ATJEH. KEllSTE M1MËB. Zitting van heden. Per telegraaf.) Aangenomen werd raet 46 tegen 1 stem (de heer Yan Lier) het wetsontwerp, dat de vrije* en orde oefeningen in gymnastiek niet meer verplichtend stelt voor de bijzondere scholen; daarvan dispensatie kan geven aan de openbare scholen en het tuinbouwooderwys onder de leervakken op de lagere school opneemt. De heeren Alberda en Van Lier hadden bezwaar tegen de opheffing van de verplichting voor het bijzonder onderwijs en verlangden dan liever gelijkstelling voor beide scholen, maar de heer Bergmann en de Minister stelden in het licht dat flnancföele redenen deze regeling noodig maakten en dat het leervak niet wordt verzwakt. De heer Verheyen deed gunstige medodeelingen over de vrfie- en orde oefeningen in do byzonlere scholen in Limburg en Noord-Brabant. Aan den heer Van Asch van Wijck verklaarde hy, dat onderwijzers uit Suriname in Nederland de hoofdacte kunnen behalen, mits onderwijs gevende in Suriname. Het laatst kwam in behandeling het tijdelijke suikerwetje dat strekt om den aanslag der fabrikanten over de loopeude campagne te verhoogen en den totaalromslag van den accijns te vermeerderen. De heeren Verheyen en Merckelbach bestreden het als een inbreuk op verkregen rechten en onschadelijk voor de suikerindustrie en den landbouw. Het juriiieko bezwaar word vooral uitgewerkt door mr. Van den Biezen. BiJ het afdeelingsonderzoek van het wets ontwerp tot wijziging der Arbeidswet werd gewenscht, dat de Minister geen uitbreiding zou geven aan uitzonderingsbepalingen dan b{j absolute noodzakelijkheid. Getwyfold werd of de voordeelen, verbonden aan de tortroding tot de marine-reserve, wel voldoende konden geacht worden, om op den duur het noodige personeel te behouden. Men bad opgemerkt, dat velen, die tot de reserve waren toegetreden weder ontslag hadden genomen. By het sectie onderzoek van het ontwerp tot voorziening in het kas tekort van den Jrdischen dienst 1897, werd een bedrag van 87 millioen aan vlottende schuld tot dekking van het tekort te hoog geacht in eeue af- deeling. De voorkeur werd gegeven aan het sluiten eener leening, waarvoor anderen het tijdstip echter ongunstig oordeelden. Kerkelfike Beriohtec. Leiderdorp: Vrijdag 25 Decembera. s. voorm. te 10 uren prof. dr. J. H. Gunning. Zaterdag 26 December a. s. om 10 uren ds. J. Nterstrasz. Valkenburg: Tweeden Kerstdag des voor- middags te 10 uren, de heer Warners, can- didaat te Leiden. Voorschoten: lsten Kerstdag voorm. te 10 uren, ds. Hoog. Collecte G. Adolf. Ge bruik van den Vervolgbundel der Ev. gezangen. '8 Avonds te halizeven ds. Hoog Zang koor. 2den Kerstdag voorm. te 10 uren ds. Hoog. Zondag 27 Dec., voorm. te 10 uren, de eerw. heer J. Kruyk, zendeling-leeraar. 's Avonds geen dienst. Woubrugge: Ter voormiddag godsdienst oefening op 27 dezer, te 10 uren, die in de Geref. Kerk te Woubrugge zal worden geleid door ds. jRingnalda van Oudshoorn, zal de bevestiging van gekozen ouderlingen en diakenen plaats hebben. Zoeterwoude: Zondag a. s., des na middags te twee uren, ds. T. Doovendans, predikant te Hoogmade en Rypwct-ring. Zaak-H. F. Bultman. Heden diende voor het Haagsche gerechts hof de door den Hoogen Raad naar dit col lege verwezen zaak van den heer H. F. Bultman, te Haarlemmermeer, door de recht bank te Haarlem veroordeeld tot één maand gevangenisstraf, wegens smaadschrift jegens den luitenant der huzaren J. M. H. Ten Kate, destijds te Amersfoort, thans te Leiden wonende. De luitenant Ten Kate, als getuige gehoord, verklaarde voor onwaar de bewering van bekl., dat deze hem een verzoek heeft gedaan tot geheimhouding van