ATJEH. pgayilMWIILMg—II —-=a B. en Ws. van Alkmaar hebben by adres aan de Tweede Kamer adhaesie betuigd aan het adres van het gemeentebestuur van Arnhem, om het wetsontwerp tot wyziging der Gemeentewet, waarby wordt voorgesteld osn alle gemeenten boven 15000 zielen, met uitzondering van Amsterdam, Rotterdam, VGravenbage en Utrecht, in drie stem- districten te verdoelen voor de verkiezing van laden van den Gemeenteraad, niet aan te nemen. Zaterdag vertrok van Rotterdam per stoomschip „Gedeh", van de „Rotterdamsche Uoyd", onder commando van den luit. ter zee 1ste kl. P. A. Brox naar Ned.-Indiê een trans port van 56 onderofficieren en schepelingen der marine, benevens de hoofd-machinisten G. J. Smeenk, W. J. Kramer en M. J. Hartman. De heer A. Bundten, sedert 2 Dec. 1868 medewerker aan de „N. R C." voor de rubriek Handel, heeft op 1 Januari zyne betrekking neergelegd, wegens gevorderden leeftyd en den minder gunstigen toestand zijner gezondheid. Mede heeft by den aanvang van 1897, door zyn gezondheidstoestand genoodzaakt, zyn arbeid aan de „N. R. C." neergelegd de heer P. Burcksen, chef der expeditie. Op 22 Oct. 1850 was by in betrekking gekomen. Aan beiden wordt door de redactie hulde gebracht voor hun yver en toewyding. Hr. Ms. pantserdekschip „Koningin Wïlhfim.-na der Nederlanden", onder bevel van den kapitein ter zee W. J. Derx, is den 2den dezer van Pakhoi (China) vertrokken, ter voortzetting van de reis. By koninklijk besluit van 19 Dec. jl. (Stabl. 224), opgenomen in de „Staatscourant" van 3/4 dezer, is op de voordracht van den minister van binnenlandsche zaken aan dr. E. Wiersma, arts, en aan mevr. F. Horreus de Haas, weduwe W. Tonckens, te Gronin gen, vergunning verleend ora het huis, gelegen aan do Noorderhaven aldaar, L. No. 2, gedu rende het tydvak, eindigende 31 December 1899, in te ricbten tot een krankzinnigen gesticht ter verpleging van niet meer dan 3 mannelyke en 4 vrouwelyke patiënten. Zonder goedkeuring van den minister van binnenlandsche zaken mag noch in de lokalen noch in hunne bestemming eene verandering gemaakt worden, die invloed heeft op de plaatsruimte of den aanvoer van verscbe lucht in de voor de verpleegden bestemde dag- ol nachtverblyven. De geneeskundige behandeling der ver pleegden wordt opgedragen aan ten minste één geneeskundige, die in of naby het krank zinnigengesticht gevestigd moet zyn. Onze vroegere landgenoot pater J. H. Spee, te Oundada (Algiers), heeft een werk geschreven over de inenting. Dezer dagen ontving hy van de „Académie de Hédecine" te Parys een schreven, waarin ham werd medegedeeld dat de Fransche minister van buitenl. zaken aan den cchrtjver, op voorstel der Académie, een zilveren medaille heeft geschonken voor zyn weten- schappeiyken arbeid. Den 15den Jan. zal de Académie in haar jaarigksche zitting daarvan openbare melding maken. De minister van binnenlandsche zaken heeft, uit overweging dat mr. T. P. baron Mackay ingevolge art. 96 der Grondwet van rechtrwege het lidmaatschap van de Tweede Kamer heeft verloren en derhalve eene ver kiezing van een lid dier Kamer moet plaats hebben in het hoofdkiesdistrict Hilversum, bepaald dat die verkiezing zal geschieden op Dinsdag 26 Jan. a. s., en de herstemming, zoo noodttg, op Dinsdag 9 Febr. daaraanvolgende. Het „Vad." deelt mede, dat de toestand van mr. v. B. "W., die Donderdagmiddag in het Staatsspoorwegstation to 's-Gravenhage door een flauwte werd overvallen (het „Dagbl. ▼an Z.