringsverdrag van voort vluchtige misdadigers tusschen het Duitscbe ryk en de Nederlanden, dat nog vóór het einde van het jaar 1896 onderteekend werd, zegt de „Köln. Ztg." dat het voldoet aan eene sinds lang gevoelde behoefte. Thans hebben alleen Pruisen, Baden, Beieren, Bremen, Hamburg, Hessen, Mecklenburg-Schwerin, Oldenburg, Saksen en Wurtemberg een uit leveringsverdrag met Nederland; de Neder- landsche Regeering placht verzoeken om uit levering van bondsstaten met welke geen uit leveringsverdrag bestond, over 't algemeen niet toe te staan, zoodat reeds daarom het sluiten van een xyksverdrag noodig is. „Afgezien hiervan beantwoorden de in het begin van het tydperk 185060 gesloten ver dragen in geen enkel opzisht meer aan den huidigen rechtstoestand en aan de behoefte van het internationale verkeer. Het aantal misdryven, waarvoor uitgeleverd wordt, is niet talryk, en daaraan is het toe te schrij ven, dat soms ook de uitlevering ni-1 te krygen is by de vervolging van een persoon, dio een naar Duitsch recht zeer ernstig mis- dryf heeft gepleegd, ais schending van den eedsplicht by bet afleggen van een party-eed. „Zoowel in Duitscbland als in de Nederlan den is, sedert de verdragen gesloten werden, een nieuw strafwetboek uitgevaardigd, met welks inhoud dozs niet in overeenstemming zyn. De Nederlanden bezitten sedert 1875 eene wet op de uitlevering, die ook toepasselijk is op do volkenrecbtelyke overeenkomsten op dit stuk. Volgens deze wet is de beslissing over het verzoek tot uitlevering een zaak van den mi nieter van justitie, die aan hetdoor de rechtbank uit te brengen advies niet gebonden Is. Met betrekking tot de behandeling van de politieke misdryven staat het op het standpunt, dat we gens een dergeiyk misdryf ook dan geen uitleve ring plaats vindt, wanneer er sprake is van een zoogenaamd relatief misdryf; dit stand pant is ook in acht genomen ten aanzien van den politieken moord, zoodat de Nederlanden den wegens een politikken moord vervolgde niet uitleveren en de opneming van de zooge naamde Belgische aanslagclausule in de uit- leverings-verdragen weigeren. Deze opvatting kan ook, omdat zy door de wet vastgesteld is, tegenover bet Duitsche ryk niet worJen prys gegeven en in zooverre zal ook het nieuwe verdrag met de verdragen der laatste jaren niet in overeenstemming zjjn. „Tot zekerheid van het rechtsverkeer zal het zeer belangryk bydragen, wanneer in plaats van een verouderden, tottalryke dubia aanleiding gevenden rechtstoestand een ver drag komt, dat zich met bondige helderheid over de verschillende punten uitspreekt, die by de uitlevering in aanmerking komen." België. Het stoomschip „Belgique," varende van Antwerpen naar Bayonne met een lading fosfaat, is vergaan op de klippen van de Tête-de-Chat, in de straat tusschen het eilandje Sein en de Bretonsche kust. Drie man van de bemanning zyn gered, doordat ze te Couquet aan wal waren gegaan; dertien, die nog aan boord waren, zyn verdwenen, maar men gelooft dat ze gered zyn; twee matrozen zyn verdronken. De veelbesproken majoor Lothaire is, volgens een bericht uit Brussel, via Egypte op weg naar Nederlandsch-Indiö, waar by een werkkring denkt te vinden in het lande- lyke, dus als planter. Vereeuigdo Sta ton* De algemeene indruk te Washington .is, zegt de correspondent der „Times", dat bet voorstel van den heer Cameron omtrent de erkenning der onafhankelykheid van Cuba dood is. Senatoren en volksvertegenwoordigers zyn veel kalmer teruggekomen, als zy zyn heengegaan. Zy