Gemengd Nieuws. Te Zoeterwoude werd gisteren aan den schipper van Leiden op Den Haag ter bezorging gegeven een kist aan het adres van den spekslager L. D., op het Spui te VGravenhage. Daar ondtr het vervoer uit de kist bloed droop, brachten de schippersknechts fltaar naar do keuringsplaats aan bet Zieke, es bü opening bleek ze toen gevuld te zyn met het vleesch van een gestorven rund, dat door den keurmeester werd afgekeurd en in beslag genomen. Br was een briefje by, waarin een zekere Coraelis aan don geadresseerde o. a. berichtte, dat hy hom de 124 pond leverde tegen 35 ets. por kilo. (H. C.). In het a ansta ande badseizoe tallen de logiesprijzen in het hotel „Garni" te Scbeveningen verminderd worden met 30%, gedurende de zes weken van 1 Juni tot 15 Ju» en gedurende de maand September. Aan eene particuliere inrichting voor ziekenverpleging te Scheveningen zullen voor armlastige patiënten kosteloos uit de in Scheveningen aangewezen apotheek genees middelen verstrekt worden. Haar zal tevens ©ace subsidie van 600 per jaar worden toegekr nd. Door d e Haarl e m 8 che rechtbank fe een uitgebreide instructie geopend tegen een agent eener levensverzekoringmaatscbappü, die aan zijne directie tal van afgesloten posten moet hobben opgegeven en de provisie daardoor inda. Gebleken i3, dat van sommige posten velfs de personen nist bosten !en, en dat van indere de zoogenaamd verzekerden van niets wisten. In den kaashandel bleef het ook de vorige week nog bjj het oude: aanvoer genng, handel stug, uiteenloopende, meest lage prijzen. Fijn?, vette hooikaas kan goed geplaatst wor en, do h wordt ifi beperkte hoeveelheid aangevoerd; half vette en magere ■oorten z^jn overvloedig voorhanden, doch niet gevocht. De methode, om boter en kaas van daselfde melk te makeD, ofschoon direct niet oavoordeelig misschien, zal op den duur blyken tea tot schade van onzen kaashandel te zijn, daar ze den goeien naam van het eertijds hooggeroemde Hollandsche product in mis krediet brengt en nog meer buitenlandsche concurrentie in het leven roept. In de Alblasserwaard werd de vorige week vaa ƒ1623 besteed; in de Lopiker- en Krimpfnerwaard hepen de prijzen van 1ste eoort Goudscbe van 23—25, 2de soort ƒ18—ƒ211/,; Edammer 1ste soort ƒ25—26, soort ƒ2324%. D.) In den nacht van 28 op 29 Dec., omstreeks halftwaalf, terwijl de bewoners zich allen reeds te bed bevonden, ontstond te Onoenrljn brand op de hofstede, bewoond door en toebehoorende aan H. Van Ravenswaay. Door de spoedige tegenwoordigheid van drie brandspuiten en het flink optredeD der brand weer, gesteund door gunstigen wind, mocht men er in slagen, den brand te beperken tot do schuur en annexe arbeiderswoning, en bleven het hoofdgebouw en een met hooi gevulde berg gespaard. Ook het vee, dat zich in de schuur bevond, werd gered. Omtrent de oorzaak kan met zekerheid niets worden medegedeeld. Ps gebouwen waren verzekerd by de Mij. „De Nederlanden" van 1845 te Zutfen; de roerende goederen in de onderlinge te Loenen a/d. Vecht gevestigde My. uitsluitend voor faadbouwers en veehouders. Onder de Drentsche volksge- teüiken bekleedt tegen het einde des jaars dse van het zoogenaamde „Nieuwja^rskoeken- bakken" eene voorname plaats. In elk huis wordt dit bedrijf op een van de laatste dagen des jaars uitgeoefend. De koeken, die gebakken worden in dusgenoemde Ijzers, bestaande uit twee dunne bladen, en die van roggemeel met