-H. en 's-Gr." sprak van een toeval), bevredigend is en geen bezorgdheid inboezemt. Volgens by de directie ingekomen tele gram is de Probolingo-Stoomtram op Zondag 3 dezer voor het publiek verkeer geopend tot Gending, zyndo 13 kilometer. Het overige der 40 kilometer lange lyn is eveneens zoo goed als gereed en kan ook spoedig in exploitatie komen. Naar „Belang en Recht" meldt, zal in den loop dezer maand de Vereeniging „Nationale Tentoonstelling van Vrouwenarbeid" te Am sterdam een openbare vergadering beleggen, ten einde nog eens het doel en het streven dor veroeniglng uiteen te zetten en zich te overtuigen, of werkeiyk in de hoofdstad daar voor niet even levendige belangstelling is te wekken als zy op zoovele andere plaatsen in ons land vindt. Sedert 1 October des vorigen jaars is in het bisdom Haarlem in werking een besluit van Z. D. H. Mgr. Bottemanne, waarby wordt bepaald, dat een onderwyzer, wil hy aan een R.-K. school aangesteld worden, met goed gevolg examen in de Godsdienstleer moet hebben afgelegd. Van dit examen, dat door de Bisschoppelyke inspecteurs by het onderwys wordt afgenomen, wordt by welslagen een diploma verstrekt. Dit besluit is niet van teragwerkende kracht. Dezer dagen hebben vier jongelui van de kweekschool voor (leeken)onderwy'zers der eerw. Broeders, te Haarlem, met gunstig gevolg dit examen gedaan. Examinator was do eerw. pater Piël S. J. Hot stoomschip „Merapi," van Batavia naar Rotterdam, passeerde 2 Jan. Ponta da Guia; de „Prins Maurits," van Amsterdam naar Paramaribo, passeerde 2 Jan. Ouessant; de „Ajax," van Batavia naar Amsterdam, passeerde 2 Jan. Wight; de „Burgemeester Den Tox," van Amsterdam naar Batavia, passeerde 3 Jan. kaap St.-Vincent; de „Edam," ▼au Amsterdam naar Nieuw York, passeerde 3 dezer Dover; de „Kanzier" vertrok 1 Jan. van Zanzibar naar Vlissingen en Hamburg; de „Konig" arriveerde 2 Jan. van Hamburg en Amsterdam te Dar-es Salaam; de „Soenda," van Amsterdam naar Batavia, vertrok 2 Jan. van Southampton; de „Veendam" vertrok 2 Jan. van Nieuw York naar Rotterdam. WEERBERICHT. Kon. Ned. Meteor. Instituut. Maandag 41 «Januari, Tm. 8 oren. PLAATSEN. Baro meter stand inrnM. 700 Wind- Toeatand van de lucht. Temp. Richting. •^qowjï 09 h s» cr j» Groningen 70.5 Z. 1 mistig. 25 Helder 70.1 OZO, 0 0 27 Amsterdam 69.8 zzo. 1 V 30 Utrecht. 70.3 stil. 0 24 Vlissingen. 69.5 OZO. 3 0 27 Maastricht. 70.7 no. 1 v 24 Amsterdam, 4 Januari: Het stoomschip „Dresden", gisterochtend van hier naar Goole vertrokken, is aan deze zyde van de Hembrug, vermoedeiyk ten gevolge van den mist, aan den grond geraakt en was, niettegenstaande de door sleepbooten verleende assistentie, hedenochtend nog niet vlot. IJ m u i d q n, 4 JanuariSedert gistermorgen is het hier zeer dik van mist, waardoor de scheepvaart nogal belemmering ondervindt. Het stoomschip „Amstelstroom" van Londen is binnengekomen, terwyi ook de uitgaande booten zee hebben kunnen kiezen, doch heden ochtend werden verscheidene stoomfluiten ge hoord van stoomschepen, die blykbaar door den mist worden verhinderd binnen te komen. Ylissingen, 4 Januari: De nachtboot van Queensbro' is door den mist te laat aangeko men. De mail is met den trein van 9 u. 10 m. verzonden. Vreeswijk, 4 Jan, 'smorgens 8 uren: Wind Zuidoost; aanhoudend mistig. Water wassend. Peilschaal staat 1,92 -+- A. P. Bii het Departement van Kolo niën is van den Gouverneur-Gene raal van Nederlandsch-lndië ontvan gen het volgende, van 4 dezer ge- dagteekende, telegram betreffende de krijgsverrichtingen in Atjeh: „In Lohang is eergisteren door eene tegen Toekoe Oemar afgezonden expeditie de vijand tot diep in het gebergte teruggedreven. „Gesneuveld z\jn 5 en gewond 10 minderen beneden den rang van officier." Gemeenteraad Tan Haarlemmermeer. Tegenwoordig 15 leden. Aan de vergadering wordt mededeeling gedaan o. a. dat de heer C. Bos is benoemd tot zetter in plaats van den heer Ran; dat de heeren A. Coiyn, G. B. 