hebben ontdekt, dat er in het land weinig geestdrift beerscht voor deze erkenning en dat het volk niets liever ver langt dan de quaestie te laten blyven in het stadium, waarin zy zich thans bevindt. Wat er verder moet worden gedaan ligt ter beoor deeling aan het Uitvoerend bewind en niet aan dat van het Congres. De „Daily News" constateert, dat de heer Cameron thans zelf ook de nutteloosheid van zyn voorstel inziet, want hy heeft Washing ton verlaten, zonder aanduiding wanneer hy zal terugkeeren. Al twee dagen l.ing heeft men zyn motie niet aangeroerd en men is van oordeel, dat het daarover nooit tot een stemming zal komen. Een bericht uit Washington beweert, dat de heer kolonel John Hay door den heer Mc. Kinley zal worden benoemd tot gezant der Yereenigde Staten aan het Engelsche Hof, ter vervanging van den heer Bayard. Reeds een maand geleden moet deze can- didatuur aan den heer Mc. Kinley zyn aan bevolen. Kolonel Hay bevond zich verleden jaar in Engeland en heeft toen in enkele dagblad-artikelen krachtig party getrokken voor den heer Mc. Kinley; er wordt boven dien verzekerd, dat hy een per:Oonlyk vriend van den aanstaanden president is. Turky#, De Fransche gezant te Xonstantinopel heeft, daar zyn dragoman niet toegelaten is by het proces tegen de moordenaars van pater Salvator, hem gelast onmiddellyk Marash, waar de krygsraad zitting houdt, te verlaten. Aan de Porte heeft de gezant kennis gegeven, dat het proces als nul en van geener waarde zal bechouwd worden. Volgens de „Daily News" zyn Zondag te Kon8tantinopel op klaarlichten dag drie officieren van de militaire commissie in hechtenis genomen, tot groote ontsteltenis van de bevolking. Yolgens een bericht uit Filippopel zyn er in de laatste dagen veel Turken gearresteerd. De gevangen Armeniërs worden onder den aandrang van de ambassadeurs allengs vry- gelaten, eergisteren honderd vyftig te gelyk. Cuba. Dr. Zertucha, wiens naam in de zaak van Maceo reeds zoo herhaaldelyk werd genoemd en die zich in een zeer l ngen brief aan de „New York Herald" verdedigde tegenover de beschuldiging van verraad, schynt nu aan genomen te zyn geweest als gids voor de Spaansche troepen; by heeft als zooianig generaal Weyler op zyn tocht.n in Pinar del Rio vergezeld. Dat de Cubanen hierover verontwaardigd zyn, is te begrypen en zyn huis Animasstraat, Havana, wordt door strenge politiemacht bewaakt om hem tegen de Cubanen te be schermen, die, naar men zegt, besloten hebben hem te dooden wegens zyn verraad, eerst tegen Maceo en nu tegen de zaak, die hy aan Mhceo's zyde voorstond, gepleegd. Eergisteren werd getelegrapheerd, dat Maximo Gomez de Trocha (versterkte gracht) was overgetrokken. Nader blykt, dat dit niet is de bekende Trocha van Mariel naar Arte- misa, die ie aangelegd om eene afscheiding te hebben tusschen Pinar-del-Rio en Havana, maar de meer Oosteiyk gelegen Trocha van Jucaro tot Moron, die de oostelyke grens van de provincie Santa-Clara aanwijst. Gomez be vindt zich nu in de provincie Santa Clara, waarheen generaal Weyler versterkingen laat zenden. Telegrammen. ATHENE, 7 Januari. Op Creta zyn opnieuw aanvallen door Muzelmannen op Christenen gedaan, en verschoiden Christenen zyn gedood. Te Canea heeft de opgewondenheid een ge vaarlijke hoogte bereikt. BELGRADO, 7 Januari. Ter gelegenheid van het Kerstfeest (gisteren) liet de vali van Usküb een godsdienstoefening houden door den Griok8chen bisschop Ambrosius. De Ser viërs wilden den dienst belettenzy geraakten handgemeen met de