stroop bereid worden, dient men elkander op den eerston dag van het nieuwe jaar menigvuldig toe. Ten bowjize, dat die ge woonte reeds lang bestaat, diene, dat wy hier vac die Uzers aantreffen, die blijkens het daarip geplaatste jaartal meer dan 100 jaren oud z(jn. Elk Ijzer houdt aan de binnenzydo der bladen behalve de ingesneden ruiten de roorlett rs der namen van den „boer en de boerin", wier eigendom zij zyn, alsmede het jaartal, waarin bet Ijzer gemaakt is, welk een eo ander op de hoeken te lezen is. Da nieuwjaarskoeken gaven vroeger 'aan leiding (ot een hevigen twist binnen dc poor ten der oude vestingstad Koevorden. 't Was in 't jaar 1770, toen do oerwaarde kerkeraad dier dagen in overleg met het stadsbestuur besloot den ingezetenen het uitreiken van nieuwjaarskoeken aan rondtrekkende Heden en bedelaars te verbieden. Het uitgevaardigd bevel werd zoo onwelkom ontvangen, dat velen zich met hunne ko kenjjzers naar het stadhuis begaven, waar zjj de jassen of doe len der kleedingstukken van de bestuursleden tarraehen die hcetgemaakto yzers trachtten to vernielen. In een werk: „Drente door drie podagristen", uitgegeven bfl D. Van der Scheer, te Koevorden, 1843, vinden wy daarvan oene fraaie afbeelding. Ook gaf dit oproer aanleiding tot de verschijning van een „klugtspel", in 1771, getiteld: „Burger- on Overheydsstryd", waarvan nog een fragment te vindon is in het werkje: „Niew Drentsch Mozaik", by Van Gorkum Cornp., te Assen, in 1878 versche nen. Zoo is het nieuwjaarskoekenoproer te Koevorden aan de vergetelheid ontrukt en hei bakken van die koeken in alle Drentsche dorpen en gehuchten doet nog menigmaal tas de dusgenaamde „dwaesheyt" van voor noemd stadsbestuur denken. (Telegr.) Wie den schoorsteen laat vegen en roet krijgt, make hiervan een goed gebruik. Een voortreffelijke stof ter bemesting ver krijgt men, als men 9 deelen roet met 1 deel zout vermengt, waarby men ook nog hout- of turfasch kan voegon. Wanneer men bjj regenachtig weer het gras met roet bestrooit, zal men daardoor eon schoon, donkergroen gras verkrijgen. Ook by vruebtboomen en tjj de teelt van wortelen en rapen werkt een be mesting met roet in herfst en winter zeer voord eelig. Het voorloopige programma voor de groote internationale vyfjaarlyksche tuin bouw- tentoonstelling, in 1898 te Gent te houden, is verschenen. Er worden belangrijke prijzen uitgeloofd voor planten van fraaie cultuur specimen planten zoomede voor nieuwe en goede oude planten, die zeldzaam zijn geworden. Van alle bloemen tentoonstellingen is de vyfjaarlyksche te Gent de meest belangrijke, zoodat alle liefhebbers en tuinbouwkundigen zich elke vijf jaren in Europa's bloemenstad verzamelen. In een nummer van „La Man nana", eon te Corunna verschijnend blad, las men voor eenige dagen als een naklank van den ondergang van het Duitsche stoomschip de „Salicr" het volgende: Voor eenige dagen zag een man uit het dorpje Beno, niet ver v;in de plaats, waar het stoomschip gezonken was, een lyk op de golven drijven. Toen hy bemerkte, dat de vloed het doode lichaam aan land dreef, greep by het en sleepte het op het droge. H;t eerste, waaraan hy daarop dacht, was, de zakken van den verdronkene te doorzoeken, met het doel zich het geld en de voorwerpen van waarde, die zich daarin mochten bevinden, toe te eigenen. De rechter arm van den doode was styf uitgestrekt en toen de hebzuchtige boer in de zakken van de kleeren woelde, oefende hy waarschynlyk een stovigen druk op de borst van den ver dronkene uit. Het mag zyn wat het wil, maar een feit is het, dat de arm van den doode omkl'pte en de kille hand op de wang van den lykenschender terechtkwam. De man sprong ontzet op en liep naar huis, waar hy zich in de grootste opwindiDg te bed b6gaf; den volgenden dag moet hy gestorven zyn. Van een Prinsesen eenZigeuner.