een en ander, omtrent eene familie quaestie, en deelde voorts o. a. mede, dat bekl. hem herhaaldelijk door ver schillende uitlatingen omtrent zyn persoon heeft trachten onmogelijk te maken, eerst in beperkten kring, waarna het onderhavige belee'dgende geschrift volgde, als open brief verspreid. Beklaagde hield evenwel vol, dat de luite nant hem zijn eerewoord als officier had ge geven tot geheimhouding; by ontkende voorts de bedoeling te hebben gobad den luitenant te beleedigeD, bewerende gehandeld te hebben ter noodzakelijke zelfverdediging tegenover uitlatingen van den luitenant nopens hem. Ook Ztide hy nog, de door hem tegen luit. Ten Kate geschreven brochure slechts te hebben gezonden aan personen, bij de zaak betrokken of daarvan kennis dragende. De advocaat-generaal, Jhr. Mr. Van Panhuys, stelde voorop, dat aan den bekl. is ten laste gelegd, dat hij by open brief aan luit. Ten Kate heeft ten laste gelegd: lo. woordbreuk; 2o. dat de luitenant door onjuiste, onware en scheeve voorstellingen te geven van den inhoud van brieven een aantal kamera den heeft overgehaald eene voor hem vernederende verklaring te onderteekenen of daarmede instemming te betuigen. Adv. gen. constateerde voorts, dat deze feiten vastst lan, en meende dat het opzet om te be- leedigen in do aantijging zelve ligt opgesloten. Aan de kennelijke bedoeling van bekl. om aan het door hem aan luit. Ten Kate ten laste gelegde ruchtbaarheid te geven, viel volgens Adv.-Gen. niet te twijfelen. Van eene woord breuk was voorts z. i. niets gebleken. ZEGA, vorderde, dat het Hof het vonnis der Haar- lemsche rechtbank zal vernietigen wegens rechtspraak op onwettig bewijs; de ten laste gelegde feiten wettig bewezen verklaren en den bekl. veroordeelen tot één maand ge vangenisstraf. De verdediger, mr. D. Simons uit Amster dam gaf toe dat de door bekl. geschreven brochure is van beleedigenden aard, nam zelfs an dat bekl. het opzet heeft gehad om te beleedigen, maar meende dat bekl. wel dege lijk moet geacht worden te hebben gehan deld ter noodzakelijke zelfverdediging tegen over de voor bekl. krenkende en beleeoigende uitspraak van officieren, gegrond op mede- deelingen van luit. Ten Kate, zonder den heer Bultman te hebben gehoord; eene uit spraak welke naar pleiters mededeeling door den procureur-generaal by het Hof te Amster dam geoordeeld werd zóó beleecigend voor den heer Bultman te zfin, dat er zelfs mogelijk heid bestond voor eene vervolging van de officieren, die de uitspraak deden. Voorts meende pleiter, in strijd met den vertegenwoordiger van het Openb. Min., dat indien luit. Ten Kat» zijn «erewoord tot ge heimhouding heeft gegeven, er dan toch wel degelyk woordbreuk gebleken is. Ten opzichte van het tweede ten laste ge legde feit zou volgens pl. in geen geval eene veroordeeling mogen worden uitgesproken omdat daarbfi niet is ten laste gelegd het opzet om te beleedigen. Pleiter concludeerde alzoo tot ontslag van rechtsvervolgin g, en, voor het geval het Hof getn nooozakelyke zelfverdediging mocht aan nemen en dus eene veroordeeling zou uit spreken, tot het opleggen van slechts eene gel.boito, gelijk ook door het Openbaar Ministerie by het Hof te Amsterdam werd gevorderd. Uit <1& „Staatscourant". Bg koninklijk besluit van 23 dezer zijn benoemd lo. tot kantonrechter te Terneuzen mr. W. F. E. Spieiing, thans substituut-officier van justitie bij ee arrondisseiuents-rechtbank te Heerenveen; 2o. tot substituut-otbcier van justitie bij de arroudisseinents-iechtbank te Hoeren veen, mr. A. A. baron Van dor Feltz, thans ambtenaar van het openbaar ministerie by de kantongerechten in hei arrondissement Amsterdam, voor bet kanton Amsterdam uo. 4, ter standplaats Amsterdam; do. tot officier van justitie bij de arroud.