Ik dacht zoo by myzelven, wat is toch de eooe mensch sterker dan de andera en hoe weinigen zyn er, die don heer Van Rhyn dat nadoen. En waar zeker dezer dagen de her benoeming van dien ouden Esculaap als gemeente-geneesheer aan de orde zal komen, daar is het toch ook nu by dezen Gemeen teraad niet te verwachten, dat men hem in die functie niet zal continuöeren; immers, zulks geschiedt hier in Leiien nimmer en denkt men er zelfs niet over om waar geen ontslag als zoodanig is aangevraagd, ook dan er naar te dingen en zoo iets bluft by my ook, met het oog op zyn hoogen leeftyd, op zyn zachtst gonomen ignobelr Zeker daarom dan ook mag ik vertrouwen, dat de Raad met my één van gevoelen in deze zal wezen, daarby nog beter wetendo dan ondergeteekende, wie de heer Van Rhyn, gedurende zyn byna 60 jarigen diensttyd, voor de niet ryk bedeelden van bet aard- sche siyk te zynent geweest is, waar toch immers gewis met humaniteitsgevoel, om niet van Christelijk beginsel te spreken, rekening dient gehouden te worden. K. Leiden, 24 December 1896. een groote bloedplas zichtbaar was, en word ten slotte binnengedragen in de VanEeghen- straat 11 (e). Gisteren zyn te Rotterdam uit Amsterdam overgekomen een paar inspecteurs van de recherche om een onderzoek in te stellen in verband met den in de hoofdstad gepleogden moord. Gemeenteraad van Ocgstgcest, Geachte Redacteur I Vergun den verslaggever der Kunstbeschou wingen eene onwillekeurige vergissing te herstellen. De afgesneden orchideeën, waarvan in. het verslag sprake Is, waren niet inge zonden door den heer Ballego, maar door den heer Rambonnette Apeldoorndie zich in 't byzonder toelegt op het kweeken dier eigen aardige planten, biykbaar met goeden uitslag. De vergissing doet uw verslaggever in zoover genoegeD, dat hy thans nogmaals de opmerke lijke, mooie inzending ter sprake kan brengen. v. D. De moord te Amsterdam. Zooals verwacht werd, is gisteren door de justitie aan den aannemer van begrafenissen, den heer Boom, vergunning verleend tot begraven van het lyk van Hendrika Beyer. Hendrik a Beyer. Voorzitter de heer J. M. De Kempenaer, burgemeester. Afwezig met kennisgeving de heeren A. Den Haan en H. G. Van Sillevoldt. Da notul3n der vorige vergadering worden door den secretaris gelezen en goedgekeurd. De sedert de vorige zitting ingekomen stukken worden ter tafel gebracht en met de loopende zaken afgehandeld, o. a. eene missive van Gedep. Staten van Zuid-Holland, waarby wordt medegedeeld, dat door hun college is bepaald, dat de burgemeester van Oegstgeest, de heer De Kempenaer, des Maan dags en des Vrydags voor de ingezetenen aldaar te spreken zal zyn. Daarna wordt met algemeene stemmen tot onderwyzer aan de school Morsch benoemd de heer C. W. Paap, te Voorschoten. Vervolgens wordt voorgenomen eene mis sive van Gedep. Staten dezer provincie, waarby de in de vergadering van den 27sten October 1.1. vastgestelde verordening op het lager onderwys wordt teruggezonden onder opmerking o. a., dat het in het belang is van het onderwys op scholen met een klein onderwyzend personeel, dat slechts éénmaal 'sjaars, in 't voorjaar, kinderen worden toe gelaten, en wel den eersten Maandagvan April, terwyi het wenscheiyk wordt geacht dat de leeftyd van toelating worde veranderd in 5'/2 jaar; wordende besloten de verordening dien overeenkomstig te wyzigen. De door B. en Ws. ontworpen staat, model A, tot betaling uit den post voor Onvoorziene Uitgaven van f 7, aan den heer Tbiefry, telephoonkantoorhouder, voor leve rantie van petroleum, wordt