't Hooft, J. Biemond, C. Van der Spek en T. C. Los de herbenoe ming tot armmeester hebben aangenomen en dat de heer W. Biesheuvel heeft bedankt. Het bestek voor school no. 9 wordt vast gesteld. Op het verzoek van P. Zuiver en mej. de wed. G. De Vries, om vergunning tot het plaatsen van een gedenkteeken op een koop- graf te Hoofddorp 2de klrespectieveiyk H 74 en E 49, wordt gunstig beschikt. Op het verzoek van het bestuur van den Alg. Nederl. Wielrijders bond, om op de voor naamste kruiswegen of tweesprongen weg- wyzers te plaatsen, wordt afwyzend beschikt, als behoorenae deze zaak niet by de gemeente, maar by het Polderbestuur thuis. Op het verzoek van het gemeentebestuur van Arnhem, om adhaesie te geven aan het adres, waarby wordt verzocht, dat de Tweede Kamer niet zal aannemen het wetsontwerp tot wyziging der gemeentewet (verdeeling der gemeenten boven 15,000 zielen in 3 kies districten voor de verkiezing van Raadsleden) wordt besloten in gelyken zin een zelfstandig adres in te dienen. Een ontwerpbesluit tot het doen van beta ling uit de onvoorziene uitgaven dienst 1896 wordt vastgesteld. Tot leden der stembureelen voor de ver kiezing van een Raadslid worden benoemd: lste afdeeling: de heeren Evelein, voorzitter, Faas en Van Zyverden; 2de afdeeling: tot leden de heeren Bos en Biesheuvel; 3de afdeeling: de heeren Verkuyl, voorzitter, Dyt en Van Vuuren; 4de afdeeling: de heeren De Breuk, voorzitter, Los en Van Reeuwyk. Het suppletoir kohier van de hondenbelas ting, dienst 1896, wordt vastgesteld op 19.05. Het adres van Gebr. De Boo, verzoekende vergunning om eene aanlegplaats voor hunne schepen te mogen hebben te Hoofddorp, wordt gesteld in handen van Burgemeester en Wet houders om advies. Da ingekomen bezwaarschriften tegen aan slagen in den hoofdelyken omslag, dienst 1896, worden in besloten vergadering behandeld. Gemengd Nieuws. Er is sprake van, dat ook hier ter stede een wielrydersschool zou worden opge richt. In ons voorlaatste nommer werd gemeld, dat de opperman De W. door de politie is aangehouden wegens „nieuwjaar wenschen namens de koetsiers van den stalhouder D., met wien hy echter niefc3 uitstaande had. Ter voorkoming van persoonsvorwarring verzoekt men ons te melden, dat de gearresteerde is H. De W. Senior, want er is ook nog een Junior. Hedenmorgen om halfacht had een scbipper van den Amsterdamschen pak- schuitendienst het ongeluk uit te glyden en in den Ouden Ryn te vallen. Chr. N., J. V. en H. v. O., alle drie zetters der firma Brill, hadden het geluk hem spoedig op het droge te brengen. Gisternacht is in den Ryn, te Alfen, verdronken de 22-jarige schippersknecht BuJlsrman, in dienst by schipper Rodenburg. Eerst gistermorgen werd hy gemist. De Haagsche rechtbank veroor deelde heden: de twee mannen uit Leiden, die in de Rodenourgerwatering een schuit openbraken en daaruit een aantal goederen stalen, en voorts een paar konynen en een paar geiten ontvreemdden in de gemeente Oegstgeest, ieder tot 3 jaren gevangenis straf; den man, die te Ryswyk uit een herberg drie biljartballen ontvreemdde, tot 8 maanden; den smid, te 's Gravenhage, die in de Boekhorststraat een agent ernstig mis handelde, tot 4 maanden; den koopman aldaar, die iemand