— Van haren correspondent ontvangt de „N. R. Ct." uit Weenen het volgende schryven: Dat de romantiek nog niet de wereld uit Is, bewast de historie van de prinses van Chiraay, die zoo verliefd is gewordeD op den primas (dirigent) van den Zigeunertroep, die in een voorname Parysche restauratie speelde, dat zy naam, titel en fatsoen van zich af heeft geworpen om er van door te gaan met haar minnaar, Janos Rigo, die mogelyk een Adonis Is zooals men ze in een kapperswin kel aantreft, maar zeker niet van de soort, die in de groote wereld voor het type van een gentleman geldt. Na de avonturen der priüses in Parys is de excentrieke dame met haar uitverkorene naar Hongarije gereisd, waar de Zigeuner, zoo trotsch als een haan, zyn schoone conquête aan de verbaasde bewoners zyuer vaderstad Stuhlweissenburg vertoont, met dit gevolg dat journalisten uit Buda-Pesth naar die stad zyn gespoord om de prinses te interviewen, die, als Amerikaansche (ze is een miss Clara "Ward van geboorte), er niets op tegen had om de nieuwsgierigheid dier heeren te be vredigen. Nu, wat de Interviewers mededeelen, lykt veel op een operette. De ouders van Rigo wonen in de Zigeunerwyk in een hut van gedroogde klei met een houten dak. en in die stulp heeft de prinses met haar Rigo dagen lang gewoond, en zy heeft er den ouden Zigeuner en zijn vrouw, smerig en onge- wasschen als ze zijn, beiden met een pijp in den mond, omhelsd en gezoend en hun als haar aanstaande schoonouders kinderlijke eer bewezen. Db correspondent van do „Budapesti Naplo" vertelt, dat die ouders, hoe vereerd ook met die nieuwe parentage, toch bevreesd zyn, dat hun zoon Rigo nu een luilak zal wordon en aan zijn muziek en viool den bons zal geven. De oude Zigeunervrouw praatte voortdu rend als een molen over haar lieven zoon Jancsi en zyn bruid, die zoo betooverend was als een prinses uit een sprookje. Het paartje was niet thuis, maar by den notaris, wat voor den correspondent een reden was om daarheen te gaan. Daar trof by de vluchte linge met h.'ar juffer van gezelschap en raakte dadelijk in verrukking over do groote schoon heid dezer weggeloopen prinses. De correspondent beschrijft haar als een beauté van den eerston rang, maar verzuimt ook niet, grappen te maken over het komieke van de situatie, want de notaris en zyn vrouw, goede burgerlui, verstaan niets dan Hon- gaarscb, zoodat het gesprek tusschen de prinses en haar gastheer en gastvrouw niet vlotten wilde. De s. hoone vrouw, die er in haar grijze, gebloemde zijden japon zeer verleiaelyk uitzag, vertelde aan den journalist de historie van haar vlucht, hoe zy met haar Jancsi naar Londen, Napels en Rome was gereisd en thans van plan was om zich in Hongarye te vestigen. Zy leerde vlytig Hongaarsch, maar vond die taal erg moeilyk, en praatte druk over het extra-vagante van haar handelwyze. Zy at by het avondmaal „Indian und Krautstrudel", d. w. z. kalkoen met gestoofde kool ra roode pepersaus, allesbehalve een kost voor een rykeluismaag. De