vastgesteld, even zoo staat B tot af- en overschryving van f 1140.625 en staat C tot verhooging der be grooting in ontvang en uitgaaf met eene som van f 29,269.37s. Alsnu wordt voorgenomen eene missive van Gedep. Staten van Z. H., waarby de gemeente- begrooting voor het dienstjaar 1897 wordt teruggezonden met de opmerking, dat do Raad geene bevoogdheid heeft om wyziging te brengen in door bun college, onder konink lijke goedkeuring, genomen besluiten, tot regeling en vaststelling derjaarwedden van dén burgemeester, de wethouders, de secretaris en don ontvanger, evenmin als in het presentie geld van de leden van den Raad, dat door hun college wordt bepaald, tarwyi het hun college heeft bevreemd, dat de Raadde trak tementen der veldwachters tot de helft heeft ver minderd, dewyi de Commissaris der Koningin, die krachtens art. 191 der Gemeentewet de gemeente-veldwachters benoemt en ont slaat, heeft verklaard geen der veldwachters te zullen ontslaan. De begrooting wordt, op voorstel van B. en "Ws., weder ingevuld met dezelfde cyfers voor vodden als het vorige jaar. Evenwel tut» f 50 voor het verrichten van de werk zaamheden van den burg. stand wordt met 3 tegen 2 stemmen (die der heeren Wethouders) geschrapt. Vervolgens besluit de Raad om zich alsnu andermaal tot de Gedep. Staten van Z.-H. te wenden met een voorstel om de jaarwedden van den Burgemeester, de Wet houders, den Secretaris en den Ontvanger onder koninklijke goedkeuring vast te stellen op f 800, f 160, f 650 en f 300 (geen /"250, aangezien de heer Juffermans voorstelde den ontvanger, met het oog op zijne verantwoor delijkheid, f 30* te geven, betgeen werd aan genomen met 3 tegen 2 stemmen; stem mende de heeren Kromhout en Van der Putten ieder voor f 276) en het presentiegeld der Raadsleden op f 106. Vervolgens werden eeöige reclames hoofd, omslag, dienst 1896, afgehandeld, alsmede het 8upp. kohier van den hoofd, omslag vastge steld, waarvan de aanslagen in geheime zit ting werden behandeld. Daarna werd aan B. en Ws. een krediet toegeetaan van f 26 voor het doen keuren van honden, karren, tuigen, enz. in Januari a. s., welk een en ander in het vervolg door de gemeenteveldwachters kan geschieden. Ten slotte werden nog eenige personen onvermogend verklaard om hoofdeiyken omslag te kunnen betalen. Niets meer te behandelen zynde, sloot de Voorzitter de vergadering. De Atblete Miss Arniotis in den Wintertuin te Berlijn. Deze dame is een ware Hercules; ze heeft een echt ,leeuwengebit" en is voorzekor de sterkste van het „zwakke geslacht". Zy is een lieftallige, geenszios forscho verschyning; haar biceps is ook niet in het oog vallend ontwikkeld. Toch doet de kracht dezer vrouw elkeen verbaasd staan. Een staaltje van die kracht zien we hierboven afgebeeld. Ook tilt ze een groot biervat, waarop een paar mannen zitten, met de tanden omhoog, een kunststuk, dat we, evenals het hier afgebeelde, dezen zomer konden aanschouwen in de Stadszaal, als nummer op het programma van Frits Van Haarlem, tydens de Kermis. Wellicht is zy, die hier toen die toeren verrichtte, deze Miss geweest I Héér naam weten we niet precies meer- Iwr afstekend tegen de grauwe, zware win ftsriucbt, stemde, meer dan ooit, ernstig en droefgeestig. Kwartier vóór éénen kwam de stoet, be •taande uit den ïykwagen en zeven volg- rytuigen, op het kerkhof aan. Groot was het aantal vrienden, vereerders of belangstellen den, daar saamgekomen om by de plechtige uitvaart door hunne tegenwoordigheid getui genis af te leggen van de vriendschap en