^eentebesturen, die ernstig zouden pogen een ongezonde exploitatie van particuliere gronden togen te gaan. Zelfs echter wanneer de commissie dit alles in aanmerking neemt, blijft zy verbaasd over bet feit, dat in de onmiddellijke nabijheid van bet Scheveningen der weelde, in de gemeente •s-Gravenhage, en met stilzwijgende toestem ming van haar bestuur, zich toestanden op bet bier besproken gebied hebben kunnen ontwikkelen, zóó weerzinwekkend, zóó ergerlijk «a vooral van sanitair standpunt zóó ten eenen- m&le verwerpelijk, als hier worden aange troffen. Van de hofjeswoningen een 600 tal hangt de commissie een allesbehalve opwek kend tafereel op; doch ook in het nieuwe gedeelte van Scheveningen trof zij toestanden aan, die dringend verbetering behoeven. Verbetering ware h. i. te wachten, wan neer de gemeente door beschikbaarstelling van grond onder hoogst redelijke voorwaarden, den aanbouw van doelmatige, weinig kost bare arbeiderswoningen, waaraan groote be hoefte is, krachtig bevorderde. DaD toch zouden die vuile sloppen vanzelf wel ont rsimd worden. Voorloopig echter zou reeds veel kunnen verbeterd worden, indien de bepalingen der gemeentelijke verordeningen, die hier zoo veel vnldig worden overtreden, beter gehandhaafd werden en daarop geene uitzonderingen wer den toegelaten. Met algemeene stemmen vereenigde zich de Geneeskundige Raad met de volgende motie: „De Raad, enz. .Kennis genomen hebbende van bet rapport, .het bestaan der daaruit blijkende toestan den ten hoogste betreurende en spoedige en krachtige voorziening daarin onmisbaar jchtende, verzoekt zijnen voorzitter, om, onder over legging van dit rapport aan het betrokken gezag, alles aan te wenden, wat tot die voor ziening leiden kan." Gremeng-d. Nieuws. In de Stedelijke Werkinrichting alhier zijn gedurende het jaar 1896 opgenomen 28,183 volwassen personen en 5617 kinderen, te zamen 33,800 personen, d. i. gemiddeld 92 personen daags. B{) bet Haagsche kantongerecht werden gedurende het jaar 1896 4667 straf zaken behandeld. Hedennacht werden ten nadoele van den heer H. Van Leeuwen, manufacturier te Leiderdorp, zeven kippen en een haan ge stolen. Door de Haagsche rechtbank is uitspraak gedaan in de vroeger medegedeelde -^ak, waarbij het gold lr- koe op de Leidsche veemarkt tegen 5ol r^adelltjke betaling van een koopprijs van f 123. Deze koe was later door den keur meester van het abattoir te Amsterdam afge keurd als lijdende geweest aan algemeene parelziekte, ia die mate, dat het vleesch voor do consumtie ten eenenmale onbruikbaar was. Door den oorspronkelijken kooper werd toen een actie ingesteld tot terugbetaling van den kooppqjs, met betaling tevens van schadever goeding, welke actie nu aan den eischer werd toegewezen, terwijl door de rechtbank do partyen ieder voor de helft in de proceskosten worden veroordeeld, op grond, dat eiscber in deo<loop der procedure een deel zijner actie, nam, de schadevergoeding, had laten vallen. Door de politie te 's-Gravenhage is aangehouden een persoon, reeds vroeger verscheidene malen wegens oplichting ver oordeeld en die tot vóór eenigen tijd daar ter stedo optrad als directeur eener vereeüiging tot arbeid8verscbaffing aan werklieden. Hij wordt verdacht zich wederom aan bedrieg lijke handelingen te hebben schuldig gemaakt en is overgebracht naar het Huis van Bewaring. Ben koopman in rijwielen te Botterdam stond heden voor het gerechtshof te 's-Gravenhage terecht als appellant van ©en vonnis der rechtbank