-recht- bank te Ueerenveen, mr. P. A. Vau Buttingha Wiofiers, thans substituut-officier van justitie bij de urrond.-recbtbank te 's-Gravcnbage. Bij koninklijk besluit is mr. Carl Adolf Elias, te Monster, met al zijne wettige zoo mannelijke als vrouwelijke afstammelingen in den Nederland- 8chcn adel verheven mot do praedicaten van jonk heer en jonkvrouw. Aan den heer J. Aikes van Kregten, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend uit zijne betrekking van vice-consul der Nederlanden te Davos Platz. Verleend een pensioen van 674 aan NV. Ko- mang, laatstelijk verificateur 3de categorie by 'e Rijks belastingen. Door den minister van koloniën zijn de heeren R. Versteeg en S. N. Stikkel gesteld ter beschik king van den gouverneur-generaal van Ned.-lndië, om te worden benoemd tot derden stuurman by de gouveruements-marine aldaar. De minister van financiën brengt ter kennis van ambtenaren der directe belastingen, invoer rechten en accijnzen, d e volgens de bestaande bepalingen voor die vervulling van ontvangkan toren in aanmerking kunnen komen en verlangen benoemd te worden tot ontvanger te Coovorden o. a., dat zij daarvoor nog tot 1U Januari 1697 een adres kunnen indienen, onverschillig of zij ove rigens tot mededinging naar een kantoor der 7de klasse bevoegd zijn. De gewone audiëntie van den miDinter van waterstaat, handel en nijverheid zal aanstaanden Zaterdag, 26 dezer, niet plaats hebben. By het Departement van Koloniën is van den Gouverneur-Generaal van Nederlandsch- Indië ontvangen het volgende, van 24 dezer gedagteekende, telegram betreffende de krijgs verrichtingen in Atjeh: Dinsdag 22 dezer werd patrouille uit het gebergte beschoten, waardoor drie militairen beneden den rang van officier gewond. Dinsdagnacht vielen dertig schoten op het bivouac te Indrapoeri, waardoor een officier schampschot bekwam. Krachtig offensief optreden ondoenlyk, daar terreinen door de regens geïnundeerd zyn." WEERBERICHT. Kon. Ned. Meteor. Instituut. Donderdag 24 December, vm. 9 aren. PLAATSEN. Baro meter stand in mil. 700 Wind- Toestand van de lucht. Temp. g o g 5' 9» w -1 o> O B* 9) J» *3 m ET Groningen 68.3 wnw. 1 betrokk. 27 Helder 68.4- z. 1 32 Amsterdam 68.3 zw. 0 mistig. 34 Utrecht 68.4 stil. heirook. 29 Vlissingen. 69.0 nno. 2 betrokk. 32 Maastricht. 69.1 wnw. 0 mist. 31 Officieel© Kennisgevingen» BURGEMEESTER en WETHOUDERS der ge meente Leiden brengen bij deze ter algemeeno kennis, dat het Bureau van den Burgor- lijken Stand op Vrijdag (lsten Kerstdag) niet geopend zal zijn en op Zaterdag (2den Kerstdag) van 's middags twaalf tot 's namiddags twee uren, alleen voor zaken den Burgerlijken Stand betreffende. Burgemeester en Wethouders voornoemd, LeideD, F. WAS, Burgemeester. 24 Dec. 1896. E. KIST, Secretaris. M arktberlohton. Leiden. 23 Dooember. Boter. Aanvoer 32C0 kilogr. late quallt. per 1/4 vat 60.a f 56.2de qnalit. per 1/4 vat ƒ42.a 48.—; leto qualit. por kilogr. ƒ1.25 a ƒ1.40; 2de qnalit. per lcilogr. ƒ1.05 a 1.20. Lange Zwarte Turf 180,000 etoke ƒ4.50 a ƒ5.— per duizend. Delft, 24 December. Granen werden heden wei nig verhandeld, pii Zin bloven onveranderd. Witte Tarwe 6.60 f 7.25. Roode ƒ6.50 a ƒ7.— Rogge a 4.80. Zomtrgoret a ƒ4.30. Chevalier- 4.76 a f ö.40. Haver 2.30 a 3.85. GroeDe Erwten ö.2i a 6 20. BIau« e Lrwten a Braintboonc-n ƒ8.