achting, die zy Du Rieu hadden toegedragen. Onder de aanwezigen merkte men op het Dagelyksch Bestuur der gemeente, byna alle Raadsleden, vele hoogleeraren, den secretaris van curatoren, het personeel der Universiteits- BibJiotheek, het consistoire der Waalsche ge meente met de beide predikanten, ds. Bourlier, pre-ifkant by de Waalsche gemeente te 'a-Gravenhage, bibliothecarissen van elders, enz, enz. Toen de kist, waarop vyf fraaie bloem stukken rustten, grafwaarts gedragen wc-rd, sloten, achter do familieloden, de meesten der aanwezigen zich aan en vormden zoo een broeden kring om de geopende groeve. Het eerst trad toen naar voren het hoofd onzer gemeente, mr. F. Was. In van harte lijke waardeering getuigende woorden schetste hy wat Du Rieu, de zoon van de oude patri- dsche familie uit Leiden, voor de stad zyner geboorte geweest was, wat hy gedaan en ge werkt had voor do gemeente, die hem boven alios lief was. In Du Rieu werd verloren een geleerde van naam, een man van meer dan gowone beteekonis, een beminnelijk vriend, e«q edel eu trouw burger. Hy was ten volle waardig Leiden te vertegenwoordigen, en zoo s 1 Leiden, waardeerende wat het in hem be zeten heeft, zpn naam in dankbare herinne ring m eere houden. Hierop nam de Rector-Magnificus, dr. A. C. Vreede, het woord en herdacht wat de over- leoene in het algemeen, gedurende zyn. wèl besteed leven, voor de wetenscbap en de L?id- ache universiteit gedaan had, en in 't byzon der in de zestien jaren, dat by aan 't hoofd stond van de wyd vermaarde instelling, die met de universiteit zoo Dauw verbonden is. Ook by roemde Du Rieu's nooit verflauwende welwillendheid, zyn yver en nauwgezetheid zyn rechtschapenheid en kenDis. Do heer Louis D. Petit, conservator aan do Bibliotheek, sprak namens het personeel, aan deze instelling verbonden. Hy las eene uitvoerige rede voor, waarin werd aangetoond, hoe voortreffeiyk Du Rieu als hoofd der bibliotheek geweest was, hoe hy niet alleen velen personen, maar ook der instelling ten teeen was geweest, boe de beminnelijke en «intekende eigenschappen van dezen biblio thecaris aan de Leidsche bibliotheek ook in let buitenland een eerenaam bezorgd hadden, tie van te zyD„la bibliotbèque la plus tbérale du monde entier'" en eindeiyk hoe ioor het plotseling stilstaan van die eminente Werkkracht een droevig ledig gevoeld werd. Diep aangedaan riep hy den leermeester, den vrieod een laatst vaarwel toe. De heer A. L. De Sturler wydde een kort Woord van dank en waardeering aan het lid ter commissie voor het oud-archief en de Lakenhal. Daarna vatte ds. Bourlier, predikant by de Waalsche Gemeente te 's-Giavenhage, het woord op en teekende, eveneens in eene uit voerige rede het beeld van Du Rieu als lid van de Commission pour l'blstoire. Met hart jn ziel Is Du Rieu steeds werkzaam geweest in hat belang der "Waalsche kerk In Neder land, onvermoeid streed hy voor hare belan gen, werkte voor de Bibliotheek der Gemeente, hot Bulletin de l'histoire etc., terwyi by in eeoe uitgebreide correspondentie de banden- onderhield, die de verschillende gemeenten in vele landen van Europa en zelfs daarbuiten, onderling verbonden. Yooral het Bulletin mocht 'zich in zyne bijzondere belangstelling en zorg verheugen. Oneindig veel heeft hy als lid der Commission gedaan, waarvan hy was: „la lumière, l'éme, la providence." Een harteiyk vaarwel ten slotte! Nadat hierop de kist in den grafkuil was nedergelaten en de familieleden bloemen daarin gestrooid hadden, dankte de heer Paul Du Rieu, architect te 