correspondent zegt: Het was een tafereel, de groothertogin van Gerolstein waardig, want om my heen zag ik aan de eene zyde myn door en door Magyaarschen gastheer en zyn vrouw, dan de prinses geworden Amerikaansche miss en haar juffrouw van gezelschap, en ten slotte den donkerbruinen Zigeuner, die van tyd tot tyd de hand zyner vriendin vurig kuste. Den Kerstavond bracht de prinses in de hut van haar aanstaande schoonouders deor, waar die verwonde en aan verfijnde weelde gewende dame een gerecht van vleesch met Spaansche peper en met watermeloenen at, dit alles met een zuur landwyntje besproeiende. Zy bad een akte medegebracht, krachtens welke zy aan de twee oudjes een terrein van honderd bunder cadeau gaf. Des avonds kwamen alle Zigeuner-kapellen uit stad en omstreken opgemarcheerd, om aan hun collega, die zoo geboft had, een serenade te brengen, maar toen de royale Jancsi de speellui honderd gulden toezond om op zyn gezondheid te drinken, werd dat geld door zyn bruine makkers met verontwaardiging afge wezen, daar zy niet voor geld, maar uit hoog achting voor hun kameraad en zyn voorname bruid gespeeld hadden. Hoe jammer toch, dat Johann Strauss reeds zyn „Zigeunerbaron" gecomponeerd heeft "Want een mooier tekstboek voor zyn operette dan deze heele historie had hy, dunkt me, nooit kunnen vinden. Thans, nu de schutting voor dit gebouw verdwenen ls en de gevel niet meer, zy het dan ook voor een gedeelte, aan het oog onttrokken wordt, geven wy hier eene afbeelding er van. Gingen in den aanvang de werkzaamheden niet bijzonder vlug en duurde het langen tyd alvorens men iets van den Dieuwen gevel boven de schutting zag verschynen, later kwam daarin merkbare verandering, zoodat eindelyk het vrfl ryrige gebouw, in ouden styi opgetrok ken, zich nu den volke in al zyn nieuwheid vertoont. Geheel afgewerkt is het nog niet, zoodat het nog niet in gebruik kan worden genomen. BUITENLAND. Dal tschland* HH. MM. de keizer en de keizerin h9bben eergisteren met de keizerin-weduwe Friedrich en de prinses van Schaumburg Lippe in het koninklijk slot te Beriyn de nieuw aange kochte gobelins, voor de Apollo-zaal bestemd, bezichtigd. Daarna hebben zy in het atelier van den beeldhouwer Uphues de door dezen gereed gemaakte modellen voor de stand beelden, bestemd voor de Sicgesallee, in oogen- schouw genomen. De stryd tusschen de beursbesturen en de leiders der agrariërs neemt in bitterheid toe naarmate het tydstip der invoering van de nieuwe beurswet naderby komt. De slui ting van eenige goederenbeurzen prikkelt de ergernis der leden van den landbouwersbond, en van beide zyden wordt er met de heftigste woorden gestreden. Een bestuurslid van den landbouwersbond, de afgevaardigde van den Pruisischen Landdag Yon Mendel Steinfels, heeft onlangs te Halle een uiterst scherpen aanval tegen de goederen beurzen te Halle en te Beriyn openbaar go maakt. Maar aanleiding daarvan heeft de beurs- commi8sio te Halle hem openlik beschuldigd van .drieste verdraaiing der waarheid." Te geiyk werd aan de Berlynsche beurs overwogen of er eene aanklacht wegens laster tegen hem zou worden ingediend. De strydlustige b e Von Mendel heeft echter geen aanklacht afge wacht, maar heeft zelf in de „Sale Ztg." ver klaard, dat hy den weg van rechten zou inslaan naar aanleiding van het verwijt, dat hy de waarheid „driest" zou hebben verdraaid. Voor zyne bewering, dat in den laatsten