— a f 9.50 PaarJenboonen ƒ5.10 a f 5.20. «Daivenboonen 5.60 a ƒ6.Koolzaad f a Zomer-Koolzaad a Ka-arie- zaad ƒ6.75 a 6.75. Hennepzaad ƒ5.75 a ƒ6.60, alles per HL. Schiedam, 23 December. Noteoring van de Make laars. Moutwijn 6.75 Jc-nover ƒ10.75, idem Amst. proef ƒ12.25 por Ned. vat en zonder fast, zonder de bolasung. Spoeling-commissie ƒ1.60 per ketel. Notecring van den Branderebond. Moutwijn 65/g a S/* rer reet. ct„ zen Ier faat on zonder belasting Beursbericht. Amsterdam24 December. De markt was heden stil en vast. Baltische willig, 63'/,; Petroleum 835: Arkansas 406; Terminal 109'/2; Beltshares 547/«; Gulf 87; Amerik. Sporen vast en stil. Prolongatie 4. BUITENLAND. Luxemburg. Men is in dit goede land verlegen met het geld, dat de schatkist binnenstroomt. Om op te ruimen heeft de volksvertegenwoordiging met instemming der regeering besloten 300,000 frs. te verdoelen onder de gemeenten. Men hoopt, dat bet de regeering door verdere voor- stellen van dezen aard gelukken zal, den last van overvloed eenigszins to verlichten. Zuid-At'rika. Eenigen tfid geleden werd gemeld, dat er te Pretoria een standbeeld van Paul Kruger zou komen. De firrna Lewis and Marks, te Pretoria en te Londen, in Zuid-Afnka ryk ge worden menscben, hadden voor dat doel 10,000 pd. st. gegeven. Met de uitvoering werd belast de heer A. Van Wouw, te Pre toria. De heer Van Woud ia nu te dien einde ln Europa. De „N. R. C." heeft een bezoek van hem gehad en is daardoor in staat iets meer van het standbeeld te vertellen. De heer Van Wouw zelf is N rderlander, te Driebergen geborgen. Zyn opieiring kreeg by te Rotterdam aan de Teekenacademie, en daarna had h\j daar ter stede ook zfin atelier. Uit dien ty<l dateert beeldhouwwerk van hem, dat naar een enkelen verzamelaar zya weg vond en dat zty zeker goed zullen doen zorg vuldig te bewaren. Wat wy er van gezien hebben, zegt de „N. R. C.", trof ons als het werk van een wezenlijk en oorspronkelijk talent. Of nu de he.-r Van Wouw begreep, dat geen beeldhouwer toekomst heeft in ons land, of althans geen toekomst zooals hy die begeerde, weten wy niet. Maar zes jaren ge- lejen verhuisde hy naar de Zuid Afrikaaosche Republiek. Daar ondervond hy wel, dat in deze nieuwe maatschippy de kunstenaar evenmin naar verdienste gewaardeerd wordt, maar hfj gaf het niet op. Beeldhouwer wou en zou bij worden, en wy hopen, dat het na zfin stand beeld van president Kruger geen vraag meer voor hem zfjn zal, of hy voortaan leven kau voor zijn roeping. Intusschen beeft hy in do Republiek de kunst nog in ander opzicht dan door eigen werk gediend. Hy beeft gedaan gekregen dat er aan de voornaamste scholen te Pretoria onderwijs wordt gegeven waardoor het opko mende geslacht leert zien. Aan het staats- gymnasium en de staatsmodelschool geeft de heer Van Wouw les ia het handteekenen, aan de staatsmeisjesschool in bet teekenen en schilderenlater als het atelier er voor gereed is, zal hy het hier ook doen in het boetseeren. En by dat onderwys wordt alleen naar de natuur gewerkt. En nu het standbeeld. De schenkers sche nen aanvankeiyk geenszins afkeerig, het beeld door een Engelschman en in Engeland te laten maken, maar toen het ontwerp van don heer Van Wouw algemeen in den smaak i werd by de man. Hy zal nu het gieten en net verdere werk, hetgeen alle3 in Europa zal gebeuren, zelf bestieren, maar de firma te Londen besteedt een en ander aan. Het geheele standbeeld wordt ongeveer 43 Engelsche voet hoog. Op het voetstuk van rood graniet staat de president in brons. Aan de vier zyden van het voetstuk komen bron zen bas-reliefs met voorstellingen uit het loven van den president. Aan elk der vier hoeken staat een Boer; twee stellen er een ouden voortrekker voor, de twee andere oen Boer gelyk hy nu is. Dan leiden trappen naar beoeden en