N°. 11311 A°. 1897 tgeze (Qourant wordt dagelijks, met uitzondering van (Zon- en (feestdagen, uitgegeven. Zaterdag O Januari. LEIBSCH DAGBLAD PRIJS DEZER COURAKT: Voor Leiden per 8 maanden. i Franco per post Afzonderlijke Nommors i t f 1.10. 1.40. 0.05. Van PRIJS DER ADVERTENnÊTT: 1 6 regels f 1.05. Iedere regel moor f 0.17 - Grootere letters naar plaatsruimte. Yoor het incasseeron buiten de stad ■wordt f 0.05 berekend. Dit nomnier bestaat nit TWEE Bladen. Eerste Blad. Officieel© KennisgevingeiL Burgemeester en Wethouders der gemeeDte Leiden brengen ter algemeene kennis dat de ver kiezing van een lid van den Gemeenteraad ter vervulling %*an de vacature ontstaan door het overlijden van den heer Dr. W. N. DU RlEU, zal plaats hebben op Dinsdag den 26sten Januari 1897 van des voormiddags negen tot des namiddags vier uren en dat de herstemming, zoo die ooodig mocht blijken, zal plaats hebben op Dinsdag, den 9den Februari d. a. v. Burgemeester en Wethouders voornosmd, Leiden, F. WAS, BurgemeeeUr. l 28 Dec. 1896. E. KIST, Secretaris. Leiden, 8 Januari. „Platyn Co." zal a. 8. Maandag avond worden opgevoerd in den Schouwburg. Opper vlakkig is dit niets bijzonders; het «tuk ia bekend en de auteur niet minder. Maar daarom juist een enkel woord over hem. Rosier Faassen is altyd een welkome ver schijning geweest op het tooneel, een der meest sympathieke leden van het gezelschap van Le Gras en Haspels; dit zullen vele schouwburgbezoekers met ons eens zyn. Zooals men weet, werd hy onlangs benoemd tot ridder in de Oranje Nassau-orde; a s Maandag zal hy na die benoeming voor het eerst weer te Leiden optreden. Zou het nu niet eene voldoening voor Faassen zijn, wanneer hy een goed bezetten schouwburg zag, die hem daarmede als 't ware een gelukwensch bracht? Zeer zeker jal En wie daarom nog geen plannen had gemaakt voor Maandag-avond, neme thans een besluit èn om den auteur- acteur èn om het stuk. De officier van gez. 2de kl. C. C. Ver maas, van het 8ste reg. inf. te Deventer, wordt 15 dezer te Leiden gedetacheerd tot het volgen van een cursus in de chirurgie aan do universiteit alhier. In den loop van het laatste kwartaal van 1896 hebben zich 188 jongens voor de Kweekschool voor Zeevaart te Lelden aan gemeld. Van dezen *yn 133 geneeskundig afgekeurd en 55 geplaatst. De openbare school te Benthuizen telde op den lsteD Januari volgens de ltyst 100 leerlingen; als 62 jongens en 88 meisjes. Boven de zes en beneden de twaalf jaren 53 jongens en 85 meisjes. In het jaar 1896 zjjn te Zoeterwonde geboren 162 personen, waaronder 8 tweelingen. Het aantal huwelyken bedroeg 81. Gestorven zyn 108 personen, waaronder 8 levenloos aangegevene. Men schryft ons uit Roelof-Arendsveen De heer A. O. A. Van Vuuren, van Deo Haag, hield Woensdagavond in de zaal van den heer B. J. Marinkelle, te Roelof-Arendsveen, voor eene talryke schare R.-K kiezers eene boeiende en leerryke redevoering, waarin hy op be- I vatteiyke wyze de kenteekenen f&ngaf voor de kiezers volgens de nieuwe wet. Met kracht en gloed drong hy herhaaldeiyk aan op het stichten van Kiesvereenigingen, welker nut en noodzakelykheid op treffende, pakkende wyze werden aangetoond. Dat de spreker zyn gehoor had weten te overtuigen, bleek ten duidelijk ste, toen aan het einde der welsprekende improvisatie 105 der aanwezige kiezers zich lieten opscbryven als lid van de R.