met een ruoersleutel een bloedende wonde sloeg, tot ƒ15 boete; de vrouw aldaar, die haar buurvrouw uit schold en mi6haDdelde, tot 5 boete; den man, die een agent van politie uitschold en een emmer vuil water in het gelaat wierp, tot 5 dagen; de drie mannen, die zink en lood ontvreemdden van in aanbouw zynde huizen aan de Regentesselaante 's-Gravenhage, twee hunner tot 2 maanden en een tot 1 maand; den stalhoudersknecht aldaar, die zich schuldig maakte aan diefstal van haver ten nadeele van zyn patroon, tot 4 maanden; den man uit Leiden, die terecht stond wegens mishandeling, tot 21 dagen; den visscher uit Katwyk, die zich te Leiden tegen de politie verzette, tot S boete; den man uit Leiden, die een agent van politie alhier beleedigde, tot 5 dagen; den jongen man uit Rynsburg, die aldaar iemand ernstig mishandelde, tot 14 dagen, en de vrouw uit Loosduinen, die aldaar een bode van een ziekenfonds beleedigde en hem een klap gaf met een kan, tot ƒ1 boete of één dag ge vangenisstraf. De Hooge Raad deed heden uit spraak in de zaak van een schipper te's Gra venhage, die door den kantonrechter te Leiden en de Haagsche rechtbank tot geldboete was veroordeeld wegens het niet voeren van een helder brandend licht op zyn door middel van een petroleum motor voortbewogen vaartuig. De Hooge Raad besliste dat de betrekkeiyke voorschriften tot voorkoming van aanvaring enz. niet op het bierbedoelde vaartuig toe- passeiyk zyn en ontsloeg mitsdien den requi- rant van alle rechtsvervolging, zulks op grond, dat het betrekkeiyke reglement, hetwelk de verschillende soorten van vaartuigen, waar voor het geldt, met name noemt, niet gewaagt van door petroleummotoren voortbewogen vaartuigen. Op de pann enfabriek van den heer B. J. Kaay, te Oegstgeest, zyn vyf kippen gestolen. De rechtbank te Utrecht heeft heden veroordeeld: S. G. v. B., P. G. v. B-, J. v. B. en J. N. K., allen verblijvende te Leiden, beklaagd van mishandeling, te Woersen gepleegd, den lsten bekl. tot f 5 boete, subs. 3 dagen hecht., den 2den en 3den bekl. tot 2 of 1 dag en den 4den bekl. tot 3 of 2 dagen hechtenis. Het Openbaar Ministerie by den Hoogen Raad heeft in de zaak van don persoon, die door den kantonrechter te Deventer werd veroordeeld wegens het te Olst luid roepend of schreeuwend uitventen van „De Volksvriend", geconcludeerd tot ver werping van het cassatieberoep op grond, dat het verbod om luid roepend of schreeuwend boeken en couranten uit te venten niet in stryd is met de Grondwet. Uitspraak 1 Februari. Het „U. D." geeft de volgende lezing van een spoorwegongeluk, dat Zaterdag naby Utrecht plaats had: De locaaltrein van de Hollandsche Spoor- wegmaatschappy, op weg naar Hilversum, was jui3t genaderd aan het kruispunt naby het dorp Blauwkapel, toen tegelykertyd van de Centraalapoorwegmy. trein 519 aankwam 8toomen. Het gevolg laat zich denken. De locomotief van den Hollandschen locaaltrein, die den naam „Isegrim" droeg, werd uit de rails en geheel op zyde geworpen, terwyl door den schok de buffers braken en van den daarachter gekoppelden wagen het onderstel raderen uitgeschoven werd. Van de locomotief van trein 519 brak de schoorsteeopyp stuk, terwyl ook deze machine uit het spoor liep. Zy bleek echter niet zoo erg gehavend. Persooniyke ongelukken zyn gelukkig niet te betreuren, alleen moet een passagier een wondje aan het hoofd bekomen hebbsn. Uit dit oogpunt is dus het ongeval niet zoo heel ernstig. Dit had het wel kunnen zyn, indien een der treinen iets later ware geweest, eene seconde slechts, want dan