een gesmeed yzeren hek sluit het geheel af. Het standbeeld komt te staan in het Weste- lyk godeelte van Pretoria, op een plein, dat nog aangelegd moet worden. Telegrammen. Ej.ONSTANTINOPEL, 23 Dec. De gezanten hebben instruction ontvangen, waarin hun wordt opgedragen, nieuwe voorstellen tot ver betering van den toestand in Turkye in ge reedheid te brengen. Deze voorstellen zullen, zoodra zy gereed zyn, door de gezanten aan hun regeeringea worden medegedeeld. Men verzekert dat de mogendheden, met inbegrip van Rusland, het eens zyn om maat regelen van dwang aan te wenden, als de sultan zich weerbarstig toont. CAIRO, 23 Dec. Nu de Wetgevende Raad geweigerd heeft gelden toe te staan voor het bezettingsleger, hoopt mon dat de diplo matieke agenten van Frankrijk en Rusland zullen verlangen, dat rekening worde gehou den met dit votum. ROME, 23 December. Z. H. de Taus hielu heden by de ontvangst van de kardinalen een toespraak, waarin hy in herinnering braebt dat hy de volkeren had uitgsnootiigd een duurzamen vrede te verzekeren door den in vloed van bet Christendom, maar zyne taak was moeiiyk gemaakt door bet opheffen der onafhankelijkheid van den H- Stoel. De Paus sprak voorts van de stappen, die hy, gedreven door vaderlandsliefde, had gedaan in het belang der krijgsgevangenen van Menelik. BUENOS-AYRES, 23 December. Dr. Romero, de minister van financiën te Argentinië, heeft zyn ontslag gevraagd en dit is hem verleend. Gemeenteraad vau Leiden. Zitting van hedennamiddag ie halfdrie Voorzitter de heer Was, burgemeester. Tegenwoordig de heeren Juta, De Sturler, Dekhuyzen, Zillesen, Drucker, Zaayer, Yerhey van Wyk, Van Lidth de Jeude, Fockema Andreae, Pera, Van Rhyn, Verster van Wul- verhorst, Kroon, Cock, Stadhouder, Van Hoeken, Van Dissel, De Vries, Hasselbach, De Qoeje, Kaiser en Driessen. Afwezig met kennisgeving de heeren Siegen- beek van Beukelom, Eerstens, Van Hamel en Van Kempen. Vóór den aanvang der werkzaamheden wydde de Voorzitter een woord aan de nage dachtenis van den man, dien we de vorige vergadering nog de eer hadden in ons midden te zien en wiens stoffelyk overschot heden werd ter aarde besteld. Spr. bracht in herinnering de groote en vele verdiensten van dr. Du Rieu en den yver, waarmede hy de belangen der gemeente, die hem zoo lief en dierbaar was, als Raadslid en in andere betrekkingen behartigde, zoodat 2yn nagedachtenis steeds in dankbare berin nering zal blyven, woorden, welke door den Raad met bewyzen van instemming werden beantwoord. De kennisgeving der weduwe van het over lijden van haren echtgenoot zal met een brief van rouwbeklag worden beantwoord. Ingtkomen waren o. a. de volgende stukken Nader verzoed van D. Fortuin, te Sassen- hfcim, om vrijstelling van de betaling van schoolgeld voor het bezoeken der Kweek school voor Onderwyzers alhier. Een verzoek van A. W. Alsdorff om vrij stelling van de betaling van schoolgeld middelbaar onderwys van de laatste drie kwartalen van de cursus 1896/97. Bezwaarschriften van verschillende personen tegen hun aanslag in de plaats, dir. belasting dienst 1896, by supplbtoir kohier. Aan de orde kwamen de volgende punten: 1°. Benoeming van vier loden der Plaataeiyko Schoolcommissie. (303) 2°. Idem van een lid der Commissie voor de Bewaarscholen. (299) 3°. Voorstel om aan de Werklieden-zangvereenigmg „Kunst ds Arbeid" vergunning te verleei.en het Gymnastiek- eu Zanglokaal der school 3Je klasse No. 2 te gebruiken voor de repeti ion. (287) 4°. Idem om eene toelage te verleenen aan de IJeclub-vereeniglng Leiderdorp en Zoeter woude. (289) 5°. Idem omtrent de regeling der vee- en vleesch- kenring. (283) 6°. Verzoek van J. B. Van der Valk Bonman, om terugbetaling van schoolgeld, lager onder wijs. (290) 7°. BegrootiDg voor 1897, van het H.