's-Gravenhage, namens de weduwe in enkele, welgekozen woorden allen, dio aanwezig waren, en in 't byzonder de ■prekers. Der treurende weduwe zou hy de bewjjzen van waardeering meedeelen. Sn toen verlieten allen den doodenakker, met de gedachte een edel en goed mensch te hebben begraven, wiens naam in Leiden by vele geslachten zal blyven leven. INGEZONDEN. Mijnheer de Redacteur! Vergun my eenige plaatsruimte in uw veel gelezen blad van heden voor de volgende regelen. BQ myne wandelingen in en om de stad, word ik dikwerf met myne gedachten bepaald bij dat deel, hetwelk wy zoo zonder slag of ■toot, in het stille middernachteiyk uur van dea Sisten Juli mochten verkregen en waar nu ook onze Hermandad de rust en vrede helpt bewaren. Dezer dagen nu was ik in dat gedeelte, wat voorheen Leiderdorp toebehoorde en zag met genoegeD, hoe die oude dokter Van Rhyn, van Leiderdorp, zeker wol do nestor der Ifoüci van en om Leiden, zyne patiönten aldaar bezocht, en by het spreken met een snyoer nieuwe stadgenooton, toen hooren moest, dat Z.Ed. ook zelf nog zeer gewild bleef in het hulp verleenen aan nieuwe wereld- borgen. "Waarschyniyk zal de begrafenis den twee den Kerstdag plaats hebben, hëfczy op het kerkhof „De Liefde", waaronder haar woning ressorteert, hetzy aan den Amstelveenscben- weg, waar de onlangs overleden vader van wijlen mej. Beyer begraven ligt. De kist zal verzegeld worden met het oog op een eventueel noodige opgraving. Het zoeken naar den moordenaar vordert niet, in weerwil van de grootste inspanning van politie en justitie en de medewerking van tallooze personen, die met aanwyzingen komen, welke steeds met de grootste nauw gezetheid onderzocht worden, doch telkens weer blyken waardeloos te zyn. Onder de vele mededeelingen, die inkwa men, wordt genoemd die omtrent het vinden van een nikkelen heeren-horlogeketting in de Van-Eeghen-straat, ook alweer op den avond van den moord. De mogelykheid bestaat, dat deze ketting in een worsteling is afgerukt; intusschen is de meest waarscbynlyke onderstelling, dat er in 't geheel geene worsteling heeft plaats gehad en bet slachtoffer geheel onverwachts van achteren is overvallen, maar juist omdat nog niets zeker is, kan alles tot meerdere zekerheid leiden. Wy geven hieronder een schetskaartje van de plaats, waar de moord gepleegd is. Het dienstmeisje heeft zich begeven zoo als de stippeliyn aangeeft - van de woning der familie Teutenbnrg aan den Parkweg 84 anaar het huis van de familie De Wyn (6), waar zy het kaartje afgaf, is doorgoloopen naar de Yan Eeghenstraat, waar by No. 22 (c) de eerste bloedsporen werden gevonden. Zy is toen neergevallen voor No. 12 (d), waar Gemengd IVie u. w s. Yanwego de Yereeniging tot wering der Bedelary te Oude-Wetering, die 23 dezer aldaar vergaderde, zal in de week tus- schen Kerstmis en Nieuwjaar eene inzame ling van gelden by de ingezetenen worden gehouden, welk bedrag onder de armen der vier verschillende kerkelyke gezindten zal wor den verdeeld. Men schryft ons uit Benthuizen: Het hoofd d6r Zondagsschool van Benthuizen werd gisteren aangenaam verrast door de ontvangst eener bezending sinaasappelen ter uitdeeling op het Kerstfeest. Den gever, die onbekend wenscht te blyven, zy hiervoor langs dezen weg de hartelykste dank van onderwyzer en leerlingen toegebracht. De jager G. M., te Rypwetering, had gister- (Woensdag)morgen het volgend© tragisch-comische avontuur: Zich met een bootje op den Kever in de nabijheid van de Oude Kooi (oen met hakhout begroeid eilandje) bevindende, zag hy aan den