-K. Kies vereeniging «Alkemade", die door dit feit voor goed werd gevestigd. Voor eenige dagen waren to Rypwetering reeds de stevige fon damenten er voor gelegd. Op voorstel van den inleider werd het voorloopig comité, by acclamatie, als definitief bestuur gekozen. Men schryft uit Alfen a/d. Ryn, dd. 6 Jan.: De naamlyst van de Vereeniging van Christeiyke onderwijzers in Nederland telt twee eereleden: A. Meyer en H. J. Lemkes, te Alfen a/d. Ryn. Eenige dagen geleden werd de heer Meyer ten grave gedragen, heden morgen overleed de heer Lemkes. Lemkes behoorde tot de oude garde der Christeiyke onderwyzers. Als hoofd eener Chr. school (voor eigen rekening) alhier, was de heer L. voor vele kinderen de gids, die hun den weg ten leven wees Toen in 1878 de wetteiyke vaccinatie werd ingevoerd, achtte L. zich ge roepen de deur van zfcjne school te sluiten. Hy zei het onderwys vaarwel en wydde zich uitsluitend aan den arbeid der Evangeliever kondiging, in 't byzonder in de kringen der Broeders (Darby's volgelingen). Ook in dezen werkkr ng zag hy veel vrucht van zyn arbeid. Een aangenaam mensch was L., dien ge nooit kondt ontmoeten, ook al mocht ge zyn inzichten niet deelen, of hy liet u de warmte van zyn hart gevoelen, liet u de geloovige blydschap van de Christenen zien. Zyn heengaan was vrede. In wyden kring zal zyn gedachtenis gezegend worden. Van de Koningin en de Koningin-Regentes ontving de Vereeniging van gepensionneerde onderofficieren en minderen van het Neder- landsche leger (onderstand aan militairen, ge pensionneerd vóór de wet van 1877, en hunne weduwen) wederom eene schenking, ditmaal van f 600. De Geref. Kerk te Utrecht ontving van een onbekende een gift van f 2000, als f 1000 voor de scholen dier Kerk en f 1000 voor den kerkdienst. De gemeenteraadszitting te Rotterdam werd gisternamiddag geopend met de gebrui- keiyke nieuwjaarsrede van den burgemeester, waarin in de eerste plaats de werkstaking werd herdacht. Door de genomen veiligheids maatregelen leed de gemeente een direct ver lies van f 87,000; de indirecte nadeelen zfin belangryk, doch niet onder cyfers te brengen. Overigens konden de mededeeliogen guDstig zyn. De "Waterweg behield over de heele breedte een diepte van ruim 80 dM. by gewoon ty. Het aantal zeeschepen vermeerderde met 16 pet., de tonnenmaat met 20 pet. De ge meente werd door 103,848 binnen- en Ryn- schepen bezocht, of 5298 meer dan verleden jaar. De verschillende middelen wyzen een be- hooriyk accres aan. De gezondheidstoestand was doorloopend gunstig. Met de gebruikelyke wenschen aan de leden eindigde de spreker, door den heer De Monchy als oudste beantwoord. Door B. en Ws. is bet voorstel ingediend om over te gaan tot uit reiding van de gasfabriek aan den linker-Maasoever. Reeds lang was de bestaande inrichting aldaar niet meer vol doende, om in de behoefte aan gas te voorzien-, zoodat door de groote fabriek aan den Oost- zoedyk moest woroen bygeleverd. Daarby komt ovenwei, dat by den hoogen vloed van 1894 de zinker in de Koningshaven werd beschadigd door den val van den kaai muur. waardoor men een waarschuwing kreeg voor het gevaar, waaraan men bloot staat, door de gasproductie geheel afbankelyk te maken van deze zyde der rivier. B. en Ws. meenen dan ook, dat de eenige oplossing is, uitbreiding der fabriek aan den linker Maas oever. Om zoo voordeelig mogeiyk te zyn, èn wat aanlegkapitaal èn wat exploitatie betreft, wordt in verband met rapporten van den directeur der gemeentewerken en den directeur der gasfabrieken, voorgesteld een andere wyze van ga8bereiding te volgen, nl van gecarbu- reerd watergas. Dat dit inderdaad goedkooper zal wezen, biykt uit eenige cyfers. Men