te Rotterdam, waarbij tot 2 jaren gevangenisstraf werd veroor deeld wegens diefstal van 6 rjjwielen uit een magazijn aldaar aan of nabij de Zomerhof- straat, gepleegd in vereeniging met andere personen. Beklaagde beweerde „er in geloopen" te door kwaadwillige personen, van wie hij de ontvreemde, in zijn bezit gevonden rijwielen zou hebben gekocht. Zijn raadsman, mr. Hollander, uit Rotterdam, trachtte hierna aan Ito toonen, dat de aanwijzingen, waarop bckl.'s veroordeeling rust, geen voldoend bewijs voor zijne schuld opleveren en concludeerde tot vrijspraak. Het Openb. Ministerie eischte evenwel be vestiging van het vonnis. Uitspraak 14 Januari. Ben drietal personen te Rotter dam maakten op een Zondagavond in Augus tus jl. verteringen in een bierhuis aan de Zandstraat aldaar. Zij weigerden echter te betalen, vernielden glasruiten, bierglazen, enz. «telden zich zóó woest aan dat de kaste lein en diens vrouw de vlucht moesten nemen. Yorvolgd wegens geweldpleging werden zij door de rechtbank te Rotterdam evenwel van aU« rechtsvervolging ontslagen op grond dat In ie dagvaarding niet was gesteld dat het goed, waarop het geweld werd gepleegd, aan sea ander dan beklaagden toebehoorde, en evenmin was ten laste gelegd dat de geweld pleging wederrechtelijk geschiedde. ""•t Openbaar Ministerie by het gerechtshof ^Haag eischte heden in hooger beroep -Toordeeling van de drie beklaagden (van wie slechts éón voor den Hovegwas ver schenen) tot óén maand gevangenisstraf. De uitspraak werd op 14 Jan. bepaald. Voor het kantongerecht te Haar lem is de volgende quaestie behandeld. Een opperman van een stucadoor, die by den bouw van een huis het stukadoorwerk per M. had aangenomen, was op het werk van een lad der gevallen en den dag daarna overleden. Nu had de stukadoor verzuimd van dit ongeluk kennis te geven en had zich deswege te ver antwoorden. De vraag was echter in toiens dienst de opperman was, in dien van den stukadoor of in dien van hem, die het huis liet bouwen. Daarom werd als deskundige gehoord de aan nemer H. G. Geyl. Uit zyn verboor en mede uit dat der andere getuigen bleek, dat de stukadoor alleen zyne werkzaamheden leverde, maar niet de specie en de hulp; dat by, die het huis liet bouwen, den opperman betaalde en dat dus de verhouding van den stukadoor tot den bouwer geene andere was, dan die van knecht tot baas, dat derhalve niet de stukadoor, maar de baas bad moeten terecht staan. Het O. M. vroeg vryspraak van be klaagde. Het verdwenen meisje. In aan sluiting met bet bericht in ons vorig nommer omtrent een geval van verdwijning, te Am sterdam, kan de „Tel." melden, dat het er onschuldiger uitziet, dan het eerste bericht deed vermoeden. Aan een ongeluk wordt niet ernstig gedacht, veel meer vermoedt men, dat de juffrouw in quaestie, die deel uitmaakte van het Terpsi- cbore-gezel8cbap in de Nes, zich door een vriend of vriendin heeft laten verlokken, een uitstapje te maken. Op verzoek der ouders wordt de minder jarige evenwel door de politie opgespoord. In verband met het verzoek om een gerechteiyke schouwing van het lykje van een anderhalfjarig kind, te Delftehaven gestorven ten huize zyner moeder, heeft de politie gisteren een onderzoek ingesteld en haar bevindingen by proces-verbaal geconsta teerd. De geneesheer, die het kind behandeld had, weigerde een attest van overlyden af te geven, omdat zich aan het halsje van het kind een blauwe streep vertoont. Gisternacht ontstond teOldenzaal brand in den