tyd aan de beurzen te Halle, Maagdenburg en Beriyn de noteeringeu van graan 20 a 25 mark be neden de werkelyk betaalde pryzra zyn ge bleven, zou hy openlijk bet bewys leveron. Wat hy van dat bewys terecht brengt, rroet natuurlijk worden afgewacht. Tot dusvor hebben dergelijke beweringen, die niet voor 't eerst zyn geopperd, geen stand kunnen hou den tegenover de inlicbtingon, die van de zyde der beursbesturen, inzonderheid die van Ko ningsbergen en Stettin, zyn verschaft. Groot-Briuiiiuiö. In 't begin van Maart a. s. zal er, iDgevolge het besluit van den uitvoerenden raad van het liberale partybestuur, een partydag van de Engolscbe liberalen te Norwich gehouden worden. Daar zal waarscbynlyk de nieuwe financiéele homerule vtl itocht in Ierland ter sprake komen. Een gedeelte van de Engelsche liberalen koestert inmiddels ernstig bezwaar, het bekende rapport van de koninklyke com missie over de financiéele betrekkingen tusschen Engeland en Ierland tot het uitgangspunt van een dergelyken veldtocht te maken en daarmede te erkennen, dat Ierland buiten gewoon zwaar belast is. In dit geval zou namelijk consequent moeten worden verlangd, dat 100 millioen ponden sterling aan Ierland women terugbetaald, want een dergelijke som moet Ierland, naar men beweert, te veel aan belasting betaald hebben sedert het tot-stand- komen van de unie akte. Wanneer het rapport der commissie in het Parlement ter sprake mocht komen, dan zou de unionistische regeering er zeker op kunnen wjjzen, dat Ierland de zwaardere lasten, die het most opbrengen, terugkrygt in den vorm van uitgaven ten behoeve van het land. Gladstone, Engelands „grand old man", heeft Dinsdag zyn 87ste levensjaar volbracht en is nu dus zyn 8Sste jaar ingetreden. Hy heeft na een hoogeren leeftyd bereikt dan eenig staatsman, die vóór hem het ambt van eersten minister in Engeland heeft vervuld. Den 13den Januari zyn de heer en mevrouw Gladstone voornemens Hawarden te verlaten, om naar Cannes te gaan, waar zy zullen ver- toevan als gasten van lord Rendel. Het is niet onwaarscbynlyk, dat zy daarna hunne buitenlandsche reis nog verder zullen uit strekken. Bulgarije. Het verhoor der getuigen in het proces tegen de moordenaars van Stamboeloff was in het laatst der vorige week geëindigd. Be langwekkende onthullingen zyn daarby piet gedaan tenzij men daaronder zou willen rekenen de verklaring, afgelegd door mevrouw Stamboeloff en die van een der getuigen, waarin vorst Ferdinand beschuldigd wordt van medeplichtigheid. Maandag was de ambtenaar van het Open baar Ministerie aan het woord. Vooraf wachtte het publiek evenwel een verrassing. Want de president deelde by den aanvang der zit ting mede, dat de revolver van Stamboeloff Zondag vaD de tafel der gerechtzaal was ge stolen!! Deze mededeeling van den president verwekte groote sensatie. De ambtenaar van het Openbaar Ministerie, de heer Georgieff, trad iD een uitvoerige ver klaring der aanklacht, deed een beroep op de rechters en de gezworenen, om een vonnis te vellen, dat zou staan in verhouding tot de zwaarste misdaad, en toonde vervolgens aan, dat de beschuldigden reeds vroeger blyk had den gegeveo van hbt voornemen om de mis daad te plegen. Tufektschieff moet zulks reeds gedaaD heb ben in 1894. Eerst toeo alle toebereidselen gereed waren, is men tot den aanslag over gegaan. Tufektschieff werd door deo openbaren aan klager den intellectueelen