gendarmen en de tro-pen, waarby verscheiden betoogers gewond werden. De autoriteiten lieten den bisschop uit de kerk komen; de betoogers wierpen hem be- leedigingen naai het hoofd. (Omtrent deze ongeregeldheden te Usknb worden nog de volgende byzonderheden ge meld De Serviërs van Macedonië beweerden, dat het aartsbisdom van Uskub, hoofdstad van Oud-Serviê, hetwelk vacant was gewor den, door den patriarch moest worden toege kend aan iemand van hun nationaliteit. Zy baseerden dezen eisch op het feit, dat de meerderheid der Christenen van Uskub Ser viërs waren en dat zy onmogeiyk de mis, die in het Grieksch zou worden uitgesproken, konden verstaan. Mea vreest echter, dat door het benoemen van een Servischen bisschop de invloed van de Serviërs te zeer zou toenemen. Het patri archaat te Konstantinopel heeft de Serviërs eerst met eenige beloften gepaaid, maar later toch een Griekachen bisschop benoemd. Van daar de ongeregeldheden, waarvan in boven staand telegram sprake is]. LONDEN, 8 Januari. Aan de „Times" werd gisteren uit Kaapstad geseind, dat als een gevolg der nieuwe moorden en van het toe nemen der ontevredenheid onder de inboor lingen van Bechuanaland, de vrijwilligers in de Kaapkolonie bevel gekregen hebben zich gereed te houden. KAAPSTAD, 8 Januari. De toestand in BeguanaLnd is weer ernstiger. De opstaDd der inboor-ingen breidt zich uit; de inboor lingen loopen verscheidene plaatsen af. Do inwoners van Kuruman hebben zich versterkt. NIEUW-YORK, 8 Januari. De World deelt möde, dat de Cubanen geneigd zyn onder zekeren voorwaarden over den vrede te onderhandelen. Daaronder zyn begrepen: terugroeping van generaal Weyler en inkrimping van de be voegdheid van den gouverneur; verder ver mindering van invoerrechten en belastingen, verschillende hervormingen van binnenlandscb bestuur. De vredesvoorwaarden moesten gewaar borgd worden door de Yereenigde Staten. De opstandelingen waren bereid tot onder handelen met generaal Campos te Cammeja Canbo. Herkeiyke Berlohtoa. Benthuizen: Ds. A. Keers, van Hazers- woude, zal Zondag namiddag te twee uren in de vacature alhier optreden. De nieuwbenoemde kerkeraadsleden zullen alsdan in hunne bediening worden bevestigd. Bodegrave: Wegens ziekte van ds. Yerboeff zullen de predikbeurten a. s. Zondag vervuld wordendes morgens door ds. Kalk man, van Woerden, en dos avonds door ds. Yan Wyngaarden, van Krimpen a/d. Lek. Katwyk aan den RUn: Ned.-Herv. gemeente. Zondag-voorm. te halftien, ds. C. Plug, en nam. te 6 uren, ds. B. Bollée. Woubrugge: Ned.-Herv. Zondag-avond te halfzeven, ds. Yethake, pred. te Alfen. Gereformeerden: Zondag-voorm. te tien uren en 's avonds te halfzeven, ds. Kramer, pred. te Waarder. Zoeterwoude: Ned.-Herv. gemeente. Zondag a. s., des morgens te tien uren, de weleerw. heer Burger, beroepen predikant te Dreischor. LEIDEN, «Januari. Aan het ministerie van Waterstaat, Handel en Nyverheid werd heden aanbesteed de levering van laken voor de uniformkleeding van post- en telegraaf beambten; minste in- schryvers waren: voor perceel Ide heeren J. J. Krantz Zn., te Leiden, voor f 4.25; voor perc. II: Gorp de Wys, te Tüburg, voor f 2.74; en voor perc. Ill: Van Dooren en Dams, te Tilburg, voor f 3.49; alles per Meter. Da heer Y. n Bemmelen, directeur der Diergaarde te Rotterdam, is hedennacht over leden aan hartverlamming. In de heden gehouden zitting van den Qoogen Raad werden beëedigd: lo. als advocaat, mr. F. J. Yan Haren- carspsl, te Leiden; 2o. als advocaat en procureur, mr. E. Polis, te 