sigarenwinkel van den beer Leyerweerd. De brand nam spoedig zulk een uitbreiding, dat niet alleen aan blusschen niet viel te denken, maar ook bet naastgelegen pand geheel uitbrandde. Yan den inboedel werd niets gered. Het huis is verzekerd. Oor zaak onbekend. By vonnis der rechtbank te Win schoten is de 19-jarige arbeider van Beerta, die op 21 November Gerrit De Boer, van Fekela, zoolanig met den knop van een wandelstok op het hoofd sloeg, dat deze reeds den volgenden morgen overleed, veroordeeld tot 4 jaren gevangenisstraf, onder aftrek van de preventieve hechtenis van ruim 2 maanden. Dinsdagavond is de justitie van Ro?rmond te Gemert (N.-B.) gekomen, om een onderzoek in te stellen naar een ver- moedeiyk aldaar gepleegden doodslag. De landbouwer Z. wordt namelijk verdacht Maan dag jl. in een twist zyn vrouw te hebben doodgeslagen. De verdachte, bekend als een ruw en on- menscheiyk wezen, bevindt zich in arrest. De voerman P. Nanninga te 't Zandt viel Dinsdagavond door de duisternis te Tjamsweer met paard en rytuig in het Damsterdiep; voerman en paard werden een oogenblik later levenloos opgehaald. Te Alkmaar is aangehouden en in voorloopige bewaring gesteld W. O., zwem meester, die verdacht wordt met anderen valschheid in geschrifte te hebben gepleegd en zich aan misbruik van vertrouwen te heb ben schuldfg gemaakt. Hy had voor een verloting zonder nieten van allerlei goederen, als manufacturen, meu belen, enz., tot zeer kleine zaken toe, als vingerhoeden, by winkeliers afgesproken die goederen te zullen betalen, nadat de loten zouden verkocht zyn. Dit krediet had hy zich verschaft door een borgtocht, waaronder twee valsche handteekeningen waren geplaatst. De goederen werden ergens tentoongesteld en op de verlotingsiyst onder elkander ge- -zonder eenige orde wat de waarde betrof. Wie nu een lot kocht, kon zyu naam op die lyst invullen, terwyi de goederen door omvouwen niet konden worden gelezen. Nadat men zyn naam gezet had, kon dan dadeiyk worden gezien wat men had getrokken. Nu waren echter vooraf de goederen van de meeste waarde reeds „getrokken", doordat daarachter fictieve namen waren ingevuld. Vermoedeiyk heeft de bedoelde verdachte slechts één der valsche handteekeniogen ge schreven. Naar dongene, die de andere moet hebben gezet, wordt met bet onderzoek nog voortgegaan. Te Gulpen (Limburg) is Dinsdag nacht inbraak en diefstal gepleegd in de Roomsch-Kath. kerk. De dief is door een ven ster de kerk binnengedrongen en zocht zich een uitweg door de sacristie. De offerbussen werden verbryzeld en van den inhoud beroofd. In de kerk werd een ploegfizer gevonden dat der politie, die spoedig ter plaatse was, ter hand werd gesteld. Yan Schiermonnikoog gchryft men aan de „Tel.": Ruim een jaar geleden liet graaf Bernstorff, eigenaar van het eiland, wegens het prachtige jachtterrein in de duinen, een aantal hazen aanvoeren en thans hebben deze langooren zich zoo vermenigvuldigd, dat men ze in grooten getale door de duinen en op het land ziet rondzwerven. Daar de laatste week alles met een dik winterkleed was bedekt, kwamen de hazen des nachts gemoedeiyk in do dorpstuinen rondloopen alles wegkapende wat van hunne gading was tot groot ongerief en schade der ingezetenen. Een on ver b e t e r 1 y k e deugniet. Eene treurige zaak is door de rechtbank te Assen behandeld. De 16-jarige Albert K., uit Die ver, gedetineerd, die reeds een jaar gevan genisstraf heeft ondergaan wegens het in brand steken der woning van