wenscht een inrichting te maken voor een productie-ver mogen van 14100 M'. per dag of 2,820,000 Ms. per jaar. Voor die uitbreiding is een kapitaals uitgave van f 280,000 noodig, waaronder is begrepen een uitgave voor oevervoorziening, die toch noooig zou zyn. Wanneer men nu bedenkt, dat die 2,820,000 M'. productie met een uitgaaf van f 20,000 tot 4,840.000 Ms en met nog f 100,000 tot nagenoeg 7 millioen kub. M. zullen kunnen worden opgevoerd, zoo dat men voor een half mlllio?n gulden een fabriek met een productievermogen van 7 millioen kub. M verkrygt, terwyi de fabriek aan den Oostzee- dyfc met een productievermogen van 20 mil Hoen ML, ongerekend ue buisieiding, ongeveer 3 millioen beeft gekost, dan springen de voordeelen wel in het oog. In de vergadering der „Liberale Unie" te Amsterdam stemde een der afgevaardigden der kïesvereeniging „Vryheid en Orde" te Harlingen (de beer Simonsz) voor de Leidsche motie, de ander (do beer v. Gelder) daartegen. In ©9ne vergadering dier kiesvtxeenigi ig is de heer Simonsz in het geiyk gesteld en met 19 tegen 17 stemmen besloten zich af te scheiden van de „Liberale Unie." Door de arrondissements rechtbank te Haarlem is, ter vervulling van de vacature van kantonrechter te Purmerend, opgemaakt de volgende alphabetische ïyst van aanbeveling: mr. K. W. Brevet, adv. en proc. te Middelburg; jhr. mr. W. H Hoeufft, griffier by het kanton gsrecht te Zierikseemr. B. J. Rasch, substi tuut-griffier by gemelde rechtbank. Door Burg. en Wettas van Amsterdam is bet bouwen van een gebouw voor d9 vrou wenkliniek, op het terrein van het Wilhel- mina-gasthuis, opgedragen aan de heeren Reinders en Van 't Ende, te Amsterdam. In de „Staatscourant" van 8 dezer is opge nomen de overeenkomst, gesloten tusschen den Staat der Nederlanden en de Rotterdamsche Tramwegmaat8chappy, betreffende een stoom tramweg van Rotterdam naar de Hoeksche Waard. Deze overeenkomst is aangegaan nadat gebleken was, dat aan de Maatschappy ver schillende subsidiën waren toegekend door de provincie Zuid-Holland, zoomede door belang hebbende gemeenten, polders en ambachts- heerlykheden, en de Staat in de plaats der Maatschappy zal kunnen treden voor het geval tot naasting van den stoomtramweg wordt overgegaan. De Maatschappy verbindt zich tot het aan leggen en exploiteeren of doen exploiteeren van bedoelden tramweg van Rotterdam naar Zuid-Beierlancl, met een zytak Daar Oud- Beierland. De Staat stelt ter bescnikfcing der Maatschappy een renteloos voorschot van f 266,667. De thans verleende concessie treedt in de plaats van die, toegekend op 25 Oct. 1895. De weg moet voltooid en in exploitatie ge bracht zyn binnen twee jaren na 21 Dec. 1896, dagteekening der overeenkomst. - De Koninkiyke Nederlandsche Fabriek van Muziekinstrumenten, M. J. H. Kessels, te Tilburg, heeft een Muziek-kalender uitge geven, welke aan elk muziekliefhebber, die er om vraagt, gratis wordt toegezonden, 't Is een lyvig boekje vaD 160 pagina's druk met prachtigen omslag, in fraaien kleurendruk uit gevoerd, en die het werkje zeer aantrekkeiyk maakt. Behalve den gewonen kalender-inhoud, bevat het boekje een Eeuwkalender, 12 Notitie pagina's, een uittreksel der post telegraaf en zegelwet met tarieven, een Toonkunstenaars- kalander, waarvan elke datum de namen der op dien dag geboren toonkunstenaars aangeeft, alsmede de plaats hunner geboorte, 22 por tretten metBiographische schetsen onzer eerste Nederlandsche toonkunstenaren met de heeren Rich. Hol en Dan De Lange aan het hoofd, en mededeelingen