ontwerper van het moordplan genoemd en hy moet het zijn ge weest, die de noodige middelen heeft ver schaft. Het Openbaar Ministerie vermaande ver volgens de gezworenen ernstig, geen ver zachtende omstandigheden aan te nemen, voortvloeiende uit de overweging, dat de moord zou kunnen zyn geweest een daad van wraak over den dood van Panitscha. De brief, dien wylen de heer Stamboeloff heeft achtergelaten, en die voor de rechtbank is voorgelezen, wordt thans in zyn geheel opgenomen in de Bulgaarsche bladen, met de volgende postscriptums: 1. Natchewitch gaf den vorst den raad om Tufektchieff (die thans terecht staat) in audiëntie te ontvaDgen, ongetwyfeld om hem tot het plegen van den moord aan te moe digen. Hy zei tot Naum, dat de vorst bly zou zyn, wanneer de moord geschiedde, omdat by Stamboeloff doodelyk haatte. Naum heeft een audiëntie aangevraagd, om te onderzoeken of Natchewitch waarheid had gesproken. Zal dat onderhoud hem worden toegestaan Dat kan ik niet zeggen. 2. Myn schoonbroeder Sava Mutkuroff is gestorven aan angina pectoris (keelziekte). Deze ziekte heeft hy te danken aan de slechte behandeling, welke hem eiken dag van de zyde van den vorst ten deol viel. Mutkuroflf heeft verscheiden malen zyn ontslag gevraagd,' maar ik heb hem steeds overgehaald om di© aanvrage in te trekken. Hy is gestorven ala een slachtoffer van don Coburger. 3. Dezelfde ziekte, angina pectoris, schynt my gedurende de laatste twee of drie maanden te achtervolgen. Ais ik daaraan overiyd, ver lang ik, dat myn vrienden en myn kinderen zullen weten, dat ik zulks te danken heb aan vorst Ferdinand, die een kruistocht heeft ondernomen, ten einde myn ondergang te be» werkstelligen. Uit de „Staatscourant". Bij koninklijk besluit is benoemd tot ridder ia de orde van den Nederlandschen Leeuw jhr. mr. S. Laman Trip, president der arrondissements rechtbank te Zutfen, voorzitter der commissie tot onderzoek dor klachten van personeel van de voormaHge' Nederlandsche Rijnspoorweg-maat schappij. Overeenkomstig hun verzoek, aan dr. A.J. Van Pesch en A. Daniëls eervol ontslag verleend als lid der Staatscommissie, ingesteld bij koninklijk besluit van 31 Juli 1895 no. 21, onder dankbe tuiging voor de in dezo hoedanigheid bewezen diensten, en benoemd tot lid der genoemdo com missie dr. J. C. Kluy ver, hoogleeraar aan de Rijks universiteit te Leiden. Met ingang van 1 Januari 1897, benoemd tot notaris binnen het arrondissement Alkmaar, te» standplaats de gemeente Enkhuizen, P. FrpliDck, thans notaris te Vries (niet Vrijlinck, zooals gisteren gemeld). Benoemd tot waaidsman voor de gronden van den Nieuwen Maasmond J. Van dor Stolt. De kapitein T. B. J. Bremraer, van het 3de reg, inf., op zijne aanvrage op pensioen gesteld en hej> bedrag van het pensioen bepaald op 1300 'sjaars. Met den trein van 4.20 namiddags van Amster dam naar Emmerik zullen den lsten Jan. e. k. brieven en andere stukken wordon verzonden aan het oorlogsschip „Johan Willem Friso" te Djeddah. Opdat die brieven en andere stukken bij de sorteering op de postkantoren dadelijk in het oog vallen, worden belanghebbenden uitge- noodigd ze to voorzien van tweo zich kruisende strepen over het geheolo adres, loopende van den eenen hoek naar den anderen. Veeziekten. De minister van binneol. zaken heeft, met ingang van 1 Januari 1897, ingetrokken zijne beschikking van 27 November jl., waarbij het vervoer van her