den landbouwer Wes- seling, stond terecht wegens valschheid en oplichting. De jongen, een wees, was, na het ondergaan zyner straf, uitbesteed door de gemeente, en had werk aan de sigarenfabriek te Wateren. YoJgens hem heeft vrouw Kalsbeek, by wie hy was uitbesteed, hem „gekoeineerd", en is hy van de sigarenfabriek weggestuurd, omdat men hem verdacht van diefstal van sigaren; maar toen het vermiste kistje werd terug gevonden, heeft men hem weer aangenomen. Daarover gekrenkt, en do behandeling ten huize van vrouw Kalsbeek moede, is hy weg- geloopen, en heeft rondgezworven. Den lOden Nov. 11. heeft hy getracht van de vrouw van Egbert Beuving een krentenstoet te bekomen, onder valsch voorgeven, dat deze voor het armenhuis was besto'md en hy door den diaken Koendert Lyst waö gezonden. Hij kreeg daarop de stoet. Op deD lSdeD November heeft bekl. vrouw Hommes gevraagd hem een stoet mede te geven; de burgemeester zou de stoet wel betalen. Vrouw Hommes zeide zonder een briefje geen stoet af te geven, waarop Albert naar de woning van Grietje Klok ging en daar een stukje papier en potlood vroeg, omdat er een kistje aan den burgemeester moest worden verzonden. Albert schreef een briefje van den volgenden inhoud„Vrouw Hommes, wees zoo goed en geef den jongen een stoet, die zal de gemeente wel betalen." Het briefje onderteekende hy met den naam van den heer L. W. Van Os, burgemeester van Diever. Vrouw Hommes gaf, toen de jongen met het briefje terugkwam, de stoet niet mede, maar hield het briefje, dat haar verdacht voorkwam. De diaken Koendort Lyst zegt, dat Albert een „scharpe" jongen is; Albert schreef vroe ger uit zichzelven aan de Koningin, hy wilde gaarne in militairen dienst. Hy was echter nog geen 16 jaar en daarvan kon dus niets komen. Do burgemeester van Diever zegt, dat aan den jongen veel is gedaan; de jongen liegt geweldig en is de schrik van het dorp. Nie mand wil hem meer in huis hebbtn. Van vrouw Kalsbeek boorde getuige, dat de jon gen lastig was, zich niet wilde wasschen enz. Getuige heeft wel by geruchte iets over een sigarendiefstal gehoord, maar het kan ook wel zijn, dat Albert om eene andere roden van de fabriek is weggezonden en later is terug genomen, daar hy maar weinig verdiende. Aan de marechaussees vertelde beklaagde, toen hy uit de gevangenis terugkwam, ver schillende slimme streken, die hy in Den Bosch had geleerd. Getuige is nog met den jongen naar Zutfen geweest, om te trachten zyne opneming te verkrygen in het gesticht „Mettray", maar Albert werd niet aangenomen, wegens het vonnis van brandstichting. Het O. M. acht het wettig en overtuigend bewys geleverd voor het ten laste gelegde. Het is moeilijk te beslissen, wat mot den jongen moet gebeuren, die reeds een jaar ge vangenisstraf heeft ondergaan, ter zake, dat hy op 1 April 1895 de woning van den land bouwer Wesseling in brand stak, oraiat hy aldaar dikwyls werd beknord. De jongen zal later moeilyk eene betrekking kryg-n; voor den militairen dienst heeft hy zicbzelven den pas afgesneden. De jongen heeft met oordeel des onderscheids gehandeld, maar kan weder naar 's-Hertogenbos; h worden gezonden om in gemeenschap zyn straf te ondergaan, daar de geneesheer dr. v. d. Scheer den jongen minder geschikt acht voor de cel. Het O. M. eischt beklaagdes veroordeeling tot 1 jaar en 6 maanden gevangenisstraf, te 's Hertogenbosch te ondergaan. Gisterochtend togen 10 uren brak te Kampen een ernstige brand uit by den hoer J. De Groot, metselaar