-G. of Arme Wees- en Kinderhuis. (292) 8°. Idem aio voren van het B.-K. Armbestuur. (300) 9°. Idem als voren van bot B.-K. Wees- en Ondelieden- huie. (300) 10°.'Verzotk van J. G. Rietbergen, om kwijtaobclding van booto wegens te-late-opLvering van het werk aan de Beestenmarkt. (293) 11°. Voorstel omtrent de vaststelling van het bedrag van het schoolgeld voor Anna Van. Dooren eu A. Luhrm&D, leerlingen van de Kweekschool voor onderwijzers en onderwijzeressen. (294) 12'. Btaat van af- en overschrijving en suppletoire staat v-n begrooliüg der gemeente, dienst 1896. (295) 13°. Voorstel tot het verleenen van afschrijving of torogbetaliug van plaatsoljjke directe belas ting. (297) 14°. Idem omtrent het ophalen van aech en vuilnis enz., in do aan Lelden toogovoegdo gedeelten der drie omliggende gemeenten. (296) 15°. Voorstel tot wyziging van de Verordening van 25 Januari 1894, regelende het onderwijs in het handteekenen en de gymnastiek. (275 en 302) 16°. Bezwaarschriften tegen de Kohieren der Plaatse lijke Directe Belasting, dienst 1896. (298) Punt 1 werden herbenoemd de heeren mr. J. Oppenheitn met 20 stemmen (1 biljet blanco), dr. J. M. Van Bemmelen met 20 stemmen (2 biljetten blanco), dr. M. J. De Goeje met 19 (1 stem op dr. H. D. Van Gel der [en 2 biljetten blanco) en J. A. Van Ha- me'. met 20 stemmen (1 stem op den heer J. A. Van Dyk en 1 blanco). Punt 2 werd benoemd de heer J. A. Van Dyk met algemeene stemmen. Zonder stemming werden goedgekeurd de punten 3 13. Ten aanzien van punt 14 (opbalen asch en vuilnis, enz.), was van de tegenwoordige pachters, de heeren Gebroeders Van Ulden een nader adres ingekomen. Ook in verband daarmede had de heer Zillesen over het voorstel van B. en Ws. eenigo beschouwingen, ni6t zoozeer om dit te bestryden, maar meer om nog eenige inlichtingen te verkrygen en te vragen of de mindere prys, waartoe nu andere personen tot ophaling werden aanbevolen, nu zal ten gevolge hebben een minder goede nakoming der verplichtingen. Deze personen treden nu eigeniyk op als concurrenten van Gebroeders Van UldeD, die over 't geheel toch reden tot tevredenheid hebben gegeven en wien by niet nakoming boete kan worden opgelegd. De Voorzitter voldeed aan het verlangen van den heer ZiileseD, gaf een overzicht van de met gebroeders Van Ulden gevoerde onder handelingen en deelde mede dat zy by de uit breiding van Leiden f 1000 per maand meer verlangden, een eisch waarop B. en Ws. niet konden ingaan. Ook met de andere personen is oa<l rhan- deld, maar Gebr. Van Ulden lieten niets meer van zich hooren, maakten geen gebruik van de gelegenheii, die hun niettemin werd ge boden, om in to schryven, totdat zy nu imfc een lager aanboJ komen, nadat door B. en Ws. een voorstel aap den Raad is gedaan en de inschryvingen der andere personen be kend zyn. De heer Zillesen achtte zich tevreden over de verkregen inlichtingen, waardoor by nu een geheel ander inzicht in de zaak heeft gekregen en de hou ing van Gebr. Van Ulden hem niet fair voorkomt. Nadat de Voorzitter hieraan nog had toe gevoegd, dat de nu aanbevolen personen gun stig bekend staan, doch geen eigendommen hebben, zoodat er in ieder geval toch borgen kunnen gesteld worden, motiveerde de heer Van Hoeken zyne stem, welke hy tegen het voorstel vau B. en Ws. zal uitbrengen op dien grond, dat hy de voorgestelde som te hoog acht, vergeleken bij wat de buiten gemeenten vro9ger, toen de by Leiden ge komen gedeelten daartoe nog bestonden, be taalden, waarop