kauwende dieren en varkens verboden is uit een. kring in de gemeenten Amsterdam en Oostzaun» Gemeenteraad van BSazerswoude. Zitting van gisteren. De Burgemeester opende te twaalf uren dé vergadering in tegenwoordigheid van negen leden. Afwezig waren de heeren Wesselingh en Van Driel. Na lezing en goedkeuring der notulen kwamen ter tafel missives van Gedeputeerde Staten, bevattende goedkeuring van het sup pletoir kohier van den hoofdelyken omslag, van de Raadsbesluiten tot verpachting van den tol aan den Gemeenenweg en tot ver huring van een stukje land aan mej. A. Van Tol; van de verhooging der jiarwedde van den te benoemen onderwyzer in het dorp en van de gemeenscbappelyke regeling van Hazerswoude met Leiderdorp betreffende de toelating van kinderen. Deze stukken werden voor kennisgeving aangenomen. Nog was van hetzelfde college gisteren een missive ingekomen, waarin het in overweging geeft, in de verordening, krachtens art. 178 der Gemeentewet, een wyziging aan te bron gen, de strekking hebbende, dat voor bestaande straten de rooiiyn door B. en Ws. worde aangegeven in de richting der bestaande, en voor nieuwe straten door den Raad worde vastgesteld. Na de opmerking des Voorzitters, dat hy hiermede volkomen bekend was, ook door een jurisprudentie van den Hoogen Raad, doch meende dergelyke wyziging achterweg® te kunnen laten, daar zich in dezegemeent® nimmer quaesties betreffende de bepaling der rooiiyn voordeden, werd besloten aan de opmer kingen van Gedeputeerde Staten te gemoet te komen. Overgaande tot de benoeming van een onder-; wijzer voor de openbare school in het dorp," vroeg de heer Straathof of B. en Ws. som» ook wisten, dat No. 1 der voordracht geen go loochenaar is, daar hy niet gaarne da opvoeding der kinderen aan zoo'n onderwyzer zou zien toevertrouwd. De Voorzitter ant woordde, hiernaar geen onderzoek te hebben geiaan, en de beide wethouders moesten op de vraag een antwoord schuldig blyven. Benoemd werd met 9 st. No. 1 der voor-' dracht, de heer Th. Van Kan, tydelyk op een openb. school to Leiden werkzaam, terwyl zyn in-functie-treding werd bepaald op 18 Januari a. s. Met den benoemde stond op de voordracht' do heer H. Jager. Alsnu kwam ter tafel een voordracht ter benoeming eener onderwyzeres aan voor noemde school, welke voordracht bestond uit de dames P. Van Wyk, te Nieuwkoop; M. N. Van Vlaanderen, volontair te Schiedam, en A. Dondorf, te Munnikeburen. Benoemd werd No. 1 met algemeene stemmen en haar iar functie-treding bepaald op 1 Februari a. s. Aangezien aan H. M. de Koningin-Regentes nog geen adres was vorzonden, met het ver zoek om ontheffing der verplichting tot het invoeren der vrye- en orde oefeningen op d® openbare scholen in deze gemeente en eea koninklyk besluit van 28 dezer voorschryft, dat voortaan die ontheffing kan worden ver leend door Gedeputeerde Staten voor ten hoogste vyf jaren, werd besloten op het eerstgenomen Raadsbesluit terug te kooien en zich tot Gedeputeerde Staten te wenden. Ten slotte verkreeg de heer Straathof het woord, om te wyzen op een tweeslachtigen toestand, hierin bestaande, dat het gras op den berm aan de noordzyde van den Voorweg door de aangrenzende eigenaren wordt ge* maaid en het hout aldaar door de gemeente gekapt. Spr. vroeg wie de rechthebbende is,1 waarop de Voorzitter een onderzoek toezeide, Hierna werd de vergadering geslote^.

Leidsch Dagblad | 1897 | | pagina 6