en aannemer in de Boven Nieuwstraat. Daar het brandende perceel vict. naast de nieuwe drogery dor flrtua W. G. Boele Senior gplegerV was, bestond er in den beginne ernstig gevaar voor genoemde fabriek. Door het krachtig optreden der brand weer, daarby flink geholpen door het personeel der firma Boele Sr., was de brand tegen ongeveer halftwaalf bedwongen. Vermoedeiyk is de brand ontstaan door het in vuur raken van naby de kachel geplaatst beddegoed. De schade i3 door verzekering gedekt, Eenige dagen geleden had de 70-jarige H. v. d. B., te Barneveld, terwyi hy zich by een haardvuur verwarmen wilde, het ongeluk in brand te geraken, waarby hy zulke ernstige brandwonden verkreeg, dat by thans aan de gevolgen overleden is. KOLONIËN. BATAVIA, 27 Nov.-l Dec. (Nederlandsche Mail.) Uit Kotta Radja wordt van 1 Dec. aan het „Bat. Nieuwsblad" geseind: „Gisteren is het 12de bataljon uitgerukt naar Montassik. Eón gewonde. Het zeven-centimeter-st(uk en de Coehoorn- mortier zyn teruggevonden Het blad teekent hierbij a&n, dat het stuk geschut op 18 April H,/ by een tocht naar Senelop en Montassik moest achtergelaten worden, by welken tocht twee onderofficieren der artillerie stierven van vermoeienis. Het veldstuk was van Senelop afkomstig en is tusschen Lamsoet en Siroen in handen van den vyand gebleven. Den volgenden morgen ging een colonne het terughalen, doch vond nog enkel het affuit De „Java Crt." van 1 Dec. meldt dienaan gaande het volgende: Daar bericht was ingekomen, waar verloren gegaan veldkanon en mitrailleur waren ver borgen, werd gisteren door vier compagnieën van het 12de bataljon uitgerukt naar Tebang Poei en het oostwaarts daarvan gelegen Bira. In Tebang Poei werd het veldkanon en een mortier van 12 cM. gevonden. De mitrailleur werd niet aangetroffen; de colonnes werden op 800 a 900 meter afstand door een kleine bende beschoten ten gevolge waarvan de Euro- peescho fuselier De Gooyer niet levensge- vaariyk werd gewond. De regeering heeft een gunstige beschik king genomen op het voorstel van het leger bestuur om de by den op te richten trans portdienst in Atjeh in te deelen militairen te bewapenen met repeteergeweer en revolver. Het onderzoek in de zaak der valsche bankbiljetten te Soerabaia is op 27 Nov. be ëindigd. De notaris De Bruyn, als deskundige gehoord, heeft zonder voorbehoud de hand- teekeningeD op de accepten voor valsch ver klaard, enden beklaagde Poei Tjiu Tik aangewezen als schryver. Uit Soerabaia wordt aan het „Bat. Nieuwsblad" onder dagteekening van 1 Dec. per teléphoon gemeld, dat het aaütal cholera-J gevallen veel is verminierd. De toestand van den resident is gunstiger, doch hy is nog zeer zwak. Op 27 Nov. zyn te Soerabaia flinke regens gevallen. Ten gevolge der heerschende ziekte deed zich te Soerabaia, volgens de „Soer. Crt." van 25 Nov. jl,, een zeldzaam feit voor. Gisteren toch, zegt 't blad, bracht de sneltrein slechts twee Europeanen aan. Daarentegen verlaten families de stad nog steeds met nagenoeg iederen trein. De stilte daar wordt zeer merk baar. Als bewys welke afmetingen de exodus uit Soerabaia reeds had aangenomen, kan het best dienen, dat niet minder dan 75 leerlingen van de H. B.