over 226 in Nederland ge boren of verbiyf houdende toonkunstenaren en toonkunstenaressen Daarenboven vindt men in het kostbare werkje de uitspraak der Itali- aanscbe muzikale uitdrukkingen, met beknopte rtgels. Muzikale verhalen en anekdoten, en ten slotte 12 bladzyden allerliefste en gemak kelijke muzi kstukjes voor piano Het zal dus voldoende zyn, het boekje by zich te dragen, om, waar men ook gaat, altoos muziek by de hand te hebben, ten einde in gezelligen kring of elders iets te kunnen spelen. Zooals we reeds hierboven zeiden, is het boekje gratis verkrygbaar; wie echter toezending per post verlangt, zende aan genoemde firma 5 cents voor de frankeering Wy kunnen ieder muziek liefhebber sterk aanraden, dezen gewis inte re8santen muziek kalender aan te vragen. De lste luit. der inf. op non-act. J. T. Rykens heeft pensioen aangevraagd. De lste luit. kwartierm. W. A. C. Byvoet, die 1 Febr. ontheven wordt van zyn detacheeriug by den intendant der stelling Amsterdam, wordt werk zaam gesteld ten bureele van den controleur 2de bureau te 's Gravenhage. - Hr. Ms. fregat „Johan Willem Friso, onder bevel van den kapitein ter zee A. P. Tadema, is op 7 dezer van Smyrna vertrokken met eerste bestemming naar Djeddab. Deventer verloor gisteren geheel op 't onverwachts een hoogst nuttig en braaf burger, nameiyk den heer D. A. Doyer, die den leeftyd van ruim 75 jaren bereikte. De heer Doyer was vele jaren lid van den gemeenteraad, waarvoor hy een paar jaren geleden, by de periodieke verkiezingen, niet weder in aan merking wenschte te komen, terwyi by tot en met 31 Dec. jl. lid van de Kamer van Koophandel was. Te Breda is overleden de gepensionneerde luit.-kol. van het Indische leger A A. M. Van Leersum. Te Velp, by Arnhem, is op 73 jarigen leeftyd overleden de heer J. J. Richard, emeritus predikant by de Ned.-Herv. gemeente te Hoog land De beer Richard was achtereenvolgens predikant te Blauwkapel, Boskoop, Hilversum, Zeist, Breda, Vlissmgen en van 1878 tot 1 Sept. 1889, toen hy een eervol emeritaat ver kreeg, te Hoogland. Wyien de heer H. v. Mill heeft aan het R.-K. parochiaal kerkbestuur te Niftrik, ge meente Wychens, een legaat besproken ad f 2500, alsmede de onverdeelde helft van een perceel weiland, tot een gemeenachappelyke geldswaarde ad f 2500. By bet Koloniaal Werfdepot zyn in December voor den dienst in onze overzeesche bezittingen aangenomen 73 personen: 32 Nederl., 23 Duitschers, 9 Belgen, 6 Zwitsers, 2 Luxemburgers bd 1 Oostenrijker en zyn overgenomen van de verschillende corpsen van het leger hier te lande 18 onderofficieren en minderen. Aan handgeld en gratificatiën werd uitbe taald f 18,050. Onder de aangenomenen bevinden zich 11 miliciens en onder de overgenomenen 10 mili ciens, die voor den tyd van 2 jaar by het Indische leger gedetacheerd worden. Naar Oost Inaiö werden in genoemde maand uitgezonden 3 afdeelingen aanvullingstroepen, ter sterkte van 9 officieren, 9 onderofficieren en 100 korporaals en manschappen. Afzonderiyk vertrokken 2 officieren Naar West Indiö werden 6 officieren uitge zonden, nl. 5 naar Suriname en 1 naar Cura sao, die allen voor den tyd van 2 jaar by de landmacht aldaar gedetacheerd zyn. Uit Oost-Indiö keerden by het Werfdepot in Dec, jl. terug 69 militairen, nl. 1 onder officier, die 4 jaar, en 68 miliciens (waaronder 3 sergeanten), die 2 jaar of korter by het leger aldaar gedetacheerd waren geweest. By bet koloniaal werfdepot zyn in 1896 aangenomen 949 personen, nl.: 690 Neder landers, 201 Duitschers, 103 Belgen, 31 Zwit sers, 20 Luxemburgers, S Oostenrijkers en 1 zonder landaard, en overgenomen van de ver schillende corpsen van het leger h. t. 1. 