kant daarvan eene eend. Oogenblikkeiyk greep hy zyn geweer, gaf vuur en raakte goed. De getroffen eend viel echter op het ys. Ofschoon dit zeer dun en broos was, verliet M. het bootje, waagde zich op het ys en greep den vogeldoch het ys kon zyn gewicht niet torsen, het brak en M. viel er door. Gelukkig wist hy zich tegen den w*l op te werken, doch zyne boot was intusschen weggedreven. Daar stond hy nu als een Rebinson Crusoé op een fonbewoond eiland en, niet genegen diens lot te ondergaan, begon onze Nimrod luidkeels om hulp te roepen. A. Bisschop, die op een fcameiyk grooten afstand dit geroep hoorde, kwam hem einde lyk met een bootje uit zyn eenzamen toestand verlossen. De heer B. v. d. Berg, te Haarlemmer meer, een welbekende op 't gebied van de hoenderteelt, zond dezer dagen een zestal prachtexemplaren naar de Internationale Ten toonstelling van Pluimgedierte te Parys, ge houden van 1216 Dec. Dezo week kwamen de dieren in bla&enden welstand terug. Boven verwachting vfis den inzender waren er niet minder dap vier bekroond, twee met latepryzen en twes met 2de pryzen. Deden sinds den dood van den heer W. D. Carsjens allerlei praatjes de ronde omtrent het voortbestaan van den stoombootdienst Carsjens, thans wordt mede gedeeld, dat de diensten op denzelfden voet zullen gedreven worden door de weduwe van den overledene. Aan het hoofd der zaak heeft zy gesteld den heer Wey en berg, van Lisse, iemand, die in de kweekers- en handelswereld vele relatiéu bezit. In 1857, toen de streken van Haarlemmer meer van alle verkeer met de groote steden verstoken waren, werd deze dienst opgericht. Naarmate de eischen van een deugdeiyk ver keer toenamen, naar die mate werd voorzien in de behoefte. Thans by winterdag bestaat 3 maal per dag gelegenheid om van Amster dam naar Leiden te komen vice versa 2-maal per dag naar Boskoop en van Aalsmeer naar Amsterdam niet minder dan 5-maal, by zomer dag wel 6 keeren. Meer dan ooit zal het publiek van Haar lemmermeer en omstreken gevoelen te moeten doen, wat op zyn weg ligt in het belang der nagelatencn van den ij zijn lcveu zoo alge meen geachten heer W. D. Carsjens. (Mbi) Men schryft uit Scbeveningen aan het „N. v. d. D.": Zag het er verleden jaar, by het dreigend verbod op het schelpenbaggeren, voor de strandbewoners, die met dat bedryf den kost verdienen, niet rooskleurig uit, thans nu deze donkere wolk is afgedreven, is hun vooruitzicht toch niet veel helderder geworden. Ondanks het toenemende gebruik van schelp kalk, blyft het aanbod de vraag geregeld over treffen een verschynsel, dat door eene nieuwe inrichting in de schelpkalkbranderyen nog grooter afmetingen zal verkryge i. De concur- renlie wordt daardoor zoo inogeiyk met den dag scherper, beneemt den fabrikant zyne winst on heeft een zoo ongunstigen invloed op den prys der echelpen, cat het voor den schelpen menner een zeer sober bestaan is geworden, ja zelfs velen genoodzaakt zullen zyn, hun paard van de hand te doen, daar zy ternau wernood voor zich en hun gezin een dagloon meer verdienen en derhalve geen paard meer kunnen onderhouden. Maar.... wat dan aan gevangen? Tot onbezoldigd gemeente-veld wachter in Alkemade is benoemd P. Yergunst, nachtwacht-lantaarnopsteker te Nieuwe-Wete- ring. B jj B. Hoogteiling, te Zoeter- woude, is de besmettelijke ziekte schapen- schurft onder negen schapen, hem toebe- hoorende, uitgebroken. In den afgeloopen nacht is te Am sterdam een brut Ie inbraak gepleegd door e n paar inbrekers van beroep, dus volgens alle regelen der kunst. In de