-School aldaar de lessen verzuimen, omdat zy met hunne familie zich buiten Soera baia ophouden. (3. B. H.) De toestand van resident|Van Ravenswaay is, volgens een ons ter inzage afgestaan tele gram, bevredigend, maar geheel buiten gevaar is hy nog niet. (N. B. E.) Naar wy vernemen, is dè chef van 't post en telegraafkantoor te Buitenzorg, de heer J F. Streiff, aldaar ten gevolge van koortsen overleden. (AT. B. E.) De onderwyzer 2de klasse te Buitenzorg Ch. J. Cornelis gaat binnenkort met buiten- landscb verlof. De adjudant onderofficier-kwartiermeester Th. E. M. Veltman is door de geneeskun dige commissie afgekeurd voor alle militaire diensten. Hy verlaat het leger met gagement en zal zich, naar vernomen wordt, te Bandong ves tigen. De adjudant onderofficier-kwartierm. Vogel zang verlaat eveneens het leger met gagement. Door den gouverneur-generaal van Nod.-Indië zijn de volgende beschikkingen genomen: CIVIEL DEPARTEMENT. Ontslagen: Op verzoek, met ingang van 2 Januari 1897, eervol uit '8 lands dienst, do commies 1ste kl. bij den post- en telegraafdienst F. H. Obertop; op verzoek eervol uit 's lan»|s dienst, de klerk by het post- en telegraafkantoor te Soeraknrta A. E. L. Bock, met bepaling, dat dit ontslag wordt gerekend te zijn ingegaan op 14 November 1896; eervol uit 's lands dienst de gewezen onderschout bij de politie te Makasser (Celebes) A, Carols; de ambtenaar op wachtgeld P. N. Boon, laatst 2de machinist bij de gouvernementsmarine; de gewezen klerken bij bet marine-établissement te Soerabaia A- W. De Water en J. Van Bemmel de gewezen klerk by het dep. der marine A. F. H, Kooymans; de gewezen klerk ter griffie van de landraden te Bondowoso en Djember (Besoeki) J, E. Dunias; de gewezen lste klerk bij den landraad te Grissee (Soerabaia) C. F. Erentreich; de gewezen opziener 3de kl. bij het bosebwezen op Java en Madoera G. C- Gabeler; de gewezen klerk ter griffie van den raad van justitie te Soerabaia A. G. Pilouw; de gewezen klerk bij don landraad te Loemad- iang (Probolinggo) Ch. Walsari en de gewezen baas-boekbinder bij bet boekbindersatelier van bet civiel en militair gevangenbuis te Weltevreden H. Brand, Benoemd: Tot opzichter lste kl. bij den zoutaanmaak to Soemonep (Madoera) W. IJ. A. Meijer, thans tijdelijk opzichter lste kl. aldaar. Bij den post- en telegraafdienst. Geplaatst: Bij bet hoofdbureau van dien dienst de benoemde inspecteur lste kl. J. D, Pasteur. Bij de JHoogere Burgerschool met driejarigen cursus voor meisjes te Batavia. Ontslagen: eervol van de haar gedane tijde lijke opdracht tot het geven van onderwijs in de Hoogduitscbe taal- en letterkunde mejuffrouw A, A. H. Do Wit. Benoemd: tot leerares in de Hoogduifsche taal en baar letterkunde, mevrouw L. A, H, 't Hooft, geboren Wartena, laatst die betrek king bekleed, hebbende, onlangs van verlof uit Europa teruggekeerd. Tot adjunct inspecteur bij den post- en telegraaf dienst, de kantoorchef der 4de klasse (commies der 2de klasse) A. Doorn. Bij de Staatsspoorwegen op Java. Benoemd: tot tijdelijk opzichter 3de klasse de tijdelijke onderopziebter der lste klasse R. W. Burgemeestre. Ontslagen: eervol uit zijn betrekking, de telegraafopzichter G. V. Davis. Bij don waterstaat en 's lands B. O. W. Geplaatst: in het gouvernement Sumatra's Westkust de benoemde adspirant-ingenieur A. J. Dijkstra. Ontslagen: Op verzoek eervol als notaris tevens vendumeester te Malang (Pasoeroean) B. A. Barkey. Benoemd: Tot adspirant-ingenieur bij den waterstaat en 'slands burgerlijke openbare werken A. J. Dijkstra, daartoe gesteld tor beschikking ▼an den Gouverneur-Generaal. T ij d e 1 ij k gesteld: Ter beschikking van den voorzitter der landraden te Serang c. a. (Ban-1 tam), om belast te worden rnet griffier9werkzaam- heden bij genoemde