992 onderoff. en minderen, zoodat het totaal der werviDg by dat corps heeft bedragen 1941 man. Naar Oost Indiè zyn in dat jaar uitgezonden 148 officieren en 1868 mindere militairen - Mejuffrouw C Donker, directrice der ge- meentelyke hoogere burgerschool voor meisjes met vyfjarigen cursus to Groningen, heeft 1 ontslag nit hare betrekking aangevraagd. F enilleton. IN IJS EN SNEEUW. 2) „Daar moet ik mee wachten, kapitein, tot wy beiden alleen zyn, na uw vertrek naar de Noordpool. Ondertu88cheDy wat ik u heb mee* I gedeeld, zult u zeker wel beschouwen ala alleen voor uw oor bestemd? En u zult my ten goede houden, dat ik het beter vind, niet verder over dit onderwerp te spreken, waarin ik misschien verder gegaan ben dan ik wel mocht?" De kapitein volgde dien wenk. Hy begon te spreken over allerlei dingen, zyn beroep rakende; eerst over schepen, die bestemd waren voor den dienst in den vreemde, en toen dit mevrouw Crayford niet scheen te boeien, over de oorlogsbodems, die naar het vaderland terugkeerden. En nu vond hy belangstelling; een belangstelling, die hy niet verwacht had. „Weet u," zoo begon by, „dat „De Atalanta" van de Westkust van Afrika dezer dagen moet binnen komen? Zyn er onder de officieren van dat schip ook kennissen van u?" Toevallig vroeg hy dat juist, toen ze een figuur in de quadrille uitvoerden, waarin de beide paren elkander naderden. Op hetzelfde oogenblik maakte Clara Burnbam, tot ieders verwondering, een verkeerde beweging, waar door de dans in wanorde geraakte. De omstan ders verwachtten, dat zy spoedig baar fout zou herstellen. Ze wendde er zelfs geen poging toe aan, maar ze leunde zwaar op den arm van haar danser, terwyi een doodelyke bleekheid haar gelaat overtoog. „De warmte 1".... zei ze nauwelykshoor baar; „breng my naar buiten 1" „Luitenant Crayford geleidde haar naar de koele veranda, waar op 't oogenblik niemand was. Kapitein Helding en mevrouw Crayford bleven nog eenige oogenblikken staan. De kapitein vond de gelegenheid gunstig om een aardigheid te plaatsen. „Zou ze nu onder den invloed komen?" fluisterde hy. „Als* dat waar was, zou ik haar zeer verplicht zyn, indien ze me in haar toe stand van helderziendheid den naasten weg naar de Noordwestelyke doorvaart wilde wyzen." Mevrouw Crayford antwoordde er niet op. „U zult my wel even verontschuldigen," zei ze zacht; „ik moet eens gaan zien, wat juffrouw Burnham scheelt." Aan den ingang van de veranda kwam haar man haar te gemoet. De luitenant was een rijzig, knap man van middelbaren leeftyd; iemand, die u innam door zyn eenvoud en vriendelijkheid en wien de goedheid uit zyn helderblauwe oogen straalde. In het kort: een man, van wien iedereen hield zyn vrouw niet uitgezonderd. „Maak u maar niet ongerust," zei hy; „de warmte heeft haar bevangen, anders niets." Mevrouw Crayford schudde het hoofd eo zag haar man aan met een uitdfukking, waarvan de vriendeiykheid met een weinig spotzucht gemengd was. „O, jou beste, brave, goedgeloovige ventl" riep ze uit, „dat is een uitvluchtj9, waarmee jy je om den tuin laat leiden, maar waarvan ik niets, geen woord aanneem. Ga jy maar weer naar de zaal en laat Clara aan my over." Ze trad de veranda binnen en ging naast Clara zitten. II. „Zeg, lieve," zoo begon ze, „wat betoekent dat nu?" „Nists." „Kom, Clara, dat is geen antwoord; denk er nog eens over." „Het was zoo warm in de zaal" „Gekheid, dat is