Utr8chtschedwarsstraat nameiyk b in perceel Iff do sigarenfabri- k „Alma" ge vestigd. In deze fabriek is het twee inbrekers gelukt binnen te komen,, blijkbaar met het doel de brandkast te lichten. Het slot weer stond echter hun yverigen pogingen en zy moesten zich vergenoegen met eenig geld, dat meer voor 't grftp-n lag. Doch ook deze bescheiden buit konden zy niet lang de hunne noemen. Weldra werden zy zei ven, na een jacht over de daken, buit der politie. Immers, toen hun bezo k was opgemerkt), namen zy de vlucht over het dak, waar men hun spoedig op de hielen zat. Vlug klauterden zy van het eene dak op het andera, totdat een der beide vrienden op het dak van perceel No. 19, de ander opdat van No. 21 gearresteerd werd. Zy brachten den nacht in arrest door en zullen hoogstwaarscbyniyk nog meerder© daarin blyven. Voor de rechtbank te Winschoten heeft terechtgestaan Harm Hutting, 27 jaar, boerenknecht, beschuldigd van diefstal van f 466 ten nadeele van zyn meester, J. Hflve- ring, landbouwer te Wellinghuizen, gem. Vlachtwedde. Als verdediger in deze zaak trad op de heer mr. D. H. Bosch, advocaat en procureur ta Winschoten. Bekf. had blykbaar spyt gehad van zyn misdryf, want kort daarna werd het gestolen geld, verminderd met f 30, 's morgen» op eene vensterbank van den bestolene terug- gevonden. Eisch 1 iaar en 3 maanden gevan genisstraf. Aangaande den gefailleerden J. O., te Nymegen, en zyn medeplichtige S. D. aldaar valt nog te melden, dat O. op raad van D. kort vó<5r zyn faillissement van d© firma D. te Rotterdam voor f 300 en van den kaashandelaar G. te Bodegraven eveneens voor f 300 Goudsche kaas op credïet wist machtig te worden. Zoodra de beide bezen- dingen waren gearriveerd, werden die door D. te Nymegen, Arnhem en elders aan minder nauwgezette kooplieden by heele partyen verrs beneden factuurwaarde van de hand gedaan en de opbrengst dsarvan tusschen hen ver doold. Een bedrag van 150, dat door O. voor den curator in bet faillissement werd ver borgen gehouden, werd by D. door de politie in beslag genomen. Twe© kinderen van P., te Meppe^ zonder toezicht thuis gelaten, apeelden met lucifers. Daarby geraakten de kleeren van een tweejarig knaapje ie brand, met het gevolg dat het kind zulke ernstige brandwonden be kwam, dat de dooi onvermydeiyk schynf. Door den krygsraad te Haarlem is gistermiddag in het openbaar uitgesproken het vonnis, door het Hoog Militair gerechts hof gewezen inzake de luitenants Stephenson en Blekhuis. Uit Tanger wordt gemeld dat drie Spaansche vrouwen gearresteerd zyD, onder de verdenking betrokken te zijn in den moord van den Duitschen koopman Héssner. Het wordt nu weer tegengesproken, dat een paar Duitsche oorlogsschepen naar Tanger zullen gaan, om aan da eischen vauDuitschland klem by te zetten. De Parysche gemeenteraad heeft besloten het aantal bewaarscholen te brengen van 98 op 400. D9 jaarlykscbe kosten zullen daardoor stygen van 80,000 tot 530,000 fr. De mijnramp te Reschitza heeft nog meer slachtoffers geëischt dan men aan- vankelyk vermoedde. Van 125 mijnwerkers, die op bet oogenblik der ontploffing beneden waren, is het meerendeel omgekomen. Een aantal mannen kon zich redden door eeD onderaardsche gaDg, die in een andere schacht uitkwam, de overigen, die opgesloten waren, konden niet gered worden, daar de geheele myn in brand stond. Men moest de schacht sluiten om het vuur te verstikken. Zondag middag werd nog hulpgeroep gehoord, maar den volgenden dag heerschte de stilte dea doods.

Leidsch Dagblad | 1896 | | pagina 2