reohtbanken, Mr. G. J. De Kempenaer. Benoemd: Tot ingenieuc der 2de klasso bij den waterstaat en 's lands B. O. W. en geplaatst' by do directie do ambtenaar op non-activiteit i 'F. M. II. De Pelsei Boronsberg, laatst die betrek king bekleed hebbende; tot machinist 3de klasse bij de exploitatie der' staatsspoorwegen op Java de tijdelijke machinist A. B. Donimers. Bij den post- en telegraafdienst. i Bonoomd: Tot adjunct-inspecteur W. P. S« i Jansen, ambtenaar op non-activiteit, laatst dia; betrekking bekleed hebbende, met bepaling, dat hij als chef der 2do post- en telegraafafdeeling zal optreden. DEPARTEMENT VAN OORLOG. Hersteld: Bij liet. wapen dor genie boven de formatie in activiteit de lste luitenants op non-activiteit C. F. De Rochemont en G. P. J Caspersz. O v e v g o p l a a t s tBij de 23e comp. (2e comp. vesting) art, te Batavia, de le luit. der 15e comp. art. op Lombok, P. G, A. Van der Hoff; van bet detachement art. der 15e comp. op Lombok, de 2e luit. bij de 23e comp. (2e comp. vesting) art. te Batavia, H. L. J. Baaings; bij don gewest, on plan's. geneesk. dienst in de le milt. afd. op Java te Batavia do off. van gez. 2o klasse (Atjeh) S. W. Van Hettinga Trornp; ter Sumatra's Weslkust to Singkel, de off. van gez. 2e klasso (Atjeh) H S. Pruijs; ter Sumatra's Westkust le Padang, de off. van gez. '2e klasse (Atjeli) J. L. W. F. Van Leent; in do 2e militaire aFd. op Java te Semarang de off van gez. le klasse te bingkel J. A A. Dool; bij den gewest, en plaats, geneesk, dienst van Atjeh en Onderboorigheden de offn. gez. 2e kl. to Padang P J. De Slieger en C. Van der Meer, de off' gez. 2e kl. te Willem I C. R. M. Homburg, do off. gez. 2e ki. te Oeloe Liuiau Manie, H. C. Bunning. Ingetrokken; De overplaatsing naar Sema rang van den off. gez. 2e. lel. te Kedong Kebo Dr. L. J. Sieburgh en deze overgeplaatst naar ^Willem I Verlengd: Met eco maand het tot herstel van gezondheid verleend verlof naar Sindanglaja aan aen len luit. der inf., geëv. van Atjeh naar Batavia, E. S. De Klerck; niet een maand bot tot herstel van gez. verleend verlof naar Soekaboenu en Garoet aan den len lnit. art., geëv, van Atjeh naar Batavia, J. O. Stuffken. Verleend Een maand verlof naar Salatiga wegens ziekte aan den majoor der inf. te Samarang, K. W. Steinmetz. Verlengd: Met een maand bet tot herstel van gez. verleend verlof naar Soekaboemi en Ga- roet, aan don kapt. inf., geëv. van Atjeh naar Batavia, M. Van der Meer Mohr naar Soekaboemi, aan den lsten luit. inf. geëv. van Atjeh naar Batavia, G. Van Greuuingen. Overgeplaatst: Bij do troepenmacht in Atjeh t. n. i., de majoor bij bet garn.-bat. der Z.-O. afd Borneo J Beets; bij het 2de bat. int., de lste luit. bij het 2de depot-bat., P. H. Specht Grijp. Overgeplaatst: Bij bet det. genietroepen te Kotta-Kadja de lste luit. der genie van net corps genietroepon te Magelang, F.* Tombrink. V e r 1 e n g dMet een maand bet tot herstel van gezondheid verleend verlof Daar Soekaboemi en Garoet, aan den magzm. 2de kl. (lste luit.) der art. te Batavia, T. Knudsen. Ontslagen: Eervol uit 's lands dienst, de gewezen burgerlijke schrijver 5e kl. bij de militaire administratie, W. D. G. Van Woesik. Verlengd: Met een maand bet tot herstel van gez. verleend verlof naar Salatiga aan den off. van gez. Ie klasse te Salatiga Dr. P. A. H. Rijkebusch. Geplaatst: Bij aankomst bij het garn.