het niet. Zeg liever, dat je je geheim by my niet veilig acht; dan weet ik, waaraan ik me te houden heb." Schuchter zag Clara mevrouw Crayford aan, terwyi de tranen haar uit de oogen sprongen. „Als ik het je maar durfde zeggen," fluisterde ze; „ik voel me zoo gelukkig, dat je veel van me houdt, Lucy, en ik ben zoo bang, dat het anders zou worden." M« vrouw Crayford trok haar gezicht in een ernstige plooi en richtte haar blikken onder zoekend op Clara's gelaat. „Je weet, zoo goed ala ik, dat niets mfin genegenheid voor jou kan doen ophouden. Doe onze vriendschap geen onrecht aan, kind. Er is hier niemand, die ons kan hooren; spreek vry uit; je hebt verdriet en ik ben er voor om jou te troosten." Clara scheen toe te geven; althans haar tegenstribbeling begon zwakker te worden. „Beloof je me, alles, wat ik je vertellen zal, geheim te houden voor wie het ook zy?" „Meen je daar myn man ook by?" „Je man in de eerste plaats. Ik houd van hem; ik acht hem hoogt Als ik hem vertelde, wat ik jou zal meedeelen, dan zou hy my verachten. Zeg het nu maar rechtuit, Lucy, ik verg te veel van je, als ik je vraag myn geheim voor je man verborgen te houden." „Onzin, kind. Als je getrouwd zjjt, zul je zien, dat je een geheim voor je man het best van alle bewaren kunt. Ik beloof het je. Vertel me nu maar alles." Clara aarzelde nog. „Ik weet niet, boe ik beginnen moet!" riep ze byna wanhopig uit; ,ik kan er haast geen woorden voor vinden." „Dan zal ik je helpen. Ben je niet wèl? Heb je weer dat gevoel, als toen je laatst met myn zuster en my in den tuin waart?" „Neen, o neenl" „Je bent niet ziek, de warmte hindert je ook niet buitengewoon en je bent zoo bleek als een doek en je moet er uitscheiden met dansen. Daar moet toch een reden voor zyn." „Die ia er ook. Kapitein HeldiDg." „Kapitein Helding, wat ter wereld heeft die er mee te maken?" „Hy heeft je over „De Atalanta" gesproken; zei hy niet, dat „De Atalanta" elk oogenblik uit Afrika terug wordt verwacht?" „Ja, en wat zou dat? Komt er soms iemand mee, in wien je belang stelt?" „Met dat schip komt er iemand in Engeland, voor wien ik heel bang ben." De mooie, donkere oogen van mevrouw Crayford drukten de hooeste verbazing uit. „Maar, Claralief, meen je wezeniyk, watje daar zegt?" „Wacht even, Lucy, je kuDt er zelve over oordeelen. Ik moet, om je alles goed te ver tellen, beginnen met een jaar voordat wy elkander leerden kennen; een jaar dus voor den dood van myn vadert Heb ik je al eens gezegd, dat myn vader voor zyn gezondheid een tyd lang in Kent gewoond heeft, in een huis van een zyner vrienden?" „Neen, lieve Daar heb ik nooit iets van gehoord Wat is er van dat huis in KeDt?" „Dit: Het was een nieuw huis en stond naast een mooie buitenplaats mot een groot park. De eigenaar daarvan was meneer War- dour. Hy was ook al een vriend van myn vader en hy had een eenigen zoon." Hier hield ze op en speelde zenuwachtig met haar waaier. Mevrouw Crayford keek haar oplettend aan. Clara echter hield haar oogen op haar waaier gevestigd en bleef zwygen. „Hoe heette die zoon?" vroeg mevrouw Crayford heel bedaard. „Richard." „Heb ik het goed, Clara, als ik denk, dat Richard een beetje verliefd op je was?" „In 't eerst wist ik het zelf niet," zei Clara, „of ik iets voor hem was of niet. Hy was zoo vreemd in zyn doen; zoo heftig en I hartstochtelyk van karakter; en toch van een edele en gevoelige natuur, niettegenstaande I zyn opvliegenden aard. Kun je je zoo'n man voorstellen?" iWordt veroolgd.)

Leidsch Dagblad | 1897 | | pagina 1