's-Gravenhage. Ten gevolge eener plotseling opkomende ongesteldheid hedenochtend op strait aan het Bezuidenhout, is te 's-Gravenhage op 66 jari gen leeftyd overleden de gep. kapitein van het Oost-Inoische leger J. 8. Roels. De heer Roels werd in 1852 benoemd tot 2den luit. der infanterie in Oost Indie en ia 1871 gepensionneerd als kapitein. By do 2de expeditie tegen Nias in 1Q63 werd by eervol vermeld. Yan eene buitenplaats op de grens van '-Gravenhage en Wassenaar zyn in den afgeloopen nacht ontvreemd 15 eenden. De daders lieten een net achter. De Nederlandsche gist- en spiri tusfabriek te Delft maakt bekend, dat zy be reidt Alcoline en Spiritoline, uitsluitend met het oog op verlichting en verwarming. Voorts brengt zy een Alcolïnelamp en een snelkoker in den handel. Voor de bewoners van Ryn- en Schiekade en andere buitenwijken, die nog steeds van gaslicht zyn verstoken en huiver achtig zyn om petroleum in huis te nemen, is dit misschien een ware uitkomst. De brandweer te 's-Gravenhagt bluschte gisteravond omstreeks tien uren een zwaren binnenbrand in de Engelsche Ktrk aan de Van dtn Boschstra^t met een straal der waterleiding. De brand was vermoedeiyk ontstaan ten gevolge van een defect aan het verwarmingstoestel, 't Schynt dat de ketel droog was, en toen de stoker gisteravond naar de machine kwam kyken, om de vuren op te stoken, ontdekte hy dat het soldeersel van den ketel was gesmolten en zoowel de vloer als de zoldering smeulende waren. Gisteravond gaf in den Diere n- tuan te 's-Gravenhage een comité, bestaande uit dames uit den aanzieniykun stand, een feest aan by na 900 kinderen der openbare scholen, wier ouders niet in de gelegenheid zyn, hun kroost ooit een feestavondje te be reiden. Goocheltoeren werden verricht, en lichtboei den vertoond, waarmede de kleinen zich kos- telyk vermaakten, terwyi de rondgedeelde versnaperingen natuurlyk verre van onwelkom wnren. De kinderen kregen ieder ook nog een toepasselijk cadeautje. Men schryft uit Alkmaar dd. 7 Jan. aan de „N. R. C.": Werd beden gemeld, dat door de poiitio alhier de hand was gelegd op de drie aan randers van zekeren R., koopman alhier, thans moet dit bericht aldus worden aange vuld, dat de politie wel drie personen voor- loopig in bewaring en in verhoor bad ge nomen, die men van die aanranding verdacht, doch dat het onderzoek aan het licht heeft gebracht, dat deze verdenking Diet gegrond was en dat R. eeno valsche aangifte had gedaan. Hedenmorgen toch, toen R. opnieuw door den commissaris van politie in verhoor werd genomen, deelde hy mede, dat hy, van Bever- wyk komende, de hem ontvreemde gelden had outvangen van verschillende ingezetenen aldaar. Twee agenten van politie begaven zich toen met R. naar Beverwyk, ten einde de gegrondheid dier verklaring te onderzoeken. Yoor men Rechter nog deze plaats had be reikt, viel R. door de mand en verklaarde hy, dat by zichzelf had verwond en zyne kleederen stuk gesneden en dat hy de f 19 had verloren. Tegen R. is nu proces-verbaal opgemaakt ACABEJllENIËUWS. Leiden: Heden is alhier bevorderd tot arts de heer P. Buitendyk en toegelaten voor het arts-examen eerste gedeelte de heer K, B. M. Ten Brink. gelieven voor zooverre dit nog niet is ge schied hunne rekeningen spoedig in te zenden aan de ADMINISTRATIE „LEIDSCH DAGBLAD". Bearsberlcbt. Amsterdam8 Januari Peruanen andermaal williger met voei koopers, 3V,g, IIVa» 421/,Belthares 58; Terminal 115'/aArkansas 440; Prolongatie 3. 9583 22

Leidsch Dagblad | 1897 | | pagina 3