-bat, der Wester- afd. van Borneo, de kapt. der inf., van verlof uit Nederl. terugverwacht, G. W, Doerrleben bij de troepenmacht in Atjeh, t. n. i. dele luit. inf., van verlof uit Nederl. terugverwacht. J. L. E. FransSen by aankomst bij bet 5e bat. inf., de 2eluit. inf., uit Nederland verwacht wordende als bestemd voor den dienst h. t. 1., C. P. Lenshoek; bij bet 10e bat. infde 2e luit. inf., uit Neder land verwacht wordende als bestemd voor den dienst h. t. 1., A. J. B. Schuil bij het 2e reserve-bat. de 2de luit. inf., uit Neder land verwacht wordende als bestemd v. d. dienst h. t. 1., L L. Van Gent, bij bet 5e bat. inf. de 2e luit. inf- uit Neder land verwacht wordende als bestemd v. d. dienst b. t. 1., L. I'. Mak kink; bij het le recruten bat. de 2e luit. inf., uit Neder land verwacht wordende«als bestemd v.. d dienst h. t. 1. W. C. Schater. Overgeplaatst; bij bet garn.-bat. der Oost kust vau Sumatra, de 2e l it. b. b. 2e reserve bat., H. J. Van Zijll de Jong. Teruggeplaatst.' Bij de troepenmacht in Atjeh, t. n de 2de luit. bij bet 7de bat inf., geëv. van Atjeh naar PadaDg, G. W. Mazee. Overgeplaatst: Bij bet lste bat. inf. te Soerakarta, de kapt. bij het 3de bat. inf., geëv. van Atjeh naar Batavia, J M. Van Gogh; bij bet 4de depot bat., de kapt. bij liet 9de bat-, inf. geëv. van Atjeh naar Padaug, N. J. Kepper; bij liet '2do depot-bat., dc lste luit. bij het 12de bat., inf. geëv van Atjeh naar Batavia, Br. L. K. J. Van Utenhove; bij bet 2de reserve-bat., de lste luit. bij het garn.-bat, van Amboina en Ternate, to Saparoea W. A E. H Canter Visschor; bij bet gai n-bat. van Amboina en Ternate, de lste luit, bij bet '2de bat, inf. G. E. Hoedt Geplaatst Bij aankomst bij het 16de bat. inf. de kapt. der inf, van verlof uit Nederland terugverwacht, J. E. W. E. Dieckniann, op non-activiteit, de lste luit. der genie, van gedetacheerd uit Nederland teruggekeerd, W. A. (j. Gout. Van Lombok afgelost: De lste luit. der art P. G. A. Van der Hoff, die de bestemming zal volgen, die hem door zijn dienstcbef zal worden aangowezen. Overgeplaatst Bij den gew en plaats, geneesk dienst van Palembang, te Tebing Tinggiy ae off. van gez. 2de lel. te Pontianak, J A. Tamson; in de lste mil. afd. op Java, te Batavia, dê off. van gez. 2de kl. te Tobing Tinggi, W. N. Hartmaan. DEPARTEMENT VAN MARINE. Bij besluit van den gouverneur-generaal van 29 November 189G, is machtiging verleend ora den lsten stuur man bij de Gouveniements-Marine A. C. H Pleyte tydelijk werkzaam te stellen bij bet bavendepar- temerit te Soerabaia, niet bepaling, dat hy gedu rende den tijd zijner detacbeei ing bij zijn corps wordt gevoerd a la suite. Verleend: met ingang van 11 Februari 1897, wegens langdurigen dienst, een jaar verlof naar Europa aan den lsten stuurman bij de gouverne mentsmarine, C. Maas. Vergund: te repatriëeren aan den luit. ter zee der lste klasse II. J. F. Michelboff. Opgave van pnssagiers, van Batavia vertrokken per ss. „Merapi" naar Marseille en Nederland: Mevr. de wed. J. E. Goddard geb. Landbcrg 2 kind., de heeren H. A. P. H Ravenswaay ea L. E. Salomon8on, luit. ter zee 2de kl. J. A. Bar- rau, mevr. de wed. W, Louwerens. kapt. C. D< Wouters, II. C. Jensen, H. Ter Voor, B. De Blanka F. Flinterman, P. Alberts en D. Bodegraven, bé* nevens Hr. Ms. troepen en schepelingen. Beursbericht. Amsterdam31 December. De markt was heden vast met iets meer handel voor plaatselyke rekening. Portugal 247/8, Oostenryk Juli 855/8, Fastowos flauwer 79, Peru 10y4, Amerikaanache sporen even-- eens vast. Prolongatie 4*

Leidsch Dagblad | 1897 | | pagina 2