de Voorzitter opmertte dat de veplichtingen nu anders werden omdat de by Leiden gekomen personen dezelfde rechten als de bewoners van het oude gedeelte van Leiden hebben. Spr. zou ook wel liever voordeeliger conditiën willen hebben, maar die omstan digheid is hier thacs Diet, daar nu toch aan het adres van Gebroeders Van Ulden geen gevolg kan worden gegeven. Na nog eenig debat, waarby de Voorzitter den heer Van Hoeken opmerkte dat de vrye verpachting ook niet in het openbaar, maar onüershaDds met Gebr. Van Ulden is geschied, werd tot stemming overgegaan. Het voorstel van B. en Ws. werd aange nomen met 20 tegen 2 stemmen, die der heeren Stadhouder en Van Hoeken. Daarna kwam aan de ord*j punt 15, waarop door den heer A. Van Rhyn een amendement werd ingediend. Bedoeld amendement strekt om art. 2 van. het voorstel te wyzigea als volgt: To lezen in plaats van f 1200 f 1500; in plaats van met f 300 met 60 voor ieder wekeiyksch lesuur meer daa 25. Op art. 8 wordt voorgesteld de tweede alinea te doen vervallen. De bedoeling van deze amendementen is als grondslag van het traktoment der toeken- leeraars aan te nemen een honorarium van f 60 per wekeiyksch lesuur 's jaars. Naar inzien van den voorsteller pleit voor die amendementen de billykheid. Volgens het besluit toch van do laatste vergadering van den gemeenteraad zullen de taalleeraars ont vangen f 100 per wekeiyksch lesuur 's jaars, terwyi volgens de voorgestelde regeling de teekenleeraars slechts f 60 ontvaDgen. Voor zoover 'a heeren Van Rhyns inlich tingen reiken, ontvangen de teekenleeraars by het middelbaar onderwys overal eldere in ons land f 60 of meer. Zoo ontvangen ln Amsterdam drie teekenleeraars ieder 100, die in Middelburg f 76. In Dordrecht ont vangen de teekenleeraars by het lager on derwys ook f 50. Nadat niemand had te kennen gegeven over het voorstel zelf algemeene beschouwingen ta willen voeren, werd de heer Van Rbyn in de gelegenheid gesteld zyn amendement nader toe te lichten. LEIDEN, 34 December. Thermometerstand: gisteravond om 8 uren 0° C. 82° Fahrenheit; hedenmorgen 8 uren 1° C. 30.2' F.; 's middags om 12 uren 1° C. 33.8' F.; 's namiddags 4 uren 0° C. 32° F. Den 2den Januari a. s. zal ten Paleiza een gala-bal plaats hebben. Met het oog op den invallenden Zondsg zal het bal vroeger dan andere jaren aanvan gen en zal het vóór middernacht zyn afge- loopen. By koninkiyk besluit is aan de gemeente Gennep (Limburg) een wapen verleend, waar van de beschrijving luidt: In goud een St.-Andries-kruia, vergezeld van vier droogscheerdersscharen, alles van rood. Dit wapen is op het diploma geteekend door J. M. Lion, heraldicus, den Haag. Uitvoering der Kieswet. Vanwege het departement van binnen- landschQ zaken is door tusschenkomst van Gedeputeerde Staten der provinciën aan de gemeentebesturen verzocht een opgavo van: lo. het aantal bedeelden, ondersteund rechtstreeks door gemeentebesturen of door besturen van instellingen van weldadigheid, bedoeld by letters a en d der Armenwet, sedert twee jaren of korter biDnen het bo- deelingsgebied woonachtig, en 2o. het aantal der sub lo. bedoelde per sonen, voor zoover zy gedurende het jaar vóór hun vertrek uit de vorige woonplaats aldaar onderstand hebben genoten. LEIDERDORP. Geboren Pi eter, Z. van P V aD der Marei en E. De Heer acadeüiienievvb. Leiden: Aan de universiteit zyn tot apotheker bevorderd de heeren F. A. Dee Jr., C. M. Mendel en H. H. Poelman. CORRESPONDENTIE. Ingezondenstuk ken of mededeelingen, waarvan de inzenders hun naam niet aan do Redactie bekend maken, worden ongeplaatst ter zyde gelegd»

Leidsch Dagblad | 1896 | | pagina 3