ware de locomotief des eenen zeer bepaald in een der rytuigen van een der, met het oog op den Utrechtschon marktdag, druk bezette personen treinen gereden. De materiëele schade is echter belangrijk; vooral uit het oogpunt van den dienst Is het geval ernstig, daar vier wegen versperd waren, zoodat do reizigers en goederen van vier rich tingen daar telkens moesten overgebracht wor den naar wachtende treinen, die trouwens yan alle v.er de punten merkwaardig spoedig waren aangevoerd. Tal van autoriteiten en vele werklieden waren spoedig op de plaats des onheils tegen woordig Direct werden de noodige maatre gelen tot ontruiming genomen. Te halfdrie stonden alreeds twee treinen van het Centraalspoor klaar, de „Craton" en de „Limburg". Te halfvier werd door het aanwezig zynde treinpersoneel de „Isegrim" door middel van dommekrachten in de rails gebracht. De lyn van het Hollandsche Spoor kon te drie uur reeds bereden wórden. Waaraan het ongeluk is toe te schryven, is nog onbekend. In hoever de zware mist mede de oorzaak is van 't ongeval, zal een nader onderzoek moeten uitmaken. Eon later bericht van 2 Jan. aan dat blad meldt: Trein 513 van de Hollandsche My., van Utrecht, had, als gewoonlyk, aan den kruis weg Blauwkapel te kruisen met den van Amersfoort komenden Centraaltrein. Het punt is door 3 signalen aan weerszyden gedekt, en heden bovendien nog door mistsignalen (knalschoten). De Hollandsche locaaltrein vond daar ter plaatse veilig, dus had recht om door te ryden. De trein Centraalspoor daaren tegen had onveilligdoch stoomde ook door. By de iyk8chouwing van de ver moorde vrouw te Gomert is gebleken, datzy eene belacgryko wonde aan hot onderlyf be komen had, ten gevolge waarvan zy veel bloed verloren had. Uit den mond der kinderen moest de justitie zware beschuldigingen hooren tegen den vader. Zy hadden de ouders op den dorschvloer gezien, waar de moeder hevig schreide. Later zagen zy moeder in den stal, met bloed over dekt. Daarna hebben zy gezien, dat de ont aarde vader met een emmer water naar moeder ging; toen riep deze nog hulp. Door den vader werden de kleinen teruggezet; zy mochten niet naar moeder gaan. Enkele oogenblikken daarna lag de moeder uitge strekt op ver8cbge8neden stroo, waarschynlijk toen reeds dood. Daarop is de vader de buren gaan roepen, om mede te deelen, dat zyne vrouw gevallen was. Daar zitten nu zeven kinderen op de boerdery zonder ouders. Ont zettende toestand. De verdachte blyft alle schuld ontkennen. Toen Nieuwjaars-avond, te elf uren, de herberg van Th. Hoveman te Ruiner- wold gesloten was, werd een oogenblik later aan de deur geklopt door den knecht van een der ryksten uit de gemeente, den heer R. Derks, met de woorden, dat de heer A. Derks zoo vreeselyk gesneden was. Met moeite binnengedragen, bleek, dat hem een 7 centi meter diepe steek onder de dy was toege bracht, die direct dooaeiyk was. Al spoedig bezweek dan ook de krachtige, jonge, by ieder geachte man, een slachtoffer van een lagen, verfoeilyken aanslag. Weldra werden op last van den burge meester een drietal broeders aangehouden en later nog een paar jongelieden, terwyl 's mor gens het gerecht uit Assen arriveerde. In het geheele dorp en nog ver daarbuiten heorscht de grootste verslagenheid over het gruwelyke feit. Te Sint-Michielsgestel heeft de 25-jarige Den O., wonende aan den Zandberg, tusschen Halder en het dorp, een buurman, v. I., ruim 30 jaren oud, doodgestoken. Even vóór hy stierf, duidde de verslagene zyn moordenaar aan. Omtrent dezen moord, naby Den Bosch, vinoen we in de „N. R. Ct." de volgonde nadere mededeeling: De vermoorde, Van leien, zou in den nacht van 1 op 2 Januari, even na middernacht, met zyn vriend Van Berkel huiswaarts zyn gekeerd. Een oogenblik nadat Van Borkel zyn vriend verlaten had en ieder zyns weegs ging, hoorde hy een voortdurend hulpgeroep, keerde terug en vond den ander ineengezakt en badende in zyn bloed op den grond liggen. Op zyne vraag: Wat is er gebeurd? mocht hy geen antwoord meer bekomen; hy droeg v. I. naar diens woning, die ODgeveer 10 minuten verder, aan den zoom der St.-Mi- chielsgestelsche heide, stond. Onmiddellyk ingeroepen geneeskundige hulp mocht niet meer haten. Een half uur later overleed Van leien, na op zyn sterfbed aan den geneesheer, die hem behandelde, zekeren Den Otter als zyn moordenaar te hebben aangewezen. De geneesheer constateerde zeven wonden, door een mes toegebracht. De vermoorde, 27 jaar oud en de oudste ongehuwde zoon een er weduwe, was een zeer oppassend persoon, die de algemeene achting zyner medeburgers genoot. Den Otter is gearresteerd en naar 's-Her- togenbosch overgebracht. Naar men wil, zou eene oude liefdesgeschiedenis in het spel zyn. Zaterdagmiddag jl. had in de Ooster Escb, by Almeloo, een erge mishan deling plaats. Een jongmensch, pas wegens mishandeling uit de gevangenis ontslagen, bracht een ander zulk een gevaarlyken steek in de borst toe, dat men voor het bohoud zyns levens vreest. De getroffene staat aller gunstigst bekend. De dader is terstond in hechtenis genomen. De sneltrein naar Amsterdam en Holland, die om 5.33 uit Vlissingen ver trekt, werd gisteravond even vóór het station Goes door de werking der Westinghouse rem tot 8taan gebracht. By onderzoek bleek,'dat een der luchtbuizen gesprongen was, waardoor de rem vanzelf werkte. De buis werd afge koppeld en met slechts een gering oponthoud kon de trein weer voortryden. Te Winschoten werden Zaterdag.' avond door de politie aangehouden twee jongens van 14 en 11 jaar. Eén hunner was „gedeserteerd" uit Hamburg, de andere uit Leer (O. Friesland) Beiden leg len de reis to voet af Thans worden ze weer over de grenzen gezet. Nieuwjaarsavond was W., te Steen- wyksmoer, gemeente Koeverden, uit meteen meisje, waarmede een zekere Z. vroeger reeds verkeering had gehad. Hierdoor ontstond langzamerhand een zóÖ hoog gaande ruzie, dat Z. met een paal W. een hevigen slag op het hoofd toebracht, waardoor deze bewusteloos werd.-Na den geheelen nacht bewusteloos gelegen te hebben, overleed W, Zaterdag-middag. De vermoedelyke dader is voortvluchtig naar Pruisen. Men meldt uit Maastricht, d.d. 2 Januari, het volgende familie-drama. Een ontaarde dochter. Dr. H. A. Janssen, offic. v. gez. lste kl., is per order naar Den Bosch overgeplaatst en is hedenmorgen onverwyid te 6 uren moeten vertekken. Te 8 m\n he len- morgen heeft men het lyk opgevischt, an het park, van mevr. de wed. Sprenger, dia te 7 uren was uitgegaan en zeide aan da meid, dat zy naar hare dochter ging en dan kwam ontbyten. Zy is naar St.-Pieter gegaan om zich te verdrinken. Zy leefde nog by het opvisschen. Verwittigd, kwamen eenige vrien dinnen aanloopen. De dames v. d. Noordaa en B: Arends hebben het lyk naar Luis doen brengen, hbbben alles beredderd en de dochter doen waarschuwen. Deze kwam niet, maar stuurde de twee kinderen van Janssen om te zien of er geen brief was achtergebleven. Door de werkvrouw geholpen, vonden ze in de kast een groot papier, beschreven, het welk ze direct in den zak stopten. De dames hebben niet kunnen zien wat het was. Da dochter was niet gekomen. Een wissel wachter te Dordrecht bemerkte, dat op do rails van deh spoorweg, aan den Sp'tfiweg, een persoon zich had neder- gelegd, blijkbaar met het doel om zich van het leven te berooven. Op de komst van den wissel wachter ging de ongelukkige op den loop, maar hy werd spoedig flaarop door een politieagent gegrepen. Naar het politiebureel overgebracht, bleek hy te zyn zekere v. d. D., een werkloos onderwyzer. De ontboden ge neesheer, de heer Admiraal, constateerde bjj den man krankzinnigheid, waarom hy naar het krankzinnigengesticht weTd overgebracht. In het armhuis teNoordwolda is oen oude verpleegde, de weduwe S. Nyholt, levend verbrand. Gezeten op een stoof, schynen haar kleeren vuur gevat te hebben; geheel verkoold zat zy in elkaar gedoken op haar stoel. Het begin van brand, in het huis ont staan, kon bytijds gebluscht worden. De ongelukkige was niet al te wel by 't hoofd. Een zoutpakhuis aan de Korte Zoutsloot, te Harlingen, behoorende aan de firma S. Hannema, is ten g~olge van to zware belasting met zout ingestort. Gelukkig hadden hieroy geen persooniyke ongelukken plaats. i Eon ver8chrikkeiyk drama. Aan een particulier schryven uit Ned.-Indië, Don" derdag te Veendam ontvangen, ontleent de „Veend. Ct." het volgende: Op Zondag den 22sten November, des morgens te 11 Va uur, was ik op de reede, van Semarang ooggetuige van een verschrik- keiyk drama en wel op het stoomschip „Speelman", dat daar des morgens te 9 uren gearriveerd was. Tusschen den pandjerwalla Sarban en den matroos Madie (beiden schepelingen) ontstond een hevige twist. De matroos Madie stoof in eens op als een krankzinnige en gaf zyn kameraad (het waren vroeger steeds getrouwe vriendeD) een steek met een scheermes in do linker-heup, zoodat het moordtuig er diep in bleef zitten. De gewonde viel achterover tegen een laadbord, trok het mes nit de wonde en joeg zyn tegenstander tweemaal het scherpe meb in de linker-borst, in de nabyheid van het hart. Deze, de matroos Madie dus, zakte ineen als een doek en gaf na een korten doodsstryd spoedig den geest. Onmiddellyk werd de giek gestreken en een der officieren ging aan wal, om aangifte te doen. Twee uur later kwam de boot terug met den schout en den havenmeester, doch zonder dokter. Proces-verbaal werd opgemaakt, nadat de dood door den schout was gecon stateerd. Het lyk en de gewonde pandjerwalla werden mee naar den wal gevoerd. Reden, waarom de twist is ontstaan, ia onbekend; zelfs de pandjerwalla wist geen reden op te geven, waarom zyn makker Madie hem met het mes te ïyf ging. Op myn vraag aan den pandjerwalla waarom hy zyn kame raad zoo kon toetakelen, antwoordde hy-: Kenappa saja matti sediri?" (Waarom moet ik alleen dood?). De inlanders, die getuigen waren van dit moordtoonoel, schenen erg kalm te zyD. Ze kakelden meer over en waren nieuwsgieriger naar do oorzaak van den twist dan over den moord. Volgens verklaring van anderen had de pandjerwalla den matroos 's morgens op het achterdek met een bezem geslagen. Barones Hirsch heeft twee millioen franken geschonken aan het instituut-Pasteur.' In de dynamietfabriek te Matagne heeft, zegt een bericht uit Namen, een ont ploffing plaats gehad. Over een groote uit gestrektheid werden in de woningen de ruiten verbryzeld. Persooniyke ongelukken hebben evenwel niet plaats gehad. Wegens overstroomingen en hoogen sneeuwval in Rusland, die op sommige Russische spoorweg-iynen stremmingen, enz: ten gevolge hebben - o